Dragi prijatelji i kolege sokolari.Ukratko vam zelim pribliziti projekt koji se već provodi.
Hvala svim sudionicima na podršci i pozivam sve lovce i sokolare dobre volje da se pridruze.
Dobru kob.
Projekt revitalizacije
Stepskog sokola (Falco cherrug)
u Hrvatskoj
Sokolarstvo Petrinja
Tomislav Cvar
Zašto Stepski sokol?
Prema istraživanjima izvođenima tokom prijašnjih godina (Grlica 2005/2006) na području Slavonije od 2500 stupova dalekovoda koje je istraživanje pokrivalo, samo na dva su pronađena gnijezda naseljena sa Stepskim sokolom.
Takva porazna činjenica tjera nas da aktivno započnemo sa djelovanjem na povečanju broja jedinki Stepskog sokola na području koje je u našoj nadležnosti.
Ovaj zadatak je dugoročno ulaganje u očuvanje zdravog odnosa među svim karikama u prirodi.
Ptice grabljivice su na vrhu prehrambenog lanca i tako izravan konkurent čovjeku, ali i biološki najprecizniji pokazatelj stanja ekološke ravnoteže ciljanog eko sustava..
Ciljevi projekta.
Ovaj projekt je predviđen za kontinuirano uvođenje ( u kontroliranim uvijetima uzgojenih jedinki ) u prirodno okruženje radi pojačanja genetskog fonda i općeg broja primjeraka u divljini. Pošto plijen koji je primarna hrana Stepskog sokola nije razlog za opadanje broja vrste ( golubovi, fazani, glodavci), jer plijena ima dovoljno, moramo uz adekvatne tehnike (umijetno gnijezdo, podivljavanje) raditi na uvođenju svježih primjeraka u prirodu. Krajnji cilj koji u biti neće zaustaviti projekt iako se i dosegne , je dovođenje stanja broja primjeraka u divljini na razinu na temelju koje će se brisati iz popisa zaštićenih vrsta.
Koordinacija rada.
Projekt podupire više organizacija.
AWAP-Association for Wild Animals Protection
Hrvatski sokolarski klub
Slovenska zveza za sokolarstvo in zaščito ptic ujed
Ornitološki zavod Hrvatske
Sokolarski klub "Jastreb" Novi Zagreb
Glavni organizator i centralno tjelo za koordinaciju projekta je Sokolarstvo Petrinja. A odgovorna osoba Tomislav Cvar.
Metode projekta i opis tehnike rada.
Prilikom uzgoja mladih sokolova koristit će se najdokazanije moderne tehnike umjetnog osjemenjivanja i prirodne kopulacije primjeraka tokom sezone parenja.
Sokolarstvo Petrinja među svojim primjercima sokolova posjeduje dva para Stepskih sokolova koji su svojim morfološkim i politopskim značajkama podobni za korištenje u projektu. Jedan par je potpuno prirodno sjedinjen i očekuju se dva legla od po četri jaja, ukupno osam. Sustavom kamera koje smo instalirali u nastambe, moći ćemo nadzirati dali dolazi do kopulacije mužjaka i ženke. Ukoliko se utvrdi da nije došlo do kopulacije, prelazi se na umjetno osjemenjivanje koje ce vršiti Tomislav Cvar (ujedno i voditelj Sokolarstva Petrinja).
Druga dva sokola su tzv. imprinti. To su mužjak i ženka koji čovjeka smatraju svojim spolnim partnerom, te dobrovoljno vrše kopulaciju s njim. Tako će se s mužjakom raditi na dobrovoljnom doniranju sjemena, a sa ženkom će se vršiti kopulacija (umjetno osjemenjivanje).
Nakon što sokolovi snesu jaja, prvo leglo se premješta u inkubator dok drugo leglo ostaje roditeljima.Nadzor nad instrumentima će se svakodnevno i precizno izvoditi od strane Sokolarstva Petrinja.
Prilikom izlijeganja mladih velika paznja se mora voditi oko pomaganja pri probijanju ljuske i prvim trenutcima života koji su kritični. Ukoliko mladi sokolovi prezive te trenutke nakon sedam do dvanaest dana se prstenuju i te vračaju pod majku koja ih dalje othranjuje.
Mladunci stari oko tri do četri tjedna tada se stavljaju na predviđene lokacije za ispust (silosi, visoke zgrade i sl.). Dva do tri tjedna će provesti u umjetnom gnijezdu na jednom od takvih objekata. Svakodnevno će se hraniti kroz otvor , nakon tog trenutka više nesmiju imati kontakt s ljudima. Nakon što potpuno opernate otvara se rešetka koja ih je djelila od slobode i kroz koju su se upoznavali sa okolinom. Tada sokolovi mogu slobodno izletjeti. Oni će se još neko vrijeme zadržavati u blizini. Tokom tog vremena će im se i dalje ostavljati hrana na istom mjestu i promatrat će se napredak sokolića.Taj period oni će iskoristiti za učenje leta i lova te osamostaljivanje. Svremenom će sokolovi sve rjeđe dolaziti po hranu, a to je znak da su sami počeli loviti. Kad sva hrana nekoliko dana uzastopce ostane nepojedena smatra se da su sokolovi samostalni i da je briga o leglu nepotrebna.
Ova metoda je priznata od svih svjetskih rehabilitacijskih centara, a jedna je od brojnih sokolarskih tehnika koje se uspješno koriste diljem svijeta pri spasavanju ptica grabljivica.Točan engleski naziv je Wild Hacking.
Zaključak.
Pošto je hrvatska vrlo mala zemlja da bi pojedinac uspio značajnije utjecati na stanje vrste moram napomenuti da je ovo jedini takav projekt za očuvanje Stepskog sokola kod nas ali ne i u svijetu. Mađarska ima projekt koji daje osjetne rezultate koji se mogu proučiti putem interneta. Slovenski savez za sokolarstvo i zaštitu ptica grabljivica zbog malog područja podobnog za održanje Stepskog sokola ali i ogromnih birokratskih zapreka tamošnjih organa nadležnih za tu vrstu aktivnosti svoje napore i potporu usmjerit će ovom projektu. Također je vrlo aktivan program Save the Saker, koji je ujedno i najjači takav projekt u svijetu za promociju zaštite Stepskog sokola.
Iz navedenog je vidljivo da je cjela akcija usmjerena jednom plemenitom cilju.
Stoga bih molio moguće donatore/sponzore da aktivno podupru ovaj projekt i osiguraju očuvanje jedne od najkontroverznijih vrsti sokolova u svijetu, a kojoj mi imamo sreće pružiti dom koji smo joj nezahvalno oteli svojim sebičnim posezima u eko sustav.
Unaprijed zahvalan, Tomislav Cvar
Sokolarstvo Petrinja