Autor Tema: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA  (Posjeta: 10815 vremena)

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #30 u: 20. 10. 2008. 08:20:35 »
Ja recimo imam problem sa bretonkom sto je ona naviknuta da dolazi na poziv, medjutim kada pronadje divljac ili "ulovi" neki miris divljaci u vazduhu, vise je ne dozva NIKO. Ona ide za tim mirisom i opste se ne osvrce kada je ja pozovem. Nekad mi to mnogo smeta  >:(, jer recimo ja vidim jato jarebica koje se dignu na nekoj udaljenosti, one dolete, moja kerusa ode u pravcu odakle su se digle, markira to mesto, njusi ga sa svih mogucih strana, osmatra nesto...i uopste se ne osvrce neko vreme na moj poziv ili bilo sta drugo.

Takve "probleme" imamo svi sa bretoncima ja mislim. No ja više ne gledam na to kao problem. Pas de facto čini što se od njega očekuje. Moj dobije u nos fazana recimo, ja odma vidim, čim je nos dolje, molim boga da je fazan negdje blizu jer bi ga mogao odvući dosta daleko. Isto tako, ne želim ga opozivati sa živog traga jer onda kaj ja zapravo očekujem od njega??? A da ga je lako opozvati, nije! To mi je odlično ak smo sami nas dvoje ili ak nas je jako malo lovaca. On mišjim korakom prati miris i ja mogu lako za njim dok ne dođemo zajedno do cilja. No pri grupnim lovovima gdje se ne čeka nikoga iz linije, znate većinom o čemu pričam, to je veliki problem jer ja moram svog pesa opozivat sa friškog traga zato kaj se drugim lovcima "žuri".

Zoran

  • Gost
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #31 u: 20. 10. 2008. 09:15:08 »
ja imam napokon psa koji netrci!
tj. ako je trag frisak ja je guram da ide!  happi
kad dođemo do fazana na 3-4metra kocnica,ispusim cigaru i onda  d7
nema tih gluposti da ode od mene za tragom ni 30metara ako ja nisam sa njom!  superti
trebalo mi je mnogo dana da skontam uopce kako ona radi! jer do sad sam imo samo one koji oduuuuuu daleko!
a da kod nje je jos to ako bi kojim slucajem i otisla 50-70 metara onda isto ima jako cvrstu marku da ja stignem polako korakom da dojdem do nje!  fre

evo slika da vam docaram malo to;
znaci ona markira a ja hodam oko nje, stanem na trag ili ispred nje nema veze ona stoji, dok nedođen uz nu i krenemo polako



ja se duboko ispricavam sta sam sad uletio u temu, sa ovom pasminom!
ali sam tjeo reci isto to da bas nema veze to koja je pasmina jer to vecina pasa tako radi da dize daleko!
jako mali dio ko sto sad ja imam psa da rati ovako cvrsto! a koliko mi je poznato da i Viktorova kuja tako radi!
« Zadnja izmjena: 20. 10. 2008. 09:24:08 od Zoran »

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #32 u: 20. 10. 2008. 09:41:01 »
A nije baš tako. Bretonci iz mojeg iskustva po prirodi vole radit oko gazde, ne pretjerano dugi. Dugi postanu ako ih potičeš na dužinu. Ali isto tako, bretonci imaju vrlo vrlo JAK nos, pa iz tog razloga imaju ove "probleme". On pokupi miris i na više od 100 m udaljenosti i počima šuljanje. A tu dolazi do problema prilikom grupnog lova. Moš mislit kak će mene 30 lovaca čekati da moj pas polako po tragu dođe do fazana u nekom smjeru, a ja da ga pratim. Ja ga moram opozvat, a kad je jaki miris u nosu, to bude dosta teško. No riješavam to teletakom. Uz biper, i teletak mu je oko vrata, pa ako se ponese za mirisom a ja ga moram opozvat, zatrubim mu na teletak, ne stresem, ne koristim fućku za te situacije. Truba na teletaku ima specifičan zvuk koji mi može koristiti samo za tu vrst opozivanja. Čisto da ne miješam obično dozivanje fućkom, i prekidanje potencijalnog ulaska u fermu.

Inače, puno sam razgovarao sa ljudima koji se bave obukom pasa i koji love ozbiljnije sa ptičarima. Sve i jedan se nije složio sa time da se psa prekida u radu, pogotovo kad pokupi friški miris.

Moj je prošlu sezonu u gustišu pokupio miris fazana koji je išao na nogama. Nikola, dean i ja smo ga čekali pola sata da izađe iz gustiša, po biperu sam čuo da nonstop ferma, fazan ga je vrtio po gustišu, i tek kad se fazan sam digao, prekinuo je potragu i došao k meni. Moga osam fućkati do sutra. Cijela linija je otišla već dalje, a mi ostali pozadi i čekali. Jbg, bio sam ljut, al kad sam čuo da se fazan digao, i pas je odma izašao iz gustiša k meni, jedan pogled u njegove oči i više nisam mogao biti ljut hehe

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: KAD POCINJE FERMA KOD BRETONCA
« Odgovori #33 u: 31. 10. 2008. 14:05:21 »
Pozdrav

I ja imam mladu bretonku staru 8-9 meseci, koju često izvodim na treninge.U početku ništa nije htela da markira, a sad izvedem je malo malo pa marka, ali marka još uvek nije čvrsta, valjda će se popraviti vremenom i sa iskustvom. I isto sa njom imam problema da često radi i markira neku divljač koja je od nje dalekoooo. I isto tako čekam je u lovu da paspravi trag, udje u gusto markira, izadje iz gustog opet markira i na kraju ništa i tek kad počnemo hodati dalje na nekih tridesetak koraka prne odnekud fazan ili jarebice. I tako sam i ja ponekad na ivici živaca dok ona radi, dali da je čekam da završi pretragu ili jednostavno je pozovem sa traga i odemo dalje. Inače pozivanje kad nadje trag retko kad pali, jer je tad toliko udubljenja u njuškanje i pretragu tako da mogu bombe da padaju ona ništa nečuje.Ali me oduševljava njena privrženost za gazdu(mene). Ja mislim kda bi samo znali da govori i razume me šta ja pričam, boljeg prijatelja na svetu nebi imao...