Autor Tema: Zakup lovišta  (Posjeta: 37161 vremena)

Offline PHP

  • K 100
  • **
  • Postova: 313
Odg: Zakup lovišta
« Odgovori #45 u: 25. 09. 2007. 19:20:37 »
Stvarno ste pravi nema šta akcija se stvori za tren želim vam puno uspjeha u tom naumu.Največi problem na koji se naleti pri zakupu nekog Lovišta je taj da je neko to lovište i izgubio pa prema tome kakav je naš narod znamo da je krivolov u punoj snazi.Niko nemože izloviti svu divljač pogotovo ne u područjima kao što je V Kapela jer to su ogromna prostranstva šuma vezane jedna uz drugu i divljač se povlači tamo gdje je mirnije i više hrane. Znači nije problem vratiti divljač u kako kažete opustošeno lovište nego je problem divljač sačuvati.Mislim da treba pucati na lovišta koja su na području Banije i Korduna pogotovo ona u zabačenim krajevima gdje je što manje stanovništva jer ste tako več u pola smanjili borbu sa krivolovom.Informiranje o nekom lovištu preko ljudi koji žive u području koje ste naumili zakupiti je ludost jer ste onda otvorili sezonu krivolova.Sve se informacije sakupe na samom terenu jednom ljepom šetnjom i promatranjem tragova i obilascima mjesta u lovištu za koje smatrate da bi bila podobna za izlaz ili obitavanje neke vrste divljači tu se sve vidi.Turistički izlet sa posebnom namjenom  ;D Neznam  kako se i po kojim se kriterijima procjenjuje vrijednost nekog lovišta i vjerujem da je jako teško zakupiti nešto dobro a jeftino pogotovo zato što je kod nas Mito i Korupcija glavni činbenik u sklapanju poslova.Na kraju želim vam puno uspjeha da ostvarite svoj cilj ima tu ljudi koji su več u tom poslu pa se nadam da će se san i ostvariti.
                            Sretno d4
Ðubre se moraš roditi
to nemožeš postati

Zoran

  • Gost
dali se moze prodati?
« Odgovori #46 u: 12. 02. 2008. 10:47:47 »
dali je moguce zupanisko loviste kojem gospodari lovacka udruga!
na neki nacin da se proda drugoj lovakoj udruzi dio lovista!
malo je cudna situacija za mene pa vas pitam?

znaci dali se moze dio zupaniskog lovista, prodati drugoj susjednoj oraganizaciji!!
a loviste prodaje lovacka udruga koja trenutno raspolaze sa tim lovistem!

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #47 u: 12. 02. 2008. 10:59:49 »
gledajući strogo po zakonu to nije moguće. granice zajedničkih lovišta donosti županijska skupština. u pravulu prijedlog daje županijska komisija za granice lovišta.

sasvim druga stvar je kako se to ponekad javlja u praktičnoj primjeni. ljepo se oni dogovore, kažu u županiji da su se tako dogovorili i na sljedećoj skupštini se odglasa promjena granica.

čak se desi da kada jedno društvo ima debele veze dobije dio lovišta od susjednog bez ikakovog dogovora. tako je nama susjedno društvo uz pomoć glasačke mašinerije u županijskoj skupštini otelo dio lovišta. neću sada ići u detalje, ali tako je bilo.


Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #48 u: 12. 02. 2008. 11:23:28 »
 Granice svih lovišta su definirane i ne može se davati u podzakup ni lovište ni bilo koji dio istog!
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Zoran

  • Gost
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #49 u: 16. 02. 2008. 00:44:17 »
a kako onda da izlazi inspekcija radi utvđivanja prvobitnoga stanja, pa onda da se razmatra da se granica pomakne!
TO JE U NEKOME PROCESU SADA!
sta me zanima dali granicu mora ciniti neka cvrsta granica kako sto je avaltirani put ili put nasodrani!
ili da moze biti to i potok obicni!
znaci dali mora biti granica vidljiva kao sto sam naveo neki put ili slicno!
ili se moze postaviti u sred lovista međa!
jako mi je bitno to ako neko zna za to hvala!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #50 u: 16. 02. 2008. 08:14:47 »
Logicno je bilo da se zasada koriste obiljezja konfiguracije terena potoci, kanali, putevi itd. Tamo gdje se to nije radilo dolazi esto do archery izmedju susjeda

Zoran

  • Gost
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #51 u: 16. 02. 2008. 10:34:38 »
logicno je ako si zakupio na 10godina da neostups onda od toga sta si zakupio!
ali nema sad to veze!

komisija za utvrđivanje granica je rekla da nemoze potok da bude jer nije cvrsta granica u tom smislu kako sto je to put!
« Zadnja izmjena: 16. 02. 2008. 10:36:55 od Zoran »

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #52 u: 16. 02. 2008. 17:29:23 »
 Ja ti u jednom svom lovištu imam granicu opisanu na sljedeći način: ...od crkve Svete Magdalene sjeverozapadnim pravcem na kotu 485 u Kotarima...
 E sad me baš živo interesira gdje je tu neka čvrsta granica!
Kod svoje prijašnje izjave stojim i dalje.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline koko

  • K
  • *
  • Postova: 89
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #53 u: 18. 02. 2008. 07:49:18 »
gledajući strogo po zakonu to nije moguće. granice zajedničkih lovišta donosti županijska skupština. u pravulu prijedlog daje županijska komisija za granice lovišta.

sasvim druga stvar je kako se to ponekad javlja u praktičnoj primjeni. ljepo se oni dogovore, kažu u županiji da su se tako dogovorili i na sljedećoj skupštini se odglasa promjena granica.

čak se desi da kada jedno društvo ima debele veze dobije dio lovišta od susjednog bez ikakovog dogovora. tako je nama susjedno društvo uz pomoć glasačke mašinerije u županijskoj skupštini otelo dio lovišta. neću sada ići u detalje, ali tako je bilo.

koje je to lovište proof???

Offline komer

  • K 100
  • **
  • Postova: 177
    • Uzgoj divljaci
Odg: Zakup lovišta
« Odgovori #54 u: 23. 04. 2008. 19:14:27 »
jel bude kaj od ovoga i ako bude u kojoj ste fazi?
ja bih mozda mogao pridonjeti sa sitnom pernatom divljaci,u obliku prepelica i trčki!

Offline stric

  • K 100
  • **
  • Postova: 128
Odg: dali se moze prodati?
« Odgovori #55 u: 24. 04. 2008. 11:12:00 »

Ista stvar se i kod mene dogodila! Susjedno društvo dobilo 40% veću površinu(najveći dio od mog društva) nego je imalo,lovili zadnju god.po staroj osnovi i onda blagoslovili novom i to je to! K tomu Ministarstvo im je izdalo suglasnost za to! Sve je na Županiji kažu...a,odgovorni u Županiji:politika,šta ćeš...
« Zadnja izmjena: 24. 04. 2008. 11:41:25 od stric »

Offline ante.rupe

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Zakup lovišta
« Odgovori #56 u: 24. 04. 2008. 13:00:38 »
do zakupa lovista je vrlo tesko danas doci, jer je lov postao dobar biznis pa mi "mali" lovci vrlo teško mozemo doc u situaciju da zakupimo loviste jer danas postoji puno poduzetnika kojima nije problem dati i do 70000 kn za loviste od 5000 hektara, i to za loviste u kojem nema bas divljaci za komercijalni lov ( medvjed, jelen ), pa zamislite koliko novaca mogu dat za loviste u kojem ima divljaci za komercijalu. prije 2 godine smo nas 10-ak pokusali zakupiti loviste u dalmaciji( samo sitna divljac, malo svinja) i nudili oko 40000 kn za 4500 hektara i dođe poduzetnik i za to isto loviste da 70000 kn, i to ti je uvik tako, zato sta danas ima puno poduzetnika koji mogu dat novaca koliko mi nemozemo ni zamislit. 

Offline stric

  • K 100
  • **
  • Postova: 128
Odg: Zakup lovišta
« Odgovori #57 u: 24. 04. 2008. 13:10:27 »
nije stvar u našem slučaju da je netko na natječaju ponudio više,nego na osnovu produženja desetogodišnjeg zakupa kao dobrog gospodarenja! Nisu naši susjedi dobro gospodarili s naših 3000ha nego sa svojom površinom koliko su imali,pa mi ne bi bilo toliko krivo da je bio natječaj za to;

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Zakup lovišta
« Odgovori #58 u: 24. 04. 2008. 13:40:22 »
i onda se cudimo da ima puno krivolova  :D  ako ti netko preko veze i prevarom uzme tvoje dugogodisnje loviste u kojem je i tvoje selo i tvoj privatni teren, logicno je da ces kod njega krivolovit. Nemam nista protiv takvih ljudi i potpuno ih razumijem. Sta je postenije, krivolov ili  zakup i oduzimanje lovista prevarom??

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Zakup lovišta
« Odgovori #59 u: 24. 04. 2008. 15:00:25 »
Stvar je da se lov komercijalizirao i u hrvata, ali naravno kao i sve drugo kod nas, na naj gori moguči način.
Prije nekoliko dana sam čuo priznanje od gospdina vrlo uvaženog lovca koji je prije 15-ak godina zastupao stajalište da se sva lovišta moraju dati u najam firmama i da lov bude komercijalna djelatnost, radi dobrobiti lova i divjači.
Sada je njegovo mišljenje daleko od onog prije 15 godina, ponajprije zahvaljujuči brojnim iskustvima (izrađivao je i LGO-e)  s firmama lovozakupnika, od srozavanja trofejne vrijednosti divljači, njenom manjem brojčanom stanju, dakle totalno pogrešnom gospodarenju.
Sada je s još nekolicinom entuzijasta zakupio malo lovište u lošem stanju i malo po malo rade na selekciji i unošenju nove krvi, nadajuči se da če za 4-6 godina imati stanje bar upola dobro kao što je bilo prije rata i prije d.o.o. Masakar, koje je "gospodarilo" zadnjih 15 godina.

Mislim da u lovstvu fali struke, ljudi koji bi procijenili lovište na terenu, a ne bonitetni razred odredili prema kartama od prije 25 godina, gdje još stoji oranica na mjestima gdje je danas neprohodna šikara, ljudi koji razumiju divljač i njene potrebe.

Da me nebiste krivo shvatili nisam ni za nači "gospodarenja" lovištem kakva smo imali prije i za vrijeme rata, lovišta u kojima se "lovilo" 24 sata 7 dana u tjednu, kako i s čim je ko stigao, vidio sam na žalost na primjeru svog lovišta kamo nas to odvedede i koliko se ljudi teško odviknu od takvog ponašanja.

Ja zastupam stanovište da prilikom zakupa lovišta prednost treba dati lokalnim udrugama čije članstvo živi u granicama tog lovišta, ali naravno ako njime racionalno gospodare i unaprijeđuju ga.

 
Dobru kob.
Imam upalu volje.