Autor Tema: optika do 1000 kuna  (Posjeta: 14716 vremena)

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #15 u: 28. 12. 2015. 18:47:13 »
Radije se strpi i skupi  nekih 300€ , za te novce na egunu kupiš starog zeissa Z s fiksnim uvečanjem koji još vrijedi kašetu  norkonia a slika je ko da je upravo pala kiša pa punila bura  ;)
Imam upalu volje.

Offline vuk sa motajice

  • K 500
  • ***
  • Postova: 673
  • budi do kraja ono sto jesi
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #16 u: 28. 12. 2015. 19:34:54 »
Kao mlad lovac pocetnik a para se nije bas imalo a nažalost ni danas nije ništa mnogo bolje bio sam prinudjen kako se bližio lov srndaća uzeti i montirati kakvu takvu optiku. Nisam imao ni nekog znanja i iskustva i ja sma na svoj zastavin karabin kupio i montirao jeftinu kinesku optiku Pro-lux 3-9x40 od 600 kuna i montažu kopiju švenka iz male privrede i ja i kolega odemo i upucamo to. Te sezone pala dva srndaća i to jedan u bronzi pa dvije svinje, lisica bez ponovnog upucavanja i korigovanja. Ja sretan jer sam za cca 1000 kuna kupio novu optiku i montažu i sve je to služilo i radilo nekih 4 godine jer sam tada već prikupio nekog znanja a i skupilo se malo gotovine pa sam zamjenuo i montažu i optiku. Ali ovu optiku sam prodao jednom kolegi i njega i dan danas služi i nema problema sa njome. Šta hocu reći, naravno ako se ima para onda odmah u startu treba kupiti kvalitet jer se on jednom plaća a nekvalitet više puta. Ali većinom mladi lovci nemaju mnogo para za nekog Swara, Zeissa, Meoptu školuju se i itd pa za neki početak može poslužiti neka Norconia, Bushnell a po meni najbolje neka Zrak lovna optika polovna. Kažu svi strpi se pa skupi 300-400 eura ali ja se dobro sjećam da sam tu prvu lovnu sezonu jedva čekao da smontiram bilo kakvu optiku i lovim srndaća i bilo je uspjeha i sa tom kineskom i dosta puta me obradovala i nije izdala a bilo je pogodaka i na 250 metara.
Moja puska,moj pas i ja

Offline vuk sa motajice

  • K 500
  • ***
  • Postova: 673
  • budi do kraja ono sto jesi
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #17 u: 28. 12. 2015. 20:30:52 »
Pronadjoh i sliku nekada moje optike i montaze  ;D  ;)
Moja puska,moj pas i ja

Offline berbenn

  • K 500
  • ***
  • Postova: 719
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #18 u: 28. 12. 2015. 22:12:33 »
I nije lose, a odstreljivalo je.... To je TO!

Offline Marko1234

  • K
  • *
  • Postova: 13
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #19 u: 28. 12. 2015. 22:26:56 »
koliko vidim sve je stvar shvaćanja i razmišljanja....netko je mišljenja da je za početak dovoljno staviti bilo što da može poslužiti, a netko je mišljenja da ne treba trošiti vrijeme ni novac na nešto jeftino i nešto osim zeissa, swarowskog, meopte i sl.
biti lovac nije samo kupnja optike već puno drugih stvari (puške/e, municija, odjeća, obuća i druge stvari) pa stoga svatko odlučuje prema vlastitom buđetu....

Offline Kimboarap

  • K 500
  • ***
  • Postova: 546
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #20 u: 29. 12. 2015. 00:12:46 »
Ako nije preglupo pitanje, mislim da ne bi bilo loše reći nekoliko savjeta koju optiku uzeti do 1000 kuna za lovca koji tek ulazi u lovačke vode i koja će poslužiti za početak.
Recimo da se radi o karabinu CZ M70 8X57
hvala.
Marko ako ovako nastavis prodaj oruzje i kupi bolji laptop da se mozes dopisivat i razmjenjivat msljenj( a misljenja su ti ka guzica, svatko je ima)....  Tako da ostavi forum i u sumu pa ces do nekih zakljucaka doci i sam a to ti je puno vridnije nego tudja iskustva....

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #21 u: 29. 12. 2015. 08:27:17 »
Vidiš Vuk s motajice ima pozitivna iskustva bazirana na jednoj optici, onoj vlastitoj.
Ja s druge strane imam nemam pojma koliko svojih i bar još pet puta toliko optika od kolega, od onih od 300 kN s buvljaka do S&B koji vrijedi ko polovan auto.

S mojim prijedlogom samo sam te htio poštediti naj gore stvari koja ti se može dogoditi a to je poluispravna optika, jer kad je u bananu totalno to utvrdom s 3 metka, međutim kad otpucam pola kutije i sve ide u 5 kuna a onda me vlasnik zove nakon X dana da je fulao srnjaka na 50 metara i da je poslje probao pušku i da metka nema u papiru?

E onda počinje češkanje po glavi za kojim slijedi gubitak povjerenja u oružje a možda i u sebe, što je najveći gubitak i teško se nadoknađuje.
« Zadnja izmjena: 29. 12. 2015. 08:29:53 od Neno »
Imam upalu volje.

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #22 u: 29. 12. 2015. 08:43:48 »
Neno apsolutno točno. Ne govorimo o antirefleksnoj zaštiti koja je nula već o izdržljivosti na šus. Dogodi se da se upuca i drži možda 10 metaka, možda kutiju, a onda krene i ide kud ona hoće. I onda počinje igra malog tigra. Frči optiku, frči montažu, probaj na mehanički, pa završiš u Etranu na servisu, a u servisu te malo čudno gledaju, gospon pa vi ste ozbiljan čovjek, a kupujete smeće....

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #23 u: 29. 12. 2015. 09:41:34 »
Laufer mene je slična zvizdarija natjerala da uzmem još jedne ringove od EAW-a od 25,4 uz 30 i prizmu koje imam.
Stavim upitnu optiku na svoj karabin i izbacim iz kombinacije pušku i montažu kao moguču grešku.
Imam upalu volje.

Offline vuk sa motajice

  • K 500
  • ***
  • Postova: 673
  • budi do kraja ono sto jesi
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #24 u: 29. 12. 2015. 09:47:49 »
Neno ako si pomno procitao moj post u cjelosti vidio si da sam napisao da ako se ikako moze kupi kvalitetnija optika jer se to kupuje jednom i jednom placa a losa je najskuplja opcija uvijek ali sam i naveo nase a i svoje licne mogucnosti tada u to vrijeme i nemamo svi novaca i nismo svi istih mogucnosti, znam neko ce reci sta onda trazis u lovu a to je skup hobi i samo za one sa lovom. U redu i ta ima mjesta ali ja volim da svako ko voli lov lovi  spram svojih mogucnosti i uziva u lovu. Po meni najbolja opcija mu je kakva polovna u ispravnom stanju optika tipa Zrak 6x42 ili nesto skuplje a polovno tipa Zeiss, Kahles 6x42 a samo treba traziti po oglasima a moze se kupiti sada i po Austriji, Njemackoj. Jeste ja imam jedan karabin i jednu optiku i za vise nemam potrebe a nagledao sam se i Zeissa, Swarowskog, Meopte, Kahlesa i jesu vrhunske optike ali ja svog trenutnog Leupolda VXR necu zadugo mjenjati i zadovoljava sve moje lovne potrebe.  ;)
Moja puska,moj pas i ja

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #25 u: 29. 12. 2015. 11:13:08 »
Mislim da si krivo shvatio moj post.
Nikakva kritika na tvoj račun, čisto moje iskustvo je pokazalo a vidim i tvoje da se na optici ne štedi jer se brzo opečeš.
A što se tiče VXR-a uvjerio si se nadam se u ono šta sam ti napisao kada si ga kupovao, dosta muzike za te novce  ;)
Imam upalu volje.


Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #27 u: 29. 12. 2015. 12:06:10 »
Ovaj "Walther" ima na sebi montažu za šinu 11 mm to ti govori namjenu.

Još jedno da ponovim milijun puta dokazano, naj donji rang optike vrijedne pažnje su tipa Leupold VX II ili Meopte Artemis dakle cca 2500 kN pa nagore.

Možeš naravno kupiti i optiku za karabin700 kN i da te posluži sreća i bude sve u redu par godina ali daleko veća je  šansa da dobiješ probleme upakovane u cijev s par stakalaca.

Ove prostafove i Nikom deklarira kao optike za MK ako se ne varam.
« Zadnja izmjena: 29. 12. 2015. 12:11:40 od Neno »
Imam upalu volje.

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #28 u: 29. 12. 2015. 13:09:36 »
pa stoga svatko odlučuje prema vlastitom buđetu....

Tako je. Vjerujem da nisi blesav pa da ne shvaćaš da skuplje uglavnom znači i bolje. Svima nam je to jasno pa opet nemamo svi Swara/Zeissa/S&B ili Leicu. A svi smo mogli skupiti "još malo" i tom "još malo" nikada nema kraja.
I shvaćam da "skupi još malo" može biti puno lakše za reći nego napraviti. Dakle, ako ti skupljanje više novaca ne dolazi u obzir, moja preporuka za taj budžet (+/- koja kn) je Nikon Prostaff (novi u trgovini) ili recimo nešto poput Tasco Titan 1,5-6x42, vidim ima ih na njuškalu za oko 1400 kn. U obzir dolaze i ove što su ti neki već preporučili (Zrak 6x42 ili nešto slično).

 d1
Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: optika do 1000 kuna
« Odgovori #29 u: 29. 12. 2015. 13:18:46 »
Za pocetak se moze jako lijepo uzivati u lovu sacmaricom a divljac visokog lova ostavis za malo kasnije . Makar do cca 100m i mehanika igra. Nigdje ne pise da je optika obavezna.