Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 227882 vremena)

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #195 u: 03. 07. 2009. 08:04:38 »

Zeiss Jenu smatram za solidnu optiku, čvrstu, jakog i masivnog tubusa.
Ima doduše jednu manu koju je bez stalka za upucavanje vrlo teško otkriti, a ona može višestruko povećati "utrošak" streljiva prilikom upucavanja. No o tom drugom prilikom, ionako već previše davim s ovim svojim zanovijetanjima. z10

Koju manu ?
Ja je iman na 30-06 i zadovoljan san.
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline dick

  • K 100
  • **
  • Postova: 318
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #196 u: 07. 07. 2009. 12:39:45 »

Zeiss Jenu smatram za solidnu optiku, čvrstu, jakog i masivnog tubusa.
Ima doduše jednu manu koju je bez stalka za upucavanje vrlo teško otkriti, a ona može višestruko povećati "utrošak" streljiva prilikom upucavanja. No o tom drugom prilikom, ionako već previše davim s ovim svojim zanovijetanjima. z10

Koju manu ?
Ja je iman na 30-06 i zadovoljan san.

Kad je jednom upucaš, nema mane d4 Mana se javlja kod samog upucavanja.

Naime, kotačić za podešavanje po vertikali ima u sredini vijak za aretiranje koji, kad se zategne, spriječava pomicanje kotačića, a time i razdešavanje optike. Mana, odnosno problem je u tome što se pri dotezanju ili otpuštanju tog vijka malo pomakne i končanica. Rješenje je u tome da se pri upucavanju nakon svake korekcije po visini kotačić mora aretirati. S obzirom da na kotačiću nema uobičajenih oznaka za vezu između kuta zakreta kotačića (rekli bismo "klikova", ali kod ove optike "klikova" nema) i pomaka na cilju, ovaj problem se najlakše uoči korištenjem stalka za upucavanje (brži i jeftiniji način) ili trošenjem streljiva (sporije i skuplje).

Još da napomenem, kotačić za podešavanje je vrlo "grub", tj. potreban je vrlo mali pomak za značajni pomak točke pogodaka. Oni koji su navikli na pomake koji su uobičajeni kod suvremenih optika, vrlo lako će se s ovom optikom "izgubiti" na meti.

Ajd  zagi

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #197 u: 12. 07. 2009. 12:18:21 »
Juče malo probao karabin s novim streljivom. Već san mislija mijenjat cijev, kad ono ugodno iznenađenje....... ref ref ref

Zastava M70,  8x57 JS
Zeiss 2,5-10x52
Sako Hammerhead 13 g

Pucano iz ruke naslonjene na auto, cca 100 m. 
1- dole 10 cm, zatim korekcija i 5 min čekanja.
2- na +6cm  čekanje nekoliko minuta, ipak je bilo 30 stupnjeva vani....
3- potvrdija br.2- točmo u podne.....
(crne oznake)
Ja više nego zadovoljan.

Evo bija prekjuće  provjerit jel sve ostalo kako treba.
Meni netreba bolje, dva brzinski sa auta.... fre fre fre
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #198 u: 13. 07. 2009. 08:29:02 »
Tak se to dela...  d4 Svako malo provjera sebe i svoje puške... I onda nema u lovu da nekaj zapne... Ima jer je lov nepredvidiv, ali se šanse smanjuju kad su lovac i puška na visini zadatka...  z1

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #199 u: 13. 07. 2009. 09:20:00 »
Još da imamo pravu streljanu, pa da se može trenirat i na 200, ili trčeći vepar, di bi nan bija kraj.

Treba  se  zauzeti  za edukaciju  lovaca , ali  i uvođenje obaveze provjere sreljačkih sposobnosti prije lova, jer nekako imam osjećaj da lovci to još uvijek shvačaju kao nešto nepotrebno, obično razbacivanje streljiva, ali brzo bi ih uvjerija da nije tako.
A svakako bi se povečala  sigurnost  u rukovanju sa oružjem.
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #200 u: 13. 07. 2009. 09:33:44 »
Tak je kolega!  d4  d1  d4  z10

Offline jbpmarko

  • K 100
  • **
  • Postova: 203
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #201 u: 22. 01. 2010. 14:48:56 »
Obicno se matematikom dovodi koncanica u srednji pogodak ili do grupe. Stalkom se nista ne dovodi u grupu vec se samo stabilizira puska da se otklone moguci negativni utjecaji strijelca.
 Masina ili stroj za racunanje parametara postoji (Laptop i ballistic software) ali da se izmjere parametri koriste se mjeraci vjetra ,vlaznosti,daljine itd. Znaci sve postoji ali ne u jednom stroju ;)
 Bez obzira sto Ry prica tvrdim da zna sto radi jer pucati na lisice nije lako ,a posebno preko 200m.
Dalm i ti radis dobro ali na drukciji nacin.
 To sto ti dovodis koncanicu dok je puska stegnuta vijcima je ok ali sto ako ti se na terenu dogosi da nemas cvrstog stalka vijcima?
 Tad ti treba cista matematika d1

Znaci Medo, ti pucaš iz stalka?

Offline vepar007

  • K 100
  • **
  • Postova: 433
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #202 u: 11. 03. 2010. 09:50:25 »
1) Pucam 2-3 puta s naslona u metu tako da dobijem malu grupu (nema veze di pogodite, bitno je da je grupa mala)

2) Ucvrstim pusku (stalak) i centriram (kriz u centru)

3) Onda koncanicu pomicem (click) do grupe pogodaka iz 1)




Offline IŠiprak

  • K 100
  • **
  • Postova: 469
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #203 u: 11. 03. 2010. 15:46:01 »
To funkcionira, ako si kao naslon koristio stalak, inače postoji razlika u nišanskoj liniji.

Offline jbpmarko

  • K 100
  • **
  • Postova: 203
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #204 u: 11. 03. 2010. 16:43:49 »
Najbolje bi znači bilo stalak fiksirati za stol, pucati iz stalka 3 metka, zatim ako grupa zadovoljava, navesti klikovima končanicu, dok je puška u stalku u središnji hitac grupe, zatim mehanizmom vijaka, isto tako bez vađenja puške iz stalka pušku, odnosno križ končanice dovesti u centar mete, te opaliti hitac koji bi tada ako je sve u redu, trebao završiti u centru mete. Ispravite me ako griješim.... ččč

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #205 u: 11. 03. 2010. 18:17:11 »
Najbolje bi znači bilo stalak fiksirati za stol, pucati iz stalka 3 metka, zatim ako grupa zadovoljava, navesti klikovima končanicu, dok je puška u stalku u središnji hitac grupe, zatim mehanizmom vijaka, isto tako bez vađenja puške iz stalka pušku, odnosno križ končanice dovesti u centar mete, te opaliti hitac koji bi tada ako je sve u redu, trebao završiti u centru mete. Ispravite me ako griješim.... ččč
teaa
Nije problem upucati preciznu pušku, dobu optiku, dobru montažu i kvalitetno streljivo. Ovo može svatko. Uglavnom su problemi gdje nešto od gore navedenog ne štima. Čest problem je da kod proizvođača streljiva gdje je svaka druga kutija metaka priča za sebe ljudi kada kupuju streljivo uglavnom kupuju jednu kutiju streljiva. Najbolje je  kupititi iz serije streljiva koje je kvalitetno bar 100 metaka. Tada smo mirni za duže vrijeme. Ne može se upucati puška s loše izrađenom ili nekvalitetnom, (oštećenom cijevi)  i za to ne treba gubiti vrijeme. Tu je svaki ispucani metak priča za sebe. Ako je montaža loša i pomiče se tu nema lijeka to treba popraviti ili mijenjati. Svi ovdje govore o dobroj grupi koja se optikom dovede u mjesto koje želimo. To također može biti značajan problem jer optika vrlo često ne sluša i ne pomiče onoliki broj cm ili incha za koliko je deklarirana. Tada je grupu jako teško dovesti u red. Čest slučaj je da kvalitetna optika ne pomiče onoliku dužinu za koliko je deklarirana. Također streljiva zvučnog imena koje želimo pošto poto imati u lovu kako se reče nisu dobra u pojedinim cijevima oružja (ne ljubi ih cijev) i slike pucanja su loše. Sve su to nijanse koje moramo uočiti i popraviti ili zamijeniti inače rezultati izostaju a slika pucanja iz tjedna u tjedan je drugačija. Mislim da je za početnike najbolje imati nekoga uz sebe koji dobro poznaje upucavanje oružja inače će potrošiti puno živaca i puno streljiva a rezultati upucavanja neće biti dobri. Početnici će teško i vidjeti u čemu je od gore navedenog problem. Moramo imati i na umu da i nama osobno nije svaki dan isti pa su rezultati pucanja ovisno o danu bolji ili gori.
 z10

Offline crni3006

  • K 100
  • **
  • Postova: 480
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #206 u: 11. 03. 2010. 21:09:09 »
 Pozdrav!
 Htio bi se osvrniti na ovu kupovinu streljiva iz iste serije,jel je moj ujak napravio tako i imao dva promasaja,jel je bio siguran u metak...Kupio je dvije kutije(norma vulkan),i upucao karabin gdje je grupa bila 2-3cm,kako je jedna kutija bila ispucana uzimao je iz druge kutije koja je nosila 10-12cm prema gore... To bi trebala biti velika firma,a opet im se desi da zajebu... :tommy:
 Dok nisam sam punio,kod mene je bilo pravilo nova kutija, novo upucavanje... d1
LD "Fazan" Baranjsko Petrovo Selo

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #207 u: 11. 03. 2010. 21:29:52 »
 
Pozdrav!
 Htio bi se osvrniti na ovu kupovinu streljiva iz iste serije,jel je moj ujak napravio tako i imao dva promasaja,jel je bio siguran u metak...Kupio je dvije kutije(norma vulkan),i upucao karabin gdje je grupa bila 2-3cm,kako je jedna kutija bila ispucana uzimao je iz druge kutije koja je nosila 10-12cm prema gore... To bi trebala biti velika firma,a opet im se desi da zajebu... :tommy:
 Dok nisam sam punio,kod mene je bilo pravilo nova kutija, novo upucavanje... d1
teaa
U pravu ste crni 3006 ja sam imao s S&B xlc 180 grs iz dvije različite kutije još i veću razliku u cm. Najbolje je ipak puniti ali treba dobro poznavati ručno motanje. Na žalost to je za mene nepoznanica. Ostaje nam povjerenje u provjerene tvrtke koje često poradi masovne proizvodnje nisu ono što su nekada bile.
 z10

Offline crni3006

  • K 100
  • **
  • Postova: 480
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #208 u: 11. 03. 2010. 21:44:04 »
 Ja punim i nemam tih problema sa promjenom serije,pozz
LD "Fazan" Baranjsko Petrovo Selo

Offline HERCEGOVAC

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #209 u: 16. 03. 2010. 20:28:51 »
Što mislito o ovoj spravi za upucavanje karabinskih cijevi,gurne se u cijev i poravna se koncanica optike sa končanicom koja je smještena u sreini mreže u ovoj spravi za upucavanje marke tasco.