Autor Tema: Pad u vatri  (Posjeta: 51547 vremena)

Offline josip bj

  • K
  • *
  • Postova: 5
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #15 u: 10. 02. 2009. 21:25:21 »
Tako i treba

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #16 u: 10. 02. 2009. 21:39:23 »
kolega kalnik kad mene pitas zasto na 200m , moram ti reci da preferiram i uglavnom lovim kao i ti docekom ili suljanjem ,znaci na puno blize nego 200m
ali to sad nije bitno , tema je nesto drugo pa pise tko sta zna ili misli ,ali nije samo brzina ,nego je i masa i konstrukcija zrna bitna zavisno sto se lovi.
 konstrukcijanadopisano naknadno
« Zadnja izmjena: 10. 02. 2009. 21:45:45 od pepi2 »

Offline tuco

  • K 100
  • **
  • Postova: 235
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #17 u: 10. 02. 2009. 21:55:47 »
30ak m, žensko lane, po bubrezima, malo je trčala pa sam povuko, pad u vatri. 30-30win.

25m, opet žensko, mirna meta, preko pluća, ode 20m takvom brzinom, :shok: paci mad
i puška (nova) i metki i ja, sve u ........(bad words). prošla je tih 20m i pala u grmu. .308win


sad ti budi pametan.

Offline scorpion

  • K 100
  • **
  • Postova: 256
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #18 u: 10. 02. 2009. 22:34:50 »
Kao prvo, za mene je pad u vatri isključivo kad se životinja sruši na mjestu gdje je stajala kad je pogodjena. Pucam kalibrom 8x57 IS i pad u vatri mi je otprilike u 50 % slučajeva. Najčeščće su u pitanju pogotci u vrat i glavu, ponekad pogodak u prednji dio kralježnice. Pogodak u  zonu srce-pluća, unatoč dobrom pogotku, divljač često puta odnese i po pedesetak metara. Smatam da je razlog tome i trenutna smirenost divljači, odnosno količina adrenalina u tijelu životinje u trenutku odstrela. To što sam napisao odnosi se na lov dočekom, u lovu pogonom su rezultati malo drugačiji. Što se tiče konstrukcije zrna, češće mi se dogadjao pad u vatri sa sot point zrnima nego sa gromom koji trenutno koristim,ali i oštećenja na mesu su znala biti veća.

Offline scorpion

  • K 100
  • **
  • Postova: 256
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #19 u: 10. 02. 2009. 22:41:52 »
Evo, pronašao sam i neke slike divljači koja je pala u vatri. Vepar je pogodjen Bellotom 12,7 g SPCE na kojih stotinjak metara, a nazime na pedeset metara 12 g gromom.  fre

Offline ikova371

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1012
  • manje teorije,više lova
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #20 u: 10. 02. 2009. 22:47:36 »
vidim da ima pun k ekipe kojoj ni jedna divljač od šusa s čeke nije ošla ni metra  hao hao hao

Offline scorpion

  • K 100
  • **
  • Postova: 256
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #21 u: 10. 02. 2009. 22:55:25 »
Nadjoh još i jednog srnjačića pogodjenog u srce i pluća, grom 12 g, izvrnuo se u mjestu, ali, više iznimka nego pravilo.      Ako slike nisu pogodne  sor neka moderator obriše  uf

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #22 u: 11. 02. 2009. 08:13:35 »
Kada je bio pogodak kako sam ciljao iza uha pada u vatri 100%.

E sad čistih situacija kada možeš tako pucati nema baš puno, a pogodak u plečku kao veču metu nije mi do sada dao pad u vatri (ja pod ovim terminom ne smatram ono kada divljač padne kao pokošena a nakon toga se digne ili se pokušava dignuti)
Imam upalu volje.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #23 u: 11. 02. 2009. 08:22:15 »

Po meni pad u vatri je trenutan pogodak vezan za trenutnu smrt divljači kada se ona i ne pomjeri
nego jednostavno nestane i padne kao gromom ošinuta. Pomjeranja takve divljači su zanemariva.
Sve drugo je dobar pogodak. Pad u vatri dolazi poradi hidrodinamičkog šoka i taj fenomen  nastaje udarom projektila o tijelo divljači kada dolazi do naglog valnog pomicanja tjelesnih tekućina i time nastaju ozlijede i na drugim mjestima.Tu nastaje rast tlaka i tjelesne temperature
a najbitniji je uticaj na mozak (čovjek tu pada u amfilaktički šok - komu) a slično je i kod divljači.
Za takav šok vrlo je bitna brzina projektila (700m/s spora zrna, 700-800/ms srednje brza zrna i preko 800-1000m/s brza zrna). Međutim to po meni i nije uvijek presudno jer cal 8x57 nije brzo zrno a kolege navode da je pad u vatri gotovo pravilo. Vjerojatno se tu puca blizu na divljač pa je brzina projektila velika, divljač je dobro pogođena dakle na mjesto gdje je hidrodinamički šok pravilo. Svakako je tu jako bitna udarna energija projektila i konstrukcija zrna. Možda bi bilo dobro da se kolege bliske medicini, veterini i biologiji uključe u ovu raspravu. Pozdravljam dostavljene slike od kolega jer one govore puno više od riječi a ovdje se radi o lovu a ne o modnoj izložbi pa tko ne voli gledati naka prošeće na neke druge stranice. 

Zoran

  • Gost
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #24 u: 11. 02. 2009. 08:44:21 »
vatro pad prava stvar  d4

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #25 u: 11. 02. 2009. 08:56:43 »
Pad u vatri zna se što je to. Za pad u vatri je bitan kvalitetan hitac, ali na pravo mjesto. No ponekad pad u vatri po meni ne bi trebao biti prioritet (osim radi lovačkih priča). Naime pad u vatri je opravdan kada se lovi visoko vrijedna divljač, posebno kada se radi o komercijalnom lovu.
Jedan stari i iskusan lovac mi je prije dosta godina dao savjet: Kada pucaš na vrijednu divljač koju kao lovac turist moraš platiti onda ne razmišljaj nego pucaj da padne.U protivnom ti se može dogoditi da divljač ode i ne nađe se pa ćeš platiti 50% i plakati za trofejom. To znači visoka plećka ili ako je divljač malo ukoso ispred plećke sa izlazom na drugu stranu iza plećke. Hitac u vrat odnosno iza uha kod DS u redu, no vidio sam hitac u vrat jelena nakon kojega je divljač otišla i uginula od gladi nakon pređenih kilometara i više dana. Kada se lovi radi mesa tada mislim da je više opravdan hitac iza plećke jer pogađa vitalne dijelove tijela, a ne radi veliku štetu na divljači. Kod takvog pogotka, mislim da će se većina složiti, divljač u pravilu odlazi dvadesetak metara i pada. To ne možemo okarakterizirati kao pad u vatri, ali je opravdan hitac koji ne uništava meso. Pad u vatri 100%? Svaka čast no da li je baš tako bilo. Možda u western filmovima.
Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #26 u: 11. 02. 2009. 09:07:21 »
Za moj pojam pada u vatri je pogodak nakon kojeg divljač ne stigne ni zaklopit oči kak spada kako bi naš Dean rekao. Eventualno napravi kružnicu na podu dok živci u nogama još rade pa se okreće oko svoje osi nesvjesno.

Inače, po pitanju jelena običnog. Već sam negdje i pisao o tome, kolege koje imaju puno iskustva sa tom vrstom divljači kažu da ni iz 8x68S nije preporučljivo gađati u vrat jer se desilo x puta da jelen odnese šus i ne nađu ga. Vele da po jelenu striktno plećka/iza plećke. Zašto je to tako ne znam, ali mislim da tu opet dolazi u pitanje preciznost. Dakle, točno znati gdje se nalazi kičma u vratu jelena i tu plasirati precizan pogodak. Ja još nisam imao prilike pucati na jelena običnog pa ne mogu suditi prevše, samo teoretizirati, a od toga nikad ništa obično.

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #27 u: 11. 02. 2009. 09:59:48 »
Za moj pojam pada u vatri je pogodak nakon kojeg divljač ne stigne ni zaklopit oči kak spada kako bi naš Dean rekao. Eventualno napravi kružnicu na podu dok živci u nogama još rade pa se okreće oko svoje osi nesvjesno.

Inače, po pitanju jelena običnog. Već sam negdje i pisao o tome, kolege koje imaju puno iskustva sa tom vrstom divljači kažu da ni iz 8x68S nije preporučljivo gađati u vrat jer se desilo x puta da jelen odnese šus i ne nađu ga. Vele da po jelenu striktno plećka/iza plećke. Zašto je to tako ne znam, ali mislim da tu opet dolazi u pitanje preciznost. Dakle, točno znati gdje se nalazi kičma u vratu jelena i tu plasirati precizan pogodak. Ja još nisam imao prilike pucati na jelena običnog pa ne mogu suditi prevše, samo teoretizirati, a od toga nikad ništa obično.
Jelen obični, posebno u vrijeme rike ima veliku širinu vrata. Tu su smještene neke vitalne točke koje ako se pogode rezultat je kvalitetan odstrel npr. kičma, žila kucavica. No radi širine i dojma koji ostavlja griva kod odraslog jelena taj se vrat čini još širi pa je moguće da se plasira pogodak koji neće dovesti do pada divljači nego do ranjavanja koje može biti lakše u vidu "štrajfa" i nakon kojega divljač obično preživi, ali i teže  u vidu ozljeda organa za prehranu nakon kojega divljač ugiba nakon agonije i gladovanja, a u pravilu lovac ostaje bez trofeje.
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #28 u: 11. 02. 2009. 10:03:27 »
Ne kužim kaj se toliko kačite na jelena. Mislim da drugdje leži problem. Kad se jelen lovi, adrenalin te jače šora jer je velik, već ga vidiš na zidu, rogovlje impresionira, nad glavom ti je oblak sa cijenom koju ćeš platit kad padne i naravno koliko buš platio kad raniš ili promašiš. Složit ćete se da se mnogi koji nisu lovci u pravom smislu te riječi ne mogu nosit.... Naravno da je i ishod upitan i dovodi do neželjenih posljedica...

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #29 u: 11. 02. 2009. 14:04:27 »
Ne mogu dokučiti čemu je toliko bitan pad u vatri '?
Sredina plečke, malo gore ili dole, i pogodak prosječnim zrnom dovodi do neminovne smrti, dali u 2 sekunde ili 20.. nebitno.
A drugi par rukava je što se boljim lovcem, izgleda, smatra onaj kome se sruši na mjestu !?