Balistic Cooeficient
BC= W/7000 (ib )
Cal²x i (in²)
BC=0.48 ( tipicna vrijednost balistickog koeficijenta dugog takmicarskog zrna )
Primjer: zrno Sierra matchking 168 gr u kalibru 308W ( 7.62x51)
W= 168 / 7000 0.024
0.308²x 0.456 ( form factor )= 0.95x0.456 = 0.55
Ovo poznato zrno je osvajac olimpijskih medalja medjutim odavno je prevazidjeno za udaljenosti vece od 600 m. Malo tezi brat u 175 gr ima daleko bolje performanse medjutim laksi 155 gr Scenar ima bolji BC i SD od pomenutih SMK a leti osjetno brze sto smanji vrijeme uticaja na njegov let- definitvno bolji izbor za lov i streljastvo.
Balisticki koeficijent (BC) je jednostavna aerodinamicna formula koja oznacava kako efikasno projektil putuje i podnosi otpor kroz zrak/ medium. Generalno, vrijednost je izrazena u funtama ( engleska/ americka ili imperijalna mjera za tezinu jednaka 450 g ) po kvadratnim inchima ( jedan kvadratni inch je 25.4mm x25.4mm) mada se jedinica ( za mjerenje tlaka) zapravo nikad ili jako rijetko spominje. BC 0.48 je ekvivalentno tlaku od 33.09 hektopaskala ( HPa )
Balisticki kooeficient je formula koja pokazije odnos balisticke efikasnosti pojedinog zrna u odnosu na G 1 standardno zrno. Standardno zrno potice iz Njemacke a napravila ga je firma Krupp jos 1881 godine. Zrno ima koeficijent ili BC =1.
G1 standardno zrno koje izradio Krupp a Francuzi kasnije prihvatili kao osnovni strandard za koeficijent je imalo ove dimenzije: dijametar od 25.4 mm ( 1 inch/col) sa ravnom bazom, tezinu od 450g ( jedna funta/ pound),duzinu od 76.2 mm ( 3 incha) i 50.8 mm ( 2 incha ) tangentnu zakrivljnost precnika. ( figura 1 )
Danasnja eksterna balistika podrazumjeva dvije BC vrijednosti ili standarda G 1 i G7 mada ih ima vise. U zadnje vrijeme G 7 ( figura 2) standard preuzima dominaciju kao relevantna osnova poredjenja medju modernim dizajnima zrna. G1 je vise prikladan zrnima starijeg tipa, ravnih baza, oblih vrhova,radjenih za krace distance dok je G7 prikladan za modenije i duze Boat Tail Spitzer projektile koji imaju daleko veci koeficijent i manji otpor zraka.
G1 standard dijeli kvalitetu zrna za LR po visini BC koeficijenta na:
- BC 0.40 skroman / marginalan
- BC 0.50 dobar
- BC 0.60 odlican
- BC 0.70 superioran
Zrna sa margnalnim BC ne podnose dobro let malo iznad i ispod brzine zvuka i znaju izgubiti os putanje i postati nestabilna i neprecizna.
Zrno sa vecim BC ce putovati dalje jer ce imati manji otpor zraka, bolje ce zadrzavati pocetnu brzinu, imace ravniju putanju ( do odredjene tocke), bice bolje otporno na utjecaj vjetra i bolje ce zadrzavati kineticku energiju. Sto zrno brze (ili krace) putuje to ce vanjski faktori imati manje utjecaja na njegovu putanju. Vazno je zapamtiti da projektil nema stalnu BC vrijednost vec se ona mijenja u odnosu na faktore od kojih je sagradjena. Ako promjenite brzinu projektila on ce imati drugaciji BC od standardne vrijednosti koja je prikazana za bilo koji lovacki kalibar i uobicajenom duzinom cijevi od 24 “ incha ili 610 mm i standardnim propisanim brzinama sa uobicajenim atmosferskim uvijetima. Ako se poveca brzina isti projektil ce dobiti visu vrijednost za BC/G1 model tako da je vazan samo BC nekog tipa zrna za onu brzinu koji vasa cijev i punjenje proizvodi. Imajte u vidu da neki od stampanih podataka proizvodjaca znaju biti napuhani a zapravo su i do 10% skromniji nego objavljeni podaci. Jedini nacin da se smanje varijacije i poprave kriticni faktori preciznosti, brzine i kineticke energije je reloading ili namjenska izrada streljiva.
Generalno govoreci sto je zrno teze i sto ima manji otpor vjetra to je pogodnije za lov ili streljastvo na vece daljine. Ravnija putanja i veca brzina eliminiraju ili smanjuju mogucu gresku lovca/ strelca u odredjivanju udaljenosti izmedju lovca i mete. Razlike u Form faktoru ( faktor oblika projektila) je razlog promjenje vrijednosti BC na razlicitim brzinama.
G1, standardni projektil prihvacen od Francuske komisije Gavre kao referenca za balisticki koeficijent ili koeficijent otpora
G7 moderni projektil sa niskim otporom zraka je novi standard u usporedbi BC koeficijenta. Cim usporedite slike G1 i G7 projektila odmah ce te se upitati zasto smo tako dugo korisitili G 1 model a ne G 7 koji je daleko napredniji, aerodinamicniji i realniji. Odgovor je jako jednostavan jer su, generalno govoreci, vrijednosti G 1 modela daleko vece ( po broju) nego G 7 tako da imaju “vecu vrijednost” u smislu marketinga i prodaje istih. Veci broj ima vise sanse da impresionira potencijalnog kupca ali treba imati u vidu da je G 7 vrijednost vaznija za dugometraznog strelca iako dugi, spicasti i tezi projektili imaju svoje vidljive prednosti i oni imaju svoju grupu problema.Uglavnom iz tih razloga se G1 standard uspio toliko dugo zadrzati u balistickim publikacijama i lovackim analizama zrna.
Za strucne i komercionalne potrebe najbolji nacin mjerenja ponasanja zrna u letu obavi Doplerov radar ali je uredjaj jako skup i nedostupan cak i nekim proizvodjacima municije.
Form Factor
Je u stvari najkompletniji cimbenik externe balistike koji govori o sveukupnoj sposobnosti projektila i ne zavisi od BC, tezine ili brzine.
Zavisi od oblika i strukture zrna/ projektila i sto im je je vec BC to je i Form Factor bolji sto prakticno znaci da ce zrno sa vecim BC doci do mete brze i sa vise energije sto je jako vazno za dalekometni lov ili streljastvo.