Autor Tema: Preciznost sa mehaničkim nišanima  (Posjeta: 13816 vremena)

Offline Republikaner

  • K
  • *
  • Postova: 60
Preciznost sa mehaničkim nišanima
« u: 30. 03. 2020. 22:23:56 »
Pozdrav svima. Evo u ove dan izolacije nemam pametnijeg posla nego razmišljati o lovu i streljaštvu kad već nemogu to raditi u stvarnosti. Moje pitanje odnosi se na što bi bila prihvatljiva preciznost sa mehaničkim nišanima, gađanjem iz ruke.

Posjedujem Browning BAR u .30-06. Prilikom kupnje glavna ideja je bila koristiti ovu pušku za lov na divlje svinje. Sad da ne ulazim u dublja objašnjavanja, na kraju sam završio bez optike na ovoj pušci jer je otišla na moju repetirku. Stoga sam na streljani gađao sa ovom puškom iz ruke na udaljenosti od 25m pa 50m i 70m.
Uglavnom većina moji pogodaka je bila unutar kruga od 10cm. Meta je 20 cm promjera ali svi moji pogoci, zbog mene očito, odlaze u desno. Stoga čine krug od 10 cm.
Istodobno sam na streljani gadjao sa Winchester 94 u .30-30, dok se Browning hladio. Na istim udaljenostima dobijao sam grupe od 7 cm. Moj je dojam da zagrijavanje cijevi puno manje utječe na Winchesterku. Ali napokon neću s njom ići na divlje svinje nego sa Browningom.

Moje pitanje je jeli ovo prihvatljivo za lov na divlje svinje u pogonu, kroz šumu? 10 cm na 70m sa mehaničkim nišanima.

Offline salic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 979
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #1 u: 30. 03. 2020. 22:42:15 »
Naravno da je prihvatljivo. Mnogi ne mogu, pa opet uspješno love svinje. Istina da sam na ovakvim forumima negdje pročitao da se neki forumaš hvalio da ima sa nekim poluautomatom 3cm na 100m iz ruke.
Eh, da... lovci smo.

Offline Republikaner

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #2 u: 30. 03. 2020. 22:44:30 »
Ustvari moj šogor mi je pokazao kako jedan tip iz njegove ekipe pogađa gambelu pive iz Browning BARa na 150m. Ali u biti slažem se sa tvojim odgovorom.

Offline Gogsa

  • K 100
  • **
  • Postova: 244
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #3 u: 30. 03. 2020. 23:50:30 »
Ja mislim da je 10 cm iz ruke zadovoljavajuce ali razlike ima kad pucate u metu koja stoji i podviznu metu.To ja primetim posto pucam sa crvenom tackom na pogon i ako meta stoji onda ti tacku nikako nemozes da smiris,i sto duze nisanis sve je teze,tako je sa svim nisanima pa i mehanickim.
Najbolje je da ako imate mogucnost kad ovo sranje sa Coronom zavrsi da idete u onaj bioscop ,ima to u Hrvatskoj ako ste iz Hrvatske i  isprobate Browninga,a i svoje sposobnosti.Tu ima sigurno instruktora koji moze da vidi sve greske koje se naprave i ukaze na to tako da znate sta i ge treba da ispravite.Vrlo je interesantno ,a puno toga i se nauci.

Drugi nacin , napravite vecu metu ( ako moze u obliku divlje svinje) i oznacite vitalni deo gde se puca i onda pomeranjem puske sa levo na desno i obrnuto pucate na metu.Dobra zabava a i trening d4.

Mislim da tih 3cm su zato sto mozda taj Winchester vam bolje legne u rame nego Browning.

Imam primer ,ja i moj prijatelj bili u taj Bioscop ovde u Holandiji. On puca prvi put u bioscop sa karabinom koji se renta u streljani ,a ja nosim svoj.Ne ide njemu kako treba ali za prvi put to je normalno,instruktor mu objasni gde gresi i polako on uhvati ritam ,onda smo promenili on je uzeo moj i pogodci su bili mnogo bolji.Valjda moji karabin njemu bolje pashe (al nije za prodaju  ;D).Pucao ja i sa tim drugim i nemogu da kazem da je moj bio precizniji.Oba su bili sa crvenom tackom.

To je neko moje misljenje kolega pa mozda vam malo pomogne.

Pozdrav Gogsa



Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #4 u: 31. 03. 2020. 05:42:59 »

Moje pitanje je jeli ovo prihvatljivo za lov na divlje svinje u pogonu, kroz šumu? 10 cm na 70m sa mehaničkim nišanima.
jako prihvatljivo! odlicno.

O dinamici pucanja, i pokretnoj meti i simulaciji ostali su dodali prethodno.

Ja mogu dodati: ako imas neku malokalibarku 22lr, ili 22 wmr, radi vjezbe na isti nacin... razvijaj misicnu memoriju, samo je sa MK jeftinije. A onda na kraju zacini sa puskom u jacem kalibru, nekoliko hitaca.
Gente Balcanico!

Online trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #5 u: 31. 03. 2020. 11:00:37 »
Sa poluautomatom u 3 cm na 100m iz ruke je naučna fantastika. Da je reko da sa optikom i dobrim naslonom ili sa stalka bilo bi normalno a ovako po meni nemoguće .
Pa koji poluautomat opće i sa kojim će streljivom grupirat u 3 cm na 100m ? To je automatski odličan poluautomat koji baš i nema svako.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #6 u: 31. 03. 2020. 11:45:01 »
Republikaner, pa probaj i sa dobrim naslonom, da vidiš ako bude razlika.

Offline Republikaner

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #7 u: 31. 03. 2020. 18:11:53 »
Moj zadnji posjet streljani. Vidi se da je par zrna otislo izvan mete ali napredak je tu. A sto se tice potpore tu je jastuk sa pijeskom. Toliko koliko za potporu.

Offline Gogsa

  • K 100
  • **
  • Postova: 244
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #8 u: 31. 03. 2020. 20:24:55 »
Meni se svidja kako ste pucali kolega, sta je bitno kad se puca na divljac u pokretu je da drzite liniju,znaci da vam pogodci mogu biti malo napred i nazad ali ne i po vertikali rasuti.
Jel ste sve ovo na slici pucali iz ruke ili sa potpore?
Ja vezbam i na suvo to znaci uzmem karabin i uhvatim nekiu ravnu liniju recimo gde se spajaju zid i plafon i onta pratim liniju u odredim sebi tacku gde opalim(na suvo razume se ;D).Tada moze i sami da primetite ako pravite nekorektne pokrete kad potegnete obarac,to je najcesce da povlacite i cev nadole

Offline Republikaner

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #9 u: 01. 04. 2020. 01:11:56 »
Meni se svidja kako ste pucali kolega, sta je bitno kad se puca na divljac u pokretu je da drzite liniju,znaci da vam pogodci mogu biti malo napred i nazad ali ne i po vertikali rasuti.
Jel ste sve ovo na slici pucali iz ruke ili sa potpore?
Ja vezbam i na suvo to znaci uzmem karabin i uhvatim nekiu ravnu liniju recimo gde se spajaju zid i plafon i onta pratim liniju u odredim sebi tacku gde opalim(na suvo razume se ;D).Tada moze i sami da primetite ako pravite nekorektne pokrete kad potegnete obarac,to je najcesce da povlacite i cev nadole

Zahvaljujem na savjetu. Par pogodak je sa potpore na stolu kao na drugoj slici, ali nije se pokazalo dobro. Većina je pogodaka sa pucanjem iz ruke.

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #10 u: 01. 04. 2020. 09:10:04 »
A ovi pogotci sa lijeve strane? Jel bilo pucano malo bržim tempom pa se cijev "malo pregrijala"..da je još bilo nekakvo upucavanje optike, ovo bi dalo lažnu sliku...
Em ti sumpor.....

Offline Republikaner

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #11 u: 01. 04. 2020. 13:26:37 »
A ovi pogotci sa lijeve strane? Jel bilo pucano malo bržim tempom pa se cijev "malo pregrijala"..da je još bilo nekakvo upucavanje optike, ovo bi dalo lažnu sliku...

Ma ustvari slika se krivo uplodirala. Evo uspio sam je okrenuti da izgleda kako u biti jest.


Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #12 u: 01. 04. 2020. 18:58:22 »
Na kojoj daljini je pucano?

Offline Republikaner

  • K
  • *
  • Postova: 60
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #13 u: 01. 04. 2020. 21:36:53 »
Na kojoj daljini je pucano?
Udaljenost je bila 25, 50 i oko 70 metara.

Offline berbenn

  • K 500
  • ***
  • Postova: 719
Odg: Preciznost sa mehaničkim nišanima
« Odgovori #14 u: 02. 04. 2020. 08:38:44 »
Di je ovo kolega?