Autor Tema: Sokolarenje-lov budučnosti  (Posjeta: 8551 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Sokolarenje-lov budučnosti
« u: 11. 07. 2007. 08:51:17 »
U zadnje vrijeme puno pričam sa lovcima koji zbog urbanizacije gube terene lovišta, te u dogledno vrijeme neče moči s puškom u lovište jer se ne smije pucati 300 metara od kuča. Sokolarenje je alternativa tome, jer ti je dovoljna livada 100 sa 200 metara da načeš na njoj sa psom fazana te da ga loviš sa sokolarskom pticom. U svakom slučaju, velika je budučnost u tome gledajuči sa strane.

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #1 u: 11. 07. 2007. 13:54:26 »
Odličan topic Deane  d1 d1 d1 :) :)

Sokolarenje može iskoristiti terene koje ne mogu lovci s puškom uz naravno naknadu kao što je normalno. Takve prostore koriste u Njmačkoj, Engleskoj, Francuskoj, Americi......

Osim toga, ja se zalažem da se radi slično kao u čitavoj modernoj Evropi, i da si sokolar kao član pojedinog društva da truda i napravi extra hranilišta i ispusti dodatnu divljač na terenima gdje je otežan i onemogućen lov. Ovo se posebno odnosi na fazane za koje je stvarno SRAMOTA da ih nema u izobilju jer je to poprilično plastična vrsta koja može pružiti ugodan lov za sve a da se "lovci" mečusobno ne posvačaju. Garantiram da za sve ima mjesta, samo fali ljudske solidarnosti i rada.

Ovo je mojih ruku djelo. Ja znam da svatko nema mjesta za ovakve stvari ali uvijek postoje prijatelji koji to mogu i imaju mjesta tako se sve može dogovorit. Isto tako uvijek se može kupiti divljač, napraviti hranilišta i ispustiti.

Malo truda  ;D ;D






Pozdrav Viktor

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #2 u: 11. 07. 2007. 14:58:14 »
Gdje je volja tu je i način. Dok mnogi samo mlate jezikom kao lopatom!

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #3 u: 11. 07. 2007. 16:38:30 »
Bravo Viktor, svaka cast, pa ti me iznenadjujes svakim postom z30

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #4 u: 11. 07. 2007. 21:22:59 »
Viktore imam osjecaj da se ti najvise trudis oko hobija tj. nauke.Svaka cast na trudu i nadam se da ce te bar netko nagraditi kao primjer pojedinim L Drustvima.Iako je tvoj uspjeh samom tebi najveca nagrada d4

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #5 u: 11. 07. 2007. 21:38:06 »
Hvala dečki  ;D ;D

Ja se trudim pokazat novima kako bi trebalo od početka jer kad sam ja počeo 95' odmah iza rata ovo je bio daleki san......najgore je kad oni kojima hočeš pomoči postanu ljubomorni i zavidni....no uvijek se nače dobre ekipe  ;) ;) 8) 8)

Bobi navrati!

Medo ja putujem u petak i u 18.25h bi trebao biti u Lutonu. U subotu i nedjelju računam na tebe  ;D ;D

Pozdrav Viktor

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #6 u: 12. 07. 2007. 01:29:46 »
Viktore, moram ti reci iz iskustva sa mojom fazanerijom, da bi ja neke stvari drugacije napravio na fazaneriji. Znam da ti je struka lovstvo ali je i cinjenica da je strucno znanje u uzgoju fazana u HR na vrlo niskim granama. Danas se rade puno "lakse " konstrukcije sa manje stupnih djelova, a samim time flexibilnije za vjetar,snjeg i led. Ja sam svojevremeno projektirao 6500m2 fazanerije koja bi imala sve od zatvorenih baterija, preko ispusta do voljera a sve bi radio samo JEDAN covjek. Konstrukcija je bila ultralight ali cvrtoca nadprosjecna. Koristenjem dobro ukopanih i betoniranih te spananih pilota i krovnih stupova kao i celicnih sajli, dobio sam vrlo cvrstu ali i sigurnu konstruciju koja  se uz to i samookapljivalja. bla bla bla  ;D ;D

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #7 u: 12. 07. 2007. 08:23:42 »
Ne sumnjam Jure  ;) ovo je priručno i zato su drveni stupovi jer mi je prijeko potrebna za ovu godinu a na godinu ću vjerojatno raditi veličine za 300 komada ne drugom komadu zemlje i iči ću na ovaj način koji si spomenuo  ;)

Naravno, javim ti se pa čemo popričat o detaljima  ;)

Pozdrav Viktor

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #8 u: 12. 07. 2007. 09:16:24 »
za 300 kom ne idi nikako ispod 600m2. idealno bi bilo 900m2 ali... ma ,pricat cemo oko svega  ;)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #9 u: 12. 07. 2007. 10:39:35 »
Viktore kolika površina je vama dovoljna za gajenje i lov divljačič Uzevši u obzir da vam treba puno divljači zbog velikog broja pokušaja. Te da li je država spremna ili več nekom je dala malo lovišteč Vama je možda dosta 200 ha, jer na toj površini možda može biti 200 fazana (ovisi o bonitetu), pogotovo ako ga ispuštate.

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #10 u: 12. 07. 2007. 11:04:37 »
za 300 kom ne idi nikako ispod 600m2. idealno bi bilo 900m2 ali... ma ,pricat cemo oko svega  ;)

Nikako ispod 900m2 ne bi išao, računam 3m2 po fazani šta bi bili optimalni uvijeti.
No o tome čemo se sigurno čuti!

Pozdrav Viktor

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #11 u: 12. 07. 2007. 11:10:30 »
Viktore kolika površina je vama dovoljna za gajenje i lov divljačič Uzevši u obzir da vam treba puno divljači zbog velikog broja pokušaja. Te da li je država spremna ili več nekom je dala malo lovišteč Vama je možda dosta 200 ha, jer na toj površini možda može biti 200 fazana (ovisi o bonitetu), pogotovo ako ga ispuštate.

Ma na 100ha več možeš izvrsno sokolarit. Ja imam 170ha na korištenje i to je za 3-5 sokolara ako se dogovore ok. Naravno ovo se prvenstveno odnosi na ono poglavlje u mojo knjizi Teren, iskustvo i vrsta divljači po čemu češ vidjeti i koja ptica odgovara za teren i divljač koju imaš.

Fazan može biti koliko hočeš, o tome ću vam ispričat kada napravim još neka istraživanja a o bonitetu imam isto neke novosti. Kada pogledaš količine fazan koje se ispuštaju vani i kod nas ovo kod nas je smiješno. Uz metode koje se več XXXXXXXX godina koriste vani može bit više nego dovoljno barem fazanske divljači za sve.
O nekim detaljima kad se vratim u ponedjeljak iz Velike Britanije  ;) ;)

Pozdrav Viktor

P.S. Doči čete ti i Jurica ove sezone do mene da vidite neke stvari ako bude sve po planu.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #12 u: 12. 07. 2007. 11:13:47 »
Hvala na pozivu i to se podrazumijeva. Da vas troje (tebe, psa i pticu) vidimo na djelu, sad će skoro prepelice da ne čakamo fazane.

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #13 u: 12. 07. 2007. 13:51:38 »
sad će skoro prepelice da ne čakamo fazane.

Upravo tako  ;) ;) ;D ;D

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarenje-lov budučnosti
« Odgovori #14 u: 12. 07. 2007. 14:52:04 »
Ja danas idem na more, ali kad se vratim te zovem, pa se skupimo, napraviš malu demonstraciju, poslikamo se. Ma nebo je granica!