Autor Tema: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija  (Posjeta: 1296 vremena)


Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #1 u: 23. 09. 2021. 09:08:30 »
imho, kazati da ljudi trebaju balistične turete za uspješan LR lov je najslabije što se može, je če ljudi misliti da ne trebaju poznati ništa od balistike, da smo stave 'neke' ringove koji prikazivaju 'neke' daljine i problem je riješen...

Offline Trazman

  • K 100
  • **
  • Postova: 170
  • Tomas Hunting
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #2 u: 23. 09. 2021. 12:31:20 »
imho, kazati da ljudi trebaju balistične turete za uspješan LR lov je najslabije što se može, je če ljudi misliti da ne trebaju poznati ništa od balistike, da smo stave 'neke' ringove koji prikazivaju 'neke' daljine i problem je riješen...

Kako bi onda trebalo napravit?

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #3 u: 23. 09. 2021. 14:45:18 »
samo kažem da nije dovoljno samo staviti neke ringove i možemo pucati na dulje, i to treba dobro objasniti ljudima koji ne poznaju balistike.
dobro ti znaš šta sve treba za uspješan pogodak na dulje daljine; od poznavanja balistike, poznavanje tvog oružja, izmerena prava brzina kugle, dovoljna preciznost... a kad sve ovo znaš kao ti, onda možeš se igrati ringovima (makar ih ne trebaš, samo trebaš znati koliko klikova na koji daljini i pali)
 zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #4 u: 23. 09. 2021. 18:23:13 »
Ovo je visoko softicirana oprema, gdje poznavanje opreme i balistike igra vaznu ulogu kao i pravilan izbor zrna i kalibra. Moje je iskustvo da mi je najdalje gadjanje na metu bilo na 750 metara (s gustom) ali na divljac nikad preko 200m a najcesce puno blize.

Koristenje ovakve opreme, po programu skolovanja za lovca u Hr nije predvidjeno da se obradjuje ni na teoretskoj ni na pratkicnoj nastavi, i prosjek ljudi nije na tom nivou.
Zakon u Hrvastkoj ne predvidja gadjanje na velike lovne udaljenosti u vecini slucajeva. i prema regulativi i praksi, klasicno upucavanje karabina na +4cm na 100 m, ce zadovoljiti potrebe 95% lovaca. 5% preostalih su ili vrlo vjesti i odgovorni ili u suprtonoj krajnosti egzibicionisti bez podloge.

u HR, gadjanje na vece udaljenosti zakonski je predvidjeno u dva slucaja:
- Muflon i divokoza do 300 metara (ocito za uvjete planinskog ili brdskog lova)
- odstrel vec ranjene divljaci na vecoj udaljenosti (po principu pucati pa makar pogodio)
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_04_37_779.html

I sad sta reci?
Za ovakvu opremu, i opcenito za long range lov, trebalo bi napraviti specijalisticki dvodnevni tecaj i izdati diplomu, pa ko hoce prvo nek prodje gradivo na kvalitetan nacin, i proba puknut tokom tecaja na vecu distancu. I uvesti financijsku odgovrnost za ranjavanje divljaci.
ja osobno nisam pobornik long range lova (ali jesam long range natjecanja - gadjanje na papir) ali razumijem da postoje ljudi koji imaju afiniteta za ovo. A u ovom slucaju trazman je vrhunski strijelac, ali to nije standard koji svaki prosjecan lovac moze pratiti.
Gente Balcanico!

Offline pepi3

  • K 100
  • **
  • Postova: 378
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #5 u: 23. 09. 2021. 21:43:29 »

Kolega Trazman , ovo je ljepi i koristan prikaz , ja koristim Swarovski optike i sve su opremljene sa BT u bojama ,koristim ih sa velikim zadovoljstvom i puno mi pomazu u preciznim odstrelima na svim daljinama , u mom slucaju do 350 metara. Najzahtjevniji je upravo taj dio , razumijevanje, ugradnja i upucavanja na pocetnu udaljenost, ostalo je sve u programu.
 

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #6 u: 24. 09. 2021. 05:24:26 »
Da, zaboravih napomenuti.
Ovo smo upucavali na streljani, za mog dobrog priajtelja koji je to montirao na merkel helix 300 win mag.
S idejom, ako bude prilke za koji dalji hitac u lovistu.

Uglavnom, vrhunska stvar.
Medjutim prakticno, mislim da je proslo vec nekoliko godina / lovnih sezona (mozda 4 ili 5) i mislim da mu nije zatrebalo ni jednom za dalji hitac. Mislim da su mu svi odstreli unutar 150 metara udaljenosti.

Ovo je zaista oprema za lovca, koji ide u zahtjevne i specificne lovove gdje se po pravilu a ne po slucajnosti moze ocekivati dalji hitac.

Gente Balcanico!

Offline pepi3

  • K 100
  • **
  • Postova: 378
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #7 u: 24. 09. 2021. 09:46:09 »
Moze biti korisno na svim daljinama , npr ako divljac stane u kakav podrast ili visoku travu ili iza kakvog drugog zaklona gdje je svaki centimetar bitan da metak ode precizno u tocku koju nisanimo. Ja imam izvadjene sve vrijednosti izmedju boja i odstupanja mi nisu nikad veca od 2 cm. Precizan mjerac daljine je neizostavan dio opreme.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Swarovski ballistic turret flex konfiguracija
« Odgovori #8 u: 24. 09. 2021. 10:08:08 »
Precizan mjerac daljine je neizostavan dio opreme.
Tocno!
Gente Balcanico!