Autor Tema: Gume za teren  (Posjeta: 84926 vremena)

Offline Borat

  • K 100
  • **
  • Postova: 156
Odg: Gume za teren
« Odgovori #30 u: 03. 04. 2008. 05:21:40 »
Prijenos snage kod LR Defendera ide s osovine mjenjaca na ''transfer box'' (reduktor) a s reduktora na CENTRALNI Diferencijal koji prenosi jednako snagu (50:50 %) na prednji zadnji diferencijal. To je samo u slucaju da su sva 4 kotaca u kontaktu s podlogom. U slucaju da samo jedan kotac izgubi kontakt s podlogom SVA SNAGA se gubi na tom jednom kotacu i vozilo staje. Za takve slucajeve centralni diferencijal se moze zakljucat i onda su prednji i zadnji kardan kruto vezani. Ni u ovom slucaju nije idealno jer ako se izgubi kontakt dijagonalnih kotaca s podlogom vozilo opet stane. Za prevladat ovakve probleme ugradjuju se blokade prednjeg i zadnjeg diferencijala(off road voznja). Naravno postoje slucaji kad se sva 4 kotaca okrecu u blatu  a vozilo ostane zaglavljeno.
Znaci LR defender podjednako trosi gume (malo vise prednje) naravno ovisi da li je ovjes u redu, gume propisno odrzavane i tlak u gumama, teren po kojem se vozi, teret u vozilu i slicno.

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #31 u: 03. 04. 2008. 09:35:25 »
Prenos snage je samo 50%-50% kada je reduktor blokiran ili sperovan ali tako se nemoze voziti i to znaci da ne utjece na potrosnju guma,inace dok se vozis bez spere a vozis se jer nemozes drugacije pogon ti je uvijek vise na zadnjem diferencijalu nego na prednjem.
A sto se tice ugradnje blokade diferencijala to vise u ovo moderno vrijeme kada postje ABS I ASR nije vise ni toliko potrebno posto elektronika moze da blokira preko bremsi svaki tocak posebno itd, itd...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gume za teren
« Odgovori #32 u: 03. 04. 2008. 09:44:05 »
Mislim da treba razlikovati reducirene prijenose od špere-zaključavanja diferencijala. ABS djeluje tako da smanjuje silu kočenja kad mi nagazimo pedalu kočnice previše, nisam čuo da ABS sam proizvodi silu kočenja. Netko je pitao za trošenje zadnjih kočnica, zanemarivo ej u usporedbi sa prednjim, pa treba samo pogledati da mnogi auti i danas na zadnjoj osovini koče pomoću bubnja, a ne diska kao kaj je slučaj sa prednjim kotačima. To je jedan od razloga zakaj se prednje gume troše više, jer sva sila koju proizvede tijelo, u ovom slučaju auto se poništava na prednjim kotačima. Zato se i prednje gume trebaju više provjeravati jer gube pritisak kad ih se stalno stišće.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Gume za teren
« Odgovori #33 u: 03. 04. 2008. 10:03:47 »
 Ja na terencu imam gume Maxxis (MT) i za snijeg, blato,kamen su odlične d4! Na asfaltnoj podlozi koja je mokra ili pod snijegom treba biti jako oprezan. Nisu bučne što je isto vrlo bitno. Prednost koju bi još istaknuo je da guma ima pojačanu bočnicu što je vrlo važno na terenima gdje ima Gloga, Crnog trna ili drugog raslinja koje na mekšim gumama bez problema probije bočnicu i onda  :pferd:
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Borat

  • K 100
  • **
  • Postova: 156
Odg: Gume za teren
« Odgovori #34 u: 03. 04. 2008. 11:27:12 »
Prenos snage je samo 50%-50% kada je reduktor blokiran ili sperovan ali tako se nemoze voziti i to znaci da ne utjece na potrosnju guma,inace dok se vozis bez spere a vozis se jer nemozes drugacije pogon ti je uvijek vise na zadnjem diferencijalu nego na prednjem.
A sto se tice ugradnje blokade diferencijala to vise u ovo moderno vrijeme kada postje ABS I ASR nije vise ni toliko potrebno posto elektronika moze da blokira preko bremsi svaki tocak posebno itd, itd...
Zasto bi pogon bio vise na zadnjoj osovini? Centralni differncijal salje vise okretnog momenta onoj osovini koja se brze vrti, a ako se osovine vrte podjednako (pravocrtna voznja) onda je i prijenos okretnog momenta jednak na prednju i zadnju osovinu. naravno u zavojima je mala razlika ili kod okretanja prednjih kotaca. Ja govorim o cisto mehanicki rjesenom centralnom diferencijalu, ne o elektronsko hidraulickim sklopovima za kontrolu momenta. Sto se tice blokiranja proklizavajucih kotaca putem kocnica to moze samo za krace voznje a ne za Off road. Kocnice se pregriju nakon duze upotrebe a mehanicka blokada moze radit koliko ti volja samo vozac to mora znat koristit. Nije bez razloga da ARB diff lockersi imaju dobru prodaju.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Gume za teren
« Odgovori #35 u: 03. 04. 2008. 17:33:17 »
kod mene je pogon 97% na prednjoj osovini a na zadnjoj 3%,elektronika to regulise po potrebi i do 50%-50%
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Gume za teren
« Odgovori #36 u: 03. 04. 2008. 17:46:54 »
kod mene je pogon 97% na prednjoj osovini a na zadnjoj 3%,elektronika to regulise po potrebi i do 50%-50%

jeli Freelender u pitanju kod tebe?

pozz
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Gume za teren
« Odgovori #37 u: 03. 04. 2008. 18:15:07 »
kod mene je pogon 97% na prednjoj osovini a na zadnjoj 3%,elektronika to regulise po potrebi i do 50%-50%

jeli Freelender u pitanju kod tebe?

pozz
da
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #38 u: 03. 04. 2008. 21:04:56 »
Ako moze 97 % - 3% onda mi trebalo biti moguce i obrnuto posto tu mora postojati neka vrsta kuplonga u medju getribi ili reduktoru kako se vec to kod nas kaze...ili ?!

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Gume za teren
« Odgovori #39 u: 03. 04. 2008. 21:10:19 »
 U ovom slućaju ne može obrnuto.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #40 u: 03. 04. 2008. 21:27:35 »
Znaci max. je 50 - 50 ?!
To mi je malo  ččč , ima li to negdje na nekoj stranici da se uvjerim ?

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Gume za teren
« Odgovori #41 u: 03. 04. 2008. 21:42:42 »
 Kod freelendera je tako ali pravi terenci imaju drugačije odnose. U svakom slučaju neravnomjerno trošenje guma nije glavni razlog omjer pogonskih osovina! Potražit ću ti link za Freelendera.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #42 u: 03. 04. 2008. 22:39:45 »
Do sada sam imao Lanciu Deltu Integrale Evo 3,znaci klasicni permanentni pogon,to je bilo negdje oko 95 godina,vozio sam je negdje oko 3 godine,trosila je vise zadnje gume nego prednje ali ne velika razlika,omjer prijenosa negdje oko 54 otraga i 46 naprije.
Onda sam oko 00 god. vozio Isuzua Troopera,imao sam ga malo vise od godinu dana,normalno zadnji pogon ili ukljucis automatik onda je takodjer zadnji dok god ne pocmu proklizavati itd...trosio je vise zadnje gume i to dosta velika razlika..
Sada imam ladu za lov,vozim se jako malo i samo po terenu tako da jos nisam primjetoi neku veliku potrosnju guma ali mi se cini podjednako,
A za gradski lov imam Alfu 156 cross. permanentni pogon na sva 4.omjer  u normalnoj voznji negdje oko 60% otraga i 40 % napred ili po potrebi(torzion C dif.)prezadovoljan sam sa pogonom samo da su mi jos sporohodne,vozim ga vec preko dvije godine i trosi mi vise zadnje gume.
Izmedju toga sam jos imao dosta auta samo sa prednjim pogonom i tu su mi se opet trosile prednje gume puno vise nego zadnje...
Znaci moj zakljucak je da u svakom slucaju trosenje guma ovisi o pogonskim osovinama ili poluosovinama ili kako bi to vec mogli nazvati.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Gume za teren
« Odgovori #43 u: 04. 04. 2008. 10:01:33 »
 Jel sam ja negdje rekao da trošenje guma ne ovisi o pogonskim osovinama? Niz faktora još utječe o trošenju guma: vanjska temperatura, temperatura podloge, vrsta podloge,način vožnje, ravnomjernost opterećenja vozila,pritisak u gumama...
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Expresica

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1354
Odg: Gume za teren
« Odgovori #44 u: 04. 04. 2008. 10:17:49 »
Kod freelendera je tako ali pravi terenci imaju drugačije odnose. U svakom slučaju neravnomjerno trošenje guma nije glavni razlog omjer pogonskih osovina! Potražit ću ti link za Freelendera.
Za mene je glavni razlog omjer pogonskih osovina.