Autor Tema: Požar u lovištu  (Posjeta: 6384 vremena)

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
Požar u lovištu
« u: 31. 07. 2007. 22:59:56 »
Ima li tko iskustva sa požarom u lovištu i kakve su bile posljedice po stanište i divljač, kako se sve brzo vratilo u prijašnje stanječ
« Zadnja izmjena: 21. 07. 2008. 21:09:13 od LOVAC »

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #1 u: 31. 07. 2007. 23:31:57 »
Malo smo raspravljali o tome ovdje:

http://www.lovac.info/component/option,com_smf/Itemid,169/topic,148.15/

Ali ovo je nova tema, malo je bolje valja obraditi..

Kod nas u lovištu gori jako, jako, osobito u ovom zajedničkom lovištu (županijsko), štete velike, bježi nam srna i zec, prepelica i ostala divljač... gore nam čeke...

Joj muka me uhvati od toga...

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Vatra kao agrotehnička mjera
« Odgovori #2 u: 05. 03. 2008. 13:04:11 »
 Molim Vaše iskustvo sa ovakvim načinom održavanja lovišta.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline SUMO

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1291
Odg: Vatra kao agrotehnička mjera
« Odgovori #3 u: 05. 03. 2008. 13:10:23 »
Vatra?!
Kod nas je zakonom zabranjeno.
Znam da je u Cro to strozije, otkud vatra moze biti agrotehnicka mera kad plamen sprzi sve nad zemljom i oko 5 cm ispod zemlje...?
....`` bilo kojom  planinom, ili dolinom, odjekuje puska moja k`o nebeski grom``........

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #4 u: 05. 03. 2008. 13:30:24 »
pozar u lovistu!!

dobra tema da se skrene pažnja onima koji ne znaju sta je vatra u stanju da napravi.

Prije par godina su jedan dio našeg lovišta spalili lugari nestručnim radom oko paljenja ostataka sjece sume.
Prizor je bio neopisiv. Sve je izgorilo.Kamen i stijene su popucale od temperature.Od divljaci nije bilo godinama nista. Sada nekih 5 godina poslije, vegetacija se oporavlja i divljač se vraca, ali posljedice se jos vide. Stare bukve i hrastovi koji su nagorili jos stoje kao opomena, ali vecina njih ce pasti za nekoliko godina od truleži jer se nece uspjeti oporaviti.

Vatra kao agrotehnicka mjera je sigurno jedno dobro rjesenje,ali samo za one koji znaju sta rade.

Pozdrav
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #5 u: 05. 03. 2008. 13:40:08 »
Gledao sam emisiju o nacionalnom parku valjda se zvao Krugerland u Južnoj Africi gde rendžeri izazivaju kontrolisano paljenje vatre u pojedinim delovima parka. Razlog je da je u savanama to normalna pojava samozapaljenja ali u tom slučaju je vatra loš gospodar jer nije pod kontrolom dok kod ,,kontrolisane paljevine,, ona je sluga.Tj eko sistem je pralagodjen sezonskim procesima kiše,suše,vatre i pojedine biljne vrste opstaju zahvaljujući istoj.Ali to je tropski pojas Afrike a u našim uslovima uglavnom se radi o želji domaćina da na brz i brutalan način ,,očisti njivu,, za setvu  ili neku drugu potrebu. Onda se to otme kontroli pa se zapali i komšijina njiva pa iskra ode na obližnju šumu i očas posla eto veće ŠTETE nego koristi.  >:( 
« Zadnja izmjena: 05. 03. 2008. 14:11:10 od Max011 »

Offline SUMO

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1291
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #6 u: 05. 03. 2008. 15:43:18 »
Afrika je jedno, a voleo bi da vidim ima li kod od lovaca da je imao makar dodira sa pedologijom, zastitom bilja, ratarstvom ili slicnim predmetom i da mi objasni koja je to ,,agrotehnicka`` mera ?!
....`` bilo kojom  planinom, ili dolinom, odjekuje puska moja k`o nebeski grom``........

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #7 u: 05. 03. 2008. 17:29:40 »
Ja otprilike znam na što je mislio Štef kad je postavio ovo pitanje,spaljivanje polja može biti korisno ali,samo kako je netko spomenuo,u kontroliranim uvjetima,što kod nas mislim da nije čest slučaj,u protivnom se uništi vegetacija,mnoštvo kukaca,jaja i mladunčad divljači,a bez pre velikog učinka,osim spaljenog korova i poneki razvojni oblik parazita,zato je važno poznavati razvojne cikluse i mjesta gdje se oni odvijaju(a to su često plavna područja koja su uglavnom zaštičena pa je zabranjeno spaljivanje)da bi spaljivanje imalo efekta.

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #8 u: 06. 03. 2008. 09:56:13 »
 Ja mislim da spaljivanje nije loše u kontroliranim uvjetima. Naravno da se to ne radi da zapališ staru travu i čekaš da vidiš koje prostranstvo bude izgorilo.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #9 u: 06. 03. 2008. 11:42:20 »
Kod mene na vikendici je gorjelo ovih dana sve u 16. Štef je mogao biti i svjedok toga jer je i njemu blizu. Ekipa je znala i po noći zapalit i susjedov korov u nadi da će vjetar donijeti vatru do njegovog, a time neće odgovarat jer ispada da oni nisu palili jer požar nije počeo na njegovoj zemlji?!?!?!
BTW izgorjele su dvije garaže i da vatrogasci nisu došli zahvatilo bi i jednu kuću! Strašno! A 500 sa 500 metara lovišta da ne spominjem i to terena di lovi Štef i di je ove godine bilo zeca ko u priči!

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #10 u: 06. 03. 2008. 12:21:48 »
U periodu kraj Zime i pocetak Proleca,najvise dolazi do namernih Pozarista!A pri takvim pozarima,u ravnicarskim Lovistima dolazi do velikog unistenja mladih Zeceva(prvo leglo).
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #11 u: 06. 03. 2008. 15:05:14 »
 U ovom lovištu je mila majka u odnosu na lovište u Lici! Prošle godine nam je izgorilo više od
4 000 ha. Izgorjele su i dvije čeke što je manja šteta u odnosu koliko nam je divljači migriralo zbog požara.
 U svakom slučaju nije loše zapaliti koji dio sa starom travom ali prije toga obavezno se mora proći kroz teren (kao u lovu prigonom) i ne dopustiti vatri da uzme "maha", nego sa vatrogasnim lopatama ići za vatrom i održavati tek toliko da gori. Parcela koja se spaljuje ne smije se palit u njezinoj kompletnoj širini odjednom.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #12 u: 10. 04. 2008. 16:25:45 »
Pošto sam vatrogasac 7 godina jedno vrijeme i profesjonalni a uz to sam i lovac,podjeljenoga sam mišljenja o tome sve skupa.
U mom lovištu bi dobro došlo da malo izgori jer nam je borovina zauzela 90% lovišta i nema šanse pravljenjem prosika napraviti išta korisnoga.Jedina šteta bi bilo to da se mi vatrogasci lomimo sa vatrom i možda nešto šteta bi bilo i sa divljači odnosno mlađi koja nebi uspjela pobječi mada u to sumnjam.
Borovina je pošast i apsolutno nema od nje nikakve koristi,niti je dobra za ogrjev,niti za građu niti ima ploda ništa ništa ništa
Ćaća viče mater plače!

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #13 u: 10. 04. 2008. 17:30:18 »
Moj medo to je bilo prije 100 godina i prekrsno ga je bilo vidit na dalmatinskim plažama parkovima i slično,volio bi te dovest u moje lovište gdje divljač a ni čovik ni pas nemože proč nikud od nje,to nije stara borovina nego mlade visoka do 3 metra i gusta ko šipak to je jednostavno užas.Bez goniča nemožeš dignit zeca a i kad počme gonit izgubi ga za tren jer nemože dalje to je stvarno užas.A da nepričam o ljudima koji su u proljeće alergični na pelud i one degenerične gusjenice,stvarno mi je to bolna točka ta borovina.
Naša je šumarija još i dalje sadi neznam za kojega đavla.
Šta ne sade hrastove,bukve,jasene,masline i višnje koje jednako dobro trpe našu (biokovsku) buru i našu mediteransku klimu
Ćaća viče mater plače!

Offline Stipe Šibenik

  • K 500
  • ***
  • Postova: 801
  • MINER AMATER
Odg: Požar u lovištu
« Odgovori #14 u: 10. 04. 2008. 17:33:09 »
File imate li problema sa smrikom?
Preobračenik