Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Autor teme: vepar007 - 26. 03. 2010. 17:33:35

Naslov: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: vepar007 - 26. 03. 2010. 17:33:35
Pogledajte ovo.
Zoom-faktor je x10! Ali i cijene su paprene....
Navodno vrhunski japanski proizvod, samo 12 komada se proizvodi svaki tjedan!


1-10 x 24:                      1961€ (model "Tactical" 3085€)

2,5-25 x 42:                   2516€ (model "Tactical" 2610€ - 3367€)

5-32 x 52BR:                  3064€ - 3309€ (model "Tactical" 3367€ - 3944€)

10-60 x 52BR:                3064€ - 3309€ (model "Tactical" 3367€ - 3944€)



Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: zhrvoje - 26. 03. 2010. 18:00:45
Zanimljivo...Do sada nisam jos cuo niti za ovu marku, niti za zoomx10...
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 18. 04. 2010. 14:58:31

 teaa
Za sada najbolje optike na svijetu imaju zoom 40% veći od Z6 a od npr. Zeissa 2.5 puta.  Dolaskom ovih optika su se pomaknule granice u lovu i benchrest streljaštvu.  d1 Planule su kao požar a u svijetu vlada ogroman interes za njima. Nešto kao i s Z6 kada se pojavio natržištu.
 zagi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 18. 04. 2010. 15:02:02
ima njih vec poduze, al da su bas planule neznam gdje u njemackoj ih niko nece , u lovackim krugovima nepredstavljaju nikakkvu ulogu a u sportu vrijeme ce pokazat mislim da ce tajno nestat sa njemackog trzista isto tako tajno ko sto su se pojavili
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 18. 04. 2010. 15:25:46

ima njih vec poduze, al da su bas planule neznam gdje u njemackoj ih niko nece , u lovackim krugovima nepredstavljaju nikakkvu ulogu a u sportu vrijeme ce pokazat mislim da ce tajno nestat sa njemackog trzista isto tako tajno ko sto su se pojavili

 teaa
Ljudi su ihveć testirali (forumaši) pa oni mogu potvrditi da je istina  ovo što ja kažem. Promovirale su se na ovogodišnjem Shoot show 2010.Pogledaj: youtube Jim Kelbly,s interwiew - Shoot show 2010.
Još ne predstavljaju nikakvu ulogu u lovu jer ih se radi samo malen broj (kolega je to napomenuo 12 na tjedan) pa odabrani teško mogu doći do njih.  Neuporedivo su bolje od bilo koje europske ili USA optike ma što mi pisali ili tvrdili. Lazare ova optika sigurno neće nestati. Onaj tko je prvi proizveo desetorostruki zoom ostaje zapisan u povijesti optike. Može se jedino dogoditi da "Deon March Optic" kupi neki gigant da ubije konkurenciju ali i to će biti kratkog vijeka. Ovo su potvrdili i svijetski optički autoriteti. Cijena im je dosta visoka ali ovo i jest nadprosječna optika. Standardi su se puno povećali priznali mi to ili ne. Europa će trebati dosta poraditi na tome da povrati primat u svijetu optike.
 z10

Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 18. 04. 2010. 15:49:46
dali je tesko doc donjih neznam, henke ih u njemackoj ima u ponudi a kad nesto nudi znaci moze se i kupit, al jedno je sigurno neko ko pravi 12 kom. u sedmici je vec u startu osudjen na propast, tu zarade nema, jedino ako povecaju proizvodnju al po ovim cijenama treba naci i kupce,nije problem napravit nesto dobro ako se uloze silne pare al treba nac i trziste
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Macak - 18. 04. 2010. 16:17:12
Kolega Goran iz Australije je imao nedavno u rukama, covjek se odusevio....Ako se uspostavi mreza trgovaca kod nas u Europi, imaju buducnost, ako ne, slazem se sa ovim sto je kolega Lazar napisao, nestati ce. No, bude vrijeme pokazalo...
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 18. 04. 2010. 16:30:39


 teaa
Kako može nestati nešto za što čitav svijet zna da je bolje i kvalitetnije. Ova optika je već je proizvedena i patentirana i predstavljena strijelcima i lovcima. Interes je navodno ogroman. Ovo je kao kada se pojavio turbo moor ostaje samo pitanje vremena kada će ga konkurencija početi ugrađivati. Standardi su se pomakli. Deon Optic ima već veliku mrežu distributera a proizvodnja vjeojatno prati broj narudžbi.Ako je interes velik lako će se povećati i proizvodnja pa to je Japan. Mislim da bi bilo dobro da Goran reče nešto o svemu ovome. On je ovu optiku posudio da je testira i čovjek kaže da ni približno nešto ovome nikada nije susreo.Oduševio se. Ipak je bolje sve ovo ne prepričavati. Zamolio bih Gorana osobno da nam opiše svoje utiske.

 zagi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Macak - 18. 04. 2010. 16:33:36
Kolega Pero, sve ovisi o reklami, ako uloze u nju kao ostali proizvodjaci, prosperirat ce inace ce biti optika samo za mali krug ljudi.
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 18. 04. 2010. 16:44:15
 
Kolega Pero, sve ovisi o reklami, ako uloze u nju kao ostali proizvodjaci, prosperirat ce inace ce biti optika samo za mali krug ljudi.
teaa
Kolega Mačak cijenim i Vaše i Lazarovo mišljenje ali takva optika se nije pojavila na Balkanu gdje je sve što je kvalitetno odmah osuđeno na propast nego u Japanu gdje se znanje i inovacije posebno cijene. Da bi Japanski stručnjaci propustili da preuzmu primat u svijetu optike gdje su i sada u samom vrhu čisto sumnjam. Vrijeme koje dolazi će brzo pokazati što će se događati.
 z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Macak - 18. 04. 2010. 16:47:03

Vrijeme koje dolazi će brzo pokazati što će se događati.
 z10

To ja upravo cekam i prve testove...pa vrlo lako moguce da krasi danas sutra moj novi karabin  ;D z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 18. 04. 2010. 17:23:47
sta bi sa leicom ,ocekivanja su bila ogroma al sad sve nesto zamrlo
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Macak - 18. 04. 2010. 17:30:16


Bas to sto pises, nije joj ni cijena velika
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 18. 04. 2010. 18:07:18

 teaa
Leica dobre i kvalitetne stvari naplaćuje preskupo.
"Deon March Scopes" je nešto sasvim drugo zamislite optiku u lovu 2.5-25X42 i svaka priča je završena ili u streljaštvu 8X80x56 a da ne spominjemo sve drugo što Deon nudi. Njihova ponuda s ZOOM-om X10 dođe u odnosu na druge optike kao "dobar trkaći konj između magaraca".
 z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Antezg - 19. 04. 2010. 10:59:34
Možda za streljačke potrebe odgovaraju, ali u lovu im ne vidim neku svrhu-koja je svrha npr. širokokutne optike sa 10 povećanjem i štelanjem paralakse ččč-vrhunski za brzo pucanje uf- na 10 nema šanse u sumrak da se vidi nešto.
Ili nama lovcima-što treba povećanje od 30x ččč. A pogotovo ni cjena nije baš privlačna -za te pare se dobiju dvije vrhunske optike koje će sigurno koristiti puno bolje nego ta jedna...
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: vepar007 - 19. 04. 2010. 12:05:55
Ovaj model 1-10x24 je po mome nesto naj univerzalnije na trzistu.
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 19. 04. 2010. 19:07:37
Možda za streljačke potrebe odgovaraju, ali u lovu im ne vidim neku svrhu-koja je svrha npr. širokokutne optike sa 10 povećanjem i štelanjem paralakse ččč-vrhunski za brzo pucanje uf- na 10 nema šanse u sumrak da se vidi nešto.
Ili nama lovcima-što treba povećanje od 30x ččč. A pogotovo ni cjena nije baš privlačna -za te pare se dobiju dvije vrhunske optike koje će sigurno koristiti puno bolje nego ta jedna...
ovaj post bi mogo bit i od mene  zagi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Cuvitar - 19. 04. 2010. 20:04:00
Možda za streljačke potrebe odgovaraju, ali u lovu im ne vidim neku svrhu-koja je svrha npr. širokokutne optike sa 10 povećanjem i štelanjem paralakse ččč-vrhunski za brzo pucanje uf- na 10 nema šanse u sumrak da se vidi nešto.
Ili nama lovcima-što treba povećanje od 30x ččč. A pogotovo ni cjena nije baš privlačna -za te pare se dobiju dvije vrhunske optike koje će sigurno koristiti puno bolje nego ta jedna...

Svaka roba nadje svoga kupca, pa tako i ova....ko voli nek izvoli. U cemu je problem?
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 19. 04. 2010. 20:40:36
niucemu, mene samo nervira sto se proizvodjac hvali kako je najbolja na svijetu a od toga je daleko i za lovacke potrebe u evropi neupotrebljiva(lov na ds) sve ostale kategorije u cemu i valja za lov apsolutno bez znacaja, zagi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 24. 04. 2010. 08:18:05
Možda za streljačke potrebe odgovaraju, ali u lovu im ne vidim neku svrhu-koja je svrha npr. širokokutne optike sa 10 povećanjem i štelanjem paralakse ččč-vrhunski za brzo pucanje uf- na 10 nema šanse u sumrak da se vidi nešto.
Ili nama lovcima-što treba povećanje od 30x ččč. A pogotovo ni cjena nije baš privlačna -za te pare se dobiju dvije vrhunske optike koje će sigurno koristiti puno bolje nego ta jedna...
ovaj post bi mogo bit i od mene  zagi
niucemu, mene samo nervira sto se proizvodjac hvali kako je najbolja na svijetu a od toga je daleko i za lovacke potrebe u evropi neupotrebljiva(lov na ds) sve ostale kategorije u cemu i valja za lov apsolutno bez znacaja, zagi
teaa
Ne razumijem ovakvo pisanje. Ne piše se stručno nego navijački prema marci optike i proizvođaču
a ne prema kvaliteti opike. Kada se ovo pitanje postavilo za Z6 poradi najvećeg osnovnog uvećanja tada šesterostrukog zooma svi su tvrdili da je to najbolja optika na svijetu. Zašto?
To je bilo zato jer je osnovno uvećanje bilo veće gotovo 40% od Zeissa ili Schmidt&Bendera. Konkurenija to nije poricala nego se pokušala vaditi na jasnoću slike gdje su u nadmetanju sa Swarovskim došli na tanak led. Zarada od Z6 bila je a i sada je ogromna. Razlog je bio dobar marketing pokriven optikom za koji se imalo osnova tvrditi da je najbolja na svijetu. Što onda reći za Deon-March optic nego kapa dolje jer je kod njega osnovno uvećanje 40% veće od Z6. A od Zeissa ili Schmidt&Bendera dva i pol puta. Ovakav tehnički napredak će značajno unaprijediti lovačke i streljačke mogućnosti a konkurencija će vrlo brzo preći na ZOOM x10 jer na tržištu treba pratiti standarde ili nestati i izgubiti tržište..
Dakle točka u koju ciljamo je puno veća meta jasnija i mogućnost pogotka izvijesnija. Svakako smjestiti ZOOM X10 u tako malen tubus i postići tako jasnu sliku je optičko čudo. Stoga japanci i imaju visoku cijenu a interes za njihovom optikom je bar kako kažu novinski članci ogroman.
 z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: vepar007 - 24. 04. 2010. 11:56:12
 d4
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: sharp - 26. 04. 2010. 16:55:35
Optika je super performansi barem po onome što ekipa vani govori o njima. Zlobnici koji će pisati članke tipa "što će ti mogućnost podešavanja paralakse na širokokutnoj optici" neka pogledaju kroz kojeg Swarovskog 1-6 pa će postaviti pitanje "Zasto Swar to nema?" Zato jer nije Deon! ;)
A sto se tržišta tiče dobar proizvod će do svojih kupaca lako doći. Da nam je netko prije x godina rekao da rumunji rade vrhunske optike ili dalekozore što bi mu rekli? Plati  z10 i ne  :pferd:
Dolaze neki novi klinci....
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 26. 04. 2010. 17:06:09
da sam nocas imo to  :pferd: na pusci ovog kolegu nebi ni vidio  z1
(http://i42.tinypic.com/f3vdh.jpg)
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Antezg - 26. 04. 2010. 17:19:01
Optika je super performansi barem po onome što ekipa vani govori o njima. Zlobnici koji će pisati članke tipa "što će ti mogućnost podešavanja paralakse na širokokutnoj optici" neka pogledaju kroz kojeg Swarovskog 1-6 pa će postaviti pitanje "Zasto Swar to nema?" Zato jer nije Deon! ;)
A sto se tržišta tiče dobar proizvod će do svojih kupaca lako doći. Da nam je netko prije x godina rekao da rumunji rade vrhunske optike ili dalekozore što bi mu rekli? Plati  z10 i ne  :pferd:
Dolaze neki novi klinci....


Pošto se osjećam prozvanim, moram reći da ostajem pri svojoj tvrdnji-što će ti štelanje paralakse na optici kojom se puca maksimalno do 100 metara, najčešće na 10-30. Optika koja potpuno zadovoljava potrebe pogonskog lova svojom veličinom,robusnošću, končanicom i performansama je npr leupold 1-4x20 koji se može dobiti za 200-tinjak eurića i nikad nisam imao potrebu za štelanjem paralakse jer je na tim udaljenostima potpuno zanemariva.
Neznam za vas , ali ja volim na lovačkoj pušci nešto bez puno điđi-miđi- netreba mi poštelavanje paralakse i mogućnost korekcije bez skidanja poklopaca, pogotovo ne na optici za pucanje na blizu ;) ili možda vi lovite na meni potpuno nepoznat način, pa imate vremena poštelavati paralaksu i vršiti korekciju dok svinja trči ččč

Ja nisam u niti jednom trenutku rekao da su to šrot optike, vjerojatno imaju mnoga dobra rješenja, ali po mom mišljenju,a uostalom i samo ime-Tactical nešto govori, nisu možda najsretnije, najuniverzalnije, a bogami ni povoljno rješenje za lov.
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 26. 04. 2010. 17:21:39
nije to samo tvoje misljenje ,stelanje paralekse na tim daljinam je cista glupost i za lovacke potrebe nepotrebno
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 04. 2010. 20:02:00
 just just just
Lazare čestitam i želim te u lovu i dalje prati dobra kob.
  teaa
Što se Deonove March optike tiče ma svakako da nije neophodna u lovu ali istu priču možemo postaviti za Swarovski Z6 ili bilo koju drugu skupu optiku. Za pola cijene od vrijednosti ovakvih optika mogu se pronaći odlična i kvalitetna rješenja u lovu.

Ipak ostaje pitanje tko je najbolji dakle tko je svjetski prvak?
 z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: sharp - 26. 04. 2010. 23:41:28
Optika je super performansi barem po onome što ekipa vani govori o njima. Zlobnici koji će pisati članke tipa "što će ti mogućnost podešavanja paralakse na širokokutnoj optici" neka pogledaju kroz kojeg Swarovskog 1-6 pa će postaviti pitanje "Zasto Swar to nema?" Zato jer nije Deon! ;)
A sto se tržišta tiče dobar proizvod će do svojih kupaca lako doći. Da nam je netko prije x godina rekao da rumunji rade vrhunske optike ili dalekozore što bi mu rekli? Plati  z10 i ne  :pferd:
Dolaze neki novi klinci....


Pošto se osjećam prozvanim, moram reći da ostajem pri svojoj tvrdnji-što će ti štelanje paralakse na optici kojom se puca maksimalno do 100 metara, najčešće na 10-30. Optika koja potpuno zadovoljava potrebe pogonskog lova svojom veličinom,robusnošću, končanicom i performansama je npr leupold 1-4x20 koji se može dobiti za 200-tinjak eurića i nikad nisam imao potrebu za štelanjem paralakse jer je na tim udaljenostima potpuno zanemariva.
Neznam za vas , ali ja volim na lovačkoj pušci nešto bez puno điđi-miđi- netreba mi poštelavanje paralakse i mogućnost korekcije bez skidanja poklopaca, pogotovo ne na optici za pucanje na blizu ;) ili možda vi lovite na meni potpuno nepoznat način, pa imate vremena poštelavati paralaksu i vršiti korekciju dok svinja trči ččč

Ja nisam u niti jednom trenutku rekao da su to šrot optike, vjerojatno imaju mnoga dobra rješenja, ali po mom mišljenju,a uostalom i samo ime-Tactical nešto govori, nisu možda najsretnije, najuniverzalnije, a bogami ni povoljno rješenje za lov.

Eh! Sad je to ispalo prozivanje. sor nisi zlobnik, ali ovako ide pitanje: Nećeš me  d7 kad budem u lovu do tebe?  zagi
 Na koju udaljenost se može potegnuti sa povečanjem od 10 x? Podosta daleko. Ma jakoo daleko.Kad još tome dodaš mogućnost mrdanja po paralaksi imaš dobar stroj za puknuti na dalje po danu.  Siguran sam da postoje lovci kojima će ona dati maksimum. Lagana, mogućnost puknuti u žurbi na blizu, a kad se našarafi na 10 dobiješ sasvim drugu priču.Da je takav objektiv sranje za lov u sumrak, noću to je svakome  jasno tko je barem jednom pogledao u sumrak na takvu optiku ma kako se zvala. Kad loviš na blizu, u trku to koliko imaš paralakse na bilo kojoj poziciji je sasvim svejedno. O tome sigurno nitko na razmišlja koliko mu Z6 1-6 ima paralakse kad svinja spašava glavu u punom trku. Da uvijek ima jeftinije-ima. Zato i ti imaš onaj lijepi Sako, a mogao si kupiti jedno sedam, osam tandžara ili dvije Zastave itd.  zagi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: gogo3006 - 27. 04. 2010. 09:47:04
Ej ljudi, da ne kvarim temu, kako bi ja ovdje moga štelat paralaksu.........mene malo buni to štelanje pa reko da pitam......
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Antezg - 27. 04. 2010. 10:01:29
Optika je super performansi barem po onome što ekipa vani govori o njima. Zlobnici koji će pisati članke tipa "što će ti mogućnost podešavanja paralakse na širokokutnoj optici" neka pogledaju kroz kojeg Swarovskog 1-6 pa će postaviti pitanje "Zasto Swar to nema?" Zato jer nije Deon! ;)
A sto se tržišta tiče dobar proizvod će do svojih kupaca lako doći. Da nam je netko prije x godina rekao da rumunji rade vrhunske optike ili dalekozore što bi mu rekli? Plati  z10 i ne  :pferd:
Dolaze neki novi klinci....


Pošto se osjećam prozvanim, moram reći da ostajem pri svojoj tvrdnji-što će ti štelanje paralakse na optici kojom se puca maksimalno do 100 metara, najčešće na 10-30. Optika koja potpuno zadovoljava potrebe pogonskog lova svojom veličinom,robusnošću, končanicom i performansama je npr leupold 1-4x20 koji se može dobiti za 200-tinjak eurića i nikad nisam imao potrebu za štelanjem paralakse jer je na tim udaljenostima potpuno zanemariva.
Neznam za vas , ali ja volim na lovačkoj pušci nešto bez puno điđi-miđi- netreba mi poštelavanje paralakse i mogućnost korekcije bez skidanja poklopaca, pogotovo ne na optici za pucanje na blizu ;) ili možda vi lovite na meni potpuno nepoznat način, pa imate vremena poštelavati paralaksu i vršiti korekciju dok svinja trči ččč

Ja nisam u niti jednom trenutku rekao da su to šrot optike, vjerojatno imaju mnoga dobra rješenja, ali po mom mišljenju,a uostalom i samo ime-Tactical nešto govori, nisu možda najsretnije, najuniverzalnije, a bogami ni povoljno rješenje za lov.

Eh! Sad je to ispalo prozivanje. sor nisi zlobnik, ali ovako ide pitanje: Nećeš me  d7 kad budem u lovu do tebe?  zagi
 Na koju udaljenost se može potegnuti sa povečanjem od 10 x? Podosta daleko. Ma jakoo daleko.Kad još tome dodaš mogućnost mrdanja po paralaksi imaš dobar stroj za puknuti na dalje po danu.  Siguran sam da postoje lovci kojima će ona dati maksimum. Lagana, mogućnost puknuti u žurbi na blizu, a kad se našarafi na 10 dobiješ sasvim drugu priču.Da je takav objektiv sranje za lov u sumrak, noću to je svakome  jasno tko je barem jednom pogledao u sumrak na takvu optiku ma kako se zvala. Kad loviš na blizu, u trku to koliko imaš paralakse na bilo kojoj poziciji je sasvim svejedno. O tome sigurno nitko na razmišlja koliko mu Z6 1-6 ima paralakse kad svinja spašava glavu u punom trku. Da uvijek ima jeftinije-ima. Zato i ti imaš onaj lijepi Sako, a mogao si kupiti jedno sedam, osam tandžara ili dvije Zastave itd.  zagi

Ma nemaš frke, forum je tu da raspravljamo  inače nebi bilo zanimljivo, z10
Puno univerzalnija optika po meni bi bila npr 1-10x42 jer bi takva optika mogla odrađivati sve situacije-bliski lov pogonom, daleki hitac po danu i lov u sumrak-noć na nekom srednjem povećanju...
Ako march izbaci seriju lovačkih optika bez štelanja paralakse, s lovačkim končanicama i osvjetljenjem vjerojatno bi mi bile puno zanimljivije od ovih taktičkih... Ali i dalje ta cijena-ruku na srce za tu lovu se dobiju 2 Zeissa,Kahlesa,Swara, koji su isto vrhunski provjereni proizvodi ili rabljeni karabin s optikom, polovna Niva,srnjak z10, rostilj, a možda i pesi  happi
 zagi
Ej ljudi, da ne kvarim temu, kako bi ja ovdje moga štelat paralaksu.........mene malo buni to štelanje pa reko da pitam......

Moraš vrtit lijevo uho ili desno ako si ljevak ;)
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: sharp - 27. 04. 2010. 12:24:58
I sad,  što će čovjek izabrati? Ajmo kupit dva Leupolda dok ovi ne naprave 1,5-15x50, a sigurno nam ostane za koji  rostilj ili ne daj Bože  pesi   
Mogu biti i japanke happi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Antezg - 27. 04. 2010. 13:11:16
 d4 zagi
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Neno - 27. 04. 2010. 15:19:22
Još malo fali da naprave digitalnu optiku a onda imaš zum od 1 do 101 i pojačanje svjetla koliko voliš, ali di je tu gušt?
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 04. 2010. 15:34:21

 teaa
Ne mogu vrijediti jedni kriteriji za Schmidth&Bender, Swarovskog Z6 i Zeissa a drugi za March Deon optic. E kada je Zeiss i Swarovski Z6 onda je to Mercedes a kada je Deon onda je bolje kupiti dva tri Leupolda. 
Ovdje govorimo o Deon March optici i pitanju koja je danas najbolja optika na svijetu?  d1
Prema najnovijim informacijama ova meni nepoznata japanska tvrtka je detronizirala vodeće divove. Ako je bolja od njih onda je pravo da i ima veću ili sličnu cijenu onim modelima Zeissa i Swarovskog od kojih je po pisanju stručnjaka bolja i kvalitetnija.
 z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 27. 04. 2010. 21:06:30
posto se vec spominju optike iz rumunije da nebi doslo do zabuna za mladje clanove i mozda neupucen , sve sto ovu optiku cini toliko dobrim je njemacko ,jedino rumunsko nanjoj je jeftina radna snaga i nista vise al da neispadne da nevolim rumune imaju i oni vrhunske proizvode al vise u smijeru kajmaka i slicnih proizvoda  rostilj
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Ry1 - 28. 04. 2010. 06:55:02
ja bih Bugarima ipak dao malu prednost kada je feta sir u pitanju
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 28. 04. 2010. 08:18:36
posto se vec spominju optike iz rumunije da nebi doslo do zabuna za mladje clanove i mozda neupucen , sve sto ovu optiku cini toliko dobrim je njemacko ,jedino rumunsko nanjoj je jeftina radna snaga i nista vise al da neispadne da nevolim rumune imaju i oni vrhunske proizvode al vise u smijeru kajmaka i slicnih proizvoda  rostilj

 ;D ;D ;D

                hao hao hao hao
             
                                        Lazare nasmijao si ovom istinitom i duhovitom opaskom!

                                                                          z10
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: sharp - 28. 04. 2010. 21:51:25
posto se vec spominju optike iz rumunije da nebi doslo do zabuna za mladje clanove i mozda neupucen , sve sto ovu optiku cini toliko dobrim je njemacko ,jedino rumunsko nanjoj je jeftina radna snaga i nista vise al da neispadne da nevolim rumune imaju i oni vrhunske proizvode al vise u smijeru kajmaka i slicnih proizvoda  rostilj
slažem se kolega u potpunosti  zagi
I madzari rade jeftino
Naslov: Odg: MARCH optike (Japan)
Autor: Nosler - 28. 04. 2010. 22:11:04
A da se vratite na temu?! z14  Mada se cudim da je ovoliko dugo izdrzala bez skretanja... d1
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: lovac1977 - 17. 03. 2012. 22:06:43
MARCH optika je jedna od boljih na svjetu ali ova optika je iskljucivo radjena za bench shooting. U posljednje vrjeme su izisli modele za lov i taktikal pucanje. Kvalitet stakla je daleko cistiji od ostali marka u slicnom povecanju. U Americi je veoma popularan ali i veoma skup cak preko 3000 dolara, tako da nema veliko trziste medju normalnim lovcima i strelcima. Jedi problem sa ovom optikom je sto garancija na tako skupe stvari je samo 3 godine. Kompanija ove optike je veoma mala i vlasnik je benc suter tako da on sponzoruje istrazivanje i sve sto se desaje sa ovom optikom. Mislim da bi bila puno popularnja da je bolja garancija ali vidicemo stace da se desi u buducnosti. pozz
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 18. 03. 2012. 19:46:43
jos ih ima al mislim da ce podijelit slicnu sudbini ko premijer optike
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 10. 10. 2012. 05:17:25
Puno ljudi ovde spekulira i prica o stvarima koje nisu probali a ni vidjeli. Stewart ovde kod mene je prijatelj i  Australijski distributer March optika.Inace je poznati benchrest strelac i reloading strucnjak koji sve to prodaje a pucamo u istom klubu i strelistu. Vidio, pregledao i probao nekoliko puta na strelistu modele koje je donio na svojim puskama i od drugih strelaca koji ih imaju. Neke sad vec 3 godine ili vise  stare.
Mislim da nije fer ocjenjivati konja koga niste jahali i znam da vam je vecini sve Evropsko/ Njemacko automatski najbolje ali pokusajte zamisliti da i drugdje na svijetu ima kreativnih ljudi pa makar bili kosooki.
March optike nisu bas prikladne za klasican ili oubicajen lov Evropskog tipa - ima boljih i jeftinijih solucija
March je napravljen za benchrest, streljasto, F class open i neke druge disipline posebno LR
Obicno za daljine za kakve su strelista prilicno rijetka u Evropi ( Bisley u UK i jos neke jace zemlje i to je to)
Ove optike imaju odlicnu mehanicku izradu koja je trajna i kojoj mozete vjerovati i nakon 6000 ispucanih 308 kuglica
Evropa je kontinent na kojem se najmanje puca usput receno.
Ova optika ima odlicno mineralno staklo, perfektno izbruseno i obradjeno po najsavremenijoj tehnologiji
10x zoom je ogroman pomak gospodo lovci da li nam trebao ili ne ( mini opticka revolucija zapravo)
Click vrijednost na ovim optikama je manja i preciznija nego na nekim EU velikanima ciji je clik OK za lov ali ne i za streliste bilo kojeg tipa. Ponuda izbora  koncanica je sasvim OK ako i taktickih modela za drzavne sluzbe kojima je i namjenjeno. Malo toga je u stvari namjenjeno prakticnom lovu osim za LR i otvorene terene.
Za mene prekrasan proizvod ali mi ne lezi zbog eye relief, preskup i predobar za moje potrebe jer imam sve sto mi treba za moj nivo kvaliteta i pogadjanja meta. Izradjeno sa ljubavi, najacom tehnologijom i namjerom da maximalno pomogne LR pucanju na udaljenostima nekad preko 1000 m. ja nisam okom mjerodavan da pisem ovde da je bolje od ovog ili onog pa i necu jer takve stvari se daju izmjeriti i masina nikad ne laze samo marketing nekih uvelicava ili sakriva nesto drugo. Proizvodja je spora zbog slozenog procesa ali ide sve bolje i bolje i polako osvajaju takmicenja i dobijaju renome. Pregled mete i prakticno povecanje je fantasticno i jednostavno ne mozes vjerovati da je to moguce sa puscanom optikom ali jeste. Medjutim vise pase pusci u nekom bloku nego strelcu koji drzi pusku u ruci. ja ne mogu u ruci mirno drzati povecanje vece od 30X i gotovo ali ako pucate benchrest heavy gun onda je to lako.
jednom je pored mene pucao tip sa march optikom i dobio je fantasticnu grupu ( u odnosu namene) medjutim izgubio je jer je pucao u tudju metu. Iznad mene  imamo svoje brojeve a on je toliko podigao povecanje da je usao u metu i nije vise vidio broj i tako je gadjao metu od komsije. To sto se tice velikog povecanja.
F class se puca 300 -1000 yardi pa su potrebne optike tipa 6-24, 8-32,10-40x56 i svasta jos u slicnim kombinacijama. Moras moci izmjeriti mirage na 20X povecanju, mora ocjeniti i izmjeriti pravac i snagu vjetra i izabrati optimalno povecanje da provuces metak preko terena i da udari u crno ako je ikako moguce. kad je visoka vlaga mozes vidjeti trag metka kako se vuce kroz gust zrak i vidis kako ga vjetar poigrava. March optike su jako dobre i jako skupe ( meni) ali su prikladne za benchrest a ne za lov osim par modela koji se mogu koristiti za lov u planinama, stepama i otvorenim prostorima preko 200 m sto nije velika praksa u Evropi. Mi divljaci u US i Australiji daleko vise kolicinski pucamo, imamo otvorene terene i mozemo ovako nesto koristit a kod vas mozda za po koje takmicenje i to je to. Siju Nightforce ovih dana a i neke starije i jake a za nas ( male korisnike) nema nista bolje nego kreativna konkurencija. Sad imaju uzora i siguran sam nece stati dok i oni ne dobiju provjeren 10x mehanizam. Zasto Swar nije ranije ponudio dvogled sa LRF? Zasto je famozna Leica povukla optike za puske sa trzista nekoliko puta tajno i na brzinu? Mi od svega toga mozemo samo imati beneficiju ako malo rasirimo poglede.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 10. 10. 2012. 05:29:46
http://marchscopes.com.au/ (http://marchscopes.com.au/)

Stewart Elliot je distributer i vlasnik firme BRT.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 10. 10. 2012. 06:44:56
ti to ko nesto se razumijes u optike   dr.i , negdje si vidio optiku i nesto procito o njoj i sad sve znas  laz
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 10. 10. 2012. 08:10:36
ne bas se ni malo ne razumijem.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 10. 10. 2012. 08:59:48
Ocekujem tvoju strucnu analizu
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Fratt - 10. 10. 2012. 12:38:01
Ja sam zadržao dah... hao
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 11. 10. 2012. 00:15:03
Vjerovatno slijedi opsezna logisticka priprema i sistematski izljev znanja i iskustava.
jedva cekam da mi objasni kako je izgradjen i od cega se sastoji FFP system i koji su glavni problemi izrade takvog mehanizma na velikim rasponima povecanja i kako se izracuna opticka duzina izmedju elemenata.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 07. 2013. 09:04:07

 teaa
Gledam i ne mogu se načuditi se ovi Japanci su stvarno preuzeli tehnički primat u optici. Čujem da već nude i prototipove zoom-a x11.

Posebno mi se dopada ovaj model March - F 3x-24x42  FFP.
 d1

https://www.marchscopes.co.uk/index.php/site-map/scopes-see-all
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 30. 07. 2013. 00:33:05
Prijatelju ja bi nesto rekao ali rekose mi da o tome nemam pojma pa necu. Jos cekam strucnu analizu da onda bacim komentar sa svim svojim neznanjem i iskustvom.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 10:12:47
Prijatelju ja bi nesto rekao ali rekose mi da o tome nemam pojma pa necu. Jos cekam strucnu analizu da onda bacim komentar sa svim svojim neznanjem i iskustvom.
teaa

Gorane lako je pogledati na ovim stranicama ima tome koja godinica što je tko tvrdio i pisao kada se pojavila optika Deon March. A što reći za optiku kojom pucaju i koju dizajniraju strijelci kao Jim Kelbly, Stuart Eloliot, Gary Costello i dr. Osobno smatram da je ovaj model March-F 3x-24x42mm MOA FFP Zoom Rifle Scope najbolja optika u svojoj kalsi u čitavom optičkom svijetu a to i nije baš malo, Ovo je Ferrari optike.
 
zagi

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 11:16:54
u svijetu lova je ferari swarovski a posto se u evropi vecinom lovi ds taj maj march je tanak , ima tu dosta optika koje su bolje za lov .....
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 11:25:41
Prijatelju ja bi nesto rekao ali rekose mi da o tome nemam pojma pa necu. Jos cekam strucnu analizu da onda bacim komentar sa svim svojim neznanjem i iskustvom.
teaa

Gorane lako je pogledati na ovim stranicama ima tome koja godinica što je tko tvrdio i pisao kada se pojavila optika Deon March. A što reći za optiku kojom pucaju i koju dizajniraju strijelci kao Jim Kelbly, Stuart Eloliot, Gary Costello i dr. Osobno smatram da je ovaj model March-F 3x-24x42mm MOA FFP Zoom Rifle Scope najbolja optika u svojoj kalsi u čitavom optičkom svijetu a to i nije baš malo, Ovo je Ferrari optike.
 
zagi
kolega jesi li ti kad puco sa ovom optikom imi je drzu u ruci , ja pretpostavljam da je to sto pises sa googla a za ove specijalce nikad cuo nisam jesul to neni tehnicari kod tog marcha
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 12:00:27
Lazare strašna optika ne bi vjerovao u nekim segmentima ima bolja i naprednija rješenja od S&B-a.
Ima kvalitetan lovački program ali streljaštvo im je u prvom planu. Što se tiče ruke i držanja optike Deon March u ruci treba zamahnuti s 2300 - 3 tisuće funti za ove vrhunske modele a od toga zaboli ruka.  Swaarovski je odličan ali kada on izbaci Z10 grmjeti će čitav optički svijet od Patagonije do Sjevernog Pola. Za generalije navedenih ali i drugih strijelca koji pucaju s Deon March optikom i osvajaju  mnogobrojne svjetske streljačke medalje ukucaj Google i tamo pogledaj sve o njima. Mislim da je Australac Goran na takmičenjima i treninzima držao u ruci pojedine modele Deonove optike a možda je čak i pucao s njima. On osobno može reći o ovoj optici puno više od mene.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 13:30:10
kolega sve je to teorija , probo sam ih sve prakticno , sjedni uvece na ceku kad lovis srnjaka il ds pa probaj sa marchom, nightforcom , pm serijom od bendera a onda uzmi zeiss il swarovskog svanuce ti  zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 14:00:49
kolega sve je to teorija , probo sam ih sve prakticno , sjedni uvece na ceku kad lovis srnjaka il ds pa probaj sa marchom, nightforcom , pm serijom od bendera a onda uzmi zeiss il swarovskog svanuce ti  zagi
teaa
Lazare ovdje nisam pisao o optici za noćni lov divljih svinja nego o preciznom dalekometnom pucanju i optičkim mogućnostima Deon March Scopes. Ovom optikom možeš precizno pucati FFP u povećanju 3-24 ili 5-40 dok u II fokalnom planu možeš pucati povećanjem 8-80 što je najveće povećanje koje optički nišani uopće mogu imati. Ako Deonu March Scopes nekada zbaciti lovački model npr. 1-10x56 takav model bi bio dobar za lov divljih svinja i srnjaka u sumrak i jutro i on bi se mogao uspoređivati s optikama Zeiss ili Swarovski. Nemam ja ništa protiv Zeissa i Swara ali ovi Japanci stalno idu dalje, ruše granice i pomjeraju optičke parametre.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Fratt - 30. 07. 2013. 14:10:42
Baš gledam ali nema ni jednog standardnog lovačkog durbina...morat ću 4K funti spiskat na alkohol i žene... zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Kizzo06 - 30. 07. 2013. 20:14:59
kolega sve je to teorija , probo sam ih sve prakticno , sjedni uvece na ceku kad lovis srnjaka il ds pa probaj sa marchom, nightforcom , pm serijom od bendera a onda uzmi zeiss il swarovskog svanuce ti  zagi

Očito te jebe dioptrija...
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 21:16:17
kolega sve je to teorija , probo sam ih sve prakticno , sjedni uvece na ceku kad lovis srnjaka il ds pa probaj sa marchom, nightforcom , pm serijom od bendera a onda uzmi zeiss il swarovskog svanuce ti  zagi

Očito te jebe dioptrija...
jok vec tavrljanja stecenim iskustvima sa googla , do prije 5 godina mislili svijet optike se zavrsava sa bushnelom i sarajevskim zrakom a sad se prosipa pamet o nekim march optikama koju nikad u zivotu nisi vidili niti su u stanju kupit al vazno da se dr.a po kojekakvim tabl8cama sa brojkama po net  zagi

da sad neispane da mach nevalja , to je vrhunska optika , mala grupa entuzijasta rucnim radom sklapa malu kolicinu optika sa vrlo skupim komponentama , visoka cijena optike ne rezultira zbog extra kvaliteta vec zbog rucnog rada koji nije ekonomican , koupovine tudjih komponenti jer nema sopstvene proizvodnje .....
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 22:21:14


Odg: MARCH optike (Japan)
« Odgovori #3 : 18. 04. 2010. 15:02:02 »
Citat:
ima njih vec poduze, al da su bas planule neznam gdje u njemackoj ih niko nece , u lovackim krugovima nepredstavljaju nikakkvu ulogu a u sportu vrijeme ce pokazat mislim da ce tajno nestat sa njemackog trzista isto tako tajno ko sto su se pojavili
« Zadnja izmjena: 18. 04. 2010. 15:04:16 Lazar »

Citat: Lazar - Danas u 13:30:10

da sad neispane da mach nevalja , to je vrhunska optika , mala grupa entuzijasta rucnim radom sklapa malu kolicinu optika sa vrlo skupim komponentama , visoka cijena optike ne rezultira zbog extra kvaliteta vec zbog rucnog rada koji nije ekonomican , koupovine tudjih komponenti jer nema sopstvene proizvodnje .....


Verba volant scripta manent !
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 22:29:00
i sta pokusavas da kazes , da pricas o optici koju nikad nisi vidio , ponesi je u lov , uporedi sa ostalim optikama pa nesto napisi , ja sam je probo i nemoze se poredit sa velikim evropskim optikama jedino ako se ds i srnjaci pocnu lovit oko 3 sata popode , kako sam vecinu veprova odstrijelio oko 3 ujutru ja i march nikad necemo postai prijatelji niti cemo vuse zajedno u lov
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 22:41:13

Probao si Deon March Scope  u 3 sata ujutro gledajući DS ili u 3sata  popodne gledajući srnjake uspoređujući Deon March s Europskom optikom - HA-HA -HA Lazare e stvarno imaš smisla za humor?
Uostalom ovdje ne pričamo o srnjacima i DS nego o optičkim performansama po meni jedne od najboljih optika na svijetu.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 22:43:59
jebes performansu kad u sumrak nemozes da prepoznas jel ds il panj
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 30. 07. 2013. 22:52:43
Nema sta nisi probao covjece! Jedva cekam da se sjetis da odgovoris na moje ranije pitanje pa da nesto naucim.
Neke stvari stvarno nemaju smisla...
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 22:56:39
Nema sta nisi probao covjece! Jedva cekam da se sjetis da odgovoris na moje ranije pitanje pa da nesto naucim.
Neke stvari stvarno nemaju smisla...
probo mozda vise od tebe al ti to ovoj raji lijepo prezentiras , neznam sta si me pito jer postove necitam cesto al pitaj ponovo pa da odgovorim ako budem znao
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 23:01:34

Autor: Lazar
«  : Danas u 22:43:59 » Umetanje Citata
jebes performansu kad u sumrak nemozes da prepoznas jel ds il panj

Lazare to nije baš tako, neki američki vrhunski optički stručnjaci kažu da Deon March imaa staklo ravno Swarovskom pa tvrde da je čak i bolje. To je ipak stvar ukusa i ocjene optičkih stručnjaka. Što misliš kako bi li ova optika dobro došla za lov divokoze, srnjaka, muflona i  dr. dakle tamo gdje treba potegnuti daleko.
Ćudi me da veliki Zeiss ima samo povećanje X4  to je stvarno skromno za ovog optičkog giganta.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 30. 07. 2013. 23:02:05
Evo pitanja pa  objasni kako je izgradjen i od cega se sastoji FFP system, kako je postignut 10x zoom na March i koji su glavni problemi izrade takvog mehanizma na velikim rasponima povecanja i kako se izracuna opticka duzina izmedju elemenata. Mene to jako zanima i vec dugo cekam odgovor.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 23:07:55

Autor: Lazar
«  : Danas u 22:43:59 » Umetanje Citata
jebes performansu kad u sumrak nemozes da prepoznas jel ds il panj

Lazare to nije baš tako, neki američki vrhunski optički stručnjaci kažu da Deon March imaa staklo ravno Swarovskom pa tvrde da je čak i bolje. To je ipak stvar ukusa i ocjene optičkih stručnjaka. Što misliš kako bi li ova optika dobro došla za lov divokoze, srnjaka, muflona i  dr. dakle tamo gdje treba potegnuti daleko.
Ćudi me da veliki Zeiss ima samo povećanje X4  to je stvarno skromno za ovog optičkog giganta.
to za pucanje na daleko dal je dobro mozda ti odgoviri specijslac hunter log range goran iz down under ovdje u germaniji se to slabo radi a o propustljivosti svjetla po noci i u sumrak nemoze sa swarom i zaisom , ovo ti pisem iz licnog iskustva a ne sa googla a vjerujem da je i zeiss u mogucnosti napravit veci zum al zbog cega bi bilo potrebno  , neznam vecinu ds sam odstrijelio od 30 do 60m  a srneca divljac 100-150 m i neznam cemu bi mi sluzio zoom od 10x
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 23:10:39
Ja sada noću pucam Docterom ali kada za to dođe vrijeme staviti ću ovog japanca.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 23:11:54
Evo pitanja pa  objasni kako je izgradjen i od cega se sastoji FFP system, kako je postignut 10x zoom na March i koji su glavni problemi izrade takvog mehanizma na velikim rasponima povecanja i kako se izracuna opticka duzina izmedju elemenata. Mene to jako zanima i vec dugo cekam odgovor.
pa procitaj na googlu  pise ti sve , sta cu ti ja objasnjavat ,  hao , il da prvo ptocitam na googlu pa da ti onda napisem
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 23:13:53
Ja sada noću pucam Docterom ali kada za to dođe vrijeme staviti ću ovog japanca.

samo gledaj da stavis dobru svenk montazu kad krenes na ds da mozes zacas ponovo stavit doctera
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 30. 07. 2013. 23:28:48
Moja greska! Ja mislio ti si moderator pa znas o cemu pricas, radis u industriji, dizajniras ili tako nesto a ti umjesto tehnickog odgovora nudis google i mislis da je to smjesno.  Po tvojoj logici Swarovski je pogrjesio sa Z6 jer je totalno nepotreban. S&B se totalno sjebo sa novim proizvodom 3-27x56 koji ima zalosno 9x povecanje?! je si li i njega probao?
Ja sam ga samo vidio na sajmu u Nevadi i to bi to i proce dugo vremena prije nego ga vidim ako se ikad desi a pucat ga sigurno necu jer se ne prodaje. Znanje o optikama ne zahtjeva samo lovu nego i nesto drugo sto se ne moze kupiti za minut. Osim toga Zeiss ima puno toga na ponudi sto se teze moze vidjeti ako nisi u industriji. Sto se mene tice i mog lova sve sto radim je transparentno. De postavi malo tih tvojih svinja sto si polovio da se nagledam kolicine i kvalitete pa da te bolje i ozbiljnije shvatim.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 23:32:58
ja koliko sam odstrijelio divljaci ti neces jos za 3 zivota , vjerujem samo praksi a tvojim lovovima slikama i reportazama niti vjerujem niti su mi interesantni  zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 23:38:50
ja koliko sam odstrijelio divljaci ti neces jos za 3 zivota , vjerujem samo praksi a tvojim lovovima slikama i reportazama niti vjerujem niti su mi interesantni  zagi

Lazare je li se ti to s Goranom nadmećeš u broju napisanih postova ili u broju otpucanih komada divljači.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 30. 07. 2013. 23:43:44
ne , po broju postova nikako , on ima kompleks sa tim brojem postva pa svaka recenica novi post  hao , ja da imam kompleks sa tim pozxravljo bi svakog novog clana i cestito za sve i svasta  hao imo bi dosad 8000 postova ,  hao hao hao hao da jos pucam na daleko ko zna koliko bi odstrijeljene divljaci bilo  hao
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 30. 07. 2013. 23:55:35
hao hao hao hao da jos pucam na daleko ko zna koliko bi odstrijeljene divljaci bilo  hao


Za daleko pucati dobro bi došao Deon March Scope pa da i o ovoj optici čujemo nešto od stručnjaka.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 31. 07. 2013. 00:03:21
Nema potrebe da se nadmecemo Lazare sve je ocigledno. Ja sam se samo nadao da cu dobiti posten i znalacki odgovor. Sto se tice divljaci i ulova postavi ko ti brani  i do sada ti niko nije branio. Od kad sam postao clan ovde tebi se perje nakostrjesilo. Ne znam o cemu se zapravo radi ali da se smiris mozes popit koju ili ne gledati moje postove. Mozda bolje ne komentirati na teme o kojima nisi bas siguran i tako bi imao puno manje postova. Moj doprinos ovom forumu je transparentan a ako ti smeta buni se vlasnicima nek mi zabrane pristup ako sam bezobrazan, nepristojan, supalj, prepotentan, nepotrebno uvrijedljiv ili bilo sta drugo. Nije nista lose niti sramota reci da ne znas odgovor na pitanje i idemo dalje. Predlazem ti da otvoris svoju temu o lovu i postavis sve ulove da se imamo cemu diviti. Ja cu gledati, cestitati i diviti se jer s tim nemam problema.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: HS-2000 - 31. 07. 2013. 00:10:41
 1liga gorane na svim tvojim postovima.
Kako bi Slavonci rekli"ma vidi se za kojim se konjem praši"...
Pozdrav
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 31. 07. 2013. 00:14:50
neznam ni ja o cemu se radi pisi ko ti brani , ja sam o optici drugog misljenja i jel l to tebi problem , neznam u kom si filmu i sta mislis od kad si doso na forum al da se meni perje nakostrijesilo natebe tu grijesis , nikad me nisi i teresovo niti sam obraco paznju sta pises , jednostavno citam postove i komentarise ko ih pise mi svejedno , al sad ixemo dalje tema march optika pisi o njoj 
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Fratt - 31. 07. 2013. 00:18:38
Ja sam čuo da Lazar lovi samo u gateru...nesmijem reći tko mi je rekao. fre
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 31. 07. 2013. 00:24:19
idemo sad svi na spavanje pa sutra pocnemo opusteno
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 31. 07. 2013. 01:14:07
Sistem me izbacio pa nisam mogao ranije odgovoriti.
Lazare ti i ja imamo PP pa se javi ako imas nesto da rjesimo a ne trebamo ovde kvariti temu.
Kolega Pero je osoba koju zanima optika i sva nova dostignuca i nije mu lijeno to istraziti. Ima dosta znanja i uvijek gleda izvan uobicajenih parametara.
Moje misljenje o March optici je otpilike ovako.
Optiku nemam u vlasnistvu ali sam je gledao i razmisljao o tome 9 kupovini) prije 2 godine kad sam imao potrebu za streljackom optikom za F class. Nekoliko clanova kluba je kupilo od tipa kojeg svi poznajemo i koji clan i ujedno distributer za ove optike u Australiji. On nam je nekoliko puta donio sve modele da pogledamo i procjenimo. On ( Stewart Elliot- BRT supplies)) je inace priznat strelac i jedan od najboljih majstora za reloading ( za streljastvo) i pobjednik mnogih takmicenja. Nekoliko puta sam pucao njegovu pusku i puske drugih clanova da bi probao ove optike tako da imam nesto malo iskustva oko koristenja. Staklo je puno bolje nego Vortex ili NF medjutim veliko povecanje donosi probleme. Konstantan problem je bio podesavanje parallaxa cim promjenis povecanje. Veliko povecanje te uvede u metu toliko blizu da nemas pojma sta se desava okolo  izmedju cijevi i mete tako da mozes napraviti glupe greske jer nemas pojma o vjetru, mirage i generalnim kondicijama na strelistu prije pucnja. Stariji i iskusniji su mi rekli korisiti minimum potrebnog povecanja i  obrati paznju na streliste i dogadjanja prije nego namjestis centar koncanice na metu. Ova optika je predominantno napravljena za benchrest i heavy gun takmicenja gdje je svrha sto manja grupa na 1000 yardi a puca se iz uglavnom hibridnih pusaka koje nemaju mjesto u lovu. Za F class/ streljastvo volim SFP a ne FFP koji se podeblja kako se poveca povecanje i pokrije centar mete i to mi se nije svidjelo kao i ni preveliko povecanje koje po meni i nije potrebno mada je impresivno. Eye releif je bio jako kratak na velikim povecanjima sto je normalno ali meni ne pase. Garancija je prekratka, popravak nemoguc a cijene jako visoke pa sam zakljucio da neke druge provjerene firme nude bolje opcije i garanciju ako zatreba. Model koji je Pero spomenio bi mi bio jedini upotrebljiv ali ima i drugih po meni prikladnijih i jeftinijih opcija kao NF. March ima odlicno i kristalno cisto staklo i vjerovatno najbolje sto Japan moze ponuditi medjutim to nije jedino sto kod mene radi. Proizvod te odusevi kad prvi put pogledas jer je impresivan ali je i S&B 10-42x56 ili NF BEAST isto tako impresivan. Koncanica s kojom mozes navigati pogodak u centar mete na 1000Y mora biti super tanka, vidljiva i cista da ti pomogne a ne odnemogne tako da mnogi odmah otpadnu u startu. Proizvod uske namjene sigurno. U to vrijeme sam dobio Vortex Razor HD 5-20x50 koji  je impresivan na svoj nacin iako ima FFP ali ima i dozivotnu garanciju i puno je jeftiniji a isto tako japanac. Kad stavim na 20X jos uvijek vidim 4 komada pizze sa svake strane linija koncanice sto je dovoljno za pazljivo biranje mjesta nisanjenja na 1000Y. Prijatelj Mark koji je clan Australijskog nacionalnog F class tima je nakon nekoliko frustracija sa NF odlucio kupiti March i sad ga nakon 4 mjeseca prodaje jer mu nije pomogao postici bolji rezultat. Sad je uzeo najnoviji NF i nada se boljim grupama prije takmicenja u USA u Augustu. Generalno misljenje je mix vreca razlicitih misljenja i to ce uvijek ostati tako za svaki brand. Kvaliteta stakla je teska za odrediti ljudskim ocima i misljenjima i ja vjerujem jedino masini koja sve hladno izmjeri i odstampa cinjenice i nije pristrasna. March je novitet i napredak u nekoliko pogleda ali posao jos nije zavrsen po meni i mora se bolje razraditi. Servis i garancija su definitivno slaba strana jer NF je domaci i brzi da rjesi problem. S&B je cim je vojska ovde imala problema hitno doletjela Njemca da rjesi stvari i brzo isporucio sve da rjesi gresku i problem dok je to sa March skoro nemoguce. U svakom slucaju brand vrijedan pracenja za one koji preferiraju takve optike i napredak 10x zooma koji je pocetak neke nove generacije optika za buducnost. za lov je jedino najmanji model prikladan kao i za rad policije dok ostali modeli su iskljucivo neka vrsta streljastva a i u tom segmentu ima puno ozbiljnih i priznatih igraca.
Ono sto March napravi sljedece ce biti jako vazno za njihov dalji razvoj na trzistu i odredice gdje oni vide svoju buducnost. Generalno govoreci to je Lexus sa svom opremom u poredjenu sa Benzom  i sad je pitanje da li ce nova i kreativna tehnologija prevagnuti u odnosu na tradicionalne vrijednosti i brand value.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Gabro - 31. 07. 2013. 03:33:30
Hvala Gorane !!!
Nije da me zanima kupovina ali covjek voli cut sta se dogadja u svijetu i saznat iskreno misljenje korisnika, strelca/lovca, koji je doticnu stvar vidio ili koristio.
Samo ti nas nastavi uveseljavat svojim postovima o opremi i slikama iz lova  d4
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Kizzo06 - 31. 07. 2013. 05:29:33
Lazare koliko imaš godina?
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: pepi2 - 31. 07. 2013. 07:25:42
Lazare koliko imaš godina?

Aha Kizzo bi svabsku udavacu  rol
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 31. 07. 2013. 07:37:38
Gorane HVALA !!! Ovdje se vidi da su ovakve opservacije bazirane na iskustvu iz prve ruke. Vidim da ekstremno povećanje može prouzrokovati dosta probleme kod dalekog streljačkog pucanja kao što si i potvrdio svojim navodom: "Veliko povecanje te uvede u metu toliko blizu da nemas pojma sta se desava okolo  izmedju cijevi i mete tako da mozes napraviti glupe greske jer nemas pojma o vjetru, mirage i generalnim kondicijama na strelistu prije pucnja".
Ipak smatram da bi modeli Deon March Scopes 1-10x24, 2.5-25x42 SFP ili FFP March F 1-8x24 i 3-24x42 bili po meni osobno dobar lovački izbor. Njihova visoka cijena je svakako problem ali kvalitetu njihovog lovačkog programa smatram neupitnom.
Ovaj March F 3-24x42 FFP smatram gotovo univerzalnom optikom. Vidim da se zoom x10 pomalo probija u svijet optike ima ga IOR Valadada a nudi ga i američki Ade Advanced Opticshttp://www.adeadvancedoptics.com/category/rifle-scopes/
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Neno - 31. 07. 2013. 07:59:59
Imam dojam da dosta "znalaca" s kojima se srečem u zadnje vrijeme padaju na što veči zum, počelo je s swarom i X6 sad vidim da je doguralo do X10 i tako dalje  uf

Pitam se samo čemu?

Na karabinu sljedeča optika mi možda bude i fiksno povečanje jer sam prije par godina jedva razradio zum jer je stalno stajao na 6X, za normalne i zakonite lovačke udaljenosti više nego dovoljno.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 31. 07. 2013. 08:12:20
Neno tko ima dobar vid optički nišan mu u lovu i ne treba, mnogo puta on može biti samo smetnja. Ovdje pišemo o optičkim parametrima zoom-a X10 njegovim mogućnostima, prednostima i manama tih optika koja su se nedavno pojavile u optičkom svijetu. Možemo i postaviti pitanje zašto se proizvode automobili koji voze 300 km/h kada se i s onim koji voze 100km/h može doći do cilja. Zašto ??? Jer su bolji brži i snažniji !
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Zoran - 31. 07. 2013. 08:50:02
svi su postivi kvalitetni osim lazarovih to treba banirati take koji imaju komplekse i samo dizu si broj postova  d13
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Nosler - 31. 07. 2013. 08:52:24
Ne pise se o x10 povecanjima i o onom dobrom starom ko je "lud" a ko nije nego o Deon MARCH optikama. Vratite se na temu... slL
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Neno - 31. 07. 2013. 14:03:23
OK kad vidim koju napišem Vam.  sor
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 31. 07. 2013. 22:53:11
Mozda bi ovako nesto pomoglo u poredjenju optika mada je masina jedini objektvini procjenitelj kvalitete prenosa svjetla.
Napredak je evidentan htjeli mi to ili ne. Barijere pucaju i kompeticija je ostra.
Primjer jednostavnog poredjenja optika.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: evaeva - 31. 07. 2013. 23:01:08
Ne bih se bunio niti sa najlošijom sa ovih slika d1.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 31. 07. 2013. 23:06:01
Distributer za March optike ponese ovakav tripod i donese gomilu uzoraka da probas i sam poredis. Slican su imali i  na Shot Show sajmu u Las Vegasu. Od svih modela sto sam vidio meni se 2.5-25x42 ucinio najprakticnijim kao lovno streljacka opcija u jednom.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Traper. - 01. 08. 2013. 00:13:37
Za lovne potrebe evropskog lova od 1,5-6x42 bolja optika ne postoji amen.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 01. 08. 2013. 05:11:22
Ako je stvarno tako onda bi ovaj bio najbliza opcija.

http://marchscopes.com/hunting-1-10-x-24-scopes.html (http://marchscopes.com/hunting-1-10-x-24-scopes.html)
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 01. 08. 2013. 05:16:13
Ovaj model smo probali kad ga je jedan od clanova kluba kupio za F class streliste- koncanica Target Dot 1/8.

http://marchscopes.com/tactical-5-32-x-52-scopes.html (http://marchscopes.com/tactical-5-32-x-52-scopes.html)
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 01. 08. 2013. 09:00:00


Optiku nemam u vlasnistvu ali sam je gledao i razmisljao o tome 9 kupovini) prije 2 godine kad sam imao potrebu za streljackom optikom za F class. Nekoliko clanova kluba je kupilo od tipa kojeg svi poznajemo i koji clan i ujedno distributer za ove optike u Australiji. On nam je nekoliko puta donio sve modele da pogledamo i procjenimo. On ( Stewart Elliot- BRT supplies)) je inace priznat strelac i jedan od najboljih majstora za reloading ( za streljastvo) i pobjednik mnogih takmicenja. e opcije i garanciju ako zatreba. Mnisanjenja na 1000Y. .
Servis i garancija su definitivno slaba strana jer NF je domaci i brzi da rjesi problem. S&B je cim je vojska ovde imala problema hitno doletjela Njemca da rjesi stvari i brzo isporucio sve da rjesi gresku i problem dok je to sa March skoro nemoguce.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 teaa

Gorane ako poznaješ poznatog strijelca Stuarta Elliot-a  čovjeka kojeg Deon March na svojim stranicama spominje kao savjetnika za njihovu optiku možeš provjeriti sljedeće:

Kako sam osobno informiran mislim da 5-godišnje jamstvo koje daje Deon March Scopes nije neki veliki problem. Deon će popraviti ili zamijeniti optički nišan dokle god tvrtka postoji jer ona trajnoj skrbi o svojim proizvodima. To je u duhu japanske poslovne tradicije. Jedini razlog da se jamstvo ograničava na 5-godina je poradi strogog japanskog zakona. Ovaj zakon uzima u obzir veličinu tvrtke kod davanja dužine trajanja garancije za pojedine proizvode. U Japanu tek kada ispuniš sve jamstvene uvjete možeš davati doživotnu ili dugogodišnju garanciju na svoje proizvode. Deon nije velika tvrtka, tako da su garancije ograničene na 5-godišnje jamstvo . Samo velikim tvrtkama kao što je npr. japanski Nikon  sukladno japanskim propisima će biti dopušteno davati  doživotno jamstvo.

Deon će do kada postoji stajati iza svojih proizvoda i vršiti servisiranje, zamjenu i popravak pokvarenih djelova, bez obzira na to što ih japanski zakon prisiljava na davanje petogodišnje garancije.

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 01. 08. 2013. 22:34:40
Provjericu danas i javiti nazad. Sad je 6.30 ujutro kod mene a Stewart sigurno spava. Stewart i njegova zena Annie su oboje priznati i poznati strelci u benchrest i FTR takmicenjima. On redovno pise za magazin Diesel and Dust koji se bavi lovom i ribolovom a i moja malenkost uskoro objavljuje jedna clanak a zivimo u istom gradu i vidjamo se uglavnom na strelistu. Ljudi ga znaju ovde iznajmiti za dan da im pomogne na strelistu ili u reloadingu i tako spase koju godinu lutanja. Sto se tice reloadinga Stewart i moj prijatelj Mladen su dva mahera s kojima je tesko izici na kraj kad krenu na tu temu.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 02. 08. 2013. 10:28:03
 teaa

Taj Stuart Elliot je legenda u svijetu streljaštva (Benchrest Rifle Shooting). Mislim da su on i Garry Costello na optici March-FX dizajnirali končaniu FM-2.


Što se tiče servisa i garancije kod  tvrtke Deon March Scopes evo što kažu neki vlasnici optičkih nišana kojima su ovi Japanci vršili servis ili popravak:

Great service from Deon Optical Design (March scopes)

I was at VHA Northeast Regional Match on the second of June. While getting zeros the day before the match, a gust of wind blew my rifle off the bench and it landed on the eye piece of my March 10 X 60 scope. It bent the body tube, erector assembly, cross hairs and everything in the eyepiece including the zoom ring. I thought it might be a total loss. I talked to Jim Kelbly and he told me to email the Deon Optical Design Corp. They gave me instructions on how to send it back. I shipped it out on the 6th of June. They emailed me when it arrived, sent another email when they had it apart detailing the necessary fix including pictures of the damaged parts and the new parts. They sent me a third email when they shipped it out with tracking information. I received the scope back on the 21st of June for a total of 16 days from shipment to having it back in new condition. I have never had such good service from any of the larger scope manufactures when I had to send scopes back for repairs. Thank you Deon Optical Design Corp. for such excellent service!

Rod Morton

I had a similar experience as yours. My March scope was dropped,while on the gun. It took a pretty good whack on the left side. It appeared to be OK from what I could determine from target examination. I sent it back to Deon Optical Inc, Nagano-Ken,Japan , just to make sure.

They did their routine inspection,which includes a complete scope disassembly(On every returned scope) and installation of new internal components. I've been told that when they disassembled the scope, some of the old parts are not reusable. Makes sense to me.

They e-mailed a picture of my scope,with the internals removed and the new parts that were replaced. I could see the serial number on the empty tube of my March Scope. I assume they purposely showed the serial# as proof of their inspection. They didn't find a problem with my scope.

I have sent several scopes back to US manufacturers for repairs in the past.but I have never seen photographs of the internal components. I'll take visual aids over word of mouth any day. I got a five year warranty on my March Scope. Seems kinda limited when you compare it to another manufacturer. But,you only get a three year limited warranty on a brand new $130,000.00 Ferrari. Quality comes at a price.

I mailed the scope on May 12,2012 and got it back May 30,2012. Now that's service in my book. The scope works fine. The shooter,now that's another story.

Glenn
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 05. 08. 2013. 00:06:03
Problem za mene je FFP. Kad imas veliko povecanje onda FFP koncanica raste s povecanjem i postane prevelika i pokrije veci dio centra mete. SFP velicina koncanice je uvijek ista tako da je gadjanje meta lakse. Stewart je radio na tome da TT ( target dot koncanica) ima velicinu X ring-a na 1000y jer to je bio zahtjev kao i vjednost klika da bude 1/8 MOA jer sa 1/4 padnes ispod a kad dodas klik odes iznad x ringa ili centra mete. Manja vrijednost u ovom slucaju napravi veliku razliku u preciznosti. Na vazan nacin to je poboljsanje i korekcija za preciznost cijevi. Vrijednost vjetra od jedne milje ( na 1000y) ce pomaci upad zrna za 10- 11 incha tako da s malo problema i jacim vjetrom mozes promasiti papir kompletno.  Prvi put kad sam pucao na tu distancu uzeo sa 6.2 MOA desni pomak da bi dobio zrno na 6 ring. Nikad ranije nisam uzeo toliko pomak za horizontalu a dan je bio idealan. Za grupu od  5 incha   dobijes smiley badge! Poznajem samo dvojicu ljudi koji pucaju tako dobro  to je Jeff Rogers i nase gore list Tony Zabalj iz Townsvilla. Oba su manijaci svog sporta i benchrest sampioni.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 05. 08. 2013. 00:27:29
Jos jedan iskusan strelac naseg porjekla koji koristi NF za F class.
Mijo je inace sekretar kluba Brisbane Rifle Club i odlican full bore i FTR strelac. Njihov klub ima dosta March optika u upotrebi ali i S&B 10-42x56 ljepotica. Specijalizirana upotreba za F class 300 - 1000y.

http://www.sportingshootermag.com.au/news/mijo-does-it-again-in-ipswich (http://www.sportingshootermag.com.au/news/mijo-does-it-again-in-ipswich)
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 05. 08. 2013. 08:12:45
Pero pricao sam sa Stewartom jutros i potvrdio je da optike imaju 5 godina garancije samo za originalnog vlasnika i da garancije nema ako se optika ponovo proda nekom drugom.  U srijedu idem kod njega da se malo vidimo i popricamo.
Idem pogledati 10-60x 56 model jer ima i novi S&B model u PM2 za komparaciju. Kupim i nesto reloading opreme za Mladena pa uz put da vidim nesto novo. Cijena za March 5-32x56 je AUD $ 2795.00 i to je izvozna cijena izvan Australije dok je za domace kupce AUD $3000. Komentar za tako malu garanciju je da ni S&B ne da vise od 2 godine a ni on nije jeftin. Lijepi moj Vortex....
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 05. 08. 2013. 16:36:59
 teaa
Gorane u Australiji su streljačke discipline kao npr. Benchrest Rifle Shooting i mnogi druge streljački sportovi jako razvijeni i popularni. Imaju puno pobornika gdje se ima što za vidjeti i naučiti.  Kod nas je sve to u povojima a kod mene ovdje takve vrste streljačkih sportova uopće i nema. Što se tiče uporabe optike Deon March u lovu osobno smatram da bi pojedini modeli  ove optike u povećanju 1-8x24, 1-10x24, 2.5-25x42 ili 3-24x42 FFP i sl. svakako bili vrhunski lovački izbor. Ipak postavljaju se pitanja koliko su takva rješenja uopće bolja, nisu li ona preskupa za lov,  prednost koji daju u lovu a obzirom na petogodišnju garanciju i udaljenost servisa jesu li ovakva rješenja i nesigurna.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: TIKKA T3 - 05. 08. 2013. 17:02:12
Nemam nikakvih iskustva sa March optikama, ali vidim da je kod nas u Slo, garancija 30 g. na March optike.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 06. 08. 2013. 10:15:03
 teaa

TIKKA T3 koliko kod Vas u Sloveniji je cijena u eurima modela Deon March F 3x-24x42mm MOA FFP Zoom
Rifle Scope ?

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 06. 08. 2013. 22:49:15
Danas cu vijediti Stewarta pa cu mozda od njega dobiti jos koji detailj. Znam da mu je prodaja slaba i spora zbog cijene i
 uskog polja interesa za ove optike jer se ipak radi o grupi od oko 450 strelaca u benchrest takmicenjima na svim nivoima. Tu su naravno i ostali igraci. Koliko znam najveci problemi su bili odrzavanje Point of impact na svim povecanjima i nekoliko optika je otislo nazad na provjeru.  Dobio sam prije par mjeseci jedan 1-6x24 novi Optisan model za test a imam i Vortex razor 1-6x24 pa sam uporedio i Optisan je patio od tih problema. Razor je super i prava opcija za vas tip pogonskog lova sa 9.3x62. Fixni parallax na optikama velikog zooma mora imati pametno odredjenu distancu inace s povecanjem je slika muti ili ocisti. isto tako pozicija centra koncanice se ne smije pomjeriti na razlicitim povecanjima. To se moze lako provjeriti na strelistu. Isto tako mozes na meti oznaciti velicinu 1 MOA ili 2 MOA i onda vidjeti na kojem povecanji se debljina linije koncanice poklopi sa oznacenim prostorom an meti. Ima dovoljno materijala za igranje.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: TIKKA T3 - 08. 08. 2013. 08:48:25
teaa

TIKKA T3 koliko kod Vas u Sloveniji je cijena u eurima modela Deon March F 3x-24x42mm MOA FFP Zoom
Rifle Scope ?

 zagi

Cijena mu je 3.199.99 eura.  zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 08. 08. 2013. 09:13:50
 teaa
TIKKA T3 HVALA NA INFORMACIJI !

Gorane čini mi se da osim Zeissa uskoro nitko više i neće raditi Zoom x4. Što kažeš na ovo ?

 zagi
http://www.countersniperoptics.com/cgistore/store.cgi?page=/new/product.html&setup=1&ida=76&idp=0&his=0&cart_id=2926940.2396

Departments | 1/12-30 Weapon Mountable Optical Gunsights

1/12-30 Weapon Mountable Optical Gunsights
1/12x30 Aircraft Aluminum Crusader Gunsight Specifications:

    Magnification/Zoom Range: 1-12 power
    Primary Objective Diameter: 30mm
    Ocular Lens Diameter: 28mm
    Field of View: 95.5-7.2
    Exit Pupil Diameter: 12.5-3.1
    Weight: 1 lb. 2 oz.
    Total Optical Lenses: 16
    Lens Construction: Proprietary-Hi Flourite Leaded 99.997 % Pure Optical Glass, -230-+485°F stable Bertrillium-Zantitium™ multicoated optics on both primary, secondary & interior lens groups.
    Mounting Length: 7.4"
    Focusing Mechanism: Ocular adjustable for individual vision reqs. Parallax free from 8 feet at 1 power to infinity at 12 power.
    Eye Relief in Inches: 6.25"-3.5"
    Water/Vapor proofing & Decontamination Standard: Internally pressurized, Viton Sealed, MilSpec Immersion Tested, Autoclavable Decon OK
    Reticle: TDRM, Rear Focal plane Tri Illuminated Red/Green/Black
    Tube Diameter: 30mm/1.18"
    Ocular Tube Diameter: 38mm
    Metal Finish: MilSpec Covert Black Ano Matte Hardcoat
    Diopter Range of Adjustment: -3-+2
    Windage Range: ±78.5
    Elevation Range: ±78.5
    Click Value: 0.5 moa"
    Length Overall: 11.7"
    Structure: Forged T6161 Aircraft Aluminum Alloy Covert Black Anodized Body 30mm Milled 1 pc SquareSaddle Tube
    Fogproofing/VaporSealing: Proprietary rare earth/nitrogen/argon gas purged, hard earth sealed
    Light Transmission MultiCoating: 24 step vacuum Bertrillium-Zantitium™ multicoating
    AntiScratch Coatings: TitaniStar 68 Rockwell AntiScratch coating, both primary & ocular lenses
    InfraRed band Filter Coating: InfraShield proprietary Daylight InfraRed spectrum blocker for rays 685nm and higher
    Water/Vapor sheeting Coating: CSO HydroShear Moisture Displacement Coating
    AntiStatic/DustDisplacement Treatment: CSO DustCaster IonCharge
    Illuminated Retical: Tri-Color Red, Green, Black Variable Intensity

1x-12x by 30mm, 30mm body, 30mm Primary Objective, PermaLax™ optics provide razor focus as depth of field expands with zoom range. IR Invisible Type 3 Hardcoat Anodized Body and Rings (Titanium),MIL Spec Anodized in T6061 Aircraft Aluminum. Patent Pending Lockable Turrets, Proprietary-230-+485°F stable Bertrillium-Zantitium™ multicoated optics for dusk/dawn/shadow enhanced transmissivity, with proprietary HydroShear™ water/ice displacement coating, DustCaster™ Ion-charge for ant-static dust displacement, InfraShield™ IR spectrum filtering coating, TitaniStar™ 68 Rockwell Mil-spec antiscratch coating. Titanium 1-12 versions feature aspheric hybrid primary and secondary lens groups, Aircraft Aluminum features Extra Low Dispersion apochromatic lenses. Proprietary rare earth/nitrogen gas purged, hard earth sealed, Variable Tri-Color Illuminated, TDRM Tactical Distance Ranging Mildot .25-1.0 Milliradian Marked rear plane reticles, 5000g test - Lifetime Unconditional Warranted in Titanium, Limited Lifetime Warranty in Aluminum. May be US Gov. Property Marked, Night Vision and Video Vision Compatible, Export Prohibited. LIMITED availability of initial contract/eval/designate production runs, Aluminum only, may show minor mounting marks.Contract Overruns carry a 10 yr. manufacturer warranty.

 PDF Specification Sheet
   DOH320
Titanium Series 1-12X30    $6161.95    
   DOH385
Aluminum Crusader 1-12x30    $2834.95    
   DOH373
*CONTRACT OVERRUN* CSO Aluminum Series 1-12x30 (does not come with rings)      $681.95    
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 08. 08. 2013. 21:55:29
cijene u njemackoj

http://www.henke-online.de/index.php?id=567 (http://www.henke-online.de/index.php?id=567)
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Goran - 08. 08. 2013. 23:22:53
Kod nas je jeftinije ali je opet skupo makar meni se tako cini.
Cak i Optisan ima 6x zoom u proizvodnji vec godinu dvije! Njihov model 1-6x24 sa zelenom i crvenom iluminacijom je u ducanu AUD $ 695.00. Naravno da je to tesko prediti sa March kvalitetom ali cijena je drasticno razlicita.
Kad bi kupovao u toj klasi radje bi kupio S&B 10-42x56 ili slicno nego March jednostavno zbog provjerenosti mehanizma, zadrzane vrijednosti proizvoda kasnije ako ga zelis prodati nekom drugom. NF ( Nightforce) BEAST ili ATARC novi modeli su dobri ali su ispod kvalitete navedenih iako su dobro skupi- po meni bezrazlozno skupi. NF nastavlja slikati probusen nisan iz Avganistana koji je navodno nastavio raditi i time potvrdjuje kvalitetu i slavu. S&B  novi model 3-27x56 PM2 je fantastican iako sam ga samo malkice vidio- medjutim raporti svakodnevnih korisnika potvrdjuju da se S&B  potrudio da vrati dio slave i tehnoloske prednosti kao i drzavne ugovore za svoje proizvode koje je prije izgubio od NF. Leupold se bacio na masu i time izgubio primat ali dobio volumen. Sa Redfield pokriju donji dio trzista koje nikad nisu imali i stvar skoro gotova jer je njihova globalna dominacija evidentna i uhodana. Ipak Kinezi ih sad kopiraju jer ih i rade za njih tako da Leupold sad ima vise modela na trzistu nego sto ih ima u katalogu. Laznjaci svako malo isplivaju kao i neka druga slavna imena kao Trijicon, Elcan, Aimpoint itd..
 IOR bi mogao biti ozbiljan ali ima firmu punu kretena i jedini dio koji znao posao su zapravo opticki strucnjaci i radnici a uprava je truba. Nesto slicno kao i PPU na sajmu u Las Vegasu: sjede poluspavaju i ne ustaju kad musterije pridju, cesu jaja, neobrijani u izguzvanim odjelima sa kravatama masnim od hrane i ostacima hrane po stolu nakon rucka na standu tako da im niko nije ni prilazio. Steta nisu mogli zapalit bas na standu.
Da se vratim na temu: mislim da je 10x  tehnologija jos malo klimava i spora za proizvodnju a cijene su tu da naznace novosti i da se ugrabi profit na novitetima sto nije nista cudno niti novo. Za moj shvatanje ipak optika predominantno za takmicenja i benchrest i tako bi ih i tretirao. Ima puno drugih opcija jer trziste je ostro i Evropljani su vec u vrucoj vodi jer gube tradicionalnu dominaciju.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 09. 08. 2013. 09:06:46
Optičko tržišta bez lovačkog dijela tržišta je dosta usko područje. Bench rest takmičenja su ipak mali krug strijelaca i takmičara od čega  puno njih puca provjerenom optikom i ne želi skupe eksperimente. Evo sinoć sam razgovarao s jednim prijateljem iz Francuske ,velikim lovcem , i odličnim poznavateljem optike on za Deon March Scopes nije nikada ni čuo. Proizvodnja im je mala i koristi ih uzak krug ljudi. Deon March optika je puno ljepše dizajnirana, lakša je težinom od sličnih modela a kvaliteta im je neupitan To ipak nije dovoljno da se postane "veliki igrač".
Interesira me je li točno da Counter Sniper tj. kinezi Visionking (mislim da je to kineski proizvod) imaju povećanje 1-12x30 ili je to neistina i optička izmišljotina.
Ako Swarovski izbaci Zoom x12 stati će optički svijet a divljač će imati čast da bude pogođena tim optičkim čudom.
Ipak ostaje jedno pitanje: Jesu li dakle kinezi prvi izbacili i patentirali zoom x12 ili je to napravio netko drugi ili to još uvijek nije nitko napravio.
 
http://www.made-in-china.com/showroom/visionking/product-detailSvMnUBHjLahs/China-Visionking-1-12X30-Military-Tactical-Mil-DOT-Range-Finder-12-Time-Zoom-30mm-Rifle-Scope-New.html


http://www.countersniperoptics.com/cgistore/store.cgi?page=/new/product.html&setup=1&ida=76&idp=0&his=0&cart_id=2926940.2396
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Lazar - 09. 08. 2013. 12:18:03
ja bi reko da lovci i nisu nesto narocito za proizvodjace , kod optika za pusku se i nesto toga proda kod dvogleda neigraju nikakvu ulogu , najveci dio trzista su zeleni i i ornitolozi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Macak - 09. 08. 2013. 12:23:08
Ja bi se ipak radje drzao Zeiss za lov, sa njim imam odlicno iskustvo iako nije velika razlika u cijeni sa tim Deon March.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Syth - 20. 06. 2014. 19:56:07
Prije par dana konacno dosla i moja. Evo par slika.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Syth - 20. 06. 2014. 19:58:17
Slike
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Syth - 20. 06. 2014. 20:03:36
2.5-25x52 MIL model, MML koncanica
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: evaeva - 20. 06. 2014. 20:46:25
Zgodna stvarčica za trpanje rupe u rupu na 200 metara, a može poslužiti i za čeku, hao hao.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Syth - 20. 06. 2014. 20:54:28
Zgodna stvarčica za trpanje rupe u rupu na 200 metara, a može poslužiti i za čeku, hao hao.

200?!  Nemres s tim preko 130!
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 25. 05. 2020. 13:01:53

Offline Marko2Marko
    K 100
    **
    Postova: 195
        Profil Privatna Poruka (Offline)
Odg: Vortex Optics
« Odgovori #360 u: Danas u 12:34:06 »

    Citat:
razumijem da ti stvarno voliš marcha, ali stanje u svetu je takvo kakvo je: march je loša optika za ove novce i večina ljudi se je izbegava. u taktičkome svijetu march praktički ne postoji, makar ima nešto FFP optika.
možda je istina da si ti u pravu i čitavi streljski svijet u pogrešnome, ali ja vjerujem da je obrnuto.
krivo je pisati da je to ferrari, jer imaju drugi jednaka stakla i puno bolju mehaniku. i to testovi i statistica potvrduje.
i 10× zoom... nije loše, ali to znači puno stakla i slika tamnija jer manji što je zoom svetlija je slika (najsvetlija kod fixnih povečava za lov), a za gledati trpiju oči. tačno zato je optički puno bolji nightforce 15-55 (3,7× zoom) nego march 8-80 (10× zoom). ovo su fizikalne činjenice.
//možda vse ove postove o marchu bolje ovo prebaciti u temu o marchu//



Marko2 Marko koji u to optički ciljnici u svijetu bolji od npr. modela koji ima 20 stručnih kontrola prije nego se pusti u prodaju - Pogledaj optičke parametre optičkog coljnika Deon March I5-42x56mm High Master Wide Angle  i usporedi ga s drugima u svom rangu????

Neču navijačku priču u moju butigu i što su rekli američki forumaši koji nikada nisu ni vidjeli ovu optiku i zavisna konkurencija koja škrguće zubima. Želim vidjeti stručne parametre i streljačke rekorde drugih optika.

- Deon March I5-42x56mm High Master Wide Angle with total elevation of 40MIL(equivalent to 135MOA).

As in our previous post, Deon (manufacturer of March Scopes) will be showing 4 new/updated rifle scopes at SHOT Show 2020.
Two of these scopes are now in production; the
- 5-42X56 FFP High Master Wide Angle and the
- 4-40X52 FFP GENESIS.
The other two are concept models of upcoming scopes; a
- 1.5-15X42 SFP Compact and a
- 4.5-28X52 FFP High Master Wide Angle.
Now we have another concept model coming up !
- The new concept model is
- March-F 1-10×24 FFP Shorty.
The length of this scope is 213mm (≒8.39 inch)
The weight is 487g.(≒17.18oz)
It has illumination and you will be able to adjust the Side focus from 10yds-infinity.
This will have 56MIL total travel amount for both Elevation and Windage.
Current available reticles are FMC-1, FMC-2, FMC-3.
We may have more new reticle designed for 1-10×24 FFP Shorty.
This scope was developed in association with Gary Costello (March Scopes Distributor / F class champion) and DEON have taken a long time to perfect it. 
Our 1-8×24 Shorty scope is the world’s shortest rifle scope among 8-fold ratio scope.
Now this 1-10×24 Shorty scope is only 3mm (≒0.12inch) longer than our 1-8×24 Shorty scope.

- Shooting 4150m / 2.58 Miles with March Genesis 6-60×56 – Project on French TV

Hard to Break
There is a turning point in every company’s life when potential problems start to emerge as a result of decisions made years before.  It seems that, at about the seven-year mark, customers start reporting the same problems or concerns.
I must admit that, as an early adopter of March scopes, I was conscious that negatives might start emerging about now and these would affect the way I used and viewed the product.  But, to date, and despite some very rough and tumble use of my March scopes in competition and hunting, things have remained spot on for me.
In researching for this review it was surprising to hear that, after close to 10 years of production, DEON Optical Design Corporation based in Nagano, Japan has not found any returned scopes to have point of impact changes due to faulty manufacture techniques.
By way of background, the DEON factory is not a high volume assembly line.  One engineer is able to assemble no more than two March scopes a day due to the amount of hand fitting required to assemble each unit.
Unlike other brands, there is also no plastic used in the construction of the March.  The scope body, for example, is machined from a single piece of aluminium bar stock and all the lenses are glued in.  This makes for a structurally solid piece of equipment that is much stronger and lighter than other methods of manufacture.
Turning very technical at this point, non-existent color distortion is possible because chromatic aberration cannot be completely removed in relation to focal length.  Extra-low dispersion (ED) glass lenses have been specially designed which deliver a large dispersion ratio for a specific short wavelength zone.  With DEON installing ED glass lenses, chromatic aberration is significantly reduced, achieving images with clear colour reproduction, high sharpness and high contrast.
March owners can send their scope back to the factory and DEON are happy to test, dismantle, reassemble and again retest the scope.  DEON will also provide a report on what they find.  But, to date, there have been no mechanical failures detected which can cause point of impact problems.
March optical perfection is also showing up errors in shooters’ loading technique and equipment and, feedback from a number of March users (including this humble scribe) is that reloading practices have had to be reviewed as a result.
DEON have also offered up a practical example. In October 2012, a house fire destroyed an Australian shooter’s firearms collection.  While all the rifles were stored in a safe, the heat from the flames melted lead and plastic parts and destroyed wood and synthetic stocks.  The only salvageable item was a 3 – 24 x 42 First Focal Plane scope.
The March scope was sent back to the DEON to see whether it could be repaired.  Technicians at DEON had not seen this level of damage to any scope before and were expecting to find internal damage from the fire or the water used to extinguish the blaze.
The scope was fully disassembled and all components checked.  No internal damage was found and the March scope required nothing more than a thorough external cleaning to be fully functional.  The anodizing and engraved turrets showed the colour distortion effects from the heat of the fire but otherwise were OK.
Unfortunately, the front and rear lenses had suffered damage as a result of the owner’s attempts to vigorously rub them clean but these parts were replaced



https://marchscopes.com/record/

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Neno - 25. 05. 2020. 13:27:07
Žestoka rasprava!

Može pitanje?

Ko od vas ima Deom March ciljnik?
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 25. 05. 2020. 13:33:26
 teaa
Ja nisam strijelac i ne treba mi ovakva optika. Lovim sa optikom Zeiss Victory Varipointom M 3-12x56T* Ta optika je i skuplja od Deon Marcha a kvarila mi se nekoliko puta. Da ne pričam o Zeissovom servisu kakav je tamo javašluk i nered jer je to druga tema. Deon March Scope sam vidio više puta u modelu March-F Tactical 3-24x42 FFP. Perfekcija!
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 25. 05. 2020. 14:25:28
Marko2 Marko koji u to optički ciljnici u svijetu bolji od npr. modela koji ima 20 stručnih kontrola prije nego se pusti u prodaju - Pogledaj optičke parametre optičkog coljnika Deon March I5-42x56mm High Master Wide Angle  i usporedi ga s drugima u svom rangu????

Neču navijačku priču u moju butigu i što su rekli američki forumaši koji nikada nisu ni vidjeli ovu optiku i zavisna konkurencija koja škrguće zubima. Želim vidjeti stručne parametre i streljačke rekorde drugih optika.

ovaj march FFP 5-42x65 izgleda vrlo dobro, ali je još uvjek march i vidjet čemo kako ga če prihvatiti PRS društvo.

zašto nisam video march optiku? jer je mehanika loša. i ne sakupljam loših stvari samo zbog toga da vidim da su loše.

ko kupuje march?

taktikal FFP? tamo su cari tangent theta, hendsoldt, s&b... marcha nigde jer je mehanika loša
f-class? nightforce, kahles koji ima perfekt mehaniku, vorteks jer je dobar i nije skup, a onda march...
BR? nightforce, leupold, a onda možda march, i IOR, i sightron, weaver...
lov?
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 25. 05. 2020. 14:28:52
Deon March Scope sam vidio više puta u modelu March-F Tactical 3-24x42 FFP. Perfekcija!

https://precisionrifleblog.com/2014/09/19/tactical-scopes-field-test-results-summary/

ovde testirali su march 3-24x42 FFP. najlošija optika na testu ukupno.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 25. 05. 2020. 14:50:39
  teaa
Marko2 Marko - Precision rifle blog su američka navijačka naklapanja i naprđivanja.
Zapitaj se tko od tih ljudi  koji pišu pu USA Forumima i sponzoriranim streljačkim portalima može i želi platiti više od 3000$ ili puno više za optiku. Koristi li oni optiku na najbolji mogući način kako bi hvalili konkurenciju a sebi odmogli u prodaji. Ameri uglavnom kao i europljani samo propagiraju optiku koja se radi i ima podružnice u USA.

"U rukama Mandušića Vuka!"

https://marchscopes.com/interview/comment-by-ling-xu-usa-champion-of-dmr-and-gas-gun-2-day-match-2019-shooting-with-3-24x42-march-scope/
 hao hao mehanika loša u Deon Marcha a nikada se nijedna optika nije pokvarila!  hao hao
Marko2Marko  Vi ne kupujete Deon March jer vam je preskup. Pogledajte koji svjetski asovi ga kupuju i pucaju Deon March optikom.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Neno - 25. 05. 2020. 15:40:25
Kad pucaš u topten na svijetu sigurno ne plaćaš ni optiku ni pušku ni municiju.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 25. 05. 2020. 15:48:28
 teaa
Nisam tamo pa ne znam kako to ide. Goran australac se kreće u tom krugu i poznaje neke ljude iz tog svijeta pa može više o tome reći.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 25. 05. 2020. 18:42:43
Marko2 Marko - Precision rifle blog su američka navijačka naklapanja i naprđivanja.

Marko2Marko  Vi ne kupujete Deon March jer vam je preskup.

ne slađem se sa prs da je američko navijaštvo. zmagao je s&b, i best bang je kahles. to su evropske tvornice.
američke tvornice su samo leupold i možda us optics. drugo je sve japan; i amerikanci to znaju.
a svi bi imali tangent thetu, koja je kanadska.

i da, ja ne kupujem marcha jer mi je preskup za lošu mehaniku i povprečna stakla.
pogledam testove i vidim da je kahles k1050 best buy za f-klasu i njega nabavim. ne možem imati marcha koji ima lošija stakla i ne drži namerilnu tačku i možda je malo skupliji nego kahles. ja si toga ne mogu priuštiti.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 00:02:22
Sve te recenzije su super, ali best buy je zaista nešto individualno i stavka koju redovno ignoriram.

I ja sam jedno vrijeme bio naložen na k1050. Puno prije mase pozitivnih recenzija, čak su mi se neki i smijali da gledam lovačku optiku za natjecanje. Nema veze.

Onda sam dobio priliku pogledati kroz jednoga i primjetio da mi mali exit pupil nikako ne leži, a končanica mu je kalibrirana na 40x. Objektiv je 56mm.

Na kraju kupio Sightron. Zašto? Objektiv je 60mm i uredno ga koristim na 30x, končanica kalibrirana na 24x, što je dovoljno uvećanje za mjerenje i klikove, a exit pupil još uvijek nije malen i ugodno gledam kroz njega.

Nije kristalno čist kao k1050, malo me paralaks na dalje zna zaposliti, ali imam vremena, ciljam njime stacionarnu metu.

Meni Sightron ispao best buy, i nakon par mjeseci korištenja, skroz zadovoljan. Još i prošao jeftinije, super.

Nije uopće bilo do optika, nego do mene i moga neslaganja sa malim exit pupil. Kojega BTW ima i Sightron na max zoomu.

To što piše u recenzijama i na forumima je tuđi best buy.
Najbolje je promisliti, pogledati i naći vlastiti best buy.

BTW Na koji se kvalitet recenzije pozivaju kada ocijene nešto kao nekvalitetno i sa lošom mehanikom. Većinom samo napišu, bez reference što bi bio neki prosijek u kvaliteti. Čast izuzecima.
Ako je na testu 5 vrhunskih optika jedna prošla loše, ne znači da je nekvalitetna. I dalje je to vrhunska optika, samo na tome testu malo manje vrhunska od 4 ostale, ali ipak vrhunska.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: roger - 26. 05. 2020. 05:29:26
Po mome iskustvu, kvalitetno staklo treba samo za optiku kojom se lovi, ili koja se koristi u sumrak, radi kvalitete propusnosti svjetla.
Za natjecanja, to ne treba, jer se natjece u po bijela dana.

Za natjecanje dobro dodje cim vece povecanje, i u tom smislu meni je March simpatican, ne znam postoji li optika sa vecim povecanjem. Ali March je tu pri vrhu, po toj kvaliteti.

Kvaliteta klikanja, preciznost.
Nekoliko autora medju kojima, Dave Petzal (na svom blogu) i Brian Lytz u knjizi "Modern advancement in long range shooting" tvrdi da je pristuan i da nije rijedak postotak optika kojima klikovi ne odgovaraju specifikaciji.
Odnosno kad izracunas klikove, jos uvijek ne dovodi koncanicu gdje treba, i postoji mehanicka greska.
Medjutim takva greska je obicno konstanta, pa se napravi tablica za korekciju klikova za sve udaljenosti i problem rijesen. (na primjer, umjesto 34 klika za 300 m, preklika se 38, i stvar riejsena)

Obizrom da ja gadjam na metu rekreativno a ne profesionalo, onda mi najskuplje ne treba, time odmah March ne dolazi u obzir. Takodjer mislim da kod nas na prodrucju republika bivse Juge - ne postoji niko ko se natjece profesionalno.

Mislim da je kroz prizmu kvalitete i cijene, gdje  za natjecanje  mi je tek sekundarno vazna kvaliteta stakla i propusnot u sumrak, a primarno vazno mi je povecanje, dakle kroz taj nacin razmisljanja mislim da su Sightron i Vortex best buy, za rekreativna natjecanja kod nas.  Nisu kod nas ni zahtjevne udaljenosti, natjece se na 300 ili 600 metara, a to je zapravo "medium range" za ovu vrstu sporta.

Za lov je druga prica. I za lov bih birao optiku na drugaciji nacin.

E, jos da dodam, March optiku, na hrpi natjecanja gdje sam bio, vidio nisam nikad da je neko koristi. Cemu je tome razloga, ne znam, ali besparica nije - jer su neki ljudi imali izrazito skupe optike, na slicnom nivou cijene.

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 08:19:35

ne slađem se sa prs da je američko navijaštvo. zmagao je s&b, i best bang je kahles. to su evropske tvornice.
američke tvornice su samo leupold i možda us optics. drugo je sve japan; i amerikanci to znaju.
a svi bi imali tangent thetu, koja je kanadska.

i da, ja ne kupujem marcha jer mi je preskup za lošu mehaniku i povprečna stakla.
pogledam testove i vidim da je kahles k1050 best buy za f-klasu i njega nabavim. ne možem imati marcha koji ima lošija stakla i ne drži namerilnu tačku i možda je malo skupliji nego kahles. ja si toga ne mogu priuštiti.



E, jos da dodam, March optiku, na hrpi natjecanja gdje sam bio, vidio nisam nikad da je neko koristi. Cemu je tome razloga, ne znam, ali besparica nije - jer su neki ljudi imali izrazito skupe optike, na slicnom nivou cijene.


  teaa
Recite mi Marko2Marko gdje ste čuli ili čitali ili koji je to optički stručnjak potvrdio da optički ciljnici Deon March Scope imaju:
- lošu mehaniku,
- prosječna stakla i
- ne drže "namerilnu tačku"??  hao hao

Što se tiče Thangent Thete, Premier Reticle, Zero Compromise itd., tvrtki sa zvučnim imenima koji često mijenjaju vlasničku strukturu što je iza njih ostalo od izuma i patenata u svijetu optike osim suradnje s Schmidt&Benderom, Schott-om itd., i tvrdnje forumaša i njihovog EPP-a kako su oni baš najbolji na svijetu.

 teaa
Roger ovdje 95% lovaca i strilelaca nikada nije čulo za Deon March Scope. Od onih drugih 4.9 % koji su čuli ili vidjeli ovu optiku nije ih interesirala i o njoj nisu nikada ništa pročitali. Onaj 0. 1% koji je ostao ili nema novaca ili se ne takmiči pa im je ova optika preskupo ulaganje. Što se tiče optičkih ciljnika Deon March o njima smo na ovim stranicama počeli raspravljati daleke 2010 godine 26/03 i rekao bih za njih slijedeće:

"Oni koji su se smijali i podrugivali ovoj optici prestali su a oni koji se još uvijek smiju i podruguju neće još dugo!"

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 08:56:18
pa napisao sam, alex wheeler na accurate shooter forum, je napravio test f-class optik; više primjeraka. najbolja stakla nightforce 15-55 (vjerovatno zbog 3,7× zooma) ali mehanika pušiona, perfektno drži namerilnu tačku k1050 i stakla dobra. stari march nije bio loš u mehanici (10-60x52) ali nije bio perfekt i stakla loša, ali novi 1060HM i 8-80 bila sta loša kod mehanike. a u taktikal, kde mora biti mehanika 100% perfekt, marcha nema. 0 bodova.

march je prilično popularan u hrvatskoj i sloveniji na f-class.

ali nije sve tako crno; ja bi imajo kompaktnog marcha 2.5-25x42 na varmint 17 hornet puški... vrlo rado.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 09:12:31
pa napisao sam, alex wheeler na accurate shooter forum, je napravio test f-class optik; više primjeraka. najbolja stakla nightforce 15-55 (vjerovatno zbog 3,7× zooma) ali mehanika pušiona, perfektno drži namerilnu tačku k1050 i stakla dobra. stari march nije bio loš u mehanici (10-60x52) ali nije bio perfekt i stakla loša, ali novi 1060HM i 8-80 bila sta loša kod mehanike. a u taktikal, kde mora biti mehanika 100% perfekt, marcha nema. 0 bodova.

march je prilično popularan u hrvatskoj i sloveniji na f-class.

ali nije sve tako crno; ja bi imajo kompaktnog marcha 2.5-25x42 na varmint 17 hornet puški... vrlo rado.
teaa
Wheeler Accuracy reklamira i piše tko zna za koga, to su neobjektivna pisanja. To je isto kao da o Deon March Scopeu piše Jim Kelbly ili Stuart Elliot koji s njima pucaju ili su pucali i koji ih zastupaju i predstavljaju.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 09:17:59
testove od alexa su izbrisali (kažu da je postalo kažiput za šoping  happi),

https://translate.google.com/translate?hl=sl&sl=en&u=http://forum.accurateshooter.com/threads/is-alex-scope-checking-thread-gone.3965963/&prev=search

https://translate.google.com/translate?hl=sl&sl=en&u=http://forum.accurateshooter.com/goto/post%3Fid%3D36989375&prev=search

https://bisonballistics.com/downloads/scope-tester-raw-data

ali postoji rezultati na strelec.si
https://www.strelec.si/forum/post-149650.html

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 09:30:28
Što se tiče Thangent Thete, Premier Reticle, Zero Compromise itd., tvrtki sa zvučnim imenima koji često mijenjaju vlasničku strukturu...

mislim da ovo nije tačno. TT postoji več nekoliko godina i ne vjerujem da mjenja vlastnike, premierja več dugo nije, ZCO je nova firma, koji proizvodi se proizvode u austriji i šalje američki firmi za prodaju. imho
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 09:52:01
Što se tiče Thangent Thete, Premier Reticle, Zero Compromise itd., tvrtki sa zvučnim imenima koji često mijenjaju vlasničku strukturu...

mislim da ovo nije tačno. TT postoji več nekoliko godina i ne vjerujem da mjenja vlastnike, premierja več dugo nije, ZCO je nova firma, koji proizvodi se proizvode u austriji i šalje američki firmi za prodaju. imho


 teaa
Malo propadnu pa malo rade a vlasništvo ne bi odgonetnula ni pijana ciganka Valjda neće krenuti putem bankrotirane Premier Reticle iako su uzeli njihov tim ljudi! Imaju solidnu optiku ali vrlo uzak segment optičkih ciljnika. Sve se to zasniva na Schottovom staklu i dobrim vezama s Schmidt&Benderom hao

Armament Technology Inc.
January 31, 2019 · Public
We have noticed some confusion surrounding the relationship between Premier and Tangent Theta. So we wanted to post a little history for everyone.
Armament Technology Incorporated took over North American Distribution of the Premier Heritage and Light Tactical lines of rifle scopes in 2009.
In 2011, Premier Reticles Limited (Premier) ceased operations and entered bankruptcy proceedings some time later.
Understanding that there would be a gap in the market for a very high-end North American-made line of rifle scopes, a team of industry professionals was assembled and Tangent Theta Incorporated (TTI) was founded in late 2011. TTI promptly initiated their design planning and had their product line in development by the Spring of 2012. Although the TTI products were designed to replace the Premier products in the market, the TTI designs are completely independent from the Premier designs, and there are virtually no common customized parts between the two lines.
ATI, in an effort to support it’s customers that had purchased Premier scopes, made the decision to honour Premier’s warranty against manufacturer’s defect for all Premiers that had been sold through ATI’s distribution channel. This honorarium is still in effect today through ATI, not TTI. Any Premiers that were sold direct from Premier to the customer or other distributors are not covered under this honorarium.
Neither TTI nor ATI ever purchased Premier Reticles Ltd as a company. Tangent Theta Incorporated purchased the major assets of Premier from the Bankruptcy Court of the State of Virginia in January 2013. This purchase was primarily manufacturing and factory equipment, but also included intellectual property.
TTI’s goal from the beginning has been to build a line of rifle telescopes that are beyond reproach. Having access to the Premier intellectual property has allowed the company to avoid pitfalls in design experienced by Premier. More importantly, has been the deep experience of the design team in optical production for military and aerospace customers that has enabled TTI to achieve the optical and mechanical performance that is considered to be unparalleled by many in the industry.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: roger - 26. 05. 2020. 09:55:37

"Oni koji su se smijali i podrugivali ovoj optici prestali su a oni koji se još uvijek smiju i podruguju neće još dugo!"

 zagi

Perop, kako rekoh, meni je optika sa takvim povecanjem, simpaticna. zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 10:25:09
 teaa
Roger  d1
ne odnosi se ovo na Vas ali se sjećam pisanja o ovoj optici i njezinog ismijavanja od nekih forumša kroz period od 10 godina. Od tada je Deon March postala respektabilna optička tvrtka u svjetskim razmjerima. Za mene je ovo najbolja optika na svijetu ukupno gledajući optike u I i II fokalnom planu ali prihvaćam mišljenja da ima ljudi da im se optički ciljnici Deon March ne sviđaju, preskupi su im ili vole više neke druge optike.
"De gustibus non est disputandum!"
 zagi

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 11:12:18
Perop,

Nisu uvijek novci u pitanju. Roger je dao par dobrih komentara.

1. U RH, long range je amaterska, a ne profesionalna aktivnost.
2. Ima i na forumu ljudi koji koriste optike ništa jeftinije od Marcha, nije im novac u pitanju.

Kupi se ono što je potrebno. Kada bih kupovao iz srca, bio bi to S&B 5-45x56 sa tremor končanicom, FFP verzija.
Ali bih zaplakao svaki put kada bih ga vidio. Ne od sreće, jer ga imam. Nego od tuge za svim silnim novcima koje sam dao za njega.
Ja takvu optiku nemam gdje, ni za što koristiti.

Prilikom kupovine, bio mi je i March u razmatranju. Nakon što sam shvatio da mi je exit pupil problem. March i 80x je skroz otpao. Puno para za zoom kojega neću koristiti.
Znači, ima tu i osobnih preferenci, nije uvijek do optike.

Što se tiče mehanike, true clicka, držanja nule... Da se to riješiti, pisao sam nešto malo o tome na jednoj drugoj temi.

Alo, natjerao sam Gamo od 600 Kn da drži nulu na magnum springerici i pogađa gdje ja hoću. Optiku od par tisuća eura na 6 kg pušci u .308 Win ili 6.5 CM doručkujem. :-)
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 11:24:03
držanja nule... Da se to riješiti, pisao sam nešto malo o tome na jednoj drugoj temi.

Alo, natjerao sam Gamo od 600 Kn da drži nulu...

sve ok ali kako si provjerio da stvarno drži nulo?
ljudi za ovo prevjerovati upotrebljavaju 2 optike montirane skupa, jedna možda fiksne povečave i mehanika čak i zaljepljena sa ljepilom a puška tačnosti 0,1moa...

(https://www.strelec.si/forum/attachment.php?aid=9481)

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 11:33:00
Marko, poanta je u centru na meti. Sve dok pogađa točno u centar mete na različitim udaljenostima, za mene je OK. Cilj postignut.

Može se staviti i 15 optika, ako je van centra mete, ne valja niti jedna.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 12:02:35
 teaa
Ivane i Marko vidim da ste mlađi ljudi a na takvima ostaje svijet pa i lov i streljaštvo. Uopće nije upitno da se i drugim optikama kao npr., Sightron i dr., može takmičiti ili loviti i da se mogu postizati dobri rezultati sa puno manje novaca nego što bi se izdvojilo za optički ciljnik Deon March Scope. U mom slučaju se uglavnom sve svodi na novac i na žalost postoje vrhunske stvari koje ne mogu sebi priuštiti. Tako je i sa Deon March optikom. Mogao bi je kupiti ali zašto? Ne takmičim se u strelajčkim disciplinama a prosječan hrvatski lovac daj Bože da puca kutiju karabinskih metaka u lovu godišnje (takvi su rijetki). Za takve potrebe mi je moj Zeiss i više nego dovoljan. E sad je drugo pitanje tko je najbolji u svijetu optičkih velikana (Swarovski, Zeiss, S&B, Deon March itd.), mi o tome ovdje raspravljamo a tu su mišljenja podjeljena. Kao što sam i rekao: "O ukusima se ne raspravlja!" Može se raspravljati ali se uglavnom teško složiti jer su mišljenja različita.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: trapavi - 26. 05. 2020. 12:23:39
Pa dobro naravno da je lov drugi par rukava, no ipak mislim da koliko god bila skupa optika za streljaštvo na dosta teškoj pušci i  sa obzirom da se pažljivo donese do vatrene linije barem je neka garancija da će potrajat . U lovu je to jako diskutabilno i meni je do sad svaka optika bila dobro izranjavana a i uništena . Težak teren pa je samo u pitanju kad će se dogodit kakvo iskliznuće ili pad puške i eto čuda .
Posljednji put mi je dosta nesretno ispala i kucnula dobro o kamen vrhom poklopca tureta, e sad da je tu bio neki cajs ili u tom cjenovnom rangu isto bi mu se dogodilo i pojeo bi se od jada.   A ove niskobudžetne ko ih šiša . N a kombinirki iman Cajs jenu koja je sva isčvokana i ne vjerujem da bi se dala rastavit koliko su stučeni rubovi i navoji . Ali ta optika i njena tvornička montaža su po pitanju upucanosti uvjek točni . E sad ako ta optika nije kvalitet ne znam što je , naravno da ne mislim uspoređivat sa vrhunskim optikama ali treba se podsjetit da su profi lovci po Africi i drugdje velika većina koristili optike fiksnog uvećanja 4×. Pa sad to ipak nešto govori .
A ove diskusije i polemike o vrhunskim optikama su ko i uspoređivanje dali Rols Rojce ili Bentli ili što ja znam što.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 13:21:30
Poanta je da nije cijena ta koja je uvijek odbije ljude od Marcha. Gledam što ljudi koriste. Bacio oko i na zadnjem Gromu. Bilo je tu jako skupe opreme, a i jeftine, šaroliko. Svatko prema financijskim  mogućnostima i vlastitoj logici o isplativosti.

Jednostavno, nije točno da ljudi ne kupuju March radi cijene. Jer ono što su montirali, košta jednako.
Koji su razlozi, nisam pitao, ali cijena mislim da nije bila razlog.

BTW Meni su sve te optike o kojima se raspravlja super, i svaka bi me dobro služila.
Kao da raspravljamo o Ferrari ili Lamborghini. Meni dobra oba.

A kada netko parkira McLarena. Nije odustao od Ferraria radi cijene sigurno.

Tkđ. Netko tko vozi Ladu Nivu po blatu i poljima, ne znači da je odustao od Ferraria radi cijene. Mislim da je blato i polje presudilo.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 13:52:20
Poanta je da nije cijena ta koja je uvijek odbije ljude od Marcha. Gledam što ljudi koriste. Bacio oko i na zadnjem Gromu. Bilo je tu jako skupe opreme, a i jeftine, šaroliko. Svatko prema financijskim  mogućnostima i vlastitoj logici o isplativosti.

Jednostavno, nije točno da ljudi ne kupuju March radi cijene. Jer ono što su montirali, košta jednako.
Koji su razlozi, nisam pitao, ali cijena mislim da nije bila razlog.

BTW Meni su sve te optike o kojima se raspravlja super, i svaka bi me dobro služila.
Kao da raspravljamo o Ferrari ili Lamborghini. Meni dobra oba.

A kada netko parkira McLarena. Nije odustao od Ferraria radi cijene sigurno.

Tkđ. Netko tko vozi Ladu Nivu po blatu i poljima, ne znači da je odustao od Ferraria radi cijene. Mislim da je blato i polje presudilo.

 teaa
Ivane 75 možete li Vi meni objasniti što to po Vama osobno odbija ljude od kupovine optičkih ciljnika Deon March ako nije novac tj. cijena optičkog ciljnika? Je li možda kvaliteta ili nešto treće?
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 14:25:33
Perop, najbolje bi bilo pitati njih same.

Ja sam obrazložio zašto sam kupio jeftiniji Sightron. Nije imalo veze ni sa cijenom, ni sa kvalitetom.

Činjenica je da je ima kritika na March zadnjih godina. Kunkurencija je pošla naprijed i sasvim je upotrebljiva.
Ja osobno nisam radio sa March, pa se suzdržavam od komentara o kvaliteti. Iskustvo me naučilo da pogledam sam, pa onda zaključim.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 14:47:42
Ivane 75 možete li Vi meni objasniti što to po Vama osobno odbija ljude od kupovine optičkih ciljnika Deon March ako nije novac tj. cijena optičkog ciljnika? Je li možda kvaliteta ili nešto treće?

ja sam u zadnjima postovima objašnjavao zašto se ljudi klone marcha, pa makar bio 1000€ jeftniji...
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 15:04:39
Marko, jesi li radio sa njima. Pusti recenzije.

Ja sam čitao da imaju problema sa diopterom i da je jako pipav. Čitao sam isto i za Sightronov paralks. Istina, ovaj moj primjerak zaista ima pipav paralks na daleko.
Ali ciljam stacionarnu metu. Jednom namjestim i gotovo, vremena imam. Nije vepar u trku, nego je stacionarna meta.

Ako Marchov diopter namjestim kao i Sighotronov paralks. Ne vidim veliki problem. Malo razočaranje, da, jer je ipak March puno skuplji, a problem banalan.

Prvo isprobati, vidjeti točno o čemu se radi, pa onda kritika ako je ima.

Zašto ljudi kupe ono što imaju, najbolje je pitati njih same. Ja sam obrazložio. March 8-80x56 mi je zaista bio na popisu.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 15:23:18
Ivane 75 možete li Vi meni objasniti što to po Vama osobno odbija ljude od kupovine optičkih ciljnika Deon March ako nije novac tj. cijena optičkog ciljnika? Je li možda kvaliteta ili nešto treće?

ja sam u zadnjima postovima objašnjavao zašto se ljudi klone marcha, pa makar bio 1000€ jeftniji...

Marko sve to što ste Vi napisali su forumaška naklapanja, naprdivanja i recenzije plaćenika i sponzoriranih portala koji ne pišu objektivno i to sam Vam već napisao (a i VI ste to potvrdili). Koliko ljudi na području bivše države puca Thangent Thetom po Vama najboljom optikom????? Puno više ih puca Deon March Scope-om. Kod nas bi kod lovaca ili strijelaca koje poznajem na Blaser R8, R 93 ili Sauer 404 staviti Deon March Scope bilo svetogrđe. Osnovni razlog je kao što sam napisao da jako malo ljudi uopće zna za Deonovu optiku. Ako netko i zna za nju ne želi je kupiti jer Swarowski ili Zeiss ili S&B puno zvučnija imena. Kada dođeš na sjednicu LD-a ili SD-a i pohvališ se da si kupio novi Z8 ili V8 ili Schmidt&Bender pa to je oduševljenje. Zamisli da rečeš da si kupio Deon March ili Thangent Thetu i da si za optiku dao 3000 eura. Rekli bi ti da si budala ili da si prolupao. Ne može se Deon March nositi s propagandom Swarovskog ili Zeissa i starim austro germanofilskim štihom koji vlada na ovim područjima. U Hrvatskoj i okolici razvoj streljačkih disciplina na žalost kako je i rekao Roger, još uvijek je u povojima a neki vidljivi napredak se i ne vidi u skoroj budućnosti.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 16:07:53
Napredak ide velikim koracima. Broj strijelaca i kvalitet opreme raste. I rezultati su sve bolji.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 16:23:23
Marko sve to što ste Vi napisali su forumaška naklapanja, naprdivanja i recenzije plaćenika i sponzoriranih portala koji ne pišu objektivno i to sam Vam već napisao ...
ja se ne upoznajem takvo dobro u optiku, da bi znao koje je bolje i koje nija, ali zato čitam recenzije, za koje sam uvjeren da su 100% istina i ne plačane recenzije. i kada ovako izaberem u mnogo pisanja i statistice, ovo postaje za mene fakt po kojem se usmjeravam. i to postane za mene smijer po kojem kupujem optiku.
vjerovatno isto valja za tebe i praktički sve na ovome forumu; ne istestiramu svaku optiku, niti neznamo kako je istestirati ko neki ljudi kojima je ovo životni hobi. zato vjerujemo što drugi napišu. i po tome kupujemo svoju optiku.

i ne uvlačiti jagrove u ovo priču, jer oni ništa ne znaju o optiki.

na koncu dana jedino znači kome vjerujemo i na šta budemo trošili svoj novac

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: roger - 26. 05. 2020. 17:23:20
[ U Hrvatskoj i okolici razvoj streljačkih disciplina na žalost kako je i rekao Roger, još uvijek je u povojima a neki vidljivi napredak se i ne vidi u skoroj budućnosti.

Pa faza povoja, rekao bih da je prosla. Ali to ne znaci da nema... hmmm.. novih izazova.

Napredak ovih disciplina je vidljiv u porastu broja natjecanja, i broja natjecatelja govoreci zakljucno do 2019 - a za ovu sezonu 2020 cemo vidjeti obzirom na generalnu situaciju oko mjera radi pandemije c-19:

Natjecanja koja se vec tradiciopnalno odvijaju u HR, od kojih neka vec vise od deset godina, a neka od nedavno su slijedeca:

Vrbovec liga - serija od tri natjecanja godisnje (3)
Djed mraz kup (1)
Sniper kup Grobnik (1)
mali sniper kup rijeka (1)
vortex kup - Zagreb (1)
Grom Osijek, (1)
Ovo je 8 natjecanja vec kroz godinu u HR, medjutim, ima jos ponesto.

Takodjer treba reci da se formirala Balkanska long range liga, od klubova na podrucju slovenije, BiH, Srbije, Makedonije, Crne Gore.
https://strelcibalkana.com/category/long-range/

Posjecenost i rezultati:
na osijeku je recimo, 2019, oboren rekord u posjecenosti do maximuma kapaciteta pampasa upravo prosle godine. A svake godine rezultat (rekord) raste, sve je jaca konkurencija. (indikacija sve bolje orpeme, i vece vjestine kao posljedica treniga i iskustva) 
A nekoliko portala je pratilo ovo natjecanje, sto je odlican PR, kakav se rijetko vidi.


Drugim rijecima, u redovnim sezonama, prakticki za onog ko moze financijski pratiti, taj ima prosjek od  vise od jednog natejcanja mjesecno.

Koliko pratim u zadnjih desetak godina, pravila natejcanja su evoliuriala i prilagodjavala se, ali se jos nisu stabilizirala. Pa u nekim slucajevima ovise o organizatoru.

U zadnjih desetak godina, porstao je broj natejcatelja, na svim natjecanjima, porstao broj natjecanja. Ovo je cinjenica, vidljiva iz prethodnog.

Medjunarodno:
Ekipa iz Rijeke je bila na EP u Bisley, UK, pokupila medalje, obavijest o tome, stavio kolega GK na ovaj forum.
Znaci desetak godina razvoja ovih disciplina, popracen je i odredjenim medaljama u medjunarodnoj konkurenciji.

Streljacki savez je ove godine, pokrenuo javnu raspravu da se eventualno uvrste nove discipline u program rada, prijedlozi zainteresirane javnosti su poslani i primljeni, cekamo da se objavi zakljucak komisije  i novi pravilnik s novim disciplinama, ako ga donesu.

(od novih dispcilna u rad saveza HSSse spominjalo eventualno uvesti ipsc/idpa, field target, long range, crni barut, a u klasicne discipline VK puske i PAP omoguciti veci izbor modela i kalibara, obzirom da novih PAP m59 i m48 vise prakticki nema, pa je potrebno ozivjeti disciplinu novim tehnickim pravilnikom, naime ovo su ideje o kojima se raspravlja, trenutno, a sto ce se prihvatiti vidjet cemo)

Znaci razvoj ovog sporta, long range, prosao je prvu fazu, ali nije gotov, a trenutni najvazniji problem je nedostatak i mali broj streljana. Prehtodne godine ovi problemi su se javili:
2019, organizator natjecanja za gronik, nije dobio odobren termin za natjecanje na strelistu, a rijecka streljana je zatvorena. (administracijski postupak u tijeku, nadamo se pozitivnom rjesenju) .

Sve u svemu, nesto se desava, nije sve crno, ali ni bijelo, problema ima, ali koliko pratim za sad, putanja je uzlazna.

 zagi

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 20:55:09
 teaa
Lijepo je čuti da stvari idu na bolje. Možda ja gledam iz perspektive strijelca s područja Dubrovačko- neretvanske županije gdje nema niti jedna streljana gdje se może legalno pucati karabinom. Ima jedna u Dubravci u Konavlima gdje se legialno może pucati na daljini od 100 metara. Koliko streljana za long range takmičenja koja posjeduju certifikat za odrżavanje međunarodnih long range i drugih streljačkih takmičenja i koje imaju čistu vlasničkopravnu dokumentaciju i potrebne certifikate ima uopće u Republici Hrvatskoj????
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 26. 05. 2020. 21:06:18
bileča nije daleko...? onde pucajo na 1km.
https://strelcibalkana.com/2019/10/23/rezultati-balkanska-liga-2019-bileca/
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 21:27:49
  teaa
Marko2 Marko jedan put ima nekoliko godina ušao sam u BIH s karabinom. Vraćao sam se iz lova u Baranji pa kažem idem prepriječiti put da dođem prije doma u Dubrovnik Maltretirali su mene i mog prijatelja nekoliko sati na granici i za malo nisam ostao bez Sauera 202. Imao sam svu dokumentaciju ali zaludu.Nakon nekoliko sati torture našao se jedan normalan čovjek koji me je pustio da idem dalje. Valjda im je bio zapeo za oko karabin i Zeissova optika. ,Nikada više tamo s oružjem!' Ako odem u lov na Tjentište posuditi ću tamo pušku. Jedan put su me maltretirali i u Neumu u tranzitu iako sam bio samo u prolazu i imao sve potrebne dokumente. Situacija vezana uz granične propise, oružje pa i političku situaciju u BiH daleko je od idealne.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 21:53:18
  teaa
Marko2 Marko jedan put ima nekoliko godina ušao sam u BIH s karabinom. Vraćao sam se iz lova u Baranji pa kažem idem prepriječiti put da dođem prije doma u Dubrovnik Maltretirali su mene i mog prijatelja nekoliko sati na granici i za malo nisam ostao bez Sauera 202. Imao sam svu dokumentaciju ali zaludu.Nakon nekoliko sati torture našao se jedan normalan čovjek koji me je pustio da idem dalje. Valjda im je bio zapeo za oko karabin i Zeissova optika. ,Nikada više tamo s oružjem!' Ako odem u lov na Tjentište posuditi ću tamo pušku. Jedan put su me maltretirali i u Neumu u tranzitu iako sam bio samo u prolazu i imao sve potrebne dokumente. Situacija vezana uz granične propise, oružje pa i političku situaciju u BiH daleko je od idealne.
 zagi

Poznata mi je situacija. I ja sam iz tih krajeva. U Neumu nisam imao problema. Sam se prijavim na ulasku i opet na izlasku.

Kakva Bileća i granice, opališ 10 puta na 100m i letilo je ukupno tisuću, long range. Extreme. :-)

Inače, u Popovu polju i okolici se namnožilo dosta divljači, od rata na ovamo. Ima tu i trofeja, ali granica. :-(

Čitam i da se veprovi znaju prošetati konavoskim selima. Turisti. :-)
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 26. 05. 2020. 22:25:49
Ivane,  d1
U Konavlima ima dosta svinja, namnožili su se i čagljevi. Ja sam još član i L D Mljet.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: GT - 26. 05. 2020. 22:53:31
...

i ne uvlačiti jagrove u ovo priču, jer oni ništa ne znaju o optiki.

...

 zagi

Su jagrovi jageri? Na LOVAC su uvučeni.

Dk
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Ivan75 - 26. 05. 2020. 23:08:20
Ivane,  d1
U Konavlima ima dosta svinja, namnožili su se i čagljevi. Ja sam još član i L D Mljet.
 zagi

Namnožiti će se toga još. Sve je manje mladih u lovu. Možda onda onda neki i shvate da je lov više od odstrela.
Kažu da baš prema Bileći ima i vukova.

Ne kontam čagljeve. Silazili bi noću do kuća na Pelješcu i kopali po smeću, kao lešinari. Plaha životinja, rastjera ih doslovno prdac. Glasa se poput dječijeg plača.

A ovo što čujem danas od ljudi iz drugih dijelova RH, agresivno i zavija kao vuk. Kakav je to čagalj.

Otišli mi u off topic, neću dalje.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 05. 2020. 00:01:18
 teaa
Marko ima ,jagrova' koji dosta znaju optici, ne treba generalizirati ali ovo što si rekao uglavnom stoji. Prave lovce interesira samo lov a optika je u drugom planu. Ivane što se tiče čagljevi postali su predatori love u čoporima. Hrane ima dosta a tereni su zarasli. Neki dan sam ih čuo da zavijaju u blizini moje kuće u Konavlima. Dolaze i kod samih kuća u potrazi za hranom. Zadnjih godina pojavili su se ii vukovi koji čine dosta štete, vidio sam i srneće divljači. U pravu si da mladi ne idu u lov ili se rijetko odlučuju da postanu lovci.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: lovac1977 - 27. 05. 2020. 05:56:28
https://youtu.be/Kig4NxSskQQ
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 05. 2020. 08:06:50
 teaa
lovac1977  d1
kada budem malo "boljeg zdravlja ($)" volio bih kupiti baš ovu optiku.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 27. 05. 2020. 08:28:21
...

i ne uvlačiti jagrove u ovo priču, jer oni ništa ne znaju o optiki.

...

 zagi

Su jagrovi jageri? Na LOVAC su uvučeni.

Dk

e pa i ja sam lovac, ali moraš da pročitaš na šta sam odgovarao, bez toga je izvan konteksta:

''Kada dođeš na sjednicu LD-a ili SD-a i pohvališ se da si kupio novi Z8 ili V8 ili Schmidt&Bender pa to je oduševljenje. Zamisli da rečeš da si kupio Deon March ili Thangent Thetu i da si za optiku dao 3000 eura. Rekli bi ti da si budala ili da si prolupao.''

ovakvi lovaci nemaju pojma o optici.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: trapavi - 27. 05. 2020. 08:49:48
Lovci koji nisu i sportski strijelci nemaju ama baš nikakve potrebe znati toliko o optici . Pitanje je i zbog čega to jr ipak strogo specijaliziran vid streljaštva . Drugo pogledajte na kojim je daljinama uopće dozvoljeno pucati u divljač .  A treće takve optike lovcima baš ničemu ne služe , možda Amerikancima da gađaju kojote na 1 kilimetar no tu nama ničemu .
Nažalost dosta naših lovaca ne zna elementarne stvari o optici , pa čak ni one što bi trebali naučit na lovačkom ispitu.
Sljedom toga kupuju optike koje su im neadekvatne , obično prevelikog uvećanja a misle lovit svinje i eventualno srndaće.
Imao sam prilike vidit lovca na štandu prilikom lova svinja na terenu gdje se može pucati do 70 metara , čovjek navio optiku na uvećanje 8×. Epa tu svinje mogu laganim kasom proć pored njegovog štanda a da ne budu ni okrznute.Kad sam mu rekao da to stavi na 3 jer manje ne može odgovor je bio sigurno je sigurno od viška glava ne boli.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 27. 05. 2020. 09:54:26
izgleda da march stvarno ide u utrku za FFP:

https://www.snipershide.com/shooting/threads/new-march-ffp-5-42x56-high-master-fml-tr1-preliminary-review.6993171/

https://www.snipershide.com/shooting/threads/new-march-hm-vs-s-b.7006447/
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 05. 2020. 10:38:22
 teaa
Marko2Marko Japanci kada se uhvate nečega ozbiljno oni to dovedu do svaršenstva. Počeli su 70-tih godina prošlog stoljeća s Tascom a gdje su danas. S njihovom optikom je je slično kao i s njihovim automobilima "Japanca" su 70-tih godina prošlog stoljeća vozili samo Paja i Jare u seriji "Kamiondžije" a pogledaj gdje su danas japanski automobili.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: trapavi - 27. 05. 2020. 11:35:48
teaa
Marko2Marko Japanci kada se uhvate nečega ozbiljno oni to dovedu do svaršenstva. Počeli su 70-tih godina prošlog stoljeća s Tascom a gdje su danas. S njihovom optikom je je slično kao i s njihovim automobilima "Japanca" su 70-tih godina prošlog stoljeća vozili samo Paja i Jare u seriji "Kamiondžije" a pogledaj gdje su danas japanski automobili.
 zagi
Kad su napravili davnih godina Datsun 1000 nadmeni englezi su se smijali i rugali se da su to djeca napravila na tehničkom odgoju. Danas sve ili gotovo sve tvornice automobila u UK su japanske a nijhove propale . Tako su se smijali i Koreji  pa najzad Kini no svima je sad jasno ko je ko u toj branši.
Prije 50 godina Kinezi su u Riječku luku dovozili drvene čačkalice i parafinske svijeće  a sad nam napr rade pelješki most i proizvode što god je uopće moguće proizvest.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 05. 2020. 11:50:07
teaa
Marko2Marko Japanci kada se uhvate nečega ozbiljno oni to dovedu do svaršenstva. Počeli su 70-tih godina prošlog stoljeća s Tascom a gdje su danas. S njihovom optikom je je slično kao i s njihovim automobilima "Japanca" su 70-tih godina prošlog stoljeća vozili samo Paja i Jare u seriji "Kamiondžije" a pogledaj gdje su danas japanski automobili.
 zagi
Kad su napravili davnih godina Datsun 1000 nadmeni englezi su se smijali i rugali se da su to djeca napravila na tehničkom odgoju. Danas sve ili gotovo sve tvornice automobila u UK su japanske a nijhove propale . Tako su se smijali i Koreji  pa najzad Kini no svima je sad jasno ko je ko u toj branši.
Prije 50 godina Kinezi su u Riječku luku dovozili drvene čačkalice i parafinske svijeće  a sad nam napr rade pelješki most i proizvode što god je uopće moguće proizvest.

teaa
U pravu ste Kinezi nam sve rade i proizvode od Pelješkog mosta do Korone!  hao hao
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: trapavi - 27. 05. 2020. 13:00:30
Pa da se znadu najest ko ljudi janjetine ili odojka a ne šišmiša i kojekakvih insekata  ne bi bilo ni korone.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 05. 2020. 13:07:54
Pa da se znadu najest ko ljudi janjetine ili odojka a ne šišmiša i kojekakvih insekata  ne bi bilo ni korone.
d1
Oni su jeli šišmiše, guštere, insekte i dr., a zbog toga mi ovdje na jugu kakve su nam naznake za predstojeću turističku sezonu mogli bi pasti travu. hao hao
 
zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: trapavi - 27. 05. 2020. 13:18:06
 Ma neće bit baš tako ima se uvjek malo zaštekane love , pa će mjesto optike bit nešto i za pod zub .
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 27. 05. 2020. 13:22:53
Ma neće bit baš tako ima se uvjek malo zaštekane love , pa će mjesto optike bit nešto i za pod zub .
teaa
Za optiku sam već i napisao da sada u ovim vremenima baš i nisam "najboljeg zdravlja ($)" za kupiti Deon March Scope. 
Bojim se kakva nam dolaze vremena da bi kuna mogla doći velika kao dno od bačve.  hao hao  hao
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: lovac1977 - 27. 05. 2020. 18:32:40
teaa
lovac1977  d1
kada budem malo "boljeg zdravlja ($)" volio bih kupiti baš ovu optiku.
 zagi
.    Doce ABD i vrjeme za to. Vido sam po stavijo jer govori o toj optici kojom mjerom podešavanja se mjeri i da je zasnovana na vojnom mjerama mil a ne na stvarnom. Optika je vrhunske kvalitete ali svak traži šta njegovim ocima najviše odgovara i sa čim je najviše zadovoljan za njegove potrebe.  U BR streljarstvo je jako popularna poslje Night Force jedan od popularnijih naravno na vrhunskim takmičenjima gdje dolaze vrhunski strjelci sa vrhunskom opremom. Ima sam priliku gledati kroz njih i uporediti ih sa NF optikom nisam vidijo neku veliku razliku i sa jednim i sa drugim rupe od 6mm zrna su se vidjele jasno na 500 m. Možda poslje duzeg poređenja da bi se uvidjele nijanse razlike ali ja ih nisam mogao primjetiti. Ali opet je bolje ako možeš da pogledaš kroz optiku i da je uporedio sa nekom drugom jer tada se najlakše uoče razlike i vidiš šta odgovara tvojim ocima i potrebama jer neznaci ako je meni nešto odgovara da i tebi je tako. Pozz
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 28. 05. 2020. 09:09:36
teaa
lovac1977  d1
kada budem malo "boljeg zdravlja ($)" volio bih kupiti baš ovu optiku.
 zagi
.    Doce ABD i vrjeme za to. Vido sam po stavijo jer govori o toj optici kojom mjerom podešavanja se mjeri i da je zasnovana na vojnom mjerama mil a ne na stvarnom. Optika je vrhunske kvalitete ali svak traži šta njegovim ocima najviše odgovara i sa čim je najviše zadovoljan za njegove potrebe.  U BR streljarstvo je jako popularna poslje Night Force jedan od popularnijih naravno na vrhunskim takmičenjima gdje dolaze vrhunski strjelci sa vrhunskom opremom. Ima sam priliku gledati kroz njih i uporediti ih sa NF optikom nisam vidijo neku veliku razliku i sa jednim i sa drugim rupe od 6mm zrna su se vidjele jasno na 500 m. Možda poslje duzeg poređenja da bi se uvidjele nijanse razlike ali ja ih nisam mogao primjetiti. Ali opet je bolje ako možeš da pogledaš kroz optiku i da je uporedio sa nekom drugom jer tada se najlakše uoče razlike i vidiš šta odgovara tvojim ocima i potrebama jer neznaci ako je meni nešto odgovara da i tebi je tako. Pozz
teaa
lovac1977  d1
Što se tiče ovih COVID-19 - koronaških vremena i nabavljanja optičkog ciljnika Deon March Scope F 3-24x52 FFP kazao bih: „Bog visoko a Japan i Deon March Scope daleko! “Nisu vremena za kupovinu optike Deon March. Sve da i imam ove novce za iste bih više volio posjetiti daleki Japan, zemlju bogatu kulturom i tradicijom. Za sada mi je ova oprema koju posjedujem i više nego dovoljna, Ne znam što ću raditi s tim silnim stvarima koje imam pa jedan dio njih i prodajem.

Ovaj You Tube clip March 3-24x52mm Tactical Scope Review koji ste okačili na ovim stranicama jako je korisna informacija za vlasnike koji pucaju optičkim ciljnikom Deon March Scope - F 3-24x52 FFP ili sve one lovce i strijelce koji bi ga željeli kupiti.
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: roger - 31. 05. 2020. 08:28:42
Lovci koji nisu i sportski strijelci nemaju ama baš nikakve potrebe znati toliko o optici . Pitanje je i zbog čega to jr ipak strogo specijaliziran vid streljaštva . Drugo pogledajte na kojim je daljinama uopće dozvoljeno pucati u divljač .

Lovci bi morali znati samo osnovu, a to je da razlikuju FFP i SFP optiku, da znaju sta je sirokokutna optika i cemu sluzi, da znaju sta je all round optika,sto je crvena tocka i da znaju sto predstavlja promjer lece radi koristenja u sumrak. I da znaju sta je kvalitetno staklo i zasto je skupo. Trebalo bi da znaju osnovne tipove montaza, i da znaju sami upucati pusku.
Ako neko to strucno napise, to se moze lijepo koncizno sazeti na 5-10 strana lovackog prirucnika, stranice A5.

I kad to sve znaju, ostaje da se drze pravilnika, i dozvoljenih udaljenosti pucanja u divljac 150, odnosno 200 m.
To je za lovce.

Sto se tice specijaliziranosti, svaka disciplina u sportu je specijalizirana.
Long range je specijaliziran vid streljastva, iz dva, mozda tri razloga.

Prvi razlog je extremni utjecaj vanjskih uvjeta kojih u klasicnom streljatstvu prakticki nema, odnosno zanemarljivi su.
Vjetar, tlak, utjecaj miragea, kao i meta koja se neki put ni ne vidi golim okom. Brzina zrna i balisticki koeficijent su faktori, o kojima se u klasicnim disciplinama ne razmislja previse, a koji ovdje postaju jako vazni.
U klasicnim disciplinama, za razliku od prethodnog, na 10 m, 25m, 50 m, 100 m, ovi utjecaji su zantno manji, ili ih uopce nema.
Dok strijelac koji gadja u klasicnim disciplinama do 100 m, razvija do maksimuma svoju vjestinu uz minimalni utjecaj vanjskih faktora (pogotovu u zatvorenim strelistima za zracno oruzje), u long range ovo predstavlja tek osnovu za daljnju nadogradnju dodatnih vjestina iskusnog strijelca.

Drugi razlog je sto su ove long range discipline zamisljene (na zapadu) da omoguce iskusnim strijelcima u kasnijim godinama, da nastave da se bave konkurento streljastvom, kad vec zbog zivotne dobi, vida, ili zdravlja nisu u mogucnosti biti konkuretni u klasicnim disciplinama, na primjer kao sto je MK puska, trostav.

Opticki ciljnik i puska sa nekim definiranim oblikom naslona im daje mogucnost konkuretnog natjecanja.
Danas kako ja vidim cjelozivotno bavljenje streljastvom jednog strijelca, rekao bih da u mladjoj dobi krece od zracne puske, kasnije prelazi na mali kalibar, 22lr, nakon tog se orijentira na VK discipline s mehanickim otvorenim nisanima,  a kasnije ima opciju bavljenja long range disciplinama s optikom, naravno dok ima volje i minimum zdravlja.

Ako ogranicimo streljastvo - primjera radi, na zrak i MK iskljucivo prema issf pravilniku, osobno to onda vidim samo za mladje ljude (otprilike kao i profesionlani nogometasi), iza 35 godine zivota, slijedi im sportka penzija, a ljudi su u punoj snazi, i jos mogu.

Treci razlog, diskutabilno, moze biti primjena optika i sportskog oruzja za korak dalje od statickih disciplina, ka dinamickim, sa promjenom polozaja strijelca, i na razlicite udaljenosti. i uvodjenjem modernijih varijanti oruzja, PA, u zemljama - gdje je ono dozvoljeno.

Odnosno, zaista usko specializirano gadjanje na extremno velike udaljenosti 1km do 2km i vise, sto dalje nosi za posljedicu i prosirenje spoznaja o unutrasnjoj i vanjskon balistici. Ove su discipline najcesce pordzane od strane proizvodjaca optika, pusaka, streljiva....

Neminovno je da se stvari razvijaju, i tehnologija.
Iza drugog svjetskog rata, postojala je samo zracna puska, MK, i ogranicen broj VK oruzja dugog ili kratkog,  - ogranicen na vojnu proizvodnju i vojne  viskove.
Danas tehnologija i industrija daje nova rjesenja, pa sa time onda slijedi i razvoj sportskih disciplina, i novih vjestina.
Dakle, specijalizacija streljastva je proizvod modernizacije, i definitivno je prisutna.
 
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 31. 05. 2020. 11:02:40
Lovci bi morali znati samo osnovu, a to je da razlikuju FFP i SFP optiku, da znaju sta je sirokokutna optika i cemu sluzi, da znaju sta je all round optika,sto je crvena tocka i da znaju sto predstavlja promjer lece radi koristenja u sumrak. I da znaju sta je kvalitetno staklo i zasto je skupo. Trebalo bi da znaju osnovne tipove montaza, i da znaju sami upucati pusku.Ako neko to strucno napise, to se moze lijepo koncizno sazeti na 5-10 strana lovackog prirucnika, stranice A5.

I kad to sve znaju, ostaje da se drze pravilnika, i dozvoljenih udaljenosti pucanja u divljac 150, odnosno 200 m.
To je za lovce.

stina iskusnog strijelca.

Opticki ciljnik i puska sa nekim definiranim oblikom naslona im daje mogucnost konkuretnog natjecanja.


Treci razlog, diskutabilno, moze biti primjena optika i sportskog oruzja za korak dalje od statickih disciplina, ka dinamickim, sa promjenom polozaja strijelca, i na razlicite udaljenosti. i uvodjenjem modernijih varijanti oruzja, PA, u zemljama - gdje je ono dozvoljeno.

Odnosno, zaista usko specializirano gadjanje na extremno velike udaljenosti 1km do 2km i vise, sto dalje nosi za posljedicu i prosirenje spoznaja o unutrasnjoj i vanjskon balistici. Ove su discipline najcesce pordzane od strane proizvodjaca optika, pusaka, streljiva....

Neminovno je da se stvari razvijaju, i tehnologija.

Iza drugog svjetskog rata, postojala je samo zracna puska, MK, i ogranicen broj VK oruzja dugog ili kratkog,  - ogranicen na vojnu proizvodnju i vojne  viskove.
Danas tehnologija i industrija daje nova rjesenja, pa sa time onda slijedi i razvoj sportskih disciplina, i novih vjestina.
Dakle, specijalizacija streljastva je proizvod modernizacije, i definitivno je prisutna.
teaa
"Navodno ideja za  končanice javila su se daleke 1630 s amaterom astronomom William-om Gascoigne-om dok  je on  eksperimentirao s Keplerijskim teleskopom. Teleskop je slučajno ostao otvoren. Gascogne je kasnije  vidio da je pauk ispleo svoju mrežu unutar kućišta teleskopa, a kada je pogledao teleskopom ustanovio je da je mreža u fokusu kao i udaljeni predmeti. Gascoigne je shvatio da bi mogao koristiti ovaj princip u svojim astronomskim opažanjima.
Možemo se sjetiti  i Mary Babnik Brown amerikanke, kćerke slovenskih emigranata koja je postala poznata po tome što je svoju nevjerojatno lijepu i kvalitetnu kosu poklonila vojsci Sjedinjenih Država tijekom Drugog svjetskog rata. Trideset četiri  inča (86 cm) duga, njezina plava kosa nikada nije bila kemijski  tretirana ili grijana uvijačima. Njezina kosa korištena je u znanstvenoj opremi za precizna mjerenja vlažnosti, koja je najvažnija u proizvodnji vojnih zrakoplova i druge ratne opreme Brown je kao pravi domoljub odbila naknadu za svoju donaciju, vjerujući  da je ono što je učinila bila njezina patriotska dužnost." 

Ako se sjetimo lijepljenih bakrenih žica na optičkim ciljnicima vidimo koliko su končanice i optika danas napredovale. Danas se sve više smanjuje razlika u uporabi končanica u I i II FFP . Prednosti zbog zadebljanja končanice koje nastaje u I  FFP smanjuje se do neprepoznatljivosti.  Normalno da je kupovina optičkog ciljnika u I ili II FFP stvar osobnog odabira, cijene, kao i namjene tog ciljnika.

Pogledajte kakve mreže danas pletu Deon Marchovi japanski pauci i kakvu kosu kao nekada davno Mary Babnik Brown danas  imaju japanske Deon Marchove tehničarke.  hao hao hao

DLO REviews: FML-TR1 reticle in March 5-42x56 FFP

https://www.youtube.com/watch?v=DcvQ_OEiXbQ

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 16. 06. 2020. 13:21:08
(https://scontent.flju2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/91043917_2772789272819270_8896763439263776768_o.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=XjEbqUFOQA0AX8HV1MI&_nc_ht=scontent.flju2-1.fna&oh=a1c34e736f0ffc86874989b0ce54227c&oe=5F0CFB1C)

evo lovački univerzalac
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 16. 06. 2020. 15:08:09


evo lovački univerzalac
teaa
March je u siječnju na SHOT Show-u 2020 u Las Wegasu predstavio 4 nova optička ciljnika.

•   5-42x56mm FFP High Master Wide Angle
•   4-40x52mm FFP GENESIS
•   4.5-28x52mm FFP High Master Wide Angle
•   1.5-15x42mm SFP Compact 

Ovim optikama meštri iz Nagana ponovo su pomjerili optičke granice i postavili nove optičke standarde. Mislim da će konkurencija, pa i oni najveći zvučnih imena, za ovim optikama koje sada predstavlja Deon March kaskati više godišta. Model 1.5-15x42mm SFP Compact se približio kao što  kaže Marko2Marko uzniverzalnom lovačkom ciljniku koji pokriva gotovo sve od pogona do dalekog pucanja.
 zagi

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: trapavi - 16. 06. 2020. 18:36:36
Samo da se još dozna i cjena 1,5-15 ×42. Vjerovatno će trebat bar kod većine uzimat kredit .
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 16. 06. 2020. 18:47:08
vidjet čemo kako če biti march u FFP svijetu. prvi model 5-42x56 je za sada optički dobar ali treba videti kako če biti traking, FOV, paralaxa i DOF u produkcijskima modelima. ako ovo ljudi neče prihvačati, džabe novi optički standardi.

4.5-28x52 još ne testiraju ali me vrlo interesuje.
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 17. 06. 2020. 08:27:34
Samo da se još dozna i cjena 1,5-15 ×42. Vjerovatno će trebat bar kod većine uzimat kredit .
teaa
Swarovski Z8i 2,3-18x56 P košta u RH oko 24.000,00 kn a SWAROVSKI DS 5-25X52 P 31.000.00 kn. Ne vjerujem da će ni pojedini modeli Deon March-a biti puno skuplji. Kvalitetna optika ima svoju cijenu.  d1
 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 20. 06. 2020. 17:31:26
Marko2 Marko koji u to optički ciljnici u svijetu bolji od npr. modela koji ima 20 stručnih kontrola prije nego se pusti u prodaju - Pogledaj optičke parametre optičkog coljnika Deon March I5-42x56mm High Master Wide Angle  i usporedi ga s drugima u svom rangu????

Neču navijačku priču u moju butigu i što su rekli američki forumaši koji nikada nisu ni vidjeli ovu optiku i zavisna konkurencija koja škrguće zubima. Želim vidjeti stručne parametre i streljačke rekorde drugih optika.

ovaj march FFP 5-42x65 izgleda vrlo dobro, ali je još uvjek march i vidjet čemo kako ga če prihvatiti PRS društvo.

zašto nisam video march optiku? jer je mehanika loša. i ne sakupljam loših stvari samo zbog toga da vidim da su loše.

ko kupuje march?

taktikal FFP? tamo su cari tangent theta, hendsoldt, s&b... marcha nigde jer je mehanika loša
f-class? nightforce, kahles koji ima perfekt mehaniku, vorteks jer je dobar i nije skup, a onda march...
BR? nightforce, leupold, a onda možda march, i IOR, i sightron, weaver...
lov?
teaa
Marko2Marko pogledajte  što o Thangent Theti i pišu stvarno neovisni stručnjaci iz Snipercraft society iz Kanade - njihove domovine a ne "srtručnjaci" tipa Wheeler Accuracy, forumaški guru Ilya Koshin i sl..
 zagi

http://snipercraft.ca/article/?type=detail&id=14

                                                    Tangent Theta V.S Schmidt & Bender V.S Hensoldt

At the end of 2018 our club went to shooting range and tested three top tire scopes, the Tangent Theta TT252 5-25X56; Schmidt & Bender (S&B) PM II 5-25X56; and the Hensoldt ZF 3.5-26X56. TT and S&B shares the same Magnification Range and the same 34mm main tube size. And the main tube of the Hensoldt is 36mm gives wider view. The main feature of TT and Hensoldt are tool less zero turrets, both Elevation and Windage, but Hensoldt is better because it can be zeroed with any shell case and TT may needs a coin to do it. And also the feel when turning the turret Hensoldt is the best, we can feel every click and the zero stop very clear.The best optic glass is definitely the Hensoldt, then we did not find any big difference between TT and S&B. But with Hendsoldt there is only one option for reticle, and TT just put their new reticle in their Gen 3 scope which helps with tracking. With S&B there are plenty reticle options, H59; H37; MSR; P4L and so on.  In summary considerate with price, the S&B still is the best option for all shooters, Hensoldt is the best with glass; turret; tracking and field of view, but price is too expensive and very hard to get into Canada.
TT is kind stays in the middle, good quality but nothing special.

Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 22. 06. 2020. 09:13:04
da, nema problema. nekome se dopada nešto, a drugome nešto drugo. jedni prave da je hendsoldt nešto najbolje pod suncem, a drugima se sede.

moraš i nešto znati, što se meni čine okolo hendsoldta; je 2× skupliji u USA nego TT i S&B koja sta rang 3k$ (čini mi se) - u sloveniji TT i hendsoldt su prilično iste cijene 5k€+ i S&B 3k€ - ovo je vrlo različito!, i hendsoldt ima samo jednu končanicu. i zato se u usa veliko ljudi ne interesuje za njega.

tako samo ja dobio dojam...
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 07. 12. 2020. 08:15:18
                                                                          teaa

Deon March Scope - FX 5-42×56 High Master Wide Angle: Reviewing the Ultra High End

https://www.recoilweb.com/march-fx-5-42x56-high-master-wide-angle-reviewing-the-ultra-high-end-163696.html
                                                                zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: Marko2Marko - 15. 12. 2020. 12:44:58
pa razmišljao sam o marchu HM za F-Class, ali mi nije bio ok, i tubu ima 34mm za koje bi trebao novu montažu, i preskup napram kahlesu, i neki prave da je lošiji. i tako da sam si rekao da je bolje imati 2 jednaka i naviknuti se na jedan tip daljnogleda:

(http://shrani.si/f/1d/55/3DqY8P8x/kahles-1050-1aa.jpg)

 zagi
Naslov: Odg: Deon MARCH optike (Japan)
Autor: perop - 21. 12. 2020. 09:30:12
https://marchscopes.com/news/1674/

F Class shooter Gary Costello from March Scopes Europe set the UK record
 zagi