Autor Tema: MK i Zračno Long range i Extreme long range  (Posjeta: 65552 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #60 u: 21. 02. 2019. 20:40:19 »
Upravo to. Ne igra ulogu samo vjetar, čekaš dan kada ga skoro nema i pucaš kada je sve mirno. Nego i stabilnost. Teža zrna imaju veći BC i veći gyroscopic stability factor za isti twist rate i brzinu. Ovo ih neminovno drži preciznijima na većoj udaljenosti i manje osjetljivima na vjetar.

Ali trebaš energije da ih ispucaš dovoljno brzo. Ako ih ispucavaš presporo, dobiješ minobacač.

Najjače federuše su 40-45J. Pogon im je svima isti, cijev odredi kalibar.

U 4.5mm ispucavaju sve, ali dijabole brzo postaju nestabilne i brzo gube energiju. Lete ravno dugo, onda se destabiliziraju i strmoglave.

5.5mm dijabole su dovoljno teške da ostaju stabilne i zadržavaju energiju. Problem je da federuša ne može ispaliti najteže na zadovoljavajućoj brzini. 18-19gr prolazi. Teže? Brzina naglo opada. Pad zrna počinje na kraćoj udaljenosti nego za 4.5mm. Kraće lete ravno.

6.35mm je najbolje za zračno. Ali ovo je preteško za federuše. Federuše u 6.35mm su čiste lovačke puške na kratkim daljinama. Dobra terminalna balistika.

Za PCP još može proći .308, ali samo za one najjače, tipa onog Texana sa linka.

Sve veće je lovačko i za kraće, fokus na terminalnoj balistici.

Što je bio problem, imaju 2.

1. Pravilno držanje.
Jake federuše su izrazito osijetljive na držanje. U onome threadu što sam stavio, čovjek se buni da mu izbaci dijabolu 12 inča gornije na 25m. Očito je ili naslonio na nešto tvrdo ili stavio u morsu.
Imaju cijele teorije o pravilnom držanju. Jednostavno je. Ne pokušavati federušu prilagoditi sebi. Pusti se da radi svoje i prilagodi sebe. Ako se ograniči prema sebi, nikakve teorije ne pomažu. Može se ponavljati sve isto, nikada neće biti savršeno. Ne je ograničavati.

2. Veliki pad.
Teže zrno ima veći pad. Ovo je problem koji sam primjetio i na forumima za vatreno, ne samo za zračno.
Sve je u redu dok pad nije velik. Kada zrno krene propadati nastaju problemi. Dobar dio ljudi ne zna izaći na kraj sa time. Podiže se turettima, smanjiva zoom, na kraju se ode na veći kalibar ili jači PCP za zračno.

Onaj prvi post o mil i moa je najvažniji. Pad kroz optiku se manifestira kao kut. Treba dobro savladati kuteve, pogotovo kada pad postane toliki da optiku treba podizati i upucavati u offsetu.

Kada se savladaju kutevi, otvaraju se novi horizonti. Da bi pogodili metu na ekstremnoj udaljenosti, prvo je treba naciljati, znači treba namjestiti kuteve. Dok meta nije naciljana nema govora o pogodku. Tek iza toga ide sve drugo.

Ovo dvoje je bio razlog zašto su za federuše koristili 4.5mm i lakša zrna. Duže lete ravno (ne treba se zamarati kutevima) i manje trza (lakše držati) ako nije magnum. Nije se dalo čut da .22 magnum federuša, i to još Gamo, može pogoditi dalje od 50m. Pogodio sam 150m. Sada nitko ne govori da je nemoguće, znatno je dalje od pogodaka sa 4.5mm ili ne-magnum federuša 5.5mm. A može i još dalje.

Što se tiče MK. Mora biti nešto, nailazim na pogodke na 800m.

https://youtu.be/Fg808TYc2Ao

Brzinski sa google:
https://www.sellier-bellot.cz/en/products/rimfire-ammunition/detail/102/

Ovo je random odabir.

« Zadnja izmjena: 21. 02. 2019. 20:54:17 od Ivan75 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #61 u: 21. 02. 2019. 21:09:24 »
Može se za MK ići i na supersonic. Ali na LR sigurno prolazi kroz transonic područje. Znači treba isprobati puno toga i vidjeti koje ga prolazi najstabilnije.

Za naše daljine i streljane, mislim da bi se mogao naći zadovoljavajući subsonic.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #62 u: 21. 02. 2019. 21:28:34 »
Kada govorim o laganim dijabolama, mislim na 5.5mm. Pokušavali bi sa 24J federušama i laganim 5.5mm dijabolama. Magnumi su se, radi jakog trzaja, smatrali nepreciznim i na 50m.

4.5mm su sve lagane. Osim metka, npr. H&N piledriver, a on je pretežak i za 4.5 mm federušu.

Meci su zaista za izazito jake PCP.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #63 u: 24. 02. 2019. 15:51:26 »
Napisano je svašta, a gdje su mete?

Ima za skinuti besplatnih meta na internetu, ali puno ih je pravljeno za imperijalne jedinice, yarde. Zna se koristiti i SMOA.

Ja sam napravio svoje mete. Dodao sam naslov ove teme i evo ih u attachment. Ako ima netko da je ovo probao ili da bi probao.

Pravio sam ih za sebe, pa će nekima sadržavati viška informacija. Mislim da ih možete editirati u Adobe Acrobat readeru i ukloniti što vam ne treba, da imate čistiju metu.

Jedna je na A3, ta još nije printana. Ova na A4 je printana i provjerena, dimenzije odgovaraju. Barem kada se printa na mome printeru.

Ukratko, meta je "kalibrirana" za 100m, ali se nalazi oznaka 4 MOA i za druge udaljenosti. Kao i mjere u cm svakog kruga (meni korisno kada brzinski gledam koliko promašujem od sredine). Na dnu je crvena linija od 1 MIL, meni korisno za brzinski provjeriti udaljenost končanicom.

Na 100m, svaki krug je 1 MOA više (promjer, ne polumjer), X je 1/2 MOA.
Znači, na 200m bi svaki krug bio 1/2 MOA više, X bi bio 1/4 MOA.
Na 50m bi svaki krug bio 2MOA, X bi bio 1 MOA.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #64 u: 01. 03. 2019. 02:33:11 »
Mislim da je ukupan domet 22 LR negdje oko 1.5 km pa je 800 m jako tesko. Osim toga silazna putanja je jako strma i neuraculjiva. 

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #65 u: 01. 03. 2019. 10:35:02 »
800m je pretjerivanje sa .22LR. To više nije zabava, to je posao za pripremiti. Od reloadinga i ES, preko transoničnog leta i bullet moldinga. Pa do eksperimenata sa različitim twist rateovima i izbjegavanja aerodynamic jumpa.
Podizanja optike, za ovakve padove bi trebalo sam praviti rail insert.
Pripreme taktike, itd. itd.

Točno, pri tolikom kutu i maloj brzini, zrno je baš nepredvidivo.

Primjer jednog alata.
http://22lrreloader.com/design-details/

Ali ako su oni uspijeli na 800m možemo i mi probati na 300m. Pa vidjeti.

BTW Bio sam u pravu za stabilnost. Miller twist rule se ne može pravilno upotrijebiti na subsonična zrna, pogotovo ne za dijabole.
Izgleda da su i duže dijabole stabilnije, za razliku od metka.

Ovo je alat koji entuzijasti koriste za twist rate i stabilnost subsoničnih zrna, ne radi za dijabole. Za dijabole trenutno nema ništa.

http://www.geoffrey-kolbe.com/barrel_twist.htm

Balistika subsoničnih zrna i dijabola je područje otvoreno novostima i istraživanjima.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #66 u: 01. 03. 2019. 11:20:14 »
Aerodynamic jump. Odnosno što se dogodi sa zrnom pri prvom susretu sa bočnim vjetrom, već po izlasku iz cijevi. Vezano je za Magnus effect (zrno se pomiče po vertikali usljed bočnog vjetra).
Kod jako brzih twist rateova može se dogoditi da zrno po izasku iz cijevi i naletu bočnog vjetra naglo otkloni po vertikali i destabilizira. To zovu aerodynamic jump. Događa se i u letu.

Kako najlakše shvatiti sve to. Zamislite zvrk.

Zavrtite ga polako i dotaknete, pasti će.
Zavrtite ga umjereno i dotaknete, malo će se zanjihati i nastaviti vrtiti.
Zavrtite ga jako brzo i dotaknete, zvrk odleti.

Ista sila sva 3 puta, 3 različita rezultata.

Znači cilj je zvrk zavrtiti umjereno. Ista logika i za zrno.

Na long range, još se mora vrtjeti umjereno duže vremena. Pa netko kaže da ga treba zavrtiti brže u početku, dok netko tvrdi da ne treba, jer da radi pada brzine svako zrno postane prestabilno. Pa nije problem niska stabilnost, nego previsoka. Neki će čak reći i da ga je bolje u početku zavrtjeti sporije.

Moje iskustvo sa dijabolama i stabilnosti je: Bolje da je u početku sporije. Ali pazite, dijabole i meci su dva različita svemira.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #67 u: 28. 04. 2019. 13:45:09 »
Da oživimo malo temu.

Danas, nakon par mjeseci pauze, otišao malo gađati po vjetru. Da vidim, kako mi ide. Nije išlo najbolje.
Vjetar, bočno 15 km/h, meta na 100m. Dobro me šetalo. Meta u privitku.

Nego, ima li netko da je probao? I kako ide? Što se koristi?

U pitanju je jeftini trening, meni zanimljivo, još kome?

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #68 u: 09. 05. 2019. 10:35:23 »
Baš čitam na drugoj temi zanimljiv komentar o cijeni i isplativosti long rangea u RH. Neću zagađavivati, pa evo tu.

Jest, zaista je problem. Puno novaca, da bi možda na kraju završilo u ormaru. Ja ću na kraju, vjerovatno ipak otići u to. Nedavno se prijavio na lovački ispit, pa ćemo vidjeti.

Evo, i ovaj mini LR može otići visoko, evo koliko je mene koštalo.

Puška. 2.800,00 Kn
Optika. 3.850,00 Kn
Podesivi nosač optike. 695,00 Kn
Podloške za optiku. 113,00 Kn
Level za optiku. 330,00 Kn
Set za održavanje (četke, ulja). 202,00 Kn
Set alata (torx, imbus). 100,00 Kn
Set mjernih instrumenata (špijuni, šubler, metar) 245,00 Kn
Laserski level i daljinomjer za kalibraciju i centriranje. 800,00 Kn.
Rezervni dijelovi. 270,00 Kn
Mikro vaga. 280,00 Kn
Instrument za mjerenje kalibra dijabola: 650,00 Kn
Vreće za gađanje. 241,00 Kn
Balistički kronograf. 1.315,00 Kn
Laserski daljinomjer. 1.315,00 Kn
Metereološka stanica. 620,00 Kn (još čekam novu verziju za naručiti)
Balistički kalkulator. 100,00 Kn
Štap za gađanje. 600,00 Kn
Nosač meta. 150 Kn
2000 dijabola. 452,00 Kn
Kutija za dijabole. 177,00 Kn
Torba za pušku. 200 Kn
Kamera za metu: 600,00 Kn (zapravo jeftini action cam sa wirelessom malog dometa) :)
Sigurnosna oprema za vanjsku streljanu (prsluk visoke vidljivosti, naočale, slušalice). 300,00 Kn

Sve skupa sa članarinom u streljačkom klubu oko 16.000,00 Kn
A nisu tu samo novci, nego i uloženo vrijeme. Proučavanje literature, eksperimentiranja i treninzi. 3 RH plaće nije malo.

Sada to x10, pa dođem do cifre za očekivati za pravi LR, prije nego budem spreman za natjecanje.

Cifra za solidno novo auto, ili polovno premium.

Ali kada netko to voli, voli. Održavati formu, eksperimentirati... mogu sa zračnim, kao i iskoristiti dio opreme koji već imam. Vatreno ostaviti za pripreme i natjecanja. Ne trebam ići na vrh, top oprema, to bi x10 prepolovilo na x5 i manje. I dalje je visoko, ali podnošljivije.

Zato ovaj mini LR meni i jest zanimljiv, znatno je jeftinije a ipak zadovolji. Barem mene.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #69 u: 09. 05. 2019. 10:50:46 »
Evo i mete od prije par dana - 100m. Ovaj donji je moja greška, dotaknuo sam puškom direktno vreću sa pijeskom, nisam primjetio. Poremetilo artillery hold i ode dolje.

Prva 2 su gore, onda pomaknuo ciljanje dolje desno, siljede druga 2. Onda vratio sitno gore lijevo i ide 5. "flyer".

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #70 u: 12. 05. 2019. 20:25:10 »
Od danas. 146 m, vjetar oko 9-10 km/h u 2 sata.

Meta: metalna ploča, 10m mete su tu da vidim gdje pogađam.





















Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #71 u: 12. 05. 2019. 20:27:50 »
Evo i video od prije neki dan.

https://youtu.be/eMNdGXMwT9Y

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #72 u: 12. 05. 2019. 20:29:33 »
Ako ima netko da pokušava, neka stavi. Makar bili promašaji. Nađemo što nije u redu.  ;)

Offline mladen93

  • K
  • *
  • Postova: 2
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #73 u: 21. 04. 2020. 19:45:59 »
Zdravo Ivane jel moze pomoc gde mogu da kupim magnum 1250 kao tvoju iz krusevca sam . koja je cena?
i dalijepotrebno odobrenje jel je 45j

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: MK i Zračno Long range i Extreme long range
« Odgovori #74 u: 22. 04. 2020. 02:03:25 »
Danas je to već "stariji" model Gamo. Cijena je danas oko 350 EUR.

Ne znam koje trgovine imaju još u ponudi.

U Hrvatskoj je svako zračno oružje C kategorija, potrebna je prijava na MUP.