Autor Tema: Plašljivost na pucanj  (Posjeta: 29125 vremena)

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #15 u: 22. 02. 2008. 12:49:28 »
Ja sam imao terijerku, kojoj je kao maloj petarda eksplodirala kraj nosa. Od onda se je uvijek bojala petarde, a šusa iz puške nikad. Stvarno začuđujuće kako je to razlikovala.

Razlika je velika i nije čudo što je to razlikovala,nije nju uplašio toliko pucanj koliko joj je zasmetao miris baruta i eventualna opeklina,svjetlosni podražaj na oči...

Offline SSG

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2246
  • Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #16 u: 22. 02. 2008. 13:38:26 »
I ja se slažem sa medicusom.Trenutno iz opravdanih razloga nemam lovačkog psa ali jednom kada ga nabavim,trudit ću se da ga lagano navikavam na pucanj,najprije na udaljenosto od 100 metara pa postepeno sve bliže.
Užasno osjećam ovu krizu. Vozim auto bez krova, pijem staro vino, jedem pljesnivi sir..

Not to open the hunting season on the pretext that there is no game would be as if one gave up celebrating Christmas because there was not enough snow to go by sleigh to midnight Mass.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #17 u: 22. 02. 2008. 14:50:54 »
Kako starijeg psa koji se boji pucnja naučiti na pucanj?
Moje iskustvo je (i nikoada nisam cuo) da se pas odvikao od straha izazvanog pucanjem.Zao mi je ali po meni nema pomoci
ja i jos neki smo na slican nacin odvikli pse od bojazni na pucanj

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #18 u: 22. 02. 2008. 14:54:39 »
I ja se slažem sa medicusom.Trenutno iz opravdanih razloga nemam lovačkog psa ali jednom kada ga nabavim,trudit ću se da ga lagano navikavam na pucanj,najprije na udaljenosto od 100 metara pa postepeno sve bliže.
Iz moga iskustva najbitniji je prvi pucanj  i taj treba biti na divljac.Nakon njega nema problema. Udaljenost isto nije problem.
 Ja sam navikavao psa da bio otisao u polje i pustio stene da se zaigra na tragu kad bi pticar podignuo opalio bih ali ne u pticu jer nije uvijek sezona. Tako jos 2-3 puta i poslije si mogao pucati kad i gdje hoces.
 Sa gonicem sam radio slicno. Kad bi poceo goniti ja bih opalio samo jednom u zrak.
Zapravo jako je malo pasa bili koji su se bojali pucnja

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #19 u: 22. 02. 2008. 19:54:10 »
Nije tema,ali bih spomenuo da je plašljivost na pucanj mana sa redhibitoričkim svojstvom,nastaje vrlo brzo u mladih pasa i ne može se ukloniti ako je izražena u večem stupnju,stoga pri kupnji psa oprez!

Offline lari

  • K
  • *
  • Postova: 25
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #20 u: 22. 02. 2008. 20:39:21 »
Kako starijeg psa koji se boji pucnja naučiti na pucanj?

Triba postić potpuno povjerenje psa, "dobit" ga maksimalno , a za to triba vrimena i vrimena i onda lagano ga hrabriti dok netko drugi puca na većoj udaljenosti pa postupno sve bliže, pas mora imati fizički kontakt sa vlasnikom. Nakon toga isprid pasa odstreljivati divljač po mogućnosti sa slabijim punjenjem kod sačmarice. Tako sam prije šest godina oslobodija kuju istarskog kratkodlakog goniča koja je kad sam je dobija kad bi vidila pušku bižala kući a nakon otprilike godinu i po na pucanj nije bilo reakcije.

U tu godinu i po u prosjeku sam sa tom kujom provodio dva do tri sata gotovo svaki dan.

Offline gardista

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #21 u: 23. 02. 2008. 00:15:12 »
Ja sam imao terijerku, kojoj je kao maloj petarda eksplodirala kraj nosa. Od onda se je uvijek bojala petarde, a šusa iz puške nikad. Stvarno začuđujuće kako je to razlikovala.

Razlika je velika i nije čudo što je to razlikovala,nije nju uplašio toliko pucanj koliko joj je zasmetao miris baruta i eventualna opeklina,svjetlosni podražaj na oči...

mi smo imali pticarku koja je na pucanj iz karabina ili lovacke ludela i skakala od srece, al na petardu, nije bilo plasljivijeg kera od nje, a nije imala nikad okrsaj sa istom...

Zoran

  • Gost
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #22 u: 03. 03. 2008. 20:14:33 »
gle ti imas onda stvarno srecu!
petarde i pucanj nemaju nikakve slicnosti!
detonacije treba izbjegavati kod obuke pasa!
to su velike razlike izmđu jednoga i drugoga!
bolje je poceti sa pistoljm naj manjga kalibra! pa svremena na veci!

ali petarde nikako!

Zoran

  • Gost
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #23 u: 03. 03. 2008. 22:54:25 »
ja mislim da pištolj nije dobar kod obuke pasa jer probaj ti puknut 10 metaka iz pištolja i odmah će ti zujit u ušima ja mislim da je to i kod pasa peso

sefe ja te nerazumijem!  nesmijemnista

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #24 u: 04. 03. 2008. 07:58:45 »
Pusti, mlad je dečko, treba ga još poučiti nekim stvarima...

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #25 u: 04. 03. 2008. 08:10:21 »
Mislim da bi trebalo naučiti psada nosi antifone. ;D
Hrvatske Domovine Sin.

Offline SBK

  • K
  • *
  • Postova: 31
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #26 u: 24. 04. 2008. 00:11:24 »
Lovacki paskoji se boji susa nemoze poloziti IPO a to znaci da nemoze ni u uzgoj ni u lov

Offline madhunter

  • K 100
  • **
  • Postova: 370
    • MadHunter
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #27 u: 29. 04. 2008. 17:25:01 »
Psa koji se boji pucnja obavezno treba ukloniti iz bilo kakve kombinacije za daljnji uzgoj bez obzira koliko on dobar bio u ostalim disciplinama. Što se tiče lova može se koristiti al mene osobno bi bila sramota da padne šus, a moj pas pobjegne i zabije se pod neki auto!
Što se tiče postepenog privikavanja psa na šus, od toga ništa-gubljenje vremena!
Ako i uspijete psa priviknut nas šus, niste uspijeli promjeniti njegovu genetiku! 
« Zadnja izmjena: 29. 04. 2008. 17:27:45 od madhunter »

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #28 u: 29. 04. 2008. 18:51:30 »
Psa koji se boji pucnja obavezno treba ukloniti iz bilo kakve kombinacije za daljnji uzgoj bez obzira koliko on dobar bio u ostalim disciplinama. Što se tiče lova može se koristiti al mene osobno bi bila sramota da padne šus, a moj pas pobjegne i zabije se pod neki auto!
Što se tiče postepenog privikavanja psa na šus, od toga ništa-gubljenje vremena!
Ako i uspijete psa priviknut nas šus, niste uspijeli promjeniti njegovu genetiku! 
Nemože takav pas položiti IPO nikako, nema šanse, a samim time nemože ni u lov.

Offline madhunter

  • K 100
  • **
  • Postova: 370
    • MadHunter
Odg: Plašljivost na pucanj
« Odgovori #29 u: 30. 04. 2008. 07:04:56 »
Slažem se sa tobom al ima pasa kod nas koji polože IPO, a boje se pucnja! Poklonili su im IPO i nikad ga više vlasnik nigdje ne izvede, kak češ ti znat?