Lovna kinologija > Lovna kinologija

Pomoc oko odabira štenetač

<< < (2/3) > >>

stankosi:

--- Citat: donet - 02. 10. 2007. 00:29:59 ---Pa stene nema papire. Njegova majka ima, ali otac nema  , ali je dobar radan pas... Znaci nema vajda od ovog steneta sto sam hteo da uzmem. Preporucujete mi da mi to ne trebaččč

--- Kraj citata ---
Sigurno je vec kasno,i to stene mozda nisi uzeo,ali ja se malo ne slazem sa misljenjem mojih kolega.
Ako si siguran da su roditelji cistokrvni i ako znas njihove predke,i znas da su to bili lepi i radni psi,onda ne vidim razlog da ne uzmes to stene.Kod nas po zakonu ali jos uvek ga vecina ne postuje ne moze da se izlazi u lov sa psima koji nisu cistokrvni i koji nemaju polozen ispit urodjenih osobina.
Znaci,hocu da ti kazem da nije dovoljno da vidis oca i majku od steneta nego treba da znas i nesto o poreklu roditelja.Kod nas ima mnogo slucajeva da neko kupi stene od cistokrvnih roditelja(normalno oba imaju rodovnike)ali ne zeli da ima rodovnik za to stene.Kad malo bolje razmislis papiri nema da gone na terenu vec taj pas ali je lepo imati radnog i lepog psa sa rodovnikom...

medo:
Psi se ne radjaju s papirima i ne trebaju ih da bi bili psi.To su sve ljudi izmislili da vode kakvu takvu evidenciju itd. Papiri meni ne znace nista ako pas u lovu ne radi ali ako pas radi i bez papira je taj pas vrijedi .Po meni pas je vazniji od bilo kojeg papira jer sa papirima mozes muljati ali sa psom na terenu ne.
 Treba poticati papirologiju da se ipak zna neke podatke,da se vodi evidencija o pasmini ali kontrolirano krizanje u osigurane uvijete i kvalitetnu evidenciju treba omoguciti jer tako su nastale sve pasmine. Treba sprijeciti ilegalne papire,krizanje bez kontrole i sl. ali psu za lov papir o polozenoj utakmici ne bi smio biti uvijet ili rodovnica. Ne lovimo sa papirima sto neč
Treba zabraniti da se lovi sa nesocijaliziranim psima,psima koji kvare lov drugim lovcima(i njihovim vodicima),kujama koje se tjeraju itd.
Sto sa psima koji nemaju papire ili su krizanci ali dobri lovacki psičččč ččč
Ne znam ali zao mi je da mi tim psima koji uzivaju loviti branimo nesto sto nije po nasim pravilima,a je po pravilima prirode.
Ljudi se krizaju medjusobno (obozavam ove mulatkinje ;D ;D ;D) i kako se osjecamo ako nam neko zabrani lov,jadno.
Tesko mi je stvarno odgovoriti na ovo jer sto vise mislim sve mi je teze prosuditi. Podrzavam da se psi uzgajaju i sve to oko papira ali nesto me u svemu tome koci.
Zastoččč
Pa eto sretnem nekog lovca koji nema ni za kruh,a kamo li da kupi psa i jos da ga vodi po utakmicama i sl.Ipak pas mu je jedan od boljih u lovu i doprinosi uspjehu lova na kraju dana.Kako tom lovcu reci ne vodi psa jer nema papire ili nije polozio utakmicu.Meni lovac ne mora pokazati papire da vidim sto je cistokrvan pas ili pas s manama ali isto tako i papire o polozenoj utakmici.Pa svaki lovac moze to razluciti.
Sad vi meni recite kako rijesiti ovaj problem,sto uciniti jer ovdje ne trazim da se netko sa mnom slozi nego samo argumentacije za rjesavanje ove zavrzlame :-\ :-\ :-\

draganco:
Sve si ti ovo medo u pravu,pogotovo da ti neko uskrati ove Mulatkinje ;D.Ja isto ovako mislim,meni je vazniji Radnik na terenu nego Maneken na pisti.Ali nasa misljenja su jedno a zakon i propisi drugo.Ipak je bolje izbeci jos sada neke probleme pri nabavci nego kasnije ih imat.Licno kod mene u Udruzenju, redovno dolaze u kontrolu i traze papire od Pasa-polozen ispit urodjenih osobina i ocenu iz eksterijera.

Max011:
Proveri da li je moguč upis u uslovni rodovnik nekad je to moglo za pse koji su u tipu rase a nemaju papire. Sa druge strane lovci su domišljati ljudi pa se može rešiti problem papira ali zašto bi sebi komplikovao život. Pa bar u Cro ima strašnih odgajivača posavaca kod kojih možeš uzeti štene sa dobrom genetskom osnovom i uz mnogo ljubavi,truda,rada i uloženog novca stvoriti sebi pomočnika,prijatelja i goniča za ponos. čovek nije pametan šta učiniti  :-\ :o

Huntercro:
Dečki sve je to u redu samo zakjon je zakon i mora se poštivati. Ali lijepo ti je draganco rekao: bolje probleme izbječi kupovinom psa sa papirima

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju