Autor Tema: automati ili rucni mjenjacč  (Posjeta: 12136 vremena)

Offline MladenP

  • K 100
  • **
  • Postova: 242
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #30 u: 31. 12. 2009. 04:16:42 »
Nadam se da nisam previse zakasnio na ovu temu. Australia je zemlja terenaca (tako mi mislimo i vjerujemo, jer ce se sigurno netko naci da to ospori). Ne radi sminkeraja vec radi potrebe. Nigdje na svijetu nema toliko 4WD po glavi stanovnika koliko ovdje. Navjece smo trziste 4WD (opet, po glavi) na svijetu. Nema terenca kojeg se u svijeu proizvodi a da se ne prodaje ovdje. I naravno, nacija sa najacim i najvecim iskustvom u voznji tih vozila (takodjer, tako mi mislimo i vjerujemo). Pocevsi od pustinjskog pijeska sa dnevnom temperaturom do 50 stupnjeva C, i 0 tijekom noci. Onda blato, mulj i mocvare tropskog sjevera sa monsunskim kisama (potopima) koje prakticki ne staju tjednima. Onda brda i planine Victorije i New South Walesa bez puteva, lude uzbrdice i nizbrdice i kao po pravilu blatnjavi i duboki potoci (zimi) izmedju. Puno snjega zimi i pozara ljeti. Idealni tereni za pokazati i dokazati vjestini voznje van asfalta.
I nazalost, puno mrtvih na takvim terenima jer ih ima koji misle da sve znaju i ne treba im savjet ili poduka profesionalaca.
Poslje ih policija sa helikopterima, 4WD i na konjima danima trazi u nadi da ce ih naci zive. 
Cak imamo brojne privatne skole za stjecanje znanja vjestina za voznju u takvim uvjetima (nisu jeftine ali te uce u stvarnim uvjetina i situacijama).

Dakle, automatski ili rucni mjenjac?
Dokazani eksperti (posebno oni koji obucavaju specijalne snage policije za djelovanje i akcije u teskim, van asfalta, podrucjima i posebne i elitne jedinice vojske za rad na istim terenima) kazu:
1. Prednost je rucnog njenjaca nad automatskim kod voznje po velikoj nizbrdici jer ima bolje  kocenje motorom,
2. Ako imas problem sa prebacivanjem iz jedne brzine u drugu (crknuo sihron) moguce je preskakati tu brzinu i nastaviti voziti do najblizeg servisa. Ako nesto crkne u automatiku netko te treba otegliti do najblizeg servisa.
3. Prica zavrsena.
DOBRA VAM KOB I SRETNA NOVA GODINA
MladenP

PS. Ovo gore napisano vazi za ovu zemlju i ne znam koliko je primjenjivo u Evropi ili Hrvatskoj.       
Samo precizna puška je lijepa puška, ostale su samo lijepi zidni ukrasi.

Offline stipe_zg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 753
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #31 u: 31. 12. 2009. 14:46:12 »
Iako spadam u pristalice automatika  nasto za terensku voznju mislim da je bolji manuelni,mislm da je bolja kontrola vozila sa manuelnim, medjutim kad je rec  ,posebno o gradskoj voznji mislim da je automatik sjajna stvar.

Offline boro

  • K
  • *
  • Postova: 32
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #32 u: 04. 01. 2010. 20:47:03 »
Nadam se da nisam previse zakasnio na ovu temu. Australia je zemlja terenaca (tako mi mislimo i vjerujemo, jer ce se sigurno netko naci da to ospori). Ne radi sminkeraja vec radi potrebe. Nigdje na svijetu nema toliko 4WD po glavi stanovnika koliko ovdje. Navjece smo trziste 4WD (opet, po glavi) na svijetu. Nema terenca kojeg se u svijeu proizvodi a da se ne prodaje ovdje. I naravno, nacija sa najacim i najvecim iskustvom u voznji tih vozila (takodjer, tako mi mislimo i vjerujemo). Pocevsi od pustinjskog pijeska sa dnevnom temperaturom do 50 stupnjeva C, i 0 tijekom noci. Onda blato, mulj i mocvare tropskog sjevera sa monsunskim kisama (potopima) koje prakticki ne staju tjednima. Onda brda i planine Victorije i New South Walesa bez puteva, lude uzbrdice i nizbrdice i kao po pravilu blatnjavi i duboki potoci (zimi) izmedju. Puno snjega zimi i pozara ljeti. Idealni tereni za pokazati i dokazati vjestini voznje van asfalta.
I nazalost, puno mrtvih na takvim terenima jer ih ima koji misle da sve znaju i ne treba im savjet ili poduka profesionalaca.
Poslje ih policija sa helikopterima, 4WD i na konjima danima trazi u nadi da ce ih naci zive. 
Cak imamo brojne privatne skole za stjecanje znanja vjestina za voznju u takvim uvjetima (nisu jeftine ali te uce u stvarnim uvjetina i situacijama).

Dakle, automatski ili rucni mjenjac?
Dokazani eksperti (posebno oni koji obucavaju specijalne snage policije za djelovanje i akcije u teskim, van asfalta, podrucjima i posebne i elitne jedinice vojske za rad na istim terenima) kazu:
1. Prednost je rucnog njenjaca nad automatskim kod voznje po velikoj nizbrdici jer ima bolje  kocenje motorom,
2. Ako imas problem sa prebacivanjem iz jedne brzine u drugu (crknuo sihron) moguce je preskakati tu brzinu i nastaviti voziti do najblizeg servisa. Ako nesto crkne u automatiku netko te treba otegliti do najblizeg servisa.
3. Prica zavrsena.
DOBRA VAM KOB I SRETNA NOVA GODINA
MladenP

PS. Ovo gore napisano vazi za ovu zemlju i ne znam koliko je primjenjivo u Evropi ili Hrvatskoj.       
Svašta napisano skoro cijeli film....Tvoj broj 2- nemaš pravo jer mjenjači ne crkavaju tek tako inače jedan mjenjač potroši dva motora pogotovo automatik s ručnim uvjek može stradat lamela zbog traženja nekakvog mekšeg i udobnijeg načina vožnje po pjesku ,vodi ,i snjegu kod AT nema problema jer se mjenjanje prilagođava načinu vožnje.Tko nije probao vozit AT ne može znat bolje strane.Što se tiče stare škole i manualnog mjenjača je ista usporedba kao da tražiš novog stojadina sa starom tehnologijom.AT je moderan vrhunski napravljen mjenjač koji služi za bolju ,udobniju,sigurniju,i po motor bolju vožnju što znači dugotrajniju.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #33 u: 04. 01. 2010. 21:49:47 »
Pa reko da se i ja uključim malo u temu
prvo pitanje šta vi smatrate pod terenom jer ako mislite malo makadama neka blaža uzbrdica pa to se može i s povišenim kombijem ili monovolumenom.
Slažem se i s ovim za lamelu ali nebi e baš složio s ovim o dugotrajnosti AT mjenjača jer ih znam dosta koji su krepavali bez utvrđenog razloga (nažalost svi se oni kvare i at i obični )
kolega mladen nije reko da će automatik prije krepat već i neki ajmo reć manji kvar će ga prije onesposobit nego ručni.
mislim da za neki imalo ozbiljniji teren je bolji ručni mjenjač.
Malo sam vozio po tereenu novog džipa ima AT zračni ovjes blokade diferencijala ovo ono i dosta je dobar ali samo zato što ima tiptronic tj je automatik ali ima mogućnost ručnog šaltanja (+,-)
a kad se je vozio u automatiku kad mu god neka uzbrdica on ga prebaci u višu i izgubi snagu (može se njebu pojačat gas pa ostane u nižoj pa kad se dođe do vrha onda se prikoči),ja baš i ne vozim automatika ali mislim ko ga malo više vozi te sitne probleme lako riješi ,ali šta mi je smetalo kod automatika kad je malo bio u blatu ništa strašno ali auto malo prokliže on u višu brzinu prešalta pa vraća nazad.
Nekažem da AT nevalja ima i on prednosti ko što su to da se auto nemože ugasiti
uglavnom ovaj đip je bio jako dobar na terenu ali samo zato što je imao taj tiptronic
taj auto nije deran u šumi jer auto dosta dođe već smo ga vozili di nema grana ali svejedno mislim
da ovi noviji (i skuplji) koji imaju i dosta dobre preduvjete za teren da ih se tamo baš i neće viđat jer ko će takav auto uništavat(npr land cruiser V8 ,range rover,toureg , ima i nekih jeftinijih ali opće da se stekne neka slika) po šumama i gorama
tako da ja glasam za ručni

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #34 u: 04. 01. 2010. 23:15:06 »
Kako se pali na guranje auto s automatskim mjenjačem ččč ččč ččč ako rikne akumulator npr.

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #35 u: 04. 01. 2010. 23:36:21 »

Malo sam vozio po tereenu novog džipa ima AT zračni ovjes blokade diferencijala ovo ono i dosta je dobar ali samo zato što ima tiptronic tj je automatik ali ima mogućnost ručnog šaltanja (+,-)
a kad se je vozio u automatiku kad mu god neka uzbrdica on ga prebaci u višu i izgubi snagu (može se njebu pojačat gas pa ostane u nižoj pa kad se dođe do vrha onda se prikoči),ja baš i ne vozim automatika ali mislim ko ga malo više vozi te sitne probleme lako riješi ,ali šta mi je smetalo kod automatika kad je malo bio u blatu ništa strašno ali auto malo prokliže on u višu brzinu prešalta pa vraća nazad.
Nekažem da AT nevalja ima i on prednosti ko što su to da se auto nemože ugasiti
uglavnom ovaj đip je bio jako dobar na terenu ali samo zato što je imao taj tiptronic
taj auto nije deran u šumi jer auto dosta dođe već smo ga vozili di nema grana ali svejedno mislim
da ovi noviji (i skuplji) koji imaju i dosta dobre preduvjete za teren da ih se tamo baš i neće viđat jer ko će takav auto uništavat(npr land cruiser V8 ,range rover,toureg , ima i nekih jeftinijih ali opće da se stekne neka slika) po šumama i gorama
tako da ja glasam za ručni
[/quote]


Kad taj auto što si ga vozio ima blokade i razna čuda, čudi me da nema mogućnost vožnje samo u 1. ili 2.(a ima sigurno samo nisi koristio) jer moj iz 89g ima pa kad mi treba stavim u prvu i ne prebacuje kad proklizuje. A nisam baš primjetio ni da mi kad proklizuje, a u DRIVE je, prebacuje u višu brzinu jer je pametan pa kuži kaj se dešava.

2Antezg
Mislim da ga ne upališ na guranje.

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #36 u: 05. 01. 2010. 00:07:04 »
Eto da se i deda ukratko ubaci u ovu temu.za one koji neznaju kod automatika nema guranja,šlepanja i sl.igara dok manuelni mjenjač to sve podnosi,odnosno možeš auto pošlepati ,odšlepati i sl.Zato ako ste dobar šofer možete se odšlepati do prvog majstora i možda riješiti kvar ali automatski mjenjač ne zna svaki majstor ni popraviti ,naročito novije modele i marke.A ti-vi zezni automatika pa da vidiš kako lova izhlapi iz novčanika ili đepa .Eto toliko malo za one koji možda to neznaju ili nisu znali ,a nisam baš siguran da čete svoje malo bolje -skuplje pile i voziti osim po makadanu i po gradu .Bilo bi i grijeh i ludost .Pozdrav od moje malenkosti-DEDA M.... z14

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #37 u: 05. 01. 2010. 00:46:56 »
Kod nas u kući su 2 automatika, oba Jeep.
Mogu reći da je sa jednim bilo problema i da je puno love iscurilo, ALI SAMO ZATO ŠTO SU NEKI MEHANIČARI DEBILI!!!!  sor
Kvar se mogao riješiti za par sto € i opet peri i deri.
Inače, što se tiče održavanja automatika(bar kod mene), promijeni ulje i filter u getribi i vozi. Sad ima 310tkm i radi dobro.
Što se tiče slučaja da auto neće upaliti, može biti problem jedino u akumulatoru, i tu je ručni u prednosti. U slučaju da da je akumulator ispravan, a problem je u nečem drugom, onda neće upaliti ni jedan. U tom slučaju oba šlepaj mehaničaru.

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #38 u: 05. 01. 2010. 02:03:24 »
Kako se pali na guranje auto s automatskim mjenjačem ččč ččč ččč ako rikne akumulator npr.

Oni se ne pale na guranje, moras promjeniti onda akumulator.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #39 u: 05. 01. 2010. 08:41:41 »
Kako se pali na guranje auto s automatskim mjenjačem ččč ččč ččč ako rikne akumulator npr.

imaš starter zato

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #40 u: 05. 01. 2010. 08:43:02 »

Malo sam vozio po tereenu novog džipa ima AT zračni ovjes blokade diferencijala ovo ono i dosta je dobar ali samo zato što ima tiptronic tj je automatik ali ima mogućnost ručnog šaltanja (+,-)
a kad se je vozio u automatiku kad mu god neka uzbrdica on ga prebaci u višu i izgubi snagu (može se njebu pojačat gas pa ostane u nižoj pa kad se dođe do vrha onda se prikoči),ja baš i ne vozim automatika ali mislim ko ga malo više vozi te sitne probleme lako riješi ,ali šta mi je smetalo kod automatika kad je malo bio u blatu ništa strašno ali auto malo prokliže on u višu brzinu prešalta pa vraća nazad.
Nekažem da AT nevalja ima i on prednosti ko što su to da se auto nemože ugasiti
uglavnom ovaj đip je bio jako dobar na terenu ali samo zato što je imao taj tiptronic
taj auto nije deran u šumi jer auto dosta dođe već smo ga vozili di nema grana ali svejedno mislim
da ovi noviji (i skuplji) koji imaju i dosta dobre preduvjete za teren da ih se tamo baš i neće viđat jer ko će takav auto uništavat(npr land cruiser V8 ,range rover,toureg , ima i nekih jeftinijih ali opće da se stekne neka slika) po šumama i gorama
tako da ja glasam za ručni


Kad taj auto što si ga vozio ima blokade i razna čuda, čudi me da nema mogućnost vožnje samo u 1. ili 2.(a ima sigurno samo nisi koristio) jer moj iz 89g ima pa kad mi treba stavim u prvu i ne prebacuje kad proklizuje. A nisam baš primjetio ni da mi kad proklizuje, a u DRIVE je, prebacuje u višu brzinu jer je pametan pa kuži kaj se dešava.

2Antezg
Mislim da ga ne upališ na guranje.
[/quote]


pa nipiso sam da ima tiptronic
znači sam prepacuješ hoćeš čisti automatik ili da ručno mjenjaš pomoću + - brzine

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #41 u: 05. 01. 2010. 09:23:33 »
Imao sam automatika-doduše starog, vjerujem da moderni mjenjači funkcioniraju puno bolje i po gradu je bio stvarno prva liga-ni brige ni pameti,ali na otvorenoj cesti i terenu mi je ručni puno draži

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #42 u: 05. 01. 2010. 11:53:54 »
Dečki lovci eto mene oprt među vas mlađe-pisao sam za aut.mjenjač da se nesmije šlepati bez obzira na vrstu kvara a ne samo ako je u pitanju struja-akumulator.dok ovaj obični možeš odšlepati i traktorom ako si negdje u šumi zaglavil.JEL ako ti auto stane na cesti nazoveš šlep i stvar je riješena.A KAK da ti šlep dođe nekam u šumu.to je več malo teže.Kaj se tiče majstora danas je pravih majstora JAKO MALO-na vašu i moju žalost.Bitno je da ti uzmu što više i češče lovu iz žepa ili novčanika -kartice,jel uvijek nađu nešto još kaj bi ili je trebalo zamjeniti.ZATO ja mislim da se nove,novije aute-đipove i neisplati voziti pi šumama i gorama bar dok teren nije suh,jel onda nema ispita kaj stroj može i dokle može ILI imati tamo neku off road pilu-ladu nivu pa snjom udri kam hočeš.Nekada prije i nije bili makina automatika pa su se ljudi vozili ,živjeli ,lovili,a danas je izgleda nekima več teško i šaltati brzine -bar tak ispada.I na kraju da vam ja nekaj velimpo svom-pravi terenac ,ne gradski šminker ima skoro uvijek ručni šaltung Pozdrav od mene i dobra vam kob DEDA M.... z14

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #43 u: 05. 01. 2010. 12:42:49 »
Vjerojatno negdje i piše, ali ću ponoviti.
Automatika se možr šlepati ali mjenjač treba staviti u neutralni položaj, izbaciti iz brzine.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: automati ili rucni mjenjacč
« Odgovori #44 u: 05. 01. 2010. 14:00:24 »
Vjerojatno negdje i piše, ali ću ponoviti.
Automatika se možr šlepati ali mjenjač treba staviti u neutralni položaj, izbaciti iz brzine.


   d4


 svaki auto sa automatskim mjenjačem se može "šlepat" čak i kad je odspojen akumulator ili ako uopće nema struje.

                                                              teaa
Homo sum: humani nihil a me alineum puto