Autor Tema: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji  (Posjeta: 38319 vremena)

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #60 u: 30. 12. 2012. 10:49:59 »
... 80-ih godina je audi kupio subaruov pogon i prilagodio ga svom audi quattru sa kojim je zatim krenuo u osvajanje rally utrka i pomeo konkurenciju.   zagi

 Subaru je nekoliko godina prije audija imau 4x4 u osobnom vozilu. I danas je subarujev 4x4 pogon vjerovatno najbolji. Jedino što Subaru ne pravi terence.

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #61 u: 30. 12. 2012. 10:54:18 »
al ima on dosta visine , model forester je ovdje kodmenemozda najprodavanije auto medju lovcima  a oni sto ga voze kazu da neznaju sta je radiona
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #62 u: 30. 12. 2012. 11:34:08 »
Svi su dobri. Forester, Outback, Legacy, Justy...........da o imprezi ne govorimo.
Stari legacy je neuništiv, po terenu ide ka terenac, neki imaju i reduktor.
Jedina mana je možda potrošnja goriva.
Mali Justy ide ka lud po terenu, o impreci da ne govorimo. Samo što je problem, da su to osobna vozila pa jim visina, ulazni i izlazni ugao onemogučava vožnju po težim terenima. Ni forester nije terenac, mada več izgledom i visinom odstupa od ostalih iz legla. Ali nezahtjevnim može odlično poslužit.

Što se tiče najboljeg pogona, tu je isto kao oko najboljeg terenca. Jer i pogona ima gotovo koliko i terenaca. Svaka marka svoj pogon, Xdrive BMW, 4Matic mercedes, quadradrive jeep..........
Nije problem u terencima i pogonima nego je problem u ljudima. Zato je nemoguče nači najbolji pogon ili najbolji teranac. Nikad se neče svi složiti oko toga.

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #63 u: 30. 12. 2012. 11:44:25 »
Ovo je sigurno jedan od boljih
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #64 u: 30. 12. 2012. 12:04:14 »
Audijev quattro je najboljih 4x4 pogon na svijetu po čemu je audi naj prepoznatljiviji. Inače Audi ga je i prvi napravio u osobnim vozilima.
Roller Test: BMW X3 vs MB GLK vs Audi Q5

Offline Kizzo06

  • K 100
  • **
  • Postova: 469
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #65 u: 30. 12. 2012. 13:39:02 »
Panda,Samurai,Vitara,Niva,Terano,Defender 110,Hilux,G.Cherokee,Willys,Rav 4.
Ovo su terenci ili auti s 4x4 koje sam imao,a neke još vozim. Svaki od njih ima svoje prednosti i vrste pogona.
Najviše me je od svih po pitanju terenskih mogućnosti oduševio Willys.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #66 u: 30. 12. 2012. 20:06:45 »
 iz 2H prebacit u 4H mozes bez stajanja, čak je i bolje i poželjnjije, to možeš napravit  i bez kvačila, također iz 4H u 2H položaj se prebacuje bez kvačila (kuplunga) . Malo popustiš samo gas da pogon ne vuče zbog toga kad si uključio prednji diferencijal nije odmah našpanan pa da onako "cukne ". Isto tako kad želiš iskopčat prednji pogon samo malo pusti gas i gurni ručicu u 2H - ne može se apsolutno ništa dogodit. Pritiskanje kvačila nema apsolutno nikakve veze sa uključivanjem ili isključivanjem pogona osim što dobiješ efekat "popuštanja gasa".  zagi


 
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #67 u: 02. 01. 2013. 15:38:12 »
Profesore I Stef i svi ostali hvala na savjetima  d4 !!!

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #68 u: 02. 01. 2013. 15:48:39 »
iz 2H prebacit u 4H mozes bez stajanja, čak je i bolje i poželjnjije, to možeš napravit  i bez kvačila, također iz 4H u 2H položaj se prebacuje bez kvačila (kuplunga) . Malo popustiš samo gas da pogon ne vuče zbog toga kad si uključio prednji diferencijal nije odmah našpanan pa da onako "cukne ". Isto tako kad želiš iskopčat prednji pogon samo malo pusti gas i gurni ručicu u 2H - ne može se apsolutno ništa dogodit. Pritiskanje kvačila nema apsolutno nikakve veze sa uključivanjem ili isključivanjem pogona osim što dobiješ efekat "popuštanja gasa".  zagi

OK možeš, ali je savjet kad ideš iz 4H u 2H odvoziti metar dva unazad da rasteretiš poluosovine da lakše otkopčaju prednje glavčine, jer zna biti sr*** ako jedna ostane ukopčana a druga ne.
Imam upalu volje.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #69 u: 03. 01. 2013. 08:55:34 »
Fala Neno  zagi!!

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #70 u: 03. 01. 2013. 15:10:26 »
Nema nikakve potrebe voziti unazad. Što više, bilo bi jako smiješno kad bi recimo pri 50kmh promjenili režim iz 4H u 2H pa potom stali i počeli voziti unazad. Promjena režima tokom vožnje izgubi svoj smisao. Ako se avtomatski hubovi ne iskopčaju iskopčat če se pri prvoj vožnji unazad.
Ako se hubovi ne iskopčaju, jedan ili oba, neče se desit absolutno ništa. Hubovi služe isključivo za smanjenje potrošnje goriva. Ako sa ne iskopčaju osim veče potrošnje goriva nema drugih poslijedica. Veči je problem ako ne uklapaju, jer tad ostajemo brez 4x4 pogona.
Ako stojimo na mjestu i isključimo 4x4 pogon onda je dobro napravit koji metar unazad ukoliko imamo automatske hubove. Ako zaboravimo, nikom ništa, isključit če se pri prvoj vožnji unazad ako nisu več prije.
Pri starijim terencima 30% hubova ne radi i zaglavljeni su, pa voze brez problema. Kao što voze i oni koji hubova uopče nemaju. Suzuki samuraj recimo nema nikakve hubove pa ipak radi brez problema. Ali zato troši koju litru više.
Od svih u još najbolji ručni hubovi.

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #71 u: 03. 01. 2013. 15:39:59 »
Da na hard core terencima hubovi su ručni i to je naj sigurnije riješenje.

E sad neče se dogoditi ništa u 90 i nešto posto slučajeva, ali kislim da još imam ispod stola u garaži posljedicu za onih nešto posto, čauru koja ukopčava poluosovinu na desnoj strani na kojoj fali par zubi.

Ništa me ne košta vratiti se metar u rikverc jer one lampice u instrument tabli ne moraju uvjek značiti da je stvarno otkopčalo poluosovine, a i priručnik od Pajera kaže kreni unazad iako ih večinom čujem kad iskopčaju.
Imam upalu volje.

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #72 u: 05. 01. 2013. 16:04:34 »
Gdje LAJKA ne prolazi, ne znam da li će šta drugo.
Iz kakvih smo se jama mi čupali i u kakave brijegove vozili, ja tuda traktorom ne bih prošao, ali Rus ide.
Jedino što troši kao kamion, ali to je mala cijena za mobilnost.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline Kizzo06

  • K 100
  • **
  • Postova: 469
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #73 u: 05. 01. 2013. 16:43:44 »
ide ona ,ali daleko da ide gdje drugi neće.
Treba probat puno toga i vidjet.Imao sam ladu,s dobrim gumama,ali ne može ni prismrdit tamo di sam bio s hiluxom,defenderom ili g.cherokiem.
Osim par automobila,sve terence koje sam vozio bili su namjenjeni lovu i terenu,nikakva šminka.
Kad ti auta nije žao i izvlačiš iz njega maksimum na terenu ili u poslu,e onda vidiš koliko je niva lošija od ostalih.
Daleko od toga da ona ne ide,ali idu svi di će i niva,samo treba imat muda.

Offline GOGO LOVAC

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
  • Idemo u šumu?
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #74 u: 05. 01. 2013. 17:15:50 »
Potpuno se slažem.
Prvo sam ganjao UAZ-a ,pa 4 kom Nive ,zatim Hilux 2003 g,i sada je Defender u nemilosti i mukama terena .
Snaga je vrlo bitna ,a to Nivi svakako fali .
Gogo