Autor Tema: Svečana lovačka odjeća - lovačko odijelo - svečano lovačko odijelo  (Posjeta: 42082 vremena)

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
točno je da odijelo treba par puta godišnje i da je financijski situcija teška,ali pošto sam dobio funkciju u društvu red je da si nabavim odijelo pošto je to tradicija u mojem lovačkom društvu  d1


Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
:shok: Ne mogu pospremit lovca u vječna u farmericama.
d4 kolega, sad bum ženi predložil da me pokopa u lovačkom odijelu...
Stalno jamra da je to skup sport, sad barem ima kaj za odabrati u ormaru i nije na trošku... ;D
Em ti sumpor.....

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Tyrol hao

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Ovu temu doživljavam ozbiljnom, a čini mi se da je to nekima sprdnja, pa sam slobodan staviti komentar. Dakle svečano lovačko odijelo da ili ne? Nevjerovatno kolika je razlika od regije do regije. U Gorskom Kotaru gdje je jaka tradicija i kultura lovstva lovačko odijelo u udruzi zastupljeno je vjerujem 100%. Čak su pojedine udruge naručivale odijela za sve članove tako da svi imaju jednaka. Na jednom sprovodu u Zagorju valjda kompletno lovačko društvo došlo je na posljednji ispračaj u lovačkim odijelima, sa zastavom društva, sa grančicom na lijevoj strani šešira, sa bijelim rukavicama. Oprostite, ali na mene je to ostavilo snažan dojam. U Sloveniji to je normalna pojava. Kod nas u lici večim dijelom nepoznanica. Činjenica je da za večinu lovaca lovačko odijelo je bespotrebno bacanje novaca, jer će ga obući samo na godišnjoj skupštini, ili eventualno na sprovodu lovca. No budimo realni, da je kriza je, ali lovačko odijelo košta manje od jedne kave dnevno u kafiću, pmnoženo sa brojem dana u godini dobijemo iznos za dva solidna odijela. A uz kavu tu je i konjačić. Osobno sam bio stručni vodić na nekoliko lovačkih izložbi. E sad na izložbu dolaze dvije vrste posjetitelja. Lovci njih zanimaju trofeji, i djeca sa školama, vrtićima i roditeljima, njih zanimaju diarame. I kako da ih vodite? U trapericama. Oni  vas doživljavaju ka stričeka lovca. Lovačko odijelo se podrazumijeva. Također u više navrata  je moja udruga organizirala posjet velikim međunarodnim  izložbama trofeja u Slovačkoj (Nitra)  Mađarskoj (Budimpešta) Rumunija (Bukurešt). Tamo osim domaćina na štantu gdje stoji Hrvatska zastava i vi na neki način prezentirate lovstvo svoje zemlje između ostalog sa prepoznatljivim odijelom. A bilo je lijepo i vidjeti delegacije drugih zemalja koje su posjećivale naš štant, opet svi uniformirani. Ili negdje sredinom osamdesetih netko je došao na ideju da organiziramo lovačku zabavu u Zagrebu. Prva je napravljena u restoranu Okrugljak, a odaziv je bio takav da smo morali napraviti još jednu u hotelu Esplanade. Podrazumijevalo se da su svi lovci domaćini u lovačkim odijelima. Kad predstavljam udrugu u županijskoj skupštini ili u LS pa ne mogu doći u trapericama. Na zamolbu obitelji preminulog lovca, a po želji pokojnika morao sam organizirati lovački sprovod sa jagerhornima i po svim regulama. Jedino nam policija nije dozvolila počasni plotun (groblje Šestine) navodno zbog blizine kineske ambasade. Podrazumijeva se da su svi članovi udruge na ispračaj došli u lovačkim odijelima. Prije nekoliko dana jedan mladi lovac mladić od 20 godine mi reće. Znate počeo sam raditi i jedva čekam prvu plaću da si kupim lovačko odijelo, da sjedim na skupštini ko lovac. E sad odijelo ne čini čovijeka, ali po viđenju prepoznaje lovca, što ne znači da onaj koji ga ne nosi je manje lovac od ovog drugog. A u kojem bi me odijelu trebali sahraniti. Pa lovu sam podredio čitav život. I na kraju ne zamjeram lovcima koji ne nose lovačko odijelo. To je stvar osobnog odabira i financija. Prije možda desetak godina Đuro Dečak je došao otvoriti lovačku izložbu u Sisku u ljubičastom odijelu sa crvenom kravatom. zagi

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Kolega Laufer  d1 ali nema ljutnje  sor
Lovačko odijelo smatram pokazateljem štovanja i dostojanstva prema lovu i simbolom lovačke kulture, te ga tako kad imam priliku i nosim...(ili dio istog)
 z10
Em ti sumpor.....

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Kolega Tyrol ptpuno se slažem.

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
slazem se kolega laufer d4
nemam odijelo, stvarno mi rijetko zatreba, a tada uf moram si nabavit odijelo.. ;D, al posluze lovacke hlace, lovacka kosulja, lovacka kravata i skrljak da se nekak pokrpaju te rijetke zgode kad treba bit svecano lovacki odjeven.
ali nije to to!
svecano lovacko odijelo, definitivno, da.

Offline Kohorta

  • K 500
  • ***
  • Postova: 536
Kolega laufer  zagi
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Ne želim da ovo shvatite kao hvastanje . U mom Društvu tradicija lovačkog odjela ukorijenjena je od samih početaka , kada nije bilo novaca ni za kruh , a kamo li za svečanu odječu . No svijesni osnivači već od godišnje skupštine 1950 godine stavljaju u plan rada nabavku materijala za izradu odjela , te se zadužuje lovnik ( u privatnom životu šnajder , da do iduće skupštine sašije svim članovima, njih 12 , odijela po mjeri , s time da svatko mora o svom trošku nabaviti gumbe od roga divljači.
U mom društvu nema Skupštine , svadbe mladih kolega, ni sahrane , a da svi članovi nisu u lovačkom odijelu što smo regulirali i Pravilnikom o lovnom redu .
U Prvilniku stoji između ostalog da je društvo prilikom vjenjčanja svog člana ( naravno samo prvi put ) obvezno kao svadbeni dar pokloniti lovačko odijelo , košulju, kravatu i šešir.
Čin nošenja svečanog lovačkog odijela mene čini ponosnim i zadovoljnim !
« Zadnja izmjena: 21. 03. 2015. 07:23:53 od fazan »
Hrvatske Domovine Sin.

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Za svaku pohvalu, kolega fazan.
al najbolje je ovo : '(naravno samo prvi put)' ;D zagi

Offline zloocko

  • K
  • *
  • Postova: 71
Svaka čast  ! ! bravooo