Autor Tema: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?  (Posjeta: 24698 vremena)

Offline vuk sa motajice

  • K 500
  • ***
  • Postova: 673
  • budi do kraja ono sto jesi
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #135 u: 20. 04. 2010. 14:53:46 »
Marko svaka ti dala ref nista bez pasa u lovu,da nema njih vjerovatno ne bih ni isao u lov,nije meni gust ici na ceke,nego pustis pse i lagano pretrazivanje i nadmudrivanje 2p ,sto ljudi sto cudi zagi
Moja puska,moj pas i ja

Offline dick

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #136 u: 21. 04. 2010. 08:11:48 »
tko je taj koji određuje kojom TEHNIKOM će se izvoditi neki lov, odnosno treba li taj reći prije lova, npr. danas ćemo loviti tom i tom tehnikom sa psima ili nekom drugom (ili tom istom) tehnikom bez lovačkih pasa?

Pa mislima da to na pocetku svakog lova to lovnik kaze! tipa: Danas smo se sastali... Lovit ce se pogonom s psima.... ili kruzni lov ili sta već je!

A na temu da odgovorim : Pa  za mene je najveći gušt s psima (zato ih imam kod kuće 9). Kad čuješ tu pjesmu , još kad ide na tebe.....
Naravno svaki lov ima svoje čari, zato kako ko voli , a ja ću pasiće pred sebe i pomalo!
 zagi

Lov pogonom, prigonom ili kružni lov su NAČINI skupnog lova, a nigdje ne piše da su to tehnike lova. Moje pitanje je i dalje: što su to tehnike lova?
Jel negdje piše da se u lovu određenom tehnikom MORAJU koristiti lovački psi?
Za sada samo (članak 9. Pravilnika o uvjetima i načinu lova)
U lovu na sitnu divljac MOGU se koristiti odgovarajuci lovacki psi ako se lov izvodi na
nacin koji omogucava sudjelovanje pasa.

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #137 u: 30. 06. 2010. 15:57:40 »
Na terenu kakav je kod mene lov bez pasa je nemoguč.Teren je brdsko planinski vidljivost je uglavnom do 50 m u šumi lovi se zec, lisica i divlja svinja i njih je gotovo nemoguče loviti bez dobrog goniča .Nema mi draže stvari nego kada se priroda budi slušati pjesmu goniča koja odjekuje među brdima i smatram da lovci koji ne love sa psima i neznaju što je pravi lov z10

Offline markoherc

  • K 100
  • **
  • Postova: 262
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #138 u: 30. 06. 2010. 17:01:37 »
peca  z10 d4

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #139 u: 30. 06. 2010. 22:01:42 »
ja najvise volim  parforce lov na jelena kad ga 100-200 gonica goni a mi konjima zanjim dok jelen necrkne od iznemoglosti  d4 z1
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Jakov-lovac

  • K
  • *
  • Postova: 11
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #140 u: 01. 07. 2010. 17:31:16 »
pa ljudi je li to moguće da ima kolega koji tvrde da je lov bez psa jednako atraktivan kao s psima
lov na što
naravno da se psi neće koristiti u lovu na jelena,ni srnu... osim na krvnom tragu
ali loviti kamenjarku bez psa,loviti fazana bez psa ili zeca
a tek čaglja ili lisicu,divlju svinju,
večernji prelet pataka ili šljuka uz ptičara koji vam sjedi uz nogu i svaku odstrijeljenu aportira
bez obzira što čekate uz brzu rijeku na niskoj temperaturi,i to s veseljem
a lov na kunu
a potraga za ranjenom divljači
a o šansi za divljač,divljač na koju smo digli pušku ne bi smjela imati šansu,ali kroz taj hitac druga
bi morala imati veću šansu

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #141 u: 01. 07. 2010. 21:14:15 »
kolega a otkad se psi nekoriste u lovu na srnecu i jelensku divljac, svijet je poprilicno velik i svako ima svoje metode,smijesno je pricat sta je bolje i nabrajat, neke stvari se morju i bez psa se nemoze to je sastavni dio lova ,sa srecom ima i dosta drzava na ovome svijetu gdje je to i zakonski propisano ,pa ko ce isi u lov na patku il uopste pernatu divljac bez psa  uf
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline lovac 1

  • Moderator
  • K 500
  • *****
  • Postova: 697
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaa...
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #142 u: 04. 07. 2010. 22:03:23 »
Svaka država, i svako podneblje ima svoju tradiciju lovljenja, Naravno da je lov na pernatu divljač nezamisliv bez pasa. I lov na DS pogonom sa psima je interesantan ali nije zahvalan.
Ljepo je organizirati u svom lovištu nekoliko pogonskih lovova sa psima, ali ne previše jer divljač gubi svoj mir i rastjerana je. Odrede se djelovi lovišta gdje se lovi pogonom, ali sigirno nije dobro po svim djelovima lovišta puštat pse da rastjeruju divljač, u tom slučaju od gospodaranja nema ništa.
Svaki lovozakupnik koji ozbiljno gospodari lovištem neče dozvoliti svakotjedne lovove sa psima.
U pogonu često strada i ono što se nebi smjelo odstreliti ( krmače ) i tu je veliki problem.
Kad grupa lovaca dođe u komercijalni lov oni češu po svemu što se diže , tako kad se na štreki nađe po desetak krmača, to je katastrofa.
Ja sam za lov sa ćeke , gdje se toćno može osmotriti što je izašlo i šta se puca.
Često sam lovio u lovištu u okolici Livna, jer sam tamo i ćlan jedne udruge, i imao sa priliku vidjeti kako izgleda lovište gdje se stalno lovi sa psima . Hrana se skoro ne unosi u lovište .ili jako malo.
I to malo svinja što se zatekne u lovištu bude rastjerano na sve strane.Zato opet kažem da svatko podneblje ima svoju tradiciju lovljenja.

Offline lovac 1

  • Moderator
  • K 500
  • *****
  • Postova: 697
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaa...
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #143 u: 04. 07. 2010. 22:11:18 »
Imam prijatelja koji ima  već desetak godina lovište u zakupu veličine 3 000 hektara i još nije pas ušao u lovište, a svake se godine odradi nekoliko pogonskih lovova ali bez pasa. On organizira pogoniče koji tjeraju i rezultati su odlićni, a divljać nije rastjerana ko sa psima. i što mi se dopalo
pogonići su bez pušaka, što prakticiraju i mnogim lovištima u HR. Šumama.
« Zadnja izmjena: 04. 07. 2010. 22:16:36 od lovac 1 »

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #144 u: 04. 07. 2010. 22:15:54 »
To je sve od lovista do lovista,negdje gdje ima previse svinja lov pogonom je jedini uspjesan nacin da se smanji populacija i stete jer cekom je to vrlo vjerovatno nemoguce.Tu se ne stede ni krmace.Tako se lovi i srneca i jelenska divljac psima po nekim drzavama,lovi jer je ima i previse.A kod nas pogotovo u BiH su lovista vecinom devastirana u svakom smislu,iz mnogih drugih razloga,ne zbog lova psima,neradi se kako treba pa se onda desi kao u mom lov. dr. da totalno zabrane lov svinja na dvije godine.A ti hrani 3-4 psa svinjara...

Offline lovac 1

  • Moderator
  • K 500
  • *****
  • Postova: 697
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaa...
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #145 u: 04. 07. 2010. 22:39:40 »
Bosna ima prekrasna lovišta kakva Evropa nema, ali pored slabog gospodarenje tu su i predatori kojih ima dosta i oni preko zime odnesu jedan ljepi dio divljaći. Još ako vam stave vuka u zaštitu , kao kod nas, onda ćete imati problem.
Ali stanje će se popravit na bolje kad vam lovišta dobe lovozakupnike, bilo to lovačke udruge ili D.o.o. Tad če se znati tko je gazda, bit će reda i više divljaći i opet će se loviti sa psima samo organizirano na određenim lokacijama.

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #146 u: 04. 07. 2010. 22:52:19 »
Svejedno nebi bilo dobro da se lov psima zabrani ili ogranici,bar ne u lovistima koja povrsinom i konfiguracijom terena sama od sebe imaju dijelove gdje ljutska noga rijetko kad kroci,a upravo se na takvim mjestima divljac razmnozava i trazi mir.Sto bi Isa rekao tamo veprovi umiru od starosti  ;)
Zato i mislim da sve zavisi od lovista do lovista,normalno da svaki privatnik u malom lovistu ne zeli otjerat divljac jer tako gubi pare,al u planini divljac ide iz lovista u loviste i to je normalno,a na nama je da ju sto duze zadrzimo hranom,solistima.Jer ona ionako ne zna za granice a ni psi kad je gone.

Offline Fruky

  • K 500
  • ***
  • Postova: 538
  • ovo je moja kinologija
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #147 u: 21. 08. 2010. 14:41:05 »
Svako lovačko društvo ili lovoovlaštenik prava lova donosi svoja pravila. Što bi se desilo i jeli to moguče da pernatu divljač lovimo bez pasa. Ja bih rekao samo ovo, zakon nije rekao da ti moraš loviti ovako ili onako, zakon kaže da moraš izvršiti odstrel po LGO 20% plus minus, a na koji način svakako odgovorna osoba i tu je za mene kraj.
što bi bilo kad bi bilo

Offline TUROPOLJE

  • K 500
  • ***
  • Postova: 565
Odg: LOV S PSIMA - DA ILI NE? VAŠE MIŠLJENJE...?
« Odgovori #148 u: 22. 08. 2010. 11:02:45 »
Kako sve pa tako i lovstvo u lijepoj našoj samo u nekim dijelovima je na zavidnoj razini jer su gospoda koja su dozvolila da se naprave manja lovišta od 5 000 hektara , a u planinskim dijelovima bi trebala biti min 50 000 hektara.
Ovakvim načinom gdje svako selo ili zaselak ima svoje lovište i lovi se sa gonićima normalno da nije niko zadovoljan i svako je ljut na svakog..

Ja osobno najviše volim lov pogonom na divlje svinje a čekom , šuljanjem nešta manje .

Osobno moje mišljenje je da lov na sitnu divljać svaki lovac bi trebao imati jednog psa i da bez psa nebi mogao prisustvovati takvim lovovima.

Zamislite u mom društvu jedan lovac koji lovi 30 g i soli pamet ostalima ide na divlje patke na rijeku sa blinkerom i varalicom. Znate šta je najžalosnije da ih ima još više takvih bisera .....