Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Terenci => Autor teme: tihi - 16. 01. 2013. 18:14:22

Naslov: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 16. 01. 2013. 18:14:22
kao što naslov kaže primjetio sam da se dosta lome koplja po raznim forumima na tu temu , pa mislim da bi trebali razčlaniti neke osnovne stvari da se ljudi ne prepucavaju bez veze jer netko zna puno netko ništa ali sigurno nitko nezna sve . prvo i osnovno pitanje je što je to pravi terenac . svaki zaljubljenik u off road ili član off road kluba če vam reči isto a to je i moje mišljenje
1-prava šasija
2-reduktor sa sporim brzinama
3-minimalno blokada središnjeg (ako ga ima - može biti i transfer box ) diferencijala i zadnjeg diferencijala
4- minimalno zadnja kruta osovina
SUV vozila nisu pravi terenci - 4x4 stalno ukopčan,

 malo su povišena od zemlje , imaju neovisan ovjes sva četri kotača što je vjerojatno pre nježno za najteže terene , nemaju reduktor ni šasiju dok su blokade difa izvedene na nebrojene načine uz pomoč elektronike -  ima tu visko spojki - pa umjesto blokade difa elektronika aktivira kočnicu na kotaču koji proklizava i sl.
ima tu i iznimaka
subaru - spada u kategoriju suv a ima reduktor
cheroke ( stara kockica ) - svi ga smatraju pravim terencem a nema šasiju
pajero novi - pravi terenac bez šasije - šokantno
ljudi stvari se mjenjaju sve je manje krutih izdržljivih terenaca bez ogromnih plastičnih branika , eto ni hyundai više nema vozilo sa reduktorom
čovjek mora znati za šta mu auto treba i kuda če sa njim iči
ako neideš na pre teški teren suv je dosta , jeftinije održavanje , manja potrošnja ,bolje vozne osobine na asfaltu
ako ideš na stvarno težak teren tu suv nema šanse moraš da imaš pravo borbeno navalno vozilo - terenca
25 godina vozim samo terence po stvarno jako teškim terenima i imao sam
lada niva
hyundai galoper (pajero)
cheroke ( stara kockica)
nisan terano 2
land rover discovery 2
vozio od frendova
nisan navara
mazda B 2500
frontera B
range rover clasic
imao prilike više puta gledati šta mogu
suzki yimni
land rover defender
mercedes G
toyota land cruiser seria 70

Puno se po forumima prepucavalo o centralnom difu ,blokadi ,voziti ne voziti 4x4 po asfaltu i sl.
sva vozila sa stalnim pogonom 4x4 imaju centralni dif ili neku modernu izmišljotinu jer prednja i zadnja osovina nemaju istu putanju. pravi terenci najčešče imaju zadnji pogon a prednji se ukapča znači ideš sa 2H na 4H i možeš voziti po asfaltu jer centralni dif još nije blokiran , e sad ti trebaju spore ubaciš u 4L najčešča je varijanta da je u 4L automatski centralni dif blokiran i tu na asfaltu se jasno osjeti na volanu zatezanje kada hočeš malo više smotati , tu treba paziti,biti nježan na gasu i izbjegavati motanje na tvrdoj podlozi
,kažem to je najčešča varijanta ( ne i jedina ) pogotovo kod japanaca
kod mercedesa npr. svaki dif se blokira posebnim prekidačem
skoro svi standardni japanci imaju lsd blokadu zadnjeg difa (sama se uključuje kod proklizavanja i nije 100% nego 70% ) blokada prednjeg difa je gotovo uvijek posebna naruđba ako jeuopče moguča i vrlo skupa
postoji firma ARB koja proizvodi blokade za sve terence za prvu i zadnju osovinu 100 % kome treba
ima starih terenaca koji nemaju klasičan centralni dif nego transfer box moje je mišljenje da je to pre kruta veza između prednje i stražnje osovine za vožnju po suhom asfaltu
u svakom slučaju ako je netko u nedoumici i nezna kako mu je složen auto mora osjetiti razliku i zatezanje na volanu
več ikod manjeg motanja i sve je onda jasno
vidim neki kuju nivu u zvjezde - moja iskustva
slabašan ovjes , odlaze križevi ,hrđa , buka , potrošnja , sa plinom preslaba , ima blokadu samo centralnog difa
kažu gdje ona prođe neče niko - vidio sam na off road natjecanjima - uvjek zadnja
jedini plus cijena polovne - imam jednu zamisao za nju ako netko ima neku staru za probu
da se razdvoji ručna kočnica i napravi posebno za lijevi i desni kotač pa kad jedan zadnji prokliže ti ga malo ručno zabremzaš da prebaci na drugi koji ima grip
e sad malo o fronteri - bezrazložno popljuvana ( serija B )
pravi terenac - kruta šasija , reduktor , blokada centr. dif i lsd zadnji dif , zadnja kruta osovina
prva serija ( A ) dosta loši motori , loša unutrašnjost , nevjerojatno hrđa , dizajn katastrofa ,4x4 se ukapča
druga serija ( B) fenomenalan tdi motor od isuzua 2.2 sigurno najmanja potrošnja od svih terenaca ( ima i dobar benzinac iste kubikaže ) dizajn i materijali puno bolji , nema hrđanja , stalni 4x4
imao ga moj lovnik u lici , čovjek je uvijek prošao gdje i mi ostali
treba još reči bez pravog vozača i dobrih terenskih guma nemožeš uspoređivati terence
največe iznenađenje za mene je bio galoper a razočarenje discovery serija 2 TD5

toliko od mene za sada
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 16. 01. 2013. 19:23:19
Ljepo si i opsirno napisao svoja iskustva , samo jednog `pravog`nisi probao.  Ja sa ML idem i na more i u lov , na zavojitoj cesti bolji od limuzine , na autocesti gotovo kao limuzina , na tereni ( suhom ) ide kud i vecina nabrojanih tvojih favorita bolje od Nive a Discovery strpa u mali djep.
Cak mi se cini da ima sasiju a nije terenac.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Kizzo06 - 16. 01. 2013. 19:41:47
Ovo je tema koja može u nedogled i uzalud je nekoga uvjeravat što je bolje,a što lošije.
Dobra guma,reduktor i muda. Svaki će onda ić di hoćeš,a o kvaliteti pojedinog terenca,to je druga priča.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: sile - 16. 01. 2013. 20:00:26
Ljepo si i opsirno napisao svoja iskustva , samo jednog `pravog`nisi probao.  Ja sa ML idem i na more i u lov , na zavojitoj cesti bolji od limuzine , na autocesti gotovo kao limuzina , na tereni ( suhom ) ide kud i vecina nabrojanih tvojih favorita bolje od Nive a Discovery strpa u mali djep.
Cak mi se cini da ima sasiju a nije terenac.
u ovakvim prosjekama su mnogi proplakali a mislim da bi ML tu zavijao kao vuk odbijenih nogu..
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 16. 01. 2013. 20:42:29
Iskreno izbjegavam kaljuze , ali mislim da bi ovu dionicu sta se vidi prosao ,jos ako je pod brijeg ,nema frke.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: PinzHunter - 16. 01. 2013. 20:52:04
https://www.youtube.com/watch?v=jKlrkw81WFU (https://www.youtube.com/watch?v=jKlrkw81WFU)

serijski TERENAC.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 16. 01. 2013. 20:54:04
e pa brate nemogu ja sve živo probat
ali vidiš jednom mom poznaniku su se pregrijale kočnice na ml pri usponu na ličku plješivicu sa 30 cm snijega
jer kod njega kad prokliže kotač elektronika preko kočione čeljusti koči isti da bi se prebacila snaga na drugi
to sigurno nije bolji sistem od klasične blokade difa. al opet kad pogledaš to je bio put od 10 km i ko zna kada če
se opet ponoviti takva situacija možda nikad . al popizdiš i taj jedanput kad te strefi kad se najmanje nadaš . ml sigurno ima široku lepezu upotrebljivosti a favorita ja nemam.
nema savršenog auta koji je u svim segmentima najbolji i svemočan . ako tebe ml zadovoljava privatno i u lovu to je super , malo pripaziš da nešto ne polomiš i netrebaš imati dva auta
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 16. 01. 2013. 21:22:57
Molim ljepo ! nije sad da ga hvalimo ali auto koji se popne na pljesivicu kroz 30 cm snijega vec je ozbiljni autic .. Neznam za ovaj fenomen sa pregrijavanjem makar se puno vozim po snijegu.Ali znam da strelovito brzo prebacuje snagu na kotac koji ima bolji grip .
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 16. 01. 2013. 22:19:16
Zašto se lome koplja? Zbog neznanja!
Svaki cigo svoga konja fali, ali da bi uistinu znali šta naš konj može treba znati šta može i nudi konkurencija.
Ljudi voze jedan jedini auto godinama pa čak ni toga jedinoga ne poznaju. Terenaca ima stotine, po dvadeset i više modela samo u jednoj marki. Ni vrhunski poznavaoci ne poznaju sve. Kako da zna prosječan čovjek?
Evo ovdje kolega fali ML kao terenca. ML nije terenac nego crosover, kao BMW X, dacia duster, i slično. Na terenu nemaju šta tražit, ali če smazat svakog terenca, dok mogu iči, znači cesta i makadam, najviše plitak kolovoz. A to što može je malo, ako govorimo o terenu. Čim se ispreči malo deblji balvan, gotovo je. O jarugama da ne govorimo.
Najpre treba znati šta je to teren? Za nekog lokvica i makadam za nekog metar i pol vode i kamenje metar visoko.
Ako ko hoče znati šta je terenac i koji u najbolji može jako jednostavno saznati. Neka pogleda startnu listu neke teže offroad trke. Ne one treče seoske lige nego onih najgorih i najtežih. Kao što je croatia trophy recimo. Priča završena. Izbor če se smanjit na najviše 5-10 terenaca. I opet nemamo najboljeg. Pošto se ljudi nikad nečemo dogovorit i složit.
Na takvim trkama nema BMW, ML, dacia duster, nema ni nive, nema ni Jeep GC mada je duplo više terenca od ML i BMW X.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Lazar - 16. 01. 2013. 22:35:27
kao što naslov kaže primjetio sam da se dosta lome koplja po raznim forumima na tu temu , pa mislim da bi trebali razčlaniti neke osnovne stvari da se ljudi ne prepucavaju bez veze jer netko zna puno netko ništa ali sigurno nitko nezna sve . prvo i osnovno pitanje je što je to pravi terenac . svaki zaljubljenik u off road ili član off road kluba če vam reči isto a to je i moje mišljenje
1-prava šasija
2-reduktor sa sporim brzinama
3-minimalno blokada središnjeg (ako ga ima - može biti i transfer box ) diferencijala i zadnjeg diferencijala
4- minimalno zadnja kruta osovina
SUV vozila nisu pravi terenci - 4x4 stalno ukopčan,

 malo su povišena od zemlje , imaju neovisan ovjes sva četri kotača što je vjerojatno pre nježno za najteže terene , nemaju reduktor ni šasiju dok su blokade difa izvedene na nebrojene načine uz pomoč elektronike -  ima tu visko spojki - pa umjesto blokade difa elektronika aktivira kočnicu na kotaču koji proklizava i sl.
ima tu i iznimaka
subaru - spada u kategoriju suv a ima reduktor
cheroke ( stara kockica ) - svi ga smatraju pravim terencem a nema šasiju
pajero novi - pravi terenac bez šasije - šokantno
ljudi stvari se mjenjaju sve je manje krutih izdržljivih terenaca bez ogromnih plastičnih branika , eto ni hyundai više nema vozilo sa reduktorom
čovjek mora znati za šta mu auto treba i kuda če sa njim iči
ako neideš na pre teški teren suv je dosta , jeftinije održavanje , manja potrošnja ,bolje vozne osobine na asfaltu
ako ideš na stvarno težak teren tu suv nema šanse moraš da imaš pravo borbeno navalno vozilo - terenca
25 godina vozim samo terence po stvarno jako teškim terenima i imao sam
lada niva
hyundai galoper (pajero)
cheroke ( stara kockica)
nisan terano 2
land rover discovery 2
vozio od frendova
nisan navara
mazda B 2500
frontera B
range rover clasic
imao prilike više puta gledati šta mogu
suzki yimni
land rover defender
mercedes G
toyota land cruiser seria 70

Puno se po forumima prepucavalo o centralnom difu ,blokadi ,voziti ne voziti 4x4 po asfaltu i sl.
sva vozila sa stalnim pogonom 4x4 imaju centralni dif ili neku modernu izmišljotinu jer prednja i zadnja osovina nemaju istu putanju. pravi terenci najčešče imaju zadnji pogon a prednji se ukapča znači ideš sa 2H na 4H i možeš voziti po asfaltu jer centralni dif još nije blokiran , e sad ti trebaju spore ubaciš u 4L najčešča je varijanta da je u 4L automatski centralni dif blokiran i tu na asfaltu se jasno osjeti na volanu zatezanje kada hočeš malo više smotati , tu treba paziti,biti nježan na gasu i izbjegavati motanje na tvrdoj podlozi
,kažem to je najčešča varijanta ( ne i jedina ) pogotovo kod japanaca
kod mercedesa npr. svaki dif se blokira posebnim prekidačem
skoro svi standardni japanci imaju lsd blokadu zadnjeg difa (sama se uključuje kod proklizavanja i nije 100% nego 70% ) blokada prednjeg difa je gotovo uvijek posebna naruđba ako jeuopče moguča i vrlo skupa
postoji firma ARB koja proizvodi blokade za sve terence za prvu i zadnju osovinu 100 % kome treba
ima starih terenaca koji nemaju klasičan centralni dif nego transfer box moje je mišljenje da je to pre kruta veza između prednje i stražnje osovine za vožnju po suhom asfaltu
u svakom slučaju ako je netko u nedoumici i nezna kako mu je složen auto mora osjetiti razliku i zatezanje na volanu
več ikod manjeg motanja i sve je onda jasno
vidim neki kuju nivu u zvjezde - moja iskustva
slabašan ovjes , odlaze križevi ,hrđa , buka , potrošnja , sa plinom preslaba , ima blokadu samo centralnog difa
kažu gdje ona prođe neče niko - vidio sam na off road natjecanjima - uvjek zadnja
jedini plus cijena polovne - imam jednu zamisao za nju ako netko ima neku staru za probu
da se razdvoji ručna kočnica i napravi posebno za lijevi i desni kotač pa kad jedan zadnji prokliže ti ga malo ručno zabremzaš da prebaci na drugi koji ima grip
e sad malo o fronteri - bezrazložno popljuvana ( serija B )
pravi terenac - kruta šasija , reduktor , blokada centr. dif i lsd zadnji dif , zadnja kruta osovina
prva serija ( A ) dosta loši motori , loša unutrašnjost , nevjerojatno hrđa , dizajn katastrofa ,4x4 se ukapča
druga serija ( B) fenomenalan tdi motor od isuzua 2.2 sigurno najmanja potrošnja od svih terenaca ( ima i dobar benzinac iste kubikaže ) dizajn i materijali puno bolji , nema hrđanja , stalni 4x4
imao ga moj lovnik u lici , čovjek je uvijek prošao gdje i mi ostali
treba još reči bez pravog vozača i dobrih terenskih guma nemožeš uspoređivati terence
največe iznenađenje za mene je bio galoper a razočarenje discovery serija 2 TD5

toliko od mene za sada
....a kako vozit vozila bez centralnog diferencijala , a takvih je dosta , sta se tu desava kad ukljuci pogon na sva 4
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: JANEZ L - 16. 01. 2013. 23:08:38
Lp!

Vidi se, da sam glup čovjek i stvarno ovo sve ne kopčam... Svi o ekstremima... Kad ima ekstremnih uslova, ja sam nekoliko dana kod kuče, da uslovi mine i za taj period ne pogine ni jedna divljač, jer hranu se sprema, izpred takvih perioda... Onda je sve opet prevozno i zame, moju lantru i moja muda...

Vi samo malo mišiče...a... :tommy: :tommy: :tommy: Ko je bolji i ko najbolji... zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tyrol - 17. 01. 2013. 07:59:39
Janez L  d4
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: mve - 17. 01. 2013. 08:23:11
lada niva
hyundai galoper (pajero)
cheroke ( stara kockica)
nisan terano 2
land rover discovery 2
vozio od frendova
nisan navara
mazda B 2500
frontera B
range rover clasic
imao prilike više puta gledati šta mogu
suzki yimni
land rover defender
mercedes G
toyota land cruiser seria 70


Nisi spomenuo još jednu zvjer. Pajero kratki sa ručnim mjenjačem 2.5 TD- mislim modeli 90-tih godina - taj ide kam hoćeš. Ladu nivu sam tjeral na terenu po gradilištu i po blatu i po snijegu i stvarno zamjerke osim na paljenje, težak volan i potrošnju nemam. G klasu tj. Puch- a sam probal u vojsci po blatu - nije me nešto oduševio. Od ovih mojih nabrojanih - Pajero ima moj glas - furam ga u lov ( nije moj nego tastov ) i nema di nisam prošao.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: ivod - 17. 01. 2013. 09:41:46
Oprostite mi na neinformiranosti, ja s ovom temom zaista nisam doma, ali što je, odnosno koji auto famozni ML ?
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: evaeva - 17. 01. 2013. 09:55:59
Mercedes ML (luxuz a ne terensko vozilo).
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 17. 01. 2013. 10:11:04
Ljepo si i opsirno napisao svoja iskustva , samo jednog `pravog`nisi probao.  Ja sa ML idem i na more i u lov , na zavojitoj cesti bolji od limuzine
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20000827/_awork/prilozi-automoto.htm (http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20000827/_awork/prilozi-automoto.htm)
Ono da na terenu strpa nivu a pogotovo discovery u džep nije ni vredno komentara.

Lp!

Vidi se, da sam glup čovjek i stvarno ovo sve ne kopčam... Svi o ekstremima... Kad ima ekstremnih uslova, ja sam nekoliko dana kod kuče, da uslovi mine i za taj period ne pogine ni jedna divljač, jer hranu se sprema, izpred takvih perioda... Onda je sve opet prevozno i zame, moju lantru i moja muda...


Blago tebi. Ja brez 4x4 več peti dan ne bi mogao na posao, u trgovinu, djeca u školu.........
Ako čovjek živi u gradu i radi u toploj kancelariji a u prirodu ide samo na izlet, naravno, da ga ne interesuje 4x4.
Nekima život zavisi od dobrog terenca. Kako da u uslovima kao što su ovih dana doktor dođe do nekog sela bogu iza nogu. Počeka nekoliko dana kod kuće pa kad uslovi minu ode pogledati čovjeka koji je prije pet dana doživjeo srčani napad.
Ali u kontekstu teme odgovor je super d4 Traženje najboljeg auta, najljepše žene i najpametnijeg čovjeka je gubljenje vremena.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 17. 01. 2013. 10:15:21
Kolega profesore za sve ovo sta mi ti spocitavas ja sam se vec ogradio u mom postu ako si pazljivo citao.Ali i ja sam glup kao i kolega JANEZ  zagi zagi rostilj pa neznam smisleno napisat u jednoj recenici.
Ne hvalim ja ML-a ,sam se hvali samo ga treba dobro usmjeravati , sta god sad to znacilo ,a prije dok su bila vremena i dok su i moja muda kao sad Janezova  zagi  mogla trpit , nisam probavao , nego sam  koristio razne jeepove i pick-upove u jako ekstremnim uvjetima i , ide dok ide ,a onda uzmes materijal na ledja i odnes pjesice. Nijedan te nece odvestu raj .
   
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 17. 01. 2013. 11:38:37
profesore 100 % ste u pravu
mve piše da ga mercedes G nije oduševio pretpostavljam da je to zbog toga što nije imao sva tri prekidača
za blokade svih diferencijala jer svaka blokada na meci košta da se smrzneš a naručiti kod njih možeš
bilo koju kombinaciju kad kupuješ novi.kratka verzija sa 3 blokade je u pravilu na off road u prva 3 mjesta
doslovce se penje na drvo ( pogledaj snimke )
što se tiče pajera spomenu sam ja njega i vozio 5 god , auto me oduševio samo što je moj bio
zapakiran u hyundai galoper ( sve isto osim karoserije i interijera ) i bio je dugi a tek šta bi radio da je bio kratki

Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 17. 01. 2013. 12:37:11
odgovor za Lazar
kako voziti terenca koji ima transver box umjesto centralnog difa

stvar ti je jako jednostavna treba samo uključiti logiku , ljudi kompliciraju do bola
vozilo če ti samo pokazati što mu paše a što ne ako imaš imalo filinga
ako vozilo zateže na volanu i pruža otpor u nekom režimu rada i na određenoj podlozi znači to mu ne paše i nemoj to raditi barem ne pretjerivati
ako sve ide glatko sigurno se neče ništa polomiti
mislim da več i ptice na grani znaju  da svaka osovina ima svoju putanju i svaki kotač svoj trag koji je različit u zavoju
dakle ako su difovi otvoreni kotači u zavoju rade svaki za sebe
ako blokiraš difove kotači se vrte zajedno i možeš samo malo motati na tvrdoj podlozi
na skliskoj podlozi možeš puno više motati
za ubacivanje u režim rada u vožnji ili stajanju ipak moraš pitati servisera ili knjigu uputstava
kao i za maksimalne brzine
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: sile - 17. 01. 2013. 17:14:40
...ovo je izgledalo gadno... srečom pajero je imao gume na visini zadatka a onaj njegov položaj ručice 4H je baš prijateljski nastrojen a u onom 4 L položaju pajero je nezaustavljiv dok nešto ne polomi...npr. vanjske homokinetičke zglobove na prednjim kotačima sam dva puta slomio kao čačkalice jer jednostavno situacije su bile takve da se sa anšlagom nisam mogao boriti u vagašima sa smrznutim gromadama zemlje i leda....ali nikad nigdje me nije ostavio..a lovište mi je 70 km od kuče..
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: GoranG - 17. 01. 2013. 18:06:26
šile s takvim gumama ide on i s 2H  d4 . Moje iskustvo iz blatne slavonije dobro gume bočno ojačane po mogučnosti što višlji profil a kad stane s tim nepomažu nikake blokade provjereno nego kopčaj vitlo i onda bude šala .
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Gabro - 17. 01. 2013. 20:47:54
Tihi kakav ti je bio Terrano II? Dugi ili kratki? Benzin ili disel? Vidim da si naveo da si njega imao.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: sile - 17. 01. 2013. 20:53:54
šile s takvim gumama ide on i s 2H  d4 . Moje iskustvo iz blatne slavonije dobro gume bočno ojačane po mogučnosti što višlji profil a kad stane s tim nepomažu nikake blokade provjereno nego kopčaj vitlo i onda bude šala .
to je živa istina... uglavnom sve 4 ni ne uključujem..
največu sprdačinu pravimo kad iz blata izvlačim toyote LC, fordove rangere, kie sorente i lade nive i to sa uključenom samo zadnjom vučom !
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: GOGO LOVAC - 17. 01. 2013. 21:17:57
Ajde malo smanjite ove lovačke viceve , još će ispast da sa slikovima idete kroz duboku kaljužu  rol .
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 17. 01. 2013. 22:26:55
 za Gabro
terano serija 2 , 2002 god . dugi , tdi ( turbo dizel interkuler ) 125 Ks moje iskustvo
motor - nešto bolji od pajera , 25 ks jači ,
         - vrlo stara konstrukcija ali nevjerojatno izdržljiva i jednostavna - jeftinije održavanje
         - nema ni zubčasti remen ni lanac več je radilica povezana sa bregastom preko zupčanika
         - bregasta nije u glavi motora več u bloku pa upravlja ventilima preko podizača
ostalo - sve ok - mrvicu slabije od pajera što se tiče reduktora getribe i diferencijala
moraš jako paziti ako ga kupuješ da je super održavan i da nije ubijan po terenu jer su dijelovi
skupi ko suho zlato pa čak i dijelovi interijera od plastike ( maska centralne konzole od plastike imitacija drveta
3600 kn - sajla za ručnu 800 kn a trebaju ti dvije itd. )
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Kizzo06 - 18. 01. 2013. 06:04:36
moj je imao 390000km kad sam ga prodao. Prodao ga susjedu i kolegi lovcu. Još radi kao sat!
Terano 2 je moja preporuka.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: evaeva - 18. 01. 2013. 08:42:48
Vidim da se na temi spominju skoro svi japanski terenci (koji su stvarno dobri) ali nigdje nema spomena o Jeep Wrangleru koji mi se čini dosta dobar po pitanju terenskih karakteristika. Gledajući raznorazne filmiće na Youtube Wrangler mi se čini "dosta sposoban".
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Gabro - 18. 01. 2013. 10:00:02
za Gabro
terano serija 2 , 2002 god . dugi , tdi ( turbo dizel interkuler ) 125 Ks moje iskustvo
motor - nešto bolji od pajera , 25 ks jači ,
         - vrlo stara konstrukcija ali nevjerojatno izdržljiva i jednostavna - jeftinije održavanje
         - nema ni zubčasti remen ni lanac več je radilica povezana sa bregastom preko zupčanika
         - bregasta nije u glavi motora več u bloku pa upravlja ventilima preko podizača
ostalo - sve ok - mrvicu slabije od pajera što se tiče reduktora getribe i diferencijala
moraš jako paziti ako ga kupuješ da je super održavan i da nije ubijan po terenu jer su dijelovi
skupi ko suho zlato pa čak i dijelovi interijera od plastike ( maska centralne konzole od plastike imitacija drveta
3600 kn - sajla za ručnu 800 kn a trebaju ti dvije itd. )
Hvala Tihi!!
Nedavno sam uzeo Terrana II 2.4 benzin iz 98 godine iz zamisli da mi bude auto za na blize relacije i samo teren tako da mi potrosnja nije bila toliko bitna ali mi se strasno svidilo vozit terenca  ludiloo tako da mi je sad kaka ulazit u malo auto. I razloga toga sta cu s njim vrtit dosta vise km nego sta sam mislio, mislim se uclanit negdi u Liku, mislim ga zaminit za disela nesto malo mladjeg. Ima li velike razlike izmedju modela 2001, 2002, 2003, 2004? Mozda bi povremeno gutao plavi disel (nemojte me vikat znan da ne bi smilo po slovu zakona teaa), ima li problema s tim kod novijih modela ?
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Kizzo06 - 18. 01. 2013. 10:14:17
Wrangler je pravi klasični terenac. Kruta osovina sprijeda i straga,šasija,reduktor,a o dodatnoj opremi mu nema premca. Možeš ga pretvorit u pravog monstruma...možeš svakog,ali za njega je ponuda zaista impresivna.
A Jeep ti je po kvalitetu sigurno iza japanca ili mercedesa,znam jer ga imam..otprilike kao i Fiat...dobar je,ali svako malo neka sitnica,lampica,cvrčak,malo kapa ulje...
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Gabro - 18. 01. 2013. 10:39:33
moj je imao 390000km kad sam ga prodao. Prodao ga susjedu i kolegi lovcu. Još radi kao sat!
Terano 2 je moja preporuka.
Hvala na preporuci Kizzo.
I meni se cini dobar ovo malo sta sam ga vozio. Solidan kompromis upotrebljivosti po cesti i po terenu. Dobar za oboje.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 18. 01. 2013. 11:30:33
Wrangler je pravi klasični terenac. Kruta osovina sprijeda i straga,šasija,reduktor,a o dodatnoj opremi mu nema premca. Možeš ga pretvorit u pravog monstruma...možeš svakog,ali za njega je ponuda zaista impresivna.

Jednaka ponuda opreme je i za Defender, suzuki samurai i toyote 40, 70 i 80
Nešto slabija za Patrol, Discovery i Jimny.
Od "mekih" terenaca najbolja ponuda opreme je za vitaru i pajero.
Možda sam koji zaboravio........ali uglavnom to je to, što se tiče nadgradnje.

Najmočniji terenac iz Jeepovog legla je Wrangler rubicon. Uz G iz serije 461 ili G500 je i rubicon jedan od najozbiljnijih kandidata za najmočniji serijski terenac. Sa ovima možeš na bilo koju trku a da ništa ne mjenjaš ili dorađuješ. Samo staviš terenske gume i gas.
I ovdje je bitno koji model wranglera, kao kod G. Nisu svi sposobni kao što se od njih očekuje. Ali su svi dobri terenci, brez sumnje.
Kizzo, u monstruma se može pretvorit sve. Ali je pitanje dali taj monstrum radi.
U monstuma a da radi mogu se pretvarati smo klasični terenci. Zato imaju i visoku cijenu. Zbog izdržljivosti, mogučnosti prerade u bilo šta, klasični terenac je skup bez obzira na godine i kilometražu. Za one za koje ponude nema i cijena je niska.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 18. 01. 2013. 14:15:43
 za Gabro
razlike nema osim u šminki plastike i motorima
2.7 TD interkuler -  125 ks- može plavi
3.0 TDI -163 ks - isključivo eurodizel
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: evaeva - 18. 01. 2013. 14:20:11
2.7 TD interkuler -  125 ks- može plavi

Bojim se da još mnogo njih MOŽE na plavi a morat će i oni koji ne smiju.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Gabro - 18. 01. 2013. 15:06:04
Hvala Tihi!!
Znaci svi 2.7 TD motori su isti od 2001 do 2004 nema razlike od modela do modela osim kozmeticke? Ne bih uzimao 3.0.
Kolika je potrosnja otprilike, po gradu ono suljanje prva druga treca i sa nesto terena? Ja mislim da bi oni trebali bit negdi u pojasu od 11-13.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: sile - 18. 01. 2013. 16:12:57
Ajde malo smanjite ove lovačke viceve , još će ispast da sa slikovima idete kroz duboku kaljužu  rol .
gogo nisu to vicevi... ozbiljno ti kažem... čak mi i grijanje radi u pajeru pa ove što dođu u defenderima ponekad pustim da se malo ogriju dok se defiči popravljaju po šumi ili lenijima...
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: jura23 - 18. 01. 2013. 17:33:08
bože sačuvaj...
ovdje se brka lov sa offroad...

tihi ovua kombinacija s ladom ti nije loša ideja... superti
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: tihi - 18. 01. 2013. 19:30:51
za Gabro
potrošnja 10  lit. vanjska vožnja do 100 km / h
               12 lit. grad - šuma
za plavi češče mjenjaj filter goriva i nemoj ga sipati kad je jako hladno ( ispod - 5 )
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Gabro - 18. 01. 2013. 20:13:55
Tihi legendo  d4 !!
Bas me ovih par podataka zanimalo od nekoga ko je bas imao to vozilo. Hvala najljepsa !!
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 20. 01. 2013. 13:37:35
Oprostite mi na neinformiranosti, ja s ovom temom zaista nisam doma, ali što je, odnosno koji auto famozni ML ? 
merc ml 320 off road (http://www.youtube.com/watch?v=J0H9uP4WHY8#) ml 270 (http://www.youtube.com/watch?v=un-k984FrAc#) Mercedes ML W163 Offroad South Africa (http://www.youtube.com/watch?v=c3ZuRXOuxI4#) Mercedes ML uphill on a 20m sheer rock face. (http://www.youtube.com/watch?v=B1zd_b1IlpM#)
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: PinzHunter - 20. 01. 2013. 14:55:36
ne lome se samo koplja na ovoj temi  pesi


(http://www7.pic-upload.de/20.01.13/ivnw1hokxf28.jpg) (http://www.pic-upload.de/view-17794423/Foto-0013.jpg.html)
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 20. 01. 2013. 15:17:50
TT24H Tout Terrain de France 2009 (http://www.youtube.com/watch?v=sSgHQkl3VEk#) se to i najboljima
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Lazar - 20. 01. 2013. 15:43:04
pravi terenac  superti
http://m.youtube.com/watch?feature=related&v=-2Na0Lj-DuY (http://m.youtube.com/watch?feature=related&v=-2Na0Lj-DuY)
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 20. 01. 2013. 17:27:06
Zašto se lome koplja? Zbog neznanja!
Svaki cigo svoga konja fali, ali da bi uistinu znali šta naš konj može treba znati šta može i nudi konkurencija.
Ljudi voze jedan jedini auto godinama pa čak ni toga jedinoga ne poznaju. Terenaca ima stotine, po dvadeset i više modela samo u jednoj marki. Ni vrhunski poznavaoci ne poznaju sve. Kako da zna prosječan čovjek?
Evo ovdje kolega fali ML kao terenca. ML nije terenac nego crosover, kao BMW X, dacia duster, i slično. Na terenu nemaju šta tražit, ali če smazat svakog terenca, dok mogu iči, znači cesta i makadam, najviše plitak kolovoz. A to što može je malo, ako govorimo o terenu. Čim se ispreči malo deblji balvan, gotovo je. O jarugama da ne govorimo.
Najpre treba znati šta je to teren? Za nekog lokvica i makadam za nekog metar i pol vode i kamenje metar visoko.
Ako ko hoče znati šta je terenac i koji u najbolji može jako jednostavno saznati. Neka pogleda startnu listu neke teže offroad trke. Ne one treče seoske lige nego onih najgorih i najtežih. Kao što je croatia trophy recimo. Priča završena. Izbor če se smanjit na najviše 5-10 terenaca. I opet nemamo najboljeg. Pošto se ljudi nikad nečemo dogovorit i složit.
Na takvim trkama nema BMW, ML, dacia duster, nema ni nive, nema ni Jeep GC mada je duplo više terenca od ML i BMW X.

ovi prdonje to rade iz dokolice ,  ajde ti sad njima objasni
ML 320 CDI ACHILLEA.mp4 (http://www.youtube.com/watch?v=gxKbjVLAlec#) Mercedes ML club sortie March 2009 Ardennes (http://www.youtube.com/watch?v=t_FzUx2jhjg#)
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: ivod - 22. 01. 2013. 09:42:18
Kolega Profesore, iz vašeg bi se posta dalo zaključiti kako su Suzuki Samurai i Suzuki Jimny dva različita vozila. Zar nije u pitanju nastavak proizvodnje istog auta, malo modernizirane karoserije, naravno ?
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 22. 01. 2013. 11:30:19
Ljepo si i opsirno napisao svoja iskustva , samo jednog `pravog`nisi probao.  Ja sa ML idem i na more i u lov , na zavojitoj cesti bolji od limuzine
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20000827/_awork/prilozi-automoto.htm (http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20000827/_awork/prilozi-automoto.htm)
Ono da na terenu strpa nivu a pogotovo discovery u džep nije ni vredno komentara.

Lp!

Vidi se, da sam glup čovjek i stvarno ovo sve ne kopčam... Svi o ekstremima... Kad ima ekstremnih uslova, ja sam nekoliko dana kod kuče, da uslovi mine i za taj period ne pogine ni jedna divljač, jer hranu se sprema, izpred takvih perioda... Onda je sve opet prevozno i zame, moju lantru i moja muda...


Blago tebi. Ja brez 4x4 več peti dan ne bi mogao na posao, u trgovinu, djeca u školu.........
Ako čovjek živi u gradu i radi u toploj kancelariji a u prirodu ide samo na izlet, naravno, da ga ne interesuje 4x4.
Nekima život zavisi od dobrog terenca. Kako da u uslovima kao što su ovih dana doktor dođe do nekog sela bogu iza nogu. Počeka nekoliko dana kod kuće pa kad uslovi minu ode pogledati čovjeka koji je prije pet dana doživjeo srčani napad.
Ali u kontekstu teme odgovor je super d4 Traženje najboljeg auta, najljepše žene i najpametnijeg čovjeka je gubljenje vremena.

Prva serije ML nisu imali serijski ugradjen ESP , danas ima svaki i to je prvi postulat stabilnosti za takve aute.
Kad napravis bar 100 000 s jednim pa toliko s drugim onda se usudis reci koji je stabilniji ( ovdje mislim na limuzinu merc  zadnji pogon) . 
Kad ga usporedjujem sa Nivom onda nemislim samo na prohodnost nego na opci dojam u voznji. Istina s Nivom prolazis gotovo sve ali samo na ho-ruk, za laganu voznju po terenu ili ti je prebrza ili ti zacukiva pa ti krepa motor.

Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 22. 01. 2013. 17:00:17
Pepi2, jeli ti to vodiš monolog ili pokušavaš mene uvuči u dialog? Ako pokušavaš praviti duel, neče proći jer nemam ni vrijeme ni volju za natezanjem.
Ako želiš moje mišljenje o ML otvori temu za to. Nema se puno reći ali može i to.
Imam samo slijedeče uslove za sudjelovanje:
1. Kad upoređujemo automobile stavi emocije na OFF
2. Ne vrijeđaj drugih ljudi i marki automobila koji se tebi lično ne sviđaju.
3. Poštuj pravo drugih do vlastitog mišljenja.
4. Poštuj zakone fizike i mehanike.
5. Da napišeš, da se nečeš ljutiti kad ti dokažem, da ima osobnih automobila koji mogu na terenu više nego ML i svi ostali iz klase luksuznih terenaca. Čak ćemo nači i koji kombi koji može sve što oni, a vjerovatno i više.

Kolega poštovanje tebi i tvom mercedesu ali ima stvari koji on ne može.
Ovo je tipičan primjer zašto se lome koplja...........zato što ljudi trpaju u džepove ono što u njih ne može stati.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 22. 01. 2013. 17:07:13
Kolega Profesore, iz vašeg bi se posta dalo zaključiti kako su Suzuki Samurai i Suzuki Jimny dva različita vozila. Zar nije u pitanju nastavak proizvodnje istog auta, malo modernizirane karoserije, naravno ?

U pravu si kolega. Samo što ja nigdje nisam rekao, da su različita vozila. Govora je bilo o ponudi opreme. Zato je Samurai u prvoj kategoriji a Jimny u drugoj.
Inače je to isto, Jimny je zadnja generacija "samuraja" i najbolji je terenac iz legla suzukijevih terenaca. Puno bolji je od Samuraja, samo njegov djevojački izgled mnoge zavara. Jimny može sve što i ostali te vrste Wrangler i Defender. Za neke stvari je bolji za neke stvari slabiji, pa šta kome treba i koliko mu je džep dubok.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 22. 01. 2013. 18:27:55
Pepi2, jeli ti to vodiš monolog ili pokušavaš mene uvuči u dialog? Ako pokušavaš praviti duel, neče proći jer nemam ni vrijeme ni volju za natezanjem.
Ako želiš moje mišljenje o ML otvori temu za to. Nema se puno reći ali može i to.
Imam samo slijedeče uslove za sudjelovanje:
1. Kad upoređujemo automobile stavi emocije na OFF
2. Ne vrijeđaj drugih ljudi i marki automobila koji se tebi lično ne sviđaju.
3. Poštuj pravo drugih do vlastitog mišljenja.
4. Poštuj zakone fizike i mehanike.
5. Da napišeš, da se nečeš ljutiti kad ti dokažem, da ima osobnih automobila koji mogu na terenu više nego ML i svi ostali iz klase luksuznih terenaca. Čak ćemo nači i koji kombi koji može sve što oni, a vjerovatno i više.

Kolega poštovanje tebi i tvom mercedesu ali ima stvari koji on ne može.
Ovo je tipičan primjer zašto se lome koplja...........zato što ljudi trpaju u džepove ono što u njih ne može stati.

Najlakse mi je sad napisati, tesko mozemo voditi dijalog. O cemu ?

Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Debeli Lovac - 23. 01. 2013. 12:55:20
pitanje za tihog.

Jel Galloper 2000god ima centralni diferencijal ili transfer box
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: 357 - 24. 01. 2013. 21:46:16
ima li neko iskustva sa renolom senikom 4x4 dizel motor 1,9?
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Kizzo06 - 25. 01. 2013. 08:03:31
Imao ga moj prijatelj...vozio ga 3 godine,izgubio na kraju živce i podosta novaca te ga zamjenio outlanderom.
Jako loš auto po onom što sam vidio i čuo.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Dadx - 25. 01. 2013. 08:10:01
ima li neko iskustva sa renolom senikom 4x4 dizel motor 1,9?

u globalu je auto O.K., ali strašo je "mekan"
to ti je tipični gradski "terenac" idealan za ovakve uvjete na cesti, i tu je priči početak i kraj
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Goran - 05. 11. 2015. 06:20:25
Interesantno citanje! Moje znanje je jako sklomno s obzirom da sam lovac u Australiji gdje ima dosta terena za svaku vrstu izazova. Imao i vozio Toyota land cruiser 4.2 turbo diesel ( 176000 km), Nissan patrol 4.2 l petrol/ gas  483000 km, Land Rover Discovery 3 2.7 TDi  168000 km a sad kupujem, novog za koji dan. Auta su uglavnom koristena za lov i robolov. Izgleda da se dva po meni jako dobra auta Landcruiser i Patrol bas i ne voze kod vas a to su dva po meni dobra auta za sve izazove i terene normalno opremljeni sa adekvatnom opremom. Novi Ford Ranger 3.2, Toyota Yukon, Hilux, Mercedes G su se dobro pokazali. Pola gore  navedenih modela nisam nikad cuo niti vidio ili se kod nas drugacije zovu. neki od navedenih nisu 4WD nego SUV auta koja ne bi trebala biti u istoj kategoriji sa 4WD. Ne trebate lomiti koplja samo vozite  izazovne terene i uzivajte a uz put se i nesto nauci.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Dadx - 05. 11. 2015. 07:02:50
naravno da je slabije patrola i land cruzera... cijena takvih terenaca su strašno visoke, a održavanje i potrošnja im nisu za svačiji džep.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Goran - 05. 11. 2015. 07:18:24
Nisam namjeravao da moj post bude o dzepu ( niti jeftinom hvalisanju) nego o ( po meni)dobrim autima koja sam dovoljno dugo vozio a da imam pravo na komentar a i vidjam ih ponekad po cestama kad sam tamo kod vas. Nije da ih nema ali mozda ih vlasnici previse paze ili nisu lovci. nemam pojma o vasim cijenama ali sam malo nesto naucio o 4WD iz voznje i iskustva.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Max011 - 05. 11. 2015. 08:15:42
Interesantno citanje! Moje znanje je jako sklomno s obzirom da sam lovac u Australiji gdje ima dosta terena za svaku vrstu izazova. Imao i vozio Toyota land cruiser 4.2 turbo diesel ( 176000 km), Nissan patrol 4.2 l petrol/ gas  483000 km, Land Rover Discovery 3 2.7 TDi  168000 km a sad kupujem, novog za koji dan. Auta su uglavnom koristena za lov i robolov. Izgleda da se dva po meni jako dobra auta Landcruiser i Patrol bas i ne voze kod vas a to su dva po meni dobra auta za sve izazove i terene normalno opremljeni sa adekvatnom opremom. Novi Ford Ranger 3.2, Toyota Yukon, Hilux, Mercedes G su se dobro pokazali. Pola gore  navedenih modela nisam nikad cuo niti vidio ili se kod nas drugacije zovu. neki od navedenih nisu 4WD nego SUV auta koja ne bi trebala biti u istoj kategoriji sa 4WD. Ne trebate lomiti koplja samo vozite  izazovne terene i uzivajte a uz put se i nesto nauci.

Ima tu mnogo i do države. U Australiji se rabi i radi Tojota LC serije 70 sa motorom od 4litre.To je izuzetan terenac. Konstrukcijski to je terenac kojem je namena habanje u bilo kojoj "outdoor" varijanti. Da je ne hvalim previše... elem tamošnja država je prepoznala potrebu gradjana za takvim vozilom i nema otimačine kao u Srbiji gde preko 2000cm3 država otima porezom pare pravdajući se da je to vozilo luksuz! Zato se dešavaju paradoksi da je terenac statusni simbol i da ga voze oni koji nikad nisu videli blato dok po blatu jezde putnička vozila i terenci slabije kubikaže čiju eksploataciju vlasnici mogu sebi priuštiti!
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Dadx - 05. 11. 2015. 10:25:33
@Goran

Izgleda da se dva po meni jako dobra auta Landcruiser i Patrol bas i ne voze kod vas

Ja sam se na ovo referiral.

inače za lov koristim Jeep GC, ostala nabrojena nisam vozio, pa ih niti ne želim komentirat.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Goran - 06. 11. 2015. 00:57:04
Kod nas je 4WD gotovo neophodan za lov i bez njega nema dobrog lova niti mogucnosti doci na prave terene. Lovi se po privatnim farmama il idrzavnim sumama gdje cesta gotovo da i nema. Uglavnom su to jadne stazice kojima vise prolazi stoka nego auta. Ceste u unutrasnjosti nisu bas najbolje a prorodne nepogode cesto razvale ceste pa moras proci sta god se desava. nekad drvo padne preko ceste pa ili rezi li zaobidji. nekad se potoci i rijeke gaze, nekad uz strma brda, nekad  krzo pijesak i pustinju. Kvaliteta guma i masine su jako vazne kao i sami "off road" mehanizam i dizajn auta. na otvorenim cestama kroz pustinju gorivo se moze naci skoro svaka 3 sata nekad manje pa moras paziti potrosnju i nositi rezervu. tereni i uvjeti voznje su jako razliciti i na sve se moras spremiti i nauciti. Prva pomoc i puno vode uvijek u autu i dobra komunikacija ako je moguce. Bull bar je skoro uvijek potreban inace ne mozes nocu voziti sigurno jer sve skace po cesti a najvise kenguri koji ti lijepo razvale sajbu i sve ostalo. Distance su pristojne za voznju, Nekad je 5 sati tek dovoljno da stignes a nekad puno vise. Nekad je prosjek bio oko 8 sati u svakom smjeru s tim da je makar 30 posto bio 4WD a nekad vise. Dobra i losa oprema ili auta jako brzo isplivaju jer it teren izazove izgazi ako ne valjaju. Viktoria ima alpe i visoke planine sa snijegom dok QLD gdje sam sada ima manja brda i nepregledne pustinje i velike vrucine. Ides probas i naucis se pomalo a najvise na svojim greskama.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: MladenP - 06. 11. 2015. 14:55:23

G'DAY MATE, HOW ARE YOU GOING?
Zaboravio si reći da Australija ima najveći prosjek 4WD vozila u svijetu u odnosu na cjelokupni broj privatnih vozila. U ovu kalkulaciju nisu uključena vozila u vlasništvu policije, vojske, raznih službi spašavanja, rudarskih kompanija, geometara i sličnih organizacija. Puno 4WG vozila imaju farmeri koji nisu registrirani jer ih upotrebljavaju isključivi na farmama i ne izlaze sa njima na javne puteve. Po Aust. zakonu vozilo koje se isključivo koristi na privatnom posjedu te se sa njim ne izlazi van posjeda nije potrebno registrirati niti podliježe teh. pregledu. Znaći da, recimo, zakonski ne postiji i ne ulazi u popis vozila. Prepostavljam da ulazi u kategoriju poljoprivrednih strojeva te se tako tretiraju i osiguravaju.   
GOOD ON YA!!!!!
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 06. 11. 2015. 16:06:50
 Kod nas pick-up 4x4 ide pod teretno a ne terensko.
Nikad nas Australija nece stici  hao
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: MladenP - 06. 11. 2015. 17:46:28
Kod nas pick-up 4x4 ide pod teretno a ne terensko.
Nikad nas Australija nece stici  hao

U pravu si Pepi! Nisu ni blizu a kamoli stići. A di su im specijalke "Za vlastite potrebe". Nemaju niti jednod jedinog na cijelom kontinetu. Bleso do blesana su ti Aussie, znam ih, živio sam tamo.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 06. 11. 2015. 18:23:02
Tak je ,tak je ovi nasi su zakon  happi , moramo ih hvalit ipak su nasi. Mi nemamo tak puno reganih terenaca ali zato imamo cestaaa za terence.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: MladenP - 06. 11. 2015. 19:32:52
Tak je ,tak je ovi nasi su zakon  happi , moramo ih hvalit ipak su nasi. Mi nemamo tak puno reganih terenaca ali zato imamo cestaaa za terence.

OK kolega Pepi - možeš li mi ti ili netko drugi objasniti što je to "Za vlastite potrebe". Neko mi je to pokušao objasniti ali ništa nisam razumio. Znam da sam malo spor (u glavi) ali ako mi se lijepo objasni i da dovoljno vremena i više puta ponovi, koji put "ukopčam".
Također znam da ovo nije tema za 4X4 ili 4WD ali je i ovo (close enough) na temu auta.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 06. 11. 2015. 19:51:57
Ja nazalost nemogu kolega MladenP , ne zivim stalno u HR ali imam registrirano vozilo i dok se redovito produzije registracija OK ali ako se privremeno odjavljuje izgubi se pola dana a za ponovnu registraciju i malo vise. Proizvede se se gomila papira koju nitko ne cita , moj zakljucak je da je sistem slozen kako bi sve vrtilo oko administracije ( valjda da bi opravdali svoju prekobrojnost) pa onda ni ne cude koje kakvi biseri .
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 12. 11. 2015. 16:20:01
Prijevoz za osobne potrebe je nekomercijalni prijevoz osoba ili tereta koji nenaplatno obavlja fizička osoba isključivo za vlastite potrebe, odnosno za potrebe članova/članica svoje uže obitelji, vozilom koje ima u vlasništvu ili koje koristi na temelju ugovora o zakupu/leasingu i kojim osobno upravlja ili vozilom upravlja član/članica njegove uže obitelji.

Za laike: možeš vozit teretno ili vozilo za prijevoz putnika za nekomercijalni prijevoz. Za vlastitu upotrebu. Što znači da odpadaju licencije, dozvole, periodični pregledi, stručna sprema itd..... sve što je potrebno za upotrebu istog vozila za komerciajlne namjene nije potrebno za osobne potrebe. Osim vozačke odgovarajuče kategorije naravno.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Goran - 12. 11. 2015. 22:13:19
Mozes li onda kupiti i korisiti posten 4WD za te razloge?
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: josip89 - 13. 11. 2015. 10:30:42
ja neznam kod nas i nema već merc g klasa ima još i wrangler ovo sve ostalo je zali bože

dole kod vas ima još landcruiser 70 i neznam kakvih sve patrola imaju

ali sve i jedan se mora barem malo sredit da bi to bilo to
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 13. 11. 2015. 10:54:34
 Ako malo guglas onda vidis da su prijevoz za osobne potrebe i prijevoz za vlastite potrebe  dva razlicita pojma i razlicito se tumace.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 16. 11. 2015. 08:21:02
Za vlastite potrebe je za pravna lica, za osobne potrebe je za fizička lica. Za vlastite potrebe može biti komercialni prijevoz za osobne isključivo nekomercijalni.

Mozes li onda kupiti i korisiti posten 4WD za te razloge?
Nema potrebe, kupiš i voziš kao osobno vozilo. Ovo je u prvom redu mišljeno za teretna vozila i vozila sa više od 9 sjedala. Mada se može koristiti i kombi ili osobno vozilo u te svrhe. Ali više za pravna lica nego za fizička.
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: MladenP - 17. 11. 2015. 13:23:57
Za vlastite potrebe je za pravna lica, za osobne potrebe je za fizička lica. Za vlastite potrebe može biti komercialni prijevoz za osobne isključivo nekomercijalni.

Mozes li onda kupiti i korisiti posten 4WD za te razloge?
Nema potrebe, kupiš i voziš kao osobno vozilo. Ovo je u prvom redu mišljeno za teretna vozila i vozila sa više od 9 sjedala. Mada se može koristiti i kombi ili osobno vozilo u te svrhe. Ali više za pravna lica nego za fizička.

Predajem se, ništa ne rezumijem.
Ali nisam kriv - predugo sam živio vani i još se mentalno ne mogu ukopčati da prihvatim te načine kontrole pojedinaca i unaprijed zahtjevanje naznaka za što će se koristiti vozilo.
Meni je (bilo) normalno da nitko nema pravo njuškati što ja radim sa svojim autom. Ako ću otići na areodrom i pokupiti Gorana i njegovu ženu i brdo kufera kao prijatelj bez ikakve naplate to je moja stvar i niko me ne hvata za grlo ali ako imam namjeru naplaćivati takvu uslugu onda ću auto registrirati kao komercijalno i zaradu prijaviti poreznom.
Ako me uhvate da naplačujem a ne plačam porez onda ću najebati da će to biti za okolinu kolosalna revija a za mene godine plakanja kad mi porezno zajaši na svaki dollar zarade dok otplatim kaznu koja može biti i deeesetke tisuća dollara. Znaći moj je izbor biti pošten ili rizikirati te nema potrebe ljepljenja naljepnica po vratima auta. A mentalitet Australaca je takav da za sve što plačaju traže račun. Ako nema računa male su šanse da će sjesti u auto i velike šanse da će te prijaviti.
I sve funkionira kako treba a da ima pametnjakovića koji misle da će se provući neprimjećeni - ima ih. I onda kad u tisku pročitaš da su uhvatili ilegalnog taksistu ili prevoznika i kolike su novčane kazne brzo te prođe volja da se uključiš u tu vrstu poslovanja.
I mislim da smo završili sa temom "Za vlastite potrebe". Ja sam bio malkice glup ili naivan kad sam načeo ovu temu a topic je 4X4.
Žao mi je i ispričavam se radi toga.
S poštovanjem MladenP     
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: pepi2 - 17. 11. 2015. 15:07:09
Nekad smo na kamionima i kamionetima imali naljepnice : TAD Bjelovar , 5.Maj Bjelovar, Tomo Vinkovic , Fenor , Sirela ,Franck, PPK,Tehnogradnja,Intermont .... Dalma ,Jadrantekstil,Jugovinil,Bagat, Kidric,Plodine,Zadranka ,Dalmacija........ Da te ne zamaram MladenP. jos stotine slicnih naljepnica ..Eeeeee hebes to !  Danas imamo milion ljudi manje zaposleno i pola miliona nezaposlenih. Ali imamo druge naljepnice na kamionoima - Prijevoz za vlastite potrebe - i -Prijevoz u pm !
 Meni bas lezi pisamnje u off topic  ;D , nek admin zbrise  zagi
 
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: profesore - 30. 11. 2015. 07:35:36
Nekad smo na kamionima i kamionetima imali naljepnice : TAD Bjelovar , 5.Maj Bjelovar, Tomo Vinkovic , Fenor , Sirela ,Franck, PPK,Tehnogradnja,Intermont ...
I to je baš to o čemu je govora. Prijevoz za vlastite potrebe.
Da pojednostavim:
Imam firmu ili obrt a nije registrovana za prijevozne usluge a potreban mi je prijevoz, bilo za teret (kamion) ili za osobe (autobus). Da ne bi placao drugima kupim vlastiti kamion ili autobus. Ali sa njima ne smijem nuditi usluge prijevoza drugima.
Primjer: Imam turističku agenciju i organizujem izlete. Da ne bi plaćao prijevoz drugima, kupim vlastiti autobus ali sa njim smijem obavljati isključivo za svoju firmu.
Primjer 2: Imam pilanu i kupujem, prodajem i razvozim drvo. Da ne bi placao prijevoz drugima kupim vlastiti kamion. Ali sa njim smijem voziti izključivo za svoju firmu.
Ovo mislim da je svakom jasno. Jednostavnije ne ide.

Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: dick - 30. 11. 2015. 13:48:45
Najbolje je ovako:
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: springo - 30. 11. 2015. 15:46:45
(http://www.mojnovisad.com/files/_thumb/600x400/news/9/2/6/1926/1926-kttpbuss.jpg)
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Kimboarap - 30. 11. 2015. 16:56:51
 dois dois
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Goran - 30. 11. 2015. 22:06:15
Ko to tamo pjeva?
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Schultz and Larsen - 30. 11. 2015. 22:54:46
https://www.youtube.com/watch?v=u1F3paXYOwA (https://www.youtube.com/watch?v=u1F3paXYOwA)



 hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Joomla - 04. 12. 2015. 20:05:11
Bilo je vrlo udobno  hao Prešli 100km po lovištu. Odstrelili 9 srna.

(http://i1323.photobucket.com/albums/u600/JoomlaM/Lov/IMG_0011_zpskt0n1mxp.jpg) (http://s1323.photobucket.com/user/JoomlaM/media/Lov/IMG_0011_zpskt0n1mxp.jpg.html)

(http://i1323.photobucket.com/albums/u600/JoomlaM/Lov/IMG_0012_zpsdvxzexga.jpg) (http://s1323.photobucket.com/user/JoomlaM/media/Lov/IMG_0012_zpsdvxzexga.jpg.html)
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: jura23 - 09. 12. 2015. 22:24:56
auuuuuuuuuuuuuuuuu... samo se nadam da je paučina na haubi....
a gdje su srne?  d7
Naslov: Odg: 4x4 zašto se tu lome koplja
Autor: Joomla - 10. 12. 2015. 14:33:01
U pravu si, to je samo paučina. Divljač je u gepeku. Lovište je fenomenalno, gazduje se domaćinski i vrlo je bogato srnećom divljači.

Bilo je par odstrela u oranju pa se moralo peške do tamo, no ovaj put je šerpas bio onaj "mali" u čizmama hao inače donedavno potpredsednik CICa http://www.cic-wildlife.org/ (http://www.cic-wildlife.org/)  zagi