Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397539 vremena)

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1170 u: 25. 02. 2016. 08:25:00 »
bogami ima popriličnih razlika. sad da li je do mjerenja ili končanice.......

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1171 u: 25. 02. 2016. 23:30:51 »
Htio sam samo uporediti greske koje se dese pri mjerenju i porediti dvije razlicite koncanice da vidim da li dizaj ima ( i koliko) ima uticaj na preciznost odredjivanja daljine.   Mil dot je dizajniran u kasnim sedamdesetim i od toga je puno vode proteklo i puno toga se unaprijedilo mada se isto tako vidi da dizjan nije ni bio tako los. Poznavanje koncanice je presudno ali i neke druge stvari koje sam vec naveo.  Cesto hodam prema metama i zastanem pa izmjerim i usporedim. Kao presudni mjerac daljine koristim Leica LRF koji smatram odlicnim. 

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1172 u: 29. 02. 2016. 08:31:17 »
Evo javnog odgovora za neke kolege koje zanima da se ove godine takmice na Grobniku u osmom mjesecu. iz ove moje distance tesko je zapravo pomoci jer moje znanje i iskustvo je skromno  a lokalnog nema ni malo ali evo nekih smjernica ako mogu pomoci. Mozda bi bilo pametnije popricati sa oniam koji vec imaju stvarno iskustvo sa ovog strelista i takmicenja. odgovor sam pripremio na poslu pa nije bas u svaki detalj jer treba raditi i nema se vremena. Oprostite za eventualne greske zbog zurbe.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1173 u: 29. 02. 2016. 13:32:47 »
Evo javnog odgovora za neke kolege koje zanima da se ove godine takmice na Grobniku u osmom mjesecu. iz ove moje distance tesko je zapravo pomoci jer moje znanje i iskustvo je skromno  a lokalnog nema ni malo ali evo nekih smjernica ako mogu pomoci. Mozda bi bilo pametnije popricati sa oniam koji vec imaju stvarno iskustvo sa ovog strelista i takmicenja. odgovor sam pripremio na poslu pa nije bas u svaki detalj jer treba raditi i nema se vremena. Oprostite za eventualne greske zbog zurbe.

bok Gorane

ovo mi nije najjasnije "Postaviti metu na tocno 30 m I upucati tako da zrno pogadja u centar po osnim linijama tacno 3.1 cm visoko izmad centra same mete. Provjeri da se linije koncanice I mete poklapaju. Meta mora biti postavljena korektno a ne na koso. To je otprilike 300 m nula. "



"Nekad je dobro biti znojan je na licu ili ruci lakse I bolje osjetis pravac vjetra I jacinu. Nekad ruku polijem vodom iz istog razloga I skoncentriram se da osjetim odakle vjetar puske"
Na Grobniku zaista nije potrebno polijevati se vodom da vidiš odakle vjetar puše. Tamo je toliko vruče da si sav mokar. Vjetar (bura) ti daju do znanja po cjielom tijelu odakle puše :)

Inače, svaka čast na tekstu. "Mladim" strijelcima će sigurno koristiti,a i mi sa nekim iskustvom uvijek nešta novo naučimo

 just just just

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1174 u: 29. 02. 2016. 21:16:49 »
Gorane vrlo jednostavno i na brzinu....bilo koji srednji kalibar upucam na 50m možda 1.5 cm u plus i pokriva sve lovne situacije bez problema.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1175 u: 01. 03. 2016. 02:19:56 »
Spinnaker:

Ako postavis metu tacno na 30 m i pogodis 3.1 cm iznad centra sigurno ces pogoditi jako blizu centra na 300 m. metu postaviti precizno na tu daljinu inace se sve mjenja. Mozda ce trebati minimalno podesiti vertikalnu turetu da se upuca na stvarnu daljinu od 300 m. Dole sam dodao standardnu metu za odredjivanje elevacije. Treba je samo odstampati u A4 formatu i postaviti na pravu daljinu od 25 m. daline u u yardima ali sa malo
Sto se tice znoja samo sam htio reci da nasa koza bolje osjeti neke stavri kao vjetar nego oci a kad je mokra lakse je i brze dobiti osjecaj.  Veseli me da su momci odlucili ici i pridruziti se  ekipi koja se takmici. na forumu ima ljudi koji imaju takmicarsko iskustvo sa ovog strelista tako da mogu i sa njima popricati i saznati vise o pravilima, protokolu i sta im sve treba za ponijeti. Bilo bi dobro i fer da na takmicenju podjele kalibre u pristojne grupe pa da se ne takmice 308 w protiv 338LM jer to nema smisla. Manji kalibri skupa pa 7-8 mm skupa pa onda veci kalibri posebno...
Grome- 1,5 cm visoko na 50 m je oko 175- 180 m nula sto je dobro za lov ali ne i za ovo takmicenje. Treba ti 2-2.5 cm visoko za 200 m nula prosjecno a za 300 m nula ti treba 5 cm visoko na 50 m. 30 m je blizu i sve se cisto i lijepo vidi i lako se i brzo upuca.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1176 u: 01. 03. 2016. 05:48:44 »
Ova meta je jako dobra stvar. Steta da nije u metrima, ali moze posluziti. bravooo
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1177 u: 01. 03. 2016. 06:34:42 »
600 m je 656 yardi samo malo pomaknes gore i eto ga. malo probas i dobijes brzo ono sto trazis.
Hvala na savjetima i pomoci!

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1178 u: 01. 03. 2016. 07:33:07 »
jel ima negdje takva tabela za .223?

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1179 u: 01. 03. 2016. 07:57:05 »
Za lov sam i mislio, zapravo je vrlo jednostavno. Samo malo čitati tablice na kutijama metaka. Lažu i oni ali kvalitetniji proizvođači su vrlo blizu navedenog tako da to ide bez problema. Nije mi jasno kad lovac sam ne zna upucati pušku i ne zna najosnovniju balistiku do 200m. Puno njih i danas zine kada im kažem da ostave plus 3-4 cm na 100m, nemaju pojma uopće o čemu se radi.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1180 u: 01. 03. 2016. 08:11:26 »
Spinaker- pronacemo nesto ili napraviti pa poslati! Koja tezina zrna?
Grome- potpuno si u pravu i bas zato su ove diskusije dobre da se ima informacija i upotrebi kad zatreba. Svaki lovac bi trebao odlicno poznavati svoju opremu i puno je ljepse loviti s takim ljudima i lovcima nego sa onim koji nema pojma kud mu puska nosi.  St ose mene tice nikad ne bi svoju pusku dao nekom drugiom da upuca kad mogu sam i onda znam na cemu sam i sta mogu i sta ne mogu.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1181 u: 01. 03. 2016. 08:26:25 »
55gr

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1182 u: 01. 03. 2016. 09:58:13 »
Nema problema- medju prijateljiam iz kluba ima ih nekoliko koji pucaju 223 redovno pa sigurno imaju ono sto nam treba a ako ne moze se probati i uraditi samo treba vikend.

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1183 u: 01. 03. 2016. 10:37:33 »
nije nikakva priša  dr.i

natjecanje je tek u 5. mjesecu. Treba samo preračunati klikove sa nikkona na vortex.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1184 u: 01. 03. 2016. 22:50:10 »
Ono sto moze i zna napraviti veliku razliku u ocjenama faktora i preciznosti je dobar spotting scope na strelistu. ja korisitim Vortex Razor 20-60x85  nekad sa standardnim zoom objektivom a ponekad sa fixnim 30x Mrad objektivom koji ima urezanu koncanicu tako da mozes izbrojati kolicinu greske i napraviti korekciju ili pomoci strelcu ako osmatras njegov hitac mozes ga precizno korigirati. Nije jeftin ali je kvalitetan i precizan i u stvari nije toliko skup kao neki. Odlican za spottera/ trenera da pomogne strelcu ili za klubsko treniranje ne strelistu. Engleski F class team ih redovno koristi na primjer a Bisley range je pun ovih spottera. Skandinavci ih takodje koriste kao i kanadjani. Mirage, fata morgana i ostale opticke iluzije se lako pokupe dobrim staklom i pokret je uocljiv a mjerenje precizno.