Autor Tema: Solište  (Posjeta: 106018 vremena)

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Solište
« Odgovori #30 u: 14. 10. 2007. 22:54:20 »
evo ja danas napunio par solišta


Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Solište
« Odgovori #31 u: 16. 10. 2007. 12:18:01 »
Mene su učili da sol koja je izložena u panjevima i time direktno dostupna divljači mora biti izmješana sa ilovačom.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline SrndaćVlašić

  • K 100
  • **
  • Postova: 159
Odg: Solište
« Odgovori #32 u: 20. 10. 2007. 20:38:51 »
U panjevima je bolje sa ilovačom nego sama so, bar kod mene..
ja bi dodao još nešto iz mog iskustva: panj da nije tvrd, nego neki koji je več razmekšan i da nije ispod neke krošnje ili zaklona. Kod mene su puno aktivnija solila na koja direktno pada kiša nego ona koja nisu direktno izložena kiši

Offline oliverl

  • K 500
  • ***
  • Postova: 695
Odg: Solište
« Odgovori #33 u: 20. 02. 2008. 10:54:00 »
Samo polako...To će svakako biti vrlo korisno. To radiš za dobrobit divljači i to je za svaku pohvalu d4

Da nadam se i za dobrobit svih mladih lovaca, koji su kao i ja naisli na nedostatak znanja, a stara garda se drzi nekih svojih zakona i prezatvoreni su prema novim stvarima...  :)
Evo da opet malo otvorim ovu temu!
Radi se o sljedećem, u lovištu imamo dosta (čitaj sva) starih solila sistema PVC cijevi. Kako smatram da plastiku nije lijepo vidjeti u prirodi nas nekoliko mladih lovaca bi te cijevi željeli zamjeniti sa drvenim solilima. S obzirom da je nekim našim "starijim" i "iskusnijim" lovcima baš svejedno pvc ili ne i kako sve to u prirodnom okruženju izgleda željeli bi ih malo "bocnuti" i napraviti ne umjetnička djela ali da to ipak na nešto sliči u nadi da i njih potaknemo na razmišljanje.
Iz tog razloga bih želio da postate slike, skice, nacrte i sl. malo "ljepših" solila kao prijedloge za izradu!

Hvala unaprijed!

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Solište
« Odgovori #34 u: 20. 02. 2008. 14:36:39 »
PVC cjevima nema definitivno mjesta u šumama.
Svako solište koje je u panju ili u drvenoj kutiji dobro je ako je na mjestu gdje ga divljač prihvaća i ima mira za unos soli u organizam.
Sama izgled po meni nije najbitniji , već kvaliteta izrade da ne vire čavli i da stranice kutije ne budu hrapave.
Možda je važno za napomenuti da bi bilo dobro koristiti bakrene čavle za spajanje kutija , jer obićne sol izgrize za dvije godine.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Solište
« Odgovori #35 u: 20. 02. 2008. 15:18:59 »
Prije nekoliko godina ja sam to napravio ovako(nazalost nemam sliku):
 Bukvu sam otpilao na 1,7m i s pilom  icrezao odozgo kvadrat dubine do 25 cm. Sa strane sam sa cetiri strane motorkom zapilao unutra da i zvucem tu kocku. Uz malo truda i s jednom jako malom motorkom izbio sam taj dio van. Ostala mi je rupa u koju sam stavio komad soli. Ta sol se cijedila kroz rupe od rezanja na cetiri strane. Soliste je izgledalo prirodno i jedva primjetno. Nazalost uspio sam napraviti samo dva takva jer ipak iziskuju truda za razliku od PVC cijevi. Divljac je obozavala to soliste.
 Morat cu nacrtati i postaviti ovdje kad se sijetim.

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Solište
« Odgovori #36 u: 20. 02. 2008. 15:42:11 »
Mozda ovako nesto Medo?

Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Solište
« Odgovori #37 u: 20. 02. 2008. 17:04:00 »
Draganco d4
Jako slicno samo st je na visem panju tako da D ne mogu da to porazbacuju.
E sad u dnu rupe sastrane izvana zapilas u panj tako da se sol cijedi van. Ja sam stavljao sol u komadu tako da nije dolazilo do rasipavanja.
 Kako se tvoj panj pokazao. Ja sam na slicnom imao problema jer je DS razbacivala to,a primjetio sam da su i srne znale s papcima malo ceprkai po tom.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Solište
« Odgovori #38 u: 20. 02. 2008. 17:05:25 »
Imam ja jos nacina za rezanje panja ali morao bih da slikam i skeniram da pokazem sto sam ja radio.Nije neka nauka vec samo ideja kuju mozda imaj i drugi ;)

Offline oliverl

  • K 500
  • ***
  • Postova: 695
Odg: Solište
« Odgovori #39 u: 20. 02. 2008. 17:42:29 »
Imam ja jos nacina za rezanje panja ali morao bih da slikam i skeniram da pokazem sto sam ja radio.Nije neka nauka vec samo ideja kuju mozda imaj i drugi ;)

Bravo Medo evo meni je vec sinula ideja  ;D  citajuci tvoj post!
Nadam se da cu je realizirati kroz par dana pa stavljam slike!

A ostali neka se pridruze, ideja, prijedloga i slika nikad dosta  d4

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Solište
« Odgovori #40 u: 20. 02. 2008. 18:14:04 »
Draganco d4
Jako slicno samo st je na visem panju tako da D ne mogu da to porazbacuju.
E sad u dnu rupe sastrane izvana zapilas u panj tako da se sol cijedi van. Ja sam stavljao sol u komadu tako da nije dolazilo do rasipavanja.
 Kako se tvoj panj pokazao. Ja sam na slicnom imao problema jer je DS razbacivala to,a primjetio sam da su i srne znale s papcima malo ceprkai po tom.
Kod mene nema Svinja.Mada se panj moze i Motornom testerom zarezati sa strane,3-4 reza i to je to.
So ce se lagano topiti i slivati kroz rezove
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Solište
« Odgovori #41 u: 21. 02. 2008. 13:00:19 »
draganco nije to uopce losa ideja jer na kraju bit je slo zadrzati sto duze i da se topi stalno ali polako.
 U biti uz malo maste moze se napraviti sve i tako jednostavno,ko sto kazes u 3-4 reza i gotovo.
Vidio sam u Dortmundu na sajmu jednu malu STHIL pilu koju koriste umjetnici za obradu drveta. Ma ludnica je i mozes napraviti rezove i oblik kakav zelis na brzinu. Ove koje sam ja koristio nisu lose ali nesto manja pila i ostra kratka vodilica je idealna.
 Probao sam odozgo u panju izrezati obrnutu piramidu i zatim prorezati kroz panj  1-2 reza tako da dotaknem samo vrh te "piramide". Sol je trajala stvarno dugo.
 Kad nisam imao grumen soli znao sam u solista staviti kuhinjsku sitnu sol zamotanu u krpu. isto je bilo uspijesno.
 Znao sam primjetiti i vjeverice ujesen oko solista pa sam znao malo zira ili ljesnjaka protrljati samo malo u soli. To su radije jele nego ovaj obican. Valjda kao i mi pistacije i kikiriki ;D
 Zec se isto zadrzavao cesto oko solista  medjutim vec nakon 2-3 dana primjetio sam tragove kune d7
 Zanimljivo je koliko toga se dogadja oko solista medjutim to znaju i lovci koji vole meso pa onda cesto ode  sve u k.... jer tamo odstreljuju >:(

Zoran

  • Gost
Odg: Solište
« Odgovori #42 u: 26. 02. 2008. 17:47:02 »
evo jedno novo nekoristeno!
« Zadnja izmjena: 27. 02. 2008. 08:50:48 od Zoran »

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Solište
« Odgovori #43 u: 27. 02. 2008. 09:09:28 »
Svidjaju mi se ideje, ja sam nasao u blizini hranilista dva prirodna mjesta za postaviti sol.
Budem potrazio slike pa ih stavim na forum, ili cu slikati za vikend.

Uglavnom, svidja mi se, bez nekog posebnog rada, a uopce se ne kuzi da je soliste dok ne pogledas sto je unutra ili po tragovima dovljaci...

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: Solište
« Odgovori #44 u: 27. 02. 2008. 16:47:58 »
Za soliste je i najbolje da niko nezna zbog (zloupotrebe)!I soliste mora biti uvek na jednom mestu godinama,zbog navike zivotinja da dolaze na njega.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<