Autor Tema: VORTEX  (Posjeta: 16465 vremena)

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: VORTEX
« Odgovori #15 u: 26. 07. 2020. 10:39:47 »
Valjda kao i bakra kod garabeena - kad pogorša groopoo!  teaa
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: VORTEX
« Odgovori #16 u: 26. 07. 2020. 15:47:26 »
A kad u proseku pogorša grupu...???  Steyr preporučuje nakon 100 metaka... Neki tvrde da treba i češće... Neki da ne treba nikad...???
Ja iz jednog karabina do sad oko 400 i nema pogoršanja grupe... Drugar očistio Remington nakon više od 700 metaka i ako nije imao pogoršanje grupe pa mu je trebalo više od kutije metaka da grupu vrati na staro...!!!
Koliko bi kod malokalibarke zbog olovnih zrna trebalo koristiti mesinganu četku...???
Ja karabine više ne čistim od ostatka košuljice... Mesingana četka na svakih 30-40 metaka a izmedju posle svakog pucanja samo četka od dlake sa uljem i sube krpice...

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: VORTEX
« Odgovori #17 u: 26. 07. 2020. 15:54:35 »
Vrag zna, sve to može i ovako, i onako...

Čuo sam da po Austriji mnogi strelci rekreativci bakar čiste JEDNOM GODIŠNJE, a koliko za sezonu ispale, ne znam.

Jači kalibri verovatno više ostavljaju bakra od slabijih, a nije ni svaka košuljica iste tvrdoće... Lično, na karabinima čistim bakar kad se primeti da je na ustima cev prilično požutela, tj. ne čeTkam da se pogorša grupa. Za MK mi se još nije pogoršala grupa, ali mislim da mesingana četka povremeno neće naškoditi...
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: VORTEX
« Odgovori #18 u: 26. 07. 2020. 19:01:26 »
Sheky... Imam poznanika koji puca u jednom većem Nemačkom klubu... On lično koristi Blaser R93 Tactikacal i H&K USP... skoro sve oružje koje  tamo strelci koriste je Nemačke ili Austrijske proizvodnje a za trening  verovao ili ne naj više koriste PPU municiju... Kada je posle svakog treninga čistio oružje gledali su ga kao da je pao sa Marsa... Čak krenule priče zbog toga  po klubu  da je malo derpe rol Tamo  imaju zakupljene sefove da ne vucaraju oružje non stop i posle pucanja ono jednostavno ode nazad u sef... Čisti se detaljno jednom godišnje pred inspekciju odnosno pregled od strane klupskog puškara i tada bez uklanjanja košuljice zrna iz cevi do golog metala "čarobnim" sredstvima, jednostavno, četke, krpice i namenski proizvodi za čišćenje i podmazivanje...  Jedan strelac mu je tamo u jednom razgovoru oko njegovih navika održavanja oružja doslovce rekao "Samo budala bi dala više hiljada eura za oružje koje se mora čistiti posle svakog treninga..." Od tad i on radi kao i ostali i posle deceniju i po ni traga korozije niti smanjena preciznost...
Sve više sam ubedjen da čišćenje cevi do golog metala više šteti nego koristi i oružju i preciznosti... Kao i preterano detaljno čišćenje,  a da periodično čišćenje uz upotrebu mesingane četke i te kako pomaže...
Pozz...

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: VORTEX
« Odgovori #19 u: 26. 07. 2020. 21:56:15 »
I ja sam prestao da robuem gvojzu odavno, pogotovo onom koje redovno koristim, ali mislim da MS bodljikava chetka ne moze da ukloni naslage bakra... Mozda u kombinaciji sa nekim sredstvom kao Brunox, ali ni priblizno kao specijalizovana sredstva koja bakar RASTVARAJU. Opet, mozda je pametno bakar ochistiti nakon par stotina kom, pa kako ko voli/odluchi... Ja josh nisam dozvolio da mi se grupe primetno pogorshaju...
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: VORTEX
« Odgovori #20 u: 27. 07. 2020. 00:24:24 »
Imam Brno mod 2 de luxe vec 32 godine i jos uvijek se drzi dobro ali se vide tragovi starenja na metalu i drvetu. nekad koristena za malokalibarska trakmicenja i uglavnom lov i vjezbe. Ispalila ko zna koliko razlicite municije kako su se stvari pojavljivale godinama.  Kupio za 150 dolara sa dodatnim magazinom i dva zatvaraca! Danas je puno skuplja makar po broju na cijeni.  Nikad jos okidac nije bio takimicarski niti je za to pravljen ali je vremenom radio sve bolje. Cehinje su ko vino - sto starije to bolje.  Ne bas u svakom slucaju?!!!
Nekad sam cistio regularno jer sam htio sacuvati pusku i mislio da tako treba. Kasnije naucio da to nije bas uvijek potrebno.  Cistim nakon jedne kutije koja je uglavnom 400 ili 500 metaka. Kad ocistim vidim da ni isti metak ne ide isto neko vrijeme dok se stvari ne vrate na isto mjesto. Nije dobro ici na takmicenje sa cistom cijevi- dok se ciejv slegne sve proslo i grupa otisla na pogesnio mjesto. Umjesto da ganjas grupu dodjes sa vec ispucanom cijevi i nosi gdje treba. nakon 30 godina mogla bi se mozda popraviti ako se malo odreze cijev i napravi nova kruna ali nije potrebno za lov.  Cini se moze se korisiti jos 20 godina bez nekih vidljivih problema.  I nakon svih godina vidi se koliko je bila pametno uradjena i trajna i kvaliatetna na kraju price. Cijev cistim sredstvima koja otope prljavstinu ( bakar, barut i ostalo) ali pazim koliko dugo ih drzim u cijevi da ne grizu previse. Ne koristim bakarne cetkice jer ih ova stredstva otapaju u cijevi a to mi ne treba iskljucivo sinteticka cetkica i na kraju pamucne krpice i finalna uljna cetka. prije lova posusim i gotovo. cim prije ispucam desetak komada da se cijev ujednaci  i ne cistim do iduce prilike. nekad provuci pamucnu cetku ili krpu nije problem jer samo malne povrsinsku prljavstinu i stvar je bolja ako se vise puca a ne mjenja ponasanje cijevi. Previse ulja zna pojesti drvo i osteti spoj kojim se puska/ cijev veze za drvo/ kundak. Zimi neka ulja pobijele i stvaraju otpor jer nisu vise tecna pa nisu potrebna u cijevi. Ulje i mast nije isto. Previse masti na zatvaracu nije problem kod kuce ali vani se skupi prasina i grebe stvari bez potrebe.

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: VORTEX
« Odgovori #21 u: 27. 07. 2020. 00:47:13 »
^ Ima da se kupi zamenska opruga obarača, i samo njenom zamenom obarač postaje praktično takmičarski!  ref

Ali, tada baš i nije za lov, ili zahteva jaaako opreznog lovca. Doduše, u Srbistanu nije dozvoljen lov sa MK, a nadam se da ni neće biti. B. Ćopić svojevremeno napisa: Znam ja nas, jebo ti nas...
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: VORTEX
« Odgovori #22 u: 28. 07. 2020. 13:13:54 »
Jutarnji lov sa Vortexom.

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: VORTEX
« Odgovori #23 u: 28. 07. 2020. 16:19:01 »
^ Ima da se kupi zamenska opruga obarača, i samo njenom zamenom obarač postaje praktično takmičarski!  ref

Ali, tada baš i nije za lov, ili zahteva jaaako opreznog lovca. Doduše, u Srbistanu nije dozvoljen lov sa MK, a nadam se da ni neće biti. B. Ćopić svojevremeno napisa: Znam ja nas, jebo ti nas...
Pa i kad nije nigdje u ex YU bio još dozvoljen lov sa 22lr prašinalo se sve u šesnaest upravo za to.