Autor Tema: Novi casopis: "METAK"  (Posjeta: 7769 vremena)

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #15 u: 06. 06. 2018. 11:33:52 »
Kolege sve sto ste napisali stoji.
Ja cu se osvrnuti na samo jedan detalj a to je kvaliteta papira.
Roger je spomenuo Guns and Ammo, vjerojatno najprodavaniji casopis na svijetu a kvaliteta papira mu je 'losa'.
Zato je Lovocuvar bio tiskan na najkvalitetnijem mogucem papiru ma svijetu. Zasto?
Da su smanjili kvalitetu papira na onu koju koristi guns and ammo mogli su ponuditi jeftiniji proizvod.
Godisnja preplata na guns and ammo je smjesna a kod nas godisnja pretplata vjerojatno vise kosta nego da kupujes komad po komad na kiosku.  Vjerni kupci se stjecu pretplatama a ne kupovinom na kiosku.                                                                                                               
« Zadnja izmjena: 06. 06. 2018. 11:35:32 od zhrvoje »
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #16 u: 06. 06. 2018. 11:40:39 »
Lovimo vlastiti rep :-)

Sve se svodi na tiražu. Veliki broj prodanih primjeraka automatski privlači oglašivače. Nikome nije u ineresu dati lovu za oglas kojeg vidi pet i pol ljudi. Ako oglas zajamčeno vidi par desetaka ili stotina tisuća čitatelja, interes oglašivača raste.

Veliki broj prodanih primjeraka jamči i dovoljno novca da se adekvatno plate i suradnici (autori/fotografi). Tiskarstvo se svodi na velike brojeve. Što je naklada veća, cijena po otisnutoj jedinici je manja.

Možda bi u tome uspio časopis koji bi bio orijentiran prije svega na tržište HR, BiH, SR i CG obzirom da nema jezične barijere. Tako bi tržište ipak bilo povećano.

I naravno da bi taj netko, ma tko to bio, morao imati dovoljnu akumulaciju kapitala da samostalno izda prvih par brojeva.

Neka mu je sa srećom.

A Internet, iz brojnih razloga od kojih su neki već navedeni, nije naročita prijetnja.

Dobra nam kob!

P.S. Na ideju "časopisa za region" polažem autorska prava ;-)

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #17 u: 06. 06. 2018. 11:47:46 »
Kolege sve sto ste napisali stoji.
Ja cu se osvrnuti na samo jedan detalj a to je kvaliteta papira.
Roger je spomenuo Guns and Ammo, vjerojatno najprodavaniji casopis na svijetu a kvaliteta papira mu je 'losa'.
Zato je Lovocuvar bio tiskan na najkvalitetnijem mogucem papiru ma svijetu. Zasto?
Da su smanjili kvalitetu papira na onu koju koristi guns and ammo mogli su ponuditi jeftiniji proizvod.
Godisnja preplata na guns and ammo je smjesna a kod nas godisnja pretplata vjerojatno vise kosta nego da kupujes komad po komad na kiosku.  Vjerni kupci se stjecu pretplatama a ne kupovinom na kiosku.                                                                                                               

Lovočuvar je valjda jedini časopis (ne samo lovački već generalno) za kojeg znam, a kojemu je pretplata na četiri broja bila viša od iznosa koji ste trebali izdvojiti na kiosku za ta četiri broja. Kad sam g. Arvaya pitao zašto je to tako, odgovor koji sam dobio nije imao nekog smisla iako je "na prvu loptu" bio razumljiv.

A kvaliteta košta. Kvalitetu časopisa prije svega čini kvalitetna koncepcija i kvalitetni članci, Ali i sve ostalo. Tu su i fotke i prijelom ali i papir. Zamislite Playboy na novinskom papiru  ;D

A da je pretplata odn. broj pretplatnika jako važan, s tim se apsolutno slažem. No, i to ovisi o zadovoljstvu korisnika kavalitetom ali i povjerenjem u redakciju da ta kvaliteta neće padati. A za to treba vrijeme.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #18 u: 06. 06. 2018. 13:01:53 »
Kolege sve sto ste napisali stoji.

Godisnja preplata na guns and ammo je smjesna                                                                                                     
ja sam imao tpretpatau na G&A dvije godine, za cifru od 48 usd
Danas nude po 9 usd/ godisnje. Zaista smjesno.

Medjutim, jedini razlog zasto nisam pretplacen na G&A danas, je sta zaista za moj ukus je previse tekstova o ar15, i svemu zamislviom "taktickom", a provuce im se i koji tekst o "zombie" puskama, pa sam odustao.
Gente Balcanico!

Offline anubis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 900
  • Any time...any place
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #19 u: 06. 06. 2018. 13:44:39 »
Vezano za honorare strucnjacima, po meni oni moraju biti honorirani, ali isto mislim da u nasim uvjetima, bi trebali biti simbolicni. Od tog se ne treba ocekivati primanja da se covjek bavi iskljucivo pisanjem, 2-3 clanka mjesecno. Nije realno za ocekivati.
Da se osvrnem još i na gornju opasku kolege Rogera sa kojom se baš i ne slažem u potpunosti. Naravno da je nerealno očekivati neznam kako visoke honorare ali morate biti svjesni kako dobri tekstovi nisu jeftini. Naročito nisu jeftini oni vezani uz oružje i streljivo pošto dobrog teksta o istima nema ako ono nije testirano da se vide njegove realne, a ne samo teorijske mogučnosti. Zašto? Pa prvenstveno iz razloga što iziskuju razna odricanja i troškove koji ponekad nisu mali. Dakle prvo imate nečije znanje i vrijeme koje nešto vrijedi, zatim imate trošak prostora gdje se vrši testiranje(streljana), onda je tu trošak utrošenog streljiva itd. Dakle sve navedeno je potrebno kako bi se moglo nešto suvislo napisati o određenom oružju i/ili streljivu a da napisano ima podlogu u praksi. To ima svoju cijenu tako da danas nerjetko imate slučaj kako tvorac teksta ima veće troškove oko stvaranja navedenog nego što mu je isplačen honorar, vjerovali ili ne! To pisac donekle može kompenzirati svojom ljubavi i entuzijazmom, ali dugoročno takva priča nije održiva. Upravo tu se i krije dio problema sa manjkom kvalitetnog štiva u našim tiskovinama, a kad se na to još nadoda sve več gore rečeno rezultat je takav kakav i vidite u navedenim časopisima. zagi

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #20 u: 06. 06. 2018. 14:18:21 »
Pri ovome valja imati na umu i neovisnost odn. sobodu autora. Lako je kad se puška/pištolj/metak... pokažu odličnima. Ali što kad nije tako? Odn. valja razlučiti neovisan test od onog kojeg je naručio neki proizvođač.

Opet pitanje povjerenja u časopis i autora. Ono se stiče samo  vremenom.

Dobra nam kob!

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #21 u: 07. 06. 2018. 09:15:29 »
Upravo prelistavam novi časopis. Prvi dojmovi: Vrlo dobri, sadržajno odlično odabrani tekstovi, ima grešaka u prevodu, ali ovaj časopis je pravo osvježenje na našem siromašnom tržištu.

Offline anubis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 900
  • Any time...any place
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #22 u: 07. 06. 2018. 09:52:27 »
Fazan slažem se u potpunosti. Naravno da ima tzv.reklamnih tekstova i onih neovisnih, no oba treba netko odraditi. Što se tiće neovisnih tekstova njih je u našim listovima najmanje pošto je naručeni tekst odličan vid marketinga, no i tu autor mora biti objektivan i dati kritiku na neki slabiji detalj na proizvodu o kojemu piše. Neovisnost u novinarstvu je relativna stvar...pa pogledaj Chuck Hawksa ;)

Offline joseph

  • K 100
  • **
  • Postova: 114
  • Jagd, Jagd über alles
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #23 u: 07. 06. 2018. 22:58:13 »
LV je loš časopis po konceptu i politici. Jedino što je dobro kod njega je što se sve što autori napišu objavi pa svi vidimo Đuru Veličanstvenog, prvi brk lova u Hrvata. Nadalje, više od pola časopisa su plaćeni oglasi trgovina. Ono malo što ostane to popune sjednice, skupštine koje služe da se kompleksašima liječe kompleksi i da postanu bitni (na stranu bilo kakva uvreda, ali vani su u lovu i lovstvu aktivni doktori znanosti, inženjeri, veterinari, pravnici...a kod nas..tako.)Imam par primjera Austrijskih lovnih glasila, te njemačkih i švicarskih časopisa za oružje (ne i lov). majko mila pa mi smo debelo zastranili, a LV hoćeš nećeš dobivaš! Moraš, jerbo i drugovi u redakciji moraju omastiti brk.
Joža

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #24 u: 17. 08. 2018. 10:17:45 »
Izasao novi broj. broj 2.
Uglavnom ok.

Citam jednu reportazu iz lova, kaze lov na jelena.
Na slici odstreljen srnjak.

Ako je prijevod s talijanskog, jelen je tad "cervo", a "srnjak" capriolo, a prijevod posve krivi.
"namjestili smo optiku na 8x", "odstrelili jelena", pise (prijevod) u mnozini, gdje lov odradjuje jedan lovac, dakle umjesto da pisu u prvom licu.

Pretpostavljam da obzirom da je "Mediatop" izdavac "opceg smjera" od casopisa za modu - preko tinejdzerskih casopisa - pa do strucnog specijaliziranog casopisa ovog tipa, dakle pretpostavljam da je u nedostatku strucnog lektora za lov i oruzje, odnosno u nedostatku strucnog prevodioca.

Ali, sve u svemu, ok.
Gente Balcanico!

Offline ROKI 23

  • K 100
  • **
  • Postova: 300
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #25 u: 17. 08. 2018. 14:52:13 »
Uzrok ovakvog stanja leži u činjenici da su mi se zbog raznih budalaština koje sam čitao po raznim novinama i časopisima jednostavno zgadili i novine i novinarstvo. Pa sad ti čitaj nešto što bi trebalo biti razonoda , a ono prije nego otvorim prvu stranicu skoči mi tlak.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #26 u: 19. 08. 2018. 06:33:56 »
Citam casopis, clanak po clanak kad ulovim vremena.
Jucer, citam o bergari.

Pa u clanku nadjem rijec "usadnik".

Hmmm, procitao sam dosta o oruzju, na hrvatskom i engleskom, druzim se sa strijelcima i lovcima, pa i s puskarom znam popricati kad treba, slusam sta ljudi govore, ali sta je "usadnik" na bergari, ili drugdje to ne znam.
O usadniku nisam nikad cuo, premda bih jos u psihologiji mozda i zakljucio da je to falusni simbol.

Citam dalje tekst o bergari, u casopisu "metak" - drugi broj, usadnik se i dalje spominje kroz tekst, i ja gledam prilozenu ilustraciju.

Na slici je zadnji dio modularnog kundaka, pa se mislim, usadnik je valjda onaj zadnji dio kundaka sto nailijeze na rame, vjerojatno s nekakvom gumom.

Ali kako citam dalje tekst, ne ulazi mi to u koncepciju teksta.

Kad mi je clanak konacno do kraja sjeo:
Jos uvjek sam nesiguran u pojam "usadnik" ali pomalo dolazim prema smislu teksta do tog da bi usadnik, morao zapravo biti cijeli kundak?

Pa odakle ta rijec?

Valjda google ima stalni upgrade pojedinog jezika u svom prevodiocu, mislim se, pa idem probati google translator, jer mozda sam ja ipak, jezicni dinosaurus - nekadasnje Suvarove skole.

Pa google translator danas kaze ovako:

1) Hrvatsko - engleski:
Usadnik = plunger
Kundak = butt

2)Hrvatsko - talijanski
usadnik = pistone
kundak = culo

3) Englesko - hrvatski
butt = kundak
plunger = klip (mala razlika)

4) talijansko hrvatski:
Pistone = klip
Culo = magarac


Povezicu izmedju kundaka i usadnika, naci ne mogu.

I dolazim onda do zakljucka da je kundak = kundak, drugog novog izraza nema.

A magarac sam vjerojatno JA, sto uopce pokusavam razumijeti nestrucog prievodioca.

 zagi
Gente Balcanico!

Offline .44 ML

  • K 100
  • **
  • Postova: 257
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #27 u: 19. 08. 2018. 07:54:00 »
Usadnik je hrvatska riječ za kundak i uglavnom se koristi svugdje u službenoj upotrebi. Tako ako čitaš tehničke upute o VHS pušci nigdje nećeš naći riječ kundak, bez obzira koliko je ova riječ dobra, loša ili smiješna.

Isto kao što je avion postao zrakoplov, spremnik zamjenio šaržer a neko vrijeme se koristio i izraz okvir ili umjesto nišan koristimo riječ ciljnik

Tko zna što je ispravno ili dobro iljada, hiljada ili tisuća

Neke nove riječi teško prihvaćamo a neke su se već udomaćile i to je tako

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #28 u: 19. 08. 2018. 10:31:11 »
Da, vjerojatno ste u pravu.

Doduse, VHS uputsva nisam citao, ali kroz LV ili DK koji mi redovno prolaze kroz ruku ne pamtim takav izraz.

Zanimljivo, trazilica na ovom forumu daje da se rijec "usadnik" koristila 10tak puta i to prvi put 2007. (znaci prosjek jednom godisnje)
Obzirom na broj clanova foruma, i godisnji broj postova, ocito je malo koristena rijec.

Medjutim, na modernom hrvatskom rijeciku, nasao sam ovu definiciju:

vojn. term. dio vatrenog oružja koji se čvrsto prislanja na rame radi manjeg trzaja prigodom pucanja; kundak, usad

Sinonim je kundaka.

Ocito, ispada da je ovo dio vojne a ne lovacke terminologije, pa nismo bili upoznati s time, i objasnjava eventualni nedostatak koistenja rijeci u lovnim publikacijama.
 zagi
Gente Balcanico!

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Novi casopis: "METAK"
« Odgovori #29 u: 19. 08. 2018. 10:59:55 »
Sjećam se da sam prvi put pročitao riječ usadnik u Hrvatskom vojniku tamo 90-i neke isto kao i zrakoplov,zrakomlat itd. Remen za pušku je remnik,sjećam se i vojske kad me zapovjednik čuo da sam rekao šaržer umjesto spremnik,bilo je to nekih 50komada sklekova  happi