Autor Tema: Eutanazija psa  (Posjeta: 7894 vremena)

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Eutanazija psa
« u: 12. 10. 2007. 17:19:11 »
Evo posjetio sam malo NEWS grupe i snimio zanimljiv post, koji me totalno dotukao! Procitao sam ga jedno 2-3 puta i jos ne mogu vjerovat sto se dogadja...

Donosim link na skeniranu stranicu novina, koju sam pokupio s news-a...

http://img258.imageshack.us/img258/9568/eutanazijalp6.jpg

Katastrofa, ja ne znam sto bi napravio da mi se dogodi nesto slicno  :(

Na news-e je to stavio Lee-chan, ne znam dali je to ista osoba kao i na nasem forumu, ali evo ja ju prenosim na forum...

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #1 u: 12. 10. 2007. 19:41:03 »
nije to bas sve tako crno i bijelo
1.sredstvo kojim se vrsi eutanazija sastoji se od tri djelatne tvari(narkotik koji izaziva opcu anesteziju,blokator prijenosa podrazaja-uzrokuje paralizu misica,lokalni anestetik)
2.aplikacija moze biti intrapulomonalna i intravenska
3.eutanazija moze biti usporena kod starijih zivotinja(ova je bila stara 14 god)i kod zivotinja s teskim ostecenjem srca i krvotoka(ova zivotinja je imala tumor)jer sredstvo sporo dolazi na mjesto djelovanja
4.sto se tice krvarenja na mjestu uboda to je ponekad neizbjezno,ovom psu je potrebno aplicirati oko 20 ml sredstva,sto zahtijeva iglu malo veceg promjera

poprilicno sam uvjeren da je vlasnik bio zamoljen od strana vet da ne prisustvuje eutanaziji i to ne zbog toga da se moze izivljavati na necijoj zivotinji vec zbog gore navedenog,da ga je poslusao ne bi to morao prozivjeti

zao mi je i vlasnika koji je to morao slusati i gledati,psa koji je trpio i veterinara koji se nasao u novinama
« Zadnja izmjena: 12. 10. 2007. 19:44:12 od medicus »

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #2 u: 12. 10. 2007. 20:18:34 »
nije to bas sve tako crno i bijelo
1.sredstvo kojim se vrsi eutanazija sastoji se od tri djelatne tvari(narkotik koji izaziva opcu anesteziju,blokator prijenosa podrazaja-uzrokuje paralizu misica,lokalni anestetik)
2.aplikacija moze biti intrapulomonalna i intravenska
3.eutanazija moze biti usporena kod starijih zivotinja(ova je bila stara 14 god)i kod zivotinja s teskim ostecenjem srca i krvotoka(ova zivotinja je imala tumor)jer sredstvo sporo dolazi na mjesto djelovanja
4.sto se tice krvarenja na mjestu uboda to je ponekad neizbjezno,ovom psu je potrebno aplicirati oko 20 ml sredstva,sto zahtijeva iglu malo veceg promjera

poprilicno sam uvjeren da je vlasnik bio zamoljen od strana vet da ne prisustvuje eutanaziji i to ne zbog toga da se moze izivljavati na necijoj zivotinji vec zbog gore navedenog,da ga je poslusao ne bi to morao prozivjeti

zao mi je i vlasnika koji je to morao slusati i gledati,psa koji je trpio i veterinara koji se nasao u novinama

Sve stoji sto si rekao, ali me zanima zar ne postoji u tim slucajevima neki nacin da se to izbjegne, ka npr. psa prije uspavati ili na neki drugi nacin omamiti da ne dodje do slucaja kao kod doticnog gospodinač

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #3 u: 12. 10. 2007. 20:45:42 »
moze se aplicirati i sedativ i narkotik prije aplikacije sredstva za eutanaziju ali sredstvo za eutanaziju vec sadrzi u sebi narkotik-opci i lokalni-znaci da pas ne bi trebao osjetiti ni ubod igle,ja sam ih eutanazirao poprilicno i svaki pas odreagira drugacije,vjeruj mi da veterinar zeli to zavrsiti sto je prije moguce i da bude bezbolno za sve,ali kod starih pasa to zna poprilicno potrajati(ja sam jednu kujicu koja je bila nepokretna cekao pola sata nakon aplikacije narkotika i nista,i dalje je bila pri svijesti),e sad moguce je i da je sredstvo nije djelovalo kako bi trebalo-mozda je ishlapilo,osim toga u uputama sredstva pise da sluzi za eutanaziju bez ekscitacije,trebalo bi djelovati brzo(13,6 sekundi)

ipak su to ziva bica :'(
« Zadnja izmjena: 12. 10. 2007. 20:53:06 od medicus »

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #4 u: 12. 10. 2007. 21:42:22 »
Nista, hvala na pojasnjenju! Sada mi je i taj postupak jasniji, na srecu do sada nisam imao potrebe tako nesto poduzimati, ali mislim da bi uvijek svom ljubimcu priustio dostojnu smrt, a ne da se muci ako tesko oboli!  :(


Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #5 u: 12. 10. 2007. 22:36:19 »
ma jasna stvar,nitko ne voli agoniju,ali moramo biti svijesni da covjek za svog zivota moze nadzivjeti i pet pasa

Offline lovac miro

  • K
  • *
  • Postova: 17
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #6 u: 01. 01. 2008. 11:43:54 »
POŠTOVANI KOLEGA ! Ako je aplikacija intravenozna sredstvo T-61, pravilno skladišteno i dobrog roka valjanosti,eutanazija mora biti brza i bezbolna .Problem je u poštivanju pravila struke i uputa(mislim na i/v besprekornu aplikaciju)-vena safena,v.ceph.antebrahi.Iz emocionalno -etičkih razloga vlasnika uvijek treba zamoliti da ne prisustvuje postupku to je pravilo!!!.Treba imati u vidu da kod starijih životinja i eventualne intra pulmonalne aplikacije postupak može trajati duže od utvrčenog prosječnog uginuča od 13,6 sek.(po proizv. specifikaciji)i svakako odrediti pravu dozu. 

Offline aigor

  • K
  • *
  • Postova: 24
  • neke stvari ne možeš platiti
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #7 u: 03. 01. 2008. 20:04:06 »
mislim da je samo dana pre mala doza.mi radimo sa T-61 na farmi i 2 ml je dostatno za 20 kg ako se aplicira direktno u srce prase ugiba za manje od 5 sek.naravno trebalo je psu dati anesteziju ako dajemo intravenozno otpinu za eutanaziju.
Dobra kob !

Offline panj

  • K 100
  • **
  • Postova: 372
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #8 u: 08. 01. 2008. 14:45:54 »
Može se to odradit na bezbolniji način za životinju a smrt je trenutna.
Kad se ne može učiniti dobro dosta je da se ne učini zlo.

Offline lovac miro

  • K
  • *
  • Postova: 17
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #9 u: 08. 01. 2008. 21:19:57 »
pretpostavljam na sta misli panj!!!pojasni ako mislis da nije surovo.

Offline panj

  • K 100
  • **
  • Postova: 372
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #10 u: 08. 01. 2008. 21:27:43 »
Surovo vjerovatn je. Nije to uopče lako vlasniku učiniti pogotovo kad je tog psa imao desetak godina ali treba sve poduzet da smrt bude trenutna.   
Kad se ne može učiniti dobro dosta je da se ne učini zlo.

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #11 u: 08. 01. 2008. 22:50:17 »
Onda to za vlasnika uradi netko drugi!

Offline lovac miro

  • K
  • *
  • Postova: 17
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #12 u: 08. 01. 2008. 23:01:15 »
Svaka čast tko bi mogao gledati svog psa preko nišana.Pa ni kao taj netko"drugi" osim u zaista teškoj nuzdi da mu olakšam muke,ali ne znam nisam bio u toj situaciji.Iglom i špricom mi je normalno,stvar struke.

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #13 u: 09. 01. 2008. 20:04:39 »
Citat:
Može se to odradit na bezbolniji način za životinju a smrt je trenutna.

Citat:
Surovo vjerovatn je. Nije to uopče lako vlasniku učiniti pogotovo kad je tog psa imao desetak godina ali treba sve poduzet da smrt bude trenutna.


Citat:
Onda to za vlasnika uradi netko drugi!


Kolege molio bih Vas da prije ovakvih izjava proučite Zakon o dobrobiti životinja,evo ja ću vam olakšati traženje sa ovim link-om

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1999/0400.htm


c/p
ZAKON O DOBROBITI ŽIVOTINJA,Narodne novine br.19,25.02.1999

članak 9.

(1) Usmrčivanje životinja se može provesti kad:

- bi liječenje životinja bilo dugotrajno i povezano s patnjama, a ishod liječenja neizvjestan,

- je životinja dostigla visoku starost da joj otkazuju osnovne životne funkcije,

- životinja boluje od neizlječive i/ili zarazne bolesti, posebice one koja može ugroziti ljude,

- je životinja opasna za okolinu,

- je protekao rok iz članka 26. ovoga Zakona.

(2) Za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovoga članka, o usmrčivanju odlučuje posjednik životinje, a za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovoga članka, veterinar.

(3) Životinju može usmrtiti samo veterinar ili stručno osposobljen veterinarski tehničar pod nadzorom veterinara.


članak 38.

(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba ako:

1. obavlja radnje protivno članku 5. točki 1., 3., 6. i 8. ovoga Zakona,

2. usmrčuje životinje protivno članku 9. stavku 1. ovoga Zakona,



Ukoliko i dalje stojite pri svojim tvrdnjama zadržite ih za sebe.
Hvala na razumijevanju.
« Zadnja izmjena: 09. 01. 2008. 20:19:02 od medicus »

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Eutanazija psa
« Odgovori #14 u: 31. 05. 2010. 22:17:56 »
Nedavno sam imao tu nesretnu okolnost da sam se morao rastati sa meni dragom životinjom. Kretenčina, odfurao sam ga na humanu eutanaziju. Nikada više...
Molim Boga da mi se to uskoro neće dogoditi ali ako budem primoran skratiti muke svome ljubimcu, ja ću to napraviti.