Autor Tema: Uvođenje poreza na oružje  (Posjeta: 24434 vremena)

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Uvođenje poreza na oružje
« u: 27. 07. 2012. 20:28:40 »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/linic-uvodi-porez-na-vatreno-oruzje/628205.aspx

Bilo za ocekivati, nesposobna Vlada zna samo poreze dizati i nove izmisljati i tako misle drzavu iz recesije izvuci?
Boze, kretenizma! Prosla vlast je bila koma, nova nista bolja!
« Zadnja izmjena: 03. 08. 2012. 10:10:34 od Lovac »

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1 u: 27. 07. 2012. 22:55:30 »
Uhšto će porasti sad prodaja ispod žita...
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline moro

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1880
  • Bolje ružno pivat nego lipo plakat..
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2 u: 27. 07. 2012. 23:20:16 »
A šta smo drugo mogli očekivati od ovih debila? Treba pitati p....a Lučina kad misli uvesti porez na "vibratore" i ostala pomagala koja koristi on i njemu slični? pesi
Ne sjeća se "drug" Šime sa čijim smo oružjem krenuli branit Domovinu?  Ovo nam je HVALA !!! nebuislo

Offline lovac 1

  • Moderator
  • K 500
  • *****
  • Postova: 697
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaa...
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #3 u: 28. 07. 2012. 02:03:47 »
Ljudi dajte se saberite da ne velim - otrijeznite
Nema te vlasti i stranke koja nekome može zabraniti njegov Hoby.
Ako uvedu porez na puške , ostat će mi barem jedna na koju ću
platiti porez i dalje loviti, ako i tu neću moći održavati , postoji
varijanta- NA CRNO. Ako želim loviti -tko će mi zabraniti
Ako želi hebati -tko će mi zabraniti.
Samo treba dobra volja , strpljenje i tolerancija.
Lovom su se uvjek bavila gospoda, a krivolovom kmetovi koji su od toga preživljavali.
To je žalosna istina i činjenica koje smo svi svjesni.
Izašli smo iz humanog socijalizma i ušli u nešto što nitko ne prapoznaje,
dali smo se za ovo borili - za okrutni i nemilosrdni kapitalizam.
Nema kod nas jednakosti- tko ima taj klima >:(

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #4 u: 28. 07. 2012. 08:31:11 »
Definitivno nije ok taj porez, uz sve ostalo što nas gazi...
No to bi napravila i lijeva i desna i srednja Vlada...i toga moramo biti svjesni
Ako se izglasa taj "porez" (a i bude...), nadam se da neće biti previsok (ionako ga budemo morali plaćati ako mislimo NAD ŽITOM imati svoje oružje).

Kolege koji žive u inozemstvu i imaju tamo prijavljeno lovačko oružje vjerovatno znaju koliko iznosi taj porez....

Ajde Lazar, Nosler, Schultz & L, i ostali koje trenutno nisam naveo.... z6 z6 z6

Čekamo...
Em ti sumpor.....

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #5 u: 28. 07. 2012. 12:15:22 »
u njemackoj trenutno nema poreza al kako su kase prazne mislim da ce brzo doci u tome prednjaci pokraina bremen koja oce 300€ po cijevi ......
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #6 u: 28. 07. 2012. 12:24:22 »
300 eura??? :shok: po cijevi??pa tolko mi cijev ni ne vrijedi.. uf

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #7 u: 28. 07. 2012. 12:27:35 »
sto je dobro u svemu ovome bice dosta jeftinog oruzja na trzistu  hao
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #8 u: 28. 07. 2012. 13:16:15 »
u njemackoj trenutno nema poreza al kako su kase prazne mislim da ce brzo doci u tome prednjaci pokraina bremen koja oce 300€ po cijevi ......
Ukoliko bude neki godišnji porez npr. 10% vrijednosti oružja, moguće je....
A tko će procjeniti vrijednost oružja? ččč naravno neka "službena" osoba i eto opet mogućnosti "deranja kože" lovcima....
Em ti sumpor.....

Offline ohio

  • K 100
  • **
  • Postova: 102
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #9 u: 28. 07. 2012. 14:15:34 »
kad namjeravaju uzeti porez na oružje, mogli bi se dosjetiti da od toga novca preuzmu i obavezu isplata šteta sa poljoprivrednih usjeva svim oštećenim, jer su i tako enormne

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #10 u: 28. 07. 2012. 17:59:27 »
a sta bi onda njima ostalo??

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #11 u: 28. 07. 2012. 20:18:23 »
u njemackoj trenutno nema poreza al kako su kase prazne mislim da ce brzo doci u tome prednjaci pokraina bremen koja oce 300€ po cijevi ......

Ma nista od tog poreza!

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #12 u: 29. 07. 2012. 08:53:53 »
Možda ne u Njemačkoj, ali ovdje bi ga nažalost vrlo lako mogli progurati....
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Novi zakon o oporezivanju lovackog oruzja !?
« Odgovori #13 u: 29. 07. 2012. 18:03:14 »
Po raznim novinama citam o nekom prijedlogu zakona o oporezivanju lovackog oruzja.
Ovo bi bio veliki udarac na lovstvo jer mnogi lovci posjeduju vise pusaka te bi ovi porezi daleko nadmasivali godisnje clanarine u lovackim udrugama, a znamo da se mnogo ljudi vec dovoljno muci i stim. Cisti reket.

Evo ispod clanak iz Slobodne Dalmacije 29.07.:


Ako bi Vlada posegnula za najavljenim oporezivanjem lovaca i drugih građana te poduzeća koji imaju prijavljeno oružje, Hrvatska bi bila jedina zemlja u Europi s tom vrstom poreza. Iako je u medijima povodom najava uvođenja poreza na oružje prostrujala informacija da je takav porez već uvela Srbija, u Lovačkom savezu Srbije doznajemo da se ni u susjednoj državi ne oporezuju lovci.


Stižu uplatnice
- Postoji porez na pištolje, revolvere, automatske i poluatomatske puške koje vlasnici drže za osobnu uporabu. Jedno kratko vrijeme na snazi je bio i porez na lovačko oružje, ali ga nisu trebali plaćati građani koji imaju lovačke iskaznice – kazao nam je pravnik u Lovačkom savezu Srbije Vladislav Mladenović.

Budući da nema sličnog primjera u Europi, nejasno je kako bi se, u kojem iznosu oporezivalo lovačko i drugo naoružanje u Hrvatskoj. Neslužbeno se iz krugova u državnoj administraciji dobro upoznatih s rješenjem o oporezivanju oružja koje se priprema u Ministarstvu financija, može čuti kako će Porezna uprava jednostavno iz Ministarstva unutarnjih poslova zatražiti evidenciju o vlasnicima oružnih listova i poslati im uplatnice s poreznom obavezom. Doznajemo da bi porez najvjerojatnije bio uveden 1. siječnja 2013. godine, a najesen bi se pripadajući zakon mogao naći u saborskim klupama.

U Srbiji su pištolji i revolveri oporezivani u iznosu ekvivalentnom 260 kuna, a puške s blizu 850 kuna na godišnjoj razini. Vlasnicima oružnih listova tamošnja Porezna uprava poslala je paušale, što znači da nije procjenjivan svaki komad oružja kako bi se dobila osnovica za obračun poreza.

U Hrvatskoj bi porezi zasigurno bili veći nego u Srbiji, možda i duplo, što znači da bi se kretali između 500 kuna za pištolje i 1600 kuna za sačmarice.

Gledajući mogući prihod proračuna od tog poreza, a uzimajući u obzir da u nas prevladavaju karabini i sačmarice u vlasništvu registriranih lovaca, ne dolazi se do nekog naročito visokog iznosa koji bi se s te osnove ulio u Državni proračun. Moglo bi se raditi o 300 milijuna kuna, ako se kao prosječni namet po komadu oružja uzme iznos od tisuću kuna. No, računica ovisi i o tome hoće li se oporezivati i držanje trofejnog oružja, među kojima ima vrlo skupih primjeraka, vrijednih i do nekoliko stotina tisuća kuna. Isto tako, nije jasno bi li se oporezivalo i sportsko oružje, zračnice itd.

U svakom slučaju, u Hrvatskom lovačkom savezu nisu oduševljeni najavom oporezivanja naoružanja.

Predsjednik HLS-a Đuro Dečak u kritici takvog rješenja polazi od toga da oružje nije luksuz da bi se dodatno ili posebno oporezivalo.


Sredstvo za rad
- Oružje je u lovstvu i lovnom turizmu sredstvo za rad. Kao što je to kamion u prijevozu ili ribički štap u ribolovstvu i riječnom turizmu. E sad, ako mi ne želimo lovstvo i lovni turizam kao gospodarsku granu u koju je uključeno 70 tisuća lovaca u Hrvatskoj, onda je to nešto drugo – komentira Dečak za Slobodnu.

Lovci ističu da se u nas plaća porez pri kupovini i preprodaji oružja, da postoje financijska davanja na članarine u županijskim lovačkim savezima i u lovačkim udrugama, zatim za lovačke ispite, zdravstvene preglede, ispucane patrone i odlaske u lov. Od svega toga, kažu u HLS-u, država ima financijske koristi, pa nije jasno što se želi, kako kažu, ‘porezom na porez’.

- Moglo bi se dogoditi da jedan dio ljudi nabavlja oružje ilegalno kako ne bi platili porez.  Ne znam kome to treba? – pita se Đuro Dečak.

Offline ATJ

  • K 100
  • **
  • Postova: 132
Odg: Novi zakon o oporezivanju lovackog oruzja !?
« Odgovori #14 u: 29. 07. 2012. 19:45:10 »
Još jedan vid maltretiranja poštenih vlasnika oružja, al neće oni stat na tome siguran sam..pogledaj šta su nam od vojske napravili, ima ih 17000.Pa to je pola tribine na stadionu, a sad će razoružat narod pa te ja onda pitam..
Normalno da kalašnikove poklanjamo Amerima kad ih nema ko nosit..

Nabit će oni porez i na čistokrvne pse i na akvarij ako imaš jer i to je luksuz a mi samo trebamo šutit i plaćat.
Pravi su se našli odlučivat o oružju i lovcima, uredski štakori!

Ovo više nije normalno i očekujem da netko iz vrha HLS-a stane u obranu nas 70 000 lovaca u ovoj državi jer svi znamo da se kroz godinu puno , puno naradimo i naplaćamo poreza i kad kupujemo oružje, na preglede,municiju,članarine i bog te pita šta, da bi u lovu proveli 2-3 mjeseca u godini.

Ako ne, budem im ja vratio oružje al svako u tri dijela.