Autor Tema: CARL ZEISS optike  (Posjeta: 250529 vremena)

Offline Iggy

  • K 500
  • ***
  • Postova: 811
  • Waidmannsheil!
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #645 u: 29. 09. 2015. 22:12:17 »

 Čuo sam od par lovaca da v8 nema precizan klik sistem, zna netko nešt o tome ?

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #646 u: 30. 09. 2015. 00:32:24 »
Sistem zahtjeva malo strpljenja ( i da se procita i razumije instrukcija kako se to radi) i nije isti kao kod prijasnjih modela. Turete se kljucaju i postavljaju na nulu takozvani zero stop. Optika je odlicna da ne kazem famozna i sistem je super precizan ali je unustrasnji sistem puno kompliciraniji i ozbiljniji nego ikad ranije. Mozda vam smeta promjena ali ako se potrosi malo vremena i razumiju razlozi i prednosti onda je sve lako. Upucavanje samo po sebi je precizno i jednostavno a na 100 m je u istom mjerilu tako da je lako i brzo naci nulu i zakljucati je. ici dalej je takodje lako samo treba malo znanja i vjezbe/ provjere. Vjerovatno vecina nije navikla na ovakav nacin rada sa optikom pa im to smeta. meni smeta na varipointu 1.5-6x42 da ne cujes klikove kad ih pomices i oni samo klizu pa nikad ne znas koliko  si pomakao koncanicu.

Offline okan

  • K 100
  • **
  • Postova: 371
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #647 u: 06. 10. 2015. 12:26:37 »
Molio bih za misljenje kolega koji znaju nesto o tome; zanimam me jel se moze ova optika montirati(koja vrsta montaze, šina, improvizacije...) na klasicni karabin i dal bi se mogla kasnije pravilno upucat optika je predvdjena za kombinacije ili drilinge i jel takav postupak isplativ inace vlasnik netrazi puno novaca za nju a slika je kao da je sad izasla iz trgovine inace neznam ni koje je godiste mod.Carl zeiss DIATAL 6x 42. Zahvaljujem unaprijed!

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #648 u: 06. 10. 2015. 12:47:57 »
Moj je deda na svom karabinu od zastave imao slicni sustav optike, optika Wetzlar sa donjom sinom. (Wetzlar je u svoje doba suradjivao sa Zeisom)

Inace, meni je ta donja sina vrlo simpaticna, jer olaksava montiranje optike u vertikalu bez greske, i omogucava uzduzno prilagodjavanje razmaka nosaca vec prema dizajnu puske, sto pak smanjuje eventualnu potrebu za improvizacijama.

Sve u svemu ako je optika tehnicki ispravna, nije padala i slicno, i mehanika (tureti) rade, nema razloga da je ne stavis na karabin.

Prema slici - cini mi se da je schul tip montaze.
Znaci, samo ti puskar mora staviti schulove baze na pusku.

Ja bih preporucio da napravis malo bolju sliku, zatim sa sublerom da uzmes mjere. (poprecni razmak donjih kuka, kao i razmak od prednjih do zadnjih nosaca, prije nego zovnes najblizeg puskara, pa da mu znas reci tehnicke detalje.
 
I onda prije kupnje da se dogovoris sa puskarom koji bi to sve montirao i uskladio. Koja bi bila njegova cijena.
Ukratko, schulova montaza - i nemas improvizacije kod klasicnih karabina. Ovo je klasika.

Improvizacija ce biti potrebna ako je puska modernijeg tipa pa ima ugradjenu piccatiny sinu, ili dove tail (lastin rep). Ali kod dobrog puskara sve je izvedivo. Medjutim za takvu kombinaciju mozda nije isplativo. Morat ces vidjeti sa puskarom.

Obzirom da nisi naveo za koju pusku to planiras, ja bih ovo za nesto klasicno, poput karabina kranj, zastava, voere.
« Zadnja izmjena: 06. 10. 2015. 12:53:27 od roger »
Gente Balcanico!

Offline okan

  • K 100
  • **
  • Postova: 371
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #649 u: 06. 10. 2015. 13:23:59 »
Na zastavu 8x57 stara s leptir kocnicom  koja je uredjena super ali imam vec na njoj losiju optiku od te mada se moze koristit i ima dobru preciznost ali ova je tehnicki skroz ispravna i jako dobro odrzavana jel je taj lovac drzao u rezervi ima na drilingu istu bazu za 4 optike a ovaku jednu istu pa tu nikad nije ni koristio samo je uredio da se moze montirati. Pricao sam s jednim puskarom on mi je rekao da je tesko to izvest jel je skupa montaza a nedaje garanciju da bi iza montiranja mogla biti dobro upucana jel nema kolutić za korekciju po visini ili obrnuto mozda ima taj a nema po širini ja nemam pojma o cem se radi ali nebih volio skinit optiku koja radi i kupit nove nosace a nakraju da nevalja.
pozz

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #650 u: 06. 10. 2015. 13:46:44 »

Na svim optikama koje sam ja vidio do sad - "kolutic za korekciju visine", odnosno elevacija (Elevation) je uvijek onaj gornji. Moze se vrtiti ili prstima, ili odvijacem, ili kovanicom, ili specijalnim kljucicem, u ovisnosti o modelu, i meni se cini da je vidljiv na toj optici. Dakle - postoji, jer je vidljiv na slici.

Drugi kotacic bi trebao biti sa desne strane, i on je za korekcije lijevo/desno - tzv. engl "windage".
Sad, mozda je neki nesporazum sa puskarom, ili krivo prenosis jer ne vidim optiku s druge strane.

Znaci - trebao bi da vidis da li ima jos jedan kotacic s desne strane.
Ako nema drugog kotacica, sa strane - onda je puskar u pravu - ja bih odustao od ove operacije.

Inace, kod zastave (mauser sistem) s leptir kocnicom, problem moze biti kad se kocnica podigne, a moze zapeti o optiku ako je nize montirana. Ali i ne mora.

Sve u svemu: ako ta optika ima jedan kotacic gore, (korekcija po visini) i jedan kotacic sa desne strane (korekcija lijevo - desno), onda se moze sve upucati, cak i uz minimalne tehnicke greske kod montaze baza.

Ako ima samo taj jedan kotacic, onda se nemoj upustati u to, tad je puskar u pravu.
Gente Balcanico!

Offline okan

  • K 100
  • **
  • Postova: 371
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #651 u: 06. 10. 2015. 13:53:31 »
nema bocnog ali sam pretpostavio da mozda ima oba  na tom jednom koluticu ali mislim da si upravu to je za visinu a po sirini nema. tako  je to tesko ako nebude dobro upasano(spram odredjenog metka) na montazi kasnije vrsit korekciju. ILi se zezat s metkom kiji bi imao najmanje otstupanje ili jos gore da svi idu u koso pa onda platit majstora da sve skida .

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #652 u: 06. 10. 2015. 14:00:04 »
U tom slucaju, ja bih preporucio da odustanes od tog. zagi
Gente Balcanico!

Offline okan

  • K 100
  • **
  • Postova: 371
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #653 u: 06. 10. 2015. 14:46:19 »
ima jedan puskar koji bi mogao to srediti  100% ali ko zna opet jel bi bio zadovoljan s preciznoscu a morao bi jos i novu montazu platit jel ova sto sad imam ima prstenove jedan col a ta ima 30tubus pa jos doljnja baza ili sina a sve to da uradim pa nebude dobro. neisplati mi se pocinjat znaci.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #654 u: 06. 10. 2015. 16:01:03 »
Osim u literaturi, optike koje se stelaju pomicnim nosacem u praksi nisam vidio.
Ovo je ocito starija tehnologija.
Zanimjivo, nadasve!
Gente Balcanico!

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2634
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #655 u: 06. 10. 2015. 20:26:25 »
U tom slucaju, ja bih preporucio da odustanes od tog. zagi

Tako je  zagi

Offline ivo samoborec

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1824
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #656 u: 07. 10. 2015. 08:34:12 »
...evo da pomognem.Tko od lovaca posjeduje blasera..na prodaji je ova optika sa Mak montazom za blasera.jos nije upotrebljavano samo montirano...cijena 450 €
Ako hoces vesel bit moras ze sebom Blasera nosit.,pri svakoj kljeti gemisteka spit...!!!!

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #657 u: 07. 10. 2015. 08:51:50 »
Na zastavu 8x57 stara s leptir kocnicom  koja je uredjena super ali imam vec na njoj losiju optiku od te mada se moze koristit i ima dobru preciznost ali ova je tehnicki skroz ispravna i jako dobro odrzavana jel je taj lovac drzao u rezervi ima na drilingu istu bazu za 4 optike a ovaku jednu istu pa tu nikad nije ni koristio samo je uredio da se moze montirati. Pricao sam s jednim puskarom on mi je rekao da je tesko to izvest jel je skupa montaza a nedaje garanciju da bi iza montiranja mogla biti dobro upucana jel nema kolutić za korekciju po visini ili obrnuto mozda ima taj a nema po širini ja nemam pojma o cem se radi ali nebih volio skinit optiku koja radi i kupit nove nosace a nakraju da nevalja.
pozz

To je malo jači puškar koji daje takve tvrdnje. To je stara robusna optika sa šinjom, što je bolja varijanta od optike sa prstenovima. Ona ima korekciju po visini (gornji vijak) i ima podešavanje oštrine na okularu. Na njoj su koliko mogu vidjeti nožice od shull montaže. Dakle dobar puškar, a ne onaj koji misli da je puškar treba pripasati donje dijelove baze shull montaže. To je postupak koji traži meki lem te je potrebno naknadno pušku brunirati. Kad je optika pripasana korekciju lijevo desno vršiti na stražnjem dijelu montaže (ona koja je bliže oku) Tamo imaš vijak sa obje strane. S jedne strane ga otpuštaš. s druge pritežeš i tjeraš optiku na rupu na meti koju si dobio probnim hicem.Tu se potroši desetak metaka, ali se da fino i dugovječno upucati. Sama shull montaža do pojave blaserovih sedlastih montaža zbog finog puškarskog rada  bila je najskuplja i najkvalitetnija montaža. Isto upucavanje pomoću vijaka na montaži imaju EAW schwenk montaže isto kao i Rusanove Schwenk montaže. Samo treba tražiti montažu za optiku sa šinjom i sve se da fino napraviti.

Offline Boboo79

  • K 500
  • ***
  • Postova: 799
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #658 u: 07. 10. 2015. 09:01:40 »
evo covjek vam je sve objasnio d1

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #659 u: 07. 10. 2015. 09:15:04 »
 d1
Svaka cast.
Gente Balcanico!