Forum LOVAC

Lovna kinologija => Odgoj i školovanje lovačkih pasa => Autor teme: dean - 31. 10. 2007. 11:26:13

Naslov: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 31. 10. 2007. 11:26:13
Jazavčar je po meni potpuno neprimjeren za krvni trag. Dopustite da objasnim zašto. Ako je divljač ranjena i odlazi po pronalasku psu je potrebna masa da divljač zaustavi i još ako treag ide preko vode, malo je psu velika srca to otežavajuče.
Dik može napisati vlastito iskustvo u zadnjoj potragi!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medo - 31. 10. 2007. 12:08:47
Jazavčar je po meni potpuno neprimjeren za krvni trag. Dopustite da objasnim zašto. Ako je divljač ranjena i odlazi po pronalasku psu je potrebna masa da divljač zaustavi i još ako treag ide preko vode, malo je psu velika srca to otežavajuče.
Dik može napisati vlastito iskustvo u zadnjoj potragi!
Za krvni trag potrebno je koristiti zrna koja bi ga trebala ostaviti d1
Jazavcare sam gledao ali i imao i mogu reci da ako je pas pametan moze zaustaviti ranjenu DS.Na krvnom tragu svaki pas dobrog njuha moze odraditi posao.VIdio sam,istarca,baraka,balkanca,terijere i jazavcare.Neki su bolji neki prosijecni ali to je bilo zbog nestrucnog skolovanja.
 Znam za jednoga koji je jednog jazavcara vodio na dugom povodniku za krvni trag i terijera u ruksaku.Kad bi nasli svinju pustila bi se oba psa koja su u paru bila odlicna.Svinju su znali oblajavati i vrtiti je u krug 2 sata bez problema.
 Mislim da pas treba biti prije svega obucen,pametan i ne preagresivan da zadrzi i pronadje ranjenu DS.
 Nisam strucnjak i ovo je dio onoga sto sam vidio.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 31. 10. 2007. 12:14:50
Iskustvo Dika, ali će on o tome u detalje. Traži se jelen lopatar. Potraga je vodila preko 10 metara široke vode i zaustavljaju ga dva psa. Bavarski krvosljednik i NLT. Jazo to ne bi mogao odradit. Nač da, ali zaustavitč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 31. 10. 2007. 13:27:42
Šta znači zaustavitč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 31. 10. 2007. 13:48:44
Fizički uhvatit i onemogučit daljnje kretanje. Znači ne lajat u mjestu 2 km od lovca ako je divljač još na nogama.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medo - 31. 10. 2007. 14:15:52
Ovisno koliko je divljac tesko ranjena,na kojem terenu lovim i o kojoj se divljaci radi zavisi sto ja zelim od psa.
 Po meni pas na krvni trag ide samo na povodcu i pustam ga samo kad sam jako blizu ranjene divljaci.Ako se radi o vepru ne bih zelio da mu pas skace na vrat ,bio to jazavcar ili nesto puno vece,vec da ga samo zadrzava dok ne dodjem u poziciju za samilosni hitac.
 Jazavcar je pas ogranicenih mogucnosti (skakanje preko zidova u priobalju,dubok snijeg ili voda)ali sto se tice pameti,ustrajnosti i srcanosti dobar je izbor,bar meni. Bigl se isto jako dobro pokazao posebno ako je malo visa linija.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 31. 10. 2007. 16:16:19
Psu treba masa, jer se jedan jazo ne može hrvat sa srnjakom, dok jedan krvosljednik koji ima kila kao srnjak, več lakše izlazi na kraj sa plijenom.
Jazo će vrhunski odradit posao, ali s njim treba malo kalkulirat i pazit na plijen, uvjete, itd. Našem lovcu treba pas koji će uvijek biti na visini zadatka. Točnoč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: isa - 31. 10. 2007. 16:49:06
Uključio bih se  na ovu temu jer  sam na žalost često puta tragao za ranjenom DS ,najčesče su kolege griješile zbog upotrebe neodgovarajuče  municije a i moram priznat da ima lovaca koji  cijeli život love i imaju puno ranjavanja  a i  dalje koriste PP  ,iako zakon ne dozvoljava upotrebu osim u potrazi  u gustišu za ranjenom  DS ,kada i sam  to preporučam.Pucanje sa PP  često dolazi do  ranjavanja divljač jer je DS stvarno teško skroz promašiti recimo sa PP na 30 tak metara ,pa se dogodi da je uhvati  na žalost po koje zrno.
Ponekad zbog konfiguracije terena  nam je bilo olakšano traganje naročito  na kamenu gdje nije bilo gustiša.
česo smo tragali i bez upotrebe pasa ili sa običnim goničima ,nemam iskustva sa krvosljednicima pa o tome neču ni pisati.
Uglavnom kako lovac mora znati dobro čitati trag divljači tako mora dobro čitati tragove koji ostaju na mjestu nastrela,prilično je teško opisati tragove  krvi ali  praktično jako dobro se može po krvnom tragu  znati mjesto pogotka.Tako razlikujemo plučnu krv ,jetrenu ,pogodak u srce,i pogodak u meko ili stomak.
Najgori moguči pogodak je u meko ,imamo često kratki krvni trag  jer djelovi hrane ili sadržaja crijeva znaju začepiti ranu pa nema ni krvnog traga,divljač pobjegne jako daleko čak kilometrima i sam potraga  je često neizvjesna.
Ponekad  znamo pronač i  male djelove kosti zajedno sa tragom krvi.
Obilan krvni trag  obečava brz pronalazak.Za sada  toliko pokušavam biti kratak.O ovom temi ima na žalost dosta materijala jer ljudi premalo vježbaju i pucaju.Daleko o toga da i ja nisam  promašivao  i da nisam ranjavao ,jesam ali nisam četo, radije volim čisti promašaj karabinom nego loš pogodak čak i sa uspješnom potragom,ako nisam siguran  radije ne pucam.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 31. 10. 2007. 19:12:57
Dejane, kojeg psa onda moraš vodit da zaustavi jelena ili medvjedačč
Bitna je oštrina i srčanost! Nama lovcima treba pas koji će glasom pokazati gdje je divljač i omogučiti nam da divljač odstrijelimo!
Psa na krvnom tragu ionako vodimo na povodniku, puštamo ga ukoliko je divljač zalegla u gusto.
Dok sam lovio u okolici Krapine najbolji pas je bio oštrodlaki jazavčar Goldi, i u pretraživanju terena i u držanju divljači u mjestu ali i u potragama.Bio je toliko srčan da mu veliki snjeg nije predstavljao prevelik problem!


Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: isa - 31. 10. 2007. 23:09:03
Tema je krvni trag i  podrazumjeva se potraga pasima ,kao što sam rekao iako će to nekoga iznenaditi potraga za mojim nastrelima je bila bez pasa ,ja sam  bio i lovac i pas ,možda sam imao i ponešto sreče pri pucanju,  i imao sam jako malo ranjavanja a tako močan kalibar koji sam koristio davao je jako dobar krvni trag ,tako da sam ga  pratio bez problema,ponekad i četveronoške ali sam ga pratio.Izgubio sam samo jednu DS  koja je bila pogočena  kuglom ,ali jako nisko,jedan pedalj iza plečke.Dali ste ponekad imali osječaj da je u trenutku kada več ste povukli obarač divljač poskočila pedalj naprijed i pedalj u zrak,to imam snimljeno pa sam pregledo sličicu po sličicu filma  vidio da se to dogodilo.Iako sam imao  jak krvni trag ,prepostavio sam da čemo je nači bez problema najdalje 100 metara,kako sam samo bio u krivu ,toliko sam bio siguran da sam kolegi ujutro rekao rekao da netreba nositi pušku,kao što je i sam nisam ponio, prva greška.Trag smo pratili  skoro 800 metara i bio sam sve zabrinutiji i  bija je sve slabiji,več sam se pitao odakle joj toliko krvi i kada se  trag počeo penjati uz brdo rekao sam kolegi  sad je naša,nači čemo  je brzo jer kada je ranjena uz brdo jako brzo gubi snagu a pošto je jako iskrvarila nadao sam se da je blizu.Tako je i bilo nakon 40 metara uspona  vidim je  u jednom  osamljenom grmu,dođem skroz blizu ,vidim leži , glava na zemlji ,viknem ja kolega evo je  računajuči da je mrtva kada ona digne glavu  nesigurno  se podigne i na moje iznenačenje  i ne pogleda me več krene od mene,ja trčim za njom nije brza mogu je i stiči ali što ću kad je stignem ,malo i ja usporavam  :P ,nemam ništa od oružja ne ide brzo ,ja je pratim na distanci a sve gledam ako se okrene imali neko stablo ili grmlje koje može nositi mojih 100 kg,ne vidim ništa što bi mi dalo neku sigurnost,ima neki zid u blizini ,možda bi za nevolju mogao se popeti na njega ako se nebi srušio ,ona ispred mene takočer prati zid  do jednog mjest gdje je zid poluurušen ,visine  malo više od pola  metra, ona  se pokušava   prebaciti preko   ali ne uspjeva ,ima oko 80 kg , da je manja uhvatio bi je za zadnje noge,ja prilazim a ona se okreče škljoca kljovam ,grize neko grmlje u blizini,odjednom opet pokuša i uspjeva se prebacit,ja slušam zvuk oko 50 metara iznad zida, pa  tišina znači zalegla.Moram se vratiti po pušku  i pasa,
Mečutim    sastavlja grmljavina ,nevrijeme  , munje  od potrage ništa,tako cijeli dan.Dovodim sutra pasa ,nevrijeme i kiša  ispralo sve tragove ,nalazim  gdje se češala od smolu da zatvori ranu , nalazim  zaljepljene dlake na smriču u smoli ,vodim pasa u širokom luku ,tražim  od mjesta gdje sam je prvi put podigao pa naviše čak i 100 metara  više.Pas blesavo gleda u mene  i pita se vjerovatno šta ova budala hoče od mene ,ništa ne nalazimo. Za 7 dana  pošto je bilo ljeto odoh ja tamo da vidim smrdi li išta  ,ništa  ,vračam se ja  jednom prečicom i u samo dolini iza zida nešto smrdi ,ja se nagnem iza zida a on ko balon , naime on se pošto je vidio da slabo  ide uz brdo  vratio nazad u dolinu tamo gdje ja nisam mislio da će biti ,  to je bila moja druga greška, jer sam trebao prepostaviti ako nemože uzbrdo da može stranom pa kada mu je i to bio problem ,krenuo je neočekivano nizbrdo ,nazad u pravcu čeke,tko bi to očekivao.
To je bila moja največa greška u potrazi.Možda nisam sasvim na temi jer je tema krvni trag sa naglaskom na potragu pasima , ali evo moje iskustvo , možda neko iz mog iskustva  nešto nauči i ne ponovi moje greške jer me  svinja mogla bez problema ozlijediti da sam joj bio na putu ,na sreču bio sam pola metra iza nje pa je ona izabrala strateško povlačenje na moju sreču.Eto vam  mog primjera kako ne treba raditi    :o.i kako je lako upadati iz jedne greške u drugu pa čak i meni sa ovolikim iskustvom, kao što vidite lako je zaribat.
Evo nekoliko slika od toga. ,
sl. 1 trag krvi na zidu preko kojeg je prešla kada sam je pratio.
sl. 2 tragovi krvi na mjestu gdje je ležala  cijelu noč,
sl. 3 mjesto gdje je provela noč i gdje sam je našao ujutro kada je pobjegla ispred mene
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 01. 11. 2007. 12:08:28
Sam si konstatirao gdje su ti bile pogeške, a po meni največa da si u potragu otišao bez puške!Al na greškama se uči!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: isa - 01. 11. 2007. 14:29:39
Preveliko iskustvo i samopouzdanje ponekad zna zasmetati pa može doči do ovakvih katastrofalnih grešaka,ja sam dao dosta dobrih i korisnih savjeta ali sam imao i ovakvih grešaka,ne želim isticati samo svoje dobre strane ,na greškama se najbolje uči.
Npr. poslije serije uspješnih lovova i dobrih pogodaka čovjek se toliko opusti da treba neki kiks da se vrati u stvarnost ;D
Pošto smo lovci i rukujemo  močnim oružjima nemao pravo na greške ,ili ako ih pravimo moramo ih svesti na najmanju moguču mjeru ,u svakom slučaju nesmiju biti namjerene jer i one nenamjerne  će biti previše.Još jedno kažem  želio sam da  svi lovci to pročitaju da vide kako ne treba radit i sam sam priznao gdje su mi bile greške.
Od tada u potragu uvijek idem sa prepostavkom da ću je nači ranjenu i živi i uvijek nosim  oružje,ništa više ne prepostavljam ;D
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 01. 11. 2007. 16:52:15
Evo da se i ja uključim kao vlasnik pasa koji imaju položen krvni trag i koji je učestvovao u nekoliko potraga uspješnih i neuspješnih. Ja sam preferirao kod srneče divljači na krvavi trag ptičara oštrodlakog a za svinje terijera oštrodlakog. Razlozi: pričar oštrodlaki njemav jednostavno ranjenog srnjaka ili srnu uhvati i drži na mjestu, dok bi ranjenog srnjaka i srnu terijer samo digao. Mečutim kod svinje koja se ranjena zavlači u branjevinu i tamo ostane ili  mrtva ili živa terijer bi javio kad ju je našao i samo je oblajavao, te bi po zvuku znao odrediti je li mrtva ili živa. Vjerujet u neprohodnim branjevinama dok je još puno lista da je takav pas neprocijenjive vrijednosti.     
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: descha - 02. 11. 2007. 08:14:13
Prvo i osnovno je da se ranjenoj divljaci, a pogotovo DS (cak i kada si siguran da je gotova) uvek prilazi od pozadi, upravo zbog toga da joj se ne nadjes na putu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 02. 11. 2007. 08:28:51
Dejane, kojeg psa onda moraš vodit da zaustavi jelena ili medvjedačč
Bitna je oštrina i srčanost! Nama lovcima treba pas koji će glasom pokazati gdje je divljač i omogučiti nam da divljač odstrijelimo!
Psa na krvnom tragu ionako vodimo na povodniku, puštamo ga ukoliko je divljač zalegla u gusto.
Dok sam lovio u okolici Krapine najbolji pas je bio oštrodlaki jazavčar Goldi, i u pretraživanju terena i u držanju divljači u mjestu ali i u potragama.Bio je toliko srčan da mu veliki snjeg nije predstavljao prevelik problem!



Zakaj onda ne gajiš jazavčare nego terijereč
Ali ja bi da svoje iskustvo opiše Dik, pa čemo imati cijelu priču, a onda mogu svi prosuditi da li to može odradit jazavčar.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 02. 11. 2007. 09:32:01
Pozdrav svima krvosledcima,koji se više drugi manje bavimo sa tim poslom koji zahtjeva puno,puno volje i snage pasa i vodnika.Šta se tiče jazavčara je tako.Jedan moj kolega ima dva jazavčara.Bio sam sa njim na krvnom tragu kad smo tražili srnjaka zadetog u prvu nogu.Naznam sad baš tačno koliko je bolo metara kod smo došli do srnjaka 300-400 srnjak se diže kolega pušta oba pasa i onda gonja.Srnjak nikad tako ne beži pred jazavčarem kakor pred bavarcem.I onda jedan pas trči za njim drugi ga prati po bližnici.Srnjak mimo pasa on odmah za zadnju nogu i u nekoliko sekunda za vrat i gotovo.Šta se tiče pasa koji su bolji za krvni trag je tako.Poznam jednu ženu koja traži sa kokerom i ima dosta uspjeha samo stvari stoje ovako.Ima dosta pasa koji su dobri za krvni trag samo od tih pasa jih je malo koji su sposobni tjerati životinju dva kilometra i ponekad i više ako klizne mimo strelaca.Neznam kako je kod vas šta se tiče zaustavljanja ranjene divljači.Jedni kažu moj je pas ustavio jelena moj vepra od 200 kila,životinja se uvjek ustavi sama kad zna da ne može više i ima više snage da se brani nego beži pred psima.To je tako sa mog iskustva jer več 7 godina tražim po krvnom tragu.Sigurno imam 150 ili više potraga za ranjenom divljač.Šta se tiče košute je još jedna velika priča koja ide u uspomenu za uvjek.Možda ću je napisati. Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 02. 11. 2007. 11:41:45
Opiši taj dogačaj da se vidi koliko strasti i snage za to treba i iziskuje i od psa i vodiča.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 02. 11. 2007. 12:52:57
Zato jer je po meni terijer bolji, al svejedno svojom masom ne može zaustaviti jelena! Nismo mi Ameri da sa pesima koljemo divljač, mi smo lovci!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 02. 11. 2007. 13:25:59
Nema pasa koji zaustavi jelena,jelen se sam zaustavi i hoče borbo sa pasom da se ga reši.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 02. 11. 2007. 13:39:33
Ali srnjaka, nazime, lopatara ili muflona pas fizički hvata ako možeč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 02. 11. 2007. 14:01:55
Svaka životinja se bore za svoj život pa makar je samo miš odmah te ugrize ako može.Šta se tiče srnjaka,nazime,lopatar i muflona sigurno je lažje tražiti nego jelena i vepra ili medveda.Šta se tiče ozljeda pasa večina jih je kod srnjaka jer se i najviše traže po našoj statistiki.Dean je videl mog bavarca kakvo ima zadnjo nogo od srnjaka.Pas ima večji rešpekt i nije tako oštar kod jelena a srnjak je manji i pas misli drugčije i ga bolje napada i manje je previdan.Video sam kako je muflon udario sa rogovima pasa slomio mu dvije rebre,lopatar ga zapeo i bacio van iz gustog i tako ima dosta toga kad si puno u potragi za ranjenom divljač.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: isa - 02. 11. 2007. 14:13:12
Prvo i osnovno je da se ranjenoj divljaci, a pogotovo DS (cak i kada si siguran da je gotova) uvek prilazi od pozadi, upravo zbog toga da joj se ne nadjes na putu.
Ponekad čovjek napravi i takve greške ,nemam opravdanja   za to što sam napravio ,napravio sam cijelu seriju katastrofalnih grešaka taj put ,od  nenošenja puške, bez pasa,prilaz je bio dobar jer sam pratio  krvni trag i došao joj sa leča, ali  trčanje  za ranjenom svinjim  :-\,takve greške su nedopustive,
Kada ne načem odmah DS ,uopče ne mogu zaspati tu noč ,bio sam ljut i nervozan što ne opravdava  največu grešku što sam sa puškom doma ostavio izgleda i mozak. :P
Pošto čovjek najbolje uči na svojim greškama ,i neznam uopče kako nisam stradao ,sada želim  napisati svoje iskustvo da iz moje greške uče i drugi. z14
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 02. 11. 2007. 14:55:28
Kako je bilo sa košutom od damjaka.Kolega puca na 80 metara tačno u nogu košute.Vidi da košuta maše nogom kao propeler.Zove me.Idemo za tri sata.Kad dođem na trag dam bavarca na jermen a kolega drži terjerja i idemo.Po cca. 400 metara zalaja bavarec i košuta se diže 5 metara ispred njega.Ja ga odmah puštam i vičem kolegi da pušta i terjerja.Sledi glasna gonja preko brda i nečuje se ništa više.Ja odmah trči na hrib i ništa tišina.Doče kolega i idemo po krvi koja je bila.Nakom pola sata krvi nastane i mi idemo približno.Nakom pola sata ja u blatu načem stopinjo od pasa i košute.Midva idemo po jednom putu.Kolega u dolini vidi bavarca koji se vrača.Odmah trčima do njega.Ja mu kažem gde je aport i on cvili.Ja ga vežem i idemo.Dočemo do makadam puta i vidimo kri i stopinje.Po 200 metrih dođemo do glavne ceste i 10 metara široke reke.Ja odmah zovem terjera i čekamo da doče.Po pola sata čujen terjerja koji cvili na drugoj strani reka.Nikako da doče do mene samo.Mi idemo naokolo i jedan kilometar pješke do pasa.Onda ja kažem gde je aport.Odmah obojica uz reku još 300 metara i na drugoj strani mrtva košuta.Terjer skače u vodu i pliva.Voda ga nosi 50 metara niže kad ispliva.Ja i kolega isto u reku do pasa je bila voda i dođemo do košute.Oba pasa sta več bila tamo.Izvadimo košutu i jo damo u avto.Onda...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 02. 11. 2007. 15:05:31
Onda...Kad dođemo do lovačke kuče očistimo košutu i vidimo da je imala čitav vrat od zubi pasa.Same potpludbe sve crveno to znači da sta jo zadavila.Na kratko.Nakom puštanja pasa terala sta košutu sigurno dva kilometara čez reku i još jedan put nazad i tamo jo uhvatila i rješila jo muka i bolečina.Iz ove priče odmah može se znati kakav pas je potreban za krvni trag ako doče do ovakve situacije.
Ovo je jedna priča nakratko.Tko će doči u Krapinu mogu da povem i detajle.
Da nebi tko mislio da se nešto hvalim ili nešto slično tako je bilo i ja sam veoma ponosan na svoje pse,da smo tako dobar tim i da smo tako dobar posao učinili.  Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 02. 11. 2007. 20:03:16
Još uvijek ne vidim razlog zašto jedan oštar primjerak jazavčara nebi to odradio!U Dikovoj priči ako sam dobro shvatio, psi su sustigli iznemoglu košutu i zagutili je.Koliko sam razumio krvosljednik je čak u jednom tenutku vjerojatno doživio neugodnu situaciju i podvio rep! 
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 02. 11. 2007. 20:23:44
Neznam zašto bi dignuo rep.Misliš zbog toga što se vratio.če misliš to on tako radi da se vrača po mene kad je divjad gotova.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 05. 11. 2007. 09:26:09
Još uvijek ne vidim razlog zašto jedan oštar primjerak jazavčara nebi to odradio!U Dikovoj priči ako sam dobro shvatio, psi su sustigli iznemoglu košutu i zagutili je.Koliko sam razumio krvosljednik je čak u jednom tenutku vjerojatno doživio neugodnu situaciju i podvio rep! 
Da ponovimo Dikov post od neki dan. čovjek ima preko 150 potraga po krvnom tragu! To se inače može odradit ako ti pas stalno podvija rep kad je u kontaktu sa divljači, kaj neč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 05. 11. 2007. 09:27:27
Dik, svaka čast! Mislim da nema u lijepoj našoj čovjek koji ima toliko potraga! Kapa dolje!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 06. 11. 2007. 17:27:00
Dejane ima ljudi u nas koji imaju toliko potraga samo se za njih baš nezna, a za forume baš i nemaju vremena. Ima čovjek u Slavoniji koji skoro svaki drugi dan ima po koju potragu!
Inače svaka čast Dik-u!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 06. 11. 2007. 21:31:06
Hvala Madhunter.Vidimo se u Krapini pa se čemo kakve stvari do kraja se dogovoriti.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 07. 11. 2007. 10:55:37
Dejane ima ljudi u nas koji imaju toliko potraga samo se za njih baš nezna, a za forume baš i nemaju vremena. Ima čovjek u Slavoniji koji skoro svaki drugi dan ima po koju potragu!
Inače svaka čast Dik-u!
Slažem se da se za prave majstore ni ne zna!
Ako svaki drugi dan ima potragu, onda ih on godišnje ima 150 ugrubo. Zaključak je da Slavonci ili jako loše pucaju (moral i etika dolaze u pitanje) ili jako puno pucaju pa su greške moguće i normalno je da se dešavaju.
Mislim da je Dik imao preko 150 potraga u praksi, znači nakon ranjavanja divljači. Nije spomenuo koliko ima umjetnih tragova. To je velika razlika, slažeš seč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 07. 11. 2007. 11:12:43
čovjek vjerovatno misli na Pavla Vratariča o kojem imaš članak u zadnjem lovačkom vjesniku. Inače baš nema puno kvalitetnih krvosljednika pa u slučajevima odstrijela kapitalne divljači odmah zovu njega koji je provjeren. Jer njegov pas ne ide nigdje u lov osim  za krvnu potragu. A naši rade sve jer nemam 100 pasa.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 07. 11. 2007. 11:16:49
Ne znam, ali dečki pucaju, nema greške. Bio sam u Otoku u nedjelju.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 28. 12. 2007. 13:31:02
Ajmo tko može nakon lova u kojem se odstrijeli krupna divljač u bočicu stavit deci-dva krvi, malo soli i uz nju u frižider stavit nogu ili komad kože te divljači da možemo na prolječe radit okupljanje sa temom krvni trag u praksi. Držut čemo se, jedni drugima postavljat tragove i nekaj naučit jedni od drugih!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 28. 12. 2007. 15:05:52
Ja si svaku zimu pripremam kri za sledeču godino.Stavljam jih u manje vrečice i u skrinju isto i sa nogama.Onda kad zemlja odmrzne počnem da radim umjetnE tragove.Na veče stavim vrečicu iz skrinje,da se do sledečeg dana odtaja onda sa paličnim promješam,da mi lakše kapa sa boce isto i sa nogo.E tAko je to.Lp iz SLO  z6 z6  z2
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 28. 12. 2007. 15:11:30
Tako i ja planiram! Ali možemo napravit neko druženje pa postavit par tragova, bacit roštilj i nakon par sati probat ih  izradit. To bi bilo odlično druženje. Tebe čemo Dik ovlastit za instruktora s obzirom da imaš najviše izračenih tragova u praktičnom lovu. LOVAC će sve slikat, a siguran sam da će madhunter i njegov kolega, ja i tko će još biti zainteresiran dat sve od sebe. Jedva čekam!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 28. 12. 2007. 15:34:24
To je meni najmanje šta možem učiniti.To je meni u veliko veselje,da možem još kome pomagati,da još bolje nauči svog psa koji će pomoči u svoji LD i u drugima,da se što prije rješi životijo muka koje su nastale zbog lošeg strela.Onda Dean najbolje da ja skupim još više krvi i noga i da jih donesem sa sobom ako se dogovorimo za koji termin  u sledečoj godini kad malo temperature narastu.Lp iz SLO  z1 z1
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 31. 12. 2007. 14:49:56
Imam 4 noge DS i 4 od srne! Jednu bočicu sa deci-dva krvi DS, i ako ti skupiš malo krvi, puno smo napravili za početak!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 31. 12. 2007. 17:47:54
Kaj se čeka! Imam dvije jelenske noge i tri litre krvi! Samo recite mjesto i vrijeme.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Vanja - 31. 12. 2007. 18:30:54
Dečki, ako vam šta treba(krv, noge, koža od jelena, lopatara, DS) samo recite, ja ću vam pripremit koliko hočete i šta hočete.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 01. 01. 2008. 19:34:38
Mislim da je bolje čekat da se makne snijeg i da stane lovna sezona pa onda! Ali vidim da se svi slažemo da je to jako zanimljiva tema u kojoj će se okušat mnogi od nas sa svojim psima!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 25. 01. 2008. 07:27:43
Šta se čeka?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 10. 03. 2008. 09:42:05
Možemo ovaj vikend postavljat krvni trag kod mene u lovištu. Tko bi došao sa psom?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 10. 03. 2008. 11:55:17
Ja bi došao sa vajmarcom. Ima šest mjeseci pa bi htio vidjeti da li ga to zanima. Gdje se nalaziš, u kojem si društvu?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 10. 03. 2008. 11:59:46
Ja sam u Zg, a to bi radili iznad Samobora prema Žumberku.
Znači, ja sa prepeličarom, Bugarin sa vajmarcom...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 10. 03. 2008. 14:49:19
Dean,šta subota ili nedelja??Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 10. 03. 2008. 15:00:59
ja cu biti predavac za vajmarce!heheheh  z4

mozda dojdem i ja sa kujom i kelempom!
 z6

sta cemo jest da neidem đabe tamo  :D
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 10. 03. 2008. 16:42:27
Ja dolazim, samo javite točno vrijeme i mjesto!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 10. 03. 2008. 16:46:18
Ja dolazim, samo javite točno vrijeme i mjesto!

a daj pa necemo sad i penzice voditi?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 10:03:20
Nalazimo se u subotu u 8 ispred Merkatora u Samoboru. Popis izgleda ovako.
Dean i prepeličar, ja donosim 3 noge DS i pola litre krvi, sa mnom dolazi i provoditelj LGO sa jazavčarom
madhunter i NLT+ Stjepan i NLT
Dik i NLT
Zoran sa vajmaracom i basetom
Bugarin i vajmarac
ikova371 sa kratkodlakim ptičarom
Svaki savjet, pohvala te dobronamjerna kritika je poželjna!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 11. 03. 2008. 10:10:05
IMALI VANJA KAKVIH KOZA???
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 10:11:47
To moraš njega pitat!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Vanja - 11. 03. 2008. 10:22:27
Koza  ččč nemam koze. Zašto?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 11. 03. 2008. 10:32:47
mislio sam da imas mozda od lopatara ili jelena ili srnece divljaci nesto!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 10:35:24
mislio sam da imas mozda od lopatara ili jelena ili srnece divljaci nesto!

Ajde o tome na PM!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 10:36:07
Da li još tko dolazi ili netko nekog dovodi?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Vanja - 11. 03. 2008. 10:37:12
mislio sam da imas mozda od lopatara ili jelena ili srnece divljaci nesto!

Od toga imam sve, ali koze nemam ;)
Došao bi i ja ali idem sa Španjolcem u Delnice >:(
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 11. 03. 2008. 10:49:22
mislio sam da imas mozda od lopatara ili jelena ili srnece divljaci nesto!

Od toga imam sve, ali koze nemam ;)
Došao bi i ja ali idem sa Španjolcem u Delnice >:(

pa nista budemo uzeli onda jednoga lopatara pa da napravimo trag!"
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ikova371 - 11. 03. 2008. 13:26:42
kolege možda  i ja dođem sa njem kratkodlakim ptičarom(8 mj.)ak nebudem radio
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 13:30:22
Stavljamo te na popis ikova 137?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 11. 03. 2008. 14:16:26
Imam je cjelo prase za kraj traga?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 14:26:41
Super, zakaj ne? Možeš samo kožu uzet jer nam je to lakše teglit i vuć!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 11. 03. 2008. 14:29:13
pametno deane a prase na razenj! to ce biti duznost za ikova371 hehehehh
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 11. 03. 2008. 14:37:19
Prase cca.10 kg, šta je to za tebe, muškarčinu! Al veli Zoran da bu on vukao!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 11. 03. 2008. 14:39:51
Prase cca.10 kg, šta je to za tebe, muškarčinu! Al veli Zoran da bu on vukao!

ja kad ga odvucem i u gustis zavucem eeeeeee......  nesmijemnista
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 11. 03. 2008. 14:42:54
Ma ako je to stvarno prase od 10 kg, onda nema beda!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 11. 03. 2008. 16:35:22
 A jeste izabrali dan!
 Ja u subotu imam skupštinu pa neću doći. :'(
Ali koja se ekipa najavljuje (još samo fali Nikola, Medicus i naš prijatelj sa Defićem  ;) ) mogo bih vas naći još u nedjelju u lokalnoj birtiji!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 11. 03. 2008. 16:37:11
A jeste izabrali dan!
 Ja u subotu imam skupštinu pa neću doći. :'(
Ali koja se ekipa najavljuje (još samo fali Nikola, Medicus i naš prijatelj sa Defićem  ;) ) mogo bih vas naći još u nedjelju u lokalnoj birtiji!

ma i ja mislim da bi naj pametnije to bilo u nedelju ali dobro...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 11. 03. 2008. 18:25:03
A jeste izabrali dan!
 Ja u subotu imam skupštinu pa neću doći. :'(
Ali koja se ekipa najavljuje (još samo fali Nikola, Medicus i naš prijatelj sa Defićem  ;) ) mogo bih vas naći još u nedjelju u lokalnoj birtiji!
Dođem i ja i sve ču ja poterati kuči pravi čas.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nikola - 11. 03. 2008. 18:29:31
A jeste izabrali dan!
 Ja u subotu imam skupštinu pa neću doći. :'(
Ali koja se ekipa najavljuje (još samo fali Nikola, Medicus i naš prijatelj sa Defićem  ;) ) mogo bih vas naći još u nedjelju u lokalnoj birtiji!
Ja sam rekao Deanu, u subotu krečim kuhinju doma, tako da nemogu...
Dao sam prijedlog Skyangelu, da dođe pomoći, ako ranije završimo stignemo i na čeku, ali on kaže da mu neda žena, boji se za njegova leđa, ili ima neke poslovne dogovore, whatever....
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ikova371 - 12. 03. 2008. 00:56:15
dolazim i ja i  z6
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: skyangel - 12. 03. 2008. 07:49:21
Skyangel 90% da ne bu došao jer ima sastanak u subotu, a posle sastanka ima radne akcije za koje je jutros saznao hehe
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 12. 03. 2008. 08:38:27
Da li još tko dolazi ili dovodi koga da dopunimo popis?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medicus - 12. 03. 2008. 08:41:11
Ja ne mogu,nadam se lijepom vremenu pa ću se primit malo motorne pile i tutanj u lovište,a imam i oko kuće dosta nedovršena posla :-\
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 12. 03. 2008. 08:57:19
A jeste izabrali dan!
 Ja u subotu imam skupštinu pa neću doći. :'(
Ali koja se ekipa najavljuje (još samo fali Nikola, Medicus i naš prijatelj sa Defićem  ;) ) mogo bih vas naći još u nedjelju u lokalnoj birtiji!
Ja sam rekao Deanu, u subotu krečim kuhinju doma, tako da nemogu...
Dao sam prijedlog Skyangelu, da dođe pomoći, ako ranije završimo stignemo i na čeku, ali on kaže da mu neda žena, boji se za njegova leđa, ili ima neke poslovne dogovore, whatever....


 MOžda se Sky boji da ak ti pomogne u krečenju, postoji velika šansa da mu mi dođemo kopat temelje! ;D
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 12. 03. 2008. 20:44:18
Samnom dolazi Stjepan sa kujicom NLT-a.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medo - 13. 03. 2008. 08:50:26
A jeste izabrali dan!
 Ja u subotu imam skupštinu pa neću doći. :'(
Ali koja se ekipa najavljuje (još samo fali Nikola, Medicus i naš prijatelj sa Defićem  ;) ) mogo bih vas naći još u nedjelju u lokalnoj birtiji!
Ja sam rekao Deanu, u subotu krečim kuhinju doma, tako da nemogu...
Dao sam prijedlog Skyangelu, da dođe pomoći, ako ranije završimo stignemo i na čeku, ali on kaže da mu neda žena, boji se za njegova leđa, ili ima neke poslovne dogovore, whatever....
Da ne vodis ti to kakvu ljepoticu kuci ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 14. 03. 2008. 08:54:36
Moj broj moba je 091-535-3739, pa ako tko zapne, tu sam. Moli Vas sve da dođete do 8 kako bi čim prije mogli krenuti.  d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 14. 03. 2008. 10:28:41
predrage kolege, ja vam se duboku ipricavam sto vas necu moci sutra maltretirati, i prigovarati onome sto radite!  :D
kako mi je kuja porezala sapu pa ima konce jos uvjek sutra bi ih trebala izvaditi, a neda mi se  je maltretirati kad je tak sad osakatena!  z6
pa kad malo ona dojde sebi, budem ja oraganiziro trag, za formase!
pa da vidimo jeste sta naucili!  m3
zelim vam puno uspjeha i ljepoga druzenja,
ja vjerujem da vam nece druzenje otezavati zato sto je necu prisustvovati!  z1
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medo - 14. 03. 2008. 15:28:24
Zoki neka kuja ozdravi potpuno sto prije a krvnih tragova ce biti jos.Dean je kako vidis neumoran ;
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 15. 03. 2008. 19:55:16
i sta bi danas????
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 15. 03. 2008. 20:39:00
Evo samo što nisu slike.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: PinzHunter - 15. 03. 2008. 20:40:28
davaj davaj da vidimo slike
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Dik - 15. 03. 2008. 20:50:35
Evo nekoliko fotki

(http://www.moj-album.com/slike/6976837/S2htvmLdPTpucLmd.v.jpg)

(http://www.moj-album.com/slike/6976837/8eXjukhk3NvObmk1.v.jpg)

(http://www.moj-album.com/slike/6976837/_8gVrFRAW_xUMwjT.v.jpg)

(http://www.moj-album.com/slike/6976837/vDcfWi8GWpWYn2hH.v.jpg)

(http://www.moj-album.com/slike/6976837/OMngRFvymmMVHjyb.v.jpg)

Bilo je super.Napravili smo četri tragova i na kraju videli da imaju psi dobar nos samo malo vaje još treba i to je to.Lp iz SLO
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 15. 03. 2008. 20:56:19
a vidi ovoga sa njemcom!
ko da je poharao pola samobora! koji stav!  m4 sigurno se bacio na pticare!

super steta sto nisam mogo i ja da budem tu!

jeli dik jesi ti vido opet negdje slovenska brada???
ili je slovenija do samobora!  z11

www.gstettenhof.at
www.lovac-vitez.com
www.tara.hr
www.pavlovic.ba
www.pavlovic-vitez.com
www.prepelica.info
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lovac - 15. 03. 2008. 21:23:15
Žao mi je što nisam mogao biti sa vama,  :'( jednostavno moram više raditi da sve stignem... Super su fotke i drago mi je da ste se dobro družili. z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 16. 03. 2008. 06:55:24
Ljepo vas je za vidjeti! To je poanta lova i kinologije, druženje. Ovo treba što prije ponoviti.Žao mi je da nisam mogao doći, spriječile su me Klubske obaveze.
Svaka čast organizatoru, a i Diku koji je potegnuo iz Slovenije!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 16. 03. 2008. 09:48:19
Druženje je otprilike teklo ovako.
Prije 8 smo se svi našli na dogovorenom mjestu, te popili kavu. Nakon kavice smo krenuli u lovište do terena gdje ćemo postavljat tragove. Kad smo došli do terena, odlučili smo ga malo obić, da vidimo koliko ima livada, šuma, kakva je vegetacija uopće, te da gosti upoznaju malo lovište u kojem ja pokušavam lovit. Nakon 10-15 minuta hoda, na naše čuđenje, malo poslije 9 sati u jutro smo uspjeli dić 3 komada DS! Koje su se lijeno prebacile sa brijega na brijeg. Našem oduševljenju nije bilo kraja. Vraćamo se do auta, gdje Dik iz auta vadi svu potrebnu opremu za izradu krvnog traga, te nam daje kopirane pravilnike za utakmicu na krvnom tragu koji vrijede u Sloveniji. Povlačimo 4 traga, te nakon toga sjedimo i družimo se satima.
Prvo je Dik pokazao kako bi to trebalo izgledat, te nam je sve demonstrirao s svojim NLT Bacom. Nakon njega smo mi trojica pokušali izraditi svaki svoj trag. Bilo je uspješno za sve! Psi su pokazali afinitet pre toj disciplini, a mi smo se iznova uvjerili koliko je to teško!
Do idućeg druženja, želim svima dobru kob! Te se želim zahvalit madhunteru za prase i krv, Diku kao instruktoru, te Robiju koji nam je pomagao i poklonio alate za sjećanje na ovo druženje!
Sve je bilo za pet!  d4 z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 16. 03. 2008. 09:58:32
jel to bila samo vjezba ili ste postavljali krvni trag ko kad pas polaze ispit,bas bi me zanimalo kako postavljate krvni trag
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 16. 03. 2008. 11:16:34
Potrošeno je 1-2 deci krvi za sva 4 traga. Papak DS smo spojili na štap s koji smo ostavljali otiske papka. Krv smo kapali zasebno, ali i kapali na papak. Tako da je trag bio i samo papak i samo krv i krv koja je ostala na zemlji koju je ostavio papak nakapan sa krvlju.
Bugarin si je odnio doma kojin deci krvi i jedan papak da vježba sa vajmarcem.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Vanja - 16. 03. 2008. 18:00:06
Pripremili smo vam krvi. Miha će ju dati Madhunteru. Ako još kome treba, nek samo javi.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 16. 03. 2008. 18:57:59
Želio bi zahvaliti Deanu na dobroj organizaciji  d4, te Diku i Robiju na maloj poduci oko postavljanja krvnog traga  d4, te se nadam da ćemo se slijedeći put naći kod mene i ponoviti ovakvo druženje.  z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ikova371 - 16. 03. 2008. 19:16:36
želio bi zahvalit dečkima na organizaciji,bilo je super a i štenad je odigrala super za prvi put
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 17. 03. 2008. 08:21:45
Želio bi zahvaliti Deanu na dobroj organizaciji  d4, te Diku i Robiju na maloj poduci oko postavljanja krvnog traga  d4, te se nadam da ćemo se slijedeći put naći kod mene i ponoviti ovakvo druženje.  z10
Javi kad i gdje i ja dolazim!
Inače, ja sam i jučer postavio jedan trag u 7 u jutro i sa psom ga pokušao izraditi poslije 3 sata poslije podne. Pošto sam taj trag postavio u polju, a dovoljno je vremena prošlo da se i fazani prođeću preko krvi, to ja psa malo bunilo. Ali to je i bio cilj. Odradio je i taj trag.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 20. 03. 2008. 11:48:59
Sa vremenskim odmakom, svi sudionicu su se pokazali kao prava gospoda lovci s kojima je užitak družiti se.  d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 20. 03. 2008. 22:38:49
da ste malo bliže došao bi vam i ja u pomoć sa brakom
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 21. 03. 2008. 08:57:37
da ste malo bliže došao bi vam i ja u pomoć sa brakom
Ti organiziraj slično događanje pa mi dođemo do tebe!  z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 14. 04. 2008. 13:22:05
Deane, bez tebe nema treninga! Organiziraj nešto ? Imam sve šta nam treba, samo osiguraj teren!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 14. 04. 2008. 15:30:37
Opet ja? Moram vidjet kakav je raspored kaj se tiče probnog gađanja i skupštine, a te obaveze imaju i svi drugi lovci vjerojatno. Dobro bi bilo kad bi se to odradilo prije početka sezone na srnjaka. Tko bi sve došao?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 14. 04. 2008. 18:34:44
Da ne bi teret organizacije svaki put pao na Deana, možemo to organizirati kod mene. Jedini je problem što nemam dovoljnu zalihu krvi i DS, pa ako uspijete to nabaviti teren imate osiguran. Ako ste za može već ovu ili iduću subotu, jer svaku nedjelju imamo radne akcije. Tko bi sve došao?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 14. 04. 2008. 19:15:16
uzmes ovo ,razmutis u vodi i nikakvih problema vise sa zalihama
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 15. 04. 2008. 09:17:16
Madhunter ima sve osim terena, pa Bugarin ti vidi kakav ti je teren na raspolaganju i imamo sve!
Reci koji je datum i slaži popis!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 15. 04. 2008. 09:57:24
Što se mene tiče svaku subotu, počevši od ove sada. Vi samo recite kada ste za akciju i možemo krenuti. Tko bi sve došao?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 15. 04. 2008. 11:31:02
Ja dolazim sa psom.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 21. 04. 2008. 17:55:56
Onda šta bi samo Dean došao sa psom?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 21. 04. 2008. 21:19:25
Kao i uvijek, svi samo jezikom ko lopatom. Madhunter je jedini uvijek za akciju, a drugi nek se dokažu!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 21. 04. 2008. 21:52:58
Vi samo recite koja Vam subota odgovara i teren Vam je osiguran!!  ;D ;D
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: madhunter - 22. 04. 2008. 06:13:07
Ja dolazim sa Abbom , a dovodim i Stjepana sa Chilli! Koliko nas je sad?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 23. 04. 2008. 17:09:42
To nas je četvero zajedno samnom. Onda možemo dogovoriti za 03.05. u subotu. To su još dva tjedna pa ako se netko još odluči neka se javi, vremena ima dosta!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 23. 04. 2008. 21:09:21
Ja rađe tad idem čekat srnjaka. Polako, sve stignemo.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Bugarin - 24. 04. 2008. 09:45:57
Onda kad kažete to smatrajte organiziranim!!  ;D
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 24. 04. 2008. 10:41:40
Ja predlažem da nekaj ovak izvedemo. Ako tko pukne srnjaka, nek uzme papak, spoji ga na štap i postavi krvni trag. 3-4 traga i javi nam, pa se skupimo idući dan. Početak traga, okuke i kraj traga OBAVEZNO  označiti sa papirom na drvetu, jer se nećemo sjećat di koji počinje a di završava. Pogotovo ako bude postavljano više tragova. Pričam iz iskustva!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 19. 05. 2008. 08:34:23
Potraga od jučer po krvnom tragu.
Kolega je prekjučer pucao na srnjaka na udaljenosti oko 80 metara sa 300 WM, zrno 9,7 gr PPU SP, optika SW Z6, u 20 sati i 26 minuta. Nakon hitca divljač nestaje. Čekamo 10-15 minuta da idemo do mjesta gdje je divljač bila u trenutku pucanja na nju. Na grmu ima prilično krvi, ali ni traga srndaću. Nakon minutu konzultacija, čujemo srneće komad kako bauče 50 metara od nas malo uz brijeg. Zaključak je da se nađemo sutra dan u 5 i pokušamo tražiti sa psom.
Specifičnost je u tome kaj je ta livada na koju je izašao srnjak 100 sa 200 jedina na visoravni na površini od 2 sa 2 km. Znači da na tu livadu dolazi više srnjaka, što je bitno za ovu priču.
Dolazimo u 5 i 15 na mjesto te stavljam psa na trag, pas prihvaća trag, ali ide niz brijeg, a ja kako mu vjerujem samo za njim. Pas nakon 30 metara pronalazi odstrijeljeno grlote oblajavu u mjestu nakon kontakta. Uspješna potraga.
Specifičnost je doza neznanja i razočaravaju neukost kolega lovaca. Prvo je kolega rekao da to nije dobro da stavljam psa na krvni trag srne. Kaj je samo ds vrijedna krve potrage? Druog, nakon kaj je pas na divljači, on ide divljač dirati, a ne zna kako će pas reagirati. Treće, ubjeđivao me kako pas neće naći divljač jer je cijele noći padala kiša. Pa kaj onda, ja velim. Pas ne traži kao čovjek oko, nego mirisni zapis a krv je isprana i lišće se prevrnulo i zamelo trag koji je oku vidljiv, ali miris adrenalina koji izlučuje krv je psu dovoljno da odradi potragu. Ne shvaćam kolegu koji nema želju da moj pas pokuša odradit trag, koji je ispalo da je jako kratak, ali ga je odradio. A to mu daje dozu samopouzdanja, jer kaj će se desiti kad netko pukne grlo koje ima veliku trofejnu vrijednost, a u potragu se dođe sa psom koji nije iskusan i sa vodičem koji nema niti elemenatarnih teorijskih znanja o krvnom trag i potrazi po njemu.
Moja greška je bila, kja sam vjerovao da je divljač loše pogođena, kaj mi je potvrdio i kolega, te to kaj smo čuli jedno grlo kako se glasa, pa sam mislio da smo srnjaka ranili, a zbog žurbe i nestrpljivosti kolege smo ga dignuli nakon kaj je zalegao. Pa me to brinulo da smo si time produžili potragu, a to je u stravi bio drugi srndać. Stariji koji je imao namjeru izaći van za mraka, a prije njega van ide mlađe grlo.
Zanimljivo, poučno i super iskustvo.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medo - 19. 05. 2008. 08:51:09
Kolega ti je strucan ;D ;D ;D
Svaka cast na uspjesnoj potrazi d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 19. 05. 2008. 08:55:26
Potraga nije bila duga, ali je bitno napomenuti kako sam ja vjerovao da je srnjak otišao uz brijeg i nakon 50 metara se javio, ali sam u potrazi slijepo vjerovao psu. To je dobitn akombinacija, i naravno trening. Jedno 20-30 umjetnih potraga, i tko zna koliko vlečki.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 19. 05. 2008. 09:04:54
 Odlično kaj ste našli grlo. Jel to bio prijatelj kaj ga ja znam?
Gdje je pogodio grlo? Jel barem otišao po vreču hrane za psa?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 19. 05. 2008. 09:10:01
Mislim da ne znaš kolegu koji je pucao, a ovog punog savjeta možda i znaš.
Pogodak je ispao školski, 2 prsta iza plećke. Nije kolega otišao po vreću hrane za psa, jer i kad je pucao na srnjaka smo zajedno bili na čeki. Bude skuhao idući vikend nekaj za ekipu, to je isto for jer nam je to izgovor za druženje.
Srnjaka sma ja spazio, osmotrio, i navigao ga da puca jer je kolega zaboravio dvogled, a kako mu je to prvi srnjak malo ga je prao adrenalin, pa mi jekasnije rekao da je samo mene slušao i nije gledao kaj srneći komad ima na glavi. Mladi srnjak, taman za kakvog smo imali dozvolu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 19. 05. 2008. 09:11:35
Čestitam, to je vrijedno spomena
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 19. 05. 2008. 09:22:03
Sve smo odradili kako spada. Nakon pucnja prijavili sve lovniku i provoditelju LGO-a. I taj događaj smo kolega i ja zajedno proživjeli. A kaj veći gušt nego podijeliti sa kolegom lovcem i prijateljem.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nikola Vojinovic - 19. 05. 2008. 09:50:15
Potraga nije bila duga, ali je bitno napomenuti kako sam ja vjerovao da je srnjak otišao uz brijeg i nakon 50 metara se javio, ali sam u potrazi slijepo vjerovao psu. To je dobitn akombinacija, i naravno trening. Jedno 20-30 umjetnih potraga, i tko zna koliko vlečki.
U 90% slucajeva, dobro ranjena divljac ce uvek bezati nizbrdo! Desi se da pokusa uzbrdo, ali kako to zahteva vise napora, ubrzo odustaje... Po meni, ranjena divljac koje je uspela da se penje duze vreme ili da predje neku prepreku, tesko se nalazi...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 19. 05. 2008. 10:17:31
Ovaj srndać nije krenuo nizbrdo jer za to nije imao snage, pao je u vatri. Ali kako je bio na rubu livade, samo se strovalio niz brijeg u šumu. Tamo ga je zaustavilo drvo da se ne otkotrlja dalje.
Ako je divljač dobro pogođena, kvalitetnim zrnom, desi se da pada tlak u tijelo divljači, te se nastoji izjednačiti sa vanjskim tlakom atmosfere. Tu pada tlak, krv slabije kola te je to jedan od razloga zakaj divljač nema snage za bijeg uz brdo. Kužimo se, ne?  d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: isa - 19. 05. 2008. 16:57:26
Potraga nije bila duga, ali je bitno napomenuti kako sam ja vjerovao da je srnjak otišao uz brijeg i nakon 50 metara se javio, ali sam u potrazi slijepo vjerovao psu. To je dobitn akombinacija, i naravno trening. Jedno 20-30 umjetnih potraga, i tko zna koliko vlečki.
U 90% slucajeva, dobro ranjena divljac ce uvek bezati nizbrdo! Desi se da pokusa uzbrdo, ali kako to zahteva vise napora, ubrzo odustaje... Po meni, ranjena divljac koje je uspela da se penje duze vreme ili da predje neku prepreku, tesko se nalazi...

Ja bi samo čestitao Deanu ali i pasu što su tako lijepo odradili  tu potragu, moram priznati da bi svatko pomislio  da je ranjeni srndać  loše pogođen jer je otišao uzbrdo   najmanje 50  metara ,a svakoga bi prevarilo  to glasanje drugog srndaća u blizini, vrlo neobično , zanimljivo i poučno iskustvo .
Dean nije napravio pogrešku i nije ispravljao pasa,imao je u njega apsolutno povjerenje . d4.Dobar i jedino ispravan pristup ,apsolutno povjerenje u iskusnog pasa. 
Slažem se i moja su iskustva da dobro pogođena divljač  nevoli bježat uzbrdo a kada i pokuša vrlo brzo gubi snagu pa  zna zaleću uzbrdo u prvih 30 -50 metara  uspona.U pravili divljač koja je ranjena a nije  zalijegala  i odmarala poslije bijega uzbrdo  nakon recimo 50-100  metara u pravilu nije dobro pogođena ,potraga zna biti duga ,rezultati upitani.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 21. 05. 2008. 12:38:30
Još jedna uspješna potraga po krvnom tragu, ali je ovaj puta glavni akter potrage bio brak jazavčar. Srnjak je nastrijeljen oko 19 sati, pucano sa 7X57R, na 60 metara. U potragu se krenulo oko 20 sati. Pogodak je bio kroz pluća, a divljač je svejedno otišla barem 500 metara, vrteći se u gustom, nakon bijega preko livade i kroz šumu. Nakon potrage pas pronalazi i diže divljač te hvata srnjaka za but a vodič dostreljuje nastrijeljeno grlo. Tri srnjaka smo do sad odstrijelili, a u dva slučaju su korišteni psi za potrage. Manje je bitno da li je upotreba psa bila opravdana ili bi mi bez pasa našli divljač. Ključno je da je i taj trening upravo savršen za mlade pse kakve mi imamo. Jer će jednog dana možda imati težak trag pred sobom za koji će osim srca, upornosti, nosa trebati i iskustva. A mi im na treningu ne možemo zakomplicirati trag kao priroda.
Možda če naši lovci vidjeti opravdanost upotrebe pasa na krvnom tragu. Jer smo divljači dužni posvetiti toliko poštovanja da je nađemo, ako joj već nismo pružili brzu smrt.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 21. 05. 2008. 13:01:04
dene jesi se ti ufuro te u potrage jos malo nece ti ni pas trebati!  d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 21. 05. 2008. 13:36:38
 Na svu sreću kaj su nađena oba grla. Veći je problem kaj od tri odstreljena
srndaća dva moraš tražit. Naravno da radi srce i adrenalin ali daj se
čovjeće smiri prije nego uputiš hitac! Ako ti divljać loše stoji, pričekaj
malo, ima vremena...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 21. 05. 2008. 15:52:13
Na svu sreću kaj su nađena oba grla. Veći je problem kaj od tri odstreljena
srndaća dva moraš tražit. Naravno da radi srce i adrenalin ali daj se
čovjeće smiri prije nego uputiš hitac! Ako ti divljać loše stoji, pričekaj
malo, ima vremena...
Znaš i sam kako pucaju tvoji u društvu, a moji su isti. Ne mogu niti metu srnjaka pogoditi kako spada, a kako će divljač. Ali je ovo dobro. Prošle godine nitko nije niti promašivao, niti ranjavao. Šalim se. Ove godine se izgleda prijavljuje, ali ajmo pričekati kraj sezone pa ćemo onda sa brojkama van i iz njih pokušat izvuć neki zaključak.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ikova371 - 24. 05. 2008. 01:26:44
slabi šiceri,kad komadi odlaze tako  ččč,kako tek s veprovima  ččč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: isa - 24. 05. 2008. 11:57:20
Jednostavno ljudi jako malo vježbaju i pucaju na strelištu pravdajući se cijenom municije .Zato će biti  puno ranjavanja ,puno potraga ,puno štete i  naravno  mnogo nepotrebne patnje  ranjene divljači.Kako natjerati nekoga da bar proba pušku kad promjeni drugu municiju i potroši na strelištu  200 kuna ( 30 eura) municije ,toga istog koji  na  sami spomen mogućnost povećanja   godišnje članarine za 200 kuna   već izjavljuju da on  radi tih 200 kuna neće platiti ništa,tih 200 kuna  godišnje je   mjesečno  niti 15  kuna ili dvije kave u kafiću.Ne razumjem nikako takve ljude i taj pristup ,nitko ne govori da neće platit i lovit,samo da neće platiti. :o
Dok ljudi budu smatrali da je lov i lovačka udruga jedna socijalna udruga kojoj će platiti 100 eura  a iznijeti 500 ,neće biti boljitka . ::)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 24. 05. 2008. 12:09:38
tako ti je kolega svagdje a vecinom se zale oni koji imaju "love" a oni prosjecni lovci i lovci slabijeg materijalnog stanja plate bez problema.

Stvar je u tome da je neciji euro velik kao traktorski tocak.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 26. 05. 2008. 09:42:04
Dečki slažem se s vama i zato treba njegovati tu disciplinu jer ima smisla i potrebe.
Lovi se na sve strane, a nitko ne promašuje, ne ranjava?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 30. 10. 2008. 12:52:39
6 mjeseci od zadnjeg posta. Kaj nitko nije imao potragu u tom periodu?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: medo - 30. 10. 2008. 16:59:31
Jesam ja 2 zbog DS i neupucane puske (posudjena).
Sve je pronadjeno ali bez psa. U jednoj potrazi tj. 3. potrazi gdje je pogodjeno malo prase ( to samo strijelac kaze) bez vidljivih tragova ranjavanja uz pomoc psa nista nije pronadjeno. ocito da je promaseno na svu srecu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 30. 10. 2008. 21:22:03
imo ja nekoliko uspješnih (ne mojih) ali nemam tinte
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nostromo - 02. 01. 2009. 10:48:02
Pozdrav,

ima li neko volje i vrimena objasniti postavljanje i rad na poligonu za krvni trag. Nesto san cita al meni triba to sve u detalje jer o tom ne znam nista. Bilo je jednom i u LV, dosta detaljno al ne do kraja razjasnjeno.

Imam kuju NLT-a s kojom bi to radija, u ovoj sezoni sam s njom nalazija trgove ranjene divljaci i pokazala je zanimanje za trag kad su drugi psi samo nezainteresirano prolazili.

Btw, jel istina da neki psi, dobri, jednostavno nece pratiti trag ako je pomjesan sa krvlju?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 02. 01. 2009. 11:17:43
Prelistaj temu od početka, sigurno smo negdje pisali o postavljanju krvnog traga...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nostromo - 02. 01. 2009. 11:39:27
Prelistaj temu od početka, sigurno smo negdje pisali o postavljanju krvnog traga...

Potrošeno je 1-2 deci krvi za sva 4 traga. Papak DS smo spojili na štap s koji smo ostavljali otiske papka. Krv smo kapali zasebno, ali i kapali na papak. Tako da je trag bio i samo papak i samo krv i krv koja je ostala na zemlji koju je ostavio papak nakapan sa krvlju.
Bugarin si je odnio doma kojin deci krvi i jedan papak da vježba sa vajmarcem

Evo jesan, ovo je copy-paste tvoj post nakon forumaskog radnog druzenja na krvni trag. Procita san ja to vec i prije i tu san prvi put vidija da se koriste i papci divljaci sta nisan vidija u prije procitanom clanku u LV. Kako ja stvarno ne poznam nikoga ko se ovim bavi i namam koga pitati, jos mi fale detalji o tome koliko dug i kako se postavlja umjetni krvi trag(smjerovi).

Kako izgleda ispit na krvnom tragu? Kad i di je sljedeci?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 02. 01. 2009. 11:48:39
Pusti LV! Oni su inače poznati kao jako stručan časopis u kojem ljudi pišu svoja iskustva?!?!??!?
Trag može biti dugačak koliko ti želiš. Na početku kraći 100-200 metara, kasnije duži, do 800. Prvo ne radi puno promjena smjera, kasnije napraviš nekoliko okuka i promjena smjera. Nakon 10ak tragova će psu sve postati dosadno jer mu tine možeš prirediti ono kaj može priroda. Trag obavezno postavljaj u gumenim čizmama da pas ne slijedi tvoj trag nego trag krvi. Kaj postavljni trag dulje stoji to krv ivše odradi i psu je lakše tražiti (naravno ako je toplo vrijeme).
Najbolje ćeš vidjeti kako izgleda ispit ako na koji odeš, a raspored ispita nađeš na stranici kinološkog saveza. Ali ih koji dan ranije nazoveš i udrugu koja organizira ispit da oni znaju koliko tragova pstaviti ili je ispit odgođen zbog lošeg vremena, nedovoljnog broja pasa...
Ak te još kaj zanima pitaj! Na kraju traga OBAVEZNO  mora biti koža ili papak od životinje čija je krv korištena za postaviti trag.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: STARI AVDZIJA - 02. 01. 2009. 13:21:44
Na ovu temu već duće vremene imam ideju da nešto napišem iz vlastitog iskustva i prakse u obuci i upotrebi pasa(i ja sam koristio uputstva drugih)zatim sudijske prakse u postavljanju i ispitivanju pasa u radu na krvnom tragu kao i saznanja u razmjeni iskustava sa drugima koji vježbaju pse na krvni trag.Kako je na svim prostorima manje više ova praksa zastupljena kod pojedinaca a ne večeg broja lovačke populacije možda i moje ali i pisanje drugih doprinese boljem poznavanju ove materije,usmjeri praktičare da ne prave osnovne početničke greške,shvate smisao i suštinu a i sami pronađu put i ideju kod primjene vlastitog metoda da cilja solidno obučenog psa za praćenje i pronalaženje divljaći po krvnom tragu.
U prethodnom postu je kolega dean naveo par primjera sa većenimom se slažem ali moram reći da konstatacija o upotrebi gumenih čizama kod postavljanja krvnog traga nisu od značaja ako imamo na umu da molekuli mirisnih čelija ostaju iza nas kao mirisni trag čak ako bi đon čizama bio i 20-tak cm.debljine,pa i dalje"ostaje opasnost"da se naš pas "pomogne" našim tragom.Međutim koji kraći postavljeni trag krvi ili vlečka(kako kažu slovenci)tj.povlaka divljači, neće ometati psa jer u principu ispitujemo samo volju i "talenat" pasa za rad na tragu krvi.Ozbiljniji rad tek slijedi z6.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nostromo - 02. 01. 2009. 13:56:41
Zahvaljujem na napisanome i imam jos pitanja. Svakih koliko metara da kapnem krv? Jel taj razmak bitan? Znam da nije za rad u praksi al pitam jer me zanima postoje li neki standardi kod ispita?

Ovo sa povlacenjem koze sam prova jedanput sa kozom zeca. Povuka san je u polukrug sa 2-3 ostre promjene smjera sve skupa 500-600 metara al to mi se ucinilo prejednostavno jer je kuja to popratila u punom trku(bili su idealni uvjeti,  vlazno i koza svjeze oguljena)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: STARI AVDZIJA - 02. 01. 2009. 14:20:59
krv u bocu plastičnu i probušiš čep pa kapaš tako da imitiraš onako kako doživiš i vidiš u praksi početno mjesto malo više a onda ponegdje kap svakih koji metar.za početak može malo gušće da bude.Trag krvi bi ipak trebala da postavlja druga osoba a ne vlasnik psa ćiji miris je poznat psu.
Krv je najbolje da je od te vrste divljači i treba prakticirati da se uzima i ostavi.Može u boci i doda se malo soli pa u frižider da je stoji u hladnom do upotrebe.Za popunu "zaliha" može se dodati goveđe a kod primjene obuke krvnog traga za prašenje d.s. dobra je ovčija krv jer je pojednostavljeno rečeno "silna" mirisa kada dođe do razlaganja organskih materija.Suština u mirisu krvnog traga je za psa ustvari "miris bolesti" i pas slijedi da bi došao do "plijena".Što se koža tiće ili korištenja odstrijeljene divljači treba koristiti u svakoj prilici i koliko je moguče više različitih jer bez obzira što se radi o mrtvoj divljači kao i svaka druga vrsta i divljač pojedinačno ima svoj mirisni"kod" tako da pas ne radi uvijek na istom.Na trag krvi treba navoditi psa u vremenskim razlikama po nekoliko sati ali kad  uvježba dobro prethodnu vježbu.Moje je mišljenje da ne treba "svaštarit" u nastavku opredjeliti psa za jednu vrstu tj.ili za nisku divljač(zec)a kod visoke divljači ili d.s.ili npr. srneča,jelenska.Važno je da na kraju traga uvijek bude ili divljač ili imitacija ,koža divljači,da pas bude siguran u uspjeh izvršenja zadatka a ne zbunjen nestankom traga.Još šta je bitno,a biće o tome rijeći,mora se dobro upuznati svoj pas i prepoznati njegova reakcija,način kako nas obavjesti da je izradio trag i pronašao divljač,način kako nas obavještava.Sklonost oblajavanju treba uvježbavat i produžavat,obavještavanje "pozivom" da pas dođe do vodiča i "hvali" se te nam daje znakove(poziv)da ga slijedimo do pronađene divljači moramo sami prepoznati.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 02. 01. 2009. 15:30:28
Ja uvijek zamolim nekog da napravi trag umjesto mene.Psi onda ne osjete moj miris a i meni je zabavnije jer ni sam ne znam gdje je tome kraj. ;D

Zamolim da mi samo markiraju sa bijelom kesom na nekom zbunju gdje je pocetak a ostalo je na kerusi i meni. Na bilo koji trag stavljam dva decilitra krvi....bilo da je 50 ili 1000m dug.
Tako nekako bude i u prirodi..ono sto je dobro pogodjeno sa izlaznom ranom,krvari puno a ide kratko ili obratno... sve u svemu meni tako odgovara.

Na kraju se ostavi papak,koza,glava srnjaka(eto koristi i od trofeja  ;) ;D )itd.

To da neko drugi postavi trag(nekad lagano,nekad tesko,nekad komplikovano) uci i mene da pazim na psece ponasanje i trudim se i sam da uocim krv na tlu da bi znao da je pas na pravom putu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nostromo - 15. 01. 2009. 20:21:51
Moze li mi neko reci koliko star krvni trag pas moze "skupiti"? Ako je u pitanju obilniji krvni trag na mjestu odstrjela.
Moze li se dogoditi da pas osjeca krv i nakon 15 dana i pokoje kapi kiše?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: STARI AVDZIJA - 15. 01. 2009. 20:32:20
možda si trebao još podataka npr.da li je krvni trag odnosno podloga gdje je ostala krv smrzla pa je poslije došlo do otapanja pa još uz kišu da se temperetura poviši i tek dođe do raspadanja.Moguće da tek tada ima mirisa intenzivnijeg u suprotnom sumnjam da bi bilo.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 15. 01. 2009. 21:00:50
Kad smo vec kod traga mene zanima kada pas najbolje radi krvni trag ako su vremenski uslovi recimo blizu idealnih.ako ih ne sapere kisa i slicno.
Citao sam da stariji trag pas bolje prati nego svjezi a meni to nekako nema logike pa ako ima neko ko bi to znao objasniti ili navesti svoj primjer...
Ja koliko se sjecam nikada nisam radio sa psima krvni trag stariji od jedne noci ili max 20ak sati a za svjezi znam da su mi psi radili kao ludi i bez problema bilo nocu ili danju.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: STARI AVDZIJA - 15. 01. 2009. 21:18:10
traži logiku u činjenici da dolazi do raspadanja organskih materija i da pas slijedi "miris bolesti"to što psi prate "vruće"je obićno trag vlečke  sa krvi ili npr.vožena divljač(svinja)taze pa pas prati ali to nije samo krvni trag
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 15. 01. 2009. 22:09:29
1)traži logiku u činjenici da dolazi do raspadanja organskih materija i da pas slijedi "miris bolesti"
2)to što psi prate "vruće"je obićno trag vlečke  sa krvi ili npr.vožena divljač(svinja)taze pa pas prati ali to nije samo krvni trag

Hvala na odg. ovaj pod broj jedan me zanimao a ovaj pod dva ce mi dobro doci ako ranim a neko drugi nadje i ukrade tj. odvuce pa da ga mogu pratit al onda za njim ostane i trag u listu,snijegu,blatu  rol
Izvini na dozi humora morao sam se malo nasalit.
al uglavnom shvatio sam poentu.
krv se usmrdi i pas zapravo prati "smrad" krvi a ne miris
zivio  zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 15. 01. 2009. 22:12:46
bio sam nesto o tome poceo ovdje http://forum.lovac.info/index.php?topic=541.30 (http://forum.lovac.info/index.php?topic=541.30)  pisat pa sam dobio po usima i presto, al mi je drago da sad neko pise o tome ko se u to i razumije
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 15. 01. 2009. 22:21:40
Ne znam zasto su te klepali po usima jer tema je jako interesantna i moze se o njoj pisati u nedogled.
Ja kao sto sam i naveo nisam imao prilike tragati za starim tragom jer ono sto ne nadjem jedan dan vise i ne trazim.
Sad ici za nekim krvnim tragom starim 10-20 dana po meni i nije lak posao a jos ako je poslije toga padala kisa,smrzavalo,odmrzavalo,napadao list,snijeg preko istoga vjerujem da je to propao slucaj i za najboljeg krvoslijednika.
Moja je praksa traziti sto prije jer pas ne ide samo za tragom krvi nego i za mirisnim tragom divljaci a nije mi se desilo da poslije pucanja ne nadjem divljac.
Al opet,bezbroj situacija se moze desiti u lovu pa za mene vrijedi ona "snalazi se kako znas".
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nostromo - 15. 01. 2009. 22:42:29
Pitam jer se do sada dva puta dogodilo da mi se kuja "zaljepi" na dosta star krvni trag pa me zanima jer ne znam kako to da protumacim.
Moja kuca je na samoj granici lovista i to onog dijela koje je godinama bilo zatvoreno i kad se ove godine otvorilo svi su lovci tu pohrlili. Uglavnom kako je to u neposrednoj blizini i ja znam sve te lovce znam i tocnu poziciju di, ko i sta je odstrjelija.

Tako sam jednom naisa s kujom na trag krvi na kamenu star 5 dana, i pokazala je zanimanje.

Danas popodne sa kolegom odemo pogledati poziciju na kojoj je lovac odstrjelio zeca al mom kolegi je to nekako sumljivo jer je lokva krvi bila uistinu golema za tako malu zivotinju. I mi dodjemo tamo i za nama moja kuja i poludi na poziciji. A zec je tu odstrjeljen pa ima sigurno 15 dana(12ili19tocnije). To mi nikakonije bilo jasno jer inace nije bas wunderkid sta se tice nosa, normalan je prosjecni pas.

Malo mi je ipak jasnije da je to moguce jer je zadnjih 15-20 dana zemlja zaledjena i popustila je tek sinoc kad je pocelapadati kisa. Teorija o ocuvanju krvi je vrlo logicna i moguca, jer zemlja je zadnjih dana bila ko frizider.
Poceja sam sam sebi odgovarati na postove na temelju znanja usisanog na forumu. Vrime mi je za ici leci uf
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: STARI AVDZIJA - 04. 04. 2009. 17:58:33
Ima dosta o.t. i odstupanja od teme.Pronalaženje divljači po krvnog tragu u principu je pronalaženje već mrtve divljači ili divljaći koja je pala i na izmaku snaga.Ranjena divljač se odmah ne prati(izuzetak može biti srneća ili niska divljač)koja nije potencijalna opasnot ni za lovca ni za psa.Nema žurbe,samo dobro obučen pas koji preferira rad na tragu krvi.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 15. 05. 2009. 13:00:26
Nitko niš ne traži? Sve pada u vatri?
Koliko je za vas bitno da sebe uvježbate za krvni trag?  Ili je ipak bolje za to imati psa...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 15. 05. 2009. 13:19:10
kako da uvježbam sebe? osim da idem po krvi?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: vedran kasic - 15. 05. 2009. 17:20:11
kakva iskustva imate s brakjazavčarom - krvosljednikom? da li uopće netko ima brakjazavčara obučenog za krvni trag?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 16. 05. 2009. 10:14:00
kako da uvježbam sebe? osim da idem po krvi?

To je teorija jednog forumaša... Obučiti sebe jer koji puta nema psa pored.  m4   uf Umjesto da ode doma pa da pas vježba pravi trag, makar bio dug i 50 metara...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 16. 05. 2009. 13:02:08
sad ga i ti hebeš...nebi ni ja išao po psa, da je trag dug i 100 metara, ako se dobro vidi krv...eventualno ako sam stvarno blizu kuće i da mi pas nije imao kontakt sa mrtvom divljači...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 16. 05. 2009. 13:19:33
Ja mislim da to sve diktira situacija na terenu i dobra procjena je najvaznija...
Ovo stoji da se treba i lovac istrenirat ali valjda je pjesnik mislio u smislu te neke procjene pogotka i tezine ranjavanja itd.
Ako je krvarenje toliko obilno a zvuci ne izgledaju poput skljocanja kljova il zubi u drustvu jos jednog lovca i s dobrim reflektorom nije problem ici traziti al vec ako je rijec o komadu 100+ tada je pas jedino rijesenje ili cekat sutradan sto opet zavisi od godisnjeg doba pa i te etike koja ne bi trebala dovodit u pitanje potragu il cekat drugi dan dok divljac krepaje u mukama.
Najbolje je to odma rijesit.  z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 16. 05. 2009. 18:22:09
sad ga i ti hebeš...nebi ni ja išao po psa, da je trag dug i 100 metara, ako se dobro vidi krv...eventualno ako sam stvarno blizu kuće i da mi pas nije imao kontakt sa mrtvom divljači...
A kako tko zna koliko trag bude dug...
Digneš divljač koja je zalegla i onda si sutra produžiš potragu za ohoho...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 16. 05. 2009. 20:59:14
imao ja obučenog brakjazavačara ali je nesretnim slučajem otišao u vječna lovišta sa 4 godine
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: draganco - 16. 05. 2009. 22:44:12
Jos kada uspes naci zaleglu Svinju a ona lezi s skupljenim nogama pod sebe.
E onda nastaje praksa, ma nista bez Psa krvoslednika!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 18. 05. 2009. 22:58:05
Jos kada uspes naci zaleglu Svinju a ona lezi s skupljenim nogama pod sebe.
E onda nastaje praksa, ma nista bez Psa krvoslednika!


 E, kad nađeš svinju sa skupljenim nogama pod sobom onda prvo još jedan iza uha pa onda dalje!  ;)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 18. 05. 2009. 23:01:08
istina hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: STARI AVDZIJA - 19. 05. 2009. 23:11:12
ja bi opet malo ozbiljnije,bio sam naveo da se ne treba žurit odmah po tragu krvi (eto d.s)upravo zato da ako zalegne eventualno iskrvari ili onemoća,ohladi pa se tako slijedi dok se ne pronađe(tragač po krvi),pa to svi lovci "od zanata"znaju.
U VI FCI brak jazavičar i jeste u sekciji krvosljednika(sa hanoverskim i bavarskim)samo što to lovci u praksi nisu ozbiljno prihvatili nego ga "eksploatišu"skoro isključivo kao goniča a rad na tragu krvi se vježba(ne da se "popravi" nos) nego da pas utvrdi zadaču i obavlja to što mu stvorimo kao naviku obukom.
Interesantno da su nas (svojevremeno kao kinologe)stariji a i neki mlađi lovci posprdno prozivali i zbijali šegu dok smo mi(nas nekoliko) uvježbavali traganje po krvi pa i vlečku poslije svakog lova na okupu i rezultati su opravdali trud,nevjerovatno koliko bude ranjavanja a lovci nisu nikada ni pronalazili divljač e sa uvježbanim kerovima je druga priča bila.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 25. 05. 2009. 14:43:16
Nitko ne traži po krvnom tragu? Svima sve pada u vatri?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: thunderbolt - 25. 05. 2009. 19:56:33
Nitko ne traži po krvnom tragu? Svima sve pada u vatri?
Izgleda da pada. Sto te to smeta il' nevirujes?
Vidin da se ti oslanjas samo na psa pa mi reci kako bi ja triba trazit ranjeno ako psa neman ili ako san negdi predaleko od psa.
 Lovac najprije treba naucit sto vise sam ,a onda sa pson jer ne valja ako se oslanjas na nekog previse.To je inace tako u zivotu.
 Kako oni na Aljasci i u Africi traze bez psa?
Ispada da bi svak triba imat jednog krvosljednika kod kuce sto je nemoguce.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 25. 05. 2009. 20:14:34
u africi jest da nemaju pasa al im i netrebaju ovaj sto stoji pored psa je bolji nego sve jedan evropski krvosljednik
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: dean - 26. 05. 2009. 09:24:08
Nitko ne traži po krvnom tragu? Svima sve pada u vatri?
Izgleda da pada. Sto te to smeta il' nevirujes?
Vidin da se ti oslanjas samo na psa pa mi reci kako bi ja triba trazit ranjeno ako psa neman ili ako san negdi predaleko od psa.
 Lovac najprije treba naucit sto vise sam ,a onda sa pson jer ne valja ako se oslanjas na nekog previse.To je inace tako u zivotu.
 Kako oni na Aljasci i u Africi traze bez psa?
Ispada da bi svak triba imat jednog krvosljednika kod kuce sto je nemoguce.
Ak mogu Slovenci radit kako spada, zakaj ne možemo mi? (Uspoređujmo se sa susjedima koji su ipak bolji..) Zato kaj ne želimo... Gdje je volja, tu je i način. A tko ne želi, nađe opravdanje...  d4  z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 26. 05. 2009. 13:45:34
u africi jest da nemaju pasa al im i netrebaju ovaj sto stoji pored psa je bolji nego sve jedan evropski krvosljednik
Moram ispraviti. U Africi sam lovio dva puta i moram reći da imaju i tamo pse za krvavi trag. Istina tamo zbog lošije prokrvljenosti mesa divljači ima puno manje krvi, a i nekakvi kukci nađu krv praktički odmah tako da krv ostaje vidljiva vrlo kratko vrijeme pa se tamo divljač eventualno nalazi dva do tri dana kasnije i to po lešinarima koji kruže oko lešine. Kod nas je druga priča. U mojim razmišljanjima pas krvosljednik je najvredniji pas kojega LD treba imati. Takav pas se NE SMIJE voditi u bilo koji drugi lov jer se na taj način može iskvariti sve ono što je naučio za vrijeme obuke. Koja pasmina? Bavarci, Hanoveri, a viđao sam jazavčare, oštrodlake Nijemce, brak jazavčare, čak i Labradori su super krvosljednici. Bitno je reći da pas krvosljednik nema zadaću dovršiti posao koji je lovac započeo, dakle zadaviti divljač. Ako je to u stanju onda se tu radi prije svega o srnećoj divljači. Pas treba divljač pratiti i locirati, a vodič sa sobom nosi oružje kratko ili dugo (obično su to štuc puške) kojima ako je divljač još živa upućuje samilosni hitac. Ukoliko je divljač mrtva onda pas divljač pronađe i ukoliko je pušten sa lajne olajavanjem doziva vodiča, čak sam imao prilike vidjeti da se vrati do vodiča i povede ga do mrtve divljači. Cijena gotovih krvosljednika je između 3 i 5 tisuća eura, no takav se pas isplati ukoliko odradi samo dva jelena. Za razliku od ostalih pasa koji rade potragu i nađu ponekad divljač, on ne traži po mirisu divljači već po mirisu krvi odnosno kako mi je rekao jedan vodič krvosljednika, teško ranjena divljač u krvi ima neki miris koji se izlučuje nakon ranjavanja (poput adrenalina) koji pas slijedi.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 26. 05. 2009. 13:48:38
slažem se s tobom ali svi psi mogu se naučiti raditi na krvnom tragu samo treba volje i upornosti. On brzo skuži sve oko krvi i šta osjeti i kad to poveže  to je to
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 26. 05. 2009. 13:55:19
 d4 d4 d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Antezg - 26. 05. 2009. 14:01:43
Može se bez daljnjega naučiti skoro svaki pas,samo je pitanje koliko treba truda, kakav nos ima itd...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 26. 05. 2009. 14:09:47
Krvavi trag definitivno uz pse specijalce (Bavarac i Hanover) može raditi poveća grupa pasa. Bitno je reći da tu i nije presudna pasmina. Bitno je da kad je pas još praktički štene se utvrdi da mu je njuh natprosječno dobar. Takvi psi se mogu obučiti za krvavi trag. Truda i strpljenja treba jako puno, jer krvosljednici daju prave rezultate tek nakon tri godine starosti. No kad se obuče onda su pravo zadovoljstvo za svog vlasnika. Zato jesu toliko skupi. Slovenci su u radu sa krvosljednicima otišli najdalje i mislim da trebaju biti uzor kako se radi sa tim psima.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: antoniog - 27. 10. 2009. 12:07:50
Ja bih svoju NKPtičarku u trečoj godini pokušo odradit krvni trag .
Dali če pokazat rezultat vidječemo u slijedečih mjesec dana .
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: .50AE - 27. 10. 2009. 14:27:44
Sada će zvučati smješno, no čuo sam za pudla izvježbanog za krvni trag i bar po pričama, pas je bio vrhunski. Vlasnik (krivolovac) ga je izvježbao za krvni trag jer nikome nije sumnjivo kada ide u gljive sa pudlom na povodcu.
Vjerujem da bi priča mogla biti istinita i da svi psi imaju sve potrebne preduvjete za krvni trag, samo treba sa njima raditi, raditi i još raditi.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nazime - 27. 10. 2009. 19:20:06
Sada će zvučati smješno, no čuo sam za pudla izvježbanog za krvni trag i bar po pričama, pas je bio vrhunski. Vlasnik (krivolovac) ga je izvježbao za krvni trag jer nikome nije sumnjivo kada ide u gljive sa pudlom na povodcu.
Vjerujem da bi priča mogla biti istinita i da svi psi imaju sve potrebne preduvjete za krvni trag, samo treba sa njima raditi, raditi i još raditi.

Zašto bi to bilo čudno? Što pas zna jel on lovački pas ili paradni, znao ono čemu ga naućiš.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: File - 27. 10. 2009. 19:25:02
Po nekakvim ispitivanjima border koli je najpametnji a pudla drugi najpametniji pas na svitu...

Često šetam u zagrebu na jednoj lokaciji di ima dosta zeca i od prijatelja pas (australski ovčar) ga podigne lavežom prati i po svježem tragu kuda je proša zec zabije glavu u pod i promjeni karakter 100 %
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Goran - 28. 10. 2009. 02:51:04
U Francuskoj su nekad pudlice bile koristene za lov a sisane su tako da im ne smetaju biljke dok plivaju po vodi i mocvarama. Border koli je zivahan i pametan pas kome treba dosta stimulacije i odlican je stocarski pas  pogotovo za ovce. Australia i Novi Zeland su puni takvih radnih pasa. Imaju dosta dobar nos a mogu se svasta nauciti ali s njima treba vjezbati i oni vole pokazivati nauceno. Red Heeler/ Australski ovcar je odlican za lov iako je prvenstveno radni ovcar i pas koji pomaze farmerima oko stoke. Oni sasvim brzo i bez nekon napora utjeraju gomilu ovaca u tor, pronadju ovna i njege usmjere u zeljenom pravcu a malo grickajuci noge ovaca i njih utjeraju gdje zele. Tako nekad rade i sa vlasnicima da im pokazu sto su pronasli ili sto misle da je zanimljivo. Jako su pametni i odani vlasniku a u lovu se lako nauce slijediti divljac i krvni trag. bacis mu staru kozu od svinje da se igra kao mali i on odmah trazi svinju i ne pravi greske. Uglavnom manje se moje pucnja nego vizle!  U toplim krajevima na sjeveru, kao i u Africi, krvni trag brzo nestaje pa nije lako pronaci ranjenu divljac ali sa dobrim psom nije veliki problem. Mislim da neki prate miris divljaci a neki mirs krvi nisam siguran ali uvijek nadju ono sto se trazi.  Miris smrti se lako pronadje u pustinji! Moras traziti odmah jer do jutra malo je ostalo od ulova a meso nije vise dobro nakon izlozenosti temparaturi i vilicama stetocina koji se hrane na ulovu. Milioni muha i ostalih insekata ne pomazu puno! Kad je vec kasno i ptice su dobar pokazatelj! Heeler ce pronaci zeca ili dinga bez problema a i lisicu ako ga naucis. Na jugu se dosta koriste Deer bloodhounds i beagle koji ima fantastican nos za pronaci izgubljenog ranjenog  jelena! Susjed ima odlicnog beagle s kojim lovi jelene i jako ga hvali. Prije je imao GSP ( German Short hair  Pointer) koji isto tako dobro pronalazio i markirao jelena i ptice. GSP je znao slijediti trag i jako brzo pronalazio sambara.
Prijatelj koji lovi svinje ima svoje trenirane samo za DS i oni na jelene ne reagiraju niti ih progone. Pravi krvosljednik je majstor svog posla i ta vjestina me zadivljuje!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: File - 28. 10. 2009. 11:38:22
Gorane mislio sam baš na australskog ovčara koji je inače amrička pasmina al se samo tako zove a ne na heelera al svejedno bitno da se slažemo
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Goran - 28. 10. 2009. 21:42:51
OK sad sam shvatio! Heeler se kod nas dosta cesto koristi kao ovcarski pas pa sam pogrijesio! Border Coli se moze nauciti da trazi svinje i jako je brz trkac i brzo oblaje nadjenu svinju! jedan poznanik se kleo da njegov pas namirise svinju i 400- 500 m daleko od auta, sam odluta i pronadje je. Prijatelj Zak ima Catahulla pse koji imaju odlicne noseve za svinje i samo njih traze. jednom prilikom su lovili zajedno sa drugim psima koji su prosli teren i nista nisu nasli ali je Jet sama otisla ponovo i pronasla vepra koji se sakrio u rupi. Bear i ona ga nisu mogli natjerati vani a on je mudro sutio u rupi. Niko ga nije vidio u travi niti ga mogao isporovcirati da izidje vani. Tek kad su stigli veliki Bull Arab Staghound i zgrabili se u kostac vidjeli su da je vepar 80 kg!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 28. 10. 2009. 22:55:10
Cestitam! happi Odlicni ste u kinologiji ali otidjite kod Redze a mi ce mo da nastavimo po"Krvnom tragu"!! dois happi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: TUROPOLJE - 29. 10. 2009. 04:53:15
A di je ,, G . REDZO

Dečki samo nastavite interesantne stvari koje bi trebale zanimati sve lovcee nema veze šta nije kod nas..lov ili krvni trag
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Goran - 29. 10. 2009. 05:16:31
Ako lovis ljeti kod mene ovde ili na Peljescu ili u Dalmaciji skoro da i nema razlike. Neki faktori su slicni. Zimski lov u brdima je slicno hladan a krvni trag takodje. Neke stvari su univerzalne a neke specificne a ja uvijek mislim da valja svasta znati. Nema ni Redze koji je iskusan lovac i kinolog a ni Deana koji se zanimao za ovu temu odavno. Valjda imaju druga posla ili love negdje!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 18. 01. 2010. 21:18:20
Štovane kolegice i kolege lovci s obzirom da je i moja mala malenkost zainteresirana za tu temu ukljućio bi se u razgovor.Krvosljednike držim dvadeset i više godina,potraga na krvnom tragu nekoliko stotina uglavnom uspješnih.Za krvni trag nije neophodan krvosljednik, svaki pas da se obučiti da radi na krvnom tragu, ali on bi morao radit samo krvni trag. Naime zna se dogodit da ptičar savršeno radi krvni trag tako dugo dok ne naiđe na svježi trag fazana,zeca i on ode za tim tragom i napušta krvni trag a tako je i s ostalim psima.Svaka čast izuzecima.Krvosljednik je Gospodo pre skupi pas da bi ga se puštalo na ranjenog vepra,jelena pa čak i na srndača.Ja osobno prakticiram strogo rad na povodniku jer imam nekoliko loših iskustava a i kolega mi je ostao bez psa nažalost pustio ga je s povodnika i ubio ga je jelen.Ukoliko nekog zanima nešto više može mi se slobodno obratiti rado ću pomoći.Dobra kob.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 18. 01. 2010. 21:24:28
 zagi drago mi je da da 20 godina to radis al kako mozes pisat ovakve stvari , a sto mislis zasto je hanoveranac onoliki
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: forn - 18. 01. 2010. 21:26:50
S kojima psima radite krvni trag?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: File - 18. 01. 2010. 21:28:12
zagi drago mi je da da 20 godina to radis al kako mozes pisat ovakve stvari , a sto mislis zasto je hanoveranac onoliki

 ččč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 18. 01. 2010. 21:31:23
zagi drago mi je da da 20 godina to radis al kako mozes pisat ovakve stvari , a sto mislis zasto je hanoveranac onoliki

 ččč
pa da objasnim za one sto neznaju hanoveranac je velik i ostar pad i mora bit u stanju jelena sam savladat
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 18. 01. 2010. 21:31:59
 uf uf uf hao hao hao hao hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 18. 01. 2010. 21:32:37
u kojem ti orkestru sviraš???
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 18. 01. 2010. 21:32:48
a bavarac i hanoveranac se po pravilu i nevode na svinju a pogotovu srnecu divljac
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 18. 01. 2010. 21:34:26
da al konji....
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: antoniog - 18. 01. 2010. 21:37:14
Ajde malo pojasnite zašto se nevode !?prvi put to čuje o tome baš me zanima
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 18. 01. 2010. 21:38:21
Štovane kolegice i kolege lovci s obzirom da je i moja mala malenkost zainteresirana za tu temu ukljućio bi se u razgovor.Krvosljednike držim dvadeset i više godina,potraga na krvnom tragu nekoliko stotina uglavnom uspješnih.Za krvni trag nije neophodan krvosljednik, svaki pas da se obučiti da radi na krvnom tragu, ali on bi morao radit samo krvni trag. Naime zna se dogodit da ptičar savršeno radi krvni trag tako dugo dok ne naiđe na svježi trag fazana,zeca i on ode za tim tragom i napušta krvni trag a tako je i s ostalim psima.Svaka čast izuzecima.Krvosljednik je Gospodo pre skupi pas da bi ga se puštalo na ranjenog vepra,jelena pa čak i na srndača.Ja osobno prakticiram strogo rad na povodniku jer imam nekoliko loših iskustava a i kolega mi je ostao bez psa nažalost pustio ga je s povodnika i ubio ga je jelen.Ukoliko nekog zanima nešto više može mi se slobodno obratiti rado ću pomoći.Dobra kob.

nije mi jasno baš neke stvri svezi pticara?
ja kod svoga psa mogu prpoznati za cime on ide dali je fazan ili je zec ili je neka druga biljka!
tako i po tragu na krvnom se pokazuje drugacije a na svjezem drugacije pa mi nije jasno zasto nebi mogao neko ko se bavi toliko i toliko godina sa tom materijom to sve ujediniti da ima odlican prosjek!!!

ILI JE TO NEMOGUCE tako nesto da se dobije ,,, pitanje?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 18. 01. 2010. 21:42:34
kolega je bio dobro poceo ,za krvni trag se moze obucit svaki pas,al ako se nakraju nece pustat da savlada il makar oblajava divljac odtog krvosljednika nema nista i onda se moze vodit i pudlica i ona ce nac divljac ako je dobro obucena
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: forn - 18. 01. 2010. 21:43:48
a bavarac i hanoveranac se po pravilu i nevode na svinju a pogotovu srnecu divljac

ččč  ččč ččč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura23 - 18. 01. 2010. 22:17:41
pravite se pametni....čovjek vam ponudi pomoć, stoji na usluzi,  ima ohoho potraga i kaže vam svoje mišljenje i sad ce tu njemu neko ko je imo par pasa u životu za krvni trag ili možda ni jednog govoriti o krvnom tragu i reć mu šta valja ili nevalja....

Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 18. 01. 2010. 23:03:49
si ti malo  medicusuper, lijepo pitam kakvog krvosljednika ima , kakve su ovo sad zajebancije
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 19. 01. 2010. 00:45:35
Pas nadje i oblajava a ti dostrelis kakva je tu mudrolija i prica o davljanju,ako davi po meni nije dobro jer prije il poslije i njemu ce hvatanje doc glave.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 19. 01. 2010. 10:50:59
Dobra diskusija. Mislim da je scaut puno toga kvalitetno napisao i pojasnio. Bavarski i Hanoverski krvosljednici su jedini psi specijalisti za krvni trag koji se sreću na našim prostorima. Osim njih vrlo se dobro mogu obučiti ptičari (nijemci), misterlenderi, brak jazavčari, jazavčari, labradori da dalje ne nabrajam. Razlika je u načinu praćenja koja ovisi od pasmine do pasmine. Jednako tako je istina da se krvosljednik može iskvariti ukoliko sudjeluje u lovovima, dok Bavarci i Hanoverani kao specijalisti se i ne smiju koristiti za bilo koju vrstu lova. Nema niti jednog razloga da bavarski i hanoverski krvosljednici nebi mogli tražiti DS i srneću divljač, jer im je jedini posao pronalazak ranjene divljači. Imam hanoversku krvosljednicu i savršeno radi i jelena, DS i srnjaka. Njezin je otac čak odradio i ranjenog medvjeda. Davljenje divljači je realno moguće samo kada se radi o divljači koja fizički to dozvoljava ili je toliko onemoćala da je to izvedivo. Realno hanoverac je snažan pas, ali nije realno da zadavi jelena koji još uvijek stoji, kao niti vepra. Uvijek sam za to da se krvosljednik ne pušta sa povodca (zato su povodci za krvosljednike i dugački 10-13 metara) već da svog vodiča dovede do ranjene divljači, a on da uputi samilosni hitac. Biti vodič krvosljednika je zahtjevan, naporan, ali posao koji nosi puno zadovoljstva.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: HunterDon - 19. 01. 2010. 11:46:16
2 Tava: Kolega, jesi li probao sa labom krvni trag? Meni je u planu... ;D

Pozdrav!!!

HunterDon
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 13:06:59
nakon koliko vremena pocinjete potragu onda, a da ih nađete zive?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Deda M - 19. 01. 2010. 15:02:45
BRAVO kolega TAVA-baš mi je ovo nakon lošeg jutra osvježilo dan.Ovo je stručno objašnjenje za sve one koji neznaju pasmine karakteristike pojedinih pasmina a ni riječ KINOLOGIJA.čESTITAM NA OVAKVOM OBRAZLOŽENJU -sada če i oni koji nisu znali o ovoj pasmini nešto naučiti -što je i poželjno,a i neki če proširiti znanja.Možda se tu pronađe i onaj koji mi je obrisao post-komentar na njegov komentar.ZAISTA  me smeta kada se ponekad mišljenja ne mogu javno iznijeti ,več se pobrišu -dali je to fer.Možda i ovaj post ode pod gumicu ali........NADAM se da neče jel ovo je forum gdje se nešto može i naučiti ,pa zašto to ne dozvoliti .Eto toliko i jš jednom čestitka na ovom objašnjenju za krvosljednike.Pozdrav svim forumašima koji dijele svoja iskustva i znanja sa ostalima.Pozdrav od DEDA M....
 z14 zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 19. 01. 2010. 16:14:22
Napisat ču svoje razmišljanje i svoja iskustva tako da molim kolegice i kolege lovce da mi ne zamjere.
Gospodine Lazar, morate imat na umu da za odgoj i obuku svakog psa pa tako i krvosljednika treba uložti puno truda i vremena,recimo zbog tog ni ne pomišljam da moj pas davi jelena. Jučer sam napisao da je kolega ostao bez hanoveranca zbog toga.Ne bi se složio s vama što se tiče traženja s
srneče i crne divljači a vjerujem da se sa vama ne bi složili ni lovci  naših susjednih zamalja.Za mene osobno svaku ranjenu divljač treba potražiti.
Kolega Zorane ja ne tvrdim da ptičar ne može kvalitrtno odraditi krvni trag ali zna se desit da se ranjavanje dogodi u djelu lovišta gdje vrvi pernatom divljači i to može omest ptičara. Čast izuzecima.U potragu nikad ne krečem neposredno nakon ranjavanja 2 do 3 sata pričekam.
Poštovani kolega "Tava"
Vidim da ste dosta upučeni u rad s krvosljednicima i da imate iskustva drago mi je da postoje takvi lovci koji znaju cjeniti rad pasa krvosljednika i koji su svjesni da je svaka uspješno završena potraga nagrada za psa a i za vodiča.
I na kraju želio bi se ispričati kolegicama i kolegama lovcima što se nisam predstavio kao novi član foruma.
Dobra kob.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 16:21:20
Moje prakticno iskustvo sa krvnim tragom je prilicno jednostavno...
Poslije pucanja pogledam mjesto nastrela i odlucim sta da radim.
Ako ne nadjem divljac u blizini mjesta nastrela(malo sam lijen pa pogledam samo 10-20m okolo),onda sacekam pola sata do sat vremena i izvadim kerusu iz auta.Stavim je na povodac i krenemo tragom(ako je krupna divljac tj.jelen ili los),ako je sitnije kao srneca divljac onda odlucim nekad sa a nekad bez povodca....
Za krupniju divljac volim kad imam nekog ko ce da puca uz mene a ja se koncentrisem na psa i trag.
Cak si postavljam pitanje zasto neko ide u potragu satima ili cak danima poslije nastrela?!
Do duse, kod mene zakon nalaze da se mora imati pas koji je obucen za krvni trag pri lovu na visoku divljac i to mora da bude na licu mjesta u roku od dva sata.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 16:37:54
Napisat ču svoje razmišljanje i svoja iskustva tako da molim kolegice i kolege lovce da mi ne zamjere.
Gospodine Lazar, morate imat na umu da za odgoj i obuku svakog psa pa tako i krvosljednika treba uložti puno truda i vremena,recimo zbog tog ni ne pomišljam da moj pas davi jelena. Jučer sam napisao da je kolega ostao bez hanoveranca zbog toga.Ne bi se složio s vama što se tiče traženja s
srneče i crne divljači a vjerujem da se sa vama ne bi složili ni lovci  naših susjednih zamalja.Za mene osobno svaku ranjenu divljač treba potražiti.
Kolega Zorane ja ne tvrdim da ptičar ne može kvalitrtno odraditi krvni trag ali zna se desit da se ranjavanje dogodi u djelu lovišta gdje vrvi pernatom divljači i to može omest ptičara. Čast izuzecima.U potragu nikad ne krečem neposredno nakon ranjavanja 2 do 3 sata pričekam.
Poštovani kolega "Tava"
Vidim da ste dosta upučeni u rad s krvosljednicima i da imate iskustva drago mi je da postoje takvi lovci koji znaju cjeniti rad pasa krvosljednika i koji su svjesni da je svaka uspješno završena potraga nagrada za psa a i za vodiča.
I na kraju želio bi se ispričati kolegicama i kolegama lovcima što se nisam predstavio kao novi član foruma.
Dobra kob.

pa još uvjek po ovome 2-3 sata nepricamo o KRVNOM TRAGU!?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Antezg - 19. 01. 2010. 16:45:47
Je Zorane istina-ali u praksi nikad nije sve idealno-po zimi smrzne,po ljeti je vruće,pa padne mrak itd. A što ako se radi o netrofejnom grlu npr. prasetu, nazimetu,košuti...-da se ide čekat 8-10-12 sati meso se pokvari i cjela potraga gubi smisao.
Slažem se da je bolje pričekati,ali ponekad jednostavno nije moguće...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 17:43:57
Je Zorane istina-ali u praksi nikad nije sve idealno-po zimi smrzne,po ljeti je vruće,pa padne mrak itd. A što ako se radi o netrofejnom grlu npr. prasetu, nazimetu,košuti...-da se ide čekat 8-10-12 sati meso se pokvari i cjela potraga gubi smisao.
Slažem se da je bolje pričekati,ali ponekad jednostavno nije moguće...
Slazem se 100% sa tobom!! teaa
Meni taj "krvni trag" nije neki sport nego pokusaj da se divljac sto prije nadje i okonca patnja. Sve u svemu,mislim da su tu vazni i dobar pas a i pripreme na mjestu nastrela prije nego sto se krene.
Za mene je sat vremena cekanja sasvim dovoljno. Bar po ovom sto sam do sada vidjeo...
Naravno,neko voli drugacije ili misli da treba tako pa bi bilo fino da se to i objasni jer je tema skroz interesantna a ranjavanja se desavaju(prije ili kasnije) svakom!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 19. 01. 2010. 18:03:21
Poštovanin kolega pišem ovo iz osobnog iskustva.Krenuo sam u potragu za sat vremena nakon nastrela,srnu sam digao nakon 300 metara otišla je još 300 metara  tako jedno četiri puta tek je onda malaksala.Da sam krenuo sat kasnije vjerojatno bi uštedio bar 600 metara
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 18:06:10
Poštovanin kolega pišem ovo iz osobnog iskustva.Krenuo sam u potragu za sat vremena nakon nastrela,srnu sam digao nakon 300 metara otišla je još 300 metara  tako jedno četiri puta tek je onda malaksala.Da sam krenuo sat kasnije vjerojatno bi uštedio bar 600 metara
A sto niste ili pustili psa da je zaustavi ili pucali ranije?! Vidim da vam pas odlicno prati trag ali ocekuje se isto od nas vodica da korektno procjenimo situaciju.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 18:09:33
Antezg&Nosler

vaša zadnja dva nekuzim ništa?
koja je bit uopce onda potrage?


za mene je (krv)potraga samo zbog toga da nema neki leš u lovištu i da se bolesti ne šire itd,,,
a zbog mesa i trofeja mislim da se zbog tih stvri naj manje pasmine uzgajale!

jer da je to razlog nevjrujem da bi svaki LOVOZAKUPNIK morao imati krvosljednika u lovištu?!?!?!?!?!?

jer bi se i drzavi itd, jebalo zivo šta se izgubio trofej, ili sta se meso pokvarilo?


stvr je neka druga po sve sudeci,, a krvosljednika upotrebavati za zbog mesa to je relativno!

----------------------------------------------
a sad bi mogli sa onim sranjma pucanje na velike daljine pa nepase strelcima zakom sto 100metara!
PA nepaše ovo pa ono!

ili ja tumacim tako te zakone da su na strani divljaci ili ih tako gledam,, da nebude ranjavanja kad se puca na velike daljine,,
ili gledam tako da krvosljednik mora da nađe divljac da se bolesti ne šire!
da se leš adekvatno sanira!

mislim da bi se trebalo više malo gledati o kojoj se temi radi i šta taj naziv uopce znaci!
a ne da je krvni trag neka potraga za trofejom ili za mesom!



Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 18:12:27
Poštovanin kolega pišem ovo iz osobnog iskustva.Krenuo sam u potragu za sat vremena nakon nastrela,srnu sam digao nakon 300 metara otišla je još 300 metara  tako jedno četiri puta tek je onda malaksala.Da sam krenuo sat kasnije vjerojatno bi uštedio bar 600 metara

ja dragi moj presvjetli covjece ali to nije krvi trag!
za tako nesto trebas neku drugu temu otvoriti!
to ce svaki pas ali svaki pas da napravi!!!!!

ako smo strucni znamo da ta recimo divljac ima i zljezde koje u tim situacijam se jako luce i bla bl abla bla
pa ti radis to 20 godina a ne ja!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Antezg - 19. 01. 2010. 18:15:41
E hebi ga Zorane-znači ti bi radije pustio da meso propadne nego tražio malo ranije ččč ččč
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 18:19:58
Zorane....za mene je to da se divljac nadje sto se brze i adekvatnije moze i lisi svih muka na najhumaniji nacin...a ne sprecavnje neke "dizenterije" ili cega vec god hoces...
Mislim da si "prebacio" sa tim razmisljanjem bar moj pogled na potragu.
Odbijene noge,ranjavanja u trbuh,polomljene vilice,divljac udarena autom..ima tog jos....ali cilj je da se sto brze nadje i lisi nepotrebne patnje..to je za mene to!!! teaa
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 18:25:29
a ko si ti da se tebe nesto pita????
nisu tvoji preci imisljai pse da ti sad izmisljas toplu vodu???!!!!!!!!!!!!

pricamo o krvnom tragu! 
beginnt frühestens vier Stunden nach dem Fehlschuss
znaci pocinje naj ranije 4 sata poslje ranjavanja (ili ti pogresnog pogotka bukvalni prevod)

i od sad tek možemo pocet o krvnom tragu pricat!

a te stvri jeli bi ja ili bi nebi! meni sve pada u vatri! pa tako da ja to i netrebam!
ako gađam onda je to to! ako negađam onda je mogu biti ranjen! ali to je moje!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 18:32:00
A ma,nije mi jasno sta ti trazis poslije 4h ? Kolateralnu stetu ili sta?
Po kojem zakonu etickom,moralnom,ljudskom ili zovi ga kako hoces je to prihvatljivo?! uf
Vidis da ima ljudi sto imaju pse da traze divljac i danima ako treba(i svaka im cast) ali ne vidim razloga zasto se mora nesto komplikovati?
Sta sad...svabe samo ranjavaju ili se samo po njima ravna?! happi just
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 18:41:03
A ma,nije mi jasno sta ti trazis poslije 4h ? Kolateralnu stetu ili sta?
Po kojem zakonu etickom,moralnom,ljudskom ili zovi ga kako hoces je to prihvatljivo?! uf
Vidis da ima ljudi sto imaju pse da traze divljac i danima ako treba(i svaka im cast) ali ne vidim razloga zasto se mora nesto komplikovati?
Sta sad...svabe samo ranjavaju ili se samo po njima ravna?! happi just

pa po komeces se ti ravnat=? 
nekažem ja da je to loše ili krvi šta vi tragate dat ili tad,, nema ni zakona ni nekih gluposti!
samo ima zanat koji je izucen prje nas sviju ovdje!
sad mi pametni a oni glupi?

ili šta je sa time de mi objasni tragaš ranjenu divljac "njoj pun kurac" ranjena, oce da legne da dođe sebi od šoka?=
kad eto ti ide fulđija i njegov pas opet joj adrenalin u mozak šibaju opet se pati i trci jebe macku mater=?


pa šta ti misliš dali je divljaci to super šta je ti još ganjaš? ili joj je draze da crkne u logi ili da crkne pod nekim pritiskom i da tako napravi nekoliko kilometara a nikad je vise ni ne nađeš*?!

sva je u vecini slucajeva ta da daš priliku divljaci da se smiri!!!! koliko moze!
a ne da je svakih 20 minuta uznemiravas!

ili o tome nisi razmisljo?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 18:45:06
Sat vremena joj je dovoljno ako ne trcis kroz sumu kilometrima sa razmisljanjem "tu je....ma mozda tamo...." i tako dalje,neposredno poslije nastrela. Smiris zivce,budes tih,ne trazis daleko od mjesta nastrela....zalegne brzo i u blizini. d4
Ako mi ne vjerujes pitaj te tvoje sto znaju...hajde molim te!! happi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 18:47:58
Sat vremena joj je dovoljno ako ne trcis kroz sumu kilometrima sa razmisljanjem "tu je....ma mozda tamo...." i tako dalje,neposredno poslije nastrela. Smiris zivce,budes tih,ne trazis daleko od mjesta nastrela....zalegne brzo i u blizini. d4
Ako mi ne vjerujes pitaj te tvoje sto znaju...hajde molim te!! happi

pa nepitam nikoga ništa! pitam tebe sad! ocemu pricas o krvnom tragu ili o nekoj osobnoj ekspediciji?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 19. 01. 2010. 19:00:20
Ispričavam se ako sam koga uvrijedio a vidim da su neki jako ljuti zato ja sad odlazim. Dobra kob.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 19:05:46
Ispričavam se ako sam koga uvrijedio a vidim da su neki jako ljuti zato ja sad odlazim. Dobra kob.

Kako ste vi suosjecajni!
pa šta ima veze ako neko nema isto mišljenje ko Vi?
a drugo od ovih do sad ovdje niko se nije naljutio!!!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: valdop - 19. 01. 2010. 19:08:31
jel neko pročitao temu - pad u vatri, nešto tu ne štima, malo pada u vatri malo tražimo, pa to je draž lova, kad bi svaki puta palo u vatri, dosadilo bi. kad bi svaki puta tražio ne bih imao ovih dvadesetak i neku kilu viška. kad bi svi imali 8x68S a o čemu bi pisali a znamo da je 8x57 najbolji kalibar a LADA NIVA najbolji terenac (meni je). više bi trebalo pisati o iskustvima potrage koja smo stekli u lovovima, ima i toga, još malo pa ću otvoriti temu, koja je lampa najbolja za krvni trag, mislim da sam dosta  :pferd:
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 19:45:11
Sat vremena joj je dovoljno ako ne trcis kroz sumu kilometrima sa razmisljanjem "tu je....ma mozda tamo...." i tako dalje,neposredno poslije nastrela. Smiris zivce,budes tih,ne trazis daleko od mjesta nastrela....zalegne brzo i u blizini. d4
Ako mi ne vjerujes pitaj te tvoje sto znaju...hajde molim te!! happi

pa nepitam nikoga ništa! pitam tebe sad! ocemu pricas o krvnom tragu ili o nekoj osobnoj ekspediciji?
Pricam ti kad puknes,dodjes tamo i  :shok: nema nista!!!!
Sve je to krvni trag u praksi!!! Kako se ponasati,sta uraditi,kada krenuti,kako olaksati psu i tako....
i naci na kraju tu divljac koja je tako spretno "napucana" a ne cekati ,kao sto bi ti ,da ili svari zrno sto joj je u stomaku ili da joj naraste peta noga ili da crkne u mukama.
I samo da ti kazem....divljac zalegne i dobije "sok stanje"....a ne bjezi od soka...ali i to vjerovatno znas pa si samo pogresno napisao... z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nazime - 19. 01. 2010. 20:01:12
Ja to gledam ovako;
Lovac ode na čeku, u neko doba puca i rani. Onda malo baulja uokolo ne bi li naišao na krv ili bilo kakve tragove pogotka. Nakon sat vremena zove nekoga tko ima psa(nebitno  jel gonič ili ptičar ili nešto drugo, bitno da je pas). I sad oni traže i razglabaju odakle je pucano, na što je pucano s čim itd. Malo bauljaju zajedno sa psom i onda im se više ne da jer je sutra radni dan bla bla. I to je to.
Ako ima sreče, čak i pronađu divljač.

2. slučaj je kada dođe npr. španjolac i plaća lov i trofej. Sjedne na čeku i u neko doba i on puca ali odlazi. Odlaze on i pratnja u dom ili kud već, obavještavaju vodiča krvosljednika(jer je normalno da ako već prodaješ trofej za brdo para i imaš krvosljednika, jer ne pucaju svi da im pada u vatri).
Lovac plača i on normalno očekuje da će se tražiti po krvnom tragu.
Nakon nekoliko sati ili čak ujutro(procjenjuju opet hoće li i divljačina biti iskoristiva ako se čeka predugo) kreću u potragu. Vode psa i vodiča na mjesto nastrela i onda vodič i pas preuzimaju.
Dalje ovisi o psu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 20:35:06
E vidis,nazime,mislim da si skroz u pravu ali bih ja onda najradije  slL ....
U jednom slucaju divljac je vrijedna a u drugom(izgleda) nije...zalosno.... uf
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 21:05:02
Sat vremena joj je dovoljno ako ne trcis kroz sumu kilometrima sa razmisljanjem "tu je....ma mozda tamo...." i tako dalje,neposredno poslije nastrela. Smiris zivce,budes tih,ne trazis daleko od mjesta nastrela....zalegne brzo i u blizini. d4
Ako mi ne vjerujes pitaj te tvoje sto znaju...hajde molim te!! happi

pa nepitam nikoga ništa! pitam tebe sad! ocemu pricas o krvnom tragu ili o nekoj osobnoj ekspediciji?
Pricam ti kad puknes,dodjes tamo i  :shok: nema nista!!!!
Sve je to krvni trag u praksi!!! Kako se ponasati,sta uraditi,kada krenuti,kako olaksati psu i tako....
i naci na kraju tu divljac koja je tako spretno "napucana" a ne cekati ,kao sto bi ti ,da ili svari zrno sto joj je u stomaku ili da joj naraste peta noga ili da crkne u mukama.
I samo da ti kazem....divljac zalegne i dobije "sok stanje"....a ne bjezi od soka...ali i to vjerovatno znas pa si samo pogresno napisao... z10

pa to nema veze sa krvnim tragom!!!
kazem kad se nesto napoca srna ima žljezde gdje sve ...... one se luce i ostavljaju mirsne tragove na zemlji!
koji su jaci od reci još nefermertirane krvi!
i pas nesljedi neke kapljice krvi ili nešto vec sam mirs divljaci!

e sad to je za tebe krvni trag za mene nije!
i tu se znaci razilazimo! šta se toga tice!

a ja velim kad divljac dobije šus je u šoku i trba joj dati da legne,,, e sad znaci imala je jedan šok,, sad ti nakon par minuta tvojih sat vremena zadaješ drugi šok! opet se diže i bjezi!!
a sad nebježi više zato šta nezna šta se desilo vec zbog svoje glave!
ili si ti negdje vidjeo da se neko ne bori za zivot nema veze koliko je ranjen!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 19. 01. 2010. 21:27:53
krvosljednik koji se nepusta sa lanca  uf bas me interesuje kako cete vi stic i zaustavit ranjenu divljac  ref mora da ste brzi   ref ovo je ludnica  ref ref ref il  pesi pesi pesi  z1 z1 z1 z1 :smil4226ce1d491b5: :smil4226ce1d491b5: z11 z11 pic
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 21:31:02
Ja samo znam da moj pas prati trag ranjene zivotinje i te kako fino(bolje trenirani psi jos lakse).bez obzira jeli trag star jedan ili par sati..ili 5 sati.Jos da dodam da lakse prati i ostaje na friskijem tragu.
E sad,ako se ta srna digne poslije par sati,bas tako lako,a da je metak ili pas ne stigne...onda vjerovatno nemam pojma o cemu pricam...ali pokazi meni i forumasima da nisam u pravu!!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 21:34:55
krvosljednik koji se nepusta sa lanca  uf bas me interesuje kako cete vi stic i zaustavit ranjenu divljac  ref mora da ste brzi   ref ovo je ludnica  ref ref ref il  pesi pesi pesi  z1 z1 z1 z1 :smil4226ce1d491b5: :smil4226ce1d491b5: z11 z11 pic
Srnu Lilly obara ako je ranjena,losa oblajava...ostalo je na meni. d4
Los se tog malog cuke ne boji ni malo,cak nece ni da ustane,postavis par ljudi na mjesta gdje bi mogao krenuti i onda polako prilazis i  2p.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 21:35:02
Ja samo znam da moj pas prati trag ranjene zivotinje i te kako fino(bolje trenirani psi jos lakse).bez obzira jeli trag star jedan ili par sati..ili 5 sati.Jos da dodam da lakse prati i ostaje na friskijem tragu.
E sad,ako se ta srna digne poslije par sati,bas tako lako,a da je metak ili pas ne stigne...onda vjerovatno nemam pojma o cemu pricam...ali pokazi meni i forumasima da nisam u pravu!!


e sad ga j.....biiiiiiiiiiiiiiiiiiii
ovdje si u pravu! jer drugacije pišeš nego do sad!

ono šta nisi u pravu jest to šta si piso!
sad pišeš 5 sati do sad si piso odmah!

Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 21:42:22
Ja samo znam da moj pas prati trag ranjene zivotinje i te kako fino(bolje trenirani psi jos lakse).bez obzira jeli trag star jedan ili par sati..ili 5 sati.Jos da dodam da lakse prati i ostaje na friskijem tragu.
E sad,ako se ta srna digne poslije par sati,bas tako lako,a da je metak ili pas ne stigne...onda vjerovatno nemam pojma o cemu pricam...ali pokazi meni i forumasima da nisam u pravu!!


e sad ga j.....biiiiiiiiiiiiiiiiiiii
ovdje si u pravu! jer drugacije pišeš nego do sad!

ono šta nisi u pravu jest to šta si piso!
sad pišeš 5 sati do sad si piso odmah!


Misli ti kako hoces,mozes slobodno da tumacis kako ti se svidja,ali ja krecem poslije sat vremena ako imam sanse! zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: File - 19. 01. 2010. 21:44:09
ja krečem onoliko nakon odstrela koliko mi triba da pokupim prijatelja i njegovog :smil4226ce1d491b5:
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 21:49:51
Ja samo znam da moj pas prati trag ranjene zivotinje i te kako fino(bolje trenirani psi jos lakse).bez obzira jeli trag star jedan ili par sati..ili 5 sati.Jos da dodam da lakse prati i ostaje na friskijem tragu.
E sad,ako se ta srna digne poslije par sati,bas tako lako,a da je metak ili pas ne stigne...onda vjerovatno nemam pojma o cemu pricam...ali pokazi meni i forumasima da nisam u pravu!!


e sad ga j.....biiiiiiiiiiiiiiiiiiii
ovdje si u pravu! jer drugacije pišeš nego do sad!

ono šta nisi u pravu jest to šta si piso!
sad pišeš 5 sati do sad si piso odmah!


Misli ti kako hoces,mozes slobodno da tumacis kako ti se svidja,ali ja krecem poslije sat vremena ako imam sanse! zagi

pa ko ti brani????????
nekontam svega mi o cemu je sad stvar?=????==??=?
ja samo tvrdim to šta ti radiš da nema veze sa krvnim tragom?
i to je to! za tebe je to kvni trag za mene nije!

šta je onda bušman koji sljedi ranjenu divljac?
šta on cita ili miriše? kakve tragove?

:_ja velim da ima ju neke norme koje su postavljene! i po kojima se polaže ispit na krvnom tragu!
i ako ti ides na ispit sa psom,, šta je onda?
misliš da ce ti trag biti star sat vremena i ne više???
pa da možeš izaci? i nemas nikakvih drugih mirisa osim krvi na podu?
šta onda? jesi si siguran da ceš dobit taj ispit?=
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 21:54:08
Vrati se na prvu stranicu pa ces vidjeti da se prica o krvnom tragu u "IRL"....a ne o ispitu. zagi
Hajde sad da idemo dalje......
Valjda ima jos ljudi sto imaju iskustva o tom?! Ili? zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 21:58:07
ma ja sad sam još u porešnoj temi ja ne vi  rol rol rol rol rol rol rol rol rol
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 22:02:07
ma ja sad sam još u porešnoj temi ja ne vi  rol rol rol rol rol rol rol rol rol
Nisi...samo si na "fermentiranom" tragu.... happi happi happi
 zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: forn - 19. 01. 2010. 22:11:23
A šta ako napucete divljač pred večer i dok dođes kući i vratiš se a mrak već pao???
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 19. 01. 2010. 22:14:07
A šta ako napucete divljač pred večer i dok dođes kući i vratiš se a mrak već pao???


ako ti mrak ne smeta ideš u jutro!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: File - 19. 01. 2010. 22:15:07
onda pustim pasa da traži i stavim PP u cjev
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 22:18:23
A šta ako napucete divljač pred večer i dok dođes kući i vratiš se a mrak već pao???

Kazes da neces sutra na posao,pozoves dobrog prijatelja,lampe na glavu i na pusku...i pamet u glavu... d4
Ako su srne,nije problem,ako je nesto vece jeste,ali ko ima m..a da puca ima ima i da trazi!
E sad, ovo je moja filozofija,pa se apsolutno ne odnosi na nikog drugog,nego tako ja razmisljam! z10
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 19. 01. 2010. 22:20:00
ako je srndac opasan za hanoveranca, jel ostali pustaju svoje pse na guske il patke, pa mogu i one kljunom oko izbit  rol
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 01. 2010. 22:24:18
Za onolikog hanoverca srndac opasan?! :shok: hao hao
Hocu i ja te droge sto vi koristite?!! hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 20. 01. 2010. 01:07:36
Mozemo mi pricat ovako ja to onako ja to,al valjda se svako slaze da ce uradit onako kako situacija diktira.
Jednom krenes odma,procjenis da je divljac smrtno ranjena i da lezi 20 m i treba je samo pokupit,drugi puta pucas na veprinu i odnese ti pa onda malo cvikas dal ces krenut il cekat zoru,puknes nesto sitno pa krenes bez psa trazit,onda puknes promasis al ipak te nesto kopka pa ides po psa da se uvjeris da si promasio, itd. itd.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 20. 01. 2010. 08:26:53
Kada krenuti u potragu? To je pitanje oko kojega se puno više lovaca nije uspjelo dogovoriti pa sam siguran da neće niti vas nekoliko. Svaka potraga je pitanje za sebe. O čemu ovisi? Ovisi o puno faktora. Prije svega ovisi o vrsti divljači, zatim ovisi o tome kako je divljač reagirala na hitac, odnosno procjena lovca gdje je pogodio, ovisi o vremenskim prilikama itd. Pravi krvosljednik je u stanju pronaći ranjenu divljač i više od 30 sati nakon nastrela, no bitno je da je divljač smrtno ranjena. Kada divljač nije smrtno ranjena krvosljednik će u pravilu napustiti trag, jer on ne prati miris divljači već kombinaciju mirisa krvi i mirisa koji ispušta divljač iz žlijezde između papaka. Kod lošeg pogotka preostaje da se teren preštanda i da se pusti pogonič. Ako je pogodak dobar, bez sumnje nije rano krenuti 1 sat nakon nastrela jer takva divljač kada zalegne i leži 1 sat u pravilu iskrvari i ugine, a krvosljednik dovede do nje. Ako se divljač digne nakon 1 sat traženja neće se naći klasičnom potragom krvosljednikom.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: proof - 20. 01. 2010. 08:30:57
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 20. 01. 2010. 08:44:43
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.  

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.

jeste profesore prvi krvosljednik ide na hladan trag! i to je krvni trag!
ovo kako si ti naveo (ostalo)  je potraga!
---------------------------------------
moje osobitio iskustvo odstreljen srnjak koji je otišo 15metara jos! kiša padala taj dan top je bila subota, padala nedelju i ponedeljak! i ja se napravim pametam ode sa psom u ponedeljak u lovište da vidm oceli šta osjetiti od krvi itd,, (usput neku hranilicu iso da radim)
dođem na mjesto gdje je srnjak pokupio sus pas reagira na te neke mirise i ode tih 15metara i stane! i vrati se!
meni je bilo to dovoljno da me zacudi da još nesto uopce osjeti!
e sad jeli to bilo neko cudo ili samo nešto šta ja nemogu skontati! neznam
vidio sam samo po psu kako je na to reagiro "i eto odradio je tako kako je odradio"
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 20. 01. 2010. 09:30:27
pravi krvosljednik ima da prati trag divljači, mrtvu divljač da oblajava, da ranjenu divljač zaustavi, odnosno oblajava je i time daje šansu lovcu da se prišulja i usmrti divljač. Pas koji prati krvavi trag ne smije ostaviti ranjenu i mrtvu divljač nego ju mora oblajavati. E sad to što neki psi ne rade baš tako to je već drugi par opanaka 
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 20. 01. 2010. 09:34:10
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.

Još jedanput ponavljam: za pravog krvosljednika i 30 sati star trag nije problem, ako je pogodak dobar. Ako je štrajf, onda neće pomoći ništa. Pravi lovac će uvijek otići na mjesto gdje je stajala divljač i potražiti znakove pogotka. Kod veće divljači to ne mora biti krv, jer je poznato da vepar nekada pokaže krv tek nakon nekog vremena, a jelen im kožu koja se "pomiče" pa se dogodi da je smrtno ranjen, a krv je bacio metar ili dva prije nego što se srušio (to se meni dogodilo). Trag ranjavanja može biti i trag papaka koji su bitno razmaknuti, ili nepravilan raspored traga papaka itd. Ukoliko se ne može naći vidljivi trag ranjavanja, preporuka je da se ipak uvijek dovede krvosljednik, ali ponavljam krvosljednik, koji će nam svojim ponašanjem pokazati da li se radi o pogotku ili je ipak bio promašaj. Zašto baš krvosljednik? Pa zato jer će gonič ili neki drugi pas koji nije krvosljednik krenuti po tragu instinktivno prateći miris divljači, dok će krvosljednik dobiti u nos miris koji odaje divljač koja je ranjena. Ukoliko ne krene na trag, a tragovi ranjavanja nisu nađeni tada sa sigurnošću možemo zaključiti da se radilo o promašaju i poraditi na tehnici pucanja.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 20. 01. 2010. 09:48:32
pravi krvosljednik ima da prati trag divljači, mrtvu divljač da oblajava, da ranjenu divljač zaustavi, odnosno oblajava je i time daje šansu lovcu da se prišulja i usmrti divljač. Pas koji prati krvavi trag ne smije ostaviti ranjenu i mrtvu divljač nego ju mora oblajavati. E sad to što neki psi ne rade baš tako to je već drugi par opanaka 

nemora je oblajavat!
ima još nešto!
koje se koristi više kod pticara da pas se pusti na trag i čeka se da trazi lovac stoji i nehoda za psom!
vec ga ceka! pas ima oko vrata ogrlicu i na njoj 10cm komad drveta! i kad pas pronađe divljac zagrize taj komad drveta to znaci da je pronaso divljac vraca se gazdi sa tim drvetom u zubima, i signalizira gazdi da je pronaso! onda idu zajedno do leša!  ;)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 20. 01. 2010. 10:22:00
kodmene se pas uvijek dovodi jer promasaja nema i ja u to nevjerujem, moram jos napomenut da ovdje nema pucanja preko 200m
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: josip89 - 20. 01. 2010. 10:40:49
tava bili mi pojasnio ono s jelenom i kožom baš me zainteresiralo
jer se meni dogodilo da nismo mogli nać krv već tek kad smo ga našli (pao je blizu ali svejedno)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 20. 01. 2010. 11:30:48
Jelen, a jednako tako i konj, ima kožu koja se pomiće u odnosu na tkivo (meso). Tako se često dogodi da nakon pogotka se divljač propne i krene u trk, a zbog kretnji koža ne zadrži istu poziciju koju je imala kada je divljač mirovala. Na taj se način spriječi izlazak krvi, a divljač je smrtno ranjena i krvarenje se odvija unutar samog organizma.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: josip89 - 20. 01. 2010. 11:44:32
zato je njih dobro po plečki da mu se kosti polome

već sam reko da mi se to dogodilo bio je nešto dalje dobio šus (iza plećke) i lego nakon maksimalono 100 metara a krvi tek par metara nakon pada
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 20. 01. 2010. 11:46:53
Vrlo čest slučaj kod lova na jelene. Desio se i meni, no na sreču nakon pola sata našli jelena.

Pozdrav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: josip89 - 20. 01. 2010. 11:50:13
ma ovo meni nije ni bila potraga našli ga odma već me iznenadilo što nije bilo nigdje krvi a prošo mu je metak i kroz jetru i oba plućna krila
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: antoniog - 20. 01. 2010. 11:54:20
Nisu se vidjele kapi krvi ,nego iz pluča izlazi u vidu maglice ,koja se nevidi okom ,zato je potreban pas krvosljednik.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: josip89 - 20. 01. 2010. 12:24:37
dobro je znati
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 20. 01. 2010. 12:34:52
80m,kal 30-06,pogodak nije za pohvalu,pogresno procjenio mjesto na kojem je stajao,ostavio ga sat da se smiri,nasla ga terijerka nakon 100m....i gdje ce on poslije sat vremena?! happi
Nekad mislim decki da vi samo teoretisete.... hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Goran - 20. 01. 2010. 13:09:09
Evo jedan mali dodatak ovoj temi!
Pozitivan pogodak mladog vepra sa nekih 90 m.
Trag 1 na mjestu gdje je pogodjen i pao da bi se onda ustao i pobjegao kroz travu.
Trag 2 nakon 50 m bijega
Trag 3 nakon 70 m bijega
Trag 4 mjesto gdje je pronadjen nekih 80 m od mjesta gdje je pogodjen. Pronasao ga mladi NLT.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 20. 01. 2010. 13:17:18
Vidim da se opet krenulo u pravom smjeru pa ču se uklučiti u razgovor.
Ovaj forum shvatio sam kao jednu vrstu druženja a ujedno i pomoč mladim lovcima koji se odluče za rad sa psima na krvnom tragu.Smatram da baš i nisu mogli previše naučit od nas.Osim naravno od g."Tave" koji je od nas svih naj ispravnije diskutirao.Mene osobno zanimaju vaša iskustva u potragama,a vjerujem i buduče vodiče pasa.Ne mogu a da se ne osvrnem na komentar kolege Lazara smatram da se krivo izrazio kad je spominjao onaj lanac.A htio bi se nadovezat na temu tako da nekim mladim lovcima ne uništimo moral.Na jednoj od prvih utakmica u radu na krvnom tragu u ljepoj našoj prvi je bio oštrodlaki jazo.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 20. 01. 2010. 13:21:18
E smatram da je to to.
Čestitam Nosler.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 20. 01. 2010. 13:45:12
Imam jos par primjera koji su se desili kroz sve godine lova i samo jednom kad nismo uspjeli tj.pokazalo se da je rana vjerovatno povrsnog karaktera u predjelu spica grudi.
Meni je najvaznije da se postupi pametno neposredno poslije pucanja.
Mozda je nekom cudno,ali ja volim kad se saceka bar 15-20 min prije nego sto se uopste krene na mjesto nastrela...to ja upraznjavam u svakom slucaju.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zoran - 20. 01. 2010. 13:50:43
.....evo ovako kolega puca srnjaka, ja i on idemo prema njemu on se digne i šprint  :shok: ozivio, a pas za njom jedanput dignut pa je nakon 200metara zalego diže ga ponovo pas  i nakon nekih još 100metra obara ga!

moje iskustvo!!!! e sad o cemu se ovdje radi? o svemu samo ovo nema veze sa krvnim tragom!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Macak - 20. 01. 2010. 13:54:19
Mozda je nekom cudno,ali ja volim kad se saceka bar 15-20 min prije nego sto se uopste krene na mjesto nastrela...to ja upraznjavam u svakom slucaju.

Ja cekam cak i duze, prije nego sto pocnem u potragu, vecinom nakon 30 minuta krecem .
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 20. 01. 2010. 13:58:48
Mozda je nekom cudno,ali ja volim kad se saceka bar 15-20 min prije nego sto se uopste krene na mjesto nastrela...to ja upraznjavam u svakom slucaju.

Ja cekam cak i duze, prije nego sto pocnem u potragu, vecinom nakon 30 minuta krecem .
Da pojasnim..izadje srnjak,ja puknem,on padne ili ode,ja u to vrijeme repetiram i...cekam 15-20min i tek onda idem da vidim sta je to "veliki bijeli lovac" napravio,tj.ili nadjem divljac ili imam posao ispred sebe...na to sam mislio! d4
Znaci ne trcim odmah da vidim sta se desilo nego sacekam.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Macak - 20. 01. 2010. 14:12:22
Imamo isti obicaj Nosler...Smatram da je greska ici odmah u potragu, jer ako pogodak nije dobar i ti ides za njom, divljac se samo vise udaljiti sa mjesta nastrela. Ovako ona ne odlazi daleko, smiri se i iskrvari.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 20. 01. 2010. 17:56:58
ja dosad mislio da je ko krava ,al ako je ko konj  fre fre sad sam malo zbunjen  hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Schultz and Larsen - 20. 01. 2010. 20:07:41
A zoki, zoki, vas dva ::)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tava - 21. 01. 2010. 08:25:05
Moje je zlatno pravilo koje sam naučio od starijih lovaca da niti jednoj divljači koja je pala ne prilazim već da zapalim cigaretu, a kada dovršim mogu mirno ići vidjeti što sam učinio. Ako se divljač tada digne, označim vidljivi trag i po psa. To je to.

Pozdrav

PS

Lazo, pa i po konstituciji je sličniji konju nego kravi  hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: josip89 - 21. 01. 2010. 10:15:31
to su i mene učili
makar ih znam par koji imaju još bolji način poslje kojeg nijedna divljač se ne diže i ne bježi
a oni odma poduplavaju i problem rješen
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 21. 01. 2010. 10:49:33
Da to tako radimo mi ali nažalost ne i velika večina drugih lovaca što je žalosno.Desilo mi se puno puta da me zovu u potragu tek kad skuže da nemaju šanse pronači divljač, a prije toga su pretražili "pola lovišta" naravno sa svojim psima.Mislim da znate o čemu pričam nije moguče da se niste susretali s tim.Što se tiče ne izbacivanja krvi prilikom pogotka dešava se bez obzira na dobar pogodak to je zbog stanja šoka divljači.Divljč nakon pogotka ne mora ni past bez obzira što je pogodak u redu.Eto pucao sam na jelena na nekih 80 do 100m bio mi je okrenut prsima nije pao samo je odskočio ni kapi krvi samo nešto dlake u potragu sam krenuo drugi dan zbog mraka.Našao sam ga nakon 200m polomljen grudni koš s rupom ko stisnuta šaka.
Dobra kob.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 21. 01. 2010. 15:10:39
Jedan od mojih prijatelja je isto gledao mjesto nastrela njegovog jelena i bio ubjedjen da je promasio....ali mom psu su bile jako interesantne njegove cizme..... happi
Malo poslije tog smo jelena nasli i nastupilo je  sauf
Prva kap krvi koju sam vidjeo je bila nekih 100m od mjesta pucanja a zrno je proslokoso kroz tijelo i stalo u butu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: scaut - 22. 01. 2010. 10:37:58
Jedan od mojih prijatelja je isto gledao mjesto nastrela njegovog jelena i bio ubjedjen da je promasio....ali mom psu su bile jako interesantne njegove cizme..... happi
Malo poslije tog smo jelena nasli i nastupilo je  sauf
Prva kap krvi koju sam vidjeo je bila nekih 100m od mjesta pucanja a zrno je proslokoso kroz tijelo i stalo u butu.
To ti je dokaz da imaš pravog psa jer je kolega na mjestu nastrela divljači pokupio baš one mirise koje divljač luči prilikom pogotka a pokojima se razlikuje od zdrave divljači.očito da je pas svoj zadatak shvatio kako treb a to je i bit igre.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 15. 05. 2011. 09:12:32
Da malo oživimo temu, jučer sam s Alfijem imao prvu potragu ljetos, mlad srnjak je bio ranjen u prednju ljevu nogu malo pod koljenom, nakon slabog kilometra sam Alfa pustio s povodca i on je srnjaka zaustavio  :smil4226ce1d491b5: i držao do mog dolaska. Iako je lani več zadavio ranjenog srnjaka ne znam zašto ga je jučer samo čuvao, možda se nije dovoljno upirao, kad sam došao do njih je srnjak samo žalostno čekao kraj muka paci.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 15. 05. 2011. 09:22:08
Nije za vjerovati koliko se tu "mlati prazna slama".

Netko traži na vrućem, a netko na hladnom tragu. To je ona priča o 4 - 5 sati nakon toliko se smatra hladan trag i to je teži i zahtjevniji posao.

Glavno pitanje da li radite kontrolnu potragu ako ne pronađete znakove ranjavanja na mjestu gdje se pucalo i mislite da je bio čisti promašaj. Neke statistike pokazuju da se prilikom takvih kontrolnih potraga pronalazi značajan postotak divljači za koju bi inače mislili da je promašena.

Iz mog skromnog iskustva hladni trag je jednostavniji jer ima vise mirisa, bar je meni tako Alfi pokazao, umireniji je na hladnim tragu nego na vručem gdje samo leti i misli da je divljač iza prvog grma.
Nakon svakog pucnja na divljač se radi kontrola sa psom, naravno ako divljač nije pala u vatri. Nije važno jel ima krvi na litre ili nema ni kapljice, več je dokazano da dosta puta tek nakon kakvih 100m ljudi vide prvu kapljicu, a pas ju nanjuši več na nastrelu. zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 02. 11. 2011. 11:40:19
Ako nekome treba ostao mi je jedan remen za krvni trag 10m dužine, profil 5x10mm.
Remen je vrhunski ručni rad i nekorišten je. Cijena je 70€
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 02. 11. 2011. 12:41:13
iz mog iskustva divljac se uvijek trazi jer promasaja nema, jedino ako je lovac corav
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 02. 11. 2011. 15:29:08
Ima i čoravih lovaca, ja sam več našao rupu u drvetu na dva metra visine kad je jedan junak gadjao na lane.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 02. 11. 2011. 16:20:32
Ovakav krvni trag bude uglavnom sa sretnim ishodom....
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 02. 11. 2011. 18:41:45
Sretnim za koga i od koga je ta krv ako se smije znati.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 02. 11. 2011. 22:17:09
Sretnim za koga i od koga je ta krv ako se smije znati.
Sretnim za lovca....srnjak,pogodak kroz pluca... teaa
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: magwin - 02. 11. 2011. 23:59:13
i to vjerojatno sa 9.3...  happi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ivo samoborec - 03. 11. 2011. 07:40:16
Kak je krvni trag na cesti ja mislim da je bio pogodak sa blatobranom ili napred  sa maskom ...no ne vidi se stakla....kapljice od izcurelog kilera...........salim sa naravno!!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: evaeva - 03. 11. 2011. 17:25:56
Po svemu sudeći prostrjel na obje strane gdje divljač ispumpava krv na ulaznu i izlaznu ranu i to u velikoj količini obzirom da se radi o srnjaku. To je ipak trebao biti pad u vatri teaa.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 03. 11. 2011. 18:46:09
7x65R...prostrel pluca a vidi se od kud je dosao i gdje je pao pa se digao i nastavio dalje nekih 50m. U svakom slucaju vidi se dobro na putu kako krv sprica a na travi je ipak teze to tako detaljno snimiti. Zbog tog sam i uslikao. Pas nije imao nikakvih problema da ga prati(mislim da to svi vec pretpostavljaju).
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 03. 11. 2011. 18:50:59
Izmedju gubitka krvi i smrti se desavaju i neke druge stvari a za to vrijeme noge i dalje mlate
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: KOBI - 09. 11. 2011. 01:29:32
 rostilj
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Brane - 09. 11. 2011. 20:50:45
... ee kobii  nosl  ... i slike i teren su  d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 18. 12. 2011. 23:07:54
Svaki krvni trag je drugačiji ali svako tolko se desi   ali kako.
Tako je bilo i prije par dana, kolega Janez je pucao na srnu kasno popodne i na nastrelu našao par duguljastih koščica od noge, sljedeče jutro smo u 7 sati, 14 sati nakon ranjavanja došli na trag i za prvih 400m smo potrošili pola sata jer je bilo puno svježih jelenskih tragova, Alf je polako sve  z6 i dignuo srnu, tako ranjenu je gonio preko brda i dolina sve dalje od nas, Janez se je vratio u auto i krenuo putem ako ga negdje naprijed slučajno čuje a ja sam krenuo u smjeru gdje smo ga zadnje čuli. Nakon sat vremena se sretnemo na cesti i kaže da je čuo Alfa i čini mu se da je čuo  da davi srnu, to je bilo udaljeno 15min vožnje po šumskoj cesti, kad smo stigli tamo gdje ga je čuo sam počeo zvati Alfa ako je stvarno zadavio da me odvede do srne. Baš tad Janezu zazvoni telefon i kaže da ga je zvao neki čovjek iz sela udaljenog još 20min vožnje od nas i da je kod njega na dvorištu pas sa narančastim prslukom i praporcima oko vrata zadavio srnu i sjedi pored nje. Samo smo se pogledali i brzo otrčali do auta i još brže došli do sela, kad tamo Alf sjedi pored srne na sred dvorišta i maše repom peso.
Čudili smo se kako je srna bježala tako dugo (2sata) i tako daleko (dobrih 15km), a još veče čuđenje je sljedilo kad smo očistili srnu i utvrdili da je metak prošao nisko kroz oba plučna krila ččč kaaj
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: evaeva - 19. 12. 2011. 10:15:41
E to je krvosljednik just, malo je čudno da srna sa takvim oštećenjem pluća ode toliko daleko, ali ipak divlje je divlje, dobro da je na kraju cijele ove priče ranjena srna ipak pronađena.
Naslov: Odg: Krvna potraga 4/9/2012
Autor: fruškogorac - 07. 09. 2012. 14:22:11
krvna potraga 4/9/2012
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 07. 09. 2012. 14:25:50
krvna potraga 7/9/2012
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: uskok - 07. 09. 2012. 15:09:20
Bravo fruskogorac ! Samo tako! d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lovočuvar - 09. 09. 2012. 23:37:16
Svaka čast prijatelju,čestitam na uspješnoj potrazi i dobrom psu!  zagi A moram i sretnom lovcu čestitati kada ga vidim!
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 10. 09. 2012. 10:03:38
 d4 just just just
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 11. 09. 2012. 15:07:05
čestitam ODRU PIŠKOREVAČKOM  1liga
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 23. 09. 2012. 16:49:39
  z6  bravooo OP
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 23. 09. 2012. 22:13:49
Hirschbrunft in Masuren Teil 3 (http://www.youtube.com/watch?v=-QUDkYaec5g#)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 23. 09. 2012. 22:45:32
  z6  bravooo OP
Danas uspješan KT slike slijede.
Naslov: Krvna potraga 24/9/2012
Autor: fruškogorac - 24. 09. 2012. 23:39:13
24/9/2012
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 24. 09. 2012. 23:51:08
Cestitam! zagi
Mozda bi tema bila zanimljivija ako bi se dodalo malo detalja...opis terena,duzina potrage,sa cim je pucano itd....inace nema neku vrijednost. sor
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: antoniog - 25. 09. 2012. 06:53:30
Svaka čast prijatelju  ,ali   z2  je vrhunski .
Dali još uvijek plačaju 500 eura po nađenom jelenu ili su smanjili tarifu ?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Štef - 25. 09. 2012. 10:12:10
 Svaka čast za potrage !  zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 25. 09. 2012. 10:35:02
Cestitam! zagi
Mozda bi tema bila zanimljivija ako bi se dodalo malo detalja...opis terena,duzina potrage,sa cim je pucano itd....inace nema neku vrijednost. sor
Vjerojatno kad bih opisao prvu i treću potragu mnogi bi ovdje rekli da pišem laži pa ću to ostaviti za svoju dušu.
Ako ovo nema neku vrijednost pa što to onda ima.
Samo ću reći ovo da niti jedan odstreleni jelen nije imao prostrelnu ranu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 25. 09. 2012. 10:44:23
Pa bez detalja je to samo jelen+pas....nista sa nicim... tsd
Podiglo bi vrijednost i temi i psu a i dobro doslo i svim sto ovo gledaju da ima vise detalja,kao sto sam i ranije rekao. zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 25. 09. 2012. 21:28:37
 nesmijemnista :Copy of prima: nocom
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 25. 09. 2012. 22:14:48
Možeš ti reći da sam mu ja postavljao krvnu potragu.
A ja neću reći što je rekao Schidli u Sloveniji kad si ga vodio na krvnom tragu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 25. 09. 2012. 22:20:08
Samo ti reci šta je bilo, ne sekiraj se za one koji misle da lažeš, takvi su samo ljubomorni , tu smo da izmjenjujemo iskustva i učimo se jedni od drugih, ni mojoj priči da je srna bježala pred psom 15 km sigurno netko ne vjeruje ali tak je bilo  z6
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 25. 09. 2012. 22:27:40
Svaka čast prijatelju  ,ali   z2  je vrhunski .
Dali još uvijek plačaju 500 eura po nađenom jelenu ili su smanjili tarifu ?
[/quote
 :shok: Koja sam ja budala kad se vučem za psom po grmlju i brdima i na kraju kažem pamti pa vrati, ako se vozim malo dalje mi daju 20€ :tommy: Gdje je takva tarifa da se uguram za jednu potragu pa da Alfi dobije GPS za nagradu z1
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 26. 09. 2012. 06:07:33
Samo ti reci šta je bilo, ne sekiraj se za one koji misle da lažeš, takvi su samo ljubomorni , tu smo da izmjenjujemo iskustva i učimo se jedni od drugih, ni mojoj priči da je srna bježala pred psom 15 km sigurno netko ne vjeruje ali tak je bilo  z6
srna bjezala 15 km  :shok: stvarno treba razmijenit iskustva , mozda se nesto i nauci ......
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 26. 09. 2012. 08:04:21
Možeš ti reći da sam mu ja postavljao krvnu potragu.
A ja neću reći što je rekao Schidli u Sloveniji kad si ga vodio na krvnom tragu.
teaa bravooohttp://www.youtube.com/watch?v=UQCcX5wWdmU ludiloo
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 26. 09. 2012. 08:05:54
Untitled 0082 (http://www.youtube.com/watch?v=UQCcX5wWdmU#)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 26. 09. 2012. 08:52:48
Napiši što je SCHIDL rekao poslije krvnog traga.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 26. 09. 2012. 10:31:31
da je pas bolji od vodica ,, na sto sam ponosan  gss
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 27. 09. 2012. 09:19:24
Dejane ima ljudi u nas koji imaju toliko potraga samo se za njih baš nezna, a za forume baš i nemaju vremena. Ima čovjek u Slavoniji koji skoro svaki drugi dan ima po koju potragu!
Inače svaka čast Dik-u!
Ako netko zna ovog čovjeka volio bih ga upoznati. Hvala unaprijed.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 27. 09. 2012. 11:23:02
Samo ti reci šta je bilo, ne sekiraj se za one koji misle da lažeš, takvi su samo ljubomorni , tu smo da izmjenjujemo iskustva i učimo se jedni od drugih, ni mojoj priči da je srna bježala pred psom 15 km sigurno netko ne vjeruje ali tak je bilo  z6
srna bjezala 15 km  :shok: stvarno treba razmijenit iskustva , mozda se nesto i nauci ......
Od mjesta gdje je pas počeo gonit do kuče gdje ju je zadavio je 8 km zračne linije a teren je jako brdovit 900m nad morem.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 27. 09. 2012. 14:25:06
Dejane ima ljudi u nas koji imaju toliko potraga samo se za njih baš nezna, a za forume baš i nemaju vremena. Ima čovjek u Slavoniji koji skoro svaki drugi dan ima po koju potragu!
Inače svaka čast Dik-u!
Ako netko zna ovog čovjeka volio bih ga upoznati. Hvala unaprijed.
nekada davno sam ja  tražio u sezoni kad je krenula rika .. normalno da nisam sve našao ..ali nisam se nikada slikao sa divljači koju nisam pronašao tsd heheh ktiz  hao hao hao hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 27. 09. 2012. 17:36:17
Ti si tražio dok te ljudi nisu bolje upoznali. Sad ti ostaje samo spužvica  hao hao hao hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 27. 09. 2012. 17:59:12
Samo ti reci šta je bilo, ne sekiraj se za one koji misle da lažeš, takvi su samo ljubomorni , tu smo da izmjenjujemo iskustva i učimo se jedni od drugih, ni mojoj priči da je srna bježala pred psom 15 km sigurno netko ne vjeruje ali tak je bilo  z6
srna bjezala 15 km  :shok: stvarno treba razmijenit iskustva , mozda se nesto i nauci ......
Od mjesta gdje je pas počeo gonit do kuče gdje ju je zadavio je 8 km zračne linije a teren je jako brdovit 900m nad morem.
Pa to je lov a ne potraga
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 27. 09. 2012. 18:55:41
Ti si tražio dok te ljudi nisu bolje upoznali. Sad ti ostaje samo spužvica  hao hao hao hao hao hao hao hao hao
Da upravu si. nekada sam i ja za cugu i porciju graha tražio. kao ti sad ,,,pošto više nedupuštam da ljudi brišu noge na moj trud rad... kao i tebi što nisam više dozvolio... normalno je da se ljudima nesvidam....reci ti nama koliko si ti upče našao tih jelena ...nešto tu neštima  :shok:
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 29. 09. 2012. 17:23:26
Danas ponovo odrađen  z6 slike i opširan izvještaj slijede, idem malo odmoriti.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 01. 10. 2012. 09:11:52
Zove me lovočuvar oko 9 45 da ima ranjenog jelena koji je pucan u 6 30, kaže mi da je jelen teško ranjen što su zaključili po snimci jer je cijeli događaj snimljen. Lovočuvar mi kaže da oni idu zatvoriti taj odjel da se kojim slučajem ne bi jelen izvukao i da će oni malo probati potražiti što mi nije nikako odgovaralo jer će raznijeti krv što će psu otežati sam rad. Lovočuvar mi je objasnio gdje trebam doći i ja dolazim oko 11 sati. Na mjestu nastrela me čeka lovočuvar Josa Klarić koji mi opisuje cijelu situaciju u kratkim crtama i kaže da je jelen viđen u odjelu ali nisu mogli pucati na njega jer ih je osjetio i da su pratili krv jedno vrijeme i da su je izgubili. Uzimam psa i krećem sa mjesta nastrela i pas mi odmah kreće sa visokim nosom i štekti na tragu, moj zaključak je bio da jelen nije daleko i kažem Josi koji ide samnom  da ću psa pustiti i da će ga on držati ako je vjerovati snimku da je teško ranjen. Puštam psa i odmah pušta glas i brzim korakom ga pratimo i ne zadugo čuje se gdje pas drži u mjestu i kroz misli mi prođe da će ovo trajati jako kratko. Kad odjednom čujem psa kako odlazi dalje od nas i sa manje glasa kao da je nesiguran na tragu. Žurim da što prije stignem psa i dolazim na tvrdu cestu gdje vidim jednog od lovočuvara bez puške koji je udaljen od mene 300 metara i nešto mi pokazuje i ne zadugo vidim psa da prelazi istu sa dosta glasa. Žurim do toga mjesta da vidim jeli ima krvi, gledam tražim ne mogu naći ni kap krvi. Ne zadugo dolazi lovočuvar Tomica koji je bio na cesti i kaže mi da su tu prešle dvije srne i dvoje lanadi. Psa čujem u daljini gdje se povremeno javlja i nakon dvije tri minute prestaje lajati i odmah ga zovem i tu ga čekamo desetak minuta i odlučujem da ga više neću čekati jer mi tu nešto ne štima što ga tako dugo nema. Odlazim do auta i uzimam kuju i krećem od početka, kuja upija mirise nekih 20 sekundi i kreće veselo i sigurno i vodi me do mjesta gdje su lovočuvari izgubili krv i tu stajemo i dajem kuji da se napije vode i krećemo dalje i kuja od toga mjesta ne zadugo pronalazi krv što nam govori da smo na pravom tragu. Nakon dvjestotinjak metara vidimo da trag vodi preko ceste preko koje je prešao pas ali ne na tome mjestu već nekih 150 metara dalje. Izlazimo na cestu i čekamo da se ostali lovočuvari prebace i zatvore taj dio šume u koji je prešao. Dok čekamo vidim da kod auta nešto ima i kažem Josi da pogleda na optiku jeli tamo pas i on odgovara da je i da ga zovem što nisam napravio jer da ga zovem nemam kud sa njim i samo će mi sad smetati kuji ili kuja njemu. Nakon 15 minuta krećemo dalje i nalazimo novu krv što je dobar znak i poslije toga krvi sve manje i manje ali kuja i dalje ide sigurno i niskim nosom što je dobar znak, nakon 200 metara od prelaska ceste čujemo gdje jelen krši ispred nas i ne zadugo nailazimo gdje je ležao i tu kuja počme da laje i vuče što jače može. Prolazimo i taj odjel i čekamo svakog momenta da se čuje pucanj. Dolazimo do odjela koji je ograđen i kuja uporno hoće da prođe kroz žicu ali lovočuvar kaže da on nije preskoćio žicu već da je išao uz žicu i dok ja tvrdim da je jelen preskočio u tom momentu se čuje pucanj ne daleko od nas i Tomica javlja da je jelen pao. I dolazimo do Tomice i on potvrđuje da su moje tvrdnje točne da je jelen preskočio žicu. Jelen od 170 do 175 točaka.
Pucano na 150 metaera sa 8-68 pogodak visoka desna nadkoljenica lovac iz Francuske.
Još i sad pokušavam odgonetnuti što je se desilo sa psom da je napustio trag jelena i prebacio se na srne i da nije došao na moje pozive.
Slike slijede,  što ću kad se ja volim slikati.  hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 01. 10. 2012. 10:02:49
E ovo se zove izvjestaj sa terena..to se trazi!!! just just just zagi
Svaka cast na obavljenom poslu a slike su dobrodosle! d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 04. 10. 2012. 08:06:01
krvna potraga 7/9/2012
Lovočuvar me zove oko 21 sat da ima ranjenog jelena i da dođem ujutro u 5 sati na lovačku kuću i odgovaram da nema problema. Po završetku razgovora odmah se upitam što ćemo tako rano jer još je u to vrijeme mrak.
Dolazim na lovačku kuću u 5 i 10 kad tamo cijela ekipa već čeka. Dolazi mi lovočuvar Tomica i kaže da ćemo on, jedan gost i ja ići u potragu. Tu je i ekipa sa HTV-a i pitam jednog od lovočuvara što oni tu rade, on mi odgovara da idu snimati riku i odmah mi pada kamen sa srca jer sam pomislio da ih je poslao moj prijatelj da snime krvnu potragu  hao hao hao hao hao.
Na teren krećemo u 5 i 30 i u vožnji se priča o cijelom događaju. Pucano na 120 metara kalibar neću spominjati i jelen je otišao prema rijeki Studvi koja je udaljena od mjesta nadstrela svega nekih 70 do 80 metara.  Dolazimo za nekih 20 minuta i krećemo lagano prema mjestu nastrela koji je udaljen nekih 300 metara.
Idemo prosjekom uz rijeku Studvu a desno je livada na kojoj je pucan jelen , pas u jednom momentu zastaje i visokim nosom se okreće prema toj livadi i odmah kažem Tomici da je jelen tu blizu. Dolazimo do mjesta nastrela i još se nije razdanilo da je ne bi imali potrebe za krvnom potragom jer jelen leži nekih do 120 metara na toj livadi. Pas je odmah krenuo prema Studvi i pri dolasku iste odmah se vratio prema livadi gdje je i regirao visokim nosom i nakom 50 metara došao do jelena.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 05. 10. 2012. 08:23:37
ajde kad neče niko da napiše da izvještaj o krvnom tragu  zanimljiv i čudan , napisat ču ja .. ludiloo to nema veze sa krvnim tragom ako je tako bilo uf
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 05. 10. 2012. 08:55:43
ajde kad neče niko da napiše da izvještaj o krvnom tragu  zanimljiv i čudan , napisat ču ja .. ludiloo to nema veze sa krvnim tragom ako je tako bilo uf
Kolega dragi ja sam lijepo napisao da je se razdanilo da nije ni  trebao pas, za mene je to ipak bila krvna potraga.
Tvoj mi komentar znači isto kao kad na zidu piše p.č.k..
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: stipa - 05. 10. 2012. 10:03:47
to se odnosi na prvo izvješče,, ovo drugo nisam još ni čitao...jer nemogu doči do zraka od smjeha  hao hao hao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Neno - 05. 10. 2012. 13:21:53
Jedan ovakav majstor s krvosljednikom je vrhunska vrijednost za svako komercijalno lovište.

Fruškogorac  d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 17. 11. 2012. 16:13:50
Slijede nove slike sa KT  z6
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 17. 11. 2012. 16:21:29
Krvna potraga nakon 17 sati.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: evaeva - 17. 11. 2012. 16:42:51
Dobar pogodak, čudno da je lopatar toliko izdržao.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 17. 11. 2012. 17:30:44
To na plećki je izlazna rana, ulazna je kod sastav vrata i plećke što je vidljivo na ovoj slici.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 17. 11. 2012. 17:53:04
Ako je pucano sprijeda mozda se desilo da pluca nisu ni dirnuta...onda je zabavno za potragu.. teaa
Svaka cast u svakom slucaju! d4
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: evaeva - 17. 11. 2012. 18:04:41
Primjer kako nije dobro pucati u divljač sprijeda, bez z5 bila bi izgubljena.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: fruškogorac - 20. 11. 2012. 07:26:26
Jelen je stajao malo koso i pucano je na nekih sedamdeset metara. Pogodak je više nego loš i nije oštećen nit jedan vitalni organ. Procjena lovočuvara je da bi jelen preživio ali sa trajnim posljedicama sa desnom nogom. Na cijelom krvnom tragu koji je bio dug oko jedan kilometar pronađeno je svega desetak kapljica krvi.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Ivanst9 - 25. 02. 2013. 19:54:22
Nešto je tema slabo aktivna, zar nema nikakvih potraga - ili su svi vrhunski strjelci.
Kolege koji rade s psima na krvnom tragu zanima me kako naučit psa da oblajava mrtvu srneću divljač, divlju svinju oblajava bilo mrtva ili živa, isto je i sa jelenom ali dok dođe do srne samo njuši i malo čupa - kako da ga naučim da oblajava i na mrtvo.  Hvala
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 25. 02. 2013. 21:58:03
Ako več oblajava ostalu divljač mu možeš probat postavit trag pa na kraju traga srnu privezat na drvo ili pokrit večom gajbom tako da ne može do nje pa če vjerovatno dati glas . zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Ivanst9 - 26. 02. 2013. 11:35:41
To sam već čuo od nekih kolega da bi trebalo stavit na povišeno ili na drvo da nemože do toga i onda bi valjda pustio glas. U svakom slučaju valjalo bi probat. Hvala Mrki
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: antoniog - 26. 02. 2013. 13:52:08
To sam već čuo od nekih kolega da bi trebalo stavit na povišeno ili na drvo da nemože do toga i onda bi valjda pustio glas. U svakom slučaju valjalo bi probat. Hvala Mrki


Na drvo postavljaiti ili na povišeno, ni slučajno, jer če vam kasnije pas gledati pod krošnju drveta   di  se šta nalazi i  držat če glavu u zraku umjesto da traši spuštenim nosom.
Ova metoda je davno isprobana i katastrofalna se pokazala.
Več je pisano da pas" oblaivač mrtve divljači" vrijedi ZLATA .
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 26. 02. 2013. 14:23:40
Ja se nisam tom metodom vješanja na drvo nikad poslužio, zato sam napisao: ili pod veču gajbu da ne može do nje. Meni se je isto učinilo da to nije previše dobro da se vješa na drvo, ali nekoliko ih je reklo da su imali dobre rezultate. Možda je bila greška kod večine što su sve  i svaki put objesili na drvo a ne samo jedanput zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Ivanst9 - 26. 02. 2013. 15:30:19
Vjerojatno ste u pravu, a što se tiče veče gajbe to bi moglo pomoć. Treba samo radit i pokušavat mislim da se da naučit pogotovo kad oblajava divlju svinju i jelena bude skužio šta treba.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ivica - 13. 05. 2015. 14:31:30
Malo da aktiviram temu pošto je krenula nova lovna sezona.
Friški događaj i jedan lov unazad godinu dana koji je završio potragom ranjenog vepra koji je uspješno pronađen opet uz pomoć mojih lavica.

L.p. Ivica
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Gabro - 13. 05. 2015. 15:25:00
Svaka cast na psima koji rade krvni trag  1liga 1liga
To mi je velika zelja....
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: sus scrofa - 13. 05. 2015. 20:09:44
Svaka čast lavicama.  z6 Bila bi jako velika šteta da je takav vepar izgubljen. 
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Goran - 19. 05. 2015. 07:36:13
Nista ljepse nego lako vildjiv i masivan trag.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 19. 05. 2015. 13:43:26
Ja se ga ne veselim previše, par puta sam krenuo po takvom tragu sa psom, nakon 50m je nestala krv i nakon par km je pas zaustavio svinju sa prostreljenim vratom ili grudnicom, sve su bile još jako živahne kad smo došli do njih.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ivica - 19. 05. 2015. 15:55:34
Što je ljepše nego kad dođeš a divljač još živa adrenalina kao u prići i kod lovca i kod psa.To je car pogonskog lova i u ovom slučaju krvnoga traga sa živom divljači na kraju. u ovom slučaju lovac može postati lovina ako je neoprezan.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 05. 2015. 16:42:25
Što je ljepše nego kad dođeš a divljač još živa adrenalina kao u prići i kod lovca i kod psa.To je car pogonskog lova i u ovom slučaju krvnoga traga sa živom divljači na kraju. u ovom slučaju lovac može postati lovina ako je neoprezan.
Meni je ljepse kad je malo mrtva...manje posla za mene a psu svejedno.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 19. 05. 2015. 17:44:54
Što je ljepše nego kad dođeš a divljač još živa adrenalina kao u prići i kod lovca i kod psa.To je car pogonskog lova i u ovom slučaju krvnoga traga sa živom divljači na kraju. u ovom slučaju lovac može postati lovina ako je neoprezan.
:pferd:
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: tomo6 - 19. 05. 2015. 19:12:22
Meni je isto malo ljepse da je divljac malo mrtva  fre. Inace u pravilu na krvni trag se neide odmah nego nakon nekog vremena, a to vrijeme bi trebalo bit dovoljno da divljac zalegne i iskrvari. A kad je pogon i divljac je ranjena to bi po nekoj logici trebali psi gonici gonit a ne pustit nakon pucnja i onsa oni odrade posao
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 19. 05. 2015. 19:33:20
Nisam imao problema po tom pitanju nikad, uglavnom pasi odrade dobro. Uvijek prilazim lavežu oprezno iako već po tome otprilike znam što je. Jedan je lavež kad je svinja mrtva, drugi kada se brani od pasa. Uglavnom, cijev naprijed i polako. I malo okolo ako treba. Hvala Bogu, ima kamena i visine koliko hoćeš pa se namjestim i završim ako treba. Nikad nismo izgubili smrtno pogođenu divljač, ako je lakše ranjavanje i svinjče se izvalja u kakvom blatu pa ode bez kapi krvi, ne može se tu puno. I to je lov.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 19. 05. 2015. 20:04:21
I bez krvi se nađe ranjena divljač, samo ju treba tražit a ne gonit.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 19. 05. 2015. 20:06:59
Meni je puno draze kad na pocetku nema krvi a onda ga bude sve vise nego da je obratno. 15min cekanja pa onda kraca potraga bez puno buke. Ako nije nadjeno onda je "zajebato bato"...jos vise cekanja... pa onda polako napred.
Na svu srecu je druga opcija rijetka kod ljudi sa kojim lovim.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 19. 05. 2015. 20:26:51
I bez krvi se nađe ranjena divljač, samo ju treba tražit a ne gonit.
Zavisi od terena puno, nekad ode u pm i izgubiš trag kao da nije ni postojao. Kod nas kad je suho ne vidi se ništa, još ako je više svinja i pasi odu par km jbg.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 19. 05. 2015. 21:09:45
Eto vidiš tu se onda vidi razlika između pravog krvosljednika i goniča koji ponekad odradi krvni trag, zato ja svog goniča nisam puštao u pogone nego sam ga specijalizirao za krvni trag i isplatilo se, sad ima 11 godina i još je sposoban bez greške odradit bilo koji trag, samo ga ne puštam sa povodca na ranjene  svinje jer nije tako okretan više. A da si je ispunio dušu kao gonič sam ga pustio da goni  :smil4226ce1d491b5: lisicu i zeca ako sam ih sreo u lovu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: tomo6 - 19. 05. 2015. 22:13:55
Slazem se da treba trazit. A ne gonit. Ali imao sam priliku ic nakrvni trag svinje a nisam znao di je pogodzena, i tako ja i malac idemo po krvnom tragu a on ljepo ispred nas se mice i tak "nekoliko "kilometara dok ja nisam crknuo ii odustao. Pustili oni gonice di sam ja stao a frajer trci ko da i nije ranjen pa ti odi na takav trag ima da ti muda dodzu do poda a on ode  uf
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 19. 05. 2015. 22:57:07
Jedno ja kada se puca sa čeke i traži određena jedinka. Znaš kuda se kreće, odakle dolazi itd. U pogonskom lovu je druga priča, još kad iskaču ko miševi nema tu kraja. Nama divljač ide iz jedne županije u drugu.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: peca - 19. 05. 2015. 23:39:37
Tocno svinje ogromnu udaljnost predju. Koliko su to zilave zivotinje to je za nepovjerovat. Jedne prilike lovci iz susjednog drustva su ranili nazime 50-60kg otprilike, i otislo je u nase loviste ja sam mu sutradan nasao krvni trag sigurno 5-6km od mjesta ranjavanja islo je u grupi sa jos 7-8 komada, bio sam ubijedzen sto posto da ga mrtva nalazim u sljedecih 200m jer teren je brdovit sve je 500-1000m nadmorske visine cudio sam se da je i dotle doslo, i sa psima gonicima sam krenuo za tragom. Tako sam isao sigurno 2km a krvi sve manje i manje na kraju je gotovo nije ni bilo, posto psi nisu uceni na krvni trag oni odlaze i nalaze vepra koji nije bio sa ovom grupom i otjerase ga daleko vise ih nisam cuo, ja nastavljam za tragom jer snijega ima na mjestima i mokro je vidi se fino, tako sam isao jos par kilometara nasao gdje su svinje lezale noc prije i jos dalje sam isao za tragom do granice sa drugim lovistem gdje su presle rijeku i cestu i otisle u trece loviste. Otkud nazimetu tolika snaga neznam ni ja  i to iz karabina ranjeno, poanta svega je da je jedino kod svinja predvidivo da su nepredvidive hhahah i mislim da bi svako loviste trebalo imati psa koji se iskljucivo na krvni trag uci  jer moji psi su taj dan otisli sa krvnog traga na  trag vepra i otjerali ga.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mrki - 20. 05. 2015. 05:18:28
Slazem se da treba trazit. A ne gonit. Ali imao sam priliku ic nakrvni trag svinje a nisam znao di je pogodzena, i tako ja i malac idemo po krvnom tragu a on ljepo ispred nas se mice i tak "nekoliko "kilometara dok ja nisam crknuo ii odustao. Pustili oni gonice di sam ja stao a frajer trci ko da i nije ranjen pa ti odi na takav trag ima da ti muda dodzu do poda a on ode  uf
Pa kad meni pas pokaže da je divljač još živa i da se miče pred nama onda ga treba pustit da ju zaustavi, kao što sam rekao tu se vidi pravi krvosljednik, mnogi imaju uz krvosljednik jednog ili dva goniča koje mu vodi pomočnik pa ih pusti kad treba.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Laufer 223 - 20. 05. 2015. 11:55:04
Peca po zakonu svako lovište koje gospodari visokom divljači MORA imati psa osposobljenog za praćenje krvnog traga. U slučaju ranjenog nazimeta, rana je lakše prirode, noga ili okrznuće koje daje krv, ali divljač ide bez zalijeganja. Da je pogođen bilo gdje u utrobu trpio bi jake bolove i morao zaleći prije ili kasnije. Sama činjenica da si ga pratio kilometrima po teškom terenu govori da je rana lakše prirode.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Huntercro - 20. 05. 2015. 12:53:37
ako nije zalego niti jednom u 500 m - 1000m , zajebi ga ne moraš ga ni trazit, lakša rana zamuljat će blatom i gotovo
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: tomo6 - 20. 05. 2015. 23:11:19
Ja ne zelim da moj krvosljednik bude gonic niti da zaustavlja lakse ranjenog vepra, moj pas radi bez povodca i kad vidi da ga ne stignem pratit on stane ceka me i idemo dalje . To ja trazim od njega i on tako radi, a ko hoce od krvosljednika napravit gonica uzalud je baco pare i vrijeme , za gonica imam braka pa osvrsi lova ili situacije tako koristim i pse
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 20. 05. 2015. 23:52:01
Svako ima svoj način rada sa psom. Ja kažem, da krvosljednik mora biti i gonič. Često treba divljač goniti i zaustavljati, oblajati.... Problem je, što je baš malo pasa u radni kondiciji. Ne čeka nas uvijek mrtva divljač na kraju traga !
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 21. 05. 2015. 08:43:30
Dok sam lovio s goničima imao sam radnu ekipu od 4 psa, mrcine dobro utrenirane. Nikad problema, ranjeno bi zaustavili bez problema. I oborili ako nije baš dobar vepar. Nazimad su hvatali onako,za marendu. Ima tu sto stvari, dobri pasi,upornost i poznavanje terena uvijek bi dali rezultat.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 21. 05. 2015. 09:19:38
Kod nas je krvosljedništvo na visokom nivou. Ne smje svako, da traži. Moraš imati izpit i dozvolu. Ponajviše se koriste dva psa, specialist koji radi spušten ili na lancu i drugi pas obavezno na lancu. Taj drugi je brz i jaki pas, koji može manju divljač i oboriti (gonič, ptičar). Pas specialista treba biti miran, uporan, prvenstveno treba znati raditi na hladnom tragu divljači. Krvosljedništvo je ozbiljna stvar, pogotovo kad se traži medo ili veliki vepar. I vlasnik pasa mora biti u dobroj fizičkoj i psih. kondiciji, inače je bolje, da se ne mota oko toga.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Lazar - 21. 05. 2015. 10:51:29
dozivio sam svasta , jedan od boljih pasa je bio jazavicar , za veliko vepra ovaj mali nije ni los , velike mrcine dobar vepar zacas pocijepa malog jazavicara rijetko....
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Nosler - 21. 05. 2015. 12:23:57
Ja radim samo za moje potrebe i onih sa kojim lovim. Sto bi se reklo neposredno poslije ranjavanja ili koji sat kasnije. Jos nista nije ostalo u sumi. Manje zbog psa a vise sto se korektno puca.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ivica - 29. 05. 2015. 08:25:56
Evo dvije potrage od prošle nedjelje jedna je bila po friškoj krvi znači miris nastrela smrti dok je druga možemo reći  hladni trag nit jedan trag nije bio dug ali zbog nepristupačnosti divljač nije bila uočljiva (crni trn i glog).
U oba dva slučaja moja kujica oštrodlaka jazavčarka Daisy
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 29. 05. 2015. 08:34:50
Lovski blagor, čestitke za Daisy. Jesu problemi navečer kad divljač malo pobegne.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: ivica - 01. 06. 2015. 15:14:42
Zavisi od terena ako je pristupačniji nema problema ako je gustiš sa mladim šumskim podrastom onda ima malo problema ali snađemo se.za sada 100% učinak.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: salic - 31. 07. 2016. 22:27:12
 Poštovanje. Da li netko zna gdje se može nabaviti kožni povodac za krvosljednika?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 10. 08. 2016. 12:58:04
SLOVARMS Divača, 10 m, 50 EUR.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Goran - 30. 08. 2016. 21:03:45
Ovo je bas lijep ducan sa jako prijatnim ljudima i dosta dobrim izvorom robe i jako dobrim cijenama. Usluzni   ljudi a Roesler titan i  tikka cijene nisu za bacit. bas lijepo iznenadjene u prolazu kroz sloveniju.  ugodno iznenadjenje i lijep izbor robe- kupio sam par sitnica i malo sae popriocao sa ljudima koji tu rade.  zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jura_ - 10. 06. 2017. 21:48:08
Kako pravilno postaviti krvni trag za obuku. KOliko krvi, kako često? Može netko napisati osnovna načela kojima se voditi pri postavljanju umjetnog krvnog traga. Na koliko star trag obučavati psa? Kako vremensku uvjeti utječu obuku, tj. dali trag postavljati navečer pa ujutro voditi psa, ili je boje postaviti tjekom dana pa psa navečer voditi?
Trenutno sam počeo obučavati štene brak jazavčara od 10 mjeseci, i ima več 10 do 15 umjetnih krvnih tragova odrađenih uspješno. Uglavnom su bili duljine do 250m i sa cca 1dcl krvi te starosti do 4 sata.
Nebi ga volio krivo učiti pa bi volio čuti kako to radite vi koji ste iskusni.

Hvala unaprijed
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Laufer 223 - 11. 06. 2017. 10:09:40
Nabavi knjigu Dr. Ervin Varga  Pas krvosljednik  izdanje Lovačka knjiga Zagreb 1958. Izuzetna knjiga za obuku krvosljednika.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: jgm - 12. 06. 2017. 09:07:54
Kako pravilno postaviti krvni trag za obuku. KOliko krvi, kako često? Može netko napisati osnovna načela kojima se voditi pri postavljanju umjetnog krvnog traga. Na koliko star trag obučavati psa? Kako vremensku uvjeti utječu obuku, tj. dali trag postavljati navečer pa ujutro voditi psa, ili je boje postaviti tjekom dana pa psa navečer voditi?
Trenutno sam počeo obučavati štene brak jazavčara od 10 mjeseci, i ima več 10 do 15 umjetnih krvnih tragova odrađenih uspješno. Uglavnom su bili duljine do 250m i sa cca 1dcl krvi te starosti do 4 sata.
Nebi ga volio krivo učiti pa bi volio čuti kako to radite vi koji ste iskusni.

Hvala unaprijed

Pas je još mlad, zato nemoj preterivati, osim ako češ ga imat isključivo za krvni trag. I pamti: uvek na kraju traga mora nači divljač (dovoljno je i glava).
Ja sam to radio, kao za ispit. 2 dl krvi za 1km traga, sa 2 okuke od 90°. Na trag sam ga vodio nakon 24 sati.
Tragove sam pravio 2- 3 puta mesečno.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 12. 06. 2017. 09:50:53
Poštovanje. Da li netko zna gdje se može nabaviti kožni povodac za krvosljednika?

Kupiš kvalitetnog konopa na metre koliko ti treba pa napraviš po želji,metalne zakačke ovakve onakve imaš u svakoj boljoj željezariji.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: salic - 12. 06. 2017. 11:03:32
Tako sam si i napravio. Još mi je bolja bila nekakva traka 10m iz Peveca. zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: nenadkc - 12. 06. 2017. 11:51:56
vlasnik sam kuje koja ima položen ispit na krvnom tragu te sklapam ugovore sa društvima koji nemaju psa krvoslijednika. Živim u Koprivnici (48 000)
zainteresirani mogu me nazvati na
098530234
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 09. 07. 2019. 10:57:46
Jučer ujutro pucam po jelenu špiceru. Nije pokazivao pogodak, samo malo polako odtrčao, stane, gleda i onda polako u šumu. Znači promašaj, bi rekao. Ali mi se činilo da sam čuo udarac zrna u tjelo. Pozovem kolega koji ima 3 god. jazavčarku, jako iskusnu na tragu. Kuja na remenu odma nervozno zahvati trag i točno vuče u šumu. Nađe se prva kap krvi, znači pogodak. Kuja stalno vuče, povremeno laje, nađe se i tekučina iz buraga i crijeva. Sa kolegom zaključimo, da se jelenče pomiče izpred nas i odluči da kujicu spusti. Nakon par minuta digne i glasno goni, na kraju laje na mjestu. Previdno se sa kolegom priblizimo, kolega sa samilostnim ruši i smiri divljač. Rad kuje za 5. Svaka udruga bi trebala imati bar jednog psa specialista, da se divljač ne gubi bez veze. Slikica bude.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Gabro - 09. 07. 2019. 13:40:26
Svaka čast za pasa zagi
A tebi čestitke na odstrelu!
Zar se kod vas vec lovi jelenska divljač?
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 09. 07. 2019. 15:39:43
Lovski hvala.
Lovimo lanske muške i ženke, jelen 16.8., košuta i tele 1.9. 
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 12. 07. 2019. 15:48:53
Bravo, Dona i vlasnik  d1
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Gabro - 13. 07. 2019. 09:07:26
Prava poslastica  rostilj rostilj zagi zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 13. 07. 2019. 14:31:28
Valjda bude, probat čemo. Meso odraslog jelena nije ništa posebno, ali ovaj ja mlad.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Gabro - 13. 07. 2019. 15:27:57
Bite če to  1liga
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: tyrol - 13. 07. 2019. 16:59:54
Leon  bravooo za  z6 i za vas
Koliko je otišao jelen od mjesta na kojem je pucano (kad ste ga našli)?
Posebno veselo za  :hundtrinkend:
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 13. 07. 2019. 18:46:02
U akciju jesmo išli odmah u jutro. Kasnije je vruče, opasno za psa. Jelen je napravio 1200 m. Kuja zna svoj posao, puno radi jer kolega sad ne radi i odmah se odzove na poziv. Razmišlja, da nabavi još jednog goniča, za slučaj kad treba zaustavljati ranjeno divljač, jer je brži.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 13. 07. 2019. 22:21:23
Tema je odlična, šteta što nije aktivnija. Radi li netko trag sa NKD? Moja kuja hoće i odradi po PS-u ali nikad nisam razmišljao o tome da je odvedem na ispit. A i nema toga kod nas nikako.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 13. 07. 2019. 23:26:10
Njemac je odličan za traženje po krvi. Neka ti radi kuja i bez ispita, samo da se divljač nađe, rješi...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 14. 07. 2019. 00:48:00
Ma nema greške s njome, nisam je ništa posebno učio. Igrom slučaja gonila je svinjče koje sam oborio, istovremeno je kolega nešto ranio. Bilo je krvi solidno ali zbog terena se lako gubila. Imala je tada oko godinu ipo, vodila me bez greške i čekala bez žurbe kao da to radi stalno.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Ideerp - 14. 07. 2019. 10:23:10
Ma nema greške s njome, nisam je ništa posebno učio. Igrom slučaja gonila je svinjče koje sam oborio, istovremeno je kolega nešto ranio. Bilo je krvi solidno ali zbog terena se lako gubila. Imala je tada oko godinu ipo, vodila me bez greške i čekala bez žurbe kao da to radi stalno.
Ma ako je nešto urođeno nema tu...šta se tiče IPO kod nas u dalmaciji,za ptičare je stalno,goniče slabije a sve ostalo ništa
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mladjo - 15. 07. 2019. 08:06:16
Jučer u jutro oko 6 brat puca na srnjaka, prvi šus u životu na srnjaka, ruke igraju, a srce u grlu... i naravno veli fulao... nisam bio s njim pa mi na kavi prepričava događaj... veli nakon šusa srnjak poskočio i stane i gleda... pa potrči 10m pa opet stane i gleda... i lagano uđe u grm... ok, fulanac... ali ono "poskočio" me kopkalo pa nakon kave ipak odemo pustiti žuću na trag... krvi nema na mjestunastrela... brat pokaže gdje je od prilike srnjak ušao u grm i žućo tu prihvati jednu stazu... teren užas... vrbe i crni trn prerašten travom preko glave... pratim žuću, na stazi nigdje ni kapljice dobrih 100m, ali žućo ide lagano i svako malo njuši grančicu, travu... ali ja ne vidim ni najmanju kapljicu... nakon 150m odjednom nailazimo na lokvu krvi promjera 20cm!! Oho ipak nije fulanac! Tu je zalegao i vjerojatno se digao ispred nas jer je krv friška a od pucanja je prošlo vise od 3 sata... žućo nastavlja dalje po vidljivoj stazi ali krvi dalje opet nema ali ni kapljice... nakon sljedećih 100m na travi vidim opet jednu kapljicu veličine par milimetara i dalje opet ništa... prolazimo jos stotinjak metara trnja i izbijamo na livadu i ti se žućo gubi... dosta jaki vjetar u leđa, vrućina, žućo zakuhao... vraćamo se do auta u hlad i po vode... nakon kratko odmora probamo ponovno, sve iz početka... žućo vodi istom stazom, u milimetar... i opet se gubi nakon izlaska na livadu... pre vruće je, vjetar jak a žućko je ko prase... odustajemo... vjerojatno ranjavanje u nogu ili neki niski "štrajf"... jer da je bilo kakav prostrel kroz tijelo bilo bi na šibama uz koje je prolazio barem nekakav trag krvi... eto ima i neuspjeha... z6
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tyger - 15. 07. 2019. 11:01:37
Također i kod mene nedavno i druga strana lova i po meni najgora moguća, nastrijel i izgubljena divljač (srnjak).

Da krenem redom, nakon silaska s čeke uputim se prema autu laganim pirsom uz još uvijek dobru vidljivost. Nakon 150 metara, na zadnjoj prosjeci prije auta pase se srnjak na 50-ak metara, dižem dalekozor i vidim da se radi o relativno mladom grlu i ne pada mi na pamet pucati (propušten i lperspektivan šesterac na čeki par minuta prije). Međutim, ponovnim pogledom kroz dvogled uočavam da lijevi rog nije pravilan te da jedan parožak izlazi tik iznad ruže i da je rog otkonjen prema van. U tome trenutku odlučujem se ipak na hitac. Srnjak mi stoji na 50 metara, okrenut desnim bokom i plasiram Geco Plus 12,70 gr u 8x57 IS u spoj plećke i vrata. Srnjak pada u vatri, puška je repetirana i čekam 2-3 minute da se sve smiri (srnjak jednom diže glavu u međuvremenu, "odvozi bicikl" i sve se smiri). Stavljam pušku na rame i prilazim srnjaku. U tome trenutno srnjak se diže i u punom trku pobjegne u gušći dio niskog grmlja i visoke trave.

Šokiran viđenim ( :shok: :shok: :shok:) odlučujem nastaviti do mjesta nastrijela. Na mjestu nastijela nalazim sljedeći prizor.

Jasno vidljiva 2 krva područja i krug u kojem je "odvozio bicikl".

(https://i.imgur.com/1xeDBYB.jpg)

(https://i.imgur.com/SIczP6g.jpg)

Siguran da je rana smrtna i da sranjak mora ostati negdje u gustome nekoliko metara dalje ostajem na mjestu nastrijela 10-ak minuta pa ga odlučim potražiti u krugu od 50-ak metara međutim bezuspješno. Odmah nakon toga zovem lovnika i dogovorimo ujutro potragu s psom.

Ujutro dolazimo s psom i dovodimo ga na mjesto nastrijela (slike s mjesta nastrijela drugo jutro).

(https://i.imgur.com/DWppwZ8.jpg)

(https://i.imgur.com/tkkMYb0.jpg)

(https://i.imgur.com/qwhyC0J.jpg)

Krećemo u potragu sa psom. Od mjesta nastrijela nema niti jedne jedine kapi krvi. Nakon 2 sata dolaze još 4-vero kolega pa nastavljamo potragu. Nakon skoro sat vremena uočimo na mjestu ulaska u gusto na listu visine oko 1m i još dvije kapi krvi.

(https://i.imgur.com/bUvZcZS.jpg)

(https://i.imgur.com/9njX8GG.jpg)

Sigurni da "mora" biti nedaleko od mjesta nastrijela u ulaska u gusto nastavljamo potragu još dobrih dva sata nakon čega odustajemo. Sada već poprilično sigurni da je srnjak otišao bez smrtne rane odustajemo od potrage bez nekog logičnog zaključka.

Pošto sam smatrao da srnjak nije mogao otići daleko s ovakvom ranom te pozadinom priče (pad u vatri, bijeg, krv) odlučujem da organiziram još jednu potragu sa kujemo krvosljednika koja ima iza sebe nekoliko desetaka uspješnih potraga i koje će gotovo sigurno naći srnjaka ako je negdje u blizini.

Ponavljamo isto kao i sa prvim psom, dovodimo je na mjesto nastijela (sada već vidno izgaženog) te je puštamo na trag. Odmah nakon mjesta nastijela odlazi na mjesto gdje je srnjak otišao na gusto, laganim korakom prati mogući trak i odlazi 200 metara dalje gdje se isprepliću močvarno tlo, gusto grmnje i visoka trava te radi krug i vraća se na mjesto nastrijela. Istim putem prolazi još 2-3 puta bez ikakvih naznaka pronalaska divljači ili krvnog traga i nakon skoro 2 sata vodič odustaje od potrage jer kuje ne pokazuje nikakve znakove da nečega ima i odlazimo iz lovišta.

Svjestan da sam pogriješio što sam išao u bilokakvu potragu odmah nakon nastrijela iskreno se nadam da je preživio i da ćemo se ponovno susresti, mada obzirom na količinu krvi na mjestu nastirjela postoji mala šansa za to. Ipak, pokušalo se sve da se divljač pronađe međutim bez ikakvog uspjeha zbog čega ostaje gorak okus u ustima.



Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mladjo - 15. 07. 2019. 11:49:40
Na žalost i to se događa... ne tako često, ali događa se... u bratovom slučaju se radi o jakom trofejnom srnjaku... pa je dobio "zadatak" pratiti teren svakodnevno, nebi li vidio možda srnjaka da se uvjeri da je preživio ili gavrane gdje kruže...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 15. 07. 2019. 12:09:55
Mladjo, u vašem slučaju bi mogao biti štrajf pogodak u but. Imao sam i ja takav slučaj, psi ga nisu uhvatilii. Može preživjeti.

Tyger, u tvom slučaju je bio pogodak visoko u kičmu. Može preživjet.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mladjo - 15. 07. 2019. 14:25:18
Mladjo, u vašem slučaju bi mogao biti štrajf pogodak u but. Imao sam i ja takav slučaj, psi ga nisu uhvatilii. Može preživjeti.

Tyger, u tvom slučaju je bio pogodak visoko u kičmu. Može preživjet.
vrlo vjerojatno je štrajf prednje noge ili štrajf nisko ispred ili iza plećke skroz nisko... jer je lokvica krvi bila oko centra "ležala"... a nigdje na cijelom tragu na ni jednoj grančici uz koju se mogao očešati nije bilo krvi... znači da pogodak nije nigdje na boku jer i kod najlošijih pogodaka u tijelo (crijeva, butovi) na ovakvom terenu punom okomitih šiba mora ostati tragova kad se očeše uz njih kod prolaska... pogodak u crijeva također otpada jer je krv svjetlija i čista, bez mirisa... kako god bilo nije dobro...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Gabro - 15. 07. 2019. 14:31:23
Svaka čast za temu zagi zagi
Najljepše ja kad divljač odma ostane ali ima nešto čarobno u tim potragama... nosl
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: franki - 15. 07. 2019. 17:47:34
Pad i mlataranje nogama govore da je pogodak visoko, vrh lopatice i prsljen. Poslje minut dva ustaje i odlazi daleko, samo gonic moze da pomogne, jer krvi gotovo i da nema. Umire sigurno za dva tri dana, opet zavisi koliko je osteceno tkivo, da li je bilo tvrdo ili mekano zrno.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: franki - 16. 07. 2019. 00:22:39
View Full Size Image
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: roger - 16. 07. 2019. 08:37:26
Tyger, hvala na prici, i sto si je podijelio s nama.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: lovac10 - 16. 07. 2019. 09:32:54
Nije greška u potrazi nego u mjestu ciljanja. Pucati srnjaka u spoj plečke i vrata, halo. Treba poznavati anatomiju i znati da na tom dijelu je vrlo mali dio vitalnog dijela koji bi doprineo sigurnom odstrijelim. Pucaš bedasto, malo se zapitaj i razmisli o budućim odstrijelima sor
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 16. 07. 2019. 10:01:00
Bavarski, specialista za krvni trag.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: grom - 16. 07. 2019. 10:13:10
Lako je za IPO, toga bude. Ali krvnog traga ne.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zeiss - 16. 07. 2019. 23:08:42
lovac 10  bravooo
Divljač ne služi za vježbe gađanja i precjenjivanje svojih streljačkih sposobnosti. Ako nisi siguran u precizan pogodak, ne pucaj. To je moje mišljenje, ne trebate se slagati sa tim.  zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Tyger - 17. 07. 2019. 09:56:19
Svatko ima pravo na svoje mišljenje i to poštujem. Za pucanje u vrat / spoj pleće i vrata odlučio sam se upravo zbog konfiguracije terene gdje je lovljeno jer ukoliko divljač ne padne u vatri nego otiđe s mjesta nastrijela potraga je nočna mora.

Mali update teme, jučer, točno 58 dana od nastrijela ponovno sam vidio istog srnjaka 200 metera od mjesta gdje je pucano bez ikakvih vidljivih smetnji ili oštećenja ali predaleko za hitac. Sto posto sam siguran da se radi o istom srnjaku zbog specifičnog položaja prvog paroška na lijevoj grani roga koji počinje tik iznad ruže).  ref ref ref

Teren je takav da pruža odličan zaklon za divljač te je pitanje kada ćemo se opet sresti, no sve olakšava činjenica da je i dalje živ.

(https://i.imgur.com/NHNJeZs.jpg)

(https://i.imgur.com/CjFh7rw.jpg)
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 17. 07. 2019. 10:09:57
Tooo  ref.
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: Zeiss - 17. 07. 2019. 10:37:14
 d4 Bila bi šteta da je izgubljen.  zagi
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: mladjo - 17. 07. 2019. 12:36:54
Na teškom terenu ili na rubu teškog terena treba pucati u plećku! Sa pucanjem u vrat u vecini slucajeva se dogodi  :pferd: jer je "smrtna zona" na vratu srnjaka uska, tj.ako zrno ne pogodi kičmu - ode on...
Naslov: Odg: Krvni trag u praksi
Autor: leon - 17. 07. 2019. 12:45:38
Svaki pošten i etičan lovac zna kud se puca  teaa.