Lovstvo > Provjera znanja

Broj prijelaza za divljač i zvijeri na prometnicama

<< < (3/4) > >>

Lovac:
Na to me pitanje potaklo to što sam ovih dana više puta prolazio iz Zagreba autocestom prema Rijeci, a i nezaboravna rečenica predsjedinka HLS-a izrečena nekom prigodom u kojoj tvrdi da prijelaza ima dovoljno. Po meni prijelaza nikada nema dovoljno i svakom kome je stalo do divljači i njezinog što prirodnijeg boravka u prirodi, u interesu je da ima što manje umjetih barijera odnosno ako ih već ima da ima i što više prolaza kroz te barijere. A ako ćemo gledati usko, onda će pojedinim lovozakupnicima odgovarati što divljač neće moći pobjeći iz lovišta  ::).... evo jedan tekst koji sam sada našao na netu:


--- Citat: ---ZAŠTO STRADAVA DIVLJAČ NA PROMETNICI KROZ LIKU
Autocesta presjekla  životinjske staze
 17. 10. 2004. DRAŽEN PRŠA
Na ličkoj dionici autoceste Zagreb - Split kod Gospića i prije su stradavali divlji zečevi i lisice, te domaće životinje, psi, mačke, a jednom i krava. No, mislilo se da su to tek izdvojeni slučajevi pa im se nije pridavalo dovoljno pozornosti. Tek nakon što je češki državljanin 22. rujna ove godine na autocesti usmrtio medvjedicu, nedugo zatim Zagrepčanin srnu, javnost se počela opravdano pitati o sigurnosti vožnje autocestom kroz Liku. Nakon medvjedice i srne, pod kotačima automobila završio je i medvjedić, vjerojatno u potrazi za majkom, a zatim divlja svinja. Policija je izvijestila nadležne i pokrenula pitanje odgovornosti Hrvatskih autocesta. U HAC-u objašnjavaju kako su učinili sve da se promet odvija nesmetano, dodajući da su žičane ograde uz autocestu dobro izgrađene što potvrđuje i privremena uporabna dozvola. Direktor HAC-ove tehničke jedinice Bosiljevo-Sveti Rok Željko Kandžija kaže da ekipe za održavanje autoceste iz centara u Perušiću, Brinju i Svetom Roku svaki dan obilaze i kontroliraju stanje zaštitnih mreža te saniraju rupe.
Dionica bez prijelaza
»Ograde su kvalitetno izgrađene - na potezu od tunela Mala Kapela do Svetog Roka napravljeno je 11 prijelaza za  životinje tako da je teško reći što je uzrok tim stradanjima divljači. Autocesta je, doduše, presjekla pojedine šumske staze kojima su se kretale  životinje pa je potrebno vrijeme da se divljač prilagodi i počne se koristiti izgrađenim prijelazime.  žičane ograde, međutim, ne mogu se ukopavati u zemlju a ni betonirati jer bi se tada stvorili problemi s odvodnjom«, kaže Kandžija.
U Lovačkom savezu Ličkosenjske  županije ističu da su početkom jeseni pojačane migracije divljači koje slijedeći svoj nagon idu stoljećima utabanim stazama. »Svjedoci smo da stradavaju deseci zečeva i lisica, no kako stradavaju medvjedi i srne, očito je da sa zaštitnom ogradom uz autocestu nešto nije u redu«, upozorava Ivica Marković, predsjednik  županijskog lovačkog saveza.
Na pojedinim mjestima napravljeni su prijelazi od betona i kamena bez vegetacije, a na najdužoj dionici autoceste preko Ličkog polja ne postoji ni jedan prijelaz, kaže Marković. »Nitko se s nama koji smo najodgovorniji za budućnost divljači, nije konzultirao ni prije ni za vrijeme gradnje autoceste. U ovo doba godine divljač počinje migrirati, pogotovo kad u višim predjelima Velebita i okolnih planina padne snijeg i kada zahladi. Tada divljač kreće u niže predjele, a jedan dio stat će kod  žičanih ograda. No, ta divljač nerijetko tjerana od raznih predatora, stisnuta uz  žicu pokušava se spasiti preskakanjem ograde ili pronalaženjem rupa. HAC je napravio propust jer nije prihvatio naše prijedloge o brizi za divljač «, naglasio je Marković.
U Lovačkom savezu sve su zabrinutiji, a predsjednik napominje: »Sve dok se ne dogodi nesreća u kojoj će biti i mrtvih ljudi, nitko neće ništa poduzeti. Apeliramo da se sad propusti što hitnije otklone«. Rupe u ogradi I lički su policajci zabrinuti. Voditelj ureda načelnika Policijske uprave ličko-senjske Jozo Milas rekao nam je kako su od odgovornih tražili da se ponovo urede zaštitne ograde. Dodaje i kako nije korektno da HAC tvrdi kako je šest, sedam prijelaza dovoljno za nesmetan prolaz divljači iz staništa u stanište. »Izvođači radova, HAC i kooperanti, nisu dobro obavili svoj posao. Načelnik Policijske uprave ličko-senjske sastao se i s voditeljem tehničke jedinice HAC-a Sveti Rok radi nadzora nezaštićenih prijelaza i zaštitne ograde na dionicama autoceste na kojima su u prometnim nesrećama stradavale divlje, ali i domaće  životinje. Poslali smo i dopise HAC-u, a s tim je upoznat i nadležni Odjel za sigurnost cestovnog prometa Ministarstva unutarnjih poslova«, kazao je Milas.
Lovočuvar Državnog lovišta »Vidovača - Marina glava« Jozo Hećimović iz Ličkog Osika, kod kojeg je završila na čuvanju sva stradala divljač, kaže da uslijed velikih kiša nastaju odroni zemlje. Zbog toga na pojedinim mjestima ispod ograde ostane razmak i do 40 centimetara, što je dovoljno da se  životinje nesmetano provuku. I dok se vode razgovori o odgovornosti i tko je što trebao učiniti,  životinje i dalje lutaju oko zaštitne ograde. Lički lovci potvrđuju da se na pojedinim mjestima mogu vidjeti i vukovi, te srne, zečevi i lisice, a na nekim dijelovima autoceste na razmaku od kilometra ima i desetak rupa u ogradi kroz koje se može provući i odrasla osoba. U HAC-u pak i dalje tvrde da su divljim  životinjama dovoljni asfaltirani nadvožnjaci i podvožnjaci za nove migracijske staze...   
HAC provjerava  žičane ograde i angažira lovce
HAC već nekoliko dana pojačano nadzire opasne dijelove autoceste i traži rupe u zaštitnoj ogradi, a taj će posao potrajati do kraja listopada. Dogovoreni su i naknadni radovi zbog slijeganja terena. U HAC-u tvrde kako su svjesni nastalog problema te da će u saniranje biti uključene i lovačke udruge čiji članovi najbolje znaju za  životinjske prirodne staze i prijelaze. No, još ostaje otvoreno pitanje Ličkoga polja gdje nije napravljen ni jedan »zeleni most« za divljač. Lički lovci već upozoravaju da će na tom području biti novih problema sa  životinjama čim zahladi i padne snijeg. 

--- Kraj citata ---

Lovac:
Iz medija:
- ARZ je pristupila izradi projekta za etno-selo, odnosno prateći uslužni objekt Petehovac.
  PUO Petehovac bit će smješten između Delnica i Kupjaka, na dionici poznatoj po prvom
  prijelazu za divljač u našoj zemlji, Dedin, smještenom na nadmorskoj visini od 860 m,
  najvišoj točki kojom prolazi autocesta Rijeka-Zagreb.

medo:
Drago mi je da si stavio ovaj text jer HAC  :pferd: po obicaju,a svi ostali govore istinu. Rupa ima previse,prijelaza premalo ili na mijestima gdje nisu bile migracije nikada.
 Nazalost politika i HAC rade po svome,zna se - idemo dalje d1
Poznam situaciju prilicno dobro i sve navedene u textu.

SSG:

--- Citat: dean - 20. 08. 2008. 11:34:06 ---Svakih koliko km je taj most?
Kod nas se ti mostovi uredno koriste za krivolov, a ne za broja nje divljači. Prije 2-3 godine, je prosječno dnevno jedan most prelazilo 17 grla krupne divljači. Znači vuk i srna te sve veće od toga.

--- Kraj citata ---

Otkud ti podaci o prosječnom prelazu divljači dnevno ččč

dean:
Čitao!  ččč
Našao taj podatak kad me zanimalo. Mislim da nam svježe podatke može dati lynx trenutno!

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju