Autor Tema: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?  (Posjeta: 11788 vremena)

Offline skafo

  • K
  • *
  • Postova: 11
šta se može jastreb kokošar kristit za soklarenje?

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #1 u: 11. 02. 2008. 21:55:48 »
Jos pitas i te kako moze.Nekome je nedostupan Soko zbog cene,ali zato se do Jastreba moze doci lako. Jastreb je jako vest lovac-pogotovo zenke.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline skafo

  • K
  • *
  • Postova: 11
šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #2 u: 12. 02. 2008. 13:29:56 »
kod mene u istri okolica pule ih jako često viđam.U nedjelju sam bio na hajci i tri komada su letjela iznad mene,inaće ih baš ne viđam u paru.kako ih love pa koriste u sokolarstvu?

Offline Viktor

  • K 100
  • **
  • Postova: 387
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #3 u: 12. 02. 2008. 21:26:03 »
Pozdrav,

Može se loviti sa jastrebom. Nije sokol problem zbog cijene, na tržištu imaš soklova od 500 eura, imaš ih u Austriji koliko hoćeš. Isto tako i jastrebova čija cijena ovisi od uzgajivača do uzgajivača. Oni jastrebovi koji imaju dobar pedigree sokolara koji su im lovili sa roditeljima imaju bolju cijenu, a to znači godine i godine predanog rada i uzgoja. Što se tiče jakih lovnih linija jastrebova tu ti je najjača Engleska jer ih umjetno uzgajaju zadnjih 30 godina i otišli su u tome najdalje. Oni rade najveću selekciju što ide u daljnji uzgoj a priča je ista kao i kod lovačkih pasa. Upravo je to ono na što treba ići i takve ptice iz umjetnog uzgoja su jedine vrhunske sokolarske ptice. Zabranjeno ih je uzimati iz prirode a i takve ti baš neće biti od koristi jer ptica koja dolazi od uzgajivača je prazna ploča na koju ti kreiraš sve od socijalizacije do lova.
Jastreb ti nije ptica za sokolara početnika i iziskuje puno znanja, dobar teren sa dosta divljači jer ti treba puno prilika od kojih ćeš realizirati samo neke ali prilika čini dobru pticu i jako dobrog psa.

U nedjelju sam bio na hajci i tri komada su letjela iznad mene,inaće ih baš ne viđam u paru.kako ih love pa koriste u sokolarstvu?

Po tome što si rekao to su vjerojatno bili škanjci mišari (Buteo buteo L.)

Pozdrav Viktor
« Zadnja izmjena: 12. 02. 2008. 21:27:53 od Viktor »

Offline Mali Matek

  • K 500
  • ***
  • Postova: 636
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #4 u: 12. 02. 2008. 21:34:29 »
 offtopic

skafo vidimo se ove godine u Marčani, pa ćemo i koji put u lov

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #5 u: 12. 02. 2008. 22:20:57 »
offtopic

skafo vidimo se ove godine u Marčani, pa ćemo i koji put u lov

Što ima zanimljivo u Marčani? Da dođem i ja. z10

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #6 u: 12. 02. 2008. 22:31:27 »
Poznavao sam nekada Tipa,koji je drzao i dresirao Jastrebove(mlade jedinke)uhvacene u Golubarskim klopkama.I znam pouzdano da mu je ta dresura isla od ruke.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Mali Matek

  • K 500
  • ***
  • Postova: 636
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #7 u: 13. 02. 2008. 15:27:46 »
offtopic

skafo vidimo se ove godine u Marčani, pa ćemo i koji put u lov

Što ima zanimljivo u Marčani? Da dođem i ja. z10

ove lovne godine je bilo zečeva, na svakom koraku.... u 10 min sam ih znao vidjeti i do 15 kom

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #8 u: 15. 02. 2008. 20:44:16 »
Poznavao sam nekada Tipa,koji je drzao i dresirao Jastrebove(mlade jedinke)uhvacene u Golubarskim klopkama.I znam pouzdano da mu je ta dresura isla od ruke.

nadam se da si ga upozorio da je hvatanje u klopke kod nas zabranjeno i moralno nedopustivo
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #9 u: 15. 02. 2008. 20:53:06 »
Od svih pernatih Grabljivica u Srbiji jedino Jastreb Kokosar nije zasticen,tako da ga lovci na svakom koraku tamane.A golubari se sa klopkama stite.Sta ja mogu tu,nisam zakon.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #10 u: 16. 02. 2008. 06:29:37 »
Pa ti si susjed.nije zasticen kazes a jel se smije onda legalno oduzeti iz prirode uz dozvolu nadleznog tjela. dali je to regulirano.
ne zanima me da ga uzmem nego samo jel postoji procedura za to.
ja lovim samo sa sokolima.za sada. ;D
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline NLT

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #11 u: 20. 02. 2008. 23:33:52 »
Davno je Tito uvezao jastrebove iz Rusije da stite Surcin aerodrom. Tu ima velikih komada.
Goran

Od svih pernatih Grabljivica u Srbiji jedino Jastreb Kokosar nije zasticen,tako da ga lovci na svakom koraku tamane.A golubari se sa klopkama stite.Sta ja mogu tu,nisam zakon.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #12 u: 21. 02. 2008. 13:18:45 »
Davno je Tito uvezao jastrebove iz Rusije da stite Surcin aerodrom. Tu ima velikih komada.
Goran
Dali imas kakav precizniji podatak, novine slike...
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline NLT

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #13 u: 21. 02. 2008. 15:08:20 »
Jos dok sam drzao "pertlove" u Osijeku cesto sam imao posjete sivog i stepskog sokola a i jastreba.Sto se tice tih ruskih to sam samo cuo negdje 1975-80.Mozda ih tamo lokalni lovci ili golubari mugu usporediti.Prije par godina sam bio sa NLT u Sapcu i tamo vidio divlju veliku zenku gosa.
Goran

 
Davno je Tito uvezao jastrebove iz Rusije da stite Surcin aerodrom. Tu ima velikih komada.
Goran
Dali imas kakav precizniji podatak, novine slike...

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: šta se može jastreb kokošar kristiti za soklarenje?
« Odgovori #14 u: 22. 02. 2008. 20:44:10 »
Jos dok sam drzao "pertlove" u Osijeku cesto sam imao posjete sivog i stepskog sokola a i jastreba.Sto se tice tih ruskih to sam samo cuo negdje 1975-80.Mozda ih tamo lokalni lovci ili golubari mugu usporediti.Prije par godina sam bio sa NLT u Sapcu i tamo vidio divlju veliku zenku gosa.
Goran

prijatelju svaka cast.jesi li ti sokolar.netko tko razlikuje vrste grabljivica.i to u letu stepskog i sivog.za pohvalu.
jel te mogu zamoliti da prokopas po povijesti kod prijatelja  u vezi ti ruskih jastrebova.ako netko ima kakav dokaz....bilo sta.svjedocanstvo sa imenom i prezimenom...
bio bih jako zahvalan
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.