Autor Tema: medvjed napao lovca  (Posjeta: 7043 vremena)

Offline 1lovac

  • K
  • *
  • Postova: 45
medvjed napao lovca
« u: 26. 10. 2015. 07:28:02 »
Evo cak je bilo sinoc na vijestima. Sto kazete na izjave da se povecaju kvote?

http://www.hrt.hr/304870/vijesti/medvjed-napao-lovca-kod-moravica-u-gorskom-kotaru

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #1 u: 26. 10. 2015. 08:01:56 »
E to je bila situacija kad pomaže revolver. A za povećanje kvote reći će Đuro Huber NE i amen.

Offline dozani1

  • K 100
  • **
  • Postova: 414
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #2 u: 26. 10. 2015. 08:43:03 »
Tesko da će povecati kvote.Mi cekamo dodatnu markicu i nikako da dođe a pitanje je jel će doći.I drustva oko nas cekaju ali nista.Trebali bi biti azurniji po tom pitanju.Medvjeda ima puno i nebi bio problem povećati kvotu za min 30%

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #3 u: 26. 10. 2015. 08:48:07 »
I što mislite da bi povećanje kvote odstrijela medvjeda isključilo ovakve napade. Definitivno ne, ovakvih napada uvjek će biti i to sa nikakvim povećanjem kvota nebi uspjeli riješiti. Medvjed je velika zvjerka s kojom se treba drugačije postupati. Problem su smanjenje životnog areala kao i intenzivno hranjenje ponajprije od nas lovaca.

U akcijskom planu ima dosta propusta, i treba ga mjenjati.
ex šumar

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #4 u: 26. 10. 2015. 08:49:24 »
Puno je toga u ovoj priči žalosno. Kad se već moralo dogoditi, onda je dobra stvar što je tema aktualna pa se neka promišljanja mogu lakše probiti do javnosti. No, kako je svakog čuda tri dana dosta, ubrzo ćemo se vratiti na stanje prije ovog incidenta. Sve dok struka dozvoljava marginalizaciju, sve dok politika vuče poteze, sve dok operativne odluke na terenu provode poslušnici, a ne stručnjaci, bit će nam ovako.
Nažalost, od kritične mase koja bi pokrenula bilo kakve stvarne promjene  smo vrlo vrlo daleko.
Uostalom, kad smo već kod populacije smeđeg medvjeda, i to smo tako dobro ispregovarali pri ulasku u EU da sada moramo preuzeti i provoditi njihova pravila za gospodarenje tom velikom zvijeri. A u EU te plemenite životinje već odavno nema, toliko su stručno njome upravljali. Da ih ne uvoze iz Slovenije i Hrvatske već bi odavno njihova jedina lokacija bio ZOO.
I da ne ostane nespomenuto, kolegi držim fige za brz i potpun oporavak. To je ovog časa ipak najvažnije.

Offline carlo

  • K 100
  • **
  • Postova: 288
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #5 u: 26. 10. 2015. 12:34:38 »
Interesantna je priča oko medvjeda u Hrvatskoj.
Prije desetak godina dobili smo informaciju da u Hrvatskoj , s obzirom na površinu u kojoj može obitavati medvjed , ima prostora za oko 400 medvjeda raznih dobnih kategorija.
Današnja populacija se kreće negdje preko 1000 životinja ( procjena prof. Đuro Huber ).
Svaki daljnji komentar o brojnom stanju je suvišan. Sve je rečeno.
Situacija s medvjedima u" Evropama " ?
Svakome oni drže predavanja što i kako treba postupati s velikim predatorima a situaciju u svojim državama ne otkrivaju.
Medvjeda , vuka i risa imaju u " tragovima". Bitno je da nama propisuju što i kako trebamo raditi.
No nisu to samo Evropejci krivi , naše se " interesne skupine " prodaju za nešto eura
( razni Monitorinzi po 300 - 400.000 €/godišnje ) a onda preko " stručnjaka " u Ministarstvu zaštite okoliša , raznih zelembaća i ostalih kroje kapu onima koji jedini znaju i umiju gospodariti s divljači..nama lovcima.
Sami smo si dijelom krivi.
 

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #6 u: 26. 10. 2015. 13:10:49 »
Carlo rekao si sve..... diže mi se tlak, a ne možemo ništa  mad mad paci.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #7 u: 26. 10. 2015. 15:44:59 »
 teaa

Ovdje se ne radi o temi vezanoj uz medvjeđu populaciji, njezinoj zaštiti, monitorinzima, izlovljavanju i slično. Ovaj članak je vezan uz napadu medvjeda na čovjeka (lovca). Ovo se događa i može se dogoditi neovisno o broju medvjeđe populacije i vezano je najčešće uz situaciju na terenu npr. susret s medvjedicom koja ima mlade i slično.

"Ne čačkaj mečku ...."!  m1
 z10
« Zadnja izmjena: 26. 10. 2015. 15:46:35 od perop »

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #8 u: 27. 10. 2015. 08:46:41 »
Kao prvo, želim što bolji i skoriji oporavak kolegi lovcu !!   zagi

Drugo, bilo bi nam jako drago i poučno da nam kolega isprića iz prve ruke sve točno kako je bilo i da iz toga izvučemo neke pouke (što bi trebali, a što nebi trebali raditi u takovim i sličnim situacijama).

Volio bi da nam sam kaže što je (po vlastitom mišljenju) učinio pogrešno (?), a što on misli da je trebao (a nije ?) učiniti.  teaa

Još jednom iskrene želje za što skoriji oporavak !   zagi
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline 1lovac

  • K
  • *
  • Postova: 45
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #9 u: 27. 10. 2015. 12:02:31 »
Ma da kolega Perop nije tema populacija to je bilo onako usputno na tužan događaj ali kako kaže OldHunter bilo bi zaista dobro da nam dotični lovac ispriča iz prve ruke što se je dogodilo jer svi znamo kakvi su pojedini novinari.
Ukoliko ovo čita ozlijeđeni kolega želim mu brz oporavak i da se što prije vrati i sretne medvjeda pa onda  2p

Offline carlo

  • K 100
  • **
  • Postova: 288
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #10 u: 27. 10. 2015. 12:21:22 »
Kako nema veze s medvjeđom populacijom ?
Da je brojno stanje medvjeda u Hrvatskoj sukladno mogućnostima okoliša bilo bi ih znatno manje
 pa tako i susreta s medom.
Informacije o stradavanju kolege lovca su šture pa bi podaci od vinovnika nesreće bile korisne.
Perop ti pitaj medvjedicu !
 zagi

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #11 u: 27. 10. 2015. 13:12:48 »
Kako nema veze s medvjeđom populacijom ?
Da je brojno stanje medvjeda u Hrvatskoj sukladno mogućnostima okoliša bilo bi ih znatno manje
 pa tako i susreta s medom.
Informacije o stradavanju kolege lovca su šture pa bi podaci od vinovnika nesreće bile korisne.
Perop ti pitaj medvjedicu !
 zagi
teaa
Carlo ja s medvjedima ne znam razgovarati a možda ih ima koji to i znaju ili misle da znaju.  m1
Vi kažete: "Da je brojno stanje medvjeda u Hrvatskoj sukladno mogućnostima okoliša bilo bi ih znatno manje ?"
Kako procijeniti ove mogućnosti okoliša i koliko medvjeda treba odstrijeliti? Medvjed nije fazanili zec i takvom divljači treba strogo planski gospodarirti. U svakom slučaju puno bolje je da medvjeda ima više nago manje. Pitanje samnjivanja brojnog stanja medvjeda je samo stvar odluke i dogovora s nadležnim tijelima u LD-ima. Da u Hrvatskoj ima duplo manje medvjeda nego sada mogućnost da medvjed ili medvjedica s napadne lovce, ljude koji beru gljive, šetače, ljubitelje prirode i sl bi postojala postoji i ona nije zanemariva. Gorski Kotar nije Zrinjevac i tamo treba znati što se radi i kako se hoda lovištem. Mislim da nije problem broj medvjeđe populacije svesti na minimum ali to nije cilj niti jednog ozbiljnog vlasnika lovišta.
Ovaj kolega koji je stradao i kojem želim brzi oporavak navodno je pucao u zrak  d7 pa je medvjedica pobjegla, iz čega je razvidno da se vjerojatno uplašila i štitila mlade.
 z10
« Zadnja izmjena: 27. 10. 2015. 13:24:49 od perop »

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #12 u: 27. 10. 2015. 14:26:34 »
Kako nema veze s medvjeđom populacijom ?
Da je brojno stanje medvjeda u Hrvatskoj sukladno mogućnostima okoliša bilo bi ih znatno manje
 pa tako i susreta s medom.
Informacije o stradavanju kolege lovca su šture pa bi podaci od vinovnika nesreće bile korisne.
Perop ti pitaj medvjedicu !
 zagi
teaa
Carlo ja s medvjedima ne znam razgovarati a možda ih ima koji to i znaju ili misle da znaju.  m1
Vi kažete: "Da je brojno stanje medvjeda u Hrvatskoj sukladno mogućnostima okoliša bilo bi ih znatno manje ?"
Kako procijeniti ove mogućnosti okoliša i koliko medvjeda treba odstrijeliti? Medvjed nije fazanili zec i takvom divljači treba strogo planski gospodarirti. U svakom slučaju puno bolje je da medvjeda ima više nago manje. Pitanje samnjivanja brojnog stanja medvjeda je samo stvar odluke i dogovora s nadležnim tijelima u LD-ima. Da u Hrvatskoj ima duplo manje medvjeda nego sada mogućnost da medvjed ili medvjedica s napadne lovce, ljude koji beru gljive, šetače, ljubitelje prirode i sl bi postojala postoji i ona nije zanemariva. Gorski Kotar nije Zrinjevac i tamo treba znati što se radi i kako se hoda lovištem. Mislim da nije problem broj medvjeđe populacije svesti na minimum ali to nije cilj niti jednog ozbiljnog vlasnika lovišta.
Ovaj kolega koji je stradao i kojem želim brzi oporavak navodno je pucao u zrak  d7 pa je medvjedica pobjegla, iz čega je razvidno da se vjerojatno uplašila i štitila mlade.
 z10

U današnjem broju 24 sata (u vjerodostojnost ne ulazim) je izjava vinovnika događaja koji kaže da se pokušao popeti na drvo kad je vidio da medvjedica napada ali ga je ona dohvatila i bacila na zemlju. Pucao je ali je promašio. Kad je vidio da je vrag odnio šalu pravio se mrtav i to je napokon zaustavilo medvjedicu. Kolege koji su čuli viku i zapomaganje potrčali su u pomoć ali kad su došlki na lice mjesta, životinje više nije bilo. Ma što mislio o hrvatskim medijima, ovako ispričana priča drži vodu. Meni je najveći upitnik nad glavom što je dovelo do toga da medvjedica osjeti kako su mladunci ugroženi. Pazite, imate četiri krupne životinje na okupu od čega su tri vrlo zaigrane (čitaj dinamične i posljedično bučne). Ne vjerujem da kolega nije mogao na vrijeme čuti da nešto nije u redu.

Rasprava o populaciji, kao i svim drugim krivim potezima koje vučemo i nije toliko nebitna. Istina, manji broj medvjeda ne jamči da se tako nešto neće dogoditi. Da imamo i samo jednog medvjeda u HR, moguće je da on napadne čovjeka. Ali, povećana populacija na ograničenom arealu znači da medvjedi moraju nužno promijeniti svoj način ponašanja. Najjednostavnije (i najprirodnije) je širenje područja, a to znači približavanje ljudima. To pak znači da se vjerojatnost ovako bliskih susreta povećava eksponencijalno.

Pridodajmo tome neodgovorno odlaganje otpada, nekorištenje kontejnera koji onemogućavaju njihovo pretvaranje u medvjeđi švedski stol, neadekvatno gospodarenje koje rezultira porastom populacije i tu smo gdje smo.

Još jednom ponavljam, kolegi Nikoli želim brz i potpun oporavak, drago mi je da je izvan životne opasnosti. Bojim se da njegov primjer ipak neće biti dovoljno alarmantan da se neke stvari promijene ili bar pomaknu s mrtve točke. A to znači da će netko ipak morati zaglaviti kako bi se ozbiljno posvetili tom problemu. Ta me situacija pomalo podsjeća na onu sa sprovoda kad se "Oče naš" moli za prvog među nama...

Dobra kob!

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #13 u: 27. 10. 2015. 14:30:28 »
Bas ce lovac reci gdje je pogrijesio  ;D a pogrijesio je sto nije usmrtio medvjedicu koja ga napada ! Bilo u sumi ,polju , naselju (osobito), uvjek je covjek taj koji ima pravo usmrtiti medvjeda prije nego ovaj ozljedi ili ubije njega.
            Ja osobno mislim da je nas kolega lovac bio malo spretniji novine nebi imale o cemu pisati . Ipak sor ,cinjenica je da se je lovilo u predjelu gdje obitava medvjed a trenutno nije u lovostaji. A medvjedica ?! po meni ponasala se je skroz ocekivano nesto poput Mirka F. kad mu netko lupi samar u osmerokutu.
I ja mu zelim brzi oporavak l

Offline Kimboarap

  • K 500
  • ***
  • Postova: 546
Odg: medvjed napao lovca
« Odgovori #14 u: 27. 10. 2015. 14:50:44 »
Bas ce lovac reci gdje je pogrijesio  ;D a pogrijesio je sto nije usmrtio medvjedicu koja ga napada ! Bilo u sumi ,polju , naselju (osobito), uvjek je covjek taj koji ima pravo usmrtiti medvjeda prije nego ovaj ozljedi ili ubije njega.
            Ja osobno mislim da je nas kolega lovac bio malo spretniji novine nebi imale o cemu pisati . Ipak sor ,cinjenica je da se je lovilo u predjelu gdje obitava medvjed a trenutno nije u lovostaji. A medvjedica ?! po meni ponasala se je skroz ocekivano nesto poput Mirka F. kad mu netko lupi samar u osmerokutu.
I ja mu zelim brzi oporavak l

U potpunosti se slazem... Ako bi se itko vjesao po stablu onda to nebih bio ja.. z1. Naravno u slucaju da sam smrtno ugrozen...  Kolegi zelim skori oporavak ali meni pusku nebi otela....