Streljaštvo > Tehnika gađanja
Najpromašaj
Antezg:
Evo sto ovaj doticni gospodin misli o "razrađivanju cijevi" ili barell break in kako bi englezi rekli-vrlo poučno ;)
dalm:
--- Citat: Antezg - 21. 05. 2008. 15:01:55 ---Evo sto ovaj doticni gospodin misli o "razrađivanju cijevi" ili barell break in kako bi englezi rekli-vrlo poučno ;)
--- Kraj citata ---
Dabogda mu ženu ovako bacali >:(
Ry1:
Isto kao I novi motor automobila i cev puske zahteva razradjivanje koje ce joj poboljsati performanse i produziti zivotni vek.
Cinjenica da dobar deo vlasnika uzlebljenih cevi delom iz neznanja, a delom zbog nemara ne praktikuje ovu vaznu proceduru uzrokovala je da mnoge inace dobre cevi nikada ne dostignu njihov maksimum.
Prvih dvadesetak metaka ispaljenih kroz novu cev su presudni I oni najcesce bivaju ispaljeni na strelistu prilikom “probavanja” cevi ili upucavanja optike.
Vecina vlasnika uzlebljenih cevi zna da cev treba ohladtiti izmedju serija i “povremeno je ocistiti” ali se cesto vidjaju situacije gde srecni vlasnik raspali i po nekoliko kutija …onako, za srecu bez ciscenja i hladjenja.
Bez obzira kojom metodom je uradjena I obradjena u unutrasnosti nove cevi uvek ostaju pore i ogrebotine kao posledica obrade.
Podsetimo se za pocetak uprostenog preseka cevi.
Odmah iza paralelnih zidova lezista metka ili grla cevi nalazi se glatki konusi deo koji je nakon izpaljenja metka prvi na udaru. Funcija konusa je formijaranje dijametra zrna koji ce svoju putanju nastaviti kroz zlebove cevi. Prolaskom kroz zlebove zrno dobiva rotacju.
Velika brzina, visoka temperature usled barutnih gasova i trenja metala od metal uzrokuju pojavu koja se naziva “varenje trenjem” gde meksi materijal ostavlja naslage na tvrdjem. U ovom slucaju bakarna kosuljica zrna na unutrasnjosti cevi.
Glatki konusni deo grla kod nove cevi je posebno osetljiv na formiranje naslaga.
Svaki sledeci metak ce ostaviti sloj bakra sto znaci da onaj posle njega nece imati pravilno formiran dijametar sa jedne strane, a sa druge uglacavanje grla ce zbog tih slojeva biti onemoguceno. Naslage bakra na konusu u extremnim slucajevima dovode I do nepravlnig ulaska zrna u zlebove te ce ono kroz njih proci blago zakrivljeno I deformisano. Ne treba posebno naglasavati koliko ce to uticati na putanju zrna nakon prolaska kroz usta cevi.
Ciscenjem nove cevi odgovarajucim sloventom za sidanje bakra posle svakog ispaljenog metka naslage se otklanjaju sto omogucuje da naredni metak pomogne uglacavanju grla i da u zlebove udje pravilno formiran.
Ciscenje ce takodje skinuti naslage i sa zlebova cevi tako da ce pri upucavanju zlebovi na kosuljici zrna uvek ostavljati uniforman uzorak dajuci svakom narednom i uniformnu putanju i maximalnu preciznost.
Poliranje zlebova je pored ostalih komponenti cevi verovatno najpresudniji faktor njene preciznosti.
Posto razradjivanje cevi zahteva intenzivno ciscenje I upotrebu solventa vazno je znati da pri svakom ciscenju treba dstraniti ostatk solventa sa usta cevi, a posebno kod onih koje imaju koveksna resenja za zastitu usta cevi od udara I mehanickih ostecenja.
U principu cev se kod razradjivanja cisti svaki puta nakon ispaljenog metka kod prvih 5 metaka.
Zatim posle svaka tri ispaljenja narednih devet metaka, a onda 2 puta posle svakih 5 ispaljenja.
U koliko se razradjivanje radi istovremeno sa upucavanjem cevi I optickog ili mehanickog nisana ova metoda omogucuje da svaki naredni metak bude ispaljen iz hladne I ciste cevi.
Ovako razradjena cev ce biti daleko bolje formirana i uglacana pa ce u buducem zivotu biti otpornija na stvaranje bakarnih naslaga i zadrzace preciznost mnogo duze nego nerazradjena cev.
medo:
Ry d4
Drago mi je da si imao vremena napisati ovo ;)
KOBI:
Svaka cast na trudu i tebi sto si napisao i nama koji smo sve procitali...
Navigacija
[0] Lista Poruka
Idi na punu verziju