Forum LOVAC

Lovstvo => Lovstvo => Časopisi, knjige, video, TV emisije o lovstvu => Autor teme: mbiloglav - 06. 07. 2014. 12:19:32

Naslov: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 06. 07. 2014. 12:19:32
Citam lv vec 25gi s nestrpljenjem ocekujem svaki broj,puno smo toga dobrog mogli nauciti iz proteklih brojeva ali ne mogu da ne reagiram na tekst "zlatni srnjak iz Moslavine".Kako je uopce moguce da se odstreli tako vrijedno grlo debelo prije pocetka parenja i jos se lijepo prezentira u lv kao pozitivan primjer prakticki svim lovcima Hrvatske.Kakav je to primjer mladim lovcima koje bi upravo doticni lovac svojim iskustvom i znanjem trebao uciti kako uzgajati divljac i pravilnim odstrelom stvarati podlogu za kvalitetan nastavak prenosenja vrhunskig gena na buducu populaciju.Eto smatram da bi bilo dobro da se ovakvi primjeri ubuduce ne bi smjeli velicati u nasem dragom lv,pozdrav
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Lazar - 06. 07. 2014. 15:44:59
mlade lovce bi trebalo pustite same da vise love a ne pametovati im sta je tacno a sta pogresno
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: deeejan - 06. 07. 2014. 18:57:51
Nisam vidio sliku tog srnjaka, ali ako je rijec o jedinki visoko kvalitetne trofejne vrijednosti, pretpostavljam da je rijec o grlu koje vec doseglo neku svoju vrijednost tj. da nije premlad za odstrel. Ako je tako taj je vec ostavio dovoljno svojih gena u lovistu i moze ga se puknut slobodno prije parenja.
jedino ako je srnjak premlad onda se ne bi smio puknut ni prije ni poslije, dok ne dodju njegove godine.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 06. 07. 2014. 19:12:08
138.5 tocaka,zar nije i zakon odredio da do 15.07 smije odstrel neperspektivnih i trofejno nevrijednih grla,na kraju krajeva zar ne bi bilo i eticki pustiti ga da odradi svoje u sezoni parenja pogotovo kad je grlo redovito u odredenom reviru
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mzajcek - 06. 07. 2014. 20:29:40
Stvar je u načinu gospodarenja srnećom divljači. Najvjerojatnije članovi "Vepra" iz Kutine niti nemaju uvida u to sa ćim raspolažu, što treba odstrijeliti, što ostaviti, koji je omjer spolova, stanje škart srnjaka i druge bitne faktore koji utječu na pravilan uzgoj srneće divljači.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 06. 07. 2014. 21:28:28
Ma nazalost rijetki su primjeri pravilnog gospodarenja divljaci u nasim lovistima,ali to je druga tema ovdje je kritika upucena urednistvu lovackog vjesnika koji salje krivu poruku mladim narastajima lovaca,trebao bi imati edukativnu funkciju posto ga cita doslovno svaki lovac u hrvatskoj,inace srnjak je zaista prekrasan.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Lazar - 06. 07. 2014. 21:54:41
eticki gledano ga nebi nikako trebali odstrijeliti a ako bi bas zbog neke etike radije radi mesa nego radi kostiju koje ce visiti na zidu
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: gperic - 07. 07. 2014. 08:15:03
Citam lv vec 25gi s nestrpljenjem ocekujem svaki broj,puno smo toga dobrog mogli nauciti iz proteklih brojeva,

Stomak me boli od smijanja.
Stvarno lovac može jakooo puno naučiti iz LV
 happi happi happi
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: gperic - 07. 07. 2014. 08:15:47
Nisam vidio sliku tog srnjaka, ali ako je rijec o jedinki visoko kvalitetne trofejne vrijednosti, pretpostavljam da je rijec o grlu koje vec doseglo neku svoju vrijednost tj. da nije premlad za odstrel. Ako je tako taj je vec ostavio dovoljno svojih gena u lovistu i moze ga se puknut slobodno prije parenja.
jedino ako je srnjak premlad onda se ne bi smio puknut ni prije ni poslije, dok ne dodju njegove godine.

 d4
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: carlo - 07. 07. 2014. 10:23:24
U Lovačkom vjesniku lovac nema što dobro pročitati a kamoli naučiti.
Što se pak odstrela srnjaka tiče objava u LV dovoljno govori o tome ko piše i kako prenosi vijesti.
Postoji samo jedan način gospodarenja srnećom divljači kojeg se malo tko danas drži.
Zato su nam i rezultati odstrela jako skromni ali 2 psi laju a karavane prolaze ". z10
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 07. 07. 2014. 11:11:49
Opa,vidim da ima lovaca koji sve znaju i nemaju potrebe za stjecanjem novih znanja a vjerojatno i iskustava,takvi su najjaci,skidam kapu majstori.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: carlo - 07. 07. 2014. 13:59:17
Uvijek se treba bojati onih koji sve znaju ali ima i onih koji ne idu u lov samo zato da bi pobjegli od žene ili spremili u škrinju koju kilu mesa više. zagi
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: deeejan - 07. 07. 2014. 20:20:45
Uzmite za primjer vojvodinu, gdje pada dosta jakih srnjaka svake godine i svi padaju prije parenja. Njima sezona cak pocinje 15.04. ak se ne varam
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: moro - 07. 07. 2014. 22:19:18
Citam lv vec 25gi s nestrpljenjem ocekujem svaki broj,puno smo toga dobrog mogli nauciti iz proteklih brojeva,

Stomak me boli od smijanja.
Stvarno lovac može jakooo puno naučiti iz LV
 happi happi happi
d4 d4 d4   hao hao hao
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Brane - 07. 07. 2014. 22:38:21

[/quote]

Stomak me boli od smijanja.
Stvarno lovac može jakooo puno naučiti iz LV
 happi happi happi
[/quote]

Može ... O proslavama, reklamama, ajde tu i tamo nađe se poneki stručan članak, ali bilo bi poželjnije takvih puno više. 
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Bodul - 08. 07. 2014. 07:03:59
Strah me i pomislit koliko je mizerno znanje onih koji čekaju da nešto nauče iz LV.  sor
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 08. 07. 2014. 11:37:50
strah me i pomisliti da netko šeta šumom naoružan uvjeren da je najpametniji na svijetu
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: gperic - 08. 07. 2014. 13:09:40
Nisu to najpametniji ljudi na svijetu nego imamo najdebilniji časopis za lovstvo ne u regiji nego i na svijetu. slL
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mve - 08. 07. 2014. 13:36:42
Peric, jesi otrovan...... rol
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: carlo - 08. 07. 2014. 13:57:08
Kaj je tu otrovno u LV su samo rezultati skupština , 
takmičenja na glinenim golubovima i pripremanju gulaša tu i tamo koji novi trofej ,
obavezno intervju ili razmišljanje ratnog muzičara i to je to.
Gdje je tu lov i sve ono kaj je vezano za lov , uzgoj divljači , zaštita staništa , nova ponuda opreme i pomagala , lovna kinologija itd. ? mad
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Bodul - 08. 07. 2014. 14:57:05
Kaj je tu otrovno u LV su samo rezultati skupština , 
takmičenja na glinenim golubovima i pripremanju gulaša tu i tamo koji novi trofej ,
obavezno intervju ili razmišljanje ratnog muzičara i to je to.
Gdje je tu lov i sve ono kaj je vezano za lov , uzgoj divljači , zaštita staništa , nova ponuda opreme i pomagala , lovna kinologija itd. ? mad

Ma daj, pa kome to treba.
Dovoljno je da naučiš napuniti sačmaricu i peri deri po svemu što gmiže, leti i trči.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: kcujko1 - 08. 07. 2014. 15:23:11
LV se uglavnom svodi na reportaže, koje nisu zanimljive nikome osim onima na koje se reportaža odnosi.

Tu i tamo se nađe kakav edukativni članak, ali njih ne pišu lovci, niti su pisani za lovce. Pod edukativne članke nam se prodaju stručni radovi nastavnika ili studenata sa veterinarskog, šumarskog ili kakvog drugog fakulteta, koji su pisani u znanstvene svrhe, a po svojim temama bi spadali u podrčje lovstva. Međutim, LV nije znanstveni časopis pa forma i sadržaj takvih članaka ne odgovaraju prosječnom čitatelju.

I na kraju reklame - neskrivene kojih je previše s obzirom da se LV financira iz članarine HLS-u, i još gore one prikrivene.

Možda bi kvalitetu mogli dići sami lovci, koji imaju dosta znanja, iskustva i volje da se uključe rad LV. Čitajući ovaj forum puno sam više naučio nego iz svih LV unazad 5 godina jer ima dosta ljudi koji lovstvo imaju u malom prstu, pa moža neki kolege forumaši imaju volje da pišu u LV...
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 08. 07. 2014. 15:47:18
Upravo tocno,bilo bi puno bolje kad bi se potrudili sami lovci i vise dijelili svoja iskustva preko lv-a s drugim lovcima,kakav takav to je nas sluzbeni list pa se potrudimo ssmi da ga popravimo,upravo to i jedt namjera u otvaranju ove teme,el ipak moram primijetiti da mrdu nama ima sveznalica koji ocito smatraju da sve znaju ,zao mi ih je,slijepi su pokraj vjerojatno zdravih ociju
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Laufer 223 - 08. 07. 2014. 17:25:46
Činjenica je da zadnjih 40 godna koliko dobivam LV danas je na najnižim granama i ispod nivoa struke baš kao i Lovački savez. Nakon urednika Mirjane Šilobod i Tihomira Kovačevića uredništvo je preuzeo Edi Marinović. Edi je bio dalmoš, spličanin, profesor engleskog bez puno znanja o lovu, ali si je dao truda, učio je trudio se, a imao je i dobru logistiku iza sebe. Tada su to bili Anđelko Stažić, Dragutin Gajski, Antun Alegro, Stjepan Darabuš, Branko Marušić-Medo, surađivao je Đuro Nikolandić, Jan Brna, dr Bogdan Sabljica, i mnogi drugi autoriteti svog vremena. Teme su bile raspoređene, a prije izlaska svakog broja sastajao se i izdavački savjet. Kad je Edi 1994 ubijen nesretnim slučajem u lovu, nastala je praznina. Pa je onda jedan broj uređivao Gajski, jedan Alegro, nastojalo se održati kvalitet. Raspisan je natječaj za novog urednika uz opće uvjete mora imati i lovački ispit sa minimalno 6 godina lovačkog staža. Ljudi koji su se javili nisu zadovoljavali, pa je tadašnji predsjednik LS Ivan Tuškan doveo Marijana Lekića. Lekić je do tada bio urednik sindikalnih poštanskih novina bez lovačkog ispita i lovačkog staža. Nije znao ništa, baš ništa, bilo je sve tragikomično, ali je tražio suradnike, pitao, grešio, ispravljao, a imao je gore još uvijek i Gajskog i Stažića i Marušića  Frkovića, a i potrudio se naučiti i položiti lovački ispit, pa je i kupio nekakvu jednocijevnu sačmaricu iako on nije bio za držanje puške i lov. Njegovo oružje je bio fotoaparat. To je tako klapalo LV se tiskao godinama i godinama u tiskari Zrinski Čakovec. A onda su došli drugi igrači. Prvo je bio udar na LS sa ciljem da se uzmu nekretnine (zgrade) pa je tu u obrani veliku ulogu odigrao Boris Buklijaš pravnik iz Splita. Pa je došla prinudna uprava sa Zlatkom Pavletićem na čelu, pa rasulo treba maknuti dotadašnjeg predsjednika Tuškana i Gajskog što je i učinjeno. E sad uvijek je LS bio utočište za islužene pilitičare pa se neko sjetio da bi predsjednik mogao biti Đuro Dečak. To je ovaj čuo i odmah se gurnuo, a za tajnika postavio Marijana Bradaša iz Đurđevca. Taj je bio poslušnik i ko sveta voda. Lekića još nitko ne dira i on se i dalje trudi unaprediti LV. Sad treba tajnik biti profesionalac pa se raspisuje natječaj za profesionalnog tajnika. Bilo je tu kvalitetnih kandidata, ali Mladen Milašinović tamošnji zaposlenik lobira i dovodi Ivicu Budora, nezaposlenog agronoma i preparatora iz okolice Sesveta. Sve je bilo dobro dok nisu proradili osobni interesi, a kad je lova u pitanju (i to velika) tanka je linija prijateljstva.
Stažića se tjera iz muzeja (radio kao kustos na ugovor o djelu) Milašinović sa srednjom školom preuzima muzej. U međuvremenu se tjera Alegro koji u Karlovcu osniva Veleučilište za lovstvo. Lekića još nitko ne dira, ali je pod kontrolom, a ponekad ga i pijani predsjednik išamara jer ga ovaj ne slika dovoljno. Ide to tako mijenja se Statut na način da jedna osoba može biti doživotni predsjednik, a ne samo 2 mandata kao dosad mijenjaju se nepodobni članovi Izvršnog odbora, kupuju se glasovi skupim poklonima, onaj tko se zamjeri ide na crnu listi. Sve to radi mehanizam je podmazan dok jednog dana budući zet od dopredsjednika Malnara ne izrazi želju da bi on htio raditi  u muzeju. Malnar daje DEčaku medvjeda u svojoj šumariji gratis, Milašinović u međuvremenu diplomirani ing lovstva dobija premještaj u lovište Grede Kamare za pomočnika lovočuvaru, zet od Malnara dolazi na mjesto kustosa. U međuvremenu raspisuje se natječaj za novinara LV. Tu sad dolazi Ivica Stanko. Čovjek je vrlo školovan završio je teologiju i kao takav može raditi u Glasu koncila, no on je prijatelj od tajnika Budora.  To je prvi potez do glavnog urednika. Posjetioci muzeja se žale da kustos pojma nema pa dolazi do manevra. Mali se miče iz muzeja, Lekić se miče sa mjesta urednika LV i seli u muzej za kustosa, a Ivica Stanko preuzima uredništvo LV. i sad više ne treba novinara. Uglavnom svi dotadašnji suradnici su uklonjeni, nikom nije ponuđena suradnja, urednik je kakav je, LV nažalost ispod nivoa struke, i gle čuda LV se sad štampa u privatnoj tiskari vlasnik je prijatelj ili tajnika ili predsjednika, i psi laju, karavane prolaze, a lova se dijeli, naša lova gospodo.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: VEThunter - 08. 07. 2014. 18:07:46
Laufer - hvala - upravo sam besplatno pogledao vrlo zanimljiv film čiji scenarij nisam znao dr.i

 d1
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 08. 07. 2014. 19:15:38
Bravo laufer,ocito si dobro upoznat s problematikom,drago mi je da ima ljudi koji prate dogadanja u nasem lovstvu,samo jos naci nacin kako  stvari dovesti u red bilo bi super,a pametnjakovicima-zbogom
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: lovac10 - 08. 07. 2014. 19:29:43
Ma to je super što laufer prati stanje, ali on dobiva lovački ČETRDESET godina
Na mlađima svijet ostaje i trebamo mlade snage koje razmišljaju kao laufer
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: kcujko1 - 08. 07. 2014. 19:53:32
Mislim da većina razmišlja na taj način i da nije u tome problem.
Problem je kaj Laufer nema gdje drugima prenijeti svoje znanje nego ovdje na forumu, a koliko mu pratim postove ima kapacitet da u svakom broju LV objavi jedan vrhunski tekst. Da su takvi ljudi u redakciji LV ili da su barem suradnici, priča bi bila puno drukčija. Nažalost, tak nam je kak je.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mbiloglav - 08. 07. 2014. 21:06:17
Hocemo kolumnu"laufer"u lv
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: carlo - 09. 07. 2014. 13:11:39
Eto vidite nije nam druge nego z2 i  d7 a dok drugi  pesi i troše našu članarinu mi gledamo  i z12
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: RUSKI - 09. 07. 2014. 18:40:55
Eto vidite nije nam druge nego z2 i  d7 a dok drugi  pesi i troše našu članarinu mi gledamo  i z12
Veoma slikovito opisano kolega hao.
Al šta tu mali čovik može napravit? pesi ježu majku.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Laufer 223 - 29. 06. 2016. 16:47:11
Eto, danas dobio Lovački vjesnik. Što očekivati od glasila čiji je urednik  teolog da ne kažem pop, a predsjednik saveza stručnjak za harmoniku i gemište, dobro baždaren. No dobro: Prvih 40 stranica uobičajeno; Ugovori o produženju lovozakupa sa slikama velikog gazde, nešto o vukovima, pa skupštine, pa skupštine, pa projekti, obljetnice, i onda na str. 40 tekst o srnećoj divljači izvjesne Dr. Sc. Neška Vukšić. Ne znam da li je dotična gđa. produkt Karlovačke škole, ali tekst je ispod nivoa struke za jedno lovačko glasilo. Srna je šumska životinja iz porodice jelena. To je priča koja prolazi kod djece iz vrtića. Mužjaci u pravilu jedini nose rogove, srna je biljojed,Bolesti: Od vanjskih nametnika značajniji su krpelji i jelenska uš. Unutarnji nametnici su razni crijevni nametnici, plućni vlasci te metilji. O Nosnom i kožnom štrku kao prioritetnom nametniku ni riječi, valjda ne postoje više. Odstrel se obavlja lovačkim puškama s užljebljenim cijevima ili risanicama najmanji dopušteni kalibar je 5,6x57 s lovačkim nabojem težine zrna ne manjim od 3,24 grama, i kinetičke energije na 100 m ne manje od 1000 j. Da je uvažena gospođa malo pročitala Pravilnik o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja možda bi naučila da je hitac na srneću divljač dozvoljen minimalno sa 222 Rem. koji zadovoljava zakonske uvjete, a da se 5,6x57 prodaje gotovo isklučivo sa zrnom 4,8 gram. Nadalje kaže; Teška zrna i veliki kalibri čija kinetička energija na 100 m prelazi jačinu od 3000 J ne preporučuju se. Malo je nas koji imamo specijalizirani kalibar za svaku vrstu divljači, a što s onima koji imaju samo jednu risanicu i gle čuda u kalibru od preko 3000 J na 100 m?, a tu već spada i 7x64, i 30-06 i ,8x57 oni valjda ne bi trebali pucati na srneću divljač jer imaju neprimjereni kalibar. Odstrel srna provodi se prema Pravilniku o lovostaji, a koja su grla za odstrel, kako raspoznati uzgojno vrijedno od uzgojno nevrednog niti slova, bitno da se ne preporučuju kalibri preko 3000 J. Uglavnom ovaj tekst me podsjeća na tekstove Brankice Šošić koja prevodi za Dobru kob, a nezna šta prevodi pa prevodi postanu nestručni i smiješni. Tragično je da pri Lovačkom savezu postoji forme radi Izdavački savjet koji  bi se trebao sastati prije izlaska svakog broja LV pregledati tekstove staviti primjedbe, ali koga briga psi laju karavane prolaze, dnevnice idu, ovce treba šišat.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: boby 2 - 29. 06. 2016. 17:53:44
Bilo je potrebno samo pročitati Pravilnik o načinu upotrebe lovačkog oružja i naboja i prepisati ali evo ne znaju ni to. A ovo ˝dobro baždaren˝ me dobro nasmijalo.  hao hao hao hao hao zagi
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Orion218 - 29. 06. 2016. 18:16:55
Ja sam otkazao pretplatu na Lovački Vijesnik i samo plačam 150kn članarine u lovačkom savezu. Meni je nakon 2. broja kojeg sam dobio bilo jasno da je smisao tog časopisa predstavljanje i naslikavanje raznih društava i napominjanje koliko su puta u crkvi bili slavili svetog huberta. A o divljači, psima oružju i sličnim temamau  u godinu dana možda 4 "kvalitetno" napisane stranice. Naravno neizostavno je barem 20 stranica sa plačenim oglasima za Blaser, Rarden i Bofors .
I malo šale na kraju di onaj neki travar iz miseca u misec doživljava zanimljve (ne)zgode sa svojim pajdašima i onda ih izlječi sa travama, mastima i bobicama.

Ugl nakon 2. broja mi je bilo žao papira pa sam odustao od nabavljanja. Lovci bi trebali bit ekološki osvješteni i ne poticat zagađivanje koje nastaje kad se ovaj papir baci...
 
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Hunter_CRO - 29. 06. 2016. 18:21:31
Dobra kob je ista stvar, pretplaćen sam za 2016. godinu, ali dalje od toga ne idem...
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Orion218 - 29. 06. 2016. 18:28:04
@ Hunter

kažeš isto a ?  :shok:

Razmišljao sam kupitt jedan komad na kiosku da vidim kakav je format i kako "diše" o čemu se piše i tako to .. ali ako je isto kao LV onda me i tih 20 kn strah dat.
Pa jel tolko tešk tražit neki časopis , nek izlazi i svaka 4 miseca ako treba ali da je napisan kako treba po pravilima i znanstveno argumentiran.
I bez naslikavanja, obljetnica, večeravanja i slićnih "promiđbenih poruka"
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Hunter_CRO - 29. 06. 2016. 18:32:37
Nema viceva i križaljke, ostalo na isti kalup, moguće da ponešto i prepišu :P
Nemoj kolega, radije za tih 20kn kupi metak,dva :D
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Orion218 - 29. 06. 2016. 18:37:15
Za te novce

samo Durex  d4;D ;D
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Hunter_CRO - 29. 06. 2016. 18:38:46
Eh da, i to je oprema za lov, bravo kolega :D
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Pinia - 29. 06. 2016. 21:22:50
Znači nisam sam što mislim da je taj vjesnik u banani..  ludiloo jbt šta bi Vi rekli samo crkva, orden ovaj onaj, bodljikava žica, zahvalnica tu i tamo i to je to.. Malo jadno a toliko tema zanimljivih za pisat.. :tommy:
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: šokac - 29. 06. 2016. 22:30:27
Eto, danas dobio Lovački vjesnik. Što očekivati od glasila čiji je urednik  teolog da ne kažem pop, a predsjednik saveza stručnjak za harmoniku i gemište, dobro baždaren. No dobro: Prvih 40 stranica uobičajeno; Ugovori o produženju lovozakupa sa slikama velikog gazde, nešto o vukovima, pa skupštine, pa skupštine, pa projekti, obljetnice, i onda na str. 40 tekst o srnećoj divljači izvjesne Dr. Sc. Neška Vukšić. Ne znam da li je dotična gđa. produkt Karlovačke škole, ali tekst je ispod nivoa struke za jedno lovačko glasilo. Srna je šumska životinja iz porodice jelena. To je priča koja prolazi kod djece iz vrtića. Mužjaci u pravilu jedini nose rogove, srna je biljojed,Bolesti: Od vanjskih nametnika značajniji su krpelji i jelenska uš. Unutarnji nametnici su razni crijevni nametnici, plućni vlasci te metilji. O Nosnom i kožnom štrku kao prioritetnom nametniku ni riječi, valjda ne postoje više. Odstrel se obavlja lovačkim puškama s užljebljenim cijevima ili risanicama najmanji dopušteni kalibar je 5,6x57 s lovačkim nabojem težine zrna ne manjim od 3,24 grama, i kinetičke energije na 100 m ne manje od 1000 j. Da je uvažena gospođa malo pročitala Pravilnik o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja možda bi naučila da je hitac na srneću divljač dozvoljen minimalno sa 222 Rem. koji zadovoljava zakonske uvjete, a da se 5,6x57 prodaje gotovo isklučivo sa zrnom 4,8 gram. Nadalje kaže; Teška zrna i veliki kalibri čija kinetička energija na 100 m prelazi jačinu od 3000 J ne preporučuju se. Malo je nas koji imamo specijalizirani kalibar za svaku vrstu divljači, a što s onima koji imaju samo jednu risanicu i gle čuda u kalibru od preko 3000 J na 100 m?, a tu već spada i 7x64, i 30-06 i ,8x57 oni valjda ne bi trebali pucati na srneću divljač jer imaju neprimjereni kalibar. Odstrel srna provodi se prema Pravilniku o lovostaji, a koja su grla za odstrel, kako raspoznati uzgojno vrijedno od uzgojno nevrednog niti slova, bitno da se ne preporučuju kalibri preko 3000 J. Uglavnom ovaj tekst me podsjeća na tekstove Brankice Šošić koja prevodi za Dobru kob, a nezna šta prevodi pa prevodi postanu nestručni i smiješni. Tragično je da pri Lovačkom savezu postoji forme radi Izdavački savjet koji  bi se trebao sastati prije izlaska svakog broja LV pregledati tekstove staviti primjedbe, ali koga briga psi laju karavane prolaze, dnevnice idu, ovce treba šišat.

"Stari", uz duboko poštovanje  d1 ... ne sekiraj se previše ...
Politika , ko politika ...

Sjećaš se ovoga ?  http://forum.lovac.info/casopisi_knjige_video_tv_emisije_o_lovstvu/lovac_7739.0.html (http://forum.lovac.info/casopisi_knjige_video_tv_emisije_o_lovstvu/lovac_7739.0.html)

Dobra vremena ...   zagi



















Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Orion218 - 29. 06. 2016. 22:46:50
Uglavnom bit priče je da u Hr nema kvalitetnog lovačkog mjesečnika ??

Jesam li u pravu ?

Zanima me kakvo je stanje u okolnim državama ?
Kako je u :
Sloveniji
Srbiji
Bosni

Ima kolega ovdi na forumu koji su od tamo pa nek malo daju svoje viđenje
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: ivod - 30. 06. 2016. 08:31:22
Eh da, i to je oprema za lov, bravo kolega :D

Osim u slučaju kolege Deejana, koji tim "lovačkim" aktivnostima pristupa sasvim ležerno. Njegove su, hm, lovačke prijateljice već i zaboravile svoje doba plodnosti  !
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Fazan Okićki - 30. 06. 2016. 12:22:27
Hm, ova rasprava otvorila je nekoliko pitanja. O nekima sam već pisao ali ponavljanje je majka znanja pa ćemo još jednom.

1. Dotična dama koja je napisala članak o srni mora se polako promovirati lovačkoj javnosti obzirom da će kroz koju godinu njeno ime biti vrlo često (i važno!) u lovačkim raspravama  8)

2. Lovački vjesnik je glasilo HLS-a i kao takvog ga se treba gledati. Njegova primarna uloga jest izvještavanje članstva o aktivnostima Saveza, a ne edukacija o lovstvu.  z14

Zanimljiv je ovaj koncept s mogućnosti da se lovci koji se izravno učlanjuju u HLS mogu odlučiti žele li pretplatu na LV ili ne žele. Time se otvara lijepa Pandorina kutijica jer nisu svi lovci u istoj poziciji. Naime, oni koji su matični članovi svojih društava, te preko njih učlanjeni u HLS ne mogu birati žele li LV ili ne žele. Iskreno, čudi me da je ta mogućnost uopće ponuđena "izravnim" članovima.  teaa

Iz navedenog proizlazi da LV zapravo ne ovisi o tržištu. Jasno je kako onda brušenje kvalitete na ono malo prostora kojeg u svakom broju ima nakon što se ispromovira sve što se treba ispromovirati, i nije od presudne važnosti.

Kad bi baš svaki član imao priliku reći želi li ili ne želi LV onda bi pjesma, barem pretpostavljam, bila ponešto drugačija. Ipak, tvrdim kako i ovakav LV rado čita velika većina članova i on im kao takav ne smeta. Dapače, ovo je način da lovci pročitaju ponešto. Nažalost, većina lovaca koje poznajem osobno nisu ljubitelji knjige, čitanja i produbljivanja znanja. Ovako im bar nešto dođe u ruke, htjeli - ne htjeli. Takvima ne treba vrh lovačke publicistike. I ovo im je više nego dovoljno.  >:(

3. Dobra kob samo potvrđuje gornji navod. Tržišno orijentiran časopis došao je do tiraže koja izdavaču nije davala ništa osim gubitaka. Sad je i DK pod okriljem HLS-a i silno me zanima kako će se priča razvijati. Vidim dva scenarija. Jedan je gašenje DK utapanjem u LV (taj mi je i vjerojatniji). Drugi scenarij je da se upravo DK profilira kao stručni časopis za lovce i ljubitelje prirode (ribolovce?, planinare?) koji će počivati na tržišnim načelima pa svojom kvalitetom izdavaču (HLS) donositi i financijsku i nematerijalnu (znanje članstva) dobit. Nekako mi se taj scenarij ne čini vjerojatnijim od prethodnog. Nažalost!  uf

4. Imali smo odličan stručni časopis koji je izlazio na tromjesečnj bazi i donosio članke koji su za LV i DK bili Formula 1. Sudbinu Lovočuvara znate. Ugasio se jer nije bilo tržišnog interesa za takvim štivom. Sve ukazuje da većina ipak ne mari za nadogradnjom postojećih znanja. A ova manjina koja bi rado čitala jednostavno nije dovoljno brojna da stvari drže vodu u poslovnom smislu.  2p

Ovo sad otvara 2 nova podpitanja.

4a. Kako potaknuti lovce da čitaju, uče, razvijaju se, napreduju? Osobno sam napravio više nego razuman napor u tom smjeru. Rezultati su poražavajući.  paci

4b. Gdje naći autore koji bi kvalitetom svojih tekstova iz broja u broj ispunjavali visoke kriterije publike koja ovdje vapi za kvalitetnim štivom? Jer svi bi čitali, a malo se njih "trga" da nešto kvalitetno napiše.  d6

Lako je napadati i pljuvati. Ajmo ponuditi nešto konstruktivno. Probajte pa ćete vidjeti kud će vas to odvesti ;-)
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: gperic - 30. 06. 2016. 13:03:39

4b. Gdje naći autore koji bi kvalitetom svojih tekstova iz broja u broj ispunjavali visoke kriterije publike koja ovdje vapi za kvalitetnim štivom? Jer svi bi čitali, a malo se njih "trga" da nešto kvalitetno napiše.  d6

Lako je napadati i pljuvati. Ajmo ponuditi nešto konstruktivno. Probajte pa ćete vidjeti kud će vas to odvesti ;-)

Ima autora samo ih nitko neće plaćati. Svojedobno sam i sam pisao članke, vjerujte za to treba odvojiti dosta slobodnog vremena. Nađi ideju koji tekst, piši, traži po internetu podatke vezan uz isti tekst, traži stručna mišljenja, znanstvene studije, recenziraj, uklopi zanimljive fotografije, a za čega. Da bi mi netko rekao hvala. Prošla su ta vremena kada se radilo bez para. Danas svaki trenutak slobodnog vremena, a kojeg je iz dana u dan sve manje, potrošim na sebe, druženjem sa sinom ili obilaskom lovišta.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Fazan Okićki - 30. 06. 2016. 13:44:44

4b. Gdje naći autore koji bi kvalitetom svojih tekstova iz broja u broj ispunjavali visoke kriterije publike koja ovdje vapi za kvalitetnim štivom? Jer svi bi čitali, a malo se njih "trga" da nešto kvalitetno napiše.  d6

Lako je napadati i pljuvati. Ajmo ponuditi nešto konstruktivno. Probajte pa ćete vidjeti kud će vas to odvesti ;-)

Ima autora samo ih nitko neće plaćati. Svojedobno sam i sam pisao članke, vjerujte za to treba odvojiti dosta slobodnog vremena. Nađi ideju koji tekst, piši, traži po internetu podatke vezan uz isti tekst, traži stručna mišljenja, znanstvene studije, recenziraj, uklopi zanimljive fotografije, a za čega. Da bi mi netko rekao hvala. Prošla su ta vremena kada se radilo bez para. Danas svaki trenutak slobodnog vremena, a kojeg je iz dana u dan sve manje, potrošim na sebe, druženjem sa sinom ili obilaskom lovišta.

U potpunosti se slažem. I samo potvrđujete moju tezu. Časopisi propadaju i bez naknade autorima za tekst. A sve je to posljedica malog broja zainteresiranih za nove informacije. Pitanje od milijun dolara je kako presjeći ovaj zatvoreni krug?
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: VEThunter - 30. 06. 2016. 13:58:52
Kada se već raspravlja - što mislite, koliku bi nakladu mogao imati jedan kvalitetan, dvo(tro)mjesečnik koji bi sadržavao desetak tema i koštao 30-40 kn? U kojoj nakladi se prodavao Lovočuvar? Ima netko primjerak pa da nađe podatak?

 d1
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Fazan Okićki - 30. 06. 2016. 16:00:48
Kada se već raspravlja - što mislite, koliku bi nakladu mogao imati jedan kvalitetan, dvo(tro)mjesečnik koji bi sadržavao desetak tema i koštao 30-40 kn? U kojoj nakladi se prodavao Lovočuvar? Ima netko primjerak pa da nađe podatak?

 d1

Lovočuvar je u svojim počecima (prvih 11 brojeva) imao preko 100 stranica. Broj 10 imao ih je 125. U tih 125 stranica teksta obrađeno je 20-ak tema što daje u prosjeku cca 6 stranica po temi,a  to je već ozbiljan tekst. Podatak o tiraži nisu stavljali u Impressum pa ne znam njihovu nakladu. Cijena mu je bila 35 kuna.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Fazan Okićki - 01. 07. 2016. 13:32:46
Kada se već raspravlja - što mislite, koliku bi nakladu mogao imati jedan kvalitetan, dvo(tro)mjesečnik koji bi sadržavao desetak tema i koštao 30-40 kn? U kojoj nakladi se prodavao Lovočuvar? Ima netko primjerak pa da nađe podatak?

 d1

Lovočuvar je u svojim počecima (prvih 11 brojeva) imao preko 100 stranica. Broj 10 imao ih je 125. U tih 125 stranica teksta obrađeno je 20-ak tema što daje u prosjeku cca 6 stranica po temi,a  to je već ozbiljan tekst. Podatak o tiraži nisu stavljali u Impressum pa ne znam njihovu nakladu. Cijena mu je bila 35 kuna.

Zaboravih, izlazio je kvartalno odn. 4 broja godišnje. Osnovne i šture informacije još se uvijek mogu pronaći na http://www.lovocuvar.info/index.php (http://www.lovocuvar.info/index.php)

 z14
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: carlo - 01. 07. 2016. 17:10:43
Nekad davno iza sedam brda i dolina izlazio je jedan , neugledan casopis , lovacki i ribicki a zvao se ZOV.
Koncept  tog lista od prije 30-tak godina trebalo bi poslati u LV ili DK pa neka ga primjene u danasnjim prilikama.
A ne da nam clanke pisu , kao sto je Laufer primjetio , osobe koje samo misle da o lovu nesto znaju.
Skolica u Karlovcu je ok , treba uciti ali to nikako nije dostatno za pisanje clanaka u glasilu HLS -a.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: evaeva - 01. 07. 2016. 20:08:33
Nekad je bilo pravih kvalitetnih kadrova u lovstvu koji su sa željom i voljom pisali knjige, priručnike, tekstove......., danas je sve drugačije, sve se vrti oko novca a lovstvo je poznato kao vreća bez dna gdje se ne može zaraditi pa nitko i ne želi svoje znanje prodavati zaništa (čast izuzecima).
A što se tiče časopisa LV, DK o tome se nema što reći, manje više uvijek se vrte iste teme i ista politika, malo je dobrih tekstova iz kojih mladi lovac može nešto naučiti što će mu koristiti za daljnje bavljenje lovstvom i uživanje u lovačkim krugovima.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: LOVAC77 - 01. 07. 2016. 21:10:10
A što reći,negativna selekcija. mad
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mzajcek - 02. 07. 2016. 21:15:52
Najlakše je prigovarati. E, pa dajte napišite  uredništvu i izdavačkom savjetu svoje mišljenje, prijedloge i sugestije što i kako pisati, koje teme? Ovako napamet nijedan mađioničar neće pogoditi što želite čitati.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: Laufer 223 - 03. 07. 2016. 08:58:54
Držim da oni koji plačaju članarinu HLS-a sigurno ne žele čitati koliko je lovačkih domova otvorio Đuro Dečak, koliko se janjaca u to ime ispeklo i koliko vina popilo, a rado bi pročitali kvalitetan tekst iz oblasti lovne balistike, lovnog gospodarenja, lovačkog oružja,kinologije,predstavljanja lovišta i sl. Što se tiče Izdavačkog savjeta, ljudi koji su imenovani ni ne znaju da taj savjet postoji, a on se nikad nije sastao. Kad kupite 3 kutije različitog karabinskog streljiva istog kalibra, pa ga testirate 3 dana, pa o svemu napišete opširan tekst o rezultatima istog popraćen fotografijama, pa vas uredništvo ismije s obrazloženjem da to nije zanimljiva tema i da to nitko ne čita, a da uostalom oni imaju autore koji pišu badava, onda u konačnici imamo glasilo kakvo imamo, a u kojem po njima renomirani autori pišu kako prosječna divlja mačka teži 12 kg, kako je minimalni kalibar za srnjaka 5,6x57, kako ne bi trebalo pucati na srneću divljač kalibrima od preko 3000 J na 100 m kako srnjak ima rogove, a srna nema i sl. U konačnici shvatite da je LV daleko ispod nivoa struke i da ne zaslužuje vaš trud, a  ako pokušate nešto promijeniti, dirnuti u kult ličnosti velikog vođe kojem ne idete niz dlaku računajte na posjet svih mogučih inspekcija u vaše lovište i vašu firmu. Nekad u trulom komunizmu LV je svake godine objavljivao završni račun  Lovačkog saveza sa svim prihodima, rashodima, ostatkom dohotka. Obzirom da proračun LS iznosi preko 20,000,000 kn. (naših kuna) bilo bi zanimljivo vidjeti završni račun po stavkama ili poslovanje lovišta Grede kamare koje je kak ti obrazovni centar za mlade lovce, moš mislit.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: fazan III - 03. 07. 2016. 13:43:18
Pa bit ce jos takvih centara,navodno i Krnjaca-Gradina bivse Finagovo loviste.tak se suska u kuloarima
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: grga33 - 03. 07. 2016. 15:44:27
 hao hao hao za janjce se ne piše račun  zagi
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: carlo - 03. 07. 2016. 22:14:55
Da , zato i citamo ovakve gluposti u nasem listu.
Pa ne laca ga Decak  to su novci iz nasih clanarina.
Harmonikas se okruzio klimavcima , oni uzivaju a mi kukamo nad zlom srecom.
Izgleda , svakom svoje samo me zanima do kada.
Sto se pak tice autora kvalitetnih tekstova na ovom forumu ima nekoliko kolega koji bi imali sto napisati.
Naslov: Odg: lovacki vjesnik 06.2014
Autor: mzajcek - 04. 07. 2016. 20:55:30
Slažem se.