Autor Tema: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji  (Posjeta: 38322 vremena)

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #45 u: 29. 12. 2012. 12:22:10 »
ovo je jedan od sistema blokade diferencijala


Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #46 u: 29. 12. 2012. 12:26:05 »
elektro magnetska blokada

Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #47 u: 29. 12. 2012. 12:38:26 »
 e ovaj je link najbolji - ovo je za osnovce da saznaju sve o problemu zašto mora postojat diferencijal

Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #48 u: 29. 12. 2012. 12:49:22 »
hehehhe ubit ću vas sa ovim linkovima - ovdje se uključila elektronika , sistem središnjeg diferencijala , trenutno najmoderniji sistem- za one sa FER-a i strojarstva i godinama iskustva   hao hao hao ajd neću više al nemojte ni vi mješat kruške i jabuke   happi happi happi  zagi

Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #49 u: 29. 12. 2012. 12:59:35 »
Audijev quattro je najboljih 4x4 pogon na svijetu po čemu je audi naj prepoznatljiviji. Inače Audi ga je i prvi napravio u osobnim vozilima.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #50 u: 29. 12. 2012. 14:30:40 »
Audijev quattro je najboljih 4x4 pogon na svijetu po čemu je audi naj prepoznatljiviji. Inače Audi ga je i prvi napravio u osobnim vozilima.

Ispravak netočnog navoda ... 80-ih godina je audi kupio subaruov pogon i prilagodio ga svom audi quattru sa kojim je zatim krenuo u osvajanje rally utrka i pomeo konkurenciju.   zagi
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #51 u: 29. 12. 2012. 16:23:13 »
Ja sam friski vlasnik terenca i citam po ovom forumu razna misljenja kako i di vozit trenca.
Naime posjedujem Terrana II 2.4 benzin iz '98 godine.
Citam na nekim drugim postovima da se ne smije vozit sva 4 po tvrdoj podlozi !? Pa u mene je sve kamen,ja kad krenem u planinu skacem preko kamenja kao koza s njim sa pogonom na sva 4!!
Dalje da se ne smije vozit po asvaltu na duge relacije na sva 4? Kad je snijeg i led puno bih se ugodnije osjecao vozit na sva 4 nego samo na zadnji pogon.
Vidim da se vi puno bolje razumijete od mene pa ako bi mi mogli razjasnit ovo gori navedeno.
Na Terranu imam 3 polozaja onog malog mjenjaca : zadnji pogon,sva 4, i spora sva 4.
Ako bi mi mogli ukazat na neke opasnosti i sta ne bi smio radit,na primjer smotat puni u odredjen rezimu pogona i sl.
Ja kad saltam iz jednog rezima pogona u drugi,stanem -stavim u ler-presaltam malu rucku tu gdje zelim (normalna 4 ili spora 4)-pustam kvacilo-saltam prvu i idem. Kad se vracam na pogon na dva kola obrnut proces. Dali je to ispravno?

Ja se ispricavam na prilicno laickom opisu ali kao sto rekoh nisam bas strucan u ovom, pa ako netko ima volje da napise koju besidu. Hvala

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #52 u: 29. 12. 2012. 17:01:47 »
Terrano ima stalni zadnji pogon 2H, kada je u pitanju skliska podloga malom ručicom uključuje se i prednja osovina 4H, ukoliko je teren pretežak ostaje treća opcija uključivanje sporih brzina 4L. U svim situacijama dozvoljeno je motanje volana u svim smjerovima jer Terrano NEMA špere koja kada se uključi kod nekih terenaca nema motanja volana.
Ako sam pomogao........... zagi
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #53 u: 29. 12. 2012. 17:02:45 »
Kolega, evo da ti probam pomoc a da puno ne filozofiram.
Mislim da je nacin na koji mijenjas pogone sigurno ispravan i da s njim ne mozes pogrijesiti.
Sto se tice voznje sa sva 4 po tvrdoj podlozi, ne bih sad htio filiozofirat, ali najbolje je da pogledas Instrukcijsku knjizicu od vozila gdje bi sve trebalo lijepo pisati. Lijepo se drzi onda toga i neces pogrijesiti.
I nemoj slusati razno razne strucnjake sa foruma koji govore da mozes sto hoces zato jer i oni to rade sa svojim terencima a nista im se nije desilo. Dobar dio ljudi ne razumije kako to sve radi, ali je nama muskima zajednicko da svi sve znamo najbolje...Posebno vrsti balcanicus vulgaris...
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #54 u: 29. 12. 2012. 17:23:19 »
Nisam dobio s njim instrukcijsku knjigu zato nemam puno informacija ali provat cu nac negdi na internetu.
A sta se tice tvrde podloge tu mu ne mogu pomoci, oce nece to je jedina podloga koja imam  ;D mora tu proc takav mu je horoskop.
Evaeva sve pomaze,hvala. Tako nekako sam i koristio,samo me zanimalo dali smijem vozit na sva 4 recimo iz Kastela za Liku ako mi je kisa ili snijeg.

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #55 u: 29. 12. 2012. 17:47:41 »
Smiješ, po svim vrstama podloge, kod nas u lovačkom društvu jedan lovac ima Terrana i uvijek vozi u 4H modu.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #56 u: 29. 12. 2012. 17:51:29 »
Smiješ, po svim vrstama podloge, kod nas u lovačkom društvu jedan lovac ima Terrana i uvijek vozi u 4H modu.
Pitanje je sad dali je proizvodjac naveo gornju brzinu do koje se moze koristiti 4x4 pogon.
Ponavljam, ako netko to stalno radi, ne znaci da je to ispravan nacin.
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #57 u: 29. 12. 2012. 18:09:50 »
poslije ovog videa tema se moze slobodno zakljucat sve je receno i objasnjeno
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #58 u: 29. 12. 2012. 18:49:09 »
Evo Laze iz Kereje, da nije sjeverna možda?? Sve rečeno d4.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline profesore

  • K
  • *
  • Postova: 84
Odg: Sve o pogonima 4×4 koji je najbolji
« Odgovori #59 u: 30. 12. 2012. 10:46:09 »
Citam na nekim drugim postovima da se ne smije vozit sva 4 po tvrdoj podlozi !? Pa u mene je sve kamen,ja kad krenem u planinu skacem preko kamenja kao koza s njim sa pogonom na sva 4!!
Samo vozi, nema da brineš. Za to si kupio terenca. Kakav bi to bio terenac, kad ne bi smio na planinu u 4X4?


Dalje da se ne smije vozit po asvaltu na duge relacije na sva 4? Kad je snijeg i led puno bih se ugodnije osjecao vozit na sva 4 nego samo na zadnji pogon.
I ovo, samo gas. Terence sa part time pogonom, ne vozi se u 4x4 po SUHOM asfaltu/cesti. Sve ostalo nema problema. I to ne da se ne smije nego nije PREPORUČLJIVO. Uostalom tko to treba 4x4 na suhoj cesti?
Kad je mokro, snijeg i led samo gas. Ne samo da smiješ nego i MORAŠ vozit u 4X4 jer češ se ubit samo zadnjim pogonom!
Ako bi mi mogli ukazat na neke opasnosti i sta ne bi smio radit,na primjer smotat puni u odredjen rezimu pogona i sl.
Ja kad saltam iz jednog rezima pogona u drugi,stanem -stavim u ler-presaltam malu rucku tu gdje zelim (normalna 4 ili spora 4)-pustam kvacilo-saltam prvu i idem. Kad se vracam na pogon na dva kola obrnut proces. Dali je to ispravno?
Za uklapanje 4x4 ne trebaš stajat, može u toku vožnje. Za reduktor moraš stati. Isto je za isklapanje.
Kad je u 4x4 a pogotovo u reduktoru nikad ne motaj volan do kraja prilikom kretanja sa mjesta. Ako ne ide drukčije i moraš smotat do kraja onda kreči jako polako sa malim gasom. Pogotovo na tvrdim podlogama. Ovo zadnje važi za sve terence.