Autor Tema: Dvogled- nužan i potreban  (Posjeta: 100988 vremena)

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #60 u: 22. 07. 2009. 08:14:59 »
Ja imam starog Zeissa  7x50, i nakon servisa preko kolege Valde ne da sam zadivljen nego ga ne skidam s očiju. Kod dvogleda ne treba štediti pare jer se time štede oči 
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #61 u: 22. 07. 2009. 09:09:40 »
Ja imam starog Zeissa  7x50, i nakon servisa preko kolege Valde ne da sam zadivljen nego ga ne skidam s očiju. Kod dvogleda ne treba štediti pare jer se time štede oči 


Tako je . d4

I prije sam to pisao, pa da se ponovim: "Kad kupujes kvalitet jednom places";) ;D
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #62 u: 22. 07. 2009. 09:56:09 »
Dvogledi dolaze u puno razlicitih oblika, namjena i velicina. Mislim da je dvogled neophodan iz nekoliko razloga:
Lovni: lokacija i ocjenjivanje trofeja/ divljaci, udaljenosti, okolis i prakticnost prilaza i mogucnost odstrijela, prebrojavanje divljaci i pravilan odabir divljaci za odstrijel, povecava sigurnost lovca i smanjuje mogucnost detekcije od strane divljaci. Ovo nam je najvaznije culo kad se radi o udaljenostima jer cula divljaci su daleko bolje razvijena nego nasa u prosjeku. Mogucnost ocjene pravca vjetra i pripreme blizeg prilaza divljaci do sigurne udaljnosti za gadjanje.
Sigurnosni: provjera i identifikacija divljaci/ mete, okolisa oko/ iza  mete, pregleda generalnog lovnog terena i upoznavanje sa svim prisutnim orjentirima i njihovim odnosima, lokacijom divljaci, ljudi, prolaznika, kuca, auta i drugih mogucih objekata, odmjeravanje udaljenosti, odabir sigurne lokacije za pucanje, pregled pozicija ostalih lovaca i razumjevanje njihivoh moguceg vatrenog djelovanja ili zone pucanja.
Prakticni: dobar pregled terena moze ustediti sate besmislenog hoda i odmah reci lovcu o kakvoj se divljaci radi, sirok i stabilan pogled na teren ispred sebe omogucava zauzimanje najbolje moguce pozicije za prilaz ili cekanje divljaci iz zasjede, odredjivanje moguceg pravca kretanja divljaci npr. vodi, hrani, skrovistu.
Dvogled uvijek nosim cak nekad i spotter 20 -60 x 80 da bolje vidim i lociram/ ocjenim divljac/ metu. Nije zgodno nositi puno stvari na ledjima po cijeli dan ali je odlicno kad ga imas pri ruci.
Puno sam ih promjenio i zakljucio da je kvaliteta izuzetno vazna kao i fizicka izrada zbog padova i razlih drugih gluposti koje se dese na terenu. Treba kupiti najbolje sto covjek moze nabaviti i sto je prakticno. Meni pasu 8x ili jos bolje 10x sa objektivom od 40 - 50 ali recimo 8x 42 ili 10 x 44 je super velicina s obzirom na manju teziju i velicinu.  Vazna mi je sirina pogleda, cistoca i stabilnost slike, prakticno povecanje, dioptrija ili mogucnost izostravanja vida i  prakticni % upijanja svijetlosti kao i tezina i velicina optike.Dvogled mi je kao maska za ronjenje koja ti je navikne na lice nakon vremena tebi dihta a svakom drugom curi. To se ne posudjuje!  Mora biti jednostavan i brz za rukovanje bez gluposti koje usporavaju koristenje. Leica, Zeiss, Swar ili Kahles su odlicni ali i kostaju dok Meopta, Minox, Leupold, Nikon, Pentax i ostali ne kostaju toliko ali su dosta dobri.Odnos cijena : kvaliteta uvijek pobjedjuju jer ja nisma profesionalni lovac koji zivi od toga pa mi treba najbolji moguci alat. Za mene najbolji sto sam ikad probao je Leica sa laserom a u NZL se pokazala boljom od Swarovskog ( EL 8.5x 42 )posebno u snijegu ,magli i kisi. na suncu je Swar blistao od cistoce ali je refrakcija svijetla nekad blokirala pogled. Drugi kolega ima odlican Swarovski 10x 42WB koji je fantastican lagan, ostar  i cist ko suza.Nikon Premier 8x42 je solidan i cist dvogled a Monarch 8.5 x 45 je meni odlican za lov i generalnu uporebu. Ni jedan ni drugi nisu jako skupi a odlicno i trajno su napravljeni. Nikon Monarch Dream Season 10 x 56 sam poklonio starom da moze iz Makarske gledati koke po plazama po Bracu  i kaze da mu ide dosta dobro. Pogledajte odlicne specifikacije i dozivljaj sa Burris dvogledima 10x 42 ili 8x 42 Signature! Meopta jos jedan odlican evropski proizvodjac sa dobrom cijenom: proizvod koji je tesko zaobici ako hocete "njemacku" kvalitetu a normalnu i podnosljivu cijenu( makar kod nas u Australiji).
Koristim dvogled za svoje dobro i uspjeh u lovu i nikad me nije iznevjerio jer mogu loviti samo ono sto vidim: ne pucam na ono sto cujem! Lovim na vrucinama i otvorenim ravnicama Australije i zimom zakovanim planinama NZL pa moram pazljivo planirati kako potrositi energiju i snagu koju imam. ( Opet kondicija ? ) Nema potrebe satima se penjati po "praznim" brdima malo duze i pazljivije razgledanje s dobre kote prije ili kasnije pokaze divljac i osigura uspijeh. U lovu na jelene, divokoze, muflone dvogled je zakon i u brdima i u ravnicama uvijek....

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #63 u: 22. 07. 2009. 10:49:12 »
Odličan osvrt  d4

I neka se stari ne obazire na nekog crnog tipa koji ulječe tim kokama po plaži  fre
Imam upalu volje.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #64 u: 22. 07. 2009. 14:19:10 »
Stainer dvogledi su kvalitetni i velikom kolicinom u u potrebi u vojskama svijeta. Nije moj favorit ali je odlican i na udarce otporan brand. Glavni dvogled prvog rata u Iraku i od tada u sirokoj zemaljskoj i pomorskoj upotrebi. Za lovce sasvim dobar, cvrst i stabilan. Ako imas povoljnu priliku zgrabi ga. Imaju odlican pomorski range od 7x 50 pa na dalje.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #65 u: 22. 07. 2009. 15:22:49 »
Stainer dvogledi su kvalitetni i velikom kolicinom u u potrebi u vojskama svijeta. Nije moj favorit ali je odlican i na udarce otporan brand. Glavni dvogled prvog rata u Iraku i od tada u sirokoj zemaljskoj i pomorskoj upotrebi. Za lovce sasvim dobar, cvrst i stabilan. Ako imas povoljnu priliku zgrabi ga. Imaju odlican pomorski range od 7x 50 pa na dalje.

hvala na odgovoru.čuj i nije neka ponuda jer ovaj  kojeg sam vidio košta oko 800 eura,a nebih da se zalećem pa da se pokajem.kad sam probao nije mi izgledao loš ali prodavac nije imao ništa slično od drugih fabrikata kako bih direktno uporedio više dvogleda.osim toga probao sam ga po danu tako da nemogu ništa reći o tome kakav je u sumraku.

želim dati novac za pravu stvar koja će me godinama služiti jer nemam novaca da svako par godina kupujem novu stvar.za sad se služim ZRAKovim i nije loš,ali u sumrak netrebaš se truditi da išta vidiš.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #66 u: 22. 07. 2009. 15:33:02 »


hvala na odgovoru.čuj i nije neka ponuda jer ovaj  kojeg sam vidio košta oko 800 eura,a nebih da se zalećem pa da se pokajem.kad sam probao nije mi izgledao loš ali prodavac nije imao ništa slično od drugih fabrikata kako bih direktno uporedio više dvogleda.osim toga probao sam ga po danu tako da nemogu ništa reći o tome kakav je u sumraku.

želim dati novac za pravu stvar koja će me godinama služiti jer nemam novaca da svako par godina kupujem novu stvar.za sad se služim ZRAKovim i nije loš,ali u sumrak netrebaš se truditi da išta vidiš.
[/quote]



Ako ti treba za noč uzmi nešto iz njihove serije night hunter.
Imam upalu volje.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #67 u: 22. 07. 2009. 15:36:04 »
Za 800 eura se može dobiti i Swarovski Habicht

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #68 u: 22. 07. 2009. 15:38:39 »


hvala na odgovoru.čuj i nije neka ponuda jer ovaj  kojeg sam vidio košta oko 800 eura,a nebih da se zalećem pa da se pokajem.kad sam probao nije mi izgledao loš ali prodavac nije imao ništa slično od drugih fabrikata kako bih direktno uporedio više dvogleda.osim toga probao sam ga po danu tako da nemogu ništa reći o tome kakav je u sumraku.

želim dati novac za pravu stvar koja će me godinama služiti jer nemam novaca da svako par godina kupujem novu stvar.za sad se služim ZRAKovim i nije loš,ali u sumrak netrebaš se truditi da išta vidiš.



Ako ti treba za noč uzmi nešto iz njihove serije night hunter.
[/quote]

Neno upravo taj je u pitanju.Vidjeću još u austriji kad budem išao da uporedim nekoliko dvogleda pa da konačno odlučim.Kod Kettnera u Grazu nisam imao sreće.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #69 u: 22. 07. 2009. 15:44:11 »
Za 800 eura se može dobiti i Swarovski Habicht

u pravu si.ali opet moja prokleština mi neda mira,jer ono što mi se kod swara sviđa već pritiska granicu od 1000 eura,a to je punoooooo love.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #70 u: 22. 07. 2009. 16:04:21 »
Gledao sam na sve Swarovske ali Habicht mi je nekako najbolji ;)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #71 u: 22. 07. 2009. 19:38:38 »
Nikon i Leupold su best buy. A forumaši koji ne žive u Hr sigurno mogu nama poslati nekaj tog tipa...

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #72 u: 22. 07. 2009. 20:02:03 »
Dean u pravu si! Iz USA je sada tesko direktno naruciti ali neko uvijek mozea ,s malo srece, donijeti kakvu dobru optiku za puno manje novca nego lokalne cijene. Neki dan sam vidio Meoptu za AUD $ 800 i odlicna je. Neke Leupold, Nikon i ostale optike su radjene u Japanu ali to vidis na proizvodu kad kupujes pa je fer. Kowa i Hakko tvorice ih rade.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #73 u: 22. 07. 2009. 20:12:36 »
nadam se da ću naći prodavca koji ima nekoliko dvogleda na stanju pa da se konačno odlučim na jedan pošten primjerak. još ako bude povoljan ostane mi love za poluautomat ;D ;D
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Dvogled- nužan i potreban
« Odgovori #74 u: 22. 07. 2009. 21:23:05 »
Ja bi se riješio svog Nikona 10X50 u zamjenu za 7X50 jer lovim dosta u šumi pa mi treba nekaj sa manje povećanja... Ako si za, možemo nekaj smislit...