Autor Tema: MEOPTA optike  (Posjeta: 301442 vremena)

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #600 u: 05. 08. 2014. 15:01:08 »
Pozdrav ljudi
Prije nekih 10-ak  dana sam kupio meopta meostar r1 3-12x56 rd sad gledam kroz nju
na nekih 40m i uocavam paralaxu sigurnih 2-3cm na toj udaljenosti. (optika stoji fiksno
ja pomicem glavu gore- dolje lijevo-desno u odnosu na okular) pa me zanima dali je to
normalno kod tih optika ili sam ja naletio na neispravnu optiku. uf molim vas koji je posjedujete
da obratite pozornost na to pa napisite svoja iskustva.....
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima
Pozdrav!!! zagi

Kod ove optike je paralaksa obično na 100m i kad gledaš na 40m je to sasvim normalno.

Offline Marijo B.

  • K
  • *
  • Postova: 71
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #601 u: 25. 08. 2014. 20:00:36 »
Sto stvarno nitko vise nema meostara r1?????? d13

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #602 u: 25. 08. 2014. 22:49:18 »
Lp!

Pa prijatelj je kupio mjesec dana nazad. R1 3- 12x56RGD i oduševljen... z10 d1

Lovski zdravo
Janez L 
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline šlapa

  • K
  • *
  • Postova: 40
  • lov i ribolov
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #603 u: 26. 08. 2014. 00:15:59 »
Imam ja istu optiku malo više od godine dana i oduševljen sam s njom i nemam nikakve zamjerke.
Možda da ti je pregleda netko stručniji.
lov i ribolov

Offline Marijo B.

  • K
  • *
  • Postova: 71
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #604 u: 26. 08. 2014. 17:04:08 »
Ma nije da ja nisam zadovoljan optika je odlicna nego jedino eto sto sam primjetio tu paralaksu, a mislim da netreba neka velika strucnost za to uociti a normalno da ko to ili ne zna ili ne provjerava nemoze ni primjetiti.
Kolega "šlapa" zamolio bih vas da to provjerite na nacin kako je to opisano u prvom postu pa  napisite svoje iskustvo zagi zagi

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #605 u: 26. 08. 2014. 17:33:41 »
Ne znam kolika bi paralaksa trebala biti tj. koliko se tolerira, ali kolega Trazman je dao odgovor.
Većina proizvođaća pravi optike da su na 100 m bez paralakse i tako i piše u specifikacijama. Ne do 100 m nego na 100 m, ako ja dobro shvaćam. Dakle ako na 100 m drži kao što bi trebala držati. Paralaksa od npr. 2 cm (napamet pričam) na 50 m ništa ne znači.

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline Marijo B.

  • K
  • *
  • Postova: 71
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #606 u: 26. 08. 2014. 17:54:50 »
VEThunter hvala na odgovoru i ja dijelim vase miisljenje ali bih volio cut vise misljenja a pogotovo od onih koji se vise razumiju u optike jer ja i nisam bas mjerodavan da bih mogao rec dal je to OK ili ne.
Posjedujem i nikon prostaff 2-7x32 i na istoj udaljenosti paralaksa nije primjecena ali ta optika ima podesenje paralakse na 68,58m pa je moguce da je zbog te manje udaljenosti i paralaksa neprimjetna.
E sad.......... uf..........pomagajte znalci zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3160
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #607 u: 26. 08. 2014. 18:13:39 »
Ovako, primarno sam u streljastvu vise godina, a mladi sam lovac, 2 godine iskustva.

Dakle, po meni i za nase uvjete.
Fiksna paralaksa na optici za lov u HR - gdje je maksimalna udaljenost gadjanja definirana zakonom na 150 m, odnosno 200 m, to nije prepreka niti predstavlja problem.

Optika sa korekcijom paralakse treba samo u slijedecim situacijama.
1. Long range lov
2. Long range target shooting (f-class target dicipline)

Ako se ne bavis jednom od navedene dvije aktivnosti, nema potrebe za brigu.

Recimo ja na mojoj puski imam Zeiss diavary 3-12x56 optiku, sa fixnom paralaxom na 100 m.
Kad gadjam na 100 metara sa streljivom koje joj dobro lezi, pogoci se dodiruju - cini mi se oko 20 mm grupa.
(0.66 moa)
Na 200 metara grupa mi dodje sa istim streljivom 55 mm. (0.91 MOA)

Radi lakse racunice, 1 moa sam racunao kao 30mm na 100 m, a razliku u MOA na 100 m i 200m pripisujem paralaxi, ako je gadjano sa naslona, pa je time eliminirana ljudska greska.
Sve u svemu za lovacke potrebe i udaljenosti 150 do 200 m - nema potrebe za brigu o paralaxi.

Obzirom da se greska paralaxe multiplicira sa udaljenoscu, onda na vecim udaljenostima postaje problem, ali ne u ovom slucaju.



« Zadnja izmjena: 26. 08. 2014. 18:16:33 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Marijo B.

  • K
  • *
  • Postova: 71
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #608 u: 26. 08. 2014. 18:28:32 »
Sve stoji sto ste napisali ali citajuci ovaj forum tema "paralaksa" netko je napisao da svaka optika ima paralaksu
ali da kod kvalitetnijih proizvođača ta pojava nije uočljiva ljudskim okom te da se moze vidjeti samo preciznim "aparatima" sad jel Meopta spada u tu kategoriju....... ali moja malenkost je uoci golim okom teaa uf

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3160
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #609 u: 26. 08. 2014. 18:43:10 »
Naravno da ces je uociti golim okom.

Fixiraj pusku, i klimaj glavom lijevo-desno, pa ce se ciniti da se koncanica pomice u odnosu na fixnu metu, bez obzira na kvalitetu optike. Vidljiva je meni na Zeissu, ali i na drugim optikama koje sam isprobao.

Inace svaka optika ima paralaxu, po zakonima fizike ali neke optike imaju mogucnost korekcije paralakse.

A takodjer je istina da ne postoji mjerni uredjaj koji je covjek stvorio a da nema gresku. Trik je samo poznavati gresku ili kako je korigirati.


Pogledaj ovo (paralxa je vrlo vidljiva):
http://www.rimfirecentral.com/forums/showthread.php?t=364832&highlight=paralax

Ponavljam, za lovne potrebe i lovne udaljenosti u HR ovo te ne treba brinuti.
Gente Balcanico!

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2634
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #610 u: 26. 08. 2014. 19:14:55 »
Pucaj lovački do 150 m i zaboravi na paralaksu. Je točno, skupa optika ima manju paralakso.

Offline Marijo B.

  • K
  • *
  • Postova: 71
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #611 u: 26. 08. 2014. 21:36:08 »
Hvala vam svima na pomoci a posebno Roger sad sam mirniji.
Ove slike doslovno dočaravaju moju situaciju i ako vi tvrdite da je  to normalno onda je moja optika sasvim u redu.
Samo mi nije jasno da netko drugi to nije dosad primjetio ili mozda je pa se ljudi ne zamaraju tim "sitnicama"
a ja frik po tom pitanju mad Uglavnom sto se tice oruzja i opreme kod mene mora sve bit po pisanim ili nepisanim pravilima. Zato mozda malo gnjavim sor zagi zagi

Offline šlapa

  • K
  • *
  • Postova: 40
  • lov i ribolov
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #612 u: 27. 08. 2014. 00:08:31 »
Mene toliko ne brine ta paralaxa.Optiku sam podesio na moje oko i ne čačkam po njoj previše.
Bitno mi je da je pogled kroz nju jasan i da se dobro vidi po sumraku,mjesečini i zori a sa Meoptom sam itekako zadovoljan,čak sam kupio za svoju kombinirku artemisa 2000 1.5-6x42 i sa njom sam jako zadovoljan.
Za mene je Meopta najbolji izbor jer za te novce dobiješ optiku skoro dobru kao swar,zeiss,leica i dr.

 

lov i ribolov

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3160
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #613 u: 27. 08. 2014. 04:47:47 »
Hvala vam svima na pomoci a posebno Roger sad sam mirniji.
Ove slike doslovno dočaravaju moju situaciju i ako vi tvrdite da je  to normalno onda je moja optika sasvim u redu.
Samo mi nije jasno da netko drugi to nije dosad primjetio ili mozda je pa se ljudi ne zamaraju tim "sitnicama"
a ja frik po tom pitanju mad Uglavnom sto se tice oruzja i opreme kod mene mora sve bit po pisanim ili nepisanim pravilima. Zato mozda malo gnjavim sor zagi zagi

Ja sam isti takav! just
Cim mi hitac u metu ode centimetar u stranu di ne treba, ja se ne smirim dok ne korigiram gresku ili ne otkrijem uzrok.

(u streljastvu centimetri gube bodove)

Svaka optika ima svoj fokus, a kad ima fokus, ima i potencijalnu gresku paralakse.
Inace meopta optike, po meni, kao ceski karabini i pistolji, spada u rang best-buy proizvoda u omjeru cijene i kvalitete.
Mozes biti na miru. d4
Gente Balcanico!

Offline Boboo79

  • K 500
  • ***
  • Postova: 799
Odg: MEOPTA optike
« Odgovori #614 u: 27. 08. 2014. 08:31:45 »
meni kada je centimetar od centra vise ne pucam da ne pokvarim happi hao