Lovna kinologija > Odgoj i školovanje lovačkih pasa

KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?

<< < (9/27) > >>

dean:
Ja sam imao sličan problem sa svojim prepeličarom. Nije bio stabilan na pucanj, makar je sa šunjkavcem lakše. Jer on nakon kaj pronađe divljač mora ju glasno goniti, ali naravno kratko. Znači on digne fazana, javi se i tek kad ptica poleti i on krene trčat za njom, ja pucam iz startnog pištolja. Nakon nekoliko treninga je povezao pucanj sa divljači i nema beda. Ali mislim da je to od jedinke do jedinke, jer moj pas tada očito nije dovoljno sazrio i bio dovoljno stabilan. Sad nemam problema ni sa odloživosti. Možda su mu klinci bacali petarde u boks ili tko zna kaj, a ja sam moram ispravljati tuđe greške.

skyangel:
petardu obavezno izbaci iz upotrebe zato što ona širi zvuk u 360 stupnjeva i generalno svaki pas će je se bojati. Probaj prvo s malokalibarkom ili startnim pištoljem, pa prijeđi na pištolj, pa na sačmaricu. Moraš paziti kad se pas zaigra u potpunosti i ne obraća pažnju na ništa i onda opaliti. Znači ne smiješ primjerice kad on sjedi i gleda u tebe opaliti nego to izvesti neopazivo kad je najviše zaigran. Plašljivost na šus je uvijek izlječiva po meni...

SUMO:
Petarde... ko li vam to rece?
Nikad u zivotu ih nisam koristio niti cu. Najbolje privikavanje na pucanj je kada pustite pse u grupi, 2-4 mlada ili mladi i stariji, na neku detelinu, strnjiku ili slicno. Puska standardna, pa necete u lovu nositi mk. Kada se malo odalje jedan metak. Moze se desiti da neko od stenadije zastane ali meni se skoro to nikad desilo nije. Najveca greska je odvesti mladog psa na prepelice ili patke gde se puca mnogo. Tu pas moze steci strah od pucnja. Mada, ovo je siroka tema jer strah moze biti urodjen i stecen. Urodjenom leka nema, pse treba pokloniti negde ko zeli ljubimca za stan ili dvoriste i ukloniti iz priploda. Steceni je ili od masovne pucnjave ili prilikom lova prepelica ili zeca ako mlad pas dobije neku dramliju olova i poveze bol i pucanj. Mada, mnogo puta sam vodio mlade pse u lov na prepelice kad lovim sam, em su markirali sa 3-4 meseca em su posle bili sjajni lovni psi. Ali stoji da je osnov pas dobre krvi i proverenih lovnih roditelja. Tad je strah od pucnja gotovo nepostojeci....
Jedan davno pokojni NKD, sin Ajk Uba, voleo je da pozira posle lova samo tako...

sibirevski:
 Cijenjene kolege dali ima netko tko je već imao kakovih iskustva u dresuri ptičara. kako natjerati psa da zaroni u vodi ili kako ga natjerati da savršeno markira: z14

sibirevski:
Želio bih se nadovezati na Deanov komentar: Istina je da često lovci imaju pse koju odlično fermaju i uvjereni su da su sami izdresirali psa a ubiti nisu. To pas radi instiktivno pa zato ih i zovu poiterima (eng. point znači pokazati, uperiti) Osim što pas instiktivno ferma isto tako i trči za divljači. E tu su dreseri koji danas za dosta jeftin novac mogu napraviti odličnog psa. Jako je napomenuti da se kod psa nedaju ispravljati greške.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju