Autor Tema: Krvni trag u praksi  (Posjeta: 112042 vremena)

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #240 u: 20. 01. 2010. 01:07:36 »
Mozemo mi pricat ovako ja to onako ja to,al valjda se svako slaze da ce uradit onako kako situacija diktira.
Jednom krenes odma,procjenis da je divljac smrtno ranjena i da lezi 20 m i treba je samo pokupit,drugi puta pucas na veprinu i odnese ti pa onda malo cvikas dal ces krenut il cekat zoru,puknes nesto sitno pa krenes bez psa trazit,onda puknes promasis al ipak te nesto kopka pa ides po psa da se uvjeris da si promasio, itd. itd.
« Zadnja izmjena: 14. 03. 2010. 21:56:11 od KOBI »

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #241 u: 20. 01. 2010. 08:26:53 »
Kada krenuti u potragu? To je pitanje oko kojega se puno više lovaca nije uspjelo dogovoriti pa sam siguran da neće niti vas nekoliko. Svaka potraga je pitanje za sebe. O čemu ovisi? Ovisi o puno faktora. Prije svega ovisi o vrsti divljači, zatim ovisi o tome kako je divljač reagirala na hitac, odnosno procjena lovca gdje je pogodio, ovisi o vremenskim prilikama itd. Pravi krvosljednik je u stanju pronaći ranjenu divljač i više od 30 sati nakon nastrela, no bitno je da je divljač smrtno ranjena. Kada divljač nije smrtno ranjena krvosljednik će u pravilu napustiti trag, jer on ne prati miris divljači već kombinaciju mirisa krvi i mirisa koji ispušta divljač iz žlijezde između papaka. Kod lošeg pogotka preostaje da se teren preštanda i da se pusti pogonič. Ako je pogodak dobar, bez sumnje nije rano krenuti 1 sat nakon nastrela jer takva divljač kada zalegne i leži 1 sat u pravilu iskrvari i ugine, a krvosljednik dovede do nje. Ako se divljač digne nakon 1 sat traženja neće se naći klasičnom potragom krvosljednikom.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #242 u: 20. 01. 2010. 08:30:57 »
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.

Zoran

  • Gost
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #243 u: 20. 01. 2010. 08:44:43 »
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.

jeste profesore prvi krvosljednik ide na hladan trag! i to je krvni trag!
ovo kako si ti naveo (ostalo)  je potraga!
---------------------------------------
moje osobitio iskustvo odstreljen srnjak koji je otišo 15metara jos! kiša padala taj dan top je bila subota, padala nedelju i ponedeljak! i ja se napravim pametam ode sa psom u ponedeljak u lovište da vidm oceli šta osjetiti od krvi itd,, (usput neku hranilicu iso da radim)
dođem na mjesto gdje je srnjak pokupio sus pas reagira na te neke mirise i ode tih 15metara i stane! i vrati se!
meni je bilo to dovoljno da me zacudi da još nesto uopce osjeti!
e sad jeli to bilo neko cudo ili samo nešto šta ja nemogu skontati! neznam
vidio sam samo po psu kako je na to reagiro "i eto odradio je tako kako je odradio"

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #244 u: 20. 01. 2010. 09:30:27 »
pravi krvosljednik ima da prati trag divljači, mrtvu divljač da oblajava, da ranjenu divljač zaustavi, odnosno oblajava je i time daje šansu lovcu da se prišulja i usmrti divljač. Pas koji prati krvavi trag ne smije ostaviti ranjenu i mrtvu divljač nego ju mora oblajavati. E sad to što neki psi ne rade baš tako to je već drugi par opanaka 
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #245 u: 20. 01. 2010. 09:34:10 »
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.

Još jedanput ponavljam: za pravog krvosljednika i 30 sati star trag nije problem, ako je pogodak dobar. Ako je štrajf, onda neće pomoći ništa. Pravi lovac će uvijek otići na mjesto gdje je stajala divljač i potražiti znakove pogotka. Kod veće divljači to ne mora biti krv, jer je poznato da vepar nekada pokaže krv tek nakon nekog vremena, a jelen im kožu koja se "pomiče" pa se dogodi da je smrtno ranjen, a krv je bacio metar ili dva prije nego što se srušio (to se meni dogodilo). Trag ranjavanja može biti i trag papaka koji su bitno razmaknuti, ili nepravilan raspored traga papaka itd. Ukoliko se ne može naći vidljivi trag ranjavanja, preporuka je da se ipak uvijek dovede krvosljednik, ali ponavljam krvosljednik, koji će nam svojim ponašanjem pokazati da li se radi o pogotku ili je ipak bio promašaj. Zašto baš krvosljednik? Pa zato jer će gonič ili neki drugi pas koji nije krvosljednik krenuti po tragu instinktivno prateći miris divljači, dok će krvosljednik dobiti u nos miris koji odaje divljač koja je ranjena. Ukoliko ne krene na trag, a tragovi ranjavanja nisu nađeni tada sa sigurnošću možemo zaključiti da se radilo o promašaju i poraditi na tehnici pucanja.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Zoran

  • Gost
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #246 u: 20. 01. 2010. 09:48:32 »
pravi krvosljednik ima da prati trag divljači, mrtvu divljač da oblajava, da ranjenu divljač zaustavi, odnosno oblajava je i time daje šansu lovcu da se prišulja i usmrti divljač. Pas koji prati krvavi trag ne smije ostaviti ranjenu i mrtvu divljač nego ju mora oblajavati. E sad to što neki psi ne rade baš tako to je već drugi par opanaka 

nemora je oblajavat!
ima još nešto!
koje se koristi više kod pticara da pas se pusti na trag i čeka se da trazi lovac stoji i nehoda za psom!
vec ga ceka! pas ima oko vrata ogrlicu i na njoj 10cm komad drveta! i kad pas pronađe divljac zagrize taj komad drveta to znaci da je pronaso divljac vraca se gazdi sa tim drvetom u zubima, i signalizira gazdi da je pronaso! onda idu zajedno do leša!  ;)

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #247 u: 20. 01. 2010. 10:22:00 »
kodmene se pas uvijek dovodi jer promasaja nema i ja u to nevjerujem, moram jos napomenut da ovdje nema pucanja preko 200m
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #248 u: 20. 01. 2010. 10:40:49 »
tava bili mi pojasnio ono s jelenom i kožom baš me zainteresiralo
jer se meni dogodilo da nismo mogli nać krv već tek kad smo ga našli (pao je blizu ali svejedno)

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #249 u: 20. 01. 2010. 11:30:48 »
Jelen, a jednako tako i konj, ima kožu koja se pomiće u odnosu na tkivo (meso). Tako se često dogodi da nakon pogotka se divljač propne i krene u trk, a zbog kretnji koža ne zadrži istu poziciju koju je imala kada je divljač mirovala. Na taj se način spriječi izlazak krvi, a divljač je smrtno ranjena i krvarenje se odvija unutar samog organizma.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #250 u: 20. 01. 2010. 11:44:32 »
zato je njih dobro po plečki da mu se kosti polome

već sam reko da mi se to dogodilo bio je nešto dalje dobio šus (iza plećke) i lego nakon maksimalono 100 metara a krvi tek par metara nakon pada

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #251 u: 20. 01. 2010. 11:46:53 »
Vrlo čest slučaj kod lova na jelene. Desio se i meni, no na sreču nakon pola sata našli jelena.

Pozdrav
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #252 u: 20. 01. 2010. 11:50:13 »
ma ovo meni nije ni bila potraga našli ga odma već me iznenadilo što nije bilo nigdje krvi a prošo mu je metak i kroz jetru i oba plućna krila

Offline antoniog

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1099
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #253 u: 20. 01. 2010. 11:54:20 »
Nisu se vidjele kapi krvi ,nego iz pluča izlazi u vidu maglice ,koja se nevidi okom ,zato je potreban pas krvosljednik.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Krvni trag u praksi
« Odgovori #254 u: 20. 01. 2010. 12:24:37 »
dobro je znati