Autor Tema: kupovina optike iz usa  (Posjeta: 4952 vremena)

Offline grga81

  • K 100
  • **
  • Postova: 248
kupovina optike iz usa
« u: 08. 03. 2012. 21:08:36 »
 zanima me kolika je carina i kakva je procedura kad naručiš optiku izvana. koje su cijene carine poreza  i dali se to uopće isplati

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #1 u: 08. 03. 2012. 22:49:42 »
Evo informacije iz prve ruke, Leupold VX-R 1,25-4X20 sa Pig Plex končanicom stigla prije dva dana  d4. Cijena u Cabelasu 479 $. Stupim u kontakt s čovjekom koji živi tamo i dogovorim da svrati u njihovu trgovinu i provjeri to u vezi cijene i on potvrdi s tim da na to ide još 10% njihovog poreza, te poštarina 40-60$ (ovisno o brzini i sigurnosti isporuke ...?).
OK ja idem poslati novac preko Western Union-a, slijedi znojenje u pošti dva sata. Prvo ne ide za Arizonu (jer je tamo ovaj moj), više od 450$,  na istu osobu. Popunjavamo ja i službenica u pošti nove formulare, pa mu šaljem lovu kao dvije pošiljke, ne prolazi. Kontaktira se Zagreb i onda utvrde da nemože ni 450 nego 445. Sada pokušavamo sa dvije uplate prema njemu, ne ide. Probamo jednu na njega jednu na njegovu ženu, opet ne ide. Slijedeća operacija već uključuje moju ženu, pa ja šaljem polovicu novca njegovoj ženi, a moja žena šalje mom pomagaču u Ju-Es-Ej, i hvala bogu ja i službenica u pošti već u znoju, kad ono kaže "prošlo je". I prođe transakcija, ja da platim troškove slanja, kad ono kaže dva puta po 190 kuna.... uf
Otišla lova, čovjek kupio i poslao, stigla optika za 10 dana, i ja preuzimam na HP Expres-u jer je čovjek poslao najbrže i najsigurnije, kad tamo treba platiti tisuću i sto i još nešto kuna, što mi je "propisala" carina. Iz carinskog recepta se vidi da je osnovica za obračun bila 2.995,00 kuna (kuna tamo ovamo), pa onda PDV 25%, pa carina na sve 10%, i još u obrazloženju kažu da je račun u prilogu, a nije bio jer nije ni poslan, pa da mi nisu uzeti u obzir troškovi dostave koji inače i ulaze u osnovicu za carinjenje.... i platim ja sve i sad imam optiku  ludiloo.

Odoh u široko, da pojednostavim:
- cijena optike 479 $;
- porez 10% ili 47,9 $;
- poštarina 57 $;
- trošak slanja novca Western Union 380 kuna;
- PDV, carina i ostale pizdarije kod preuzimanja 1.160 kuna (možda sam fulao 10-20 kn).

Nadam se da sam bio jasan u svezi troškova. Ovako kao ja se ne isplati, a ako imaš nekog da ti to kupi i donese ovamo, onda se isplati i te kako.   zagi         
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline grga81

  • K 100
  • **
  • Postova: 248
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #2 u: 09. 03. 2012. 07:32:46 »
Tako sam i mislio da nije bas jednostavno. Kad ti lupe porez i carinu dodje kako i kod nas.  uf

Offline moreno40

  • K 100
  • **
  • Postova: 299
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #3 u: 09. 03. 2012. 09:03:09 »
Kolega Lucky i još pored svega što si prošao, za slučaj da na optici nešto crkne u Hr nemaš nikakvu garanciju na nju.  paci

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #4 u: 09. 03. 2012. 09:06:26 »
Ja sam kupio preko Ebaya Zeiss Conquest 3.5-10x44 za,preračunato u kune,4001 HRK sa uključenom poštarinom,optika je stigla na Carinu u Branimirovoj gdje sam još platio davanja 995 HRK (po izračunu je trebalo više ali se ne žalim ludiloo) što me izašlo ravno 4996 kuna.
Koristim Paypal za sve kupovine preko neta,ako mi se nešto sviđa ali nema opciju kupnje preko Paypala zaobilazim u širokom luku. 
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #5 u: 09. 03. 2012. 10:12:41 »
Steta sto vas tako deru al ima i boljih opcija.
Ja sam npr kupio Leupolda preko naseg kolege sa ovog foruma Huntera,uredno mu poslao pare western unionom u USA,on kupio i poslao optiku do ZG do mog prijatelja a ovaj donio meni u BiH.Ja pre pre zadovoljan,i svojim izborom optike i saradnjom sa Hunterom.Nikakve carine,ama bas nikakvih dodatnih troskova nije bilo osim onoga dog. iznosa.
To je bilo prije 2 godine a sada kolega Hunter ima opciju da mu se plati Pay Palom,tako da nema vise toga dadatnog troska slanja novca Western Unionom.
Tada je ta optika kostala 300 dolara tamo,ja sam njemu poslao 410 eura i optika mi stigla.Znaci on u taj novac preuzima i postarinu,izvoznu dozvolu,svoju uslugu i sve ostalo.
Koga zanima da prodje povoljno nek mu se slobodno javi,nece  pozalit.  teaa

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #6 u: 09. 03. 2012. 10:30:56 »
Kolega Lucky i još pored svega što si prošao, za slučaj da na optici nešto crkne u Hr nemaš nikakvu garanciju na nju.  paci

Ima onaj obrazac koji se popuni i vrati se Leupoldu, to je kao evidencija tko je vlasnik optike te navodno vlasnik ostvaruje pravo na garanciju.....?
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #7 u: 09. 03. 2012. 10:40:58 »
Steta sto vas tako deru al ima i boljih opcija.
Ja sam npr kupio Leupolda preko naseg kolege sa ovog foruma Huntera,uredno mu poslao pare western unionom u USA,on kupio i poslao optiku do ZG do mog prijatelja a ovaj donio meni u BiH.Ja pre pre zadovoljan,i svojim izborom optike i saradnjom sa Hunterom.Nikakve carine,ama bas nikakvih dodatnih troskova nije bilo osim onoga dog. iznosa.
To je bilo prije 2 godine a sada kolega Hunter ima opciju da mu se plati Pay Palom,tako da nema vise toga dadatnog troska slanja novca Western Unionom.
Tada je ta optika kostala 300 dolara tamo,ja sam njemu poslao 410 eura i optika mi stigla.Znaci on u taj novac preuzima i postarinu,izvoznu dozvolu,svoju uslugu i sve ostalo.
Koga zanima da prodje povoljno nek mu se slobodno javi,nece  pozalit.  teaa

Znaš onu "šta je bilo prije jaje ili kokoš" a ovaj odgovara "prije je bilo svega"...
To što je bilo prije dvije godine, izgleda da neće lako biti opet, i ja sam imao informacije od kolega da su nabavljali optike, nisu plaćali carinu ili su plaćali nešto zanemarivo ali izgleda da je prošlo to vrijeme, državi treba lova  dois   zagi
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #8 u: 09. 03. 2012. 12:24:14 »
Ima nacina,ima i dobrih ljudi koji rado izadju u susret i pomognu.Meni je prijatelj onako od sebe spakovao paket iz Cabelasa i poslao,mislio sam da se sali al nakon 20 dana dodje postar i nosi ovecu kutiju.Unutra optika,odjeca,rukavice,kapa,vabilica i jos nekih sitnica.O dodatnim troskovima ni rijeci.
Donosim dosta opreme za svoje potrebe iz EU,iako letim i presjedam i do 2-3 puta pa prelazim i preko drzavne kopnene granice nikad mi nisu pravili probleme jer zna se kad neko sverca i preprodaje.Ja u prtljagu uvijek ubacim par svojih slika iz lova zajedno sa optikom,lampama i svime sto nosim,pa u slucaju necega kad to vide logicno da nosim sebi.
Nasi trgovci nas sustavno pljackaju,pa zbog toga gotovo svu opremu osim oruzja i municije kupujem vani,i tako cu radit sve dok se nesto ne promjeni kod nas.Ako me bude nekad zakacilo da i platim nesto neplanski nema veze,opet sam u velikom plusu.

Offline grga81

  • K 100
  • **
  • Postova: 248
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #9 u: 09. 03. 2012. 13:08:41 »
Znaci kolege treba nac nekog vani i da posalje obican paket i nema poreza carine i ostalog

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #10 u: 09. 03. 2012. 13:15:26 »
Samo neka naznaci robu kao gift i navede nesto nizu vrijednost od stvarne.A opet treba biti spreman u slucaju da se mora platit.Ja do sada nikad nisam sad dal je sreca il ko zna.Sa nekih stranica pa i E-buy treba izbjegavat uzimat skuplje stvari,a ovi iz prodavnica poput Cabelasa nece da naznace kao gift i nizu vrijednost zbog osiguranja i u slucaju da se paket izgubi da mogu naplatit od osiguranja.Stoga ako se ima neko tamo da posalje privatno to je ideala.

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #11 u: 09. 03. 2012. 13:31:07 »
Pa meni je čovjek koji tamo živi kupio i poslao ali ovi na carini uredno proguglaju i pokupe informacije o cijeni i udri po "šverceru"  dois.

E sad tko ima priliku da to ide sa običnom prtljagom nekoga tko putuje, to je druga stvar.
Evo meni bi trebali leupoldovi prstenovi QRW, 30 mm, ako netko dolazi u HR   z10   
Bolje piti sam nego ne piti nikako

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #12 u: 09. 03. 2012. 14:26:11 »
Ovo sa "giftom" ponekad prolazi,većinom ne...ukoliko vam pošiljatelj u računu naznači manju vrijednost paketa svejedno vas iz Carine zatraže račun i nedvojbeni identitet proizvoda putem web stranice.
Kome se da zezati i mjenjati račun (i ulaziti u krivotvorenje dokumenata i time kršiti zakon) taj može proći jeftinije...
Meni se osobno nije dalo za razliku od 500-tinjak kuna natezati sa Carinom i prodavati im muda pod bubrege.
A i nemam nikog u Jameriki.
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline Bodul

  • K 500
  • ***
  • Postova: 747
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #13 u: 09. 03. 2012. 14:47:10 »
Leupold je izašao na kraju oko 5.450 kn, i ako bude problema sa garancijom se možeš slikat, a ja prodajem Kahles 1,1-4x24 star godinu dana i garancijom u HR za 5.200 kn ili zajedno sa montažom za talijanske kombinirke za 6.000 kn i svi filozofiraju kako je previše dok je kvaliteta daleko iznad leupolda.

Offline lucky

  • K 100
  • **
  • Postova: 384
Odg: kupovina optike iz usa
« Odgovori #14 u: 09. 03. 2012. 15:58:06 »
E izašlo je sve skupa 4.900, nisam znao da će me sve ove stavke dohvatiti... leupold je sa crvenom točkom a Kahles vjerovatno nije... ovaj je novi a taj nije... i da skratim nisam mislio ni ovoliko novaca dati za optiku jer inače ne bih započimao operaciju USA, tako da bi ja teško bio prava mušterija za Kahles,    z10   
Bolje piti sam nego ne piti nikako