Autor Tema: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA  (Posjeta: 10902 vremena)

Offline MP153

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #15 u: 28. 05. 2008. 11:22:23 »
Imam dva bretona ( M+Ž) i mogu reći da osim spolnih nagona, temperamenti, navike i ponašanje općenito je sasvim isto.
Glavne karakteristike su da su tvrdoglavi u lovu, čak nekad imam osjećaj da neke stvari rade i namjerno.
Pored toga su jako, jako temperamentni i za razliku od drugih ptičara, sudeći po pasima od kolega, treba im bar 3-4 godine da se umire i počnu raditi u lovu prema željama lovca.
Inače ne vjerujem da ću ikada mijenjati pasminu, mada sam imao prije i neke druge pasmine ptičara jer su mi toliko "legli" kako u lovu tako i kod kuće, posebno jer su pažljivi sa malom djecom, jednostavni u svemu i uvijek čisti,...
Dok su mladi praktički su nezaustavljivi, slažem se sa mišljenjima da ih ne treba forsirati ali držim da ih treba uvijek lagano usmjeravati i NIKAKO im ne dopustiti da vode glavnu riječ a u čemu su oni dosta skloni.
Nakon godinu i pol pa nadalje se može primijetiti kako iz dana u dan postaju smireniji i tu nevijerovatnu energiju više ne razbacivaju bez veze.

Eto toliko ukratko,...

Pozdrav 

Offline Tomislav13

  • K
  • *
  • Postova: 15
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #16 u: 29. 05. 2008. 23:46:55 »
Hvala na odgovorima! :smil4226ce1d491b5:

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #17 u: 23. 09. 2008. 21:57:31 »
Praktična vježba: Na štap za pecanje pričvrstio sam 3-4 krila od prepelice i igra. Štene staje u marku po minut dvije i kreće pokušava da uhvati. Slike su od prije 20 dana. Danas je pala prva marka na fazana d4, ma zadovoljstvo je vidjet. Kuju mi je uzgojivač na drugom forumu ocijenio od 1-10 sa 2 (loše sječen rep, depigmentacija nosa, netipiča glava) ali za lov obećeva puno. Uvukla mi se pod kožu i s obzirom da mi je prvi ptičar pa breton više sam nego zadovoljan. Na slikama štene je staro 5 mjeseci i 6 dana i stoji u marki (doduše dječijoj) . Vodio sm je u lov na prepelicu, na pucanj reaguje super, pokazuje  interesovanje( kretao sam se sam NE U GRUPI). Mislim da će biti dobra pratilja u lovu. Jedino malo me zbunjuje što slabo jede. Sva je nekako vižljve , mršava. Jede dan dobro pa dva dana vrlo malo. Pratio sam je i vitaminima, meso.... sto čuda ali nikako da joj popravim masu.









Neznam kako da zatvorim img da slike bude vidljive, nevidim nigdje opcije???? ajde možda se vide i ovako
« Zadnja izmjena: 29. 09. 2008. 09:40:26 od Nermin »

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #18 u: 24. 09. 2008. 08:06:19 »
Jedino malo me zbunjuje što slabo jede. Sva je nekako vižljve , mršava. Jede dan dobro pa dva dana vrlo malo. Pratio sam je i vitaminima, meso.... sto čuda ali nikako da joj popravim masu


Odvedi je u veterinara tu može biti više razloga, također kupi tablete za crijevne parazite koji se redovito daju psima ja sam imao sličan problem s poenterom.

Offline Tomislav13

  • K
  • *
  • Postova: 15
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #19 u: 24. 09. 2008. 17:16:48 »
Evo me sad opet kad je bretonac star osam ipol mj,i moram reci da me nikad nitko nije tolko razljutio ni razveselio kao on,moram napomenut da ga ni u najvecem bijesu nisam udario! A vec sad mi svu dobrotu peterostruko vraca,poslusnost mu je na maksimumu,a kad markira stoji nepomicno koliko god treba,cak mogu i setati ispred njega,markira na odprilike 12 metara s cim sam i vise nego zadovoljan! Sve je to super al ima i jednu manu,obozava vodu ali boji se plivati,sve je super dok osjeti tlo pod nogama al dalje ni makac,neznam kako da ga pridobijem da zapliva pa ak netko ima iskustva bio bi zahvalan da mi pomogne! napominjem da ga nikad nisam gurao u vodu!!!

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #20 u: 24. 09. 2008. 20:05:47 »
Štene je očišćeno prije 20 dana kad sam bio kod veterinara. On kaže dok je zdravo i trče sve OK a kuja je hiperaktivna (ma izludi čovjek ) kad se pusti iz boksa (puštam 3 x dnevno po sat ) hoće na glavu se popet, isprlja uništi baštu sve živo, juče pregrizla vinovu lozu u dvorištu trogodišnju. Rastu zubi a dajem joj one kosti za pse. Takođe preporika veterrinara su i vitamini koje dajem, neke njemačke.
Tomislave mislim da si sretan što pas hoće u vodu a u dublju će ići, štene je još i to su "dječije bolesti". Kad sazreli još biće sigurnija u sebe i to je OK.

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #21 u: 24. 09. 2008. 20:08:44 »
Evo me sad opet kad je bretonac star osam ipol mj,i moram reci da me nikad nitko nije tolko razljutio ni razveselio kao on,moram napomenut da ga ni u najvecem bijesu nisam udario! A vec sad mi svu dobrotu peterostruko vraca,poslusnost mu je na maksimumu,a kad markira stoji nepomicno koliko god treba,cak mogu i setati ispred njega,markira na odprilike 12 metara s cim sam i vise nego zadovoljan! Sve je to super al ima i jednu manu,obozava vodu ali boji se plivati,sve je super dok osjeti tlo pod nogama al dalje ni makac,neznam kako da ga pridobijem da zapliva pa ak netko ima iskustva bio bi zahvalan da mi pomogne! napominjem da ga nikad nisam gurao u vodu!!!

Probaj ići s nekim ko ima psa i koji hoće u duboku vodu. Možda se malo oslobodi u igri pa krene. Ili nabavi patku podreži krila, sveži na špagu i pusti je u vodu.

Offline HuntR

  • K 100
  • **
  • Postova: 179
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #22 u: 25. 09. 2008. 11:28:18 »
sto se tice ulaska u vodu za lovackog kera je vazan razlog ulaska siguran sam da ce za ranjenom divljaci uci tako da fora sa patkom ce sigurno da proradi.a sto se tice psa koji ne moze da se ugoji
to je bar lako kod bretonca davaj mu cesce masnije obroke, ja savetujem svinjske kozure i govedja pluca i skembe skuvas u vecoj serpi i ostavis da se stegne pa iseces na kockice tako da mozes da u kesama stavis u zamrzivac i svaki dan izvadis po kesicu pa kad se otkravi dodas onome cime vec hranis.kontam da ces do toga doci kod lokalnog kasapina za razumnu cenu.ja licno izbegavam da keru dajem grkljane i slezinu jer su to zlezde pa hoce da dodje do proliva.

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #23 u: 25. 09. 2008. 19:36:50 »
Hvala na savjetu to ću da probam, već sam davao meso iz konzerve za štence i odrasle i slabo da hoće, dva tri zalogaja i gotovo. Tako dan - dva pa jedan dan jede  :hundtrinkend: pravo i opet dijeta. Kad bi ja tako mogao bilo bi pravo. dr.i
« Zadnja izmjena: 25. 09. 2008. 19:38:43 od Nermin »

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #24 u: 27. 09. 2008. 14:15:53 »
Pozdrav!
Ja imam bos.baraka aj što ne "ferma" ptice on ne ferma ni mene niti bilo koga traži samo da se igra.
Šta uvažene kolege misle o tome?
Stavi soli na rep zecu ufati ga i nek se onda barak izigra,možda se i sjarane.
A sad ozbiljno:odnešen je vrlo rano iz legla da ga nebi lapio ko drugi vjerovatnu i preskočio tu socijalizaciju.Igra može da se iskoristi u pozitivne svrhe samo treba obučavati psa i lagano ga stavljati"na muke" jer je očigledno i razmažen.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #25 u: 27. 09. 2008. 14:22:54 »
Hvala na savjetu to ću da probam, već sam davao meso iz konzerve za štence i odrasle i slabo da hoće, dva tri zalogaja i gotovo. Tako dan - dva pa jedan dan jede  :hundtrinkend: pravo i opet dijeta. Kad bi ja tako mogao bilo bi pravo. dr.i
ne daj vode nego čaj od nane..budi apetit. :hundtrinkend:
a ova ti je sličica druga s lijeva ikonica za img da i ja tebe malo  vodim kroz kurs inorm. ref d4 z14
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #26 u: 27. 09. 2008. 15:51:15 »
Što se tiče slabog apetita, kupi u ljekarni sirup za bebe za poboljšanje apetita sa vitaminima.
Jednu žličicu i direkt u usta. Ako neće na žličicu onda kupi plastičnu špricu za injekcije i probaj s tim.
Neko vrijeme daj sirup pa prestani na par dana. Ipak prije nego što ćeš davati sirup, pročitaj uputstva na sirupu.

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #27 u: 29. 09. 2008. 09:44:53 »
Hvala na savjetima, pokušaću nešto da napravim, Redžo Hackeru  pccrazy pccrazy ludiloo bravooo

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #28 u: 18. 10. 2008. 00:33:53 »
eee prijatelju, nauka je uvesti pticara u lov.Pogotovo bretonca.Ja imam bretonku malo manje od godinu dana isto tako kao i tvoj pas, nije bas reprezentativni izlozbeni primerak ali je od dobrih, radnih i lepih roditelja. Medjutim ja kad sam je kupio , ljudi pre mene odabrali ono najlepse ona ostala i ja je kupio. U pocetku sam sumnjao da nisam prevaren, posto je slabo pokazivala bilo kakav lovacki nagon. Ali posle nekoliko meseci rada, pocela je da daje dobre rezultate u radu.Mene bretonka odusevljava, ljudi pa vi nemozete da verujete koliko ona pretrci u toku lova, a da se ne umori, gde sve zaviri, u kakvo se zbunje i trnje zavlaci...Cudo  ččč I za sada moja zapazanja u vezi obuke bretoncu su:cesto izvodjenje na teren gde ima divljaci i strpljiv rad sa bretoncima. Ja recimo imam problem sa bretonkom sto je ona naviknuta da dolazi na poziv, medjutim kada pronadje divljac ili "ulovi" neki miris divljaci u vazduhu, vise je ne dozva NIKO. Ona ide za tim mirisom i opste se ne osvrce kada je ja pozovem. Nekad mi to mnogo smeta  >:(, jer recimo ja vidim jato jarebica koje se dignu na nekoj udaljenosti, one dolete, moja kerusa ode u pravcu odakle su se digle, markira to mesto, njusi ga sa svih mogucih strana, osmatra nesto...i uopste se ne osvrce neko vreme na moj poziv ili bilo sta drugo. Tek kad se malo rasvesti pocne da me slusa. Znaci tvrdoglava je kao mazga...  ;)  Valjda ce sa vremenom biti bolje... Medjutim sve u svemu ja prvi put cuvam bretonca i vec mi je nekako prirasla za srce, neverujem da cu ikad menjati pasminu.

Offline HuntR

  • K 100
  • **
  • Postova: 179
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #29 u: 18. 10. 2008. 10:53:09 »
jesi li probao da se sakrijes,par puta je isprepadaj,pa da vidis da li ce okretati a onda kad je snimis da se okrece ti lepo promeni kurs za 180" i samo jednom pozovi pa smireno dok se ne pojavi,polako ce shvatiti da mora da prati tvoje kretanje.kod bretonaca su metode fizickog obracuna katastrofalne motes za uvek da pokvaris dobrog psa,oni batine primaju ka srcu.za bretonca nema gore kazne od toga da ga ostavis u daunu na mestu gde ne moze da te vidi a ti odes malo dalje,kad posle poziva dodje tresce se kao prut.