Forum LOVAC

Lovstvo => Lovstvo => Časopisi, knjige, video, TV emisije o lovstvu => Autor teme: john deere - 14. 05. 2007. 14:28:31

Naslov: Dobra kob
Autor: john deere - 14. 05. 2007. 14:28:31
u potpunosti se slažem s tobom! Koju god stranicu okrenem gledam onog debelog dječaka, pa nije dečak hrvatsko lovstvo, kad je išao na wc, sta je jeo i to...
a sto se tice i ostalih tekstova stvarno su se srozali. zato ja kad god mogu kupim Dobru kob, puno mi je objektivnija i bavi se aktualnim pitanjima, evo npr: prvi su pisali o teškim metalima na papuku.
Naslov: Odg: Lovački vjesnik
Autor: nazime - 14. 05. 2007. 18:57:17
Ja sam na pretplati Dobre kobi. Redovito stiže i ima zanimljive tekstove. LV jedan mjesec doče meni, drugi mjesec starome, nekad obojici. Tekstovi su mi tak, proletim na brzinu.
Naslov: Odg: Lovački vjesnik
Autor: cuvitari - 14. 05. 2007. 22:33:02
MI IMAMO SREĆU DA SMO IZ žUPANIJE U KOJOJ SE TISKA DOBRA KOB, TAKO DA PRVI SAZNAMO SVE!!! VRLO DOBRO, KVALITETNO I RAZNOLIKO ŠTIVO. ZA SVAKOGA PONEŠTO!!
Naslov: Odg: Lovački vjesnik
Autor: nazime - 14. 05. 2007. 22:56:15
LV očekujem sutra ,a DK pred kraj tjedna. Više se veselim DK.
Naslov: Dobra kob
Autor: draganco - 09. 11. 2007. 16:22:13
Dali me moze neko uputiti na pravu adresu. Hteo bih se pretplatiti na list Dobra Kob. Ili je mozda nekom poznato dali se nalazi u prodaji po inozemstvu-np Austrija.Unapred hvala.
Naslov: Dobra kob
Autor: nazime - 09. 11. 2007. 17:13:57
Dali me moze neko uputiti na pravu adresu. Hteo bih se pretplatiti na list Dobra Kob. Ili je mozda nekom poznato dali se nalazi u prodaji po inozemstvu-np Austrija.Unapred hvala.
Trenutno sam na poslu, ali kad dođem doma pošaljem ti broj.
Naslov: Dobra kob
Autor: draganco - 09. 11. 2007. 20:15:01
Hvala kolega.Dopalo mi par brojeva u ruke i prezadovoljan sam kvalitetom.
Naslov: Dobra kob
Autor: Lovac - 09. 11. 2007. 20:24:12
DOBRA KOB Pretplata:

tel.+385 21 352-667 +385 21 352-649 fax. +385 21 352-664
Marketing:
   
tel +385 21 352-635 mob +385 91 3352860 fax +385 21 383-100

Kontakt e-mail: Ivanka.Vuko@slobodnadalmacija.hr
dobrakob@slobodnadalmacija.hr
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: nazime - 09. 11. 2007. 20:35:22
Eto, LOVAC je bio brži od mene pa sad imaš broj. Ja sam pretplatnik 2 godine, a od nedavno mi dolazi i slavonski Glas lova i ribolova.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Mali Matek - 21. 11. 2007. 16:03:52
Imao sam malo sreče pa sam tako u broju 73 (listopad 2007) osvojio u rubrici "prepoznajete se u zelenom krugu" monografiju Davora Martiča "NAŠ ZEC", autor je u knjizi iznio svoja, skoro pola stoljetna, istraživanja navika zeca u našim krajevima. Ovu knjigu bi preporučio svakom lovcu da je pročita i proširi svoje znanje i vještine lova ove plemenite životinje.

Dobra Vam Kob
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 22. 11. 2007. 08:30:28
Vidio sam te u tom broju. Kartao si!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Gams - 22. 11. 2007. 08:40:39
Ja nisam baš istog mišljenja o Dobroj kobi, mislim da je pisana dosta amaterski, a pogotovo mi idu na živce članci od Bekavca, jer koji put piše o nečemu da je za plakat kad čitaš, a i neki dopisnici i suradnici su daleko od struke i lovstva . Zadnji broj je dobar i zanimljiv
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: SSG - 22. 11. 2007. 08:47:46
prezadovoljan sam dobrom kobi.Pretplatnik sam a uz standardni LV kupujem svaki mjesec slavonski Glas lova i ribolova,iako je on slabiji kvalitetom od jednog i drugog.Dobra kob mi je naš najbolji list,jer su objektivniji i obračuju više interesantnijih tema od LV,iako ih podekad LV nadmaši.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 22. 11. 2007. 08:54:27
Dobra kob je meni čist u redu, ali znaju sr... 100 na sat. Svi pričaju kako rade pojilice, hranilišta, brinu se o divljači. Sva društva i udruge se hvale. Daj ti meni i svima nama brojke! Koliko je hranilišta u tekučoj godini napravljeno, koliko pojilišta, koliko puta su ti objekti godišnje punjenič Svi su kao dobri gospodari. Pa di su rezultati tog je.. dobrog gospodarenjač!č!č Di je tko puknuo divljač u medaljič A znamo da ona pokazuje bogatsvo lovišta i kvalitetu gospodarenja.
Samo jezikom ko lopatom, a talk is cheap! Djela se broje, a ne riječi!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: shaga - 28. 11. 2007. 21:14:11
E vidim da su misljenja pomjesana ali sto se tice lovacke stampe u Crnoj Gori da nije DOBRE KOBI stvarno nebi imali sta da citamo d4
Ja sam zadovoljan, e sada jeli to zato sto nema boljih novina ili sto su stvarno kvalitetne......... ;D ;D
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 23. 01. 2008. 09:23:02
Dobra kob od ovog mjeseca, strana 35 ako se ne varam. Zapelo mi je nekaj za oko! čovjek predaje na lovačkim ispitima, a u lov jedini na slici ide u maskirnom i sa psom križancem. Pas je po mom skromnom iskustvu izmeču istarca i posavca, a maskirne odore nose vojne, a ne civilne osobe. Mene bi bilo sram predavati jedno, a drugo raditi.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: SSG - 23. 01. 2008. 09:33:13
Dobra kob od ovog mjeseca, strana 35 ako se ne varam. Zapelo mi je nekaj za oko! čovjek predaje na lovačkim ispitima, a u lov jedini na slici ide u maskirnom i sa psom križancem. Pas je po mom skromnom iskustvu izmeču istarca i posavca, a maskirne odore nose vojne, a ne civilne osobe. Mene bi bilo sram predavati jedno, a drugo raditi.

Ako je to istina onda je tako nešto za največu osudu.Nisam vidio sliku ali pogledat ću o čemu je riječ.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: File - 23. 01. 2008. 11:44:40
Što se tiče njegove garderobe katastrofa koda je sad došaao sa crte,a što se tiče psa mislim da je ovo posavac samo što ima malo više bijeloga,jer naslov je (ajme vepru kad ga posavka potjera...)
a na slici je ovo jedini "posavac"
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: SSG - 25. 01. 2008. 07:14:04
Provjerio sam sliku u DK i došlo je do zabune.Ta osoba nije ona na koju smo predpostavljali da bi mogla biti.Greške su moguće ;D
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: SEJFO - 06. 02. 2008. 22:55:59
 Pozdrav!
Koristim priliku da podržim one kolege koje o Dobroj kobi misle dobro.Evo razloga: Pročitam naslovnicu na kojoj  tema: Čim se lovi u Evropi?. Zakasnim kupiti novine i nazovem redakciju te tražim da mi pošalju taj broj pouzećem.Gospođa me pita jesam li pretplatnik nisam čitam li redovno kažem ne čitam onako iskreno.Gospođica  ili gospođa ime počinje sa D......a mi uzme podatke kad za tri dana novine. Sve besplatno. Nije zbog novca al me prijatno iznenadio odnos prema čitateljima.
Koristim priliku da im se zahvalim..! 
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 23. 09. 2008. 14:33:47
U jednom od zadnjih brojeva, saznat ću točno koji, jedan članak se odnosi na pucanje srnjaka kad ne stoji bočno. Tko ima muda savjetovati nama lovcima da pucamo na divljač koja ne stoji savršeno, kad znamo da naši lovci nemaju gdje pucati, ne vježbaju, imaju puške upitne kvalitete, nisu provjerene u kontroliranim uvjetima i od strane stručnog osoblja, a najčešće pucaju sa "zrnima koja sve ruše" do 150 metara, dok na strelištu niti metu ne mogu pogoditi. Stavim ruku u vatru da 90 % naših lovaca ne može pogoditi u 10 na meti srnjaka. Ispravite me ako sam u krivu i podijelite svoja iskustva.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Bobi - 23. 09. 2008. 15:25:05
Da ti pomognem Deane, to ti je broj od 8. mjeseca.

Zanimljiv clanak, ali ja se i dalje drzim kako su me ucili, i ovako uvijek u glavi imam hoce li mi ruka zatresti, ili se nesto drugo dogoditi pa da pogodak bude los, a kamoli da gadjam dok stoji okrenut glavom ili guzicom   
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 24. 09. 2008. 09:15:47
Bobi ja se slažem s tobom, ali je po meni problem da se zna kakve su streljačke sposobnosti naših lovaca, kvaliteta oružja, znanje balistike i mogućnost vježbanjam, a svejedno im se savjetuje da pucaju kad su uvjeti daleko od savršenih. Priroda nam uvijek priredi nekaj da nas iznenadi, ali ako uvjeti nisu za pucati, onda ja ne pucam. Možda sam zbog toga čudan, i tu mogućnost dozvoljavam.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Bobi - 24. 09. 2008. 15:31:12
Deane, mislim da sam ja ipak cudniji sto se toga tice.

Ja vec 2 puta odbio pucati na srnjaka, jer sam mu vidio samo vrat i glavu.
Vicu kolege pa pucaj u vrat!

I sto onda, ako promasim super, ako pogodim jos bolje, a sto ako pogodim, ali u glavu?!?!? To ih ja pitam!

Naravno nisu svi takvi, neki i mene podrzavaju...

Jednostavno to je moj nacin i gotovo. Ja tako lovim, pa makar i nista ne ulovio ovu sezonu, ali ja sam zadovoljan.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Hubert - 01. 10. 2008. 19:21:37
Slažem se s kolegama lovcima, posebno lovcima na krupnu divljač o razini obrazovanja većine naših lovaca.No, složiti ćemo se da je jedno ono što se događa u lovu,na primjer kod lova na srnjake, a drugo što o tom i takvom lovu kaže teoprija.Osim toga, hrvatskim propisima po prvi oput je ozakonjena etika i lovački običaji,pa i u lovu na srnjake i drugu krupnu divljač.
Dakle, gospodo, možete vi gađati gdje hoćete,mislim na pojedine dijelove tijela srnjaka,ali "pravi",etički lovac,nikad neće dozvoliti da puca na plemenitog srnjaka odostraga (zguza),u glavu,po trbuhu,ili,ne daj bože po nogama.
Pravilan pogodak stvar je etika.A oni koji drhte kada ugledaju srnjaka, neka stoje doma,i neka poćnu loviti sitnu pernatu divljač,a još bolje neka dobro dobro treniraju na streljani...Tu će steći potrebno iskustvo i rutinu,a kad "uhvati" 20 godina aktivnog lovačkog staža neka krene u lov na srnjaka...
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 02. 10. 2008. 08:36:09
Dolazimo do problema jer streljana nema! Zato sam to i pisao!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Earl Grey - 02. 10. 2008. 15:54:05
Dolazimo do problema jer streljana nema! Zato sam to i pisao!

Koliko uopće ima streljana u Hrvatskoj? Gdje se može iskopati taj podatak?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Hubert - 06. 10. 2008. 13:43:05
Streljane postoje u gotovo svim Lovačkim savezima županija,odnosno u lovačkim udrugama na području određenih Županija.
Razlikuju se,naravno, streljane za isprobavanje-upucavanje- lovačkog karabina,pa se više puta godišnje, napose pred lovnu sezonu na krupnu divljač održavaju gađanja na stojeće ili pokretne mete jelena, srnjaka ili divlje svinje.
Praktički, to znači da svaki lovac može isprobati svoj karabin prije odlaska u lov!
Drugo , postoje streljane za gađanje glinenih golubova,prije svega trap i skeet,a i lovački parkur,gdje lovci stječu vještinu i umijeće (po)gađanja letećih meta - glinenih golubova-prije i za vrijeme same lovne sezone, lova na sitnu divljač.
Lovac koji je ispucao "kamion" streljiva ,sigurno će bolje pogađati leteću ili trčeću divljač nego netko tko škrto štedi streljivo i tek zapuca na zeca ili fazana tek u lovištu.
taj ,neka se okani svake nade...
Najveća streljana u Hrvatskoj za lovački parkur je svakako ona u Zelendvoru kod Varaždina, gdje se može dogovoriti termin za vježbu u gađanju u ovoj doista lovačkoj disciplini (zec, patka, fazan...)
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: dean - 06. 10. 2008. 13:52:46
Ja kolega ne znam gdje ti živiš, ali u Zg je jedina streljana (za koju ja znam) koja je dostupna za karabin ona na Vrapču, a tamo se može pucati svaki radni dan od 7-15 sati za pola sata 60 kuna. Ni jedna od činjenica nije fora i kao poticaj za bolje pucanje nas lovaca! Barem ako se mene pita.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Macak - 06. 10. 2008. 14:30:34
Gdje ima streljana gdje bi mogao karabin isprobati na daljinu 100-150 i dalje metara u okolici Zagreba ili Siska?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: skyangel - 06. 10. 2008. 15:03:43
Kolega Hubert, prije nego što se nastavite aktivno uključivati u rad foruma, molim Vas da se predstavite ostalim članovima foruma u za to predviđenoj rubrici. Hvala!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Hubert - 12. 10. 2008. 11:17:09
Štovani lovci,
nije uobičajeno predstavljanje ,ali pristojnot ,čini mi se, nalaže da se najprije vi predstavite,ako žeilite da vam se netko "drugi" predstavi.
Sezona je počela, dobra vam kob!
I dalje se "natežite" s M.Lekićem,ali tko vam ,dragi prijatelji, garantira da on uređuje LV?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 10. 11. 2008. 18:58:36
upss, ovo je bilo...
 just


((zamisli kad ulaziš u kafanu i s vrata drekneš.. " ja sam &#"%$ ?*(/&...volim to i to, imam pušku i psa.."))


Hvala !
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: zvedris - 10. 11. 2008. 19:12:37
svi,ALI SVI kolege koji krstare ovim forumom od njegovog početka su se fino predstavili.
neznam zakaj je to sad problem.
a neki smo se i upoznali,pa je ipak ljepše kad znaš kaj od koga ide.
lako je anonimno lupat po forumu bezveze i zaje....t. teaa
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: magwin - 10. 11. 2008. 22:21:33
a i skromno ime......
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Bodul - 20. 11. 2008. 12:58:07
Čini mi se da i Dobra kob ide iz broja u broj tragovima Lovačkog vjesnika.
Izgleda da nam nije suđeno da imamo jedan kvalitetan lovački časopis.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: perop - 20. 11. 2008. 14:01:59
Čini mi se da i Dobra kob ide iz broja u broj tragovima Lovačkog vjesnika.
Izgleda da nam nije suđeno da imamo jedan kvalitetan lovački časopis.

Da je sve časopise meni dostupne u Hrvatskoj spojiti i iz njih izvaditi najinteresantnije članke opet se ne bi moglo naći nešto puno interesantnoga. Sve skupa jad i nevolja!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: File - 20. 11. 2008. 14:27:10
Ali iskreni između svog tog jada meni je dobrakob ipak najbolja bar za sad
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 20. 11. 2008. 15:40:26
A štovani i dragi kolege,
da malkice razmislite kako bi i vi dali obola svojim člancima, prićama, iskustvima .. ha ?!
Najlakše je visit' na stranicama i smišljati kako bi bilo dobro, šta bi trebalo...

Koliko od Jutarnjeg proćitaš kad ga odneseš doma, ..ko je koga ubio. jeli se 'ko strkeljo s autom, kolki je kurs €ura i dolara, i šta je Sanader rek'o Pusićki kad če završit globalna kriza.. ?!?!
ili
Da možda DK posveti desetak stranica svaki broj onima sa više nego monstruoznim pitanjima... "ŠTA MISLITE O...I KAKVO JE VAŠE ISKUSTVO..."

pa da se mjesecima naklapa jeli Vulkan bolji od Mege, jeli  Evolution pada na 300 m 23,4 ili 24,5 ...koje zrno više šteti meso i jeli 8 x68 idealan za srnjaka i preslab za prepelice ?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: zhrvoje - 20. 11. 2008. 16:13:44
Kolega PH DBK, budući da ste osobno i profesionalno vezani uz Dobru kob, trebali biste malo objektivnije prihvaćati (dobronamjerne) kritike. Mi smo čitaoci DK i (budući da smo je pošteno kupili), imamo pravo i kritizirati je. Na vama i uredništvu DK je da li ćete te kritike uvažiti ili ne. Ako ih ne uvažite, vjerojatno ćete izgubiti dio čitalaca. A možda igrate na kartu da ste jedini uz LV u RH pa mislite da će vas iz toga razloga ljudi i čitati bez obzira na kvalitetu. Tu vjerojatno i ima dosta istine, nažalost >:(...
A kad smo kod obola forumaša i ostalih lovaca, raspišite natječaj u DK za članke, priče i ostalo, pa onda to i pošteno platite, vidjet ćete kako će ljudi slati svoje priče, razmišljanja i slično.
ALi DK definitivno ne trebaju članci kako je neki splitski ili dubrovački ili ini ("poznati i bogati") lovac počastio svoje kolege sa pečenom janjetinom i slično jer to je za mene samo popunjavanje prostora i ne interesira apsolutno nikoga.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 21. 11. 2008. 10:02:52
Kolega PH DBK, budući da ste osobno i profesionalno vezani uz Dobru kob, trebali biste malo objektivnije prihvaćati (dobronamjerne) kritike. Mi smo čitaoci DK i (budući da smo je pošteno kupili), imamo pravo i kritizirati je. Na vama i uredništvu DK je da li ćete te kritike uvažiti ili ne. Ako ih ne uvažite, vjerojatno ćete izgubiti dio čitalaca. A možda igrate na kartu da ste jedini uz LV u RH pa mislite da će vas iz toga razloga ljudi i čitati bez obzira na kvalitetu. Tu vjerojatno i ima dosta istine, nažalost >:(...
A kad smo kod obola forumaša i ostalih lovaca, raspišite natječaj u DK za članke, priče i ostalo, pa onda to i pošteno platite, vidjet ćete kako će ljudi slati svoje priče, razmišljanja i slično.
ALi DK definitivno ne trebaju članci kako je neki splitski ili dubrovački ili ini ("poznati i bogati") lovac počastio svoje kolege sa pečenom janjetinom i slično jer to je za mene samo popunjavanje prostora i ne interesira apsolutno nikoga.



Sjajno !
Upravo smo se našli na istome razmišljanju
i hoću kazat' da sve kritike, ovakve ili onakve treba sve uputiti  na adresu Davora Martića. Poznavajući ga znam da če uvažiti ili bar o njima razmišljati kako ih primjeniti
Postoji 021 352613 ili njegov mail tamo, dobro znam da će itekako rado objaviti ono što on i njegovi procijene da je zanimljivo.
Dakako o janjetini ili kotlovini ne vjerujem , za to postoji RTL i "večera za pet"  ;)
A da bi se nešto honoriralo mora imati znanstveni pristup, nešto odrađeno, utrošeno vrijeme i znanje.. bojim se da će Martić svakome koji napiše 7-8 redova za 15 minuta i pošalje sliku svog zadnjeg lova s prijateljima posegnuti u đep  budući znam kako razmišlja Pavić i uprava EPH.Uostalom tu on nema nikakvog utjecaja.
Svaki moj oglas košta me 811 kuna s PDV-om bez lipe popusta bez obzira što sam objavio stotine većih ili manjih članaka.
I opet mi je zadovoljstvo u dokolici natipkati par redova, šibnut sliku ili dvije, spenđat upravo ovoliko vremena koliko sam potrošio na ovaj post, koji mi nitko ne plaća, jeli tako ?!
Ne sumnjam da nemate upravo danas o čemu napisat par redova, dvije slike i potpis. Ako postoji neka zapreka, pošaljite meni, ja ću proslijediti

s osobitim štovanjem
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: zhrvoje - 21. 11. 2008. 10:20:00
Nisam ni mislio da netko plaća za članak o nedjeljnom lovu na fazane d4...
Ali vjerujem ( i znam) da ima lovaca koji mogu napisati poprilično stručne tekstove, lovačke priče ili slično koje bi trebale i biti adekvatno nagrađene (makar i simbolično).
Jedna stvar koja fali našim novinama je kontinuitet autora u određenoj temi i autorska kolumna.
Dakle platiti nekome da piše redovno kolumnu u kojoj će svaki mjesec iznositi prvenstveno svoja iskustva i testiranja a ne prepisivati teoriju sa interneta ili iz stranog tiska. To se može viditi u mnogim stranim novinama, ali kod nas još nažalost nije viđeno ;D... Ali kao što rekoh prvo vlastito iskustvo, a tek onda teorija i slično.
Idealno bi bilo da postoji više raznih kolumni, jedna za oružje, pa za pse, i za lov na divljač npr.
Svaki autor svoja kolumna i piči po toj temi...Vani su kolumnisti velike zvijezde, ali svi odreda pišu o svom iskustvu, testiranjima, a najmanje o teoriji...
Evo to je po mom mišljenju stvar koja bi jako digla kvalitetu lovačkog štiva u Hrvata...

Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Bodul - 21. 11. 2008. 12:12:22
S obzirom da se podigla prašina nakon mojeg javljanja smatram se pozvanim da dalje dam neka pojašnjenja i primjedbe.
Prije svega smeta me da od prvog broja DK kupujem u zavarenoj vrećici, a sada sa "plombiranim" stranicama tako da se onemogući prelistavanje (predpostavimo zašto).
Ponekad u Italiji kupujem slično štivo (ARMIeTIRO i slična izdanja) te prije kupnje doslovce sve prelistam i tad odlučim koji ću primjerak kupiti.
Kako se radi o specijaliziranom časopisu, primjedba da umjesto kritike pišemo sami članke je smiješna jer se radi o stručnim tekstovima koje bi trebali objavljivati stručnjaci za pojedina područja (oružje, balistika, optika....) koji se u našim lovačkim glasilima gotovo i ne javljaju jer ne vjerujem da ih u HR nema, a ukoliko je to tako onda se u suradnji sa nekim od stranih izdavača objavi njihove članke.
Jedan od zadnjih članaka u kojem je autor pisao koliko se sjećam o magnum punjenju metaka za sačmarice zauzelo je prostora u DK koliko i jedam mali plaćeni oglas, a da ne govorim da se o ovoj temi mogu napisati stranice i stranice teksta.
Kad je svojevremeno u DK izašao "stručni" članak o ocjenjivanju trofeja - kljove vepra, iznesen je u članku niz netočnosti i pogrešaka čak i u samoj CIC formuli na što sam odmah reagirao i kontaktirao predstavnike DK koji su mi priznali da ima previše grešaka te da su već sa više strana upozoreni na to i obećali su ponoviti članak uz ispravke netočnosti i izvinjenje čitateljima što nikad nije učinjeno.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: zhrvoje - 21. 11. 2008. 14:01:08

ALi DK definitivno ne trebaju članci kako je neki splitski ili dubrovački ili ini ("poznati i bogati") lovac počastio svoje kolege sa pečenom janjetinom i slično jer to je za mene samo popunjavanje prostora i ne interesira apsolutno nikoga.


Evo upravo kupio novi broj DK, pa da se osvrnem na članke slične citatu:
U ovom broju su dva takva, u prvom (opet neki "poznati")lovac časti svoje prijatelje s pečenom teletinom, a u drugom (opet neki poznati) čovjek hvali sam sebe da kuha najbolji kotlić na svijetu, ali je prošao jako loše na nedavnom takmičenju u kuhanju u Varaždinu. Također se taj isti busa u prsa svojim osobnim poznanstvima sa našim lovačkim uglednicima.
Takvi članci nam definitivno ne trebaju, nikoga ne zanimaju, i uopće mi nije jasno kako su uopće ušli u obzir za objavljivanje. Na pamet mi dolazi samo jedan razlog a to je osobno poznanstvo i usluga mad... A ja takve stvari ne želim čitati a posebno ih ne želim plaćati  >:(...
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: shandi - 21. 11. 2008. 17:11:03

ALi DK definitivno ne trebaju članci kako je neki splitski ili dubrovački ili ini ("poznati i bogati") lovac počastio svoje kolege sa pečenom janjetinom i slično jer to je za mene samo popunjavanje prostora i ne interesira apsolutno nikoga.


Evo upravo kupio novi broj DK, pa da se osvrnem na članke slične citatu:
U ovom broju su dva takva, u prvom (opet neki "poznati")lovac časti svoje prijatelje s pečenom teletinom, a u drugom (opet neki poznati) čovjek hvali sam sebe da kuha najbolji kotlić na svijetu, ali je prošao jako loše na nedavnom takmičenju u kuhanju u Varaždinu. Također se taj isti busa u prsa svojim osobnim poznanstvima sa našim lovačkim uglednicima.
Takvi članci nam definitivno ne trebaju, nikoga ne zanimaju, i uopće mi nije jasno kako su uopće ušli u obzir za objavljivanje. Na pamet mi dolazi samo jedan razlog a to je osobno poznanstvo i usluga mad... A ja takve stvari ne želim čitati a posebno ih ne želim plaćati  >:(...
sasvim ispravno  d4
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: komer - 22. 11. 2008. 12:54:17
ja bih kao amaterski uzgajivac pernate divljaci definitivno volio vise citati o uzgoju iste...naravno ne samo pernate,nego i ostale,naprimjer članak o uzgoju zeca iz taborišta me definitivno "navukao" da kupim časopis,ali opet,to je samo neki osvrt na uzgoj,neznam zasto nebi postojala neka rubrika uzgoj divljači,pa neka se raspišu stručnjaci o uzgoju,jer ako se ne varam u LOV spada i uzgoj i ocuvanje divljači,ne samo pucanje po istoj...Neznam zasto nebi bilo izvedivo napraviti neki intervju sa uzgajivacima pojedine vrste divljači?o zecu se jako malo zna,kako i sami voditelji zadruge kaze da im fali adekvatne literature,zasto nebi mogao malo opisati probleme s kojima se susrece,kako ih rijesava,pa dimenzije kaveza,hrana,zdravlje itd...stvarno bi se moglo dosta toga napisati,dati neke smjernice nama koji bi zeljeli nesto vise saznati,te olaksati nam pocetke u uzgoju..malo mi je neugodno davit covjeka telefonom,jer imao bih 800 pitanja,a vjerujem da bi to kao clanak u casopisu znacilo puno,kako za casopis tako i za citatelje...iako opet priznajem cijena je stvarno korektna,da je i 30kn ja bi casopis kupovao,ali "žedan" sam kvalitetnijih članaka o samom uzgoju divljači...pa opet naprimjer davali su se poticaji za uzgoj zeca i obicnog jelena,moglo bi se otici kod nekog od uzgajivaca jelena i napraviti intervju o samom uzgoju jelena,moje skromno misljenje je da se o tome jako malo zna,a nebi bilo lose saznati nesto vise i o tome...
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 23. 11. 2008. 10:14:36
ja bih kao amaterski uzgajivac pernate divljaci definitivno volio vise citati o uzgoju iste...naravno ne samo pernate,nego i ostale,naprimjer članak o uzgoju zeca iz taborišta me definitivno "navukao" da kupim časopis,ali opet,to je samo neki osvrt na uzgoj,neznam zasto nebi postojala neka rubrika uzgoj divljači,pa neka se raspišu stručnjaci o uzgoju,jer ako se ne varam u LOV spada i uzgoj i ocuvanje divljači,ne samo pucanje po istoj...Neznam zasto nebi bilo izvedivo napraviti neki intervju sa uzgajivacima pojedine vrste divljači?o zecu se jako malo zna,kako i sami voditelji zadruge kaze da im fali adekvatne literature,zasto nebi mogao malo opisati probleme s kojima se susrece,kako ih rijesava,pa dimenzije kaveza,hrana,zdravlje itd...stvarno bi se moglo dosta toga napisati,dati neke smjernice nama koji bi zeljeli nesto vise saznati,te olaksati nam pocetke u uzgoju..malo mi je neugodno davit covjeka telefonom,jer imao bih 800 pitanja,a vjerujem da bi to kao clanak u casopisu znacilo puno,kako za casopis tako i za citatelje...iako opet priznajem cijena je stvarno korektna,da je i 30kn ja bi casopis kupovao,ali "žedan" sam kvalitetnijih članaka o samom uzgoju divljači...pa opet naprimjer davali su se poticaji za uzgoj zeca i obicnog jelena,moglo bi se otici kod nekog od uzgajivaca jelena i napraviti intervju o samom uzgoju jelena,moje skromno misljenje je da se o tome jako malo zna,a nebi bilo lose saznati nesto vise i o tome...


021 352613
davor.martic@slobodnadalmacija.hr
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 23. 11. 2008. 10:16:49

ALi DK definitivno ne trebaju članci kako je neki splitski ili dubrovački ili ini ("poznati i bogati") lovac počastio svoje kolege sa pečenom janjetinom i slično jer to je za mene samo popunjavanje prostora i ne interesira apsolutno nikoga.


Evo upravo kupio novi broj DK, pa da se osvrnem na članke slične citatu:
U ovom broju su dva takva, u prvom (opet neki "poznati")lovac časti svoje prijatelje s pečenom teletinom, a u drugom (opet neki poznati) čovjek hvali sam sebe da kuha najbolji kotlić na svijetu, ali je prošao jako loše na nedavnom takmičenju u kuhanju u Varaždinu. Također se taj isti busa u prsa svojim osobnim poznanstvima sa našim lovačkim uglednicima.
Takvi članci nam definitivno ne trebaju, nikoga ne zanimaju, i uopće mi nije jasno kako su uopće ušli u obzir za objavljivanje. Na pamet mi dolazi samo jedan razlog a to je osobno poznanstvo i usluga mad... A ja takve stvari ne želim čitati a posebno ih ne želim plaćati  >:(...


pa preskoći, idi do tamo di ti je nešto zanimljivo !

SADRŽAJ:

4 LOVNA TROFEJISTIKA
Srebro i zlato iz “Piškornjača”
Šampion sa škoja
6 RAZGOVOR S dipl. ing. KREŠIMIROM ŠTIMCEM
Euri zastali na carinskoj rampi
9 PROMATRAČNICA
22 ZAKON I ZAKON
Paušalne ocjene više “ne pale”
Pretraga bez svjedoka
Koji je pas opasan?
26 PETICA GOSPODARENJU - LD SRNJAK
Oblaci pataka nad Sabljacima
28 SV. HUBERT
U Hrvatskoj fešte za lovački spomendan
32 VUČJIM TRAGOM
Vukovi u janjećoj koži
39 LIJEČNIČKA ORDINACIJA
Ne sjedi na kamenu!
40 UZGOJNI PROJEKTI - ZADRUGA ZEC
Autohtoni zečevi i iz kaveza
42 SVIJET NA DLANU - 30. SVJETSKO PRVENSTVO
U RADU PASA PTIČARA I KUP sv. HUBERTA
Trofej u nogama
Svjetska kruna Gmižiću i Nardiju
Maestralni Herak i Kos
Psi briljirali, suci zakazali
Ocjena rezultata
46 S RUBA RODOVNIKA
Izostala elita
47 APORT
Očkov Urgo šampion ljepote
Petica Bossu
Zablistala pointerka i bretonac
50 PRIORITETI DALMATINSKOG LOVSTVA
Gola brda čekaju muflone i divokoze
52 POGON KONTRA “MORSKE” DIVLJAČI
Tresao se Drvenik, iskočio zečić!
54 TRAGOVI ZGARIŠTA
Vratit ćemo muflone!
59 STRELJAČKI AS IZ MRAVINACA
Nikša BARIŠIĆ: Pucat ću za olimpijsku krunu
60 DELICIJE LOVAČKE KUHINJE
62 POVIJEST LOVSTVA
63 VELIKANI: Dr. Jakša RAČIĆ
65 NAGRADNE IGRE
67 MALI OGLASNIK
 
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Hubert - 23. 11. 2008. 13:18:09
Evo me me opet!
E,ovaj bi ovo, onaj bi ono. Dragi, ako je Dobra kob vaš časopis, a u to ne sumnjmam,jednako kao i moj, kojega s guštom pročitam,i ako ga redovno pročitate,kao što ja radim, iz mjeseca u mjesec, onda su vam suvišna sva pitanja.
Ako lovac,vi ili ja, hoće pročitati neki tekst o uzgoju divljači ili pak slično, ima brate lovačkog štiva i izvan naše Dobre kobi. Zašto nam služe, uostalom,lovačke knjige, posegnite za lovačkom literaturom, ima je, napretek!
A šta mislite za koga se piše Dobra kob!? Stručnjake,ili za prosječno obrazovanog lovca!! Hajte vi prodajte časopis !! Lako je Lovačkom vjesniku,. kojega često uspoređšujete sa Dobrom kobi,koji "zaradi" iz džepa lovaca 15 milijuna kuna ,a daje nam 10 - deset - brojeva godišnje!
I ja bih radio takav list !
Tako je kad Ðuro dijeli tuđe novce, tj. novce hrvatskih lovaca. za to imamo ono što imamo,bolje nismo ni zaslužili !
U Dobroj kobi promovirana je posebna rubrika Osmatračnica,što znači da gleda "s visoka" na lovačke dogodovštinme. Očito je neki nisu shvatili kao rubriku lovačke latinštine, sitnih događaja među lobcima, s puno zajebancije,što i priliči lovcima. O ozbiljnome ima dosta,doista dosta ozbiljnoga štiva.
Podržavam Osmatračnicu !
Oglasi su jedno,a štivo drugo. Lovačkom vjesniku ne trebaju oglasi, zato ih daje zabadava, besplatno,jer Ðuro puni kesu tuđim kunama. Neka zaradi kune pa ih onda dijeli !

Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 24. 11. 2008. 14:28:26
Evo me me opet!
E,ovaj bi ovo, onaj bi ono. Dragi, ako je Dobra kob vaš časopis, a u to ne sumnjmam,jednako kao i moj, kojega s guštom pročitam,i ako ga redovno pročitate,kao što ja radim, iz mjeseca u mjesec, onda su vam suvišna sva pitanja.
Ako lovac,vi ili ja, hoće pročitati neki tekst o uzgoju divljači ili pak slično, ima brate lovačkog štiva i izvan naše Dobre kobi. Zašto nam služe, uostalom,lovačke knjige, posegnite za lovačkom literaturom, ima je, napretek!
A šta mislite za koga se piše Dobra kob!? Stručnjake,ili za prosječno obrazovanog lovca!! Hajte vi prodajte časopis !! Lako je Lovačkom vjesniku,. kojega često uspoređšujete sa Dobrom kobi,koji "zaradi" iz džepa lovaca 15 milijuna kuna ,a daje nam 10 - deset - brojeva godišnje!
I ja bih radio takav list !
Tako je kad Ðuro dijeli tuđe novce, tj. novce hrvatskih lovaca. za to imamo ono što imamo,bolje nismo ni zaslužili !



U Dobroj kobi promovirana je posebna rubrika Osmatračnica,što znači da gleda "s visoka" na lovačke dogodovštinme. Očito je neki nisu shvatili kao rubriku lovačke latinštine, sitnih događaja među lobcima, s puno zajebancije,što i priliči lovcima. O ozbiljnome ima dosta,doista dosta ozbiljnoga štiva.
Podržavam Osmatračnicu !
Oglasi su jedno,a štivo drugo. Lovačkom vjesniku ne trebaju oglasi, zato ih daje zabadava, besplatno,jer Ðuro puni kesu tuđim kunama. Neka zaradi kune pa ih onda dijeli !



Huba, letiš iz HLS-a !  z10
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: komer - 24. 11. 2008. 14:50:13
daj mi neke smjernice za literaturu o uzgoju divljaci,nije je problem kupiti,samo je problem gdje je nabaviti?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PH DBK - 24. 11. 2008. 16:44:37
daj mi neke smjernice za literaturu o uzgoju divljaci,nije je problem kupiti,samo je problem gdje je nabaviti?


ako si mene pitao, nažalost o tome ne znam puno jer se ne bavim uzgojem nikakve divljaći kod nas, a istini za volju u ovom trenu me baš puno i ne zanima.
a da se može kupiti vjerojatno može, mislim da bi ti neka skromna pretraga na internetu dala željeni rezultat

Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: komer - 25. 11. 2008. 13:16:09
sve sto se dalo nabaviti sam nabavio...najvise o uzgoju pernate divljači...sad bih prosirio vidike na zeca,te ostale vrste divljači...o zecu stvarno nisam nasao literaturu,znam da je najveci problem proljev kod zeceva i nagla promjena ishrane,ali cini mi se da je to kap u moru problema na koje se nailazi u uzgoju!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: KOBI - 11. 08. 2009. 14:27:52
Sticajem okolnosti sam naisao na "Dobru kob" cini mi se najnovije izdanje 93. ili cetvrto nisam siguran.
Nisam nikada citao do sada pa me zanimalo sta se tu nudi stoga sam uzeo jedan primjerak za 20 kuna na Plesu.
Po mom misljenju puno je bolji casopis a i kvalitet samog papira i broj stranica nego sto je nas koji dobijamo preko lovackog saveza.
Jedino sto ima premalo prica iz lova i ulova  obicnih lovaca i njihovih slika i trofeja.Svugdje se spominju samo predsjednici udruzenja i ostale glavesine,cak sam procitao da ce neko nekome poklonit jelena ako se ozeni itd.
Nema nista posebno ni o oruzju ali zato je sila reklama nocnih uredjaja itd.
Sve u svemu nije lose bar sto se mene tice iako da sam sta naucio sto je je nisam...
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: peko - 19. 09. 2009. 14:05:37
Želio bih se osvrnuti na članak iz posljednjeg broja Dobre kobi a kojeg potpisuje uvaženi kolega T.Svetić allias "MEDO"(forum) a za kojeg smatram da nebulozama o hicima na srneću divljač na udaljenost od 600 metara propagira kao nešto uobičajeno i normalno dok hice od 400 metara ne želi ni komentirati jer nisu vrijedni spomena.Kad ovo pročitaju iskusni lovci,majstori lovačkog zanata povratit će i gulaš i gemište,dok će mladi i neiskusni učiti pogrešno.Ne želim objašnjavati zašto je hitac na srneću divljač limitiran i zakonom i lovačkom praksom jer bi to svima trebalo biti poznato i prema tome gospodine Svetiću polakše i razumnije u nove lovačke uspjehe. 2p
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: TOMISLAV KT - 19. 09. 2009. 16:05:28
Želio bih se osvrnuti na članak iz posljednjeg broja Dobre kobi a kojeg potpisuje uvaženi kolega T.Svetić allias "MEDO"(forum) a za kojeg smatram da nebulozama o hicima na srneću divljač na udaljenost od 600 metara propagira kao nešto uobičajeno i normalno dok hice od 400 metara ne želi ni komentirati jer nisu vrijedni spomena.Kad ovo pročitaju iskusni lovci,majstori lovačkog zanata povratit će i gulaš i gemište,dok će mladi i neiskusni učiti pogrešno.Ne želim objašnjavati zašto je hitac na srneću divljač limitiran i zakonom i lovačkom praksom jer bi to svima trebalo biti poznato i prema tome gospodine Svetiću polakše i razumnije u nove lovačke uspjehe. 2p

 :Copy of prima:Nažalost treba i njih koji educiraju svekoliko pučanstvo opominjati na ovakve gluposti.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Zoran - 20. 09. 2009. 16:22:10
Želio bih se osvrnuti na članak iz posljednjeg broja Dobre kobi a kojeg potpisuje uvaženi kolega T.Svetić allias "MEDO"(forum) a za kojeg smatram da nebulozama o hicima na srneću divljač na udaljenost od 600 metara propagira kao nešto uobičajeno i normalno dok hice od 400 metara ne želi ni komentirati jer nisu vrijedni spomena.Kad ovo pročitaju iskusni lovci,majstori lovačkog zanata povratit će i gulaš i gemište,dok će mladi i neiskusni učiti pogrešno.Ne želim objašnjavati zašto je hitac na srneću divljač limitiran i zakonom i lovačkom praksom jer bi to svima trebalo biti poznato i prema tome gospodine Svetiću polakše i razumnije u nove lovačke uspjehe. 2p

ma to je TIPFELER ... štamarija pomješala brojeve SIGURNO!!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: TOMISLAV KT - 20. 09. 2009. 16:46:30
Hm. >:(
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: bena - 20. 09. 2009. 18:38:56
da.... ččč
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: TOMISLAV KT - 18. 12. 2009. 19:37:08
Da li ima dobra kob u PDF formatu?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Milan Martinek - 19. 02. 2010. 15:54:21
Kolega Tomislave,

"Dobra kob", kao i "Glas lova i ribolova" još se za sada ne plasira u PDF formatu, iz razloga što su to izrazito komercijalni časopisi sa znatnim troškovima za reportere, uredništvo, tiskanje ... Kada bi svi čitali na besplatnom internetu, ne bi bilo skoro nikakve zarade od individualne prodaje.
Danas, 19. veljaće 2010. godine, izašao je najnoviji 101. broj "Dobre kobi", pored ostaloga sa izrazito interesantnom temom na čak 10 stranica, a ukratko se svodi na to ; da lovci sa otoka Brača po naređenju lovne inspekcije, moraju odstreliti zamantane zečeve (čitaj sve odreda na otoku).

Pozdrav Milan.            z11
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: lovac 1 - 19. 12. 2010. 11:24:19
Jutros sam na kiosku kupio Dobru Kob i mogu reći da sam ugodno iznenađen sa hrpom dobrih i interesantnih članaka. Dali je to napravljeno samo za Božićno izdanje ili čemo i u buduće s guštom čitati Dobru Kob. zagi
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Milan Martinek - 20. 12. 2010. 14:55:03

Zbilja je ovaj Božićni 111. broj posebno za pohvalit.

Jedino kolega Lovac 1 nisi dobro pogledao naslovnu stranu, jer bi onda pročitao da izlazi u prosincu 2011. godine, a do tada ćemo morati pričekati za takav kvalitet.

Za mene osobno je ovaj broj na drugom mjestu, a na 1. je broj 50 / jubilarni broj " Dobre kobi " / , koji je izašao u mjesecu studenom , davne 2005. godine.

Lijep pozdrav Tebi kolega, uredništvu " Dobre kobi " , i sve najljepše u Novoj godini.

Milan.        z11
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: mzajcek - 01. 02. 2011. 19:27:34
DOBRA KOB, što je to? Produžena ruka LOVAČKOG VJESNIKA ili loša kopija hao. Ima  li veze s lovstvom?
LOVAČKI je imao veze s lovstvom do 1994-95 g., međutim, DOBRA KOB, nikada. ::)
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PHP - 16. 02. 2011. 17:38:08
Kupujem Dobru Kob br 107  2010g ako neko ima u ZG i okolici
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: silvertip - 16. 02. 2011. 19:12:48
ako je tvoja slika u njoj imaš je za badava
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: PHP - 16. 02. 2011. 19:39:08
Vjerujem da postoji slika nekog medvjeda kakav sam ja  ,znači dogovoreno  ref , ma interesira me jedan članak baš o trofeju medvjeda,pa ako ga posjeduješ javi na pp gdje je i u koje vrijeme dobra piva  d4
Naslov: Odg: Lovački vjesnik
Autor: miki26 - 15. 03. 2011. 02:30:06
Slažem se sa Vama sve je istina što kažete ne uzimam Vjesnik, ali kad ga prolistam vidim da nema ništa u njemu, dobru kob kupim često pa bih se htio pretplatiti pa me zanima koliko se plaća pretplata, na ovom istom forumu sam čitao kako ljudi pljuju po kobi i od tad mi se Vjesnik još više zgadio samo Dečak Lekić itd ovaj broj 113 dobre kobi ima više zanimljivih ćlana neko 5 Vjesnika, prošli vjesnik ima samo jedan mali članak razlika između divlje i domaće mačke pa neki test auto ono da su djeca testirala bolje bi napisala

Hvala 
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: mata84 - 15. 03. 2011. 21:26:04
test auto ti i nije bio test auto, nego jedan krasan lov u kojem su odstrjeljene 4 svinje a veselje je bilo za svaku zabilježbu. ako ćeš baš čitat o autima onda si kupiš auto magazin ili slično ovo je ipak lovački vjesnik kako i ime mu kaže....
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: evaeva - 19. 02. 2013. 17:09:58
U zadnjem broju časopisa Dobra kob (137) na strani 10. pojašnjeno je "posuđivanje oružja" drugom lovcu sa istom ili različitom vrstom oružja, pa koga zanimaju pojedinosti kako to Mup regulira.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: lovac 1 - 19. 02. 2013. 22:29:19
Ma stvar je u tome kaj su se među lovce nagurali tipovi koje zanima sve osim lova i zato se pojavljuju takve bezvezne i nebulozne teme koje nemaju direktno nikakve veze sa lovom.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Korni - 24. 02. 2013. 11:06:34
to ste u potpunosti u pravu....:)
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: evaeva - 26. 08. 2013. 13:55:00
U zadnjem broju Dobre kobi broj 143. na 44 stranici može se pročitati jedna zanimljivost vezana za prijevoz oružja kroz lovište, citiram ; "Dakle lovačko oružje se unutar lovišta može prenositi ili prevoziti bez navlake ili kovčega i napunjeno, bez obzira na veličinu lovišta" stoji u odgovoru Mup-a.

Komentari dobrodošli.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: evaeva - 26. 08. 2013. 14:00:39
I još jedna zanimljivost iz istog broja Dobre kobi na stranici 45 gdje stoji da "lovac koji posjeduje karabin, može svoju sačmaricu posuditi drugome lovcu, i obratno, tvrde u Mup-u, jer se ne zahtjeva jednaka vrsta, marka ili model oružja".
Ukoliko neupućeni policajac postupi drugačije slobodno se može poslati prijava na Ravnateljstvo policije koji će upozorit na ispravno tumačenje zakona.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: tyrol - 27. 08. 2013. 08:13:48
U zadnjem broju Dobre kobi broj 143. na 44 stranici može se pročitati jedna zanimljivost vezana za prijevoz oružja kroz lovište, citiram ; "Dakle lovačko oružje se unutar lovišta može prenositi ili prevoziti bez navlake ili kovčega i napunjeno, bez obzira na veličinu lovišta" stoji u odgovoru Mup-a.
Komentari dobrodošli.
Da. Slično je bilo i sa ormarima za držanje oružja. Metalni ili može i drveni ??? telll....
Javili oni da "nema nekih ograničenja da bude i drveni....", no ipak sam  pic i kupio metalni ormar
Sve je to individualno provođenje pravila i zakona na terenu......nažalost
A dok ja navedem službenu osobu da "provjeri svoje znanje", mogu se  :pferd:
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: grom - 27. 08. 2013. 08:46:28
Najviše je stvar onoga koji obavlja nadzor i razumije tematiku, uvijek će se naći nešto da ne valja ako se baš hoće. Napravio sam brdo nadzora i nikada nije bilo posebnih problema,ako je kakva sitnica čovjeka se malo educira,upozori i dobro.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: damjanovicd - 16. 09. 2013. 20:57:56
ako se smijem pohvalit - bilo u izadnju 6tog mjeseca ove godine  zagi
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Lovac - 16. 09. 2013. 21:48:05
 zagi
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: tzajcek - 16. 09. 2013. 21:52:07
 bravooo bravooo bravooo bravooo  zagi
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Zeiss - 16. 09. 2013. 22:26:44
 bravooo zagi
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: JANEZ L - 17. 09. 2013. 10:10:32
Lp!

Odlično to, samo nastavi kinologijom. ludiloo z10 d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: damjanovicd - 17. 09. 2013. 10:47:43
Lp!

Odlično to, samo nastavi kinologijom. ludiloo z10 d1

Lovski zdravo
Janez L

Volio bih janez, ali tesko u stanu... mozda kasnije nekad  m3
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: zmajcom - 17. 09. 2013. 17:45:31
 bravooo just just just just just
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Fazan Okićki - 25. 01. 2016. 09:01:15
Ima li itko od forumaša informaciju što je s Dobrom kobi? Broj 172 još nije izašao (bar tu kod mene), a redovito je na kioscima bila najkasnije 16. u mjesecu. Nema niti nove naslovnice na Webu
http://www.slobodnadalmacija.net/dobrakob/ (http://www.slobodnadalmacija.net/dobrakob/)
 mad
DK!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: evaeva - 25. 01. 2016. 13:23:53
Da ni oni nisu krenuli putem časopisa Lovočuvar....... hao hao.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: pepi2 - 25. 01. 2016. 14:01:42
Steta je za svaki Lovacki casopis kad nestane pa tako i za Lovocuvar. Ismijavalo ga se zbog samo 3-4 broja godisnje ali ima takvih i u drugim drzavama i traju na srecu.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: sus scrofa - 25. 01. 2016. 14:37:20
Fazan Okići ja sam već par godina pretplatnik Dobre kobi. I prije nekih mjesec dana sam dobio uplatnicu za ovu godinu za pretplatu. Ali prije jedno tjedan dana sam dobio poziv od strane uredništva Slobodne Dalmacije da ako sam dobio upaltnicu ne izvršim uplatu jer Dobru kob neće više izdavat Slobodna Dalmacije već da će ju izdavat HLS. Te da će me ovih dana netko iz HLS-a kontaktirat i ponudit pretplatu Dobre kobi preko njih.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Fazan Okićki - 25. 01. 2016. 15:45:43
Fazan Okići ja sam već par godina pretplatnik Dobre kobi. I prije nekih mjesec dana sam dobio uplatnicu za ovu godinu za pretplatu. Ali prije jedno tjedan dana sam dobio poziv od strane uredništva Slobodne Dalmacije da ako sam dobio upaltnicu ne izvršim uplatu jer Dobru kob neće više izdavat Slobodna Dalmacije već da će ju izdavat HLS. Te da će me ovih dana netko iz HLS-a kontaktirat i ponudit pretplatu Dobre kobi preko njih.

Zahvaljujem na odgovoru. Baš me zanima kako će se to razvijati.

DK!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: spinnaker - 25. 01. 2016. 16:36:41
U cijenu lovackog ispita bila mi je placena i godisnja pretplata dobre kobi. Niti jedan mjesec nisam dobio casopis.
Nakon godinu i kusur dana zove me baba kada mislim platiti za narednu godinu. Reko gospodjo draga ja sam nestao bez traga, i slobodno zaboravite ovaj broj iz razloga tog i tog. Obecala je da ce me kontaktirati i poslati mi sve proslogodisnje brojeve, ali nista od toga.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: moro - 25. 01. 2016. 18:16:11
Izgleda da se Matić dobro "uvuka" generalu  hao ja ponekad iz dosade kupim koji broj a onda kad vidim sadržaj   >:( po...dim od muke..!
A to da će ih  HLS izdavati, ništa čudno s obzirom koliko se Matić uvlačio u d.pe Đuri.. još jedna jama ( uz LV) u koju će se bacati novci nas lovaca.. paci paci
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: evaeva - 25. 01. 2016. 22:36:00
Imam sve brojeve Dobre kobi od prvoga do zadnjega i neće me začuditi ako se DK više ne bude izdavala jer je taj časopis jedini konkurent Lovačkoga vjesnika a zna se da nitko i ništa ne može konkurirati HLS-u, pljus pljus.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Fazan Okićki - 26. 01. 2016. 09:25:18
Da ni oni nisu krenuli putem časopisa Lovočuvar....... hao hao.

Žalosna je činjenica da u ovoj zemlji nema dovoljno tržišnog potencijala za kvalitetan lovački časopis. Navedeni Lovočuvar, kakav bio da bio, u mojim je očima imao status uvjerljivo najkvalitetnijeg lovačkog štiva. Nije opstao zbog okrutnih zakona tržišta, a to više govori o našoj lovačkoj populaciji nego o samom časopisu. Sad se isto događa s Dobrom kobi koja je pak, prema mojim kriterijima, bila slijedeći časopis po kvaliteti u RH. Sad smo spali na LV i Glas lova i ribolova. Da eksperiment s Tragom prirode kao podlistkom Večernjaka uopće i ne spominjem. DK je također bila tržišno orijentirana, a njeno gašenje (odn. prebacivanje vrućeg krumpira) ponovo više govori o nama lovcima nego o samom časopisu.

Imam sve brojeve Dobre kobi od prvoga do zadnjega i neće me začuditi ako se DK više ne bude izdavala jer je taj časopis jedini konkurent Lovačkoga vjesnika a zna se da nitko i ništa ne može konkurirati HLS-u, pljus pljus.

Obzirom da LV nije na tržištu, već se distribuira "po sili zakona", jasno je da kao takav nema i ne može imati konkurenciju.

Izgleda da se Matić dobro "uvuka" generalu  hao ja ponekad iz dosade kupim koji broj a onda kad vidim sadržaj   >:( po...dim od muke..!
A to da će ih  HLS izdavati, ništa čudno s obzirom koliko se Matić uvlačio u d.pe Đuri.. još jedna jama ( uz LV) u koju će se bacati novci nas lovaca.. paci paci

Iskreno, ne vidim scenarij po kojem će HLS izdavati dva časopisa od kojih će oba ići isključivo na teret lovaca i to kao "obvezna literatura". Ovo je prigoda da LV postane u potpunosti ono za što se i deklarira - službeno glasilo HLS-a. A to znači da sadržaj popunjavaju izvješća o aktivnostima HLS-a i svih njegovih članica (ono, skupštine, druženja...). Stručno lovačko štivo, koje se sad u LV-u može naći u tragovima, preuzeo bi taj novi časopis ma kako se zvao. I da se mene pita, to bi bilo upravo tako. S tim da bi LV svaki lovac dobivao kao do sada, a ovaj drugi časopis bio bi na tržištu. Pa tko voli, nek' izvoli...

Vezano uz primjedbu o sadržaju otvara se zapravo puno kompleksnije pitanje. Naime, kvalitetnu suvremenu lovačku literaturu u ovoj je zemlji gotovo nemoguće pronaći. Autora poput dr. Čeovića danas praktički nema. Čast ing. Frkoviću ali od mlađih autora na vidiku nema nikog. I dok će se u časopisu još pronaći pokoji kvalitetan članak (npr. Dumić, Safner, Šegrt...), kapaciteta (ili interesa za pisanjem?) za kvalitetnu knjigu jednostavno nema. Gdje je nestala Mala lovačka bibilioteka? Da o kapitalnijim djelima i ne pričam. Veliku enciklopediju "Lovstvo" (koju Đuro dijeli gdje god stigne) također smo preuzeli od drugih.

A onda, ako se slučajno i objavi kakav pažnje vrijedan naslov, on se proda u nekoliko desetaka primjeraka onima među nama koji imaju potrebu za radom na sebi. I vrtimo se u krug...

Ne mogu se oteti dojmu da je u ovoj priči puno toga vezano uz naš poslovični kriticizam i potrebu da "pljunemo" na bilo kakav konkretan pokušaj ali istovremeno nemamo potrebu zavrnuti rukave i napraviti onako kako mislimo da treba.

DK!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Gogo - 27. 01. 2016. 10:26:00
Evo kupio sam danas DK, nakladnik je Hrvatski lovački savez.
Kvaliteta papira je znatno srozana, preostaje jedino nadati se kako neće doći i do srozavanja u kvaliteti tekstova.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Laufer 223 - 27. 01. 2016. 11:12:15
A koje to dobre tekstove je imala Dobra kob?
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: roger - 27. 01. 2016. 11:34:48
Primijetio sam da "lovacki vijesnik" ako pise nesto o balisitici ili oruzju preuzima clanke iz "wild und hund".
Dobra kob preuzima od "Kalibra".
Sramota je da oba magazina ne angaziraju nekog od nasih strucnjaka.

Dobar originalni tekst je medjutim vrlo tesko naci u bilo kojem od dva navedena.

U "dobroj kobi" tu i tamo, u "LV" ne pamtim.
U "Dobroj kobi" bio je u prethodnom broju (meni) zanimljiv clanak o kvaliteti mesa i razlici kod divljaci ulovljene pogonom, te onoj odstrijeljenoj na ceki.
 
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: kcujko1 - 27. 01. 2016. 20:39:54
Prije sam znao tu i tamo kupiti DK. Po meni nešto malo bolje od LV, ali tematski regionalno ograničen. Što je i logično pošto ga je izdavala Slobodna Dalmacija. Sve u svemu, puno previše love za ono što se dobije.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: carlo - 28. 01. 2016. 09:11:59
Kupovao sam DK od prvog izdanja , bilo je dobrih i manje dobrih tekstova.
Zadnjih godinu dna izgledalo je kao da LV i DK imaju istog urednika.
 Šteta za jedno lovačko glasilo ali pazite , veliki Đuro nas sve gleda !
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: roger - 28. 01. 2016. 09:47:05
I dok će se u časopisu još pronaći pokoji kvalitetan članak (npr. Dumić, Safner, Šegrt...), kapaciteta (ili interesa za pisanjem?) za kvalitetnu knjigu jednostavno nema.

Vezano za interes za pisanjem? Ja bih prefolmulirao ovo u interes za tiskanjem.

Naime, svojevremeno sam napisao prirucnik od 200-tinjak stranica s ilustracijama na temu jednog uzeg dijela morskog ribarstva koja nije pokrivena niti jednom publikacijom u zadnjih stotinjak godina.
Napravio sam i recenziju renomiranih strucnjaka za isti rukopis.

I onda slijedi razgovor sa tiskarama, izdavacima.

Stvari su postavljene ovako: Autor bi trebao financirati unaprijed tisak vlastitog djela, ili pak SAM se potruditi da nadje sponzore koji ce pokriti troskove tiska. Po mojemu iskustvu tada izdavaci nisu bili voljni trcati i juriti za sponzorima. Uglavnom pronalazak sponzora na volji je autora.

Troskovi variraju od kvalitete papira, nacina tiska, korica (tvrde ili meke) itd.
Sto se vise primjeraka tiska, veci je ukupni trosak, ali manja cijena po pojedinacnom primjerku. Veci broj primjeraka povecava pak rizik povratka investicije

Ali sve u svemu ako se radi o kvalitetnom tiskanju, na kvalitetnom papiru, u boji, u barem 500 primjeraka govorimo mozda o poprilicnoj investiciji ... nek je samo 30 kn o primjerku, ivesticija je vec oko 2000 eura. Bilo je to prije vise godina, kao rezultat razgovora sa barem tri izdavaca, ali ne vjerujem da se u medjuvremenu nesto kardinalno promijenilo.

Sve u svemu: tiskara ili izdavac na takav nacin ulazi u posao bez rizika, jer je sve pokriveno, a sav rizik ili investicija zapravo ide na na racun autora, ili sponzora ako ih ima.

Tako da ekonomija naseg trzista diktira i tisak novih knjiga u drugim zanrovima za masovno trziste, koje imaju zagarantiranu prodaju, poput autora  Vedrane Rudan, Nives Celzijus i slicno, jer su ekonomsko isplativi i predvidljivi.
Svaka kuca u HR ima jednu domacicu koje ce ovakve publikacije rado prolistati, medjutim ima li svaka kuca u HR lovca, koji ce kupiti strucnu knjigu?

E, nema!

Ne kazem nista lose o navedenim autorima, medjutim kvalitetna strucna knjiga bilo o lovstvu ili bilo cemu drugom, ne pokriva ekonomski nase malo trziste, i vrlo jednostavno - uglavnom se ne tiska.

Pa i kad se skupi volja i investicija za tiskati nesto strucno, onda je najlakse nesto prevesti, platiti autorska prava i tiskati.

Malo dzepno izdanje izdanje o srnjaku, recimo, strani prijevod.

prijevod francuske enciklopedije lovstva, gdje se navodi (na primjer) lov srnece divljaci sacmom, ili izuzimaju iz primjene kalibri vojnog porijekla.
Hocu rijeci, prijevod dijela iz druge lovne kulture, ne popunjava kvalitetom potrebe lovstva nase kulture, i ne odise bas previse kvalitetom, a niti ne slijedi nasu lokalnu pravnu regulativu. Dakle, reducirane su u kvaliteti informacija.



Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Gogo - 28. 01. 2016. 12:11:07
A koje to dobre tekstove je imala Dobra kob?

Dobre u usporedbi s ostala dva aktivna lovačka glasila, lovačkim vjesnikom i glasom lova.
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: Fazan Okićki - 28. 01. 2016. 12:38:58


Vezano za interes za pisanjem? Ja bih prefolmulirao ovo u interes za tiskanjem.

Naime, svojevremeno sam napisao prirucnik od 200-tinjak stranica s ilustracijama na temu jednog uzeg dijela morskog ribarstva koja nije pokrivena niti jednom publikacijom u zadnjih stotinjak godina.
Napravio sam i recenziju renomiranih strucnjaka za isti rukopis.

Respekt, svaka čast!  bravooo

I onda slijedi razgovor sa tiskarama, izdavacima.

Stvari su postavljene ovako: Autor bi trebao financirati unaprijed tisak vlastitog djela, ili pak SAM se potruditi da nadje sponzore koji ce pokriti troskove tiska. Po mojemu iskustvu tada izdavaci nisu bili voljni trcati i juriti za sponzorima. Uglavnom pronalazak sponzora na volji je autora.

Troskovi variraju od kvalitete papira, nacina tiska, korica (tvrde ili meke) itd.
Sto se vise primjeraka tiska, veci je ukupni trosak, ali manja cijena po pojedinacnom primjerku. Veci broj primjeraka povecava pak rizik povratka investicije

Ali sve u svemu ako se radi o kvalitetnom tiskanju, na kvalitetnom papiru, u boji, u barem 500 primjeraka govorimo mozda o poprilicnoj investiciji ... nek je samo 30 kn o primjerku, ivesticija je vec oko 2000 eura. Bilo je to prije vise godina, kao rezultat razgovora sa barem tri izdavaca, ali ne vjerujem da se u medjuvremenu nesto kardinalno promijenilo.

Sve u svemu: tiskara ili izdavac na takav nacin ulazi u posao bez rizika, jer je sve pokriveno, a sav rizik ili investicija zapravo ide na na racun autora, ili sponzora ako ih ima.

Tako da ekonomija naseg trzista diktira i tisak novih knjiga u drugim zanrovima za masovno trziste, koje imaju zagarantiranu prodaju, poput autora  Vedrane Rudan, Nives Celzijus i slicno, jer su ekonomsko isplativi i predvidljivi.
Svaka kuca u HR ima jednu domacicu koje ce ovakve publikacije rado prolistati, medjutim ima li svaka kuca u HR lovca, koji ce kupiti strucnu knjigu?

E, nema!

Pa upravo ukazujem na to da smo skloni pljuvati po onom što postoji ali da je to, uz dužno poštovanje iznimkama, samo naš način da ne moramo proznati kako ne čitamo, ne učimo, ne razvijamo se. Istina je da se vrtimo u začaranom krug u kojem izdavači nemaju interes za izdavanjem jer tržište nema interesa za čitanjem. A tržište nema interes za čitanjem jer na njemu ionako ne postoji nešto što je vrijedno čitanja.

Ne kazem nista lose o navedenim autorima, medjutim kvalitetna strucna knjiga bilo o lovstvu ili bilo cemu drugom, ne pokriva ekonomski nase malo trziste, i vrlo jednostavno - uglavnom se ne tiska.

Pa i kad se skupi volja i investicija za tiskati nesto strucno, onda je najlakse nesto prevesti, platiti autorska prava i tiskati.

Malo dzepno izdanje izdanje o srnjaku, recimo, strani prijevod.

prijevod francuske enciklopedije lovstva, gdje se navodi (na primjer) lov srnece divljaci sacmom, ili izuzimaju iz primjene kalibri vojnog porijekla.
Hocu rijeci, prijevod dijela iz druge lovne kulture, ne popunjava kvalitetom potrebe lovstva nase kulture, i ne odise bas previse kvalitetom, a niti ne slijedi nasu lokalnu pravnu regulativu. Dakle, reducirane su u kvaliteti informacija.

Upravo zato spomenuh Malu lovačku biblioteku (MLB) jer smatram kako je to optimalan format za ono što nam treba i nedostaje. HLS kao izdavač morao bi imati i sluha i interesa za objavom kvalitetnih stručnih knjiga makar one bile malog opsega i tematski obuhvaćale usko područje. Kapitalnih djela ni u kojem sektoru ljudske djelatnosti ionako nema previše. Naravno, nije MLB jedino rješenje ali bi sigurno bio dobar korak naprijed.

Stalno se sjećam riječi svog profesora s postdiplomskog koji nam je rekao:  teaa "Danas morate jako brzo trčati da biste mogli stajati na mjestu".  teaa

A mi samo stojimo.

 nocom

DK!
Naslov: Odg: Dobra kob
Autor: mzajcek - 02. 02. 2016. 11:45:31
Može li netko objasniti što je to Dobra kob? Trebao bi biti lovački časopis, a čemu služi, koja mu je namjena? Iz impresuma je to teško protumačiti.