Autor Tema: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj  (Posjeta: 5111 vremena)

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« u: 24. 02. 2008. 06:41:17 »
Dragi prijatelji i kolege sokolari.Ukratko vam zelim pribliziti projekt koji se već provodi.
Hvala svim sudionicima na podršci i pozivam sve lovce i sokolare dobre volje da se pridruze.
Dobru kob.



Projekt revitalizacije
 Stepskog sokola (Falco cherrug)
u Hrvatskoj

 

Sokolarstvo Petrinja
Tomislav Cvar

Zašto Stepski sokol?

   Prema istraživanjima izvođenima tokom prijašnjih godina (Grlica 2005/2006) na području Slavonije od 2500 stupova dalekovoda koje je istraživanje pokrivalo, samo na dva su pronađena gnijezda naseljena sa Stepskim sokolom.
   Takva porazna činjenica tjera nas da aktivno započnemo sa djelovanjem na povečanju broja jedinki Stepskog sokola na području koje je u našoj nadležnosti.
Ovaj zadatak je dugoročno ulaganje u očuvanje zdravog odnosa među svim karikama u prirodi.
   Ptice grabljivice su na vrhu prehrambenog lanca i tako izravan konkurent čovjeku, ali i biološki najprecizniji pokazatelj stanja ekološke ravnoteže ciljanog eko sustava..

Ciljevi projekta.


   Ovaj projekt je predviđen za kontinuirano uvođenje ( u kontroliranim uvijetima uzgojenih jedinki ) u prirodno okruženje radi pojačanja genetskog fonda i općeg broja primjeraka u divljini. Pošto plijen koji je primarna hrana Stepskog sokola nije razlog za opadanje broja vrste ( golubovi, fazani, glodavci), jer plijena ima dovoljno, moramo uz adekvatne tehnike (umijetno gnijezdo, podivljavanje) raditi na uvođenju svježih primjeraka u prirodu. Krajnji cilj koji u biti neće zaustaviti projekt iako se i dosegne , je dovođenje stanja broja primjeraka u divljini na razinu na temelju koje će se brisati iz popisa zaštićenih vrsta.

Koordinacija rada.

   Projekt podupire više organizacija.
AWAP-Association for Wild Animals Protection
Hrvatski sokolarski klub
Slovenska zveza za sokolarstvo in zaščito ptic ujed
Ornitološki zavod Hrvatske
Sokolarski klub "Jastreb" Novi Zagreb
   
   Glavni organizator i centralno tjelo za koordinaciju projekta je Sokolarstvo Petrinja. A odgovorna osoba Tomislav Cvar.
                                                                                                                           
                                                                                                                             
                                                                                                                             
                                                                                                                               
                                                                                                                             
Metode projekta i opis tehnike rada.

   Prilikom uzgoja mladih sokolova koristit će se najdokazanije moderne tehnike umjetnog osjemenjivanja i prirodne kopulacije primjeraka tokom sezone parenja.
   Sokolarstvo Petrinja među svojim primjercima sokolova posjeduje dva para Stepskih sokolova koji su svojim morfološkim i politopskim značajkama podobni za korištenje u projektu. Jedan par je potpuno prirodno sjedinjen i očekuju se dva legla od po četri jaja, ukupno osam. Sustavom kamera koje smo instalirali u  nastambe, moći ćemo nadzirati dali dolazi do kopulacije mužjaka i ženke. Ukoliko se utvrdi da nije došlo do kopulacije, prelazi se na umjetno osjemenjivanje koje ce vršiti Tomislav Cvar (ujedno i voditelj Sokolarstva Petrinja).
   Druga dva sokola su tzv. imprinti. To su mužjak i ženka koji čovjeka smatraju svojim spolnim partnerom, te dobrovoljno vrše kopulaciju s njim. Tako će se s mužjakom raditi na dobrovoljnom doniranju sjemena, a sa ženkom će se vršiti kopulacija (umjetno osjemenjivanje).
   Nakon što sokolovi snesu jaja, prvo leglo se premješta u inkubator dok drugo leglo ostaje roditeljima.Nadzor nad instrumentima će se svakodnevno i precizno izvoditi od strane Sokolarstva Petrinja.
   Prilikom izlijeganja mladih velika paznja se mora voditi oko pomaganja pri probijanju ljuske i prvim trenutcima života koji su kritični. Ukoliko mladi sokolovi prezive te trenutke nakon sedam do dvanaest dana se prstenuju i te vračaju pod majku koja ih dalje othranjuje.
   Mladunci stari oko tri do četri tjedna tada se stavljaju na predviđene lokacije za ispust (silosi, visoke zgrade i sl.). Dva do tri tjedna će provesti u umjetnom gnijezdu na jednom od takvih objekata. Svakodnevno će se hraniti kroz otvor , nakon tog trenutka više nesmiju imati kontakt s ljudima. Nakon što potpuno opernate otvara se rešetka koja ih je djelila od slobode i kroz koju su se upoznavali sa okolinom. Tada sokolovi mogu slobodno izletjeti. Oni će se još neko vrijeme zadržavati u blizini. Tokom tog vremena će im se i dalje ostavljati hrana na istom mjestu i promatrat će se napredak sokolića.Taj period oni će iskoristiti za učenje leta i lova te osamostaljivanje. Svremenom će sokolovi sve rjeđe dolaziti po hranu, a to je znak da su sami počeli loviti. Kad sva hrana nekoliko dana uzastopce ostane nepojedena smatra se da su sokolovi samostalni i da je briga o leglu nepotrebna.
   Ova metoda je priznata od svih svjetskih rehabilitacijskih centara, a jedna je od brojnih sokolarskih tehnika koje se uspješno koriste diljem svijeta pri spasavanju ptica grabljivica.Točan engleski naziv  je Wild Hacking.
                                                                                                                             
                                                                                                                             
                                                                                                                             
                                                                                                                             
Zaključak.
 
   Pošto je hrvatska vrlo mala zemlja da bi pojedinac uspio značajnije utjecati na stanje vrste moram napomenuti da je ovo jedini takav projekt za očuvanje Stepskog sokola kod nas ali ne i u svijetu. Mađarska ima projekt koji daje osjetne rezultate koji se mogu proučiti putem interneta. Slovenski savez za sokolarstvo i zaštitu ptica grabljivica zbog malog područja podobnog  za  održanje Stepskog sokola ali i ogromnih birokratskih zapreka tamošnjih organa nadležnih za tu vrstu aktivnosti svoje napore i potporu usmjerit će ovom projektu. Također je vrlo aktivan program Save the Saker, koji je ujedno i najjači takav projekt u svijetu za promociju zaštite Stepskog sokola.
   Iz navedenog je vidljivo da je cjela akcija usmjerena jednom plemenitom cilju.
Stoga bih molio moguće donatore/sponzore da aktivno podupru ovaj projekt i osiguraju očuvanje jedne od najkontroverznijih vrsti sokolova u svijetu, a kojoj mi imamo sreće pružiti dom koji smo joj nezahvalno oteli svojim sebičnim posezima u eko sustav.


                                                             Unaprijed zahvalan, Tomislav Cvar
                                                                                      Sokolarstvo Petrinja
 
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #1 u: 24. 02. 2008. 09:02:06 »
Odlično Tomo samo naprijed!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #2 u: 24. 02. 2008. 09:32:26 »
Svakako podupirem ovaj projekt.
Tomislave samo naprijed d4

Offline NLT

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #3 u: 24. 02. 2008. 15:01:19 »
Potpuno se slazem i podrzavam ali imam i par pitanja. Koliko sveukupno gnijezda Stepskog sokola ima u HR i koliko mladih se izleze u divljini? Koliko je platformi za gnijezda postavljeno u podrucjima gdje se gnijezde? Kolika je smrtnost prve godine i koji su najcesci razlozi?
Goran

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #4 u: 24. 02. 2008. 15:57:13 »
prema podatcima koje mi je velikodusno ovjerio g. grlica, na podrucju slavonije on je na 2500 dalekovodnih stupova u gnijezdima napustenima od vrana i gavrana nasao samo 2 gnijezda koja su bila napucena sa stepskim sokolima.
posto su to najcesca gnijezdilista stepskih sokola na nasem podrucju za pretpostaviti je da se stvarna brojka uistinu krece oko brojke 10, ali i to je optimisticna pretpostavka.
takodjer je g. grlica siguran u samo jednog mladog kojeg je vidio odrasloga(privitak slike mladog sokola), i to nakon sto je pao iz gnijezda roditelji su ga hranili.
platforme nema niti jedne.NULA.
ali zato je pokrenut ovaj projekt,i gorane vrlo si dobar prijedlog dao da se postave takve platforme na strateska mjesta.
trenutno nema podataka o smrtnosti niti podataka o razlozima iste.to je tek da se utvrdi.
no vrlo dobra pitanja su postavljena i vec pocetkon ozujka cu to iznesti na raspravi kad se bude prijedlog iznijeo na ministarstvu.
hvala. samo predlazite.
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #5 u: 24. 02. 2008. 16:46:22 »
fotografije g.grlice, iz slavonije.
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline NLT

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #6 u: 24. 02. 2008. 22:57:04 »
Koliki broj Stepskog sokola je potreban da bi ih sadasnje staniste odrzalo u ravnotezi u HR? Sta je sa vjetrusom? Koliki je njihov broj i da li opada ili je stalan? Koji su najcesci uzroci smrti osim trovanja glodavaca? Ja mislim stihijski proizvesti i pustiti bilo koju vrstu u divljinu bez potrebne potpore za buducnost je uzaludno bacanje truda i novaca. Isto kao sto sam citao da su srne potrovane u Slavoniji moze se dogoditi i sa sokolima. Zakon je tu da se postuje ali zakoni se mijenjaju i dopunjuju. Ako se zabrani upotreba otrova kao sto je donesen zakon zabrane ubijanja ptica grabljivica mozda umjetni uzgoj nece biti ni potreban. Mozda staniste ni ne moze podrzati veci broj stepskog sokola. My2c.
Goran

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #7 u: 25. 02. 2008. 08:35:18 »
Mislim da je za ovaj i svaki drugi sličan projekt od presudne važnosti naobrazba! Ali ne samo onih ljudi koji će ga provoditi već i svih lovaca, jer je to za njih "škanjac"! U biti, neupućeni svakoj ptici grabljivici daju taj naziv a ni ne znaju o kojoj je životinji riječ. Samim time su moguće radnje koji ne bi išle u prilog uzgoju ili zaštiti te ptice u prirodi. Znači problem je neznanja, prije svega, a onda dosljadna primjena zakona o zaštiti ptica grabljivica.
Inače je projekt za svaku pohvalu! Još da se malo digne broj sitne divljači! Di bi nam bio kraj!?  d4

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #8 u: 25. 02. 2008. 08:48:20 »
Još da se malo digne broj sitne divljači!

Apsolutno JAKO BITNA STVAR!

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #9 u: 25. 02. 2008. 15:21:57 »
Najveci problem je neznanje-nepoznavanje (Ornitologije)kod Lovaca.Za vecinu njig svaka vrsta grabljivice,pa cak i Stepski soko je Kobac.I normalno naklakse je uperiti pusku!
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #10 u: 25. 02. 2008. 18:49:22 »
Koliki broj Stepskog sokola je potreban da bi ih sadasnje staniste odrzalo u ravnotezi u HR? Sta je sa vjetrusom? Koliki je njihov broj i da li opada ili je stalan? Koji su najcesci uzroci smrti osim trovanja glodavaca? Ja mislim stihijski proizvesti i pustiti bilo koju vrstu u divljinu bez potrebne potpore za buducnost je uzaludno bacanje truda i novaca. Isto kao sto sam citao da su srne potrovane u Slavoniji moze se dogoditi i sa sokolima. Zakon je tu da se postuje ali zakoni se mijenjaju i dopunjuju. Ako se zabrani upotreba otrova kao sto je donesen zakon zabrane ubijanja ptica grabljivica mozda umjetni uzgoj nece biti ni potreban. Mozda staniste ni ne moze podrzati veci broj stepskog sokola. My2c.
Goran
nemogu ti tocno reci koliki broj jedinki moze napucivati jedan odredjeni teren.u pocetku parenja muzjaci su teritorijalniji i odbijaju druge muzjake dok zenke prihvacaju.tako da vidis moze biti i duplo veci nego kad je dosao muzjak. ;)
ali akcijski plan za europu je da se do 2015 dosegne broj od 860 parova koji gnijezde.
posto je u hr samo slavonija adekvatna za naseljavanje odmah je i duplo manja regija koja mora izdrzati vrstu.
prvi uvijet za odrzanje stepskog sokola je plijen(kod nas vecinom su golubi i glodavci nadjeni pod gnijezdom ,Grlica),i gavrani i vrane.
zasto gavrani i vrane.
stepski sokol ne radi svoje gnijezdo nego napucuje napustena gavranova gnijezda.
hrvatska je na rubnom podruzju habitata i to je jedan od razloga za tako mali broj.
vjetruse su dobro zastupljene u hrvatskoj i stalna im je populacija po mojim zapazanjima koja su cisto osobna.iako oko petrinje nisam nikada primijetio niti jednu.dok vec 20 km dalje ih cesto vidjam.
otrovi se koriste samo u urbanim predjelima,stoga je rizik za trovanje stepskog sokola minimalan.osim namjerno podmetanje otrovane meke pod gnijezdo i sl.
udari struje na dalekovodima su madjarskoj koja aktivnije provodi brigu o stepskonm sokolu u zadnjih 10 godina odnijeli 20 sokola.uz ispadanje iz gnijezda i rusenje gnijezda tkokom nevremena smatram to jednim od vaznijih razloga smrti.navest cu jos i napade sova, vrana i jastreba.no to je vec priroda.
naravno da uzgoj za revitalizaciju nebi bio potreban da se zabrane otrovi , ali to onda poskupljuje proizvodnju , povecava stete na usjevima i uglavnom gospodarski nije isplativo....
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #11 u: 25. 02. 2008. 18:54:37 »
Mislim da je za ovaj i svaki drugi sličan projekt od presudne važnosti naobrazba! Ali ne samo onih ljudi koji će ga provoditi već i svih lovaca, jer je to za njih "škanjac"! U biti, neupućeni svakoj ptici grabljivici daju taj naziv a ni ne znaju o kojoj je životinji riječ. Samim time su moguće radnje koji ne bi išle u prilog uzgoju ili zaštiti te ptice u prirodi. Znači problem je neznanja, prije svega, a onda dosljadna primjena zakona o zaštiti ptica grabljivica.
Inače je projekt za svaku pohvalu! Još da se malo digne broj sitne divljači! Di bi nam bio kraj!?  d4

glupost je neunistiva.
u sklopu nacionalnog plana za ocuvanje stepskog sokola koji je u razvoju, uz ovaj projekt ici ce se i na popularizaciju vrste i biti ce odrzavani seminari i predavanja u lovackim udrugama , skolama , i strucnim organizacijama.
na taj nacin ce se osigurati buducnost vrste kao i lokalna svijest o vaznosti opcenito grabljivica za pojedini eko sustav.
redit ce se i na povecanju sitne divljaci koja je PRESUDNA za odrzanje ciljane vrste.
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #12 u: 25. 02. 2008. 18:59:19 »
Najveci problem je neznanje-nepoznavanje (Ornitologije)kod Lovaca.Za vecinu njig svaka vrsta grabljivice,pa cak i Stepski soko je Kobac.I normalno naklakse je uperiti pusku!
u hrvatskoj je svaka grabljivica zasticena.stoga nije problem u neznanju, neprepoznavanju.nego u moralnim nacelima lovaca koji svjesno ne zele znati da su grbljivice pokazatelj raznovrsnosti i stanja sitne divljaci u lovistu.
u srbiji je kao sto si jednom naveo dozvoljen odstrel jastreba.tamo onda ima mjesta za nagadjanje o neznanju ,nepoznavanju.
ali dobro si to uvidio. d4
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline NLT

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #13 u: 25. 02. 2008. 23:34:48 »
Jos ne shvacam zasto upotreba otrova.U Kanadi su 100% zabranjeni.Tomo, to sto ti kazes da Stepskog sokola nece puno naskoditi trovanje mislim da nisi u pravu.Otrovi koji se koriste jede pernata divljac , je da ubijaju glodavce ali njih jedu lisice, vrane i skanjci.Dovoljno je da sokol pojede misa, fazana ili vranu i jedan je manje. Ako bi se postavile kutije - gnijezda za vjetruse, platforme za skanjce i sokole otrovi nebi ni trebali.Koliko misevi pojedu sjemena toliko pojedu vrapci i grlice.Imam podatke koliko razne ptice pojedu suncokreta i grozdja.To su tone hrane i veliki gubitci.Ako bi postojala jaka populacija ptica grabljivica koja bi to odrzavala u ravnotezi mnoge skupe "zastite" nebi ni trebale.Trovanje unisti puno karika u lancu ali se misevi i vrapci najbrze razmnozavaju i onda trovanje ponovo treba.Stvara se sterilna ne-priroda.Citao sam kolike su kazne za hvatanje ili ubijanje raznih vrsta ptica grabljivica ali nije mi jasno da zemljoradnik moze da potruje cijeli zivotinjski fond.Ajde da potrujemo sve svinje, srne i ostalu divljac kaja pravi "stetu" i onda necemo imati nikakvih problema.Nece biti ni lova a na kraju krajeva potrujmo i ljude jer se i tako trujemo.Ja sam iz Osijeka i znam sta su komarci jer kazu ili si lud sto mases ili si iz Osijeka ali sam protiv trovanja komaraca jer time se nista ne rjesava.Nema vise zaba, vilinih konjica, lastavica, kedera i grgeca.Ne slazem se u vecini stvari sa zelenima ali mislim da bi i oni mogli naci svoje u svemu ovome.Treba napraviti ravnotezu i pravilno ju odrzavati na pametan nacin.
Goran   

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Revitalizacija Stepskog sokola u Hrvatskoj
« Odgovori #14 u: 26. 02. 2008. 00:07:16 »
mozda sam krivo prezentirao.
otrovi za miseve se koriste u urbanim sredinama .koliko ja znam ne stavljaju se po nekakvoj zabiti i sumi i li livadi.cak koliko se sjecam to mi je jednom deratizer rekao da je zabranjeno.
stepskog sokola u urbanoj sredini mislim da nema(ako netko zna primjer neka ga iznese),pa mu otrov tako direktno nemoze ni stetiti.
ja sam za ukidanje otrova.bez daljnjeg .ako govorimo o pesticidima i insekticidima onda je dovoljan primjer DDT i sivi sokol,pa da zakljucimo raspravu.podrzavam te u tezi o otrovima ali nije realno za ocekivat zabranu. ;)
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.