Lovna kinologija > Lovna kinologija

AUTOHTONE PASMINE

(1/6) > >>

SEJFO:
 Pozdrav!!!
Otvorio sam ovu temu sa ciljem da vidimo, dokle smo stigli sa unapređenjem, razvojem ,očuvanjem , AUTOHTONIH PASMINA na prostorima ex Yu jer sam mišljenja da se moglo do sad a i prije učiniti  puno više.
 Kolege izvolton!!! zagi

STARI AVDZIJA:
kolega može li malo više uvodnog teksta,materijala o tome sa naših prostora.
Kad su autohtone domače životinjske vrste bosanski brdski konj,goveće buša,gatačko goveće,višnjevska(vlašička)pramenka ovca,tornjak,barak i još neke.
Mnogi smatraju i posavskog i trobojnog goniča autohtonim pasminama mada u oficijelnoj kinologiji stvari stoje drugačije sa vlasništvom standarda,naravno ovo nije moj jedini mada je prvi prilog nadam se
i drago mi da mi je u ovakvoj temi ćini mi se 500-ti post,pa i nije bez nekog smisla,pogotovo s mojim današnjim ućešćem u emisiji na FTV na ovu temu ;) d4 z14
.a i potpis na kraju (citat)nešto govori, z14 ;D

STARI AVDZIJA:
Za pohvalu su svi pokušaji i aktivnosti u očuvanju bilo koje autohtone vrste i za to postoji veoma mnogo razloga,Nažalost bojim se da sada neko iz toga samo ne profitira (najviše u smislu "stručnosti"i svog eksponiranja)a bez konkretne uloge.
Kako objasniti činjenicu da prije nekoliko godina federalno ministarstvo koje se tiće ova oblast i bivša ministrica nije se udostojila ni da odgovori na naš"vapaj"da se izdvajanjem minimalnih sredstava izvrši nabavka vakcina kojima bi se spriječila velika smrtnost štenadi autohtonih pasmina pasa u poslijeratnom uzgoju i oporavku pasmina.Ne vjerujem da će iko od nadležnih i dalje pokazati interesa i na bilo koji način podržati višegodišnji rad klubova autohtonih pasmina,posebno baraka,moguće da se neko okolo"šunja" i snima i sprema da izda neki "naučni rad"kada klub organizira specijalizovanu izložbu baraka.

kerber:
Član sam kinološke udruge Posavac Stari Slatinik u kojoj sam inače voditelj uzgoja za lovne pasmine.       Udruga broji oko 60 članova i obuhvaća sve lovne pasmine i nešto službenih a posebnu pažnju posvećuje promociji pasmine Posavski Gonič u cilju omasovljavanja pasmine i postizanju kvalitete kako u radu tako i u eksterijeru.                         Udruga tokom godine organizira brojne IPOispite za sve lovne pasmine a isto tako i utakmice u radu na divlju svinju te ispite za krvni trag .                                   Takođe udruga svake godine organizira specijalku posavaca u radu na DS o kojoj ste imali prilike čitati u lovačkim i kinološkim glasilima a na kojoj imamo velik broj    učesnika i publike iz susjednih zemalja i ljepe naše.                                                                                                                                     Ove godine prvi put  organiziramo CAC izložbu specijalku za lovne pasmine čiji ću datum kao i datume ostalih manifestacija  postaviti na zato predviđenoj temi.                            Naime udruga u svojim redovima ima 3 aktivna kinološka sudca i velik broj članova s dugogodišnjim stažom u kinolgiji te desetak prijavljenih uzgajivačnica što rezultira dobrim ciljanim uzgojem i kvalitetom u svim kinološkim pasminama a tako i u pasmini Posavski Gonič                                Naprimjer samo u protekloj godini u udruzi je prijavljeno 40 štenića pasmine Posavski Gonič što nam kroz nekoliko godina daje dobru bazu za selekciju i izbor prema željama i namjenama vodiča a samim tim i velik doprinos kinologiji uopće.                          U RH su autohtone pasmine oslobođene plaćanja prijave legla dok se cjena prijave za ostale pasmine kreće oko 140 kuna po štenetu pa je to veliki poticaj uzgajivačima pri izboru kojom   se pasminom žele baviti.               Takođe udruga je otvorena za financijsku pomoć svim svojim aktivnim članovima koji žele kupiti perspektivnu ili rasplodnu jedinku s bilo kojih prostora pasmine Posavac  a nisu to  financijski u mogućnosti što član može kasnije dogovorno vratiti zainteresiranim članovima udruge kroz štence i time doprinjeti osvježenju krvi u cilju postizanja dalje kvalitete pasmine.                     Eto toliko od mene nadam se da sam malo doprineo temi i svim istomišljenicima želim uspješan rad u cilju postizanja boljitka za sve autohtone pasmine kod nas i u svim susjednim zemljama .              pozdrav Kerber                                                                   

hrvoje:
Sve je to kolega za svaku pohvalu. Al nemojmo sami sebe zavaravat. Ne znam kako je kod vas, al kod nas se u Dalmaciji također intenzivno radilo na omasovljavanju domaćih pasmina, samo na krivi način. Nekad se zapitam dali je uopće bio cilj povećat broj registriranih domaćih pasmina, ili možda sitni interesi... Ajmo reć da nije ni bitno, al rezultat svega toga je:
   -posavski gonič visok preko 60, dobio rodovnik, ocjena eksterijera -odličan
   -posavski gonič, tamno smeđ, nos narančast, rep kitnjaste dlake bez bijelog obilježja, na IPO-u
    dobije rodovnik, ocjena eksterijera -vrlo dobar.
   -balkanac, prsti na jednoj šapi bijele boje, također na istom IPO-u od kinološkog suca dobije
    rodovnik sa visokim ocjenama.

To vam je sa manifestacije koja je održana u Dicmu (Dalmacija), IPO u gateru na divlju svinju. Podijeljeno je najmanje 15-ak rodovnica autohtonim yu pasminama. I danas njihova štenad imaju "vrhunski" rodovnik i prodaju se po 200-300 eura.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju