Autor Tema: Obrada trofeja srnjaka  (Posjeta: 49925 vremena)

Offline gverino

  • K
  • *
  • Postova: 34
Obrada trofeja srnjaka
« u: 09. 06. 2009. 23:23:23 »

Kako imam problema pri izradi trofeja srnjaka   ččč  zamolio bi vas za savijet.

Zanima me kako najlakše i najjednostavnije očistiti glavu srnjaka a da pri tom ne oštetim kosti lubanje.

Pozdrav  zagi

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #1 u: 09. 06. 2009. 23:39:59 »
pa posto svi rade tako mislim da je i najlakse u serpu i kuvaj
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #2 u: 09. 06. 2009. 23:45:58 »
 Kod guljenja kože srnjaka najbolje odmah oguliti i dio glave (čelenke) od rogova prema nosnoj kosti (do pola lubanje) te tako zamrznuti. Kad dođe sezona kuhanja trofeja (nakon lovne sezone) lubanju smrznutu otpiliti na način kakvu želiš na trofejnoj ploćici. Zatim glavu staviš opkuhati toliko da se meso i koža sa nosne kosti može skinut a da se nosna kost ne raspadne. Bolje izvadit malo prije i pokušat skinut nego da se kost raspadne. Pazit da se uroni čitava lubanja ali ne i ruže rogova. Nakon toga izbijeliti lubanju hidrogenom (peroksidom).
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #3 u: 10. 06. 2009. 07:41:54 »
Za očuvanje nosne kosti je važno da se ostavi u koži dok se ostatak glave oguli. Kada je onaj oguljeni dio glave kuhan, tada se i nosna kost može očistiti od kože i mesa, a da se očuva vezni materijal na kosti koji čuva nosnu kost da se ne raspadne.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #4 u: 10. 06. 2009. 08:16:16 »
Ja uvijek nakon izkuhavanja i grubog čišćenja trofeju postavim na mravinjak .
Mravi bezprjekorno do najsitnijeg dijela očiste čelenku od mesa i masti tako da je izbijeljivanje vrlo lagano.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline dick

  • K 100
  • **
  • Postova: 318
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #5 u: 10. 06. 2009. 09:28:02 »
Ja uvijek nakon izkuhavanja i grubog čišćenja trofeju postavim na mravinjak .
Mravi bezprjekorno do najsitnijeg dijela očiste čelenku od mesa i masti tako da je izbijeljivanje vrlo lagano.

To sa mravinjakom čuo sam od puno lovaca. Jednom našem starijem članu dogodilo se (u mlađim danima), da je trofeju na mravinjaku slabo pokrio pa došli  z6 iz susjedstva na "miris" i ode  z30 ;D. Nikad je nije našao.
Svoju prvu trofeju sam i ja stavio na mravinjak. Nakon 14 dana - ništa. Izgleda da sam našao mrave vegetarijance >:(

Onda sam probao drugu metodu i ona uvijek pali. Jedini je uvjet da se primjenjuje ljeti kad je toplo. Okuhanu trofeju ostaviš bilo gdje vani, ali malo dalje od ljudi (zbog "mirisa"). Muhe mesarice nađu je isti dan, već drugi dan izlegu se ličinke i one bez iznimke pojedu sve osim kosti. Sve bude gotovo za 7 dana. Ako ste gadljivi, nemojte je ni gledati prije, jedino pazite da je ne nanjuše ribiči, jer njima ličinke trebaju kao mamci za ribice.

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #6 u: 10. 06. 2009. 10:36:49 »
Lp!

Tako radim ja. Ako sve nije razumljivo se unapred opraštam!

SRNJAK:
Lubanja mora biti uronjena u vodu do ruža, najbolje što je voda pola centimetra ispod njih. Lično kod okuhavanja nikada ne upotrebljam prašak za pranje rublja, jer pusti sledi na lubanji. Prvo, pričekajte da se uzavreo oko 15 minuta, a zatim zamijenite vodo i lubanju okuhamo do kraja. Vrijeme kuhanja ovisi o starosti životinje. Kada je kuhano lubanjo neko vrijeme (1 - 2 min.) hladimo u hladnoj vodi, zatim uklonite sva meka tkiva, a posebno moramo gledati pod ružama i zatilju i unutar lubanje da uklonite sve.
Ako smo zadovoljni na kraju lubanju sčetkamo pod toplom vodom. Onda opet, nosne kosti zamotan sa bijelim koncem. Lubanju damo opet kuvati, samo, da ovaj put dodamo dobar decilitar H2O2 (hidrogen peroksid), i to 30%. Ovaj put moramo zaista paziti, da je cjeli rug iznad vode!Pustimo da vrije oko 10 minuta. Onda lubanju uvijemo u pamuk i prelijemo jo H2O2. Tako ostavite lubanje  jedan dan, a zatim, jo stavimo na sunce. Sam vrlo brinem, da nije rug na suncu jer obledi, na suncu je samo lubanja. Kad je pamuk suh odstranimo ga i opet sčetkamo pod toplo vodo i opet za neki čas na sunce da se lubanja osuši. Ako je srnjak (godišnjak) još u bastu, bast ne smemo okuvati več preparirati sa formaaldehidom

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #7 u: 10. 06. 2009. 10:45:33 »
 trofeju prije iskuhavanja  treba maksimalno ocistiti kako iz vana tako i iz nutra (lubanja, nosna supljina)da nebi bilo sivih mrlja zbog zaostale masnoce,o opkuhavanju je vec dosta napisano u posebnoj temi,potom odmah ide u hladnu vodu i na ispiranje mlazom vode iz minivasa(JA) .eventualnu zaostalu dlaku oko ruza ispusem zrakom iz kompresora.potom ide u vatu  malo ispod ruza pa u plitku posudu sa otopinom hidrogena za izbjeljivanje i tak stoji dva tri sata.nakon toga opet pranje pa izbjeljivanje pomocu manjeg kista na mjestima ispod ruza . zadnje je precizno rezanje po sablonu sa vrlo finom pilom (finijom od one koju kupis sa sablonom) osobito pazljivo pri vrhu nosne kosti.ako se nosna kost raspadne moze se ponovno naljepiti a da se ni ne primjeti.
ova procedura oduzme ti nekoliko sati posla, a ako u tvom LS imate domara koji to napravi za 50kn kao u mom,onda nemas sta razmisljati, trofeja i onak ide na ocijenjivanje pa se to napravi u jednom potezu
poz.
daleko najbolja solucija je trofeju povjeriti preparatoru na obradu ako je u blizini , tak bar znas da je zaista profesionalno obradjena , a i plocicu dobijes (jer nase lov.trg. su pretrpane , kad trebas za srnjaka imaju samo za jelena i obratno) pa sa njom na ocijenjivanje i doma na zid
dk
« Zadnja izmjena: 10. 06. 2009. 21:57:25 od pepi2 »

Offline jatagan

  • K 100
  • **
  • Postova: 380
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #8 u: 10. 06. 2009. 21:24:58 »
I to je to.Jedino ako je Srnjak po trofejnoj vrijednosti dosta jak onda se ceona kost ne reze nego se ostavlja citava jer se kod ocjene dobije koji poen vise.Ako vam rogovi prilikom kuhanja malo potonu u vodu to nije strasno jer je boja na rogu jako postojana.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #9 u: 10. 06. 2009. 21:43:29 »
 dobro je ruzu i rogove omotati u gazu ,posudu ipak pokriti tako da rogovi ostanu izvan vode i ako je moguce da para ne izlazi ravno na njih
na taj nacin smo sigurni da rogovi nece izblijediti

Offline jatagan

  • K 100
  • **
  • Postova: 380
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #10 u: 11. 06. 2009. 11:30:24 »
Iz osobnog iskustva ja vam nebih preporucio da rogove pod bastom konzervirate sa formalinom iz tog razloga jer formalin morate spricati i nikad necete uspjeti otrov raspodjeliti ravnomjerno po cjelom rogu.Ako i uspije to sa formalinom rog ste zastitili samo iznutra a izvana ste dobili idealno staniste za moljce,grinje itd... Dabiste rog pod bastom ispravno i dugorocno zastitili treba uraditi slijedece:rog se potapa u jednu vrstu stavila tu odstoji 14 dana tako ste neutralizirali sve soli,poslije toga se rog potapa u sredstvo za zastitu krzna(vanjska zastita) zatim susi u komori za susenje na kraju finisira montira i sa time ste dobili jedan kvalitetan i dugotrajan preparat.

Offline gverino

  • K
  • *
  • Postova: 34
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #11 u: 12. 06. 2009. 08:58:58 »

Iz vaših komentara možda je najbolje da prepustim da glavu obrade mravi.
Barem mislim da je tu mogućnost  greške najmanja, naravno jedino moram nekako zaštititi istu od grabežljivaca.
Zanima me još kako ću znati kad je proces čišćenja gotov.

Pozdrav   zagi
 

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #12 u: 13. 06. 2009. 11:22:20 »

Iz vaših komentara možda je najbolje da prepustim da glavu obrade mravi.
Barem mislim da je tu mogućnost  greške najmanja, naravno jedino moram nekako zaštititi istu od grabežljivaca.
Zanima me još kako ću znati kad je proces čišćenja gotov.

Pozdrav   zagi
 

Preporuka: Ako trofej stavljaš na mravinjak, obavezno ga žicom veži za drvo jer je velika šansa da lisica ili sl. odnese trofej.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline jura23

  • K 500
  • ***
  • Postova: 956
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #13 u: 13. 06. 2009. 11:45:47 »
kolega mravinjak vam nebi preporučio jer su šanse vrlo velike da cete bez trofeja ostati jer i ako ga svežete lisica ili pas ce ga zdrobiti...
najbolje riješenje je kao što je kolega pepi rekao "minivaš"

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Obrada trofeja srnjaka
« Odgovori #14 u: 13. 06. 2009. 12:45:24 »
dobro je ruzu i rogove omotati u gazu ,posudu ipak pokriti tako da rogovi ostanu izvan vode i ako je moguce da para ne izlazi ravno na njih
na taj nacin smo sigurni da rogovi nece izblijediti
Trenutno idem na tečaj za ocjenjivače trofeje i bio sam istog mišljenja kao i ti. Jer su mi neki stariji lovci rekli da se rogovi omataju,čak u bijelu gazu da ne preuzmu boju. Stručnjaci koji vode tečaj i kroz ruke su im prošle stotine, da ne velim tisuće trofeja su mi rekli da se ne zamaram time, jer da se još nikome nije desilo da im rog promijeni boju zbog kuhanja...