Autor Tema: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?  (Posjeta: 30064 vremena)

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #90 u: 17. 06. 2013. 11:31:08 »
Izvlače s nekakvim šumskim traktorom i uništavaju sve što je još u zraku. Nisam stručnjak za šumarstvo, ali mi nije jasno da se kod eksploatacije mora uništiti ono što ostaje. Šumski putevi se uništavaju i ostavljaju u takvom stanju, a granje i tanje drveće ostavlja se tamo gdje je srušeno. Uglavnom, ako se to tako kaže, to je maskr nad šumom paci, a kad završe s izvlačenjem - jednostavno  fre

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #91 u: 17. 06. 2013. 16:09:19 »
Oprosti, Miro, ja sam dipl.ing.šum., šta je tebi čudno na onim slikama što si postavio!? Želiš reći da uopće ne treba sjeći stabla ili nešto drugo, ne razumijem???
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline mauser98

  • K 100
  • **
  • Postova: 236
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #92 u: 17. 06. 2013. 16:57:42 »
Pozdrav.
Ja sam student šumarstva i trenutno sam odslušao kolegij Entomologija- znanost o kukcima i njihovim štetama.
Smreka je u zadnjih godinu-dvije napadnuta dosta velikim napadom potkornjaka koji se masovno širi jer mu pogodovala prošlogodišnja suša. Potkornjaci su tipični štetnici drva - ksilofagi-napadaju fiziološki oslabljeno stablo ovom prilikom zbog suše...
Najbolje se suzbija polaganje lovnih stabala, a može uz uporabu feromonskih klopki.

Možda su to ta preventivna lovna stabla postavljena da ne napada ostala stabla. Ta lovna stabla će biti sanirana kad potkornjak položi jaja pod koru tih stabala.  zagi
Tako su nas bar učili...

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #93 u: 17. 06. 2013. 19:21:06 »
Ja ne znam oko čega tolika frka. koliko vidim niti jedan šumski put nije zakrčen.
Pa što i da je. Šumske prometnice, vlake, puteve radili su upravo šumari i oni ih koriste.
I sada se nađu neki tobože zeleni ili uvrijeđeni koji pljuju po struci. Dali su ti i takvi gradili komunikacije ili znaju samo sr..i i pljuvati. Sječa je završena doći će i strojevi, izvuči će robu, uspostaviti šumski red i ako treba sanirati prometnice jer im nitko drugi to neće napraviti.
Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja koja se može pohvaliti velikom šumovitosti i prirodnim i očuvanim šumama.
Važno da nam pojedinci ustvari laici pametuju i da nam tzv evropska unija kroji politiku šumarstva i srodnih djelatnosti. Neka pogledaju svoje šume i neka se dive našim.
Pogledajmo Slavoniju, od velikih rijeka i močvarnih staništa, preko hrasta lužnjaka Spačvanskog i Đurđeničkog bazena pa preko kitnjaka na preborne šume Papuka. Gorski Kotar i Lika, predivno. Šume eumediterana i mediterana, unutrašnjost Istre, Kvarner, Učka i da dalje ne nabrajam.
Ipak je iza takvih tzv "mlečana" čitaj šumara ostala predivna šuma.
Tko je te silne godine sačuvao šumu, lovišta i divljač.
Dali je jelena u Baranji sačuvao neki automehaničar ili pravnik, naravno da nije i svima lovcima  Hrvatske Baranjski jelen je dika, kao i medvjed u Lici i Gorskom kotaru.
Dosta pametovanja, neukih pojedinaca. Nije netko grijao stolac godinama na faksu da bi ga tobože revoltirani pojedinci popljuvali.
Miro nemoj se naći uvrijeđen to se ne odnosi direktno na tebe, već na određenu skupinu ljudi koji pljuju po struci, valjda im je žao što oni nisu ta struka.
ex šumar

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #94 u: 17. 06. 2013. 19:30:01 »
to je onako tvoje opsto misljenje , bilo bi lijepo da si ko strucnjak prokomentariso one slike , ja ko laik vidim da je sjeceno bez struke i sistema
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #95 u: 17. 06. 2013. 19:38:17 »
Lazar, jel to opet iskustvo sa interneta.
Pa po čemu se vidi da je šuma uništena i devastirana. Što je po tebi struka i sistem u kulturi smreke.
ex šumar

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #96 u: 17. 06. 2013. 19:42:15 »
tesko je sa slike nesto prokomentarisat al onako na brzinu sto sam odmah vidio na 2 slici da su odsjecena pogrsna stabla a trebalo je jos 25-30 % toga osjec , moje skromno misljenje tako sam tonprocito na guglu
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #97 u: 17. 06. 2013. 20:01:22 »
nekad je suma posle sjece izgledala ko pometena i sredjenja , danas se to vise neradi , izvlace se samo trupci sve ostalo se ostavlja gdje je drvo palo bez puno sasijecanja , za neupucene to stvarno izgleda ko da je tornado tuda protutnjo sa bioloske strane gledano je tako mnogo bolje
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #98 u: 17. 06. 2013. 20:05:26 »
tesko je sa slike nesto prokomentarisat al onako na brzinu sto sam odmah vidio na 2 slici da su odsjecena pogrsna stabla a trebalo je jos 25-30 % toga osjec , moje skromno misljenje tako sam tonprocito na guglu
d4 Lazo, eto vidiš, ti misliš da je trebalo posječi 25-30%, a govoriš da su šumari mlečani. Po ovim fotografijama radi se isključivo o sanitarnoj sječi. Tu ti intenzitet nije propisan i sijeku se samo suha stabla. Prema osnovi gospodarenja za tu gospodarsku jedinicu, vjerojatno je u O-2 obrasci propis etat za navedeni odjel. Oni će ga sigurno izvršiti jer je to propis a u kojem intenzitetu to ne znam. Možda si ti u pravu pa bude 25-30% iako mi se ta sastojina čini malo starija pa vjerujem da propis nije toliki. Međutim u većini kultura smreka i drugih alohtonih vrsta sađenih manijom bivšeg sistema koji su forsirali brzorastuče vrste nema propisanog intenziteta prorjede tj prethodnog prihoda već nakon izvršenih šumskouzgojnih radova često se radi glavni prihod. Za prethodni slućajni prihod nije propisana sječiva drvna masa.
Nadam se da ti je sada malo jasnije, ako nije slobodno pitaj, tu sam za tebe. zagi
ex šumar

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #99 u: 17. 06. 2013. 20:08:40 »
nekad je suma posle sjece izgledala ko pometena i sredjenja , danas se to vise neradi , izvlace se samo trupci sve ostalo se ostavlja gdje je drvo palo bez puno sasijecanja , za neupucene to stvarno izgleda ko da je tornado tuda protutnjo sa bioloske strane gledano je tako mnogo bolje

  bravooo, polako se razumjemo. A za par mjeseci toga će biti još i više, te nepometene šume, jer naš ministar zabranjuje samoizradu drveta, tj izradu ogrijeva od lokalnog stanovništva jer to smatra sivom ekonomijom, već to trebaju po njemu obavljati ovlaštene firme kojih u Hr ima toliko da svi zajedno mogu izraditi 10% ukupne drvne mase.
ex šumar

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #100 u: 17. 06. 2013. 20:18:13 »
kad sam ja reko da su sumari mlecani , nikad , ko lovac mogu jos reci gledajuci ovu drugu sliku da su ovo sve posjekli i da dobije malo sunca za 3 godine bi tu bilo toliko gusto i raj za svinje , ko lovac najvise volim ove orkane sto su u zadnjih 10 godina protutnjali njemackom , na prvi pogled bila katastrofa ali samo za sumarstvo za nas lovce sada raj sve gusto a divljaci koliko hoces , od ove velike smrekine sume nike koristi za lov , ja to nazivam mrtvom sumom
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Deno

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #101 u: 17. 06. 2013. 20:29:06 »
E kad privatnik dođe sa svojim krampovima od strojeva i napravi takvo sranje i kolotečine da više nemožeš tenkom proć i ogrebe i slomi još sto stabala,pobaca mali milion kanistera i prolije hektolitre ulja to je bolje nego da ljudi koji sami sebi prave drva i uredno plate ta drva opće idu u šumu jer šta će oni tamo.. fre fre

Ljubi svoju zemlju,na njoj ti sagradi dom i brani je krvlju svojom povezan si s njom.

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #102 u: 17. 06. 2013. 22:13:05 »
Patuljci pojma nemaju !
 Koliko dečki iz EU imaju prirodne šume , a koliko mi  ?
Po HŠ teba  " pljuvati " no ne radi gospodarenja , golosječe ,  već što i kako time realizirati  steći što veću dobit .
Na žalost i HŠ su javna kuća , gdje politika dovodi i odbacuje kadar zavisno kojoj stranci i opciji pripadaju.
Često se kunemo da je jedini način prosperiteta da gospodari struka , no  ako je netko moj po krvi , razmišljanju ili partiji onda se to zaboravlja .  :tommy:
 
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #103 u: 17. 06. 2013. 23:08:48 »
Pošto sam malo zakuhao, red je da i dam više informacija: U razgovoru sa šumarima koji rade u šumi, a to su zaposlenici neke privatne firme i rade pod nadzorom - ne znam kako se to zove, valjda šumar iz HŠ saznao sam da se radi o sanitarnoj sječi. Već nekoliko godina veće količine snijega lome vrhove stabala, a tada drvo postaje (tako su mi rekli) vrlo osjetljivo na kisele kiše i tad se na već oslabljena stabla nastanjuje potkornjak. Radi se o šumi smreke koja je sađena 60-tih godina na mjestu iskrčene šume bukve, graba i hrasta. Nikako ne bih htio vrijeđati struku jer i sam ne volim kad netko vrijeđa moju, ali mi Hrvati se ipak razumijemo u sve. Htio sam se osvrnuti samo na način eksploatacije, (nije to tako prvi put) oštećivanje "zdravih" stabala, ostavljanje granja i tanjih vrhova stabala po šumi bez ikakvog pokušaja da se to dovede u kakav takav red, uništavanje puteva (ono gdje je slikano je prije prve sječe bio šumski put po kojem se vrlo komotno moglo voziti traktorom). Sad nemam nijednu sliku puta po kojem izvlače trupce - bio je šetnica, a sad je kaljuža sa pola metra dubokim kolotečinama. Uglavnom, teško je sve to opisati u nekoliko rečenica, ali mislim da šumarska struka ipak ne govori tako jer sam imao prilike vidjeti u drugim šumarijama da šuma u tijeku i poslije sječe izgleda sasvim drugačije nego ova kod mene. Šumari nemojte se ljutiti ali po meni ovo nt je stručno niti normalno zagi

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Kako se gospodari sa šumama u vašim lovištima?
« Odgovori #104 u: 18. 06. 2013. 06:56:28 »
Pa nisu šumari pravili puteve da bi se pojedinci vozali po njima, oni su isključivo napravljeni za poslove eksploatracije i povećavanja otvorenosti šumskih kompleksa, a s time i srednje udaljenosti privlačenja.

U normalnim civiliziranim zemljama EU, ne može se niti pomisliti vozati po šumskim cestama bez posebnog odobrenja. Čak nemaju niti rampe, a kod nas kad ih ima onda ih i stalno provaljuju. Nedavno sam bio u Austriji gdje na ulazu u šumu stoji znak zabrane prometa i svi se togfa drže.
Pa zamislite kod nas šumari pri radovima sječe provale svoje prosjeke i ceste pa ih onda prozivaju jer se ne mogu vozati traktorima, quadovima, motorima ili pederisati na mountbikeovima.
ex šumar