Mislim da ovisi o proizvodjacu.
Zato jer profili cijevi uglavnom nisu isti od proizvodjaca do proizvodjaca.
https://kriegerbarrels.com/contoursMedjutim,
Mogu reci slijedece:
Tikka T3 tac, je negdje oko 3.6 kg, sveukupno. (non flutted, varmint barrel)
Sa lovackom optikom, dodje negdje na 4.20 kg.
Vidim da su na specifikacijama od ovog browninga stavili istu tezinu, oko 3.6 do 3.7. (flutted)
Sa lovackom optikom bilo bi isto oko 4.2 kg.
Velike dugace sportske optike su teze.
Tikka sa sportskom optikom dodje na nesto iznad 5kg, mislim oko 5.6 kg. (Ukljucujuci jako jednodjeljnu montazu)
Nije "light", medjutim, uobicajena zastava m70, kao primjer prosjecnog karabina sa drvenim kundakom, sa optikom dodje takodjer oko 4.20 kg.
Ako se gleda ekonomija projekta puske prema naslovu ove teme i uzimajuci u obzir da su na forumu lovci, onda je mozda najekonomicnije uzeti pusku koja moze odraditi dvije funkcije: lov i streljanu.
Dodatna beneficija ovog je da trenirajuci na meti, eventualno natjecanje, i u lovu s jednom te istom puskom - upoznat ces je u dusu.
U tom slucaju ove dvije koje spominjem tikka i browning GRS ulaze u tu kombinaciju bez problema, jedino bi trebalo imati dvije optike i skidajucu montazu, i kalibar koji zadovoljava snagom za divljac - u ovom slucaju opet 308 win. Opcionalno 6.5 x 55, odnosno moze i nesto slabije ako se planira loviti do velicine srnece divljaci.
Sa lovackom optikom, sa pirsanje i ceku zadovoljava tehnicke uvjete (tezina) - 4.2 kg, obadvije.
Sa sportskom optikom ulazis u solidnu konkurenciju na natjecanju, a za pucanje na metu teza puska je prednost.
Hendikep na univerzalnosti bi po meni bio pogonski lov, za koji mislim da bi puska morala imati i mehanicke nisane, odnosno neka kombinirka, ekspresica ili poluatomat. Ali i za to bi sirokokutna optika mogla kvalitetno odraditi "improvizaciju". Ako imas sacmaricu, onda imas i opciju koristenja kugle za pogonske lovove. Sve u svemu ovo je manji hendikep.
Inace, obje puske gore navedene imaju navoj 18/1 mm na cijevi.
Ako uzmes 6.5x55, ja bih na to stavio plinsku kocnicu za optimizaciju preciznosti i u toj varijanti si u klasi "open", ako mislis na natjecanja.
Ako uzmes u 308 win, onda plinska kocnica ne treba - uz uvjet da mislis na natjecanja, jer se plinska kocnica u f tr ne koristi prema pravilima.
U varijanti natjecanja "hrvatski open", prolazi sve i svi kalibri, pa onda moze kako hoces.
Takodjer, ako mislis gadjati rekreativno, poslozis bilo koju varijantu koja ti se svidja.
Inace za ovaj nas "hjrvatski open" mislim da je najdominatniji 338 lapua mag, ali ne skupe ti strijelci svaki put medalju, medalje skida i 308 ica, sa puskama na ovom nivou kvalitete . Kako rekoh, ima nesto i u strijelcu.
Ne zaboravi da su bench rest kalibri (6 i 6.5) dominantni na udaljenostima preko 500 metara, do 1000 i vise, tako da izborom ova oba kalibra (6.5x55 ili 308) nisi nicim hendikepiran, ako je svrha gadjanje 300 do 500.
tako da sve u svemu: i deblja cijev, kao i fluted - napravljene su radi optimizacije zagrijavanja / hladjenja.
Uobicajena brzina gadjanja o mom iskustvu, i po pravilima koje da organizator, je negdje od 13 hitaca u 30 minuta pa do donje granice minut po hicu.
Treba gledati na sat za priblizno odredjivanje vremena, davajuci sebi neku toleranciju vremensku, i obavezno drzati zatvarac otvoren radi hladjenja cijeva i prozracnosti, tokom jedno-minutne pauze (ili dvominutne)
Uglavnom i deblja cijev kao i fluted, odradit ce svoj dio u termodinamici!