Autor Tema: HAKKO optike  (Posjeta: 142880 vremena)

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #120 u: 15. 06. 2009. 12:58:10 »
Ja na obe optike imam križ br. 1,  iliti onu "debelu" končanicu s tim da je jedna fiksna 6x,
a jedna je 2,5-10 x i zasad nemam problema sa debljinom.
Vrh te končanice je trokut, a to znaći da ide beskonačno u špic- u toćku i po meni se može bez problema naciljati i sitna meta.
 A u sumrak ima svoju prednost baš zbog debljine-lako se uočava.
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #121 u: 15. 06. 2009. 13:00:41 »
Takva končanica ima prednost npr pri lovu u sumrak ili noću jer je debela pa se lakše vidi od tanke.

U sumrak ili noću ti je dragom bogu svejedno jer ne vidiš niti tanku niti debelu već možeš pucat na pamet. Pričam o sumraku i noću bez mjesečine. Bez crvene točke ti je sasvim svejedno jel debela ili tanka. A kaj se tiče ovog kaj si napisao da bez povećanja končanice je prikladnije za daleke šuseve na male mete, mislim da to sve govori. Dakle, ako ti se uvećava končanica, onda si ograničen na relativno kratke daljine i na veće mete, pa sad sami odlučimo kaj nam je prihvatljivije...

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #122 u: 15. 06. 2009. 13:15:43 »
A onda sam dok nisam nabavio crvenu točku odstreljivao napamet ::).
Za po noći je dobra npr. končanica 7 - 4debele, 4tanke-nafrljiš na povećanje 6 npr. i sve 4 debele su ti u plečki svinje-tanke ne vidiš. Naravno ne govorim o udaljenostima od 100m nego do 40-50.
Končanica 4 je po meni puno lošija jer nema onu gornju debelu koja se u pravilu i najbolje vidi po noći i u sumrak.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #123 u: 15. 06. 2009. 13:23:23 »
A onda sam dok nisam nabavio crvenu točku odstreljivao napamet ::).
Za po noći je dobra npr. končanica 7 - 4debele, 4tanke-nafrljiš na povećanje 6 npr. i sve 4 debele su ti u plečki svinje-tanke ne vidiš. Naravno ne govorim o udaljenostima od 100m nego do 40-50.
Končanica 4 je po meni puno lošija jer nema onu gornju debelu koja se u pravilu i najbolje vidi po noći i u sumrak.
OK, po tome što pišeš pretpostavljam da se krivo razumijemo. Ne znam koju optiku koristiš, a i ne znam što je po tebi sumrak, a što noć, pa je vjerojatno zbog toga i krivo razumijevanje. Koju optiku koristiš i kakvu končanicu imaš na njoj? I u kolko je sati sinoć po tebi prestao sumrak a počela noć? Čisto da vidim o čemu pričamo...

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #124 u: 15. 06. 2009. 13:58:19 »
Ima noći i noći,terena i terena,nije isto dali svinja stoji na bijelom šodranom putu ili na crnoj zemlji...Govorim da ima noći i situacija u kojima se može odstrijeliti po noći i bez crvene točkice-znači sa adekvatnom končanicom-tako su ljudi i lovili do prije 5-10 godina dok nije postojala crvena točkica. Naravno da ne govorim tu o mrklim nočima kad se ne vidi prst pred nosom jer tu ni 800 crvenih točkica ne pomaže,kad ne vidiš svinju ni kroz optiku ni kroz dalekozor. Uopće nije bitno kad prestaje sumrak i počinje noć,nego je bitno jel vidiš svinju kroz optiku ili ne -imala ili neimala crvenu točku-dok se god vidi svinja kroz optiku može se uputiti siguran šus-naravno da točkica ubrzava i olakšava,ali nije neophodno nužna. Prije sam vrlo uspješno lovio sa starim Swarom 1,5-6x42 sa končanicom 7, a sad par godina lovim s leupoldom VXIII 3,5-10x50 i točkom. Reko bi da se u sumrak i po noći bolje vidilo sa Swarom sor

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #125 u: 15. 06. 2009. 14:44:22 »
Reko bi da se u sumrak i po noći bolje vidilo sa Swarom sor
Baš se o tome i radi. Ja koristim Kahlesa i baš sam sinoć uspoređivao. U 22:30 sam fino vidio na travnati put, no končanica nije bila vidljiva i ne bih mogao uputiti šus. Ali lagano upalio crvenu točkicu i bio sam spreman puknuti skoro kao i po danu. No sad se tu već radi o velikim razlikama u klasi optika. Pošto ovdje razgovaramo o Hakku i njegovim upotrebama, malo je naivno razgovarati o tome da je deblja končanica bolja za gađanje po noći jer nisam baš siguran dal je on UOPĆE upotrebljiv u sumrak. A ako odabereš končanicu koja se ne mijenja, puno više po meni dobivaš iz računice, možeš opaliti kvalitetniji šus na veću daljinu, i na relativno malu metu čak. A u kombinaciji sa crvenom točkom (ako je ima u ponudi) si riješio i stvar sumraka. Prema tome, kako god se gleda, prednost je drugog fokalnog plana kao i kod svake druge optike...

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #126 u: 15. 06. 2009. 14:59:56 »
Istina-kombinacija končanice koja se ne mijenja sa crvenom točkom je najupotrebljivija d4, makar nebi imao ništa protiv onakvog Swara kakvog sam imao :laugh:

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #127 u: 15. 06. 2009. 19:21:25 »
baš se lijepo vrtite u krug oko ničega...kakvi sumraci, mrakovi....
tema je Hakko!na Hakko majesty sa uvećanjem slike se PODEBLJAVA promjer končanice.
šta je tu nelogično ako ja pitam "kome to paše?" jer svi u tome vide nekakvu prednost a baš zbog toga je model majesty skuplji od modela superb.
jel nekom nešto nejasno ili nelogično????

Offline dick

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #128 u: 16. 06. 2009. 08:19:03 »
Jel to nešto poput ovog:


Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #129 u: 16. 06. 2009. 08:20:49 »
Jel ti to nas zajebavaš ili kaj? Ljudi ti oće pomoć, barem reci hvala, makar mi niste pomogli. Ja sam ti lijepo napisao prednosti drugog fokalnog plana, a ante i gogo su ti napisali prednost prvog fokalnog plana. Mislim kaj ti tu više nije jasno??? Samo se trebaš odlučiti koje od tih prednosti su ti bitnije i vrlo lako se odlučiš koju ćeš optiku kupit.

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #130 u: 16. 06. 2009. 08:37:29 »
Je, samo ima jedna mala caka.............. ;)

U mene su oba Zeiss............., i oba sa German 1 križem
Ovaj veči na povećanju od 10 x kad pucam u metu ima vrh križa oštar ko ubod igle,

Hakko nema križ 1 več german 4, zato  čak i ona tanka crta križa može na velikim povećanjima stvarat poteškoće. A još je tu i kvaliteta stakla, oštrina........

 Treba pogledat ko ima takvu optiku, probat šta ti paše odlučiti.
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #131 u: 16. 06. 2009. 08:59:47 »
Na mome Zeiss-u je končanica 11 i mjenja se s promjenom uvečanja, ipak nemam baš nekih problema precizno naciljat jer kao što Gogo kaže srednji dio završava vrlo finim vrhom.
Imam upalu volje.

Offline Bodul

  • K 500
  • ***
  • Postova: 747
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #132 u: 16. 06. 2009. 11:36:56 »
Je, samo ima jedna mala caka.............. ;)

U mene su oba Zeiss............., i oba sa German 1 križem
Ovaj veči na povećanju od 10 x kad pucam u metu ima vrh križa oštar ko ubod igle,

Hakko nema križ 1 več german 4, zato  čak i ona tanka crta križa može na velikim povećanjima stvarat poteškoće. A još je tu i kvaliteta stakla, oštrina........

 Treba pogledat ko ima takvu optiku, probat šta ti paše odlučiti.

Neznam zašto pojedinci zapnu za taj hebeni Hakko i onda tupe li ga tupe po istom.
Imao sam Hakko Majesty 1,5-6X42 i šta da kažem, kod povećanja X6 na sto metara ne da prekrije lisicu nego prekrije bačvu od 100 litara te je neupotrebljiv za imalo preciznija gađanja.
Ovdje nije problem končanice G4 već je to problem proizvođača Hakka jer ovakav tip končanice besprijekorno odrađuje svoj posao kod ostalih.
Sa mojim Docterom, sa istom končanicom u 1. fokalnom planu mogu na 100 metara gađati komarca u lijevo jaje.
Inače prvi ili drugi fokalni plan je stvar osobnog izbora i nema nikakvog problema kod korištenja jednog ili drugog, a istina je da se kod drugog fokalnog plana lakše rješava problem paralakse kod optika ali je zato izvedba nešto skuplja.
Što se tiče mogućnosti odstrjela sa crvenom točkom po NOĆI kako neki navode, neka te priče okače mačku o rep.

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #133 u: 16. 06. 2009. 12:57:44 »
Ja neznan zašto si citira moj post ččč ????
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #134 u: 16. 06. 2009. 13:50:58 »

Što se tiče mogućnosti odstrjela sa crvenom točkom po NOĆI kako neki navode, neka te priče okače mačku o rep.
Evo ja upravo krećem u selo u potragu za prikladnom mačkom... ;)

Svatko ima pravo na svoje mišljenje, a pogotovo pravo da iznosi VLASTITA iskustva iz SVAKODNEVNE PRAKSE. Tak se najbolje pomogne ljudima, kome paše paše kome ne paše ne paše. Prema tome...  fre

P.S. I te priče da je Hakko sa prvim fokalnim planom korisniji i praktičniji od 2. fokalnog, to se isto može okačiti mačku o rep, pa čak i rit s tim obrisati.