Autor Tema: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA  (Posjeta: 26383 vremena)

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« u: 09. 10. 2015. 09:56:25 »
 teaa

Vidim da se o ovoj temi rijetko piše iako su končanice jako bitne za precizno pucanje a time za lov i streljaštvo. O končanicama se uglavnom govori u nekim drugim temama koje su vezane uz optičke ciljnike. Svakom od nas osobno optika ima bitan nedostatak ako nismo zadovoljni končanicom koja se nalazi na nekom optičkom ciljniku. Kao što je poznato končanice mogu biti namijenjene raznim vrstama lova i streljaštva, netko voli končanice s točkicom, netko voli one s križićem, osvijetljene ili neosvijetljene i li neke druge vrste končanica npr., za daleka ili brza pucanje.  Mislim da bi bilo dobro da cijenjene kolege s ovog Foruma lovci i strijelci napišu nešto o končanicama s kojima pucaju koje najviše vole i cijene, vezano uz pojedine vrste lova i razne streljačke discipline.

Ja lovim s Zeissovom končanicom The Illuminated #60 Reticle i s njom sam zadovoljan.
 zagi
« Zadnja izmjena: 09. 10. 2015. 10:06:11 od perop »

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #1 u: 09. 10. 2015. 10:54:20 »
Imam optiku Meopta Meostar R2  2,5-15x56 RD/MR sa končanicom 4C...savršena končanica za lov, kad se upali tačkica brzo se nanosi na cilj a samim tim olakšava pucanje. Ja prezadovoljan! Na Meopti uvećanje 2.5 ima veliko vidno polje tako da je lako hvatati metu....  zagi


Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #2 u: 09. 10. 2015. 11:08:56 »
Ja imam Zeiss Varipoint 1,5 - 6 x 42 s končanicom 56. Končanica T tipa s osvijetljenom točkom u sredini. Jako tanka končanica. Prije sam imao Nikon opitku sa klasičnom križ končanicom, i moram priznati da kada sam stavio novu optiku na pušku da mi je bilo malo čudno, ali sada mi je odlična. Kod povećanja točka i končanica ostaju iste, nema povećavanja što je meni odlično jer ne pokriva metu.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana


Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #4 u: 09. 10. 2015. 15:55:36 »
Klasika 4 s iluminacijom na oba dvije optike, prije toga 30 30, 11 zeissovu, 1 German itd. , ove za long range s milion skala i brojeva nevolim.

Svaka ima svoje prednosti i mane
Imam upalu volje.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #5 u: 09. 10. 2015. 16:06:55 »
4 A, bar meni. Iako i neke druge valjaju. "trn" ili br. 1 je deblja i pogodnija za mrak ako nemaš osvijetljenje. Ove novije s točkicom su isto dobre jer pokrivaju sve. Mil dot mi se ne sviđa iako ima svoje vrijednosti kod meta.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #6 u: 09. 10. 2015. 16:14:12 »
teaa

Vidim da se o ovoj temi rijetko piše iako su končanice jako bitne za precizno pucanje a time za lov i streljaštvo. O končanicama se uglavnom govori u nekim drugim temama koje su vezane uz optičke ciljnike. Svakom od nas osobno optika ima bitan nedostatak ako nismo zadovoljni končanicom koja se nalazi na nekom optičkom ciljniku. Kao što je poznato končanice mogu biti namijenjene raznim vrstama lova i streljaštva, netko voli končanice s točkicom, netko voli one s križićem, osvijetljene ili neosvijetljene i li neke druge vrste končanica npr., za daleka ili brza pucanje.  Mislim da bi bilo dobro da cijenjene kolege s ovog Foruma lovci i strijelci napišu nešto o končanicama s kojima pucaju koje najviše vole i cijene, vezano uz pojedine vrste lova i razne streljačke discipline.

Ja lovim s Zeissovom končanicom The Illuminated #60 Reticle i s njom sam zadovoljan.
 zagi

Za lov koristim zaisss diavary 3-12x56, koncanica vrlo slicna onoj koju je kolega prethodno (slika)naveo uz jos jednu vertikalnu nit s gornje strane, ali sad mi nije za sjetiti se kojeg je tipa (nisu mi tehnicki detalji pri ruci).
U svakom slucaju, tocka u sredini je 1 moa, odnosno 3 cm na 100 metara. Ako treba, pali se crveno po noci.

Za preciznost na dlaku - kod upucavanja - ovo mi je malo prevelika povrsina (krug tocke 3 cm), jer su grupe cesto i manje, pa kad upucavam na odredjenu udaljenost, upucam tako da tocka pogodka dodiruje tocku koncanice s gornje strane, odnosno da mi je pogodak cist za vidjeti i da ga tocka koncanice ne pokrije.

Za brdsko loviste imam je upucanu na 100 m na takav nacin, a ako idem na otvorena lovista drzim je upucanu na 200 m. Kod upucavanja (bez obzira da li je upucana na 100 ili 200), obavezno na streljani provjerim tocku pogodtka na medjudistancama (50-100-200), tako da imam tocku sliku koliko padne ii digne pogodak na medjudistancama.

Za gadjanje u metu, na istu pusku koristim sightron s3, 10-50x60, sa mildot koncanicom,i montazom nagiba 20 moa. Mildot mi daje dobar osjecaj kod korigiranja za utjecaj vjetra.
Po bistrini slike zeiss je bolji, ali za gadjanje u metu u idelanim svjetlosnim uvjetima, sightronu nista ne nedostaje.
Vrlo je dobar.

Inace za odredjivanje distance u lovu, nosim sa sobom nikonov range finder, bas ako zatreba i ako se ima vremena koristiti, tako da ne koristim mogucnost mjerenja - mjerilom pomocu koncanice, a na lovackim distancama je jednostavan "point blank range" - koncanica na vitalnu zonu divljaci.
« Zadnja izmjena: 09. 10. 2015. 16:19:01 od roger »
Gente Balcanico!

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #7 u: 10. 10. 2015. 10:22:50 »
 teaa

IOR Valadada ima izbor dobrih končanica.

http://www.valdada.com/scope-reticle/

 zagi
« Zadnja izmjena: 10. 10. 2015. 10:25:13 od perop »

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #8 u: 10. 10. 2015. 10:52:00 »
Baš sam pogledao stranicu i najviše mi se općenito dopada tip German 4A Dot Reticle. Oni drugi modeli su više vojnog tipa koje vjerojatno koriste snajperisti, i ne vidim potrebe za nečim takvim u samom lovu kakvog prakticiramo mi lovci.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #9 u: 10. 10. 2015. 12:07:31 »
U vecini slucajeva imam neku od starijih modela koncanica tj.povecavaju se sa stelanjem povecanja ali najvise volim njemacku "jedinicu".Nije to jos prevazidjeno...bar ne kod mene. d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #10 u: 10. 10. 2015. 12:24:00 »
O ovom bi se moglo popricati.  zagi

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #11 u: 10. 10. 2015. 18:29:55 »


Autor: Nosler
«  : Danas u 12:07:31 » Umetanje Citata
U vecini slucajeva imam neku od starijih modela koncanica tj.povecavaju se sa stelanjem povecanja ali najvise volim njemacku "jedinicu".Nije to jos prevazidjeno...bar ne kod mene. d4

O ovom bi se moglo popricati.  zagi

 teaa

Njemačka jedinica meni je dobra za pogon, ja više volim točkice, recimo recimo IOR-ova končanica MP8 dot osvjetljena mi je nekako najdraža.
 zagi

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #12 u: 10. 10. 2015. 20:08:39 »
Ovak nekaj? z14

Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #13 u: 11. 10. 2015. 09:47:13 »
Ovak nekaj? z14


 teaa

Springo ako je ova končanica precizna, precizno upucana s odgovarajućim zrnom i isprobana na svim daljinama što zahtjeva veliko potrošeno  vrijeme čini mi se za kombiniranje utjecaja vjetra  na zrno, daljine i brzog pucanja sasvim O. K. Recimo u lovačkoj verziji do 500m (samo za predatore jer se u lovu inače puca samo do 200m fre) .

U svom novom modelu optičkog ciljnika za daleku igru X5 Swarovski nudi jednu vrstu sličnog tipa končanica koja se zove BRM-I+. +. Kod Swarovskog X5  končanica 4WX-I+ mi je nekako najdraža. Ipak ova BRM-I+ ako je zrno točno upucano daje velike mogućnosti bržeg pucanja na daljinu ali i mogućnost brže korekcije vjetra.  BRM-I+ ne sviđa mi se vizuelno jer sliči na novogodišnju jelku( kako mi ovdje rečemo borić). Končanica 4WX-I+ ima istaknut križić što je za mene osobno bolje za brže i lakše ciljanje iako bi volio da je umjesto križića točkica, Ovakve končanice radi IOR i o njima sam pisao zovu se MP8 dot.

http://xhairs.uk/?p=86

 zagi
« Zadnja izmjena: 11. 10. 2015. 10:00:42 od perop »

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: KONČANICE NA OPTIČKIM CILJNICIMA I SVE O NJIMA
« Odgovori #14 u: 11. 10. 2015. 10:13:52 »
Pero dobra, ali za papir i divljač koja stoji. Nekako mi za lov sto jednostavnije to bolje. Kvalitetno staklo i 4a odrađuju do 300 m bez problema na 6x povećanju. Ako je upucano i grupira da valja, lako se korigira visina. Druga je stvar puno veca daljina koja trazi rangefinder, vjetar i sve ostalo. Preko 300 m nisam pucao nikad, osim jednom i to meh. nisanom . Gađanje kamenja iz tanđare ne računam.