Autor Tema: Pad u vatri  (Posjeta: 51788 vremena)

Offline Tyger

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1096
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #60 u: 16. 02. 2009. 17:11:51 »
..ma slazem se sa svim..nisam ni imal namjeru napisati da je 100 % pad u vatri pri pogodku u glavu, nego sam napisao gore u postu, da bude prije nego s pogodkom u plecku..ja sam ovdje da ucim od Vas, da citam i upijam sve kaj cujem, a ne sad da druge ucim i solim pamet..sry ako je tako shvaceno   zagi
Zagorje moje nigdar nebi menjal. Ti bregi su meni sveti, i nisci ih nemre zeti.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #61 u: 16. 02. 2009. 17:17:39 »
Da mi je samo znat tko je 100% siguran u svoje streljačke sposobnosti i  može garantirat da će na 100 150 m gađat glavu npr od srne i pogodit naravno ne u vilicu...
Pa da je to sve pizdarija i tako jednostavno nikad više nebi uzeo pušku u ruku jer mi nebi bila ovolika draž i strast..

Takve stvari su jedino moguće kad se radi o čekanju svinja ili nečeg drugog di se puca na 40-50metara a i tad je to i dalje lov i ništa nije 100 % ni sigurno dokle god nije u teći (loncu) zagi il na zidu
File, 100% siguran osobno nisam uvijek. Tada kada nisam siguran obično ne pucam. Po ovome tvome bi ispalo, ako nisi siguran u pogodak, onda odrapi po sredini pa će već negdje dobiti? Tako mi zvuči, a vjerujem da nisi tako mislio?

Na 150 m gađati srnu u glavu i pogoditi vilicu ti dođe skoro na isto kao da gađaš iza plećke i pogodiš trbušnu šupljinu...

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #62 u: 16. 02. 2009. 17:23:05 »
Meni je skoro pa tako odrapi po sredini tj. pucaj u veću metu ne zato što si manje sosoban nego to mjesto osigurava veći postotak pogađanja na mjesto koje će bit po svim propisima i uzancama lovačkog pucanja...
  znaći ako pucaš životinju na 100 i više metara pucaj je u plečku (ako ti ne stoji dobro okrenuta ne pucaj) jer na taj način nemožeš pogodit u zadnji but osim ako nešto nije u redu s glavom il su jebene droge u pitanju,a ako pucaš na hrani mrciništu na 20 metara onda pucaj di te volja tj šta se bolje vidi
Ćaća viče mater plače!

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #63 u: 16. 02. 2009. 19:19:41 »
"Da mi je samo znat tko je 100% siguran u svoje streljačke sposobnosti "

Ajme meni i tebe, pa čitaj, ima ih tu mlađana kolima to ide



"Takve stvari su jedino moguće kad se radi o čekanju svinja ili nečeg drugog di se puca na 40-50metara"

Pa tako ti uglavnom lovi 99 % lovaca s ovog foruma...oli ne vidiš da se sve vrti oko tzv. DS i srnjaka

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #64 u: 16. 02. 2009. 19:24:04 »
pa nasta ce se lovit ,na paviane
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #65 u: 16. 02. 2009. 23:02:08 »
Kad se nakupilo već više od 60 postova u temi, ne mogu izdržati a da i ja ne dodam bar jedan.
Dalje nema smisla čitati jer je sve nakon ove rečenice čisto   :pferd:  ;D

Neki su priznali da im je zanimljivo čitati moje postove, pa eto im još materijala... ;)

Prema definiciji iz "Osnova lovstva" pad u vatri je kada nastreljena divljač ostaje na mjestu nastrela, a smrt je trenutačna...ok...to je jasno.
Ajmo sada pokušati definirati smrt ...medicinari to obično definiraju (a sumnjam da je velika razlika u definiciji između humane medicine i veterine) kao prestanak rada srca i/ili prestanak disanja.

Za pad u vatri potrebno je "čekičem po procesoru"  dois tj. prekinuti rad mozga (prestaje disanje i rad srca) ili "šarafcigerom po sabirnici" tj. prekinuti ili oštetiti leđnu moždinu u predjelu vrata kako bi se prekinuli živci i na taj način zaustavilo disanje i rad srca. U oba slučaja divljač pada u mjestu.
U slučaju bilo kakvog drugog pogotka pad u vatri je manje vjerojatan.
Zašto....eto na brzinu par objašnjenja koja sam negdje usput pokupio...
U slučaju pogotka u srce (po definiciji bi divljač bila mrtva no vidi čuda) mozak i mišiči još uvijek imaju dovoljno kisika da odreagiraju na pogodak, živci rade i rezultat je da divljač ode od mjesta nastrela.
Kod pogotka u pluća (naravno adekvatnim kalibrom) nastaje krvarenje i prestaje disanje (opet po definiciji divljač mrtva) ali ako generalno računamo da gubitak 20% krvi uzrokuje dovoljan pad tlaka da mozak prestane funkcionirati, za to treba neko vrijeme a mozak živci i mišiči za to vrijeme rade i opet divljač ode sa mjesta nastrela >:(

Pad u vatri je navodno moguć i kod lošijih pogodaka divljači u mirovanju, ali bilo bi zanimljivo da u tom slučaju vet malo bolje pogleda unutarnje organe i procjeni štetu.


Što se tiče hidrodinamičkog šoka, koja je razlika između zvučnog vala u tkivu prilikom udara zrna i prilikom razbijanja kamenaca? Koliko mi se čini da je energija vala prilikom razbijanja kamenaca daleko veća, a kako medicinari tvrde, ne uzrokuje oštećenja na okolnom tkivu??? ččč

E jesam  :pferd: :pferd: :pferd:
Ajmo sad neki dok ili vet da me temeljito popljuje, pa da idem spavati. ;)
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #66 u: 16. 02. 2009. 23:10:35 »
ja i dalje po sred plecke i vecinom se divljac samo polozi
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #67 u: 17. 02. 2009. 00:35:03 »
E,jeste se oduzilo.... z14

Pogodak u pluca i srce cu uvijek smatrati za "pravi" pogodak.Nema tu neke vece polemike...pala divljac u vatri ili ne...kraj je tu,nastupa brzo,potraga je lagana a meta siroka. Sta sad?!

Ko hoce nek gadja u oko,vrat,kicmu ili bilo gdje da hoce sa kalibrom koji voli ali teorija nece promjeniti cinjenice. Lakse je pogoditi u siru metu a rezultat je isti!!! fre

Sok,ovakav ili onakav....gdje odoste ljudi?! zagi
I aint asked any pardon for anything I've done.

valdop

  • Gost
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #68 u: 17. 02. 2009. 01:44:39 »
nije dobro da odojak padne u vatru, bolje mu je na žaru ...

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #69 u: 17. 02. 2009. 09:05:47 »
Kad se nakupilo već više od 60 postova u temi, ne mogu izdržati a da i ja ne dodam bar jedan.
Dalje nema smisla čitati jer je sve nakon ove rečenice čisto   :pferd:  ;D

Neki su priznali da im je zanimljivo čitati moje postove, pa eto im još materijala... ;)

Prema definiciji iz "Osnova lovstva" pad u vatri je kada nastreljena divljač ostaje na mjestu nastrela, a smrt je trenutačna...ok...to je jasno.
Ajmo sada pokušati definirati smrt ...medicinari to obično definiraju (a sumnjam da je velika razlika u definiciji između humane medicine i veterine) kao prestanak rada srca i/ili prestanak disanja.

Za pad u vatri potrebno je "čekičem po procesoru"  dois tj. prekinuti rad mozga (prestaje disanje i rad srca) ili "šarafcigerom po sabirnici" tj. prekinuti ili oštetiti leđnu moždinu u predjelu vrata kako bi se prekinuli živci i na taj način zaustavilo disanje i rad srca. U oba slučaja divljač pada u mjestu.
U slučaju bilo kakvog drugog pogotka pad u vatri je manje vjerojatan.
Zašto....eto na brzinu par objašnjenja koja sam negdje usput pokupio...
U slučaju pogotka u srce (po definiciji bi divljač bila mrtva no vidi čuda) mozak i mišiči još uvijek imaju dovoljno kisika da odreagiraju na pogodak, živci rade i rezultat je da divljač ode od mjesta nastrela.
Kod pogotka u pluća (naravno adekvatnim kalibrom) nastaje krvarenje i prestaje disanje (opet po definiciji divljač mrtva) ali ako generalno računamo da gubitak 20% krvi uzrokuje dovoljan pad tlaka da mozak prestane funkcionirati, za to treba neko vrijeme a mozak živci i mišiči za to vrijeme rade i opet divljač ode sa mjesta nastrela >:(

Pad u vatri je navodno moguć i kod lošijih pogodaka divljači u mirovanju, ali bilo bi zanimljivo da u tom slučaju vet malo bolje pogleda unutarnje organe i procjeni štetu.


Što se tiče hidrodinamičkog šoka, koja je razlika između zvučnog vala u tkivu prilikom udara zrna i prilikom razbijanja kamenaca? Koliko mi se čini da je energija vala prilikom razbijanja kamenaca daleko veća, a kako medicinari tvrde, ne uzrokuje oštećenja na okolnom tkivu??? ččč

E jesam  :pferd: :pferd: :pferd:
Ajmo sad neki dok ili vet da me temeljito popljuje, pa da idem spavati. ;)

Jedan sam od onih koji cijene Vaše postove jer se tu ima što pročitati. Bez obzira na puno stranica pisanja ovdje je vrlo malo rečeno o stanju koje se događa u divljači kod hidrodinamičkog šoka, razlozima zašto on nastaje ili ne nastaje ponekad i kod vrlo sličnog mjesta pogotka iste divljači pogođene istim streljivom. U Vašem postu nisu mi jasni Vaši zadnji navodi o neuzrokovanju oštećenja na okolnom tkivu. Mislim da povećani pritisak koji uzrokuje gibanje tjelesnih tekućina izazvanih hidrodinamičkim šokom uzrokuje znatna oštećenja krvnih žila što i proizvodi ogroman rast tlaka pucanje krvnih žila i oštećenje okolnog tkiva ovo utiče na mozak čime se izaziva trenutna smrt.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #70 u: 17. 02. 2009. 09:52:02 »
Nisam neki pretjerani balističar, ali i laičko oko vidi utjecaj kalibra i zrna na pojedinu divljač. Primjerice, što se tiče hidrodinamičnog šoka. Ako pucaš u DS od 80 kg sa 8x68S iza plećke školski, u većini slučajeva pad u vatri će biti zagarantiran, ne u svim, al u većini. Meci u tom kalibru svi imaju u prosjeku 5500 J, a kad to trefi iza plećke, prijenos energije je ogroman, te hidrodinamički šok ide na široko, popucaju kapilare u kralježnici i svinja pada u vatri. Da pucaš isti šus sa .308, takav slučaj ne možeš očekivati jer je energija zrna puno manja, u prosjeku 3500 J i područje koje zahvaća šok je manje nego sa 8x68S. Kažem, ovo je nestručno stajalište, već praktično. Ovu sliku sam već postao negdje na forumu koja prikazuje kako kalibar utječe i zahvaća površinu tijela prilikom pogotka, to je iz mog vlastitog iskustva. Možda pomogne. Bijeli krug se u pravilu odnosi na 8x68S.







Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #71 u: 17. 02. 2009. 10:14:09 »
Pogodak prosječnog lovca hahahaha ,a šta je taj koji gađa u glavu PH uf

Kad se gađa divlja svinja ne gađa se  iza plečke ko srnjaka nego po sredini malo gore il čisto po sredini pa vidi šta pogađa i jel to pada
Ćaća viče mater plače!

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #72 u: 17. 02. 2009. 10:29:31 »
hidrodinamički šok i nije lako objasniti baš nimalo
ali i to je čista fizika
Poželjno je da divljač sadrži što više tekućina jer se taj šok na fluide i prenosi.
znači zrno velike brzine,što veća brzina je bolje za ovaj šok,kad uđe u divljač i prolazi iza sebe ostavlja prazan prostor koji se skuplja i širi tj ima određenu frekfenciju dosta veliku i ta frekfencija razara živce i stvara veliki  šok na živčani sustav da divljač jako brzo umire.

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #73 u: 17. 02. 2009. 19:29:48 »
U Vašem postu nisu mi jasni Vaši zadnji navodi o neuzrokovanju oštećenja na okolnom tkivu. Mislim da povećani pritisak koji uzrokuje gibanje tjelesnih tekućina izazvanih hidrodinamičkim šokom uzrokuje znatna oštećenja krvnih žila što i proizvodi ogroman rast tlaka pucanje krvnih žila i oštećenje okolnog tkiva ovo utiče na mozak čime se izaziva trenutna smrt.


Želio sam reći da ultrazvučni valovi koji se u medicini koriste ta razbijanje bubrežnih kamenaca imaju energiju koja se da usporediti sa energijom projektila ispaljenog na divljač, pa ipak ne ostavljaju oštećenja na bubrezima ili okolnom tkivu bolesnika (ili medicina to dobro skriva), a mehanizam prijenosa energije ultrazvuka je isti kao i u slučaju pogotka projektilom, pa se pitam u čemu je "kvaka" da jedno uzrokuje ozljede, drugo ne.

Što se tiče hidrodinamičkog šoka, amerikanci su ga počeli proučavati još u II svjetskom ratu, ali se do danas nisu uspjeli dogovoriti da li postoji ili ne.
http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf

Pa ako se oni nisu uspjeli dogovoriti, kako ćemo mi?  ;)

Što se tiče praktičnog iskustva, Di Maio u Gunshot Wounds nigdje ne spominje hidrostatički šok kao mehanizam ozljeđivanja, a drugi autori tvrde da je sam impuls prekratak da bi izazvao oštećenja na organima, a preslab da bi izazvao oštećena na kosturu.

Idemo razmišljati malo dalje... da bi se na tkivu dobio efekt sličan efektu protuoklopnog oružja na tenku - ovdje ne mislim na već pomalo zastarjeli princip kumulativnog mlaza, već na noviju generaciju koja projektilom vrlo velike brzine uzrokuje odlomljavanje djelova oklopa sa unutrašnje strane, mora biti zadovoljen jedan uvjet - da je brzina kojom projektil udara u materijal veća od brzine zvuka u materijalu (eto efekta koji bi mogao biti sličan hidrostatičkom šoku). Recimo da je za mješavinu meso/kosti/krv ta brzina negdje oko brzine zvuka u vodi, a to je oko 1530m/s. Uzmimo u obzir da će takav projektil strahovito gubiti brzinu, pa ćemo na potrebnu dodati još 350m/s kako bi dobili efektivan preko 100m. Dakle za isprobati teoriju treba nam oružje i streljivo kod kojega projektil izlljeće iz cijevi sa nekih 1870m/s ;D. To si moram kupiti ćim se pojavi na tržištu  d4 ... Recimo još da bi životni vijek cijevi takvog oružja bio između 20 i 50 metaka. Kako još ne postoji komercijalno dostupno ni oružje ni streljivo s traženim karakteristikama, bojim se da će ova teorija bar još neko vrijeme ostati neprovjerena.

Opet sam imao napadaj  :pferd:, ne zamjerite mi. ;) Povremeno me uhvati takav napadaj pisanja, ali obično se uspijem kontrolirati.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #74 u: 17. 02. 2009. 19:54:42 »
sve teorija, j..es pad u vatri trenutno radim na masini za teleportaciju pa krme prebacim iz lovista direktno u zamrzivac
Mihi est compositum in Taberna Mori